:eilers duelleren >m wereldtitels kritiek op vleugellamme aanval jij FC Den Haag wel of niet terecht? >'Ai' Voorzitter Zuidhollandse Dambond had „primeur' GEDRANG AAN KOP OPEN SCHAAKSTRIJD NEC won eerste duel in eigen toernooi JNDERDAG 7 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT EN HAAG - De vleugellamme aanval van FC Den laag vormt momenteel het mikpunt van kritiek op je toernee door Joegoslavië. Het management (trai er Boskov en manager Hartmann) liet weten dat r snel iets moet gebeuren. Ook de spelersgroep, o.a. lansveld en Thie, sluiten zich bij dat standpunt aan n roepen in koor dat het bestuur in Den Haag nu laar eens geld beschikbaar moet stellen voor ten- ïinste een aankoop, want anders gaat het misschien «ut. Deze verwijten vanuit Joegoslavië zijn, zeker 0or hen gemaakt, uiterst betwistbaar en naar veler lening onterecht. it is er gebeurd? De spelers [en Tscheu-la Ling voor het van de glorieus afgelopen ierfinale van 15 mei in de en weigerden daarna elk itiatief te nemen om de :uk" te lijmen. De waarde Ling werd door hen onvol- •nde onderkend. Ook de tech- iche staf van FC Den Haag het voorbeeld van de ■Iers. Zij verschool zich ach- hun kritiek en liet de "rel" ;s liggen. De spelers hadden conflict geschapen en wat Moet het management er aan :n? Ook dat standpunt was Aan het begin van het seizoen is afgesproken, dat het vertrek van Ling naar Ajax niet tot een paniek-aankoop moest leiden. Eerst, adviseerden trainer Bos kov en manager Hartmann, zou bekeken worden hoe de eigen kweek zou reageren op de vaca ture-posities in het elftal. En Boskov benadrukte het wel erg ruim te zien: "De oefenwedstrij den zijn eigenlijk geen graadme ter. Pas na de eerste thuiswed strijd tegen FC Twente kan be paald worden of het vertrek van Ling opgevangen is of dat er aangekocht moet worden." Van problemen met de tijd, die zou den kunnen ontstaan in verband met de Europacupbesognes te gen het Deense Vejle, wilde de Joegoslavische trainer niets ho ren. "Ik hou dat aspect scherp in de gaten en zal tijdig advise ren wat gedaan moet worden." Dat standpunt huldigde het ma nagement van FC Den Haag nog voor de thuiswedstrijd te- geen beter contract aangeboden en waarom heeft ze bij het be stuur daarna een afwachtende houding bepleit? Dat beleid is ergens nog te billijken maar waarom komt nu dan de „nood kreet" vanuit Joegoslavië, dat er persé iets moet gebeuren. Het management wist toch dat de vleugels van de aanval zwak bezet waren. Door deze, wat Waar blijft Schoenmaker? gen FC Antwerp van vorige week woensdag. De zaak lag zo duideliik als wat. Ontploft In Joegoslavië, waar de resulta ten van de Nederlandse bekerk ampioen tegenvielen, is de bom ontploft. De spelersgroep en het management wisten direct waar de schotloosheid aan lag: de aanval miste vleugels. Maar waarom heeft de technische staf van FC Den Haag Ling in de kritieke fase van het overleg paniekerige, gang van zaken krijgt een buitenstaander de in druk, dat bij FC Den Haag een opportunistisch beleid gevoerd wordt. En dan is er nog iets. Er schijnt vergeten te worden, dat FC Den Haag in Oost Europa met de zelfde formatie van de bekerfi nale opereert, aangevuld met dure aankoop Lex Schoenma ker. Verwacht mag worden, dat zijn aanwezigheid langzamer hand invloed op het elftal zal hebben. Maar daar is nog niets van te merken. Welke conclusie kan hieruit getrokken worden? En ook schijnt vergeten te wor den, dat FC Den Haag speelt met een van de meest verrassen de spitsen van het vorige sei zoen: Henk van Leeuwen. Is zijn gebrek aan vorm evenmin een aanwijzing? Samenvattend kan dan ook geconstateerd