Bejaarde redster blijft paraat Roomburg bestaat pas vijf jaar, maar viert toch al haar gouden jubileum GERARD GLAS SPEELT ZIJN LAATSTE WEDSTRIJD „Ik voel me momenteel ijzersterk" Met Herman op stap Op vakantie Vandaag is het alweer mijn laatste rubriek „Met Herman op stap". Nu ga ik zelf op vakantie. Twee weken lang. Ik overweeg om na mijn vakantie in deze krant weer van start te gaan met een soortge lijke rubriek als in de af gelopen weken. Dat was aanvankelijk niet mijn be doeling. Maar ik heb ge merkt dat er nog talloze leuke verhalen te vertel len zijn over het gebied waarin onze krant ver schijnt. Meestal verhalen over mensen die normaal gesproken niet de publici teit halen maar waarvan ik vind dat ze het wel verdienen. In mijn vakantie, die ik dit jaar doorbreng in Ne derland, ga ik daar nog eens over nadenken. PAGINA 4 LEIDSE COURANT ZATERDAG 9 AUGUSTUS 197! IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH LEIDEIN - De hockeyclub Roomburg viert deze maand haar veertig-jarig jubileum en dat is niet gering voor een vereniging die pas vijf jaar bestaat. Inderdaad, Roomburg zag pas in 1970 het daglicht, maar in de kantine hangt nu wel de slogan: 'Roomburg, veertig jaar jong'. De zon gaat bij die club zeker acht keer sneller rond of zien wij soms sterren? Hier moet een verkla ring voor zijn. Met de tijd valt niet te spotten. "Natuurlijk zet Roomburg de klok niet zomaar vijfendertig jaar vooruit", verklaart wed strijdsecretaris De Vriend, in de rug gesteund door voorzit ter Reinders en 'manusje van alles' Hettinga. "De geschiede nis van Roomburg gaat dood eenvoudig verder dan de naam zelf. Roomburg is name lijk gewoon een voortzetting van de vereniging Zuidwijck, die in 1935 werd opgericht In 1944 ontstond er in Zuidwijck een nieuwe club, Siseo, die later verantwoordelijk zou worden voor de naam Room burg. Grappige bijkomstigheid is, en De Vriend kan enig ge lach niet onderdrukken, "dat die beslissing tot afsplitsen in de biechtstoel genomen is. Si seo werd de katholieke tak. Dat moest in die tijd gewoon. Maar goed, in 1970 was dat allemaal geluwd en vanwege een aantal redenen kwamen Zuidwijck en Siseo weer tot elkaar en de hereniging werd beklonken met een nieuwe naam, te weten Roomburg. Het zou, vult Hettinga aan, "wat vreemd hebben aange daan wanneer we verder wa ren gegaan onder de naam Zuidwijck, want in '70 was er van die club eigenlijk nog maar weinig over, terwijl Si seo bloeide. Vanwege de ter reinverdeling was een fusie een beste oplossing, maar om ruzie te voorkomen werd de nieuwe club genoemd naar het complex Roomburg. De histo rie gaat evenwel terug tot 1935 en vandaar dus ons jubileum". En nu klinkt de zaak heel wat aannemelijker. Het gedonder met ieder een veldje mag dan verstomd zijn: problemen rond de accommo datie zijn er nog te over en al klinkt het wat naar rond zo'n jubileum, voorzitter Reinders komt er toch zelf mee op de proppen. Hij is optimistisch gestemd over de toekomst van zijn club, maar uit zijn woor den spreekt toch enige be zorgdheid gezien de geografi sche ligging van de velden en de kwaliteit daarvan. "Beide facetten vormen hinderlijke obstakels betreffende de ont plooiingsmogelijkheden van onze vereniging. Onze velden zijn slecht, vooral in de winter, en worden eigenlijk te inten sief bespeeld, ook al omdat bij ons de handbalclub HVL in woont Geografioch gezien zit ten we eveneens niet zo gun stig, daar achter in de 'ver grijsde' Professorenwijk. Ons ledental schommelt