deTijd jTempo eerste twee leerjaren hto ligt voor velen te hoog HP d<0ENE Kwart van ondernemers midden- en kleinbedrijf beneden minimumloon Beslissing over Boltini uitgesteld wiANVV naar "Hilversum -1 ER nsmxus 85 -O Q) Procedure rond kardinaals benoeming Oplossing bijsluiterskwestie lijkt in zicht INDIANEN EISEN SPOED IN RECHTZAAK TEGEN KONINGIN VERLIES EN WINST VOOR ISABEL PERON DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURAN (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het studieren dement in het hoger beroepson- i derwijs (hto) moet noodzakelijk worden verhoogd. Er zijn nu I teveel mensen die mislukken. I Vooral de eertse twee leerjaren zijn te zwaar. Deze mensen zou den kunnen slagen wanneer het 1 eersysteem van het hto wordt aangepast Hiervoor zouden ex tra faciliteiten en middelen be- i Hierop komt het advies neer dat de minister van onderwijs en wetenschappen heeft ontvangen t van de subcommissie Perso neelsbezetting hto van een sec tor technisch onderwijs van de Bond van docenten bij het ter- I tiair onderwijs. Men heeft bere- jkend dat 65 procent van de hto-studenten met een havo-op- leiding bedraagt dit aantal j slechts 50 procent De grootste problemen liggen in de eerste twee studiejaren en daarbij ligt een extra accent op het eerst studiejaar. Het hto-studierendement ligt voor jongens en meisjes met een havo-opleiding ver beneden de maat, aldus de subcommissie. Bovendien groeit de groep havo- leerlingen die naar het hto wil doorstromen. Zonder afdoende maatregelen zal op den duur het totale studierendement ver be neden de 60 procent komen. Uit andere informaties is bovendien gebleken, dat het aantal leerlin gen dat in staat moet worden geacht de eindstreep te halen, veel groter is dan nu uit de resultaten naar voren komt. Ge zien de aard van de vooroplei dingen, concludeert de commis sie, dat de maatregelen om het studierendement te verhogen vooral in het hto zelf moeten worden genomen. Voorgesteld wordt het studietempo per stu dent of per groep studenten aan te passen, in dien zin, dat het studiepakket van de eerste twee leerjaren uitgesmeerd moet kunnen worden over maximaal drie jaar. Ook zou de begelei ding moeten worden verbeterd om zinloos doubleren te voorko men. UTRECHT De rechtbank in Utrecht heeft gisteren na een vrij langdurige zitting besloten, een beslissing over een faillis sement van of het verlenen van uitstel van betaling aan de Stichting Boltini 1973 aan te houden tot volgende week woensdag. Het faillissement was aange vraagd door de Nieuwe Algeme ne Bedrijfsvereniging die een vordering op Boltini heeft van ruim zeven ton aan sociale pre mies en heffingen. Het bestuur van de Stichting Boltini 1973 heeft om surseance van betaling verzocht, omdat ze nog steeds hoopt op een spoedige gunstige beslissing van de overheid op haar aanvraag om rijkssubsidie voor het circus. De rechtbank heeft de raads man van Boltini nu om meer cijfermateriaal en achtergrond en gevraagd. De stichting be schouwt dat als een .strohalm' omdat daaruit zou kunnen wor den afgeleid dat de rechtbank in ieder geval het verlenen van uitstel van betaling overweegt. 150,-j De ANW, de Algemene Neder- landse Vereniging van VW's o.- gaat Den Haag verlaten. Per 1 januari wordt het landelijk se- Jj'l cretariaat overgeplaatst naar Hilversum. De ANW kampt 0,- met ruimtegebrek. Bij het zoe- o,-j ken naar betere huisvesting is de keuze op Hilversum gevallen, q\ vooral door de centrale ligging io',.j van de gemeente. Het ligt in de 0,-1 bedoeling ook de opleiding tot 'O.