Hein Riebeek vulde een halve eeuw missen op met orgelspel Zoeterwoude welwillend ten opzichte van plan voor dorp gehandicapten KGINA 3 LEIDSE COURANT ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1975 Van een onzer verslaggevers ZOETERWOUDE Het plan van de stichting GEMTVA uit Gouda een dorp te stichten voor haar patiëntjes in Zoeter woude is plaatselijk goed ontvangen. De politieke partijen die over enkele maanden moeten gaan beslissen over een bestemmingsplanwijziging die de bouw van het Gemiva-dorp mogelijk moet maken, staan er zeer welwillend tegenover. De heer Engelkes, voorzitter van de grootste fractie in de gemeenteraad, het CDA: ,J)e bewoners moeten met erg goede argumenten komen om ons van het idee dat dit een goede zaak is af te brengen". Een half jaar geleden ontstond er in Zoeterwoude enige opschudding toen bekend werd dat de stichting Gemiva, die zich bezighoudt met de opvang van geestelijk gehandicapten, aan het Watertje enige huizen wilde kopen. Hierin zouden enkele patiënten ondergebracht worden. B. en W. stelden zich op het standpunt dat de huizen gekocht konden worden, wanneer de omwonenden er geen bezwaar tegen zouden hebben. De Zoeterwóudenaren lieten toen een duidelijk „nee" horen. „Bij dit nieuwe plan ligt het wat anders", aldus de heer Engelkes. „De bewoners van het Gemiva-dorp gaan een heel eigen gemeenschap vormen. En ik denk niet dat de Zoeterwóu denaren er bezwaar tegen hebben, wanneer zij af en toe van de gemeenschappelijke voorzieningen, zoals het zwembad ge-, bruik maken". Het terrein waarop het dorp zal verrijzen ligt tussen de Zwetkade, de Stompwijkseweg en de Zuidbuurtseweg. De grond heeft thans nog een agrarische bestemming. De bouw gaat rond de vijfentwintig miljoen gulden kosten en neemt ongeveer drie jaar in beslag. De stichting Gemiva denkt driehonderd geestelijk gehandicap te kinderen en volwassenen in het dorp te kunnen huisvesten. De plannen zijn gemaakt door het architectenbureau Prent- Landman. Op het terrein, dat zeventien hectare is, komt alles wat noodzakelijk is voor de opvang van de patiënten, zo komt er een activeringscentrum, een onderzoek-afdeling, een afde ling voor bedlegerige bewoners en een gebouw voor bewe- gingstherapiën. Verschillende delen van het dorp zullen worden opengesteld voor de Zoeterwoudse bevolking. Er kan vrij gebruik worden gemaakt van de speeltuin, de sportzaal en de kerkzaal. Anderzijds zullen de bewoners van het Gemiva-dorp, wanneer ze maar willen hun „buurgemeente" Zoeterwoude kunnen bezoeken. Op het terrein komen eveneens achtentwintig wonin gen voor personeelsleden van de stichting. Wanneer de gemeenteraad en het ministerie van volksgezond heid medewerken zal de bouw van deze wooneenheid begin volgend jaar kunnen starten. „Ik verwacht weinig tegenstand", aldus de heer Engelkes. Je moet bedenken dat we in Zoeter woude wel gewend zijn aan patiënten van Gemiva, omdat de stichting hier al twee huizen heeft. Als enig tegenargument weet ik op dit moment alleen maar „handhaving van het groen". En dat argument lap ik aan mijn laars. Die patiënten van Gemiva hebben toch ook recht op een eigen plekje?" Werkloosheid in Leidse regio weer iets gestegen 1 Van een onzer verslaggevers LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN/LISSE De werkloos- heid in de regio's Leiden