de laatste jaren rond de 250 man, maar om nu te zeggen dat de jeugd bij ons de deur plat loopt nee dat is zeker niet het geval. En dat zouden we wel graag zien, maar die twee bovengenoemde factoren zitten ons wat dat aangaat behoorlijk dwars. Overigens zijn er enkele ver anderingen op til". Hettinga: "Behalve dat we de kantine- en kleedgelegenheid gaan verbeteren zal er in de toekomst veel aandacht wor den besteed aan de opvang en training van de jeugd. Daartoe is een B-trainer aangetrokken, de heer Hartman Kok, die daarnaast ook de senioren zal begeleiden. Zowel de dames als de heren spelen in de der de klasse en dat is feitelijk toch wel wat te laag. Blijkt ook wel uit het zaalhockey, want dat wordt door onze teams op hoog niveau beoe fend. De dames reikten zelfs tot een vijfde plaats op de nationale ranglijst. De kern is goed: de aanvulling moet nog komen". Hoewel hockey, in vroeger ja ren vooral, veelal werd beoe fend door studenten is Room burg van origine een echte burgerclub, wars van alle eli taire invloeden bovendien. Reinders: "Nee, nee, dat is er bij ons beslist niet bij. Natuur lijk zitten er een aantal stu denten onder onze leden, maar een elite-club is Roomburg nooit geweest en zal het abso luut nooit worden ook. Wij willen een gezonde vereniging zijn die open staat voor iede reen die op een gezellige ma nier de hockeysport wil beoe fenen", aldus de voorzitter. De Vriend komt nog even te rug op de inwoning die de handbalclub HVL geniet op het Roomburg-complex. "In 1954 zou HVL voor de periode van één jaar bij ons komen spelen. Nu, twintig jaar later speelt HVL nog steeds op ons veld. We hebben heus goede contacten met die mensen, maar aan de andere kant lo pen ze ons wel in de weg. Er is echter een lichtpuntje, want HVL is een fusie aangegaan met Apollo en wie weet ver trekken ze wel naar Oegst- geest. Wij van Roomburg ho pen althans, dat Piet Bieg- straaten, de voorzitter van de Sportstichting, die verheugen de mededeling op de receptie zal doen. We zouden er erg blij mee zijn". Roomburg start de viering van het jubileum deze week met een avondcompetitie tussen de vijf belangrijkste clubs uit Lei den e.o., te weten Alecto, Fo rescate, Leiden, Noordwijk en Roomburg zelf. De opzet is tweeledig, enerzijds is deze be doeld als voorbereiding van de competitie en anderzijds kun nen de contacten weer wat strakker aangehaald worden. Eind augustus organiseert Roomburg een groot toernooi waaraan enkele clubs van ver buiten Leiden aan deelnemen. Op 29 augustus is de receptie, terwijl er voor de leden die dag een groot feest is. En alles onder het motto: "Roomburg, veertig jaar ione". Het roer is al om. Ad van Kaam I andaag zet ik in mijn rubriek een a an al mensen in het zonnetje die bijna nooit n de publiciteit komen maar toch erg foed werk doen. Het zijn de leden van le Noordwijkse en Katwijkse Reddings- Jrigade. Ze werken een beetje in de schaduw van de strandpolitie maar ze ajn misschien wel even doortastend in ïun optreden als het er om gaat de zedigheid van de badgast te waarborgen, n Noordwijk is het een groep van zo'n «stig vrijwilligers die in het seizoen elk -o'n vier vrije weekeinds opofferen om lit te rukken als dat nodig is. (k sprak gisteren met het bekendste lid /an de Noordwijkse reddingsbrigade nej. Corry van Oosten. Een paar dagen jeleden belde ze mij op. „Het is altijd ie strandpolitie die met de eer gaat strijken", zei ze vinnig. Wij krijgen nooit aandacht Men mag best weten hoe hard wij