Verbod vele landen aan terroristen Dm over te vliegen dankuwel STAFLEDEN SURALCO GEGIJZELD LAGERE WINST KON. SHELL In Zd.-Europa zwarte handel in drinkwater Opvang van Surinamers geeft grote problemen TEKORT ITALIAANSE PILOTEN STAKEN CcidócSotmmt (ort Rapenburg 2 Leiden, postbus 11. tel 071- 22244 Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. JHallewas Chef-redacteur: J. W. GLeune. advertenties (excï BTW) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes f 3.85 Klachten bezorging, tel 071- 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week 2,81; kwartaal 36,32; jaar 141.35;losse nummers 50 cent. Donderdag 7 augustus 1975, 65e jaargang no. 20189 Mars Mars door de hel, speelfilm naar een boek van Neville Shute op Ned. I om 20.21 uur. Ned. II om 20.21 uur Zo was het, met o.a. Jasperina de Jong en Wim Kan.Om 21.40 uur Ronnie Corbett. Weinig verandering Droog, zonnig en zeer warm weer met max. temperaturen rond 32 gr., maar in het kustge bied 's middags afkoeling door wind van zee. Overigens matige wind uit noordoost tot oost. Morgen zon: 5.11-20.19. Maan: 6.39—20.17 Schev hoogw.: 3.1615.47. Laagw.: 11.26—23.50. Met de handen in de nek gaan de gijzelaars aan boord van de DC-8 van Japan Airlines, nadat zij met een bus v Amerikaanse ambassade naar het vliegveld van Koeala Loempoer waren gebracht. [OEALA LOEMPOER De Japanse DC-8 met vijf terroristen, die maandag een gijzelingsak- t in het gebouw van de Amerikaanse ambassade i Maleisië ondernamen, stond vanmorgen nog teeds op de luchthaven van Koeala Loempoer an de grond. Er was een oponthoud in het ertrekschema gekomen daar verschillende lan en weigeren dat het toestel hun luchtruim door- mist. De vijf terroristen hadden nog steeds ijftien van hun gijzelaars bij zich. In één van e luchthavengebouwen wachten de vijf vrijgela- en Japanse commando's nog op het tijdstip dat zij zich bij him kameraden in het vliegtuig mogen voegen. Het is de bedoeling dat de plaatsen van de vijftien gijzelaars worden ingenomen door twee Japanse en twee Maleisische overheidsfunc tionarissen. De onderhandelingen over het vertrek hebben lang geduurd omdat de autoriteiten niet wilden dat de gemaskerde terroristen alle explosieven en wapens op de vlucht zouden meenemen. De explosieven zullen onschadelijk worden gemaakt, maar de mannen mogen hun vuurwapens bij zich houden, zij het ongeladen. Onder de 15 gijzelaars die nog in het toestel worden vastgehouden bevinden zich de Amerikaanse consul Robert Stebbens en de Zweedse zaakgelastigde Fredrik Bergenstrahle. Bij de gijzelingsaktie zijn in totaal 52 gijzelaars betrokken geweest. Voor het vertrek van het toestel zullen eerst enkele Maleisische deskundigen op het gebied van explo sieven aan boord gaan om de bommen en hand granaten van de terroristen op te halen. Enkele kilometers verderop zullen de explosieven worden vernietigd. Daarna moeten de gijzelaars worden uitgewisseld tegen de vijf vrijgelaten leden van het Japanse Rode Leger. Het vliegtuig zou aanvankelijk via Bachrein vlie gen, maar Iran wil niet dat de DC-8 het Iraanse luchtruim doorkruist. Het land heeft zelfs gedreigd het toestel te zullen neerschieten. Volgens een nieuwe route zal het toestel via Karachi naar Tripoli vliegen. Japanse functionarissen verklaarden vanmorgen dat Libië het Japanse toestel met de tien terroris ten officieel niet kon ontvangen. Het land heeft wel toestemming gegeven voor een noodlanding. Sing n actie Met op de achter grond een schare vrouwelijke be wonderaars werkt ling Crosby zijn ioles af. De Ame- ikaanse zanger was tijdens de Ipen Nederland- e golfkampio.en- chappen, die randaag in Hilver- um zijn begon- deelnemer lan het Pro Am- oernooi. Na zijn jptreden met de jolfclub bewees ling Crosby (71) iok met zijn stem log best overweg kunnen. Hij öng voor bewon- leraars wat hem sen beschaafd ap- ilausje opleverde. In de komende tien jaar zullen meer dan 28.500 vrouwen tussen de 15 en 24 jaar in het huwelijk villen treden.... regering raadt jonge vrouwen dan ook maar aan een kantoor tje te zoeken. Paramaribo Demonstrerende werknemers van de bauxiet- maatschappij Suralco in Paranam, dertig kilometer van de Surinaamse hoofdstad Paramaribo, hebben gisteren