en i Alphen aan den Rijn is vorige maand weer iets gestegen. In .de Bollenstreek daarentegen enigszins gedaald. Dit blijkt uit de jongste cijfers van de Gewestelijke Arbeidsbureaus. In Leiden en omgeving waren eind vorige maand 2416 man nen werkloos. Dat is 4.43 pro cent van de afhankelijke be roepsbevolking. ,In de stad Leiden alleen al waren 1772 mannen werkloos. De directie van het GAB Lei den schat dit aantal op tussen [j de 7 en 8 procent van de af- n hankelijke mannelijke be ft roepsbevolking. Precies weet I ze dit niet, omdat niet exact 1 wordt bijgehouden hoe groot de beroepsbevolking in Leiden Jjis- In de regio Alphen aan den Rijn liggen de cijfers aanmer kelijk gunstiger. Daar is maar 1,88 procent van de afhankelij ke beroepsbevolking werkloos. In de Bollenstreek daalde de werkloosheid van 1,75 procent in juni tot 1.70 procent in juli. Het werkloosheidspercentage ui heel Zuid-Holland is 3.23 Leiden Vijftig jaar geleden was Henkie Riebeek een 14-jarig knaapje, dat op 1 augustus '25 wat bedremmejd voor de eerste keer officieel achter het harmonium in „De Rozenhof" ging zitten. De Haagwegparochie was nog bijzonder pril; een kerk was er niet. De godsdienst plichten werden waargenomen in de villa, in de kamer ensuite, om precies te zijn. Het orgeltje stond in de keuken die aan die kamer grensde. Via een spiegeltje had je uitzicht op het altaartje. Dat keukentje was tegelijk biechtstoel en ook het koortje stond erin. Dat herinnert Henk Riebeek zich allemaal nog best, nu hij 50 jaar organistschap in de vingers heeft zitten. De laatste 25 jaar ondersteunt hij de zang in de Meerburg- kerk aan de Hoge Rijndijk. Op Moederdag j.l. had hij daar al een pracht van een zilveren feest en nu geeft pastoor Jan Schlatmann op 17 augustus nóg eens een feestje weg voor gouden Hein. Want bij de L.C., waar Riebeek in dienstverband vele jaren verdiensten heeft vergaard, is hij in de wandeling (nou ja, wandeling) slechts bekend als Hein. Hein Riebeek laat het gelaten over zich heen komen. Toen hij 25 jaar was, was hij al een witte duif, of een witte raaf. Hij had toen al in elk geval wit haar: „Daarom hebben ze in me altijd een vaderlijk type gezien", zegt Hein met pre toogjes achter zijn glas prik, vanwege de hoge bloeddruk. Dat vaderlijke zat er nog niet zo in, toen pastoor Crombach van de Hartebrug (waar Hen kie in de kerk orgellessen kreeg van Bram Martijn) wil de dat jonge Riebeek op de „statie" aan de Haagweg kwam spelen. „Ik kreeg toen 20 gulden per maand; dat was beslist een aardig bedrag des tijds. Wat later kwam ik ook bij de krant, met die restrictie dat ik vrij moest hebben als ik orgel moest spelen. Dat was best". In die begintijd zat Hein ook wel eens achter het Hartebru- gorgel: „dan trilden m'n benen boven het pedaalwerk. 't Gaf ook zo'n machtig geluid in die kerk; een echt orgel, dat was nog 'ns wat anders dan een harmonium". Inmiddels is hij met hart en ziel verknocht aan de Meerburgkerk. Laat hem zelf er maar van vertellen: „Het dameskoor, dat is m'n favoriete stelletje, hoor, daar voor kunnen ze het hele heren koor cadeau van me krijgen. Enthousiast dat ze zijn, die vrouwen, al 25 jaar lang. Voor elk wissewassie maken ze een gezongen missie. Daar had ik in het begin wel de schurft aan. Maar ik ben nou blij met die grieten, een verademing met die