,DE ONTLUISTERING VAN DE PIETERSKERK HEEFT ME GESCHOKT' VrijetijdsschUder De Boer: Concert Haags Politie Mannen Koor en Toonkunst in Noordwijkse Grote Kerk ZOMERORGEL CONCERT ALBERT DE KLERK IN LEIDSE MAREKERK Jongerenwerk in Wassenaarse bibliotheek Van onze kunstredaktie WASSENAAR In de Wasse naarse Openbare Bibliotheek is nu eens niet een tentoonstel ling te zien van „volwassen kunst", maar van „probeer sels" min of meer geslaagd op het gebied van uitdruk king en weergave in verf, van gedeeltelijk nog zeer jeugdi gen. Het is dan ook lang niet alles kunst met een grote K, al zijn er produkten bij, die beloftes inhouden voor de toe komst en ook al zijn originele opvattingen van een weergave van eigen indrukken in deze interessante collectie niet zeld- De jongeren hebben verschil lende teken- en schildertech nieken toegepast: potlood, wa ter- of olieverf. Zoals gezegd niet alles even geweldig, maar een aantal werken zijn zeker opvallend. „Bouvigne" bij voorbeeld van de 15-jarige Vera Borggreven is er zo een, als ook „Gravensteen" van haar leeftijdgenoot Paul Ger ritsen en „Theekoepel Rijnhui zen" van Cok Bolkestein, maar Cok is dan met zijn 18- jaar ook al weer de oudste exposant. Met name de kleur en zijn compositie vallen op. Alles bij elkaar best een expo sitie die de moeite van het bekijken waard is, als was het alleen maar om te zien wat de jeugd op dit artistieke gebied heeft bereikt en kan bereiken. Willem Prins Expositie van F wandkleden in Oudt Leyden t Van onze kunstredaktie LEIDEN In de" rotisserie/- grillroom van restaurant Oudt Leyden aan de Steenstraat is deze week een nieuwe exposi- tie geopend met werk van Yvon van Schoorl. De tentoon- 1 stelling, die tot zaterdag 5 sep- tember duurt, is geheel gewijd aan wandkleden. Oudt-Leyden is dagelijks geopend van tien uur 's morgens tot twaalf uur 's avonds. De toegang is gratis. Tekenaar/etser P. C. de Boer Van onze kunstredactie LEIDEN „Het lidmaat schap van Ars is voor mij in zoverre belangrijk, dat ik daar de kans krijg om in een groepje van een man of zes, zeven, twee avonden per week te werken. De ene avond mo del- en de andere avond por trettekenen. Je ziet dan toch zeven verschillende resulta ten. Iedereen lost zo'n op dracht op zijn eigen manier op. Je bekijkt eikaars werk en praat daarover. Dat is voor mij waardevol, je leert ervan en je werkt minder geïso leerd". Schilder tekenaar en etser P. C. de Boer is sinds twee jaar lid van de avond-kunstacade mie Ars Aemula Naturae („een kennis van me was al jaren lid en toen hij wat werk van me za"g, vroeg hij zich af waarom ik ook geen lidmaat schap nam") een stap waarvan hij zelf zegt: „had ik hem maar tien jaar eerder geno men". In het gebouw van Ars wordt eind van deze maand een overzichtstentoonstelling van zijn werk gehouden. De Boer is een typisch voor beeld van een wat oudere Vrij etijdsschUder, die vroeger de kans niet heeft gekregen van zijn hobby een vak te maken. „Ik moest gaan werken, mijn vader was langdurig ziek en mijn geld was voor ons gezin hard nodig. Ik ben begonnen als retoucheur bij de Rotogra vure. Daar heb ik een grafi sche opleiding gekregen en ook mijn eerste tekenlessen genomen. Ik had een coUega Een aquarell van zoon Peter met een m.o.