de gehele ochtend drie stafleden van de onderneming gegijzeld gehou den in het administratiegebouw van de Suralco nabij de mijnen van Paranam. De betogende arbeiders vernielden bij hun actie het interieur van het administratiegebouw. Papie ren van de boekhouding, inkoopafdeling en magazijnadmini stratie werden met een brandspuit natgespoten. Acht mensen raakten licht gewond. De actie van de Suralco-arbeiders is het gevolg van een directiebesluit binnenkort 500 werknemers te ontslaan. De directie van Suralco zegt deze maatregel te moeten nemen omdat de afzet van bauxiet en aluminium moeilijkheden ondervindt. De vakbonden zijn het hier niet mee eens en wijzen op de toegenomen vraag naar aluminium en de prijsstijgingen op de internationale markt. Naar aanleiding van de onrust op het bedrijf in Paranam vond er gistermiddag op het hoofdkantoor van Suralco in Paramari bo een spoedvergadering plaats tussen de directie en de vakbond. Volgens niet bevestigde berichten zou de directie tijdens deze vergadering hebben toegezegd het ontslag van de arbeiders voorlopig op te schorten. De bauxietindustrie is al jarenlang een van de belangrijkste pijlers van de Surinaamse economie. Naar schatting werken er 6500 Surinamers bij de twee grote bauxietondernemingen Suralco en Billiton (Shell). Suralco is een dochteronderneming van de Aluminium Company of America (Alcoa) in Pittsburgh. De bauxietindustrie levert eenderde van het bruto binnenlands produkt, ruim eenderde van het overheidsinkomen en negentig procent van de exportopbrengsten, maar het aandeel in de werkgelegenheid is slechts zeven procent. De inkomsten voor de overheid worden nu geschat op ongeveer 130 miljoen Nederlandse guldens. DEN HAAG (ANP) De maat schappijen van de Koninklijke- Shell Groep hebben in het tweede kwartaal van 1975 een netto resultaat behaald van 237.5 min. pnd sterling tegen 248.2 min. pond sterling in het tweede kwartaal van 1974. Het netto resultaat over de eer ste zes maanden van 1975 be draagt 457.4 min. pond sterling legen 567,4 min. pond sterling in de zelfde periode van het vorig jaar. Voor de Koninklijke Nederland- sche Petroleum Maatschappij (60 pet. van het netto resultaat van de groep) kwam de winst per aandeel van 20 over het tweede kwartaal uit 5.97 tegen 7.02 in dezelfde periode van het vorige jaar. De nettowinst per aandeel in het eerste half jaar 1975 kwam uit op 11.65 (v.j. 16.27). Nieuw krediet voor Spelen MONTREAL De gemeenteraad van Montreal heeft gisteren met 32 tegen 17 stemmen besloten een extra krediet van 116.000.000 dollar (een 300 miljoen gulden) beschikbaar te stellen voor de bouw van de Olympische accommodaties. Het bedrag dat Montreal tot nu toe heeft gestoken in de Olympische bouwwerken beloopt ruim 1.5 miljard gulden. Ruim twee jaar geleden werden de totale kosten voor de organisatie van de Spelen op ongeveer de helft van dit bedrag. 800 miljoen gulden geraamd. Deze 'zelfdenkende', matstalen 4-kleurenballpoint is een van de 'blijkmakers' waaruit u een keuze kunt maken als dank voor het opgeven van een nieuw abonnement op onze krant. We horen van u! (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN Heel Europa zindert in de hitte. Van Hammerfest in Noord-Noorwegen tot Sicilië in Zuid-Italië beleeft men met temperaturen tussen 30 en 40 graden een van de heetste zomers van deze eeuw. Terwijl miljoenen zich op stranden bruin laten branden, is lang niet iedereen zo gelukkig met dit tropenklimaat: vooral in Zuid-Europa verschroeien oogsten op de velden en begint het water schaars te worden. In Italië, ten zuiden van Napels, is op veel plaatsen het water gerant soeneerd. Er zijn al overvallen op waterwagens geweest en op Sicilië bloeit de illegale handel in water levendig. In Nederland worden talloze bedrijven geconfronteerd met een plotselinge verlamming van hun produktie. De verkoop van vlees en ander voedsel dat sterk aan bederf onderhevig is, is hard teruggelopen. Er worden weinig .Zomer in Europa; bijna geen wolkje aan de hemel te bekennen en de temperaturen zijn overal bijzonder hoog. Dit „zonnige" plaatje van Europa werd gistermorgen door de satelliet NOAA 3 geregistreerd. bloemen gekocht: op de bloemenveilingen zijn de