- VW-informatrice naar Hilver- sum over te plaatsen. id Franse generaal ER ontslagen wegens belediging SU Duitsland YG PARIJS (AP) De Franse re gering heeft generaal Francois Binoche, een vroegere gouver neur van de Franse sector in Berlijn, gisteren met onmiddel- lijke ingang van de reservisten- lijst afgevoerd en met pensioen gestuurd. Binoche veroorzaakte vorige maand enige consternatie door te beweren dat de Duitse hou ding „van Bismarck via Hitier tot in onze dagen" onveranderd is gebleven. Deze uitspraak speelt tegen de achtergrond van een debat over de wenselijkheid om Franse kernwapens op Westduits grondgebied te stationeren. De gaullisten zijn daar in het alge meen tegen, maar Bonn zet Pa rijs de laatste tijd onder druk omdat de bewuste tactische kernwapens, als ze in Frankrijk blijven, de, Tsjechische grens niet kunnen bestrijken. In zijn gewraakte uitspraak zei Binoche o.a. nog: „De vijandig heid van dit land (Duitsland) jegens alles wat Frans is, is in de loop van tientallen jaren geen moment verflauwd en men hoeft „Mein Kampf" niet te her lezen om daar zeker van te zijn. Men kan volstaan met het lezen van de Duitse kranten, van elke pluimage en politieke kleur. Elsevier vraagt zich af hoe het toch mogelijk is dat zware cri minelen in ons land vrij kunnen rondlopen. Een politieke vraag. Antwoord van Elsevier: vanwe ge ambtelijke maatregelen en de bestuurlijke molen. Het blad draagt ook nog even en passant een nieuw argument aan tegen de winkelsluiting op zaterdag. De Duitsers zijn al 16 jaar gewend aan sluiting op za terdagmiddag. Daarom komen ze juist dan met drommen naar onze grenssteden. Het tweede huis is vaak een blok aan het been, weet het weekblad nog te vertellen: „Met een afzwakkende economie, met een overheidsbeleid gericht op de verbetering van de leefbaar heid van de grote steden, en met het steeds onaantrekkelijker worden van het particuliere ver voer over grote afstanden, komt de idylle van het vredige optrek je buiten in een steeds valser licht te staan." „Zelfs na de onthullingen be grijpen de mensen nog niet wat een machtige en sinistere orga nisatie de CIA is". En „miljoe nen mensen over de hele wereld zijn direct of indirect door de CIA vermoord." Twee uitlatin gen van een ex-cia-medewerker, die zijn leven vertelt in de Haag se Post De roes is voorbij in Portugal en de werkelijkheid dringt zich weer op. En nog geen nieuwe regering maar wel 250.000 werk lozen en een tekort op de beta lingsbalans van 3 miljard. De prijzen stijgen, de inflatie neemt toe, het brood is schaars en het vlees kostbaar. Hoe het er thans is vertelt de Haagse Post deze week. De Molukkers komen eveneens aan bod. Op zoek naar een ei gen identiteit, maar, schrale troost, zij strijden alleen in het weekend, zegt het blad. DENIEUWELINIE Vroeg in de morgen van de zesde augustus 1945 lieten de Verenigde Staten de eerste atoombom die ooit tegen de menselijke bevolking werd ge bruikt, op de Japanse stad Hi roshima vallen. De verwoesting en chaos die door deze bom werden veroorzaakt waren zo gigantisch, dat men het aantal doden nooit precies heeft kun nen berekenen. Schattingen lo pen uiteen tussen 100.000 en 200.000. De Nieuwe Linie be steedt nu, na dertig jaar, weer eens aandacht aan deze gebeur tenis, die we misschien maar al te graag vergeten. Twee gesprekken eisen verder de aandacht op in het blad. Een met Harriet Freezer en, oh te genhanger, een gesprek met de tekenaar Ad Velthoen. Het overdekte winkelcentrum in Utrecht Hoog Catharijne brengt problemen mee die de planolo gen destijds niet hadden voor zien. Het kooplustige publiek wordt lastig gevallen door, er gert zich aan en blijft weg van wege een groep jonge en oudere zwervers, die ten onrechte overi gens met Hoog-Catharijnejeugd worden aangeduid. De Nieuwe Linie gaat nog eens na hoe de zaken liggen, en komt min of meer tot de conclusie dat