BABY-OLIFANTEN IN BAD Warmonder droomt van Helse motord bengelden aan Rijnsburgse toren carrière in 't circus HEIN EN GERARD OOSTDAM BLIEZEN DUINMOTEL NIEUW LEVEN IN Met Herman op stap DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT Prof. Glasbergen hield curieuze lezing over het oude Rijnsburg Rijnsburg Het was een vreemde situatie, gisteravond in de Immanuelkerk. Men had het er zo scheen het extra warm gemaakt, de lichten gin gen aan en dan weer uit, van de spreker was nauwelijks iets te verstaan („hoewel ik domi nee 's zondags, als ik daar ach terin zit, toch altijd uitstekend kan beluisteren", zei een ge pensioneerde Rijnsburgse tuinder). En daar was de spre ker die verstek dreigde te la ten gaan. En toen hij eindelijk gearriveerd was, gaf hij een lezing over een ander onder werp dan op het programma stond. Rijnsburgs historicus S. C. H. Leenheer was al bereid gevonden om in te vallen met zijn kennis en documentatie. Maar het hoefde niet meer, want daar kwam op de val reep de geplande spreker op zetten: omstuwd door comite- leden ijlde prof. dr. Willem Glasbergen het gebouw bin nen, getooid in het gewaad zijner hoogleraarswaardig heid, met wapperende toga en de baret op het hoofd. Ook in de broeihitte van de kerk hield hij het hoofddeksel op, alleen na de pauze (die al na een kwartier plaatsvond) was de muts van karakter veranderd en was het een 1000 jaar Rijns- burg-baret-met-veer geworden. Voor ettelijke luisteraars mo gen veel woorden van de pro fessor verloren zijn gegaan (in de nabijheid werd bovendien een „echte" bruiloft gevierd) wat hij vertelde was buitenge meen boeiend en hoogst inte ressant. Het ging niet over het graafschap van Holland met Dikkie-Dikkie-Floor, maar over hoogtepunten in Rijns burgs historie. En daar kan deze ras-archeoloog van Rijns- burgsen bloede heel veel van vertellen. Men vindt hier het land, dat 26 eeuwen geleden voor het eerst werd omge ploegd door mensen die via midden-Duitsland uit zuid- Rusland kwamen. „In deze westelijke streken," aldus prof. Glasbergen, die een en ander met lichtbeelden verdui delijkte, „kwamen de meest uiteenlopende mensen bijeen op die lijn langs de Atlanti sche Oceaan van Zuid-Scandi- navië tot Portugal en Spanje." Uiteraard kon de hoogleraar, die met eigen handen al heel wat heeft opgegraven, niet aan het beroemde Valkenburgse Romeinse castellum voorbij. Dat had onder zijn vier poor ten een Pretoriaanse, gericht op de overzijde van de (Oude) Rijn, de grens van het Ro meinse rijk. „Daar," zo zei prof. Glasbergen, „was een po pulatie met sterke barbaarse trekken: de Rijnsburgers...." De aanwezigen hingen als het ware aan prof. Glasbergens lippen (om beter te kunnen luisteren èn omdat ze erg in het onderwerp waren geinte- resseerd) toen hij vertelde van bijzondere aspecten van de voormalige Rijnsburgse abdij, die ooit eigenlijk twee torens had moeten hebben; eens een voorbeeld van prachtige ro- maanse bouw, een van de mooiste gebouwen in heel Hol land. Prof. Glasbergen weet zijn mede-Rijnsburgers te be spelen. Extra fijngevoelig zijn die niet en daarom werd de vrolijkheid alleen maar alge meen door de mededeling, dat het skelet van graaf Floris IV aantoonde, dat deze Floris een „bromfietsbreuk" heeft gehad, en de handlangers van de heer van Velzen, die Floris V met zwaardhouwen om het leven hebben gebracht, hadden niet veel zorg gehad voor van Vel- zens wapens. De schedel van de vijfde Floris toont namelijk aan, dat het moordende staal twee bramen heeft gehad. De professor toonde gister avond ook voor het eerst de reconstructie die onlangs van de abdij met kerk werd ge maakt. Hij noemde deze een belangrijke bijdrage tot de ge schiedenis