werken". En aangezien mijn rubriek voor iedereen is geef ik haar vandaag graag een plaats je op deze pagina. Ze vertelde mij dat de Noord wijkse reddingsbrigade op het kilometerslange strand van Noordwijk de beschikking heeft over drie houten strandwachtershuisjes van waaruit de vrijwilligers op de zaterdag- en zondagen van 's morgen tien uur tot 's avonds zessen de badgast in de smiezen houden. Men beschikt over eigen materiaal, eigen boten en men kan bovendien in gecompli ceerde gevallen nog de hulp van de strandpolitie inroepen. En er wordt goed werk verricht zo heb ik wel begrepen uit het enthousiate relaas van mej. Van Oosten, die zelf een flink steentje heeft bijgedragen aan de werk zaamheden van de reddingsbrigade. Ze vertelde me dat ze dit werk nu al weer zo'n 46 jaar doet, en dat het reddings werk haar van het begin af aan enorm heeft geboeid. Bang is ze nooit geweest Hoewel ze nu niet meer de zee op gaat om mensen uit de golven te redden, dat laat ze nu aan een ander over. „Ik heb mijn portie reddingen wel ge had", zegt ze. Nu hou ik het maar bij het troosten van kinderen die op het strand vader en moeder zijn kwijtgeraakt of het verbinden van lichte verwondin gen." Mej. Corry van Oosten, fysiotherapeute en vanaf 1942 in het bezit van het diplo ma Binnenwater A, is nu 65. Maar de bejaarde redster vertelde mij niet van plan te zijn uit de reddingsbrigade te stappen. Ze zegt:„Ik heb tegen de com mandant gezegd dat als hij mij te oud vindt voor dit werk hij me dat maar moet zeggen en dan stap ik zo op." lllllllllllllllllllflIllllllllllllllllllllllltllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van onze sportredactie LEIDEN - Op Roomburg is nomenteel alle aandacht ge richt op Loek Sanders, de man üe volgende week op de METS-banen in Scheveningen zijn nationale tennistitel moet verdedigen. De 25-jarige, uit Oegstgeest afkomstige, San ders heeft dit jaar nog niet veel gespeeld en de concurren tie dan ook in het duister laten tasten omtrent zijn vorm. Verleden week evenwel gaf hij in Deventer, tijdens een inter nationaal tennistoernooi, op niet mis verstane wijze te ken nen het serieus te menen wat betreft het verdedigen van zijn titel, want hij won het evene ment met gemak, buitenlan ders of geen buitenlanders. Op Roomburg vertelde Loek Sanders dat de vorm er dan ook weer helemaal is. Het feit, dat hij de afgelopen tijd niet veel toernooien heeft kunnen spelen is te wijten aan zijn studie die hij over twee maanden hoopt te bekronen met een doctorandus-titel. „Ui teraard", zo zegt hij, „Ben ik daar nogal druk mee bezig, want dat is natuurlijk wel wat belangrijker dan het tennis. Maar met tweemaal per week een conditietraining en drie of vier keer per week een uurtje of twee op de baan te staan heb ik het tennis toch echt niet vergeten. Het niet-spelen van toernooien is natuurlijk een gemis, maar desondanks ge loof ik dat ik niet ben achter uit gegaan. Sterker nog, ik ge loof dat ik precies op tijd in vorm ben gekomen, want ik voel me momenteel ijzersterk Ja, vol zelfvertrouwen mag je wel zeggen". Dat laatste betekent overigens niet, dat Sanders de „Nationa le" als een zacht eitje, een walk-over beschouwd. „Nee, integendeel, ik zal er hard voor moeten knokken, want aan de top is het verschil tus sen de spelers onderling maar erg klein. Met wie ik het mees te rekening moet houden? Ach het zijn zo'n beetje dezelfden als vorig jaar hé. Rolf Thung natuurlijk, hoewel hij de laat ste tijd niet zo best op dreef