SöldócSoma/nt oncalves voert atie naar afgrond niet alleen voor kreeften Romig schuim V erontwaardiging in omroepkringen WAARSCHUWING SOARES: Klopjacht op leden Rode Leger Indanks hitte j rg weinig iekteverzuim JURGENS NIEUWE NOS-VOORZITTER KLM sust reizigers in slaap Ministerie versoepelt toezicht zeevissers Vrijdag 8 augustus 1975, 65e jaargang no.' 20190 Leven ur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune. jur) Abonnementen per week 2.81kwartaal 36,32; jaar 141,35; losse nummers 50 cent. Aan de rand van het leven, tv- film met woeste motortrip in Mexico op Ned. I om 21.20 uur. Om 22.50 uur Internationale show-trofee 1975. Ned. II om 22.00 uur Televizier met o.m. Bing Crosby in Neder land en Surinamers in Norg. Om 22.45 uur Sportpanorama met voetbaltoernooi Ajax, Feye- noord, FC Barcelona en RWD Molenbeek. Weinig verandering Zonnig en zeer warm met maxi ma omstreeks 32 graden,-meest matige oostelijke wind. Morgen zon: 5.13-20.17. Maan: 8.03-20.42. Schev. hoogw. 4.00-16.30. Laagw. 12.13 (Van onze radio- en televisiere dactie) HILVERSUM In omroepkrin gen is met verontwaardiging de benoeming van het PPR-Twee- de Kamerlid, mr. E. C. M. Jur- gens, tot nieuwe voorzitter van de NOS ontvangen. De omroep- leiders maken vrijwel unaniem minister Van Doorn van CRM harde verwijten over het feit, dat hij bij de benoeming van de nieuwe NOS-voorzitter de inspraak van de omroepen heeft genegeerd. Minister Van Doorn maakte gis termiddag zijn besluit om zijn partijgenoot Jurgens met in gang van 16 september te be noemen tot opvolger van de in juli afgetreden voorzitter Schut- tenhelm bekend tijdens een ge sprek met de waarnemend NOS-voorzitter mr. W. Wage naar en het bestuurslid ds. Landsman. De beide bestuursle den verklaarden na het gesprek totaal verrast te zijn, omdat zij meenden dat zij overleg zouden gaan voeren over een nieuwe procedure, nadat de drie door de NOS voorgedragen kandida ten eerder voor hun voordracht hadden bedankt. In een voorlopige reactie ver wijst het NOS-bestuur naar een brief van begin deze week aan minister Van Doorn, waarin de uitspraak van de minister wordt betreurd, dat hij bij een benoe ming buiten de NOS-aanbeve- ling om niet vooraf het oordeel zou vragen van de omroep. In de brief wordt verder gesteld, dat deze handelswijze van de minister de goede verhoudingen in het NOS-bedrijf en in de gehele omroep niet ten goede komt en ook voor een zonder inspraak benoemde voorzitter alleen maar nadelig is. (Zie ver der pagina 9 (*t: Nieuwe NOS-voorzitter mr. E. C. M. Jurgens. ON (AFP—UPI) De Por- socialistische partijleider fio Soares heeft in een open brief president Da Costa Gomes ge- dat een regering onder leiding generaal Goncalves „Portugal r de afgrond zal voeren". Vol- Soares is premier Goncalves n machtsbelust als de vroegere ^ator Salazar, en meent hij, even- Salazar, een „redder van het i" te zijn. ;t Noordportugese stadje Fafe zijn gister avond twee vrachtwagens met mariniers te ruggekeerd om het gebouw van de communis tische partij te beschermen tegen een woeden de menigte. Bij een eerdere belegering van het kantoor schoten communisten op de menigte, waarbij een betoger werd gedood. Nadat de mariniers de menigte hadden terug gedreven met traangas en schoten in de lucht lieten ze de bewaking over aan de politie en de paramilitaire republikeinse garde. Maar toen de spanning opnieuw steeg en de beto gers terugkeerden namen de mariniers weer stellingen in rond het partijkantoor. De dreiging van een militaire rebellie in het noorden van Portugal is gisteren aanzienlijk gestegen toen legeronderdelen ter plaatse stel ling namen tegen premier Vaasco Goncalves en zijn pro-communistische opvattingen. Deze dreiging werd reëler toen officieren in het noorden een petitie aannamen die pleit voor een staat waarin plaats is voor vele politieke partijen, en door de steeds veelvuldi- ger wordende incidenten, ook in het midden en oosten van het land. In Lissabon heeft premier' Goncalves eindelijk het kabinet gevormd waarop Portugal 28 da gen heeft moeten