van Rijnsburg. Vandaag is de maquette van de abdijkerk, zoals deze eruit moet hebben gezien voordat het complex in 1573 werd ver woest, te zien op de Histori sche Tentoonstelling in de Ma- voschool. Ton Pieters bui iiiiiiiiiiiiiiiiiiii Nico van de Horst: op zoek naar partner. Daar boven, tegen de toren aan, werden handstandjes aan een onder de motorfiets hangende trapeze uitgevoerd, en als de ron kende motor met de artiesten weer heelhuids beneden was aangeland, barstte* het applaus van de vele honderden toeschouwers los. De heren presteerden het ook als molenwieken in het rond te draaien: „Sjonge, sjonge, hoe is het mogelijk, die twee jonge waaghalzen", stamelde een Rijnsburgse matrone in brocaat. Er waren ook kenners onder het publiek: „Die staaldraad, meneer, die daar gespannen is, kan gemakkelijk 80 ton halen. En safety first, hè; niets wordt aan het toeval overgelaten. Die draad is twee keer verzekerd aan die takelwa gen uit Düsseldorf. En natuurlijk viertakt motortjes, hè; daar zit purrie genoeg in". Om tien over 5 was het uit met de purrie en konden de Rijnsburgers (vele met een stijve nek van het omhoog staren) weer de andere vermakelijkheden gaan opzoeken. Om 7 uur gisteravond werd in het Westerpark een fleurige en bewonderendswaardige de monstratie gegeven door de gymnastiekver eniging DWS. Ook voor dit aantrekkelijke programma-onderdeel bestond veel 'belang stelling. In „De Voorhof" begonnen even later talrijke enthousiaste deelnemers aan een ge zellige bingo-avond met als inzet een aantal welkome prijzen. De overzichtsfoto van de demonstra tie van gymnastiekvereniging DWS in het Westerpark. Gadegesla gen door hon derden badgas ten nemen de baby-olifantjes van Boltini een zeebad. Rijnsburg Sensatie en koude rugrillingen (op de zoveelste bloedhete middag van de Rijnburgse feestweek) gisteren op het Raad huisplein. Zoiets was de afgelopen 1000 jaar nog niet vertoond. Als de adellijke bewoon sters van de aloude abdij geweten hadden, dat er in 1975 een paar motorduivels over een staaldraad naar het galmgat van hun kerkto- en) ren zouden ronken om op enkele tientallen ,aa meters hoogte halsbrekende toeren te verrich- (j ten, zouden zij ongetwijfeld hun nachtelijke officies verdubbeld hebben om al deze boos heid af te kunnen wenden. Ook anno 1975 waren er heel wat Rijnburgse schonen, die met afgewend gezicht aan hun mannelijk gezelschap vroegen: „Zijn ze er al?", want de jongens met hun valhelmen en koude zenu wen vroegen om een ongeluk, zo dachten de dames. Anderen vonden de begeleidende muziek nóg enger dan de duivels zelf. Daartegen moesten de klanken uit de Leidse Courant-dubbeldek ker, de rode bus die al vele evenementen in de omgeving heeft opgeluisterd, het opnemen. Maar goed, het bleef adembenemend wat daar allemaal gebeurde een paar uur lang. Be stuurders in auto's deden hun best elkaar net niet te raken, ze balanceerden al rijdende op twee wielen en andere waaghalzen loeiden met hun motoren door brandende barricades. „Een dodensprong", noemt men zoiets. Al dit sensationele fraais stond op naam van „Les Aranis" en de „Tornado Skyriders". Wat is trouwens een naam? Op de meegevoerde au to's stond te lezen dat het de „Tornado Heil Drivers" waren. Boltini kan gewoon niet failliet gaan. Hij is zo sluw dat hij steeds weer aan voldoende fondsen kan komen." Geen paniek dus in Noord- wijk. Maar wel een stuk gezel ligheid. Want een aantal arties ten onder wie Alberto Althoff en leeuwentemmer Marcel Dieters gingen met vier baby olifanten het strand op en daar wisten de badgasten niet wat ze zagen. Dat was dolle pret. „Ook voor olifanten is het erg warm," zei Alberto Althoff mij," en daarom mogen ze