ficldoc Somo/nt .merikaanse geleerden waarschuwen tegen gebruik kernenergie Linkse mariniers naar N-Portugal Vijf tot 17 jaar geëist -tegen Griekse officieren Rijkspostspaarbank Bahrein heeft te weinig mannen Kinderbescherming illeen van buitenaf e veranderen" Dit zijn de nieuwste, hoogste rentepercentages van de RPS. lONDERDAG 7 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT PAGIN A Honderdduizend kinderen sterven aan ondervoeding MÉXICO In Mexico sterven elk jaar meer dan 100.000 kinderen onder de vijf jaar aan ondervoeding. Dat is gisteren meegedeeld door dr. Salvador Zubiran, directeur van het nationaal instituut voor de voeding in Mexico, op een medi sche conferentie in Oaxtepec. Volgens Zubiran sterven jaar lijks in Mexico 225.000 babies en jonge kinderen. In 45 procent van de gevallen is ondervoeding de directe of indirecte doodsoorzaak. Ondervoeding komt het meest voor in de Indianengemeen- schappen in het zuiden van Mexico. KOEWEIT (AP) Bah rein zal er in verband met een tekort aan huw bare mannen wellicht toe over moeten gaan de polygamie weer in ere te herstellen, zo heeft het ministerie van volksge zondheid van het kleine sjeikdom in de Perzi sche golf bekend ge maakt. Het ministerie zei dat uit een onderzoek van het bevolkingsbureau blijkt dat in de komende tien jaar meer dan 28.500 vrouwen tussen de 15 en 24 jaar in het huwelijk zullen willen treden. „Het zal nogal wat pro blemen opleveren als we mannen voor hen moe ten vinden", aldus een woordvoerder van het ministerie. „Er zijn lang niet zoveel vrijgezellen, gescheiden mannen en weduwnaars in het land". Het onderzoek voorspel de verder „revolutionai re veranderingen in de tradities rond het huwe lijk. Het waarschuwde dat Bahrein „zich moet verzetten tegen pressie om de polygamie in ere te herstellen" en deed het voorstel dat de rege ring jonge vrouwen moet aanraden kantoor baantjes te zoeken in plaats van mannen ihington (UPI) Meer dan 2.300 nerikaanse wetenschapsmensen heb- n er gisteren bij president Ford op ngedrongen voorzichtig te zijn met rnenergie. ider een groot affiche, dat werd afge- jm(J| rerd op het Witte Huis, met waarschu- ngen voor de „ernstige potentiele ge- ren" van kernenergie staan de hand- ceningen van onder meer acht Nobel- 'i ijswinnaars en vier wetenschapsmen- l n die een belangrijke rol speelden bij de ontwikkeling van de eerste atoom bom. Het is voor het eerst dat weten schapsmensen in de Verenigde Staten zich op zo grote schaal gezamenlijk keren tegen het toenemend gebruik van kernenergie. De ondertekenaars vragen president Ford drastisch te besnoeien op de plan nen voor de bouw van meer kerncentra les in de Verenigde Staten, en geen kerncentrales meer te exporteren totdat alle veiligheidsproblemen zijn opgelost. „Voortaan zal nooit meer iemand kun nen zeggen dat er geen serieus weten schappelijk verzet bestaat tegen de ker nenergie-industrie", aldus een van de initiatiefnemers, dr. Henry Kt-ndall. Het gebruik van kernenergie wordt in de Verenigde Staten steeds meer een om streden zaak. Aan de ene kant staan regering en de kern-industrie, en andere kant wetenschapsmensen, milieube schermers en voorvechters van consu mentenbelangen. De vraag is vooral in hoeverre de Verenigde Staten moeten rekenen op kernenergie als toekomstige energiebron. De ondertekenaars herinneren er aan dat het gisteren 30 jaar geleden was dat in Hirosjima voor het eerst gebruik werd gemaakt van een kernwapen. „Kernsplitsing kan, gebruikt