worden: Is het probleem vair de vleugels bij FC Den Haag wel zo groot? Spelen geen andere factoren een rol? De zaak Jenkovic heeft ook een vreemde indruk achtergelaten. De technische staf berichtte vanuit het trainingskamp bij Ljubljana, dat FC Den Haag voor een aannemelijke bedrag kon beschikken over een nieuwe rechtsbuiten. Of het bestuur, c.q. voorzitter Herman Chou- foer, maar zijn instemming wil de betuigen met de poging hem te contracteren. Die goedkeu ring kwam dezelfde avond af beter kan het haast niet, maar wat bleek: Jenkovic ontglipte het management en tekende voor FC Lens. Geen sterke beurt voor het management. HANS DE BRUYN lllllllllllllllllllll Weer verlies voor Den Haag (Van onze sportredactie) Rijeka Ook de derde en laatste wedstrijd, die FC Den Haag in Joegoslavië zou spelen, is in een ne derlaag geëindigd. Rije ka, de eerste divisieclub, stond bij de rust met 1-0 voor en won uiteindelijk met 3-0. Er waren 2000 toeschouwers. iiiiiiiii plICAGO Geert Bakker i in de derde wedstrijd de kstgeplaatste Nederlander in i strijd om het wereldkam- lenschap zeilen in de Soling- dat op het Michigan- ter bij Chicago wordt gehou- Bakker eindigde als vijfde. wedstrijd werd gewonnen )r de Westduitser Willy Kuh- De Olympische Finn- ipioen revancheerde zich deze overwinning voor de chte resultaten in de voor- ïde dagen. Heike Blok eind- ie als tiende terwijl Rien Ro- Indaal als 27e door de finish log steeds de leiding. Heike Hok bezet de vierde plaats. Franse broers Yves en Mare 'u hebben de leiding geno- i in de strijd om het wereld- inpioenschap zeilen in de D.-klasse, dat in Abino Bay !anada) wordt gehouden, i de vierde en vijfde wedstrijd digden de gebroeders Pajot p. als tweede en eerste. In de 'de wedstrijd bezetten Fred GEKAPSEISD In de zesde en op een na laatste race werd een van de belang rijkste kandidaten nagenoeg uit geschakeld. Het is de Brit Rod ney Pattison, die uit de race ging, nadat zijn schip was ge kapseisd. De Nieuwzeelander Jock Bilger behaalde zijn derde dagzege en staat tweede. De als tweede eindigende Yves Pajot behield de leiding in het alge meen klassement. De Duitser Jorg Diesch is derde, Fred Im- hoff (Ned.) vierde. De Nederlandse gebroeders Bladel hebben door een derde plaats in de vierde wedstrijd voor het jeugd-wereldkam- pioenschap in de Vaurienklasse de leiding behouden. De race werd gewonnen door de Westduitse broers Tzeschlock, tweede werden de Spanjaarden Pisch en Ferres. De eveneens gisteren gehouden vijfde race werd gewonnen door de Neder landers Van der Zee/Glazener voor Pisch/Ferres en gebroeders Keiler. De toppositie van de Bla dels kwam er niet door in ge vaar. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllll Friese zeilers onaantastbaar Fastnetrace kan hem niet missen Gary Smith is bemanningslid van het Amerikaanse jacht „Kialoa" dat deelneemt aan de zaterdag beginnende Fastnetra ce. Gisteren trouwde hij met Mary Williams, een Amerikaan se zwemvedette. Ze konden nog -***& "^t een stukje gaan wandelen want Gary moest aan boord ver- rrfMkiHm schVnen- Wat dacht u anders? H'J nam 21j'n bruid mee, op de traditionele manier. Gary Smith - hoorde daar dat het Britse jacht Yeoman" de derde regatta van de Admiral's Cup had gewon- ■jff nen. In de tweede Inshorerace J over dertig zeemijlen kwamen de Britten binnen voor De Guia V* (Italië) en Noryema (Engeland). SNEEK Op de voorlaatste dag van de Sneek week hebben de Friezen hun voorsprong in de regenboogklasse danig vergroot. Op de eerste vier plaatsen eindigden maar liefst drie Friezen: Hessel Dunker op de eerste plaats, Harry Amsterdam op de tweede en Ulrik Jager op de vierde. De Friezen hebben, met nog een wedstrijd voor de boeg, een totaal van 67,5 punten. Holland daarentegen heeft er 98. Op deze voorlaatste dag was het een groot deel van de dag goed zeilweer. Alleen in de namiddag liet de wind geheel verstek gaan, waardoor de laatste boten pas na acht uur binnenkwamen, ondanks het feit dat de wedstrijd leiding de banen al behoorlijk had ingekort. Een tegenslag voor Holland was dat Hein de Goederen na een loefpartij met Harry Amsterdam de wed strijd moest staken. 