even een stukje gaan zwem men in zee." En alsof ze het roken, zetten ze er direct flink de pas in toen ze met zijn vieren naar het strand werden geleid. En daar trokken ze na tuurlijk veel bekijks. Kwallen' zie je elke dag aan zee, maar olifanten zeer zelden. Het grijze kwartet trompetter de van pret toen ze de zee werden ingedreven en daar namen ze het er lekker van. Gadegeslagen door honderden -badgasten dolden ze door het zoute nat van de Noordzee, stoeiend, ravottend, de slurf steeds vol met water. En ook het publiek werd betrokken bij dit ongebruikelijke olifan- tenbad. Wie durfde mocht op de dikhuiden gaan zitten en veel lieten zich dat geen twee keer zeggen. Een half uur lang gingen de baby-olifanten in bad, waarna ze in rap tempo weer werden teruggebracht naar hun ver blijven. Op het Wantveld in Noord wijk sprak ik gistermorgen met de man die er verantwoordelijk voor was dat onlangs een aantal ministers in het donker kwam te zitten toen dat een bezoek bracht aan het circus van Toni Boltini. Het is de Warmonder Nico van de Horst, die nu al weer zo'n vijf jaar met het circus op stap is en inmiddels daar een verantwoordelijke baan heeft gekregen. Hij is chef over de electriciteit en moet er onder meer voor zorgen dat de artiesten op tijd in de spots worden gezet en dat buiten de tent de honderden kleine lampjes bij de ingang, maar ook de grote lichtbakken in de nok in conditie blijven. En dat lukt hem erg goed. Alleen kortgeleden in Utrecht ging het mis. Toevallig zaten op die avond onder andere burgemees ter Vonhof en minister Van Agt in de tent Nico: „We waren een paar dagen voor die voorstelling juist overgestapt op een nieuw electrisch systeem. Alle leidingen waren in orde alleen moesten we die avond nog wel gebruik maken van een oude schakelkast. En laat nou precies tijdens de voorstelling de grote hoofdschakelaar uit die kast springen. Zo iets was mij nog nooit overkomen." „Die avond was zo'n beetje mijn debuut als chef van de electriciteit. Dan sta je wel even voor joker. Maar de mi nister nam het sportief op. Die vond het niet erg dat hij een kwartier in het donker had moeten zitten." Het had overigens maar wei- nig gescheeld of Nico van de Horst, die destijds bij het War- =e mondse jeugdcircus Atleta al EE een acrobatisch fietsnummer EEE deed, had ook in circus Toni Boltini met een eigen act in de EEE piste gestaan. Hij vertelde dat EEE hij lange tijd is bezig geweest =E met de voorbereiding van een acrobatisch paardennummer EEE maar daar is hij voorlopig mee EEE gestopt omdat hij nog niet de juiste partners heeft kunnen vinden. E= In zijn achterhoofd speelt ook nog steeds de gedachte om ooit nog eens op te treden met een fietsnummer. Hij: „Ik heb thuis de benodigde spullen EE nog staan. Mijn conditie is nog EE vrij goed. In de wintermaan- EE den, als het circus stil ligt, train ik regelmatig. Met wat E= extra training zou ik zelfs op EE korte termijn wel niet een fiet- EEEE snummer kunnen komen. EE Maar ook daarbij ontbreekt ^E het mij aan de juiste partners. EE Maar misschien dat het er nog EE wel van komt" Nico van de Horst, die in zijn eerste jaren bij Toni Boltini bijna dag en nacht op pad was =E om bijna heel Nederland dicht EE te plakken met aanplakbiljet- ten van het circus, is waar- schijnlijk aan zijn laatste sei- zoen bij Toni Boltini begon- nen. „Ik hou van een beetje EE afwisseling," zei hij mij. Als EE het een beetje meezit ga ik het EE volgende seizoen werken bij EE het circus Bosch Roland Wil- EE lek. Die treden regelmatig op in Zuid-Afrika. Dat land trekt EE} mij wel. Bovendien hoef je EE daar niet om de paar dagen EE met zo'n hele caravaan auto's EE en caravans van plaats naar