in woede, de wereld vernietigen. Bij gebruik in vredestijd voor energie-opwekking ko men er bij kernsplitsing grote hoeveel heden radio-actieve nevenprodukten vrij, die ons voor ernstige potentiele gevaren stellen die slechts beheerst kunnen worden door uitzonderlijke zorg, inzicht en toewijding". Maar, al dus de geleerden, tot dusver heeft het de kernenergie-industrie ontbroken aan die zorg voor de beveiliging van reac tors, voor het opruimen van radio-actie ve afvalstoffen en aan waarborgen om te voorkomen dat nevenprodukten van plutonium worden gestolen. floffa regelde Ontvoering Jjrellicht zelf chu ETROIT (Reuter) Een wei D°rdvoerder van het Ameri- it lanse departement van justitie :eft het vermoeden uitgespro- n dat de voormalige vak- indsleider Jimmy Hoffa zijn rdwijning vorige week woens- ig zelf geregeld heeft om niet hoeven verschijnen voor een 1—2]! der ale grand jury. hele zaak begint dan erg veel m lijken op de „Joe Bananas _ry". „Joe Bananas" werd in 64 door gewapende mannen u New York ontvoerd vlak voor t hij zich moest verantwoor voor afpersing. Joseph Bo- nno, zoals hij eigenlijk heette, ok negentien maanden later Aa) om alsnog te verschijnen ~*or een federale grand jury. 62-jarige Hoffa verscheen op mei voor een jury wegens wettige manipulaties met aan- len. Hij weigerde toen ant- oord te geven op de meeste agen die hem gesteld werden, n die reden zou hij waar- lijnlijk weer opgeroepen wor- 1.2 9.( I3.L 14.9 omatenkwekers De spoor- :g Rome-Napels in Italië was teren op verscheidene plaat- 11 geblokkeerd door honder- n woedende tomatenkwekers. ize protesteerden er tegen dat niet de overeengekomen prijs tor hun produkt kregen. onderbreking van het trein- rkeer bracht de grootste arring op het Romeinse sta in Termini dat al overvol was toeristen die naar het zuid- n wilden reizen, ider Meer minimumloners EEN BERICHT ALS DAT in drie jaar het aantal werknemers, dat het wettelijk minimumloon verdient, royaal verdubbelde, is voor tweeërlei uitleg vatbaar. Er kan „foei!" geroepen worden, omdat zo'n groot aantal mannen, vrouwen en jongeren niet meer dan het minimale inkomen als beloning voor zijn arbeid krijgt; maar de reden kan ook liggen in het snel omhoog gaan van het minimumloon zelf. Het laatste is bij de cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekt, het geval. De laatste jaren hebben regering en parlement niet zonder overleg met het bedrijfsleven een politiek gevoerd, waardoor het wettelijk minimumloon meer geste gen is dan het gemiddelde loon. Daardoor zijn zowel absoluut als •elatief veel werknemers op het wettelijk minimumloon gekomen. dET BEDRIJFSLEVEN HEEFT lang niet altijd deze politiek :oegejuicht; voor sommige werkgevers viel het zwaar de lonen van aun vrouwelijke en jonge werknemers extra te laten stijgen. Het neeft in de bedrijven waar met veel werknemers uit deze catego rieën gewerkt wordt, vaak tot prijsverhogingen geleid en in enkele gevallen zelfs tot inkrimping van het werknemersbestand. Dat zijn dan de onplezierige maar onvermijdelijke gevolgen van een maatre gel welke op zichzelf rechtvaardig dus noodzakelijk is. Een andere kwestie is, dat op deze manier aan de basis van het bedrijfsleven een soort van nivellering heeft plaats gevonden. Werknemers die eerst wat meer verdienden dan het minimumloon, staan nu met de minimumloners op één lijn. Dat schept spanningen' die ook bij gewone loononderhandelingen en het promotiebeleid in de bedrijven tot uiting kwamen; vooral