-akte tekenen en hij wüde mij wel het een en ander leren. Nu heb ik zelf het niveau van een middelbare ak te, maar ik mag geen examen doen, omdat ik geen middeel- bare school heb, ik vind dat verder niet zo'n punt." „Na elf jaar op de Rotogravu re kreeg ik een baan als teke naar/fotograaf bij de universi teit. Dat werk doe ik nog steeds, maar voor mijn gevoel stelt het weinig voor. Ik ga er echt niet met tegenzin heen, maar het liefst zou ik de hele dag met mijn eigen werk bezig zijn. Maar ja, je hebt een gezin en je moet eten, maar ik zal je zeggen dat ik 's middags bij wijze van spreken het labora torium al vergeten ben, voor dat ik de deur achter me heb dicht getrokken". Zeven jaar geleden kreeg De Boer zijn eerste expositie in het Waaggebouw. Die duurde tien dagen en zijn werk werd zowel bij het publiek als in de pers met enthousiasme ont vangen. „Het liep daar goed en dat is een stimulans om door te gaan. We hebben zo'n acht honderd bezoekers gehad en dat vind ik voor Leiden geen gek resultaat. Het voordeel was natuurlijk ten opzichte van nu dat het Waaggebouw centraler ligt en ook bekender is dan het gebouw van Ars. Echte geïnteresseerden weten je toch wel te vinden, maar je wilt toch graag ook outsiders bereiken." Ets van garnalenvisser. „Ik heb in die tijd goed ver kocht. Er is geen regelmaat, het fluctueert erg, maar alles bijelkaar mag ik zeker niet klagen. Er komt binnenkort ook een natuurkalender uit, waar tekeningen van mij voor gebruikt worden. Het plezieri ge vond ik dat mensen me steeds vroegen: wanneer krij gen we weer eens wat van je te zien. Dat is natuurlijk erg leuk". Het meeste werk van De Boer is figuratief. De natuur is een belangrijke inspiratiebron, die hem in de loop der jaren is blijven fascineren. „Als ik op vakantie ga, trouwens altijd als ik de deur uit ben, heb ik een aquarellblok bij me en zonder potloden zit ik natuur lijk ook nooit. Dat vind ik ook het aantrekkelijke van mijn werk: je leert dingen met an dere ogen te zien. Je obser veert, je wordt waakzamer en dan natuurlijk de rust en de harmonie die je in de natuur vindt. Behalve series etsen van aller lei soorten vogels en padde stoelen, bevat zijn werk stille vens, waaronder enkele fanta- sieonderwerpen en een groot aantal landschappen. Ook zijn binding met Leiden (hij is ge boren en getogen Leidenaar) is op verschillende etsen en schilderijen terug te vinden. Eén toont een doorkijk van de Oude Rijn naar de Uiterste gracht, de plek waar zijn wieg heeft gestaan. Een ander is gewijd aan de sluiting en ont luistering van de Pieterskerk, die hem en zijn vriend Jan Blankenstein, in het verleden de vaste organist van die kerk, erg hebben geschokt. Op de tentoonstelling in Ars zijn 86 werken van De Boer te zien. Prof. dr. W. J. Riet- veld, een goede kennis van de schilder opent de expositie die gedurende een week dagelijks tussen drie en vijf en tussen half acht en half tien te zien is (uitgezonderd zondag) op vrijdag 29 augustus. Het ge bouw van Ars Aemula Natu rae bevindt zich aan de Pie terskerkgracht en deelt haar ingang met een sportschool. Van onze kunstredactie Noordwijk - Onder auspiciën van de evenementencommis sie van Noordwijk geeft het Haags Politie Mannenkoor „Entre Nous" op