plaats te rijden. Alles gaat daar per trein. En dat wil ik ook wel eens een keer meema- ken." ijl i lei o i Het bericht dat de Nieu- c j we Algemene Bedrijfs- ?kf vereniging het faillisse- bl ment heeft aangevraagd !e| van de stichting Boltini ni 1973, waarin ook het cir- D i cus is ondergebracht, ro i heeft geen paniek ver- tie I oorzaakt onder perso- ld neel en artiesten van het I circus. Gisteren praatte I ik met enkelen van hen i over het faillissement maar geen van hen ge loofde dat dit de nekslag zal betekenen voor Toni Boltini. i „Hij heeft al jaren grote w( schulden," zei men mij. er „Van zo'n bericht kijken d< we echt niet op. We ver- moeden zelfs dat dit een ras stuntje is dat door Bolti- h( ni zelf is gelanceerd, h 5tl 'z Om met dit lome weer toch weer een beetje dë hersenen in beweging te houden speelde ik gistermiddag schaak. En dan niet op zo'n bekend klein bord waar de spelers erg dicht op elkaar zitten maar op een bord van zo'n twintig vierkante meter, heerlijk in de open lucht. En dat schaken deed ik aan de Duindamseslag in Noordwijkerhout waar ik paarden, dames en pionnen versleepte op het gezellige terrein ach ter het Duinmotel. Daar ontdekte ik dit schaak bord in de open lucht. Het bestaat uit 64 zwarte en witte tegels en er wordt geschaakt met knotsen van schaakstuk ken, vervaardigd van eikehout. Een van mijn tegenspelers was de succesvolle zakenman Hein Oostdam, die misschien niet zo goed is met schaken maar des te beter in zakendoen. Want hij is niet alleen de eigenaar van het mooie hotel restaurant De Witte Raaf aan de Duinweg maar hij is sinds kort ook eigenaar van dit Duinmotel. Hij zei mij: „Eigenlijk was dit motel, dat hoofd zakelijk bestaat uit appartementen, bestemd voor de verkoop. Maar nu ben ik blij dat ik toch een poging heb gedaan om er toch nog een aantrekkelijk vakantieoord van te maken. Dat heeft mij veel zweet gekost. Want dit motel zag er erg slecht uit en er kwamen ook niet zoveel bezoekers. Maar dat is nu anders gewor den. Ik heb nooit gedacht dat dit motel nog zo vreselijk goed zou gaan lopen". En trots liet hij mij zijn nieuwe aanwinst zien, waarvoor hij dure folders wil laten drukken om in binnen- en buitenland veel toeristen te gaan trekken. En het is, ondanks het feit dat er toch wel gepeperde prijzen moeten worden betaald, aantrekkelijk om te vertoeven. En niet alleen voor dat schaakspel. Er is in die grote moteltuin bijvoorbeeld ook nog een heerlijk zwembad, waar menige gemeente trots op zou zijn. Het is 25 meter lang met een duikplank en water met een constante temperatuur van 25 graden. De broer van Hein Oostdam, mede directeur Gerard Oostdarn, vertelde dat het de bedoeling is dat in de toekomst het zwembad een overkapping krijgt. Dat is alleen voor koudere dagen. In de zomer wil men er dan door een eenvoudige handgreep weer een open- luchtbad van maken. Zo heeft Hein Oostdam nog meer plannen met het Duinmotel. Hij is nu 47. Een geslaagd zakenman. Die eigenlijk niets meer te wensen heeft. Ik vroeg hem wanneer hij nu stopt met dit jachtige leven dat hem, als hij zo doorgaat, misschien wel zijn leven kan gaan kosten. „Ik zou wel willen stoppen'.', zei hij mij, „maar ik kan gewoon niet. Doelbewust heb ik dit alles willen opbouwen. Dan is er geen weg terug. Mijn twee zoons zullen deze zaken wel van mij gaan overnemen. Maar ze studeren allebei nog. Een op de middelbare hotelschool en een op de hogere hotelschool. Dat betekent dat ik zeker nog zo'n vijf jaar moet meedraaien. En wat er daarna komt zien we wel weer". De succesvolle Noordwijkse zakenlieden Hein en Gerard Oostdam bezig met een partijtje schaak.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5