in de bedrijfssectoren waar het echt uit de lengte of de breedte moet komen. HIER DIENT ZICH AL een praktisch gevolg aan van het verschijn sel dat „loon-toenadering" nooit uitsluitend voor rekening van de hoogste inkomensgroepen kan gaan, doch consequenties hebben zal in nivellerende zin voor alle groepen. Zo zal bij het voeren van een loonpolitiek met minder grote verschillen tussen top en basis ook een gevolg zijn, dat iedereen zal moeten helpen het „gat" te dichten dat de overheid dan in haar fiscale inkomen krijgt. Want vooralsnog toont de Nederlandse regering zich niet bereid om bij haar uitgavenbeleid hiermee vrede te hebben. Het is in elk geval goed, er rekening mee te houden, dat bij het toekomstige loonbeleid niet alleen de top van de piramide een offer zal moeten brengen, maar ook de daaronder liggende lagen. Zeker wanneer wat ons noodzakelijk lijkt de zwaarte van de arbeid en het belang van de arbeid voor de gemeenschap blijft meetellen". Weeroverzicht communistische onlusten daar. In de laatste dagen zijn in ste den in Noord-Portugal gebou wen van de communistische partij en huizen van communis tische functionarissen geplun derd en in brand gestoken. Ook zijn er aanwijzingen dat de tucht onder de Portugese troe pen in het betrokken gebied is ondermijnd. Ooggetuigen in de stad Famali- cao hebben verteld dat de bur gers die communistische perce len aanvielen, door militairen werden omhelsd en begroet met de woorden: „Wij zijn zoons van het volk zoals jullie". De anti-communistische weer slag heeft zich uitgebreid tot de Azoren, waar onbekenden het hoofdkantoor van de pro-com- Portugese aanhangers van de communistische partij en de militaire munistische Portugese democra- regering demonstreerden gisteren voor het militair hoofdgebouw in tische beweging in brand sta- Oporto. De betoging die georganiseerd was door communistische ken> organisaties werd gehouden om te protesteren tegen de recentelijke anti-communistische akties in Noord-Portugal. De betoging verliep overi- Wat de kabinetsformatie in Lis- gens zonder incidenten. LISSABON (Reuter - Upi) - De premier Vasco Goncalves heeft Portugese regering heeft giste- gezegd dat het „vrijwel zeker" ren een onderdeel van 140 mari- is dat een nieuw kabinet is tot niers, algemeen beschouwd als stand gekomen. Hij kon echter het meest pro-communistische niet zeggen wanneer dat zou legeronderdeel in Portugal, naar worden bekendgemaakt. Noord-Portugal gestuurd om Wat de oorlog tussen de bevrij- een einde te maken aan de anti- dingsbewegingen in Angola be treft beperkten de gevechten zich tot een slag in een centraal gelegen stad. Sinds vorige week hebben zich onafgebroken gevechten voorge daan tussen het nationale front voor de bevrijding van Angola en zijn rivaal, de volksbevrij dingsbeweging van Angola om het bezit van de hoofdstad Loeanda. Het nationale front heeft steden veroverd aan alle kanten van de aan zee gelegen hoofdstad en heeft zijn troepen geconsolideerd, maar legerkrin- gen hebben meegedeeld dat het nog geen offensief tegen Loean da is begonnen. sabon betreft: een zegsman van THENE (Reuter-DPA) In |t proces tegen 21 officieren je beschuldigd worden van sa- Henzwering tegen de regering in premier Karamanlis heeft j officier van justitie in Athene jvangenisstraffen van vijf tot ïventien jaar geëist, erecht staan twee brigade-ge- eraals, een kolonel, zes luite- int-kolonels, negen majoors en rie kapiteins. Zij worden be- ihuldigd van plannen