vrijdag 22 augustus samen met het Leidse Toonkunst Orkest een concert in de Noordwijkse Grote Kerk. Toegangskaarten voor dit concert, dat om acht uur begint, zijn verkrijgbaar bij de Noordwijkse VW. Op het programma voor het Toonkunst Orkest staat het trompetconcert van G. Torelli in D. groot, de Ouverture in B-dur van J. Chr. Bach en het concert voor twee fluiten en orkest in C-grote terts van Vi- .valdi. Solisten zijn T. Holle- beek (trompet) en S. Bakker en M. Links (fluit). „Entre Nous" heeft de keus 'laten vallen op drie Russische werken, afgestaan door het Utrechts Byzantijns koor, een drietal negro-spirituals en koorwerken van Palestrina en Poulenc. Zowel het koor als het orkest staan onder leiding ■van René Verhoeff. Het Haags Politie Mannenkoor werd in 1910 opgericht door vijf agenten van het bureau Hugenspark. Tot op vandaag is het gewoonte geweest dat de burgemeester en de hoofdcom missaris respectievelijk de titel beschermheer en erevoorzitter toebedacht kregen. Het eerste concert werd in '12 gegeven in het Haagse Dilligentia. In de loop van de jaren werden vele concerten, ook voor radio en televisie gegeven en is het aan tal koorleden aanzienlijk uit gebreid. René Verhoeff is sinds 1972 de vaste dirigent van het koor. Albert de Klerk Van onze kunstredactie LEIDEN De bekende Haar lemse organist Albert de Klerk verzorgt volgende week vrij dag een K O-zomerorgelcon- cert in de Marekerk. Albert de Klerk speelt werken van André Raison, die ca. 1700 leefde, van Gaspard Corrette (1680-1750), Claude Balbétre (1727-1799), Georg Philipp Te- lemann (1681-1767), Joseph Haydn (1732-1809), Johannes Brahms (1833-1897) en van Jean Langlais die in 1907 werd geboren. De Klerk studeerde aan het Amsterdams Conservatorium bij Hendrik Andriessen en dr. Anthon van der Horst. Op 16- jarige leeftijd werd hij orga nist aan de Sint-Jozefkerk te Haarlem. Deze funktie vervult hij nu nog. In 1941 behaalde hij de Prix d'Excellence aan het Amsterdams Conservato rium en in 1956 werd hij stads- organist van Haarlem waar hij het wereldberoemde Muller- orgel in de oude St. Bavokerk aan de Grote Markt bespeelt In deze kerk en op dit orgel Voor dit concert dat op vrijdag 15 augus tus om 20 uur in de Marekerk begint, rijn toegangskaarten verkrijgbaar op het t concert ten. zen: 3.-; 2.50 en 1,75 (CJP en 65+). wordt jaarlijks het Internatio nale Orgelconcours gehouden. Op een steenworp afstand staat de gemeentelijke con certzaal waarin een werkelijk schitterend Cavaillé Coll-orgel staat, een orgel dat vroeger uit Amsterdam naar Haarlem is overgebracht. Ook dit orgel wordt dikwijls door Albert de Klerk bespeeld. In 1964 volgde Albert de Klerk zijn leraar Van der Horst op als hoofdleraar orgel aan het Amsterdams Conservatorium. Hij maakte concertreizen door België, Frankrijk, Zwitser land, Duitsland, Engeland, Zweden en de Verenigde Sta- Veel bekendheid geniet deze organist door de vele grammo foonplaten waarop zijn spel is vastgelgd. Bekend in dit ver band zijn vooral de opnames van de orgelconcerten van Georg Fr. Haendel en het vol ledige werk van César Franck. Voor zijn plaat „Die Kleinor- gel" kreeg hij in 1962 de Edi- son-prijs. Van onze kun stredaktie Lisse - In het kader van de Albert Schwei- zerherdenking