SPARTA AZ'67 DE GRAAFSCHAP De sfeer is er geweldig Meedraaien in grote spektakel Aanval op vijfde plaats afslaan Zoeken naar de juiste formatie IN DE KRANT PIET KAMPS: een krachtspeler BREDA Piet Kamps wilde wel eens wat anders. Zes jaar kwam hij uit voor NEC, maakte enige jaren eredivisie voetbal mee, beleefde vorig jaar degradatie naar de eerste divisie en maakte deel uit van bet team dat de afgelopen competitie de terugreis naar de hoogste afdeling forceerde. Toch vertrok Piet Kamps bij NEC. „Ik kon niet rondkomen over een nieuw contract", ver telt de 29-jarige Nijmegenaar die komend seizoen voor NAC uitkomt. „Toen NAC mij bete re voorwaarden aanbood, was de keus niet moeilijk. Voor een paar duizend gulden zou ik Nijmegen niet verruild hebben voor Breda, ik had tenslotte een eigen huis dat ik nu moest verkopen. Ik ben er behoorlijk wat beter van ge worden." Jarenlang was de naam Piet Kamps bijna synoniem voor NEC. Zonder bijzonder op de voorgrond te treden, was hij altijd een degelijke pion in de eerst door Wiel Coerver, later door de ontslagen Megh de Jong en de vorige competitie door Piet de Visser getrainde Nijmeegse topelf. „De heb er vijf jaren leuk gespeeld", ver telt Piet Kamps. „Maar vorig jaar vond ik het niet meer zo plezierig. Ondanks het feit dat we kampioen werden". Piet Kamps gaat het nu bij NAC proberen en na enige weken in de Bredase kringen te hebben verkeerd is hij vol lof. „De begrijp nu waarom die jongens nooit gedegradeerd zijn. De sfeer is er geweldig. Bovendien is de hele entoura ge veel professioneler. De me dische omstandigheden zijn veel beter dan ik gewend was en er is een sauna. Dat spreekt me wel aan." Ondanks het feit dat NAC een geboren „vechter-tegen-degra- datie" lijkt en Piet Kamps niet meer één van de jongsten is de import-Bredanaar optimis tisch gestemd over de nabije toekomst ,,Tk heb er alle vertrouwen in", zegt Kamps. „We hebben hele maal niet zo'n zwak elftal. Vooral onze achterhoede is be hoorlijk sterk met die Joego slaaf Budisic en als laatste man doelman Jan de Jong. Alleen zouden we aanvallend wat beter in het materiaal moeten zitten. Nu Henk de Rooy en Martin Vreysen weg zijn zijn er maar drie aanvals- spitsen: Brouwers, Smits en de van SW aangetrokken Groe ne weg. Er zou eigenlijk nog een centrumspits bij moeten komen. Als er iemand wegvalt. moet er toch een goede ver vanger zijn." Goede basis Ook over de kennismaking met Bob Maaskant, de even eens van SW afkomstige trai ner van NAC. die met de Bre dase club zijn eerste eredivi- sieploeg leidt, is Piet Kamps content. „Maaskant is een prettige trainer. Hij is mense lijk en je hebt als speler de nodige inspraak. Dat lijkt me een goede basis om op te wer ken." Piet Kamps hoopt de laatste jaren van zijn voetbalcarrière in Breda te slijten en daar een begin te maken met de aan loop naar een maatschappelij ke loopbaan. ,Jk zou als ik uitgevoetbald ben dolgraag een bloemenwinkeltje willen hebben. De heb in Nijmegen achter mijn huis een enorme tuin gehad waar ik altijd graag pionierde. Ik heb daar door de smaak te pakken ge kregen. Bij NAC is men nog op zoek naar een baan voor me. De ben vertegenwoordiger geweest en de laatste tijd chauffeur. Ik zal wel zien wat het wordt." Piet Kamps gelooft niet dat NAC ook in de aanstaande competitie weer voorbestemd is in de onderste regionen van de eredivisie te vertoeven. „Waarom", vraagt de oud-Nij- megenaar zich af. „Ik ben er ook helemaal niet zeker van dat bijvoorbeeld NEC beter zal zijn dan NAC. Dat moet eerst bewezen worden. Veel mensen zeggen dat het jam mer is dat ik bij NEC weg