ISRAEL KLAAGT OVER TRAGE WAPENLEVERING Uitsluiten van kiesrecht handhaven SURALCO wil 500 man ontslaan Ex-staatssecretaris wil meer recht voor minderjarigen Noodweer in Japan £eidóe@oma/tit Gesprek over nieuwe aartsbisschop In Den Bosch hebben gisteren de Nederlandse bisschoppen en het kathedraal kapittel gesproken over het profiel van de opvolger van kardinaal Alfrink. Na afloop zijn geen verdere mededelingen verstrekt. Op de foto's twee van de deelnemers aan het gesprek: boven bisschop Bluyssen van Den Bosch, in gesprek met enkele dames, en rechts bisschop Gijsen van Roermond, kort voor het begin van de vergadering. WASHINGTON (Reuter) De ambassadeur van Is- ■aël in Washington, Dinitz, heeft gisteravond een mderhoud gehad met de Amerikaanse minister van ïuitenlandse zaken dr. Henry Kissinger. Hij klaagde ia afloop over vertragingen in de Amerikaanse wa- jenleveranties aan Israël. linitz had Kissinger opgezocht'om op de hoogte te vorden gesteld van de jongste voorstellen van Egypte erzake van een nieuw tussentijds akkoord over Sinaï. ioersma belooft zelfstandigen premieveria- HARDENBERG (ANP) Mi nister Boers ma is bereid pre- 1 mieverlaging: of vrijstelling van j premieheffing voor de volks- verzekeringen voor zelfstandi gen te verlenen indien de zelf standigen minder verdienen dan het wettelijk minimum loon. De bewindsman honoreerde hiermee een van de eisen van het Landbouwschap. Hij deed dit tijdens een demonstratieve boerenbijeenkomt in Harden- berg. Hij beloofde de aanwezige boeren „fors aan de verbeterin gen in het premiestelsel te gaan trekken, omdat er twaalf jaar niets aan de premies voor zelf standigen was gedaan". Hij wil de premieverlaging invoeren op 1 januari van het volgende jaar. Cholera Vorige week zijn in de Indiase deelstaat Bihar 37 mensen overleden aan Cholera. In Bihar zijn in totaal 115 men sen met cholera besmet als ge volg van overstromingen. Vier miljoen inwoners van de staat Bihar zijn door het water van huis en haard verdreven. Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren gezegd dat hij niet zal aarzelen wapens aan de Sovjet-Unie te vragen als het Amerikaanse Congres hem geen Hawk-raketten wil leveren. Hij zal echter eerst proberen de wa pens in het Westen te krijgen voor hij zich tot Moskou wendt. Bij de gezamenlijke aktie van de drie Israëlische strijdmach tonderdelen tegen Palestijnse vluchtelingenkampen rond de Libanese havenstad Tyrus zijn gisteren 10 mensen gedood en 44 gewond. De slachtoffers, onder wie vier Libanese legerofficieren vielen voor het aanbreken van de dag, toen overzee aangevoerde Israë lische soldaten bliksemsnel toe sloegen. Volgens ooggetuigen landden de Israëliërs in rubberboten, een 50 meter van de tenten waarin de Palestijnse guerilla's nog slie pen. „We konden ze eerst niet zien omdat het pikdonker was" ver telde een ooggetuige van de aan val op hét kamp El Buss. „Maar plotseling werd het zo licht als midden op de dag. De Israëliërs slingerden fosforbommen en doorzeefden de tenten met ko gels en handgranaten". „Met traangas legden ze een dik rookgordijn. De wind was gun stig voor de vijand. Onze com mando's schoten terug, maar de vijand trok zich toen al weer terug naar de boten. Om hun aftocht te dekken vuurden de Israëliërs raketten en mortier granaten af." De weduwe van een Libanese officier die werd gedood tijdens de Israëlische aanval op de stad Tyre wordt ondersteund door militairen bij de aankomst van het stoffelijk overschot van haar man bij de officiersclub in Beiroet. onderzoek SANTIAGO De regering van Chili heeft een onderzoek be loofd naar het lot van 119 mili tante linkse revolutionairen die door hun families als vermist zijn opgegeven. Het onderzoek is toegezegd nadat de hulpbis schop van Santiago, mgr. Enri que Alvear, een beroep op de autoriteiten had gedaan infor matie te verschaffen over de vermiste leden van MIR, de be weging van revolutionair links. Verwanten hebben medegedeeld dat enkelen van de 119 vermis ten spoorloos zijn sinds ze door de Chileense politie werden aan gehouden. Een Argentijns tijdschrift heeft bericht dat 60 van de 119 zijn gedood in onderlinge twisten tij dens ballingschap buiten Chili. Volgens het Braziliaanse dag blad O Dia in Curitiba zijn de overige 59 om het leven geko men in een gevecht met het Argentijnse leger in de noorde lijke provincie Salta. In de Ar gentijnse kranten is hierover niets verschenen. Onderzoek geëist naar nazi's in VS tie van Joodse oorlogsveteranen in de Verenigde Staten heeft gezegd dat zijn organisatie „con crete bewijzen" heeft dat infor matie over nazi-oorlogsmisdadi gers in de Verenigde Staten werd en wordt achtergehouden en dat de regering de misdadi gers niet heeft vervolgd. Kantonrechter Paul Ribner uit Philadelphia, voorzitter van de veteranen-organisatie, zei dat zijn groepering een hoorzitting zal