organiseert de Orgelkring Bol lenstreek van avond een or gelconcert in de St. Agatha- kerk. Charles de Wolff voert daarbij werken uit van Franck, Bach, Messiaen en Dupré. Toe gangskaarten voor dit con cert, dat om kwart over acht begint, kosten een rijksdaalder; scholieren beta len de helft van de prijs. Het concert wordt begon nen met het tweede en voor velen het mooiste van de drie choralen, die César Franck schreef en dat hij op droeg aan Au- guste Durand, de uitgever van zijn werk. Voor de pauze staan verder nog op het programma de Prélude et Fuge in G van Charles de Wolff aan orgel van Lissese St. Agatha- kerk Marcel Dupré en Le Banquet Celeste van Oli vier Messiaen, een compositie gebaseerd op het laatste avondmaal. Met het gedeelte na de pauze wil De Wolff met name Al- bert Schweitzer herdenken en het is dan ook niet ver wonderlijk dat daarbij louter wer ken van J. S. Bach op het programma staan. Schweitzer was een groot lief hebber en kenner van Bach's muziek, gaf zelf veel concer ten en heeft er daarmee toe bijge dragen, dat Bach's orgelwerken de er kenning kregen die ze verdienden. De Wolff speelt de Trio Sonate no. 5 in C-dur, het Prelu dium en Fuga in A-moll en de Tocca ta en Fuga in D-molL Charles de Wolff is een leerling van de inmiddels overle den organist-diri gent en musicoloog dr. Anton van der Horst Hij volgde hem op als leider en dirigent van het koor van de Neder landse Bachvereni- ging en leidt daar naast het Noorde lijk Philharmonisch Orkest. In de zo merperiode geeft hij traditie getrouw door het gehele land orgelconcer ten. In en rond Leiden Zaterdag 9 augustus: Oude Kerk, Katwijk Carillonconcert door H. H. de Harder; aanvang 19.45 20.45 uur. Restaurant „De Zwaan". Katwijk - Groot vurwerk; aanvang 22.15 uur. Koningin Wilhelminaboulevard. Noordwijk - Demonstratie door Noord wijkse Reddingsbrigade op strand na bij politiepost; aanvang 14 uur. Maandag 11 augustus: Museum voor Volkenkunde. Steen- straat 1 - Film over Zuid-Amerika; aanvang 11.15 en 14.30 uur. Dinsdag 12 augustus: Museum voor Volkenkunde, Steen straat 1 - Film over Zuid-Amerika, aanvang 11.15 en 14.30 uur. Nieuwe Kerk, Katwijk Orgelconcert door K. J. Mulder; aanvang 20 uur. Woensdag 13 augustus: Museum voor Volkenkunde, Steen straat 1 Film over Zuid-Amerika; aanvang 11.15 en 14.30 uur. Oude Kerk, Katwijk Zogenamde woensdagavondzang; aanvang 20 uur. Donderdag 14 augustus: Mudeum voor Volkenkunde, Steen straat 1 Film over Zuid-Amerika; aanvang 11.15 en 14.30 uur. Groenoordhal, Willem de Zwijgerlaan Het B.T.M.-popconcert met Wishbo- e Ash. Steve Miller, Soft Machine en vele anderen; aanvang 15.30 uur. Kaarten tegen betaling van 20 gulden in diverse winkels verkrijgbaar. Oude Kerk. Katwijk Carillonconcert door H. H. de Harder; aanvang 19.45 20.45 uur. Katwijk centrum Lampionoptocht: aanvang 21.15 uur. Start vanaf Konin ginneweg. Noordwijkse strand, t.o. vuurtoren Duinloo over 4 kilometer; aanvang 19 Vrijdag 15 augustus: Marekerk, Lange Mare Orgelcon- door Albert de Klerk; aanvang 20 Museum voor Volkenkunde. Steen straat 1 Film over Zuid-Amerika; aanvang 11.15 en 14.30 uur. Oude Kerk. Katwijk Carillonconcert door H. H. de Harder; aanvang 19.45 20.45 uur. Grote kerk. Voorstraat, Noordwijk Orgelconcert door Feike Asma; vang 20 uur. Hulpverlening Burgerraadsman. Koornbeurssteeg 7^ tel. 54171. spreekuur maandag, dinst idag en woensdag van 11-12 u donderdag van 18.30-19.30 uur. SOS-Hulpdienst, dag en nacht, tel. 25202. Bioscopen Luxor: Stationsweg 19, tel. 21239. 