ben, maar van de kant van het bestuur heb ik dat nooit te horen gekregen. Daar werd ik kennelijk niet zo gewaardeerd. NEC heeft natuurlijk met Jan Peters en Johan Zuidema (als die komt) wel twee internatio nals in de ploeg. Maar of dat een garantie is voor een beter seizoen dan NAC moet ik nog zien. Nee. ik ben helemaal niet bang voor NAC. Juist doordat de sfeer in Breda ongelooflijk plezierig is ben ik er van over tuigd dat we niet weer zo in de problemen komen." In de ploeg van Bob Maaskant is voor Piet Kamps een plaats ingeruimd als aanvallende middenvelder. ,Jk ben een krachtspeler", vindt Kamps. „Ik voel me nog als toen ik achttien was. Technisch be gaafd ben ik nooit geweest Ik moet het van mijn inzet heb ben." En dat geldt eigenlijk voor heel NAC, dat er kenne lijk wel vertrouwen in heeft. ALKMAAR Bij AZ'67 zijn de verwachtingen voor het nieuwe seizoen hoog gespan nen, want ondanks de vrij ma gere resultaten in de interna tionale confrontatie in de in- tertoto-competitie gelooft trainer Joop Brand toch weer in een nieuwe stunt van zijn ploeg die aan het vierde jaar van het vijfjarenplan begint AZ heeft twee spelers uit het betaalde voetbal aangetrok ken, Bert van Marwijk van Go Ahead Eagles en Hugo Ho- venkamp van FC Groningen. Een duidelijke versterking voor de Allonaarse selectie die in voorgaande seizoenen een minimum aan bezetting had. Door het wegvallen van Ge rard Vredenburg, zo goed als afgekeurd wegens een rugbles sure, en Adrie Hoogesteger, werd de aanval behoorlijk ge reduceerd. Daarbij kwam nog dat de van PSV aangetrokken Eef Mulders verrassend snel werd afgekeurd, ook al we gens een rugblessure. Bobby Vosmaer werd te elfder ure omgeturnd tot rechtsbuiten en dat is zo goed bevallen, dat hij dat ook komend seizoen zal spelen. Desalniettemin stelt Joop Brand: „Hier had eigen lijk meer moeten gebeuren dit jaar". En daarmee bedoelt Joop Brand dat door de verbe tering aan de accommodatie en de geweigerde subsidie van de gemeente Alkmaar en pro vinciale staten AZ toch niet zo ruim in zijn jasje zit. Brand verwacht dat andere clubs, waarin wel van overheidswege is geïnvesteerd, en die wel meer aankopen hebben kun nen doen, deze competitie een aanval zullen ondernemen op de vijfde plaats, die AZ het Joop Brand wakker blijven... afgelopen seizoen heeft be machtigd. Brand: „Een ding missen wij nog om topclubs te pakken en dat is ervaring. Op PSV, Ajax, Feyenoord en FC Twente lig gen wij nog een straatlengte achter. We zijn nog zo groen als gras. Daarom ben ik zo blij met dit intertotovoetbal omdat alle topclubs daarin spelen. Dan kun je tenminste nog wat ervaring opdoen. We zullen nog harder voor die vijfde plaats moeten werken. Wakker moeten we blijven, want als je op een bepaald niveau komt, heb je in de voetballerij vijan den. Daar moet je mee leren leven". Goede weg Maar behalve de twee topaan- kopen heeft AZ via zijn goed georganiseerde scoutingsys- teem een aantal talentvolle jeugdspelers aangetrokken. Uit de derde klas amateurclub SVW uit Heerhugowaard werd Peter Groot gehaald. Brand over de twintigjarige student: „Dat is een talent. Ik verwacht dat hij een tweede Van Rijn soever gaat worden. Die jon gen heeft overzicht en ziet ner- gens tegenop. Daarnaast heb ben we Loek Ursem die in het Nederlands jeugdelftal speelt Al met al geloof ik dat we nu op de goede weg zijn. Volgend seizoen nog twee toppers en dan zijn we er, dacht ik". Daar staat tegenover dat AZ de komende jaren geen spelers kwijt moet raken want dan zal er opnieuw geïnvesteerd moe ten worden. Afgevallen zijn nu Ko Meyer en Joop Molendijk. Eerstgenoemde