dertig; je kunt ze twee keer op een dag krijgen en dan zijn ze er ook èllemaal, huisvrouwen, en een aardige gepensioneerde non. „Moet je meemaken, een paar zondagen terug kreeg ik van de hulp-dirigent de partituur van de Johannes-mis (van wie die is, weet ik niet) vóór me gezet, hoewel de Petrus en Paulus-mis (van wie die is, weet ik ook niet) gezongen moest worden. Ik gaf even de eerste aanzet van de Johan- nes-mis en prompt daarop zongen die vrouwen zonder mankeren en helemaal uit het hoofd tóch de Petrus en Pau lus-mis. Geweldig, fantastisch, goed Overigens is organist zijn ook een levensgevaarlijk baantje. Dat heb ik met Palm pasen gemerkt. Dan heb je dat mooie latwerk van koster Henk van der Hoeven achter net altaar, waar alle palmpa sen van de kipderen worden neergehangen. Nou, toen kreeg ik tijdens het spelen een lekker stel appels op m'n hoofd. Er was een zak ge scheurd en ik kreeg de hele zaak op m'n kanis. Ik heb voor het volgend jaar een valhelm Nog zoiets: Henk van der Hoe ven had eens bloemetjes langs de muur in het koor water gegeven (altijd is bij hem alles prachtig versierd, hoor) en de orgelbank lag vol water. Ik glij erop en had meteen natuurlijk een kletsnatte broek, maar ik moest door blijven spelen". Hein Riebeek is kennelijk een man, die de ernst vaak met een glimlach verwerkt. Een enkele keer zit hij in z'n piep zak als de glimlach wat uit de hand is gelopen. Zoals een jaar of 5 geleden, toen in de Meerburg in de Paastijd een „generale biecht" werd afge legd. „In de zijpaden stonden priesters en ik moest onder wijl zacht wat spelen om de biechtelingen te overstemmen, je kunt nu eenmaal niet die zondaars voor joker zetten. Goed, ik speelde en had toe vallig net De oude Jacob van Ja zuster, nee zuster in m'n hoofd. Daar werd dus de gene rale biecht in gedompeld, 's- Avonds belde pastoor Kragt- wijk me op; ik schrok me be roerd. „Ik wilde even zeggen, dat het fijn was dat je toch bent komen spelen", zei de pastoor (want eigenlijk ging het moeilijk, op dat tijdstip) „maar die achtergrondmuziek vonden de heren (dat waren Gouden organist Hein Riebeek voor de Meerburgkerk cue paters aan; suouem „Nou ja, je schrikt wel even, hè? Ik had heel gedragen op dat thema zitten fantaseren. Je hebt wel meer, dat een liedje in je kop zit en dan ga je fantaseren, nietwaar? Heel wat anders was het spelen in de oorlog. Dan was er 's zon dags aan de Haagweg een hoogmis voor de Duitsers van het garnizoen. „Maria zu lie- ben" weet je wel; hoe harder hoe mooier. „Das war mSchtig schön" hoorde je dan na afloop. Als het maar keihard was: Grosze Gott, wir lieben Dichal die soldaten, dat was me wat. Ik kreeg steeds pakjes oriëntatabak in m'n handen gedouwd, ik heb in die tijd gratis van de Duitsers ge rookt. Onder het orgel, onder de balgen, was genoeg ruimte. Daar had de toenmalige direc teur van de L.C. al z'n koper door mij laten instoppen en radio's lagen er ook. Pastoor De Leeuw wist daar niets van. Dat was een fijne baas". Hein Riebeek (die voor de krant ook muziekverslagen maakte en dan twee kwartjes „voor de bioscoop" kreeg) is altijd een voorstander van volkszang geweest. „In het lof had ik geen zangkoor nodig, dan zongen de mensen zelf wel. Als het maar melodieus is, als de mensen het maar kunnen volgen. Dan mag het voor mij best muziek uit Vale rius