hier sprake is van een hetze. De opvolging van kardinaal Al- frink lijkt weer net zo'n geheime en besloten affaire te gaan wor den als bisschopsbenoemingen van voor het Tweede Vaticaans Concilie. De priesters en andere gelovigen van het aartsbisdom komen er niet aan te pas. Het wordt weer als vanouds uitge maakt door de vier partijen: kapittel, episcopaat, nuntiatuur, en vaticaan. Waarbij we dan maar moeten afwachten of dit keer de twee eerste door de twee laatste wel ernstig geno men worden, vindt het week blad De Tijd. Conclusie: Nog even geduld, Rome zal - min stens voor de vorm - moeten wachten op de voordracht van het Utrechts kapittel al heeft het Vaticaan misschien al een keus gemaakt. „Emancipatie, dat is pas poli tiek", roept minister Jan Pronk, ontwikkelingssamenwerking, uit. De conferentie in Mexico over de positie van de vrouw is dan wel voorbij, en veel vrou wen zijn er gedesillusioneerd vandaan gekomen. Pronk niet, maar hij is ook geen vrouw. Ook Vrij Nederland wijdt deze week aandacht aan het proces rond de Hoog-Catharijnejeugd en noemt het een monsterproces van justitie en middenstand te gen de eenzame. Onsmakelijke martelpraktijken in Angola vul len verder de kolommen en een onopgesmukt verhaal van de va kantie van een bouwvakker in Nederland; want voor het bui tenland was geen geld. Sherlock Holmes is weer opge staan, verklaring van een fan als Rinus Ferdinandusse: „Het zal ongetwijfeld zo zijn dat de toenemende belangstelling voor Sherlock Holmes iets te maken heeft met een verlangen naar een simpele goedbeschreven speurder, in de baaierd van bloed en ellende waarin de thril ler de laatste jaren verzeild is geraakt. Maar het ironische is dat Sherlock Holmes niet zo simpel is. Hij is zo geniaal ge schapen dat men er nog lange tijd alle kanten mee op zal kun nen. En zomaar Terzijde: „Het zit Den Uyl weer mee, zo'n hitte golf is net hetzelfde als korter werken," en „Zul je altijd van me blijven houden, is een vraag of je later de alimentatie blijft doorbetalen." De Groene pakt minder „war me" onderwerpen bij de kop. Al zijn de moeilijkheden van de boeren wel langzamerhand een heet hangijzer. De boeren willen de straat weer op, maar het wachten is duidelijk tot de der de dinsdag in september. Drie jaar na de geslaagde Enka- bezetting in Breda, waarmee de sluiting van deze polyesterfa- briek kon worden voorkomen, luidt de Enka-directie opnieuw de noodklok. Weer dreigt reor ganisatie. Een medewerker „Je wordt willekeurig beschouwd als het hulpstuk om kapitaal aan kapitaal te helpen." De w.a.o., een wet met een dub bele moraal. De w.a.o. werkt naar twee kanten. Aan de ene kant biedt ze zieke mensen be scherming, aan de andere kant schakelt zij bijna gezonde men sen maatschappelijk uit. De Groene gaat er diep op in. Een dichte wolk sigarettenrook verspreidde zich woensdag in Rome toen naar schatting negen miljoen sigaretten bij een brand in rook opgingen. Tien mensen moesten via het dak van de fabriek worden gered. UTRECHT Een ontwerp van een algeme ne maatregel van bestuur waarin de patiën tenvoorlichting over geneesmiddelen wordt geregeld, is onderweg naar de Raad van State. Volgens een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid heeft staatssecretaris Hendriks hierin gekozen voor individuele bijsluiters, dat wil zeggen voor specifiek op één bepaald geneesmiddel betrekking hebbende informatie die door de fabrikanten of importeurs van specialité's in kleinverpakking moet worden verzorgd. Er bestaat al jaren een meningsverschil over de bijsluiterkwestie tussen enerzijds de ge neesmiddelenfabrikanten, die zich altijd voorstander hebben getoond van een rege ling zoals er nu lijkt te komen, en anderzijds de artsen en