'ELDOORN West-Duits- id heeft gisteren de drielan- iwielerwedstrijd in Apel- >rn gewonnen van België en ij (ederland. 'hts de 4 kilometer achter- ^jolging leverde een succes op 'n oor de Nederlandse ploeg. Her- lan Ponsteen won van de Belg 'erlinden. In de ploegentijdrit /er vier kilometer eindigde Ne tland met Ponsteen, Van Hel- >irt, Zuydweg en Moehlmann :hter West-Duitsland op de Oostduitser Rainer Salan (ft gisteren de vijfde etappe a de Ronde van Oost-Duits- nd voor amateurs gewonnen, lij reed de 111 kilometer van 'l°[orst naar Hoyerswerda in 2 34 minuten en 43 seconden. :der op de dag moest een )uinwaterleiding koudt open huis s Duinwaterleiding houdt op ïterdag 30 augustus weer open vis. Hiertoe is besloten na het rote succes van de open-huis- jagen van vorig jaar, toen het iaagse publiek de terreinen en Jabouwen van de Duinwaterlei- jfng kon bezoeken in verband Jet het 100-jarig bestaan van [et bedrijf. lessen 13.00 en 15.00 uur kun- >en bezoekers een rondwande- jug maken, die circa 1 1/2 uur jburt. Personeelsleden van de duinwaterleiding geven infor matie. Bovendien krijgt iedere pzoeker een routebeschrijving, jelangstellenden kunnen zich Pgeven voor dit bezoek door pór 9 augustus een briefkaart f sturen naar de Duinwaterlei- pug, Buitenom 18, Den Haag, pder vermelding van „open ■us' en opgave van het aantal rsonen dat zal komen. Puskas trainer in Saoedi Arable WENEN Na afloop van de voetbalwedstrijd die een elftal uit Saoedi-Arabië in Wenen speelde tegen Admira Wacker, dat met 3—2 won, werd medege deeld dat de olie-sheiks de be faamde Ferenc Puskas hadden gecontracteerd als coach. Pus kas zou zevenduizend dollar per maand verdienen. Hij heeft het contract reeds getekend. Damtoernooi Hoogezand Gerard Vianen, winnaar van de Ronde van Linne, zit er warmpjes bij. Of het al niet warm genoeg was. tijdrit worden gereden over 40 kilometer. De 19-jarige Oost duitser Wolf won in 55 minuten en 48 seconden. Op 26 seconden eindigde de Nederlander Ad Ge vers als tweede. In het alg. klas sement leidt Hartnick (O. Did); 6. Dohmen (Ned). Gerard Vianen won gisteravond in Linne een wielerwedstrijd over 100 kilometer in 2 uur 5 minuten en 2 seconden. Tweede werd Fedor den Hertog, gevolgd door Gerard Knetemann en Joop Zoetemelk. VELP Door de resultaten van de zesde ronde in de strijd om het open schaakkampioen schap van Nederland staan vier spelers met 5 1/2 punt op kop. Rob Hartoch en Peter Scheeren die samen de eerste plaats de len, deden al na 21 zetten weer de stukken in de doos, met re mise als resultaat. Hierdoor konden Gert Ligterink en de Duitse prof Schone bijkomen. Ligterink zette titelverdediger Fred van der Vliet op een ne derlaag en Schone haalde John van Baarle onderuit. Later bleek wel dat de aanval van Ligterink te pareren was, maar de tijd speelde Van der Vliet parten. Van Baarle heeft de toch wel knap spelende Schone ergens laten schieten. De Belg De Bruicker won door tijdsoverschrijding van Kees Dekker, terwijl nationaal jeugd kampioen Roy Dieks de Neder landse dameskampioene Katy van der Mije op verlies zette. Ten de Ruiter schakelde de