kan door werkomstandigheden niet deelnemen aan de middagtrai ningen die voor het aanstaand seizoen op het programma staan en derhalve heeft Ko Meyer het eenjarig contract dat hem werd aangeboden niet getekend. Molendijk die vorig seizoen van de amateurclub Papendrecht werd overgeno men, wordt een jaar uitge leend aan FC Groningen. AZ heeft hoge verwachtingen voor het nieuwe seizoen. Even als trouwens het Noordhol landse publiek dat zich in nog grotere getale op het seizoen kaarten heeft geworpen in de hoop dat AZ in het seizoen 1975-1976 UEFA Cupvoetbal kan spelen. Daar is in ieder geval de voorbereiding op ge baseerd. Joop Brand: „Dat we niet zo best gedraaid hebben in de in tertoto competitie vind ik niet zo erg. De jongens hebben een vrije opdracht gehad waardoor ik heb kunnen zien wat er nog niet klopte. Tegen amateurclubs krijg je daar de gelegenheid niet voor. We zijn heus wel op tijd klaar, daar kun je op rekenen". Het feit, dat er steeds nieuw publiek richting Alkmaarder- hout gaat, heeft AZ doen be sluiten opnieuw een stukje aan de accommodatie te verbete ren. Vorig jaar werd een nieu we overdekte sta an tribune aan de lange zijde in gebruik geno men, op de eerste competitie dag van dit jaar zal achter een van de doelen weer een stukje tribune toegevoegd worden, waardoor het toeschouwer» aantal op 24.000 komt. TON DE WIT (Van onze sportredactie) DOETINCHEM Bij De Graafschap zijn de zaken goed aangepakt. In het gesloten seizoen, terwijl de spelers van een welverdiende va kantie genoten, heeft het bestuur niet stil ge zeten. In die tijd werd manager v.d. Klink aan getrokken, werd het contract met Gerry de Jonge verlengd en een robbertje gestoeid met Guus Hiddink. Tevens werd Cees Storm ge kocht Ook trainer Teu- nissen zat niet stil. Hij organiseerde een tien daags trainingskamp in Zweden en trok twee jeugdtrainers, Teun Sterk (Gouda) en Polak aan. Ook het stadion De Vijverberg werd veran derd. De hoofdtribune is uit gebouwd en de accom modatie voor radio en televisie werd uitge breid. De Graafschap is vast van plan om dit jaar mee te draaien, in het grote spektakel van koning voetbal. De Ach- terhoekse formatie stond het afgelopen sei zoen op de achtste plaats wat het aantal toeschouwers betreft. In Doetinchem zijn ze daar trots op. En met recht, want tenslotte is De Graafschap slechts een „provinciaal clubje" Administrateur Wijg- man krijgt dagelijks te lefoontjes waarin naar seizoenkaarten wordt gevraagd. Hij zegt daar over: „Vorig jaar had De Graafschap 3200 sei zoenkaarthouders. Dat is erg veel voor een re gionale club. We kwa men het afgelopen sei zoen dan ook op een ge Leo Steegman: „Dat verlies van Venneker is opgevangen. Ik heb nu een selectie en zij en ik zullen maar een ding moeten doen: hard werken." ZANDVOORT De Interto- tocompetitie heeft Sparta in elk geval een spits opgele verd. Hans Venneker vertrok naar Frankrijk, waar hem een lucratieve baan in het bedrijf sleven wachtte, en meteen was er geen doelpunt meer te bekennen. De Intertotocorüpe titie leverde een reeks neder lagen en vrijwel geen treffers op. Die onthutsende ervaring versnelde het tempo van in grijpen. Zoals elk jaar moest Sparta de financiën in evenwicht bren gen door het slijten van enige spelers. Walbeek naar Hertha BSC, v.d.Munnik naar Excel sior en Heijerman als „vrij man" in verband met zijn leef tijd ook naar die club. Toch een verlies want Heijerman was medebepalend voor het gezicht van Sparta. En hij scoorde nog wel eens belang rijke doelpunten. Trainer Leo Steegman wil over die vertrekkende spelers niet reppen. Hij