apothekers die meer voelen voor groepsbijsluiters met algemene infor matie over bepaalde groepen geneesmidde len. Het bezwaar van de artsen en apothekers tegen de bijsluiters van de industrie is, dat ze „te volledig" zijn, waardoor ze de patient in verwarring zouden kunnen brengen. Bij voorbeeld door het noemen van alle indica ties en contra-indicaties, waardoor de pa tient de indruk zou kunnen krijgen dat hij aan een veel ernstiger ziekte lijdt dan de kwaal waarvoor de dokter hem het genees middel heeft voorgeschreven. Joan Little kon weer glimlachen na het bericht dat de aanklacht tegen haar van moord met voorbedachte rade was gewijzigd in doodslag. Aanklacht Joan Little gewijzigd RALEIGH (VS) (AP) De rechtbank in Noord-Carolina heeft gisteren beslist dat de 21-jarige Joan Little niet terecht zal moeten staan voor moord met voorbedachten rade, maar voor doodslag. Dit betekent dat zij, indien schuldig bevonden, niet meer de doodstraf kan krijgen. Joan Little wordt ervan beschuldigd de 62-jarige cipier Clarence Alligood te hebben doodgestoken met een ijshaak. PARAMARIBO De Indiaanse Raad in Suriname eist een spoedige behandeling door de kantonrechter in Paramaribo van de zaak die hij heeft aangespannen tegen koningin Juliana en minister-president Den Uyl. In een brief aan het eerste kanton in Paramaribo schrijft de raad dat ondanks alle ondernomen stappen er nog steeds geen „rechts dag" is vastgesteld. De Indiaanse Raad eist een schadevergoeding van 224 miljard gulden voor „eeuwenlange koloniale onderdruk king". De raad heeft koningin Juliana voor de rechter gedaagd, „als hoofd van het Oranjehuis en verantwoordelijk persoon voor haar voorou ders." In de brief aan het kanton brengt de raad opnieuw naar voren dat Nederland „in geen enkel opzicht recht of titel heeft de Indiaanse grondbezittingen aan negers of anderen, die met aanmatiging en inspanning elkaar bestrijden en bekampen, over te dragen". DEN HAAG (ANP) Het inkomen van een kwart van de ondernemers in midden- en kleinbedrijf ligt beneden het minimumloon. Dit wordt ener zijds veroorzaakt door het structureel optrekken van het minimumloon, anderzijds door het soms reëel achterblijven van de inkomensontwikkeling van deze ondernemers in de jaren zeventig. Aldus een globale berekeninc van de commissie van de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf in haar concept-interimrapport over integraal inkomens beleid midden- en kleinbedrijf. De commissie merkt op dat voorzichtigheid is geboden bij de interpretatie van de door haar verzamelde gegevens. Het moet worden gezien als een globale indicatie. De commissie wijst er op dat een inkomen dat qua hoogte gelijk is aan het minimumloon, voor de ondernemer een veel gerin gere bestedingsmogelijkheid oplevert dan voor de werknemer. Gaat men uit van de bestedingsmoge lijkheid, dan zou het bruto-inkomen van de onder nemer op ongeveer 150 procent van het bruto-mi- nimumloon moeten liggen. En wanneer men deze berekening hanteert dan kan ruwweg worden gezegd dat ruim 40 procent van de ondernemers in midden- en kleinbedrijf minder dan het mini mumloon verdient, aldus de commissie. De gedachte aan een minimuminkomen voor zelf standige ondernemers, zoals onlangs door de rege ring in de interim-nota inkomensbeleid gelanceerd, komt daarmee in een bepaald licht te staan. De regering zou er volgens de commissie beter aan hebben gedaan om, voordat deze gedachte werd gepubliceerd, de economische gevolgen na te gaan die de invoering van een minimumloon voor on dernemers met zich meebrengt. Volgens de commissie dient een gezond inkomens beleid zich allereerst te richten op het stimuleren en het tot ontplooiing laten komen van het onder nemerschap