Joe- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll goslaaf Raja Pavlovic uit voor een van de bovenste plaatsen. Uitslagen zesde ronde: Hartoch Scheeren 1/2 1/2, Van Baarle Schone (WD1) 0—1, Ligterink Van der Vliet 1—0, Smout Rosmuller afgebr., Dieks Van der Mije 10, Egmond Van der Heijden 0—1, De Bruicker (Bel) Dekker 1—0, Vogel Ballon 1—0, De Ruiter Raja Pavlovic (Joe) 1—0, Carlier Renet afgebr. De stand aan kop na zes ronden: 1/4. Hartoch, Scheeren, Schone en Ligte rink 5 1/2 punten: 5/9. Dieks, v.d. Heijden, De Bruicker, Vogel en De Ruiter 5; 10/16. V.d. Vliet, Van Baar le, Boersma, Molenkamp, Van Don gen, Verholt en Houtman 4 1/2. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Uitslagen: Eregroep, negende ronde: Verpoest (Bel) De Ruiter (Ned) 1—1, Nimbi (Kon) Jansen (Ned) 02, Clerc (Ned) Guichet (Hai) 20, Gagnon (Can) Waldring (Sur) 0—2, Mostovoy (Fra) Schotanus (Ned) 0-2, Wiersma (Ned) Ger main (Ned) 2-0. De stand na de negende ronde: 1. Wiersma 14 punten, 2. Jansen, Clerc 13, 4. De Ruiter 12, 5. Germain 11, 6 Nimbi 10, 7. Waldring 9, 8. Ver poest, Schotanus 7, 10. Mostovoy 6, 11. Guichet 5,12. Gagnon 1. HOOGEZAND Na de negen de ronde in het internationale KSH-tdamtoernooi te Hooge zand heeft Harm Wiersma de leiding behouden door een zege op de Haitiaan Paul Germain, die hierdoor naar de vijfde plaats terugviel. Wiersma's overwinning kwam niet eenvoudig tot stand. Na een aanvankelijk klassiek openings- spel werd dit genre verbroken en hield Wiersma wel enig ini- Hoofdgroep negende ronde. Over- m man (Qiirl Von Vinton INofll ft9 tiatief. Toch moest hij middenspel zeer veel tijd ge bruiken om te zoeken naar een goed speelplan tegen de zeer sterk verdedigende Germain. De nationale kampioen had de posi ties echter goed getaxeerd en lanceerde een aanval op de vij andelijke korte vleugel waaruit een gewonnen eindspel tevoor schijn kwam. Wel moest Wiers ma, die inmiddels in tijdnood was geraakt, dit niet alleen vlug maar ook secuur spelen. Hij werkte echter feilloos af en won verdiend. Rob Clerc handhaafde zich op de tweede plaats door een snelle overwinning op Guichet die al vrij vroeg een stuk achter kwam en spoedig kon opgeven. Ook Hans Jansen bleef op de gedeel de tweede plaats door fraaie zege op de Congolees Nimbi. Jan de Ruiter viel iets terug door een remise tegen Verpoest die het de gehele partij niet gemakkelijk heeft gehad. Voor De Ruiter bevatte het eindspel echter niet meer dan een pun- tendeling. Eerste In dehoofdgroep leed de Surina mer Overman zijn eerste neder laag. Hiervoor zorgde de voor zitter van de Zuidhollandse Dambond, Frits van Vloten. De jeugdwereldkampioen Robillard maakte hiervan dankbaar ge bruik om de leiding over te nemen. Hij versloeg de Cana dees Comtois. (Sur) Van Vloten (Ned) 0—2, Robillard (Haiti) Comtois (Can) 2—0, Van Westerloo (Ned) Menso- nides (Ned) 2—0, Sangare (Ivoorkust) Picard (Bel) 1—1, Spanjer :Ned) Graas (Ned) 1—1, Visser (Ned) Badiali (Ita) 2—0. De stand na de negende ronde: 1. Robillard 14 punten, 2. overman 13, 3. Visser, Van Vloten 12, 5. Mensoni- des, van Westerloo 10, 7. Spanjer 9. 8. Badiali 8, Sangare, Graas 6, 11. Comtois, Picard 4. Jeugdgroep negende ronde: Van Aalten Schippers 20, Keizer Dollekamp 1—1, Stokkel Werk man 1—1, Brouwers Van Leeuwen 0—2, Hosper Van der Wal 0—2, Schuitema Scholma 1—1. Stand aan kop: Van Leeuwen, Van der Wal 13 punten. 