weet langza merhand hoe Sparta het hoofd boven water moet houden. Voor het minimale succes in de Intertotocompetitie geeft hij deze verklaring: "We speel den tegen landskampioenen als die van Oostenrijk en Zwe den en tegen Standard Luik dat leuk in zijn uitstekende spelers zit. Daardoor kreeg je een zwart-wit-resultaat. Nog maals, We speelden tegen top pers. De defensie en middenli nie gaven weinig reden tot kla gen. In het midden speelden v.d. Veen Salfischberger en Michielsen met Van Esdonk als eventuele vierde man. Maar in de aanval kon ik al leen jonge spelers opstellen, mannen uit het C-team, van wie Erkelens, een zeventienja rige knaap, het uitstekend deed. Die jongen heeft alles, zat in het UEFA-team maar mist uiteraard elke ervaring op dit niveau." Opgevangen Ik had dus geen Skipper, geen Van Staveren met wie we toch rond kwamen en ook geen Larsen tot mijn beschikking Claus Larsen is de Deen, die we van het Deense Köge over namen, de oude club van Kris- tensen. Hij is een spits en met hem was het verdwijnen van Venneker opgevangen. Die transfer kwam bijzonder snel rond omdat we steeds dichter op de competitie afgingen en de intertotowedstrijden het ge brek aan een spits overduide lijk bloot legden. Dat is voor ons dus de winst van die inter totocompetitie geweest. Dat was een indicatie dat er iets moest gebeuren." Drs. Cor van Rijn poneerde eerder al de stelling dat Spar ta de spelers behouden had die beslist niet mochten ver dwijnen. Leo Steegman beaamt dat. „Doesburg en de achterhoede wilden we per se niet kwijt. Spelers als Balken- stein, Skipper, Van Staveren hielden we, al ging dat niet allemaal van een leien dakje. Met Larsen, die topscorer is van Denemarken en wiens club momenteel op de eerste plaats staat, hebben we een goede selectie, dacht ik. Het gaat erom de juiste formatie te vinden. Wat (weer) gebeurd is, is niets meer om over te praten, ik wist dat er een be paald bedrag binnen moest komen maar ik kon niet be vroeden dat het om zoveel spe lers zou gaan. Enfin, dat is voorbij. Het enige dat gedaan moet worden, is werken hard er te gen aan, door spelers zowel als door de trainer. Ik heb nu eenmaal deze selectie en daar mee moet ik de competitie in. En als we met de aanval Skip- per-Larsen-Van Staveren kun nen spelen in plaats van de jonge, onervaren voorhoede die vrijwel steeds in de Inter totocompetitie moest aantre den, moet er natuurlijk verbe tering in zitten. Misschien pro beren we nog enige verster king aan te trekken. In elk geval gaan we als een goede underdog de competitie in." HERMAN VAN BERGEM middeld toeschouwers aantal van bijna 5000". Goed werken Ook Evert Teunissen, dit jaar weer hoofdtrainer van de Doe- tinchemse formatie, is enthou siast. ,3ij De Graafschap kan je goed werken omdat het pu bliek volledig achter de club staat. Ook als het slecht gaat, blijft het publiek komen. Er verdwijnen wel eens wat toe schouwers, maar dat zijn dan niet de echte supporters". Over de Achterhoekse toe schouwers de laatste jaren komen er bijzonder veel uit de omgeving van Zutphen heeft De Graafschap zeker niet te klagen. Uniek in het Nederlandse voetbal is dat een groep toeschouwers een eigen „clubblad" heeft uitgegeven „De Spinnekop". Dit blad wordt met ingang van het nieuwe seizoen aan het pu bliek verkocht Het bestuur van De Graafschap heeft geen enkele invloed op de redactio nele inhoud. Bovendien blijft het officiële programmablad bestaan. Het was een spontane actie van het publiek op de tribune achter het doeL Evert Teunissen heeft de steun van het publiek

Leidse Courant | 1975 | | pagina 18