Gedenckklanck zijn. Je hebt ook moeilijke psalmen die maar één man kan voor zingen, met een nare ingewik kelde opeenvolging van tonen; maar de mensen zitten er dan voor aap bij. Voor het „volk" ligt, als je Gregoriaans zingt, de derde Credo het best in het gehoor. En laat ze verder nou maar in het Nederlands zin gen. Dan begrijpen ze er ten minste iets van. Een Mis van Perosi mogen ze van me hou den. Die oude gepensioneerde koortjes zingen zo'n mis alsof ze een hete aardappel in de keel hebben". „En Hein, wat speelde je in je vrije tijd, toen je hier thuis nog je harmonium (thans in „bruikleen" bij de Meerburg) had staan?" „Niks." „Ja, op z'n poot", viilt mevrouw Riebeek aan, terwijl ze weer een schaal vol crac kertjes met ei neerzet. Mis schien zou Hein best eens wil len, maar hij krijgt gewoon geen kans: „In de kerk wil ik wel eens wat doorspelen na de hoogmis, maar dat gaat niet meer, want ik moet mijn vrouw dan naar huis rijden". Nu is mevrouw Riebeek hele maal niet zo één die de slinger onder bed stopt, maar ik krijg de indruk dat Hein zelf liever z'n vrouw direct naar huis rijdt dan dat hij vraagt: wil je nog even wachten totdat ik uitgespeeld ben „Kijk, ik fantaseer tot de laatste kerk ganger na de hoogmis uit de kerk is. Elke zondag gaat dat anders. Vaak is het een liedje, waar een woord of gezegde in voorkomt dat de pastoor (man, wat kan dié preken) in z'n preek gebruikt heeft". „Fantaseren heb ik van jong- saf goed gekund". „Tóé maar, Hein Ja zeker, daar heb ik nooit moeite mee gehad. Ik speel wel eens een fuga van Bach, maar ik kan me eenvou- Voetbal kampioenen Dit is het team van Landwer Jodan Boys, dat gisteravond bij de 8 tot 10-jarigen de finale won van het voetbaltoernooi, dat de Stichting Jeugdrecreatie Sassen- heim afgelopen week organiseer de. Op de foto van links naar rechts: Alb. Vercouteren; Leon v.Leeuwen, René Vonk, Steef v.d. Kraan. Staand: Richard Landwer Johan, Herre Jorna, Johnny v. Leeuwen, Freddy Turk, René Roozen, daarachter jeugdleider De Bruin, scheidsrechter Miep Dofferhof en voorzitter A.C. Krom van de Stichting Jeugdrecreatie. Leidse schooljeugd ook komende week 's-middags vrij Van een onzer verslaggevers LEIDEN - Bij aanhoudend 'vvarm weer krijgt de Leidse schooljeugd ook de komende week 's middags vrij. In plaats daarvan beginnen al le kleuter en lagere scholen om acht uur. De lesuren voor Ie kleuters en de leerlingen yan de klassen 1 en 2 van het ager onderwijs gaan door 12.30 uur en voor de leerlingen /an het buitengewoon onder vijs en de klassen 3 tot 6 van iet gewoon lager onderwijs tot 13 uur. Deze regeling geldt ook voor woensdag en ook voor de da gen wanneer de voorspelde temperatuur lager is dan 30 graden. dig niet voorstellen dat de mensen het mooi vinden. Op een groot pijporgel, ja, dat wel; maar niet op zo'n elektro nisch ding. Dat heb ik overi gens zelf gekocht, en dat ga ik nou niet zitten afkammen. Het pijporgel van de Meerburg is zo lek als een mandje. Op knappen kost 40 tot 50 mille, maar daar zeur ik niet over. Het gaat zo' ook wel met die box van 200 watt, die staat boven op het koor. Achteraan kunnen ze me veel beter horen spelen dan ik zelf van de mu ziek opvang". Hein Riebeek is een gouden organist, wiens vingers niet steeds jeuken om een riedel uit z'n instrument te halen. Muziek maken is bij