wachten. Het is het vijfde kabinet sinds de militaire machtsovememing zestien maanden geleden en het zou vandaag worden beëdigd. De namen van de ministers zijn nog onbekend. I n een groot aantal Noordportugese steden groeit het verzet tegen de communistischeartij. In de hoofdzakelijk katholieke stad Braga, waar zondag een grote anti-communistische betoging wordt gehouden zijn de initialen van de communistische partij PCP op de muren veranderd in Porco (varken). (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De KLM beeft een nieuwe metbode inge voerd om de intercontinentale vliegreizen wat comfortabeler te maken. De passagiers kun nen wanneer zij dat maar wil len, in slaap gesust worden door een slaapliedje" dat door de Baarnse arts Rama Polder man (51) is uitgedokterd. De slaaptechniek is op een ge luidsband vastgelegd en is via een koptelefoon door de passa giers te beluisteren. De geluids band voert de passagiers gedu rende twaalf minuten naar een totale fysieke en mentale ont spanning. Eerst komen diverse spieren aan de beurt om ontspannen te worden, daarna krijgt de adem haling de volle aandacht zodat men na tien minuten volkomen tot rust is gekomen. De belang rijkste fase bestaat uit een met muziek omlijst gedeelte die de luisteraar in slaap wiegt Het programma wordt vier maal per uur herhaald. )K WEEKEINDE TROPISCH In een onzer verslaggevers) I HAAG/LEIDEN On- ta de aanhoudende hitte, rt dat opvallend- weinig B^sen zich ziek melden bij werkgevers. Een ANP- iroef onder het bedrijfsle- leerde, dat er wel wat snip- jen meer worden opgeno- dan normaal, maar dat het verzuim zeker niet groter anders in deze tijd van jaar. Integendeel, volgens leenschappelijke admini- tiekantoren is het aantal ddingen juist bijzonder Wel zakt de arbeidspro- liviteit wat, maar, zo luidt ilgemene reactie, „hoe kan anders bij zo'n tempera- j blijft overigens tropisch. KNMI verwacht ook voor gen en zondag hetzelfde weer. Gisteren was het in heel Nederland 31 tot 33 graden. De laagste maximum temperatuur in Europa was 26 graden. Stock holm en Parijs hadden 35 gra den en in Madrid steeg de ther mometer zelfs tot 38 graden. Om wat verkoeling te brengen op Schiphol spuit de brandweer daar de daken van de pieren nat. In de pieren was het 40 graden; enkele KLM-employés vielen flauw. Ook de startbanen worden besproeid. De Spoorwegen knijpen een oogje dicht wat betreft de kle ding van de conducteurs. De stropdas mag af en het boorde knoopje kan open, „als de bre tels maar niet zichtbaar worden; en zéven open knoopjes kunnen ook niet door de beugel." Op de tuinbouwveilingen heeft de hitte tot gevolg gehad dat de tomaten en sla erg duur zijn, terwijl de komkommers voor af- braakprijzen weggaan. In Utrecht brak brand uit in een woonhuis; oorzaak was een li monadeflesje dat in de zon lag en als brandglas fungeerde. De schade bleef beperkt De Eindhovense politie heeft, door het inslaan van een toch- traampje, een negen maanden oude baby bevrijd uit een auto, die in de brandende zon stond. De temperatuur in de wagen was opgelopen tot 65 graden. De moeder was boodschappen aan het doen. De milieudienst van Rijnmond moest gisteren code 2 afkondi gen en de industrie vragen geen afvalstoffen te lozen uit schoor stenen lager dan 40 meter. - i 'Wi ,v3t V v.*. V -""7 - *3#^ Ondanks het feit dat vissen in de Italiaanse Tiber sterk afgeraden wordt in verband met het sterk vervuilde water, beproeft dit jongetje toch zijn geluk in het kleine beetje water dat zich nog in de rivierbedding bevindt. Een gedeelte van de Tiber staat momenteel geheel droog en de grond is door de droogte gebarsten. Dit is echter niet te wijten aan de abnormaal hoge temperaturen van de laatste tijd, maar een vertrouwd beeld van de rivier in de zomer. Aardbeving Gisteren heeft zich een lichte aardbeving voor gedaan in Malage en langs de Costa del Sol. Ook andere delen van Zuid-Spanje hebben de schok gevoeld. De aardbeving werd gevoeld in de zuidelijke provincies Evilla, Cordoba, Al- meria en Malaga. Er werd geen schade