zich meeste» te maken van militaire eenheden om amnestie af te dwingen voor de leden van de vroegere militaire junta. Allen hebben verklaard onschuldig te zijn. Naar verwachting zal morgen of overmorgen vonnis worden ge- De officier van justitie in Pi raeus heeft strafvervolging geo pend tegen zestienadvocaten die vorige week bij het begin van het proces tegen Papadopoulos en 19 medeplichtingen hun man daat als verdediger hadden neergelegd. Zij worden beschul digd van belediging van de jus titie. Als reden van hun stap hadden zij gezegd dat de rechtbank door besluiten van regering en parlement vooringenomen was en dat de rechters nog slechts een strafmaat konden bepalen. Minister van buitenlandse zaken Dimitrios Bitsios, voormalig po litiek raadsman van ex-koning Konstantijn, wees gisteren be weringen van de hand dat de. Griekse militaire staatsgreep van 1967 gerechtvaardigd was door een dreigende communisti sche staatsgreep. Bitsios zei tegen de rechter dat koning Konstantijn geweigerd had een koninklijk decreet te ondertekenen waarmee de krijgswet in Griekenland werd ingevoerd. Dat gebeurde toen zonder zijn toestemming. Vandaag is voor een krijgsraad in Athene een proces begonnen tegen 32 militairen die beschul digd worden van het martelen van gevangenen onder de mili taire dictatuur. ROF. HOEFNAGELS 7.50 6.00 5.40 3,90 5,70 3.10 0.10 18.OO 0.30 qqURECHT (ANP) „De kin- 280 "bescherming in ons land kan let meer van binnenuit, vanuit et systeem zelf worden veran derd, maar alleen nog maar van 6.00s; uitenaf. Van werkelijke veran- sringen kan alleen sprake zijn anneer het ministerie van Fi- ancien ingrijpt in de budgette- 17,70 ng van de Directie Kinderbe- 'herming van justitie. Ook l8,40noeten de gewone vormen van ulpverlening (geestelijke ge- ondheidszorg, JAC, Sosjale oenits, etc.) meer mogelijkhe- «WrijRen". ïat schrijft de Rotterdamse oogleraar prof. dr. G. O. Hoef- loefnagels, „gespecialiseerd" in onder meer kinderrecht, stelt dat de enorme bedragen die de Directie Kinderbescherming krijgt een belangrijke belemme rende factor vormen voor ver- andèringen in de kinderbescher ming. In 1963 kreeg de directie nog 98 miljoen gulden, in '69 243 miljoen en in '74 428 miljoen. En dat terwijl het aantal kinderen dat onder het systeem valt tus sen '69 en '74 is gedaald van 42.000 tot 29.000. „Dat is geen normale stijging van een over heidsdienst", schrijft prof. Hoef nagels. „En dat is een abnorma le stijging van een dienst die zichzelf wil marginaliseren, dat wil zeggen dat eerst de normale hulpverlening zonder justitione le dwang wordt ingeroepen". Eindjes Conditie van Russische kosmonauten uitstekend MOSKOU (AP) De kosmo- Tass bekend gemaakt nauten van de Soljoez 19, Alexej Leonov en Valery Koebasov, jn het rapport werd geen mei zijn gisteren uit de medische ding gemaakt van de longirrita- observatie ontslagen na een tie die de drie Amerikaanse diepgaand onderzoek waarbij is astronauten hebben opgelopen gebleken dat hun lichamelijke toen zij vlak voor de landing conditie uitstekend is, aldus giftige gassen hadden ingea- heeft het Russische persbureau demd. DE BILT Doordat er in het algemene weerbeeld vrijwel oLien niets verandert, zal ook morgen Eeide de temperatuur in Nederland tot tropische waarden kunnen Luchthaver oplopen. Tot nu toe werden er in De Bilt voor de eerste week zuid-Limbi in augustus al 4 tropische da- Aberdeen gen geregistreerd. Gemiddeld Barcelona komt er in de maand augustus Berlijn slechts 1 tropische dag (maxi- Brussel11* mum temperatuur 30 graden of Frankfort hoger) voor. Dit jaar zijn er in De Bilt al 6 tropische dagen innsbruck geweest, normaal is 3 per jaar. £ope?