prijzen erg laag en veel bloemen draaien door. Ook voor de produkten van de kledingindustrie is nauwelijks een afzet. De foto-ontwikkelcentrales hebben het enorm druk. De aanvoer van filmpjes is 30 procent hoger dan vorig jaar. Een centrale in Arnhem vervaardigt 11.000 kleurafdruk- ken per uur. In Arnhem probeerde de brandweer door het in- en uitpompen van water het zuurstof in de vijvers op peil te houden en vissen voor de dood te behoeden. Veel bedrijven en diensten beginnen al heel vroeg in de morgen. De kroon spannen de ambtenaren van de ge meente Heteren (G), die vanmorgen al om vijf uur aan hun bureau's zaten. In Ede werd een bouwvakker door de warmte bevangen. Hij viel zeven meter, kwam op een zandberg terecht en moest met rugklachten naar een ziekenhuis. De brandweer van Ede heeft de drinkplaatsen van de wilde zwijnen in het reservaat De Hoge Veluwe van water moeten voorzien. Bij Purmerend was de spoorbrug enkele uren gestremd. Door de hitte kon de brug niet meer dicht In de Nijmeegse wijk Lankhorst zitten de bewoners van 250 nieuwe flats met de verwarming aan. In verband met de warmwatervoorziening kunnen de radiatoren niet ge heel worden afgezet. De politie van ondermeer de Veluwse gemeenten consta teert een toenemend aantal bromfietsers dat wegens de hitte de helm heeft afgezet. De agenten blijven echter onverbiddelijk: de helm op, hoofdzaak. ROME De Italiaanse vereniging van piloten buitenlandse vluchten van de nationale luchtvaart- hééft haar leden opgeroepen om van vandaag tot maatschappij Alitalia, en twee kleinere maat- en met 14 augustus het werk neer te leggen. schappijen, de ATI en de SAM, onmogeüjk zal maken. De piloten willen met de staking hun eisen Verwacht wordt dat de staking alle binnen- en tot hogere salarissen kracht bijzetten. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De opvang van Surinamers, die in grote stro men naar Nederland komen, le vert toenemende problemen en spanningen op. Een aantal ge meenten heeft laten weten, dat bij hen het verzadigingspunt is bereikt en dat zij voorshands liever geen nieuwe contingen ten zullen ontvangen. In de Drentse gemeente Norg is een regelrechte campagne tegen de huisvesting van een zeventigtal Surinamers ontketend via een handtekeningenactie. Er zijn thans circa 100.000 Suri namers in Nederland. Het grote probleem bij hun plaatsing in onze samenleving is, dat er on voldoende wordt gedaan aan de opvang van deze rijksgenoten en aan de voorbereiding van de gemeenschappen, waarin zij worden ondergebracht. Van de zijde van Surinaamse welzijn sorganisaties heeft men kritiek op een te sterke spreiding over het land van de migranten, juist vanwege de onvoldoende bege leiding maar vooral omdat de Surinamers de beste kansen in de Randstad zouden hebben. Vanwege de bezwaren van som mige gemeenten zal, zo is de bedoeling, de spreiding van de binnenkomende Surinamers zo veel mogelijk worden uitge breid. Het plaatsingsbeleid wordt ernstig bemoeilijkt door het feit, dat er vanuit Suriname zeer weinig gegevens worden verstrekt over de te verwachten migrantenstroom, die wekelijks de oceaan oversteekt Weliswaar heeft de Surinaamse regering lang geleden toegezegd, dat zij een informatie-instituut zou op richten, maar daarvan is nog niets gekomen. Daardoor moet in Nederland veelal sterk wor den geïmproviseerd. [ADVERTENTIE] Zë&ëSSSSSi BARCENTRUM f I LEO VAN OUYN Rijnsburg Hedenavond 7 aug. VERONICA'S;'/ PRIVÉ-INNSHOW '"S Tot ziens jo [J groot spectakel wordt b'i Leo'-W TEL AVIV Israëlische mili tairen hebben vanochtend twee Libanese grensdorpjes uitge kamd en daarbij een woning van een Arabier, die medewerk ing aan Palestijnse guerrilla strijders zou hebben verleend, opgeblazen. Deze Israëlische akties speelden zich af in de dorpjes Hanine en Talloessa. De bevolking van de ze plaatsjes heeft volgens het Israëlische militaire opperbevel geen verzet geboden. Terwijl Israëlische militairen de twee dorpen uitkamden hebben Palestijnse commando's aanval len ondernomen op twee Israëli sche grenspatrouilles en een ne derzetting. Hierbij zouden geen slachtoffers zijn gevallen. ADVERTENTIE DOET U OOK MEE? J EVERT CASTELEIN

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1