hem een uitvloeisel van het feit, dat hij ooit orgel heeft leren spelen. „Maar ik ga door, tot het bitte re einde. Lukt het niet meer, dan stop je vanzelf. Ik ben blij, dat ik dit kan doen. Je hebt het gevoel, dat je nog ergens nodig bent. Je moet niet overbodig worden. Dat is niets". Ton Pieters Warmond opgeschrikt door loos alarm onze correspondente WARMOND - Gisterenochtend werd heel Warmond opge schrikt door een aanhoudend .geloei van de sirene van dienst Bescherming Bevol king, die boven op de oude "fricolaasschool staat Rond tien uur begon de sirene spon taan te loeien als gevolg van een technische storing. Of de ze storing mede werd veroor zaakt door de bijzonder hoge temperatuur kon niet met ze kerheid worden vastgesteld. De in het gebouw onderge brachte kleuterklas werd wel wat angstig door het lawaaL Veilingen turken 38; snijbonen 106-120; kroten kroten gekookt 80-85; spitskool 41; 85-67; postelein 25-27; rabarber 49; smüten~C843S;Ptomaten A6oJmS8o" to..._ i B 620-630; tomaten C 410—510-tomaten 260-310: UIEN PICKLERS 65-67; mkommers AAA26—43; komkommers ^löras^'iös; —mkommers D 18—19; sla zwaar 40—43; Peterselie 30; radijs 36-39; selderij 35-37; a's p. stuk 4649; paprika's p. kilo ZWEMBADEN BREKEN RECORDS Met dit weer breken de zwembaden in deze streek alle records. Zowel in Ter Aar als in Nieuwkoop werd gisteren de 100.000-ste bezoeker ontvangen. In Ter Aar was dat de 5-jarlge Erica Kouwekerk. Zij kreeg enkele geschenken aangeboden (zie foto links). In Nieuwkoop was de heer C. Vijfhuizen de gelukkige. Hij kreeg o.m. een jaarabonnement voor het volgende badseizoen aangeboden en een bad handdoek. Zijn vrouw kreeg bloemen (zie foto rechts). LEIDERDORP - De kinderboerderij in De Houtkamp is gistermiddag officieel in Leiderdorp ingelijft. Dat gebeurde nadat een groep uitgenodigde kinderen èn degenen die een dier aan de boerderij hadden afgestaan onder leiding van burgemeester M.A. van der Have alle dieren voorzien hadden van een naam. Het in de betrekkelijke koelte van de hooi schelf gezeten gezelschap verrichtte daarmee de officiële openingshandeling. Er was uit geheel Leiderdorp - ondanks de warmte - een grote belangstelling voor de opening. Hieruit, en uit het bezoek dat de kinderboerderij de afgelopen weken al kreeg, mag men concluderen dat de boerderij in een Leiderdorpse behoefte voorziet. Een zeer vrolijke rit met een bokkewagen, door de kinderen, waaronder die van de uitgenodigde Minihof en Houtkampschool, vormde passende af sluiting van een middag fijn vertier in een mooie omgeving. De ballon van het echtpaar Boesman koos gisteravond toch nog het luchtruim in Rijnsburg. Eerder deze week werd de vlucht afgelast, omdat de wind richting zee stond, dat was gisteravond niet het geval. Honderden Rijnsburgers zagen het gevaarte lang zaam opstijgen. Velen haastten zich daarna naar het Voorhof, waar een uitbundig bal plaatshad. Vandaag hebben de laatste festiviteiten plaats in het kader van het 1000-jarig bestaan van het bloemendorp. Hoogtepunt is waarschijnlijk de voetbalwedstrijd tussen Rijnsburgse Boys en AZ, die zal worden geleid door Derks en waarbij Willem van Hanegem de aftrap zal verrichten. De wedstrijd begint om 16 uur. Leiderdorpse kinderboerderij geopend Ballon toch nog de lucht in

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3