£age De hoogste temperaturen in het overwegend zeer warme Euro- Londen pa worden gemeld uit het ge- bied van de Ebro in Spanje n.l. Malaga 38 graden. £32, Nice Vooruitzichten voor zaterdag. Parijs Weinig verandering. Weersvooruitzichten in cijfers. Stockholm Voor zaterdag: wenen Aantal uren zon: 6 tot 15. casaBiam Min. temp.: omstreeks 17 graden, istanboei Max. temp.: omstreeks 29 graden, Kans op een droge periode van Tei-Aviv minstens 12 uur: 95 procent. Tunis Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. mbew. 30 0.1 h. bcw. 25 8'A% Spaardeposito 8j%. Heeft 'n looptijd van 6 jaar. De minimum- storting bedraagt 1000.-. En de rente is jaarlijks opneembaar. Spaardeposito 8|%. Heeft 'n looptijd van 5 jaar. Minimumstorting 1000.-. En de rente kunt u jaarlijks opnemen. 8M aan s» elkaar knopen Bij graafwerk zaamheden ter verbetering van de Smalbroeker- weg in Beilen werd gisteren ter hoogte van de brug over het Linthorst Ho- mankanaal een telefoonkabel gebroken. Hier door raakten on geveer 24.000 abonnees ver stoken van elk telefonisch ver keer. Dit onge rief duurde ze ker 24 uur, want het bleek een moeilijk karwei voor de PTT om de „eindjes" weer aan elkaar te knopen. Beleggingsbewijs 8%. Looptijd 5 jaar. Coupures van 1000.-. en 5000.-. De cumulatieve rente wordt aan 't eind van de looptijd samen met het gestorte bedrag uitbetaald. Hoofdluis verkiest schoon haar UTRECHT (ANP) - „Hoofd luis komt niet alleen voor in vuil en ongewassen haar. Integendeel. Hoofd luis geeft de voorkeur aan een schone en droge omge ving. Een graaf heeft dan ook evenveel kans op hoofdluis als een landlo per". Dit zegt dr. F. Wafel bakker in het jaarverslag over de activiteiten van de afdeling jeugdgezondheids zorg van het ministerie van Volksgezondheid. Het hoofd van de afdeling dr. Wafelbakker kent geen concrete cijfers over het voorkomen van hoofdluis. Naar schatting zou vijf tot tien procent van de scholie ren in de grote steden er last van hebben. „En daar behoeven ze zich niet voor te schamen, want hoofdluis komt echt niet alleen voor op een vies hoofd". uw nationale spaarinstelling Staking In Bolivia zijn giste ren 5.000 mijnwerkers in de tin mijnen in staking gegaan om de vrijlating van politieke gevange nen te verkrijgen. Eerder had den al duizenden mensen in de mijnsteden gedemonstreerd voor een amnestie voor politieke gevangenen, ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van Boli via. Soortgelijke eisen zijn ook gesteld door de katholieke kerk, studenten en vakverenigingen. Sinds de rechtse regering Ban- zer in 1973 met een staatsgreep aan de macht kwam zitten hon derden linkse Bolivian en in de gevangenis. Doodgeschoten Would-be Ro meo Maurice Deharbe heeft gis teravond zijn romantische avon tuur in het Franse Mulum met de dood moeten bekopen. Hij werd doodgeschoten door de va der van de twee jonge meisjes die hij via een venster had wil len bezoeken. Boer Robert Ra- belle had Derharbe aangezien voor een inbreker. Fransen Sinds 1968 zijn er bijna drie miljoen Fransen bij gekomen. Het land telt nu 52,59 miljoen inwoners. Daar staat te genover dat het inwonersaantal van Parijs gestadig afneemt en het groeipercentage van de tota le Franse bevolking duidelijk minder wordt.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9