3. Schippers 12, 4 Van Aalten. Brouwers 11. NIJMEGEN - NEC heeft de eerste wedstrijd in het eigen toernooi ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan gister avond met 2—0 gewonnen van het Engelse Everton. Gerdsen (ingevallen voor Kowa- lik) scoorde in de 78e minuut met medewerking van Hurst die de bal beroerde en tien minuten later bracht Hutting (ingevallen voor Hoogendoorn) de eind stand op 20. Johan Zuidema viel niet op. Uitblinker was mid denveldspeler Marij nissen. Jan tje Peters ontbrak. FC Twente won in Veendam van de gelijknamige club met 5—0 door doelpunten van Thijs- sen (2), Jeuring, Gritter en Aa- bech. FC Vlaardingen versloeg met 11—0 de amateurclub ASSO. Doelpunten: Bouman (3), Logh- tenberg (3), Van Hijkoop (2), Roodbol. Stans en Otte. FC Groningen won van het En gelse Leyton Oriënt met 1—0 door een treffer van Dijkstra. Pelser en Visser scoorden voor FC Den Bosch dat met 2—1 zegevierde over Amsterdam (doelpunt Wetzel). FSC speelde op „Papendal" ge lijk (2—2) tegen Ede. Limburgse treffers Titelaay en Huisstede, voor Ede tweemaal Hendrix. In Tongeren won MW met 1—0 (doelpunt Quaden) van de ge lijknamige club. Excelsior oefende tegen SW en won met 2—0 door Kwakker- naat (strafschop) en Van San ten. Rheden kon op eigen veld niet op tegen Wageningen dat met 4—2 vertrok. Wellerdieck (2), Menting en Groenendijk scoor den voor de profclub. Tegen stadgenoot De Baronie kwam NAC tot een zege van 6—0 (Smids 2, Bouwmeester 2, Merfpnc en Bron). PEC/Zwolle versloeg Go Ahead Eagles met 10 doelpunt IJzer man. LENS en VIOS in evenwicht (00) DEN HAAG Eerste klasser LENS en derde klasser VIOS oefenden gisteravond aan de Hengelolaan met 0—0 als resul taat. Het was een vrij forse wedstrijd. Bij LENS voldeed doelman Aad Buitendijk (ex-De Ooievaars) uitstekend maar Bert Blans (ex- ADS) en John Bakhuis (ex- HMSH) konden hun draai nog niet zo goed vinden. Bij VIOS blonken de ex-ADO'ers Omar Kouer en Philip Tienhoven uit. Andere oefenpartijen die gister avond werden gespeeld: Spoor- wijk—HBS 1—1, Oranjeplein Wilhelmus-combinatie 41, Scheveningen—De Ooievaars 2—2, SJC—ADS 3-0, RCLODB 4—0. Zaterdagmiddag om 18 uur speelt het van een toernee door Joegoslavië teruggekeerde team van FC Den Haag op het terrein van KMD te Wateringen tegen het Westlands elftal. ASTRID SUURBEEK weer in eigen land. Astrid Suurbeek bij Leimonias (Van onze sportredactie) DEN HAAG Astrid Suurbeek, die volgende week deelneemt aan de nationale tenniskam pioenschappen op de Metsbanen, speelt vanaf morgen waarschijnlijk in het clubtoernooi van Leimonias. Vandaag is Astrid Suurbeek, die in 1967 landskampioene was en enige jaren later afreisde naar Florida, weer in ons land aangeko men. Zij zal in het voor de elfde keer te houden internationale clubtoernooi van Leimonias een combinatie vormen met Ada de Laive-Bakker, die overigens niet volgende week op de Mets uitkomt wegens te verwachten gezinsuitbreiding. In de „zestiger jaren" vormden Ada en Astrid het Nederlandse duo dat enige tijd 's werelds tennisba nen afreisde, waarbij enige succesjes werden be haald. Daarom is het voor beide speelsters plezie rig de oude combinatie weer voor een paar dagen te herstellen. Zij zullen op de banen van Klein Zwitserland vooral tegenstand ondervinden van de sterke En gelse dames Winnie Shaw en Joyce Williams, die tegenwoordig resp. Wooldridge en Hume-Barclay heten. Ook van de dames Schaar en Walhof van de Metselaars kan concurrentie worden ondervon den. Bij de heren maakt Jan Lind van Leimonias zijn debuu?%,7o,de?%,%,debuut in dit toernooi. Hij assisteert Evert Schneider die vanaf de eerste editie acte de présence gaf. Er wordt alle drie dagen vanaf half elf gespeeld, terwijl er als attractie voor de toeschouwers in de theepauze wordt geconcentreerd door de Har monie van Vredestein.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11