aangericht. Kernexplosie Het seismolo gisch centrum in de Noorse plaats Kjeller heeft gisteren een ondergrondse explosie geregi streerd. Volgens de berekenin gen moet de explosie hebben plaatsgevonden in de Sovjetre publiek Kazakstan. Men ver moedt dat het een ondergrondse kernproef betreft. Turken Woensdagavond zijn bij Adana in Turkije 23 mensen, meest vrouwen die van hun werk op het land naar huis te rugkeerden, verdronken. Zij za ten op een door een trekker voortbewogen aanhangwagen die in een kanaal kantelde toen de trekker tegen de leuning van een brug over het kanaal reed. Tien passagiers brachten het er levend af. Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN/KATWIJK - Het minis terie voor Landbouw en Visserij lijkt voor lopig gezwicht te zijn voor de dreigende havenblokkades door vissers, die door de opgelegde vangstbeperkingen voor tong en schol in moeilijkheden zijn geraakt. Het ministerie heeft de patrouillerende marine vaartuigen opgedragen voorlopig minder streng op te treden en alleen proces-verbaal op te maken wanneer dit onvermijdelijk is. Volgens vissers in Den Helder zouden deze week enkele vissersboten die niet op tong mochten vissen maar wel binnen de twaalf 'mijl uit de kust hun netten hadden uitstaan, niet eens aangehouden zijn. De soepeler houding zou door het ministerie zijn opge dragen nadat vorige week zaterdag bleek, dat de vissers hun dreigementen ook willen uitvoeren. Dit bleek uit een blokkade van de brug in de Afsluitdijk. Het ministerie heeft meegedeeld bereid te zijn mee te denken en te werken aan alter natieve verdelingsregelingen van vangstquo ta voor zeevis. In een communique vestigt men de aandacht op de vergadering van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de zeevisserij op 18 augustus. Daar zal men zich opnieuw beraden over verbeteringen in reeds getroffen financiële regelingen. maar voor alle sterrenbeelden hebben wij een astrologisch paspoort beschikbaar. Een rijk geïllustreerd boek waarin u alles over uw sterrenbeeld kunt lezen. Geef ons uw sterrenbeeld en de opgave van een nieuw kwartaalabonne ment op onze krant, en per omgaande ontvangt u het 'paspoort'. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres; woonplaats: stuur als dank voor de moeite het Astrologisch Paspoort van het sterrenbeeld naar: naam: adres: woonplaats: TOKIO/TRIPOLI De Japanse politie heeft aangekondigd een felle strijd te voeren tegen terreurdaden binnen en buiten Japan, en met harde hand te zullen optreden tegen guerrillastrijders. Een .internationale klopjacht zal worden geopend op leden van het Rode Leger. Deze mededeling kwam kort nadat vannacht de DC-8 van Japan Airlines met aan boord tien leden van het Japanse Rode Leger en vier gijzelaars was geland op de luchthaven van de Libische hofdstad Tripoli. Het toestel had een vlucht van twaalf uur achter de rug van de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer, via een tussenlanding op Sri Lanka, naar Tripoli. De tien Japanse extremisten hebben zich zonder verzet overgegeven aan de Libische autoriteiten. De negen bemanningsleden en vier gijzelaars zijn ongedeerd in vrijheid gesteld en worden behandeld als gasten van de Libische regering. Welke plannen de Libische regering heeft met de tien extremisten is nog niet duidelijk. Tripoli heeft om humanitaire redenen inge stemd met de landing van de DC-8. Verwacht wordt dat de Japanners een vrijgeleide zullen krijgen naar een ander land. Tegen journalisten vertelde één van de gijzelaars, een hoge Maleisi sche regeringsfunctionaris, dat ze onderweg vrijwel geen kontakt hebben gehad met de extremisten. Bemanning en gijzelaars zaten eerste klas. De leden van het Rode Leger vlogen mee in de toeristenklasse. De gijzelaars, twee hoge Japanse en twee Maleisi sche regeringsfunctionarissen, hadden zich in Koeala Loempoer, vrijwillig beschikbaar gesteld als waarborg voor de veilige aftocht van de extremisten. Daarvoor hadden de Japanners hun 53 oor spronkelijke gijzelaars vrijgelaten.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1