binnen het kader van een werkzame concurrentie. Bij het inkomensbeleid op korte termijn zal het vooral gaan om de bestrijding van de gevolgen van de inflatie, om prijsbeleid en om investeringsaftrek, c.q. aftrek in verband met ge stegen loonkosten. Pas in laatste instantie kan een minimum-inkomensgarantie worden overwogen, die bij voorkeur tijdelijk dient te zijn. BUENOS AIRES (Rtr) President Isabel Peron van Argentinië heeft gisteren een belangrijke slag gewonnen in haar strijd om haar gezag te herstellen. Zij kreeg de steun van alle 145 Peronisti- sche leden van het huis van afgevaardigden voor haar kandidaat voor het voorzitterschap van het huis, de 70-jarige Nicasio Sanchez Toranzo, een rechtse peronist van de oude garde. De invloedrijke vakbondsvleugel in de peronistische fractie die zich aanvankelijk tegen Sanchez Toranzo had verzet, kreeg op zijn beurt gedaan dat de fractie niet meer door rechts zal worden geleid. Engelsen gebruiken meeste zeep BERN De Britten verbruiken de meeste toiletzeep in Europa, gevolgd door de Zwitsers en de West-Duitsers. De Zwitserse bond van zeep- en wasmiddelenfabrikanten heeft dit gisteren bekend gemaakt Groot-Brittannië gebruikten in 1974 per hoofd 1.163 gram zeep. Zwitserland was een goede tweede met 1.082 gram en West-Duitsland kwam als derde tot 986 gram zeep. Nederland bereikte slechts een zesde plaats: 628 gram. De Ierse stuntman Costello, die het wereldrecord „le vend begraven" heeft verbeterd. Record levend begraven verbeterd MANCHESTER (AP) De beroeps-stuntman Blondine, een Ier wiens werkelijke naam Micheal Costello luidt, heeft gisteren verklaard het wereldrecord voor mannen vrijwillige levend begra ven worden te hebben verbeterd. Blondine heeft 78 dagen en 65 minuten lang begraven gelegen in een soort gewelf onder de grond. Door een ruit bovenaan het gewelf kon het publiek hem voor een kwartje zien liggen bovenop een doodskist. Het oude wereldrecord, precies 78 dagen, stond op naam van de Engelsman Bill Kerns. Ruim honderd werknemers verdienen half miljoen DEN HAAG Er zijn in Ne derland 117 werknemers, die een jaarlijks belastbaar inko men hebben van een half mil joen gulden of meer. Dit blijkt uit de voorlopige cijfers van het C.B.S. inzake de inkomens verdeling in 1972. Zij behoren tot een groep van een dikke vierduizend werknemers die jaarlijks een ton of meer ver dienen. De meesten van deze groep (2.193) blijven tussen de hon derdduizend en 125.000 gulden en tussen de 125.000 en 200.000 (1.387). Er zijn er 537, die tussen de twee en vier ton per jaar verdienen en 60, die tussen de 400.000 en 500.000 gulden per jaar als belastbaar inkomen hebben. Het totale aantal Nederlanders dat een half miljoen of meer als jaarlijks inkomen heeft, be draagt 1.088. Hun gezamenlijke belastbaar inkomen bedroeg in 1972 1,26 miljard gulden, waar van 478,6 miljoen gulden belas ting werd betaald. Girobetaalkaarten in buitenland zeer populair DEN HAAG De Postcheque- en Girodienst verwacht, dat dit jaar- mede door het toegenomen toerisme - een record-aantal gi robetaalkaarten in het buiten land zal worden ingewisseld. Met name in Zwitserland is het aantal kaarten dat daar op de postkantoren door Nederlan ders wordt aangeboden, zo groot dat de Zwitserse PTT- dienst de administratie ervan heeft moeten automatiseren om de verrekening met Nederland soepel te kunnen laten verlopen. De PTT heeft dit gisteren mee gedeeld. Tevens kondigde de PTT uitbreidng van de girobe- taalkaartendienst aan. Van 1 ja nuari 1976 af kan men met de kaarten ook in IJsland terecht. De postkantoren daar betalen dan per kaart tien duizend IJs landse kronen, hetgeen onge veer 160,- is.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7