is. Ja, eri dan verder jongens als Hemmes, Hordijk, Van Min i Fleury; hetzelfde rijtje als verleden jaar". Toekomstplannen op korte termijn kan Loek Sanders nog iet maken, want 29 september al moet hij in dienst Maar de Oegstgeestenaar kijkt toch al verder en komt dan met de verrassende opmerking, dat hij het best wel „hogerop" in het tenniswereldje zou willen zoeken. „Wanneer ze mij in dienst de mogelijkheid geven om te blijven spelen - dus veel toernooien volgen - dan wil ik na die periode best wel eens proberen wat ik op internatio naal gebied kan presteren. Heus, ik onderschat het niveau hettoptennis niet, maar ik ben erg benieuwd hoever ik kom. Als ik uit dienst kom ben ik 27, mijns inziens nog niet te oud om het te proberen. Loek Sanders vol optimisme naar nationale titelstrijd Loek Sanders Een paar jaar uitsluitend wij den aan het tennis zie ik zeker wel zitten", aldus Sanders. Voorlopig echter staat de pro longatie van zijn Nederlandse titel voorop. Bovendien speelt hij op dit moment op Room burg en ook dat toernooi zou hij best wel eens op zijn naam willen schrijven. „Hier speel ik natuurlijk erg graag, want be halve het tennis is het ook nog erg gezellig, omdat ik voor ei gen publiek speel en veel men sen ken. Verleden jaar verloor ik in de finale van Jan Hor dijk, maar misschien lukt het me dit jaar om een goeie gene rale voor de METS te maken. De vorm is er". Ad van Kaam Drie stuwende krachten achter hockeyvereniging Roomburg. V.l.n.r.: De Vriend, Reinders en Hettinga. Corrv v. Oosten: onvermoeibare redster, altijd paraat iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii - -ui'^:i: n.i iiii v; Gerard Glas speelde vijftien jaar in het eerste van Van Nispen. Hij maakte vier kampioenschappen mee. Bij veel van zijn tegenstanders staat hij bekend als een echte doordouwer, die het persoonlijke duel niet schuwt. Die links en rechts kon uitdelen maar die ook zelf dikwijls in het gras heeft moeten bijten. Je kon Gerard Glas wel onderuit halen maar vijf seconden later stond hij al weer voor je neus. Een doorbijter, een vechter. Zo kent het publiek hem. Vroeger speelde Gerard Glas rechtsbui ten. En in die periode beleefde hij de wedstrijd van zijn leven. Hij zei mij: ,Maar toen gebeurde het. Van Nispen kreeg vleugels. Ik knalde er twee in. De einduitslag was 4^-4. Van Nispen had toen nog kunnen winnen. Maar in de laatste minuut misten we een penalty". Later verhuisde Gerard Glas naar het middenveld. Daar dirigeerde hij het elf tal, mede dank zij zijn enorm goede conditie. Maar nu is zijn voetballoopbaan voorbij. Er zullen tegenstanders zijn die opgelucht ademhalen omdat Gerard er mee stopt Anderen vinden het spijtig het zonder deze amicale voetballer te moeten stellen. In zijn laatste wedstrijd wil hij nog één keer vlammen. Het is- zijn 300-ste voor Van Nispen. Gerard Glas, die in die vijftien jaar nooit een blessure opliep, heeft er zin in. Een van de meest geduchte voetballers uit de Bollenstreek, Gerard Glas van Van Nispen, speelt morgen zijn laatste wed strijd voor deze club. Hij stopt met voet ballen. De 33-jarige Noordwijkerhouter heeft het te druk met zijn bloeiend gras- zodenbedrijf, waardoor hij niet of nauwe lijks meer de trainingen kan volgen. „Ik loop de kantjes er niet af', zei Gerard mij. „Het is alles of niets. Nu ik niet meer kan komen trainen zet ik er maar een punt achter". Gerard Glas: morgen voetbalschoe nen voor de laatste keer aan.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4