'The Godfather II" 14 jaar. Dagelijks; 14.00 en 20.00 uur. Camera: Hoge Woerd 49, tel. 24919. "Fred, het mooiste stuk van het le ger" a l. Dagelijks 19.00 en 21 15 uur 'indermatinee: "Sjors en Sjimmie en a toverring" .a.l. Woensdag en zater- ag: 14.30 uur. Zondag: 14.00 en 16.15 uur. Nachtvoorstelling: "Zabris- kie-point" 18 jaar. Vrijdag en zater dag: 24.00 uur. Trianon: Breestraat 31. tel. 23875. 'Inpikken en wegwezen" 14 jaar. Da gelijks: 14.30. 19.00 en 21.15 Zondag's: 14.30, 16.30, 19.00 en 21.15 Re*: Haarlemmerstraat 52. tel. 25414. "Schoolmeisjesrapport" 18 jaar. Da gelijks behalve woensdag: 14.30, elke 19.00 en 21.15 uur. Kindermati- "Pippi in Takatukaland" a.l. Woensdag 14.30 uur. Nachtvoorstel ling: "Blue Movie" 18 jaar. Vrijdag zaterdag: 23.30 uur, Lldo: STeenstraat 39. tel. 24130. "The "14 jaar. Dag. 14.30. 19.00 21.15 uur. Zondag: 14.30. 16.45, 19.00 21.15 uur. Studio: Steenstraat 39, tel. 33210. "The return of the Pink Panther" a.l. Dag.: 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Zon dag: 14.30, 16.30. 19.00 en 21.15 Exposities STEDELIJK MUSEUM „DE LAKEN HAL". Oude Singel 28, tel 44044 ma. t/m ze. 10-17 uur, zo. 10-17 ATELIER „DE SCHERF'. Nassaulaan 41. Oegstgeest, tel. 50220. Te be zoeken na telefonische afspraak. Ans v.d. Heide- Kort met eigen werk o.a. glasbuigen, aardewerk, schilde rijen en mozaïeken. RESTAURANT OUDT LEYDEN, Steen straat 53, tel. 33144. Fons Franken met etsen en meerkleurenetsen. Eveneens georganiseerd door Int. Art Service. ORANGERIE IN DE HORTUS BOTA NICUS. Rapenburg 73. tel. 22044 tst. 88 ma t/m za 917 uur. 10—16 uur. Tot 1/9 „Denken doen Op deze tentoonstelling wordt het ambachtelijk aspect van het technisch en administratief per soneel van de universiteit in relatie tot onderwijs en onderzoek voren gebracht. DRUKKERIJ DE BINK, Roosevelt- straat 3. tel 22841 ma. t/m vr. 8—17 uur. Tot en met augustus toonstelling van Dhr. v.d. Berg met GALERIE VJ>. Vllst, Botermarkt 3, tel. 22806 dl. t/m za 10-17 uur. do tot 21.00 uur. In augustus een grote zomertentoonstelling van 7 kunste naars met schilderijen, tekeningen, grafiek en keramiek. Grof vuil De grof vuilwagen van de gemeentelij ke reinigingsdienst komt maandag langs de volgende straten In Lelden Herensingel (van Medussastraat tot Lage Rijndijk); Hambroeklaan; Kooi- laan geheel; Celebesstraat; Ded- m ast raat; Sieboldstraat; Floresstraat; Bloemstraat; Formosastraat; Borneo- straat; Driftstraat; Lombokstraat; Ja- vastraat; Medussastraat; Parkstraat; Koolpark; Atjehstraat (van Kooilaan tot Sumatrastraat), Ambonstraat; Ma- doe rast raat; Lage Rijndijk; Voorstraat; Sumatrastraat; Atjehstraat (van Suma trastraat tot Soembastraat); Soemba- straat; Balistraat; Tlmorstraat; Ringka- de; Bonalrestraat; Arubestraat; Suri- namestraat; Antillenstraat; Curapao- straat; Sint Maartenstraat; Sint Eusta- tiusstraat; Sabastraat; Bankastraat; Bilitonstraat; Koolhof.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5