houden en haar bevindingen zal overdragen aan de subcom missie van het Huis van Afge vaardigden die zich bezighoudt met immigratie en naturalisatie. De politieke commissie van de veteranen riep de subcommissie op een diepgaand onderzoek in te stellen naar aanleiding van de beschuldigingen en eiste te we ten of de afdeling immigratie en naturalisatie met opzet inlichtin gen over nazi oorlogsmisdadi gers achterhoudt Beslissing over flats-in-kerk (van een onzer verslaggevers) HAARLEM Staatssecretaris Van Dam (Volkshuisvesting) heeft het kerkbestuur van de (gesloten) Spaarnekerk in Haar lem laten weten, dat hij eind volgende week zal laten weten of hij subsidie geeft voor het bouwen van 70 vrijgezellenwo- ningen binnen de kerkmuren. De Haarlemse architect Nico Andriessen heeft daarvoor een plan ontworpen, waarbij de kerk als zodanig kan blijven staan. Gaat het plan niet door, dan wordt de kerk afgebroken. Voor een onderzoek naar de mogelijkyeden van het plan was 135.000 gulden gevraagd, maar de heer Van Dam vindt 80.000 gulden voldoende als ook het ministerie van CRM bijdraagt. Als de flats in de kerk worden gebouwd, zal de maandhuur cir ca 450 gulden bedragen. Het orgel uit de Spaarnekerk is in middels overgebracht naar de St. Jacobuskerk in Den Haag. PARAMARIBO Suralco, de grootste bauxietmaatschappij in Suriname, wil per 8 augustus vijfhonderd werknemers ontslaan. Dit hebben de bauxietbonden meegedeeld aan de vier Surinaamse vakcentrales. De Surinaamse vakbeweging heeft inmiddels laten weten dat tijdens het overleg tussen de bauxietbonden en de Suralco, de directie van de Amerikaans-Surinaamse bauxiet onder neming (Alcoa) „een arrogantie ten toon heeft gespreid, die voor de vakbeweging onaanvaardbaar is". De Suralco zegt dat de ontslagen noodzakelijk zijn omdat de afzet van aluminium moeilijkheden ondervindt. Al eerder heeft de Surinaamse vakbeweging zich uitgesproken tegen dreigende mas saontslagen bij de Suralco. De vakbeweging heeft nu een onder houd met de regering in Paramaribo gevraagd. De onrust onder de arbeiders bij de bauxietindustrie van Suralco in Paranam en Moengo is reeds dermate toegenomen, dat op Paranam al spontane acties tegen een mogelijke inkrimping van het personeel zijn begonnen. Kiesraad oneens met minister (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Kiesraad is het oneens met minister De Gaay Fortman, om alle beperkingen van het actief en het passief kiesrecht af te schaffen. De raad meent, dat er twee redenen moeten blijven om iemand van het kiesrecht uit te sluiten: als een gevangenisstraf van minstens één jaar is opgelegd, en als iemand wegens geestelijke stoornis onbekwaam is rechtshandelin gen te plegen. De minister zelf is van mening, dat alle gronden voor uitsluiting van het kiesrecht moeten vervallen. Hij had daarover advies gevraagd aan de Kiesraad. Deze raad vindt dat het bewaren van de twee genoemde uitsluitingsredenen al „een grote stap vooruit" is. Momenteel kan iemand nog uit het kiesrecht worden ontzet na tweemaal veroordeling wegens dronkenschap, na ontzetting uit de ouderlijke macht, wegens bedelarij en landloperij, en bij veroorde ling tot minstens een jaar gevangenisstraf. Ook kan de rechter iemand uitsluiten, zelfs zonder dat een gevangenisstraf wordt uitgesproken. 1 Minister De Gaay Fortman heeft nu een nadere adviesaanvrage ingediend bij de Kiesraad over de twee uitsluitingsgronden. Hij zal zijn uiteindelijke standpunt, na raadpleging van de minister- raad, bepalen bij het wetsontwerp tot herziening van de grondwet °P dit punt. Veiligheidsofficieren overrompelen een jonge man die gisteren de herdenkingsbijeenkomst voor de slachtoffers van de atoombom in Hirosjima verstoorde. Gisteren was het dertig jaar geleden dat Amerika op onder meer Hirosjima een atoombom wierp omdat Japan zich niet wilde overgeven. UTRECHT (ANP) Het alles-of-niets karakter van de meerder ja- righeidsgrens moet worden vervangen door een trapsgewijze overgang van minder- naar meerderjarigheid. In de tweede plaats moeten vanaf een bepaalde leeftijd van de kinderen zowel de ouders als kinderen de bevoegdheid krijgen om bepaalde conflic ten voor te leggen aan de rechter. Mr. J. F. Glastra van Loon, die door zijn voortijdig aftreden als staatssecretaris van Justitie niet meer is toegekomen aan de door hem beloofde nota over de rechtspositie van minderjarigen, zegt dit in „sjow" het tijdschrift voor jeugdbescherming en jeugdwelzijn. Daarin zet hij uiteen, hoe hij tegen de rechtspositie van de minderjarigen aankijkt en welke oplossingen hij ziet om uit de problemen te komen. De bestaande regerling wordt gekenmerkt door de abruptheid van de grenzen en de volledige onderschiktheid aan het oudeflijk gezag. Conflicten en spanningen tussen ouders en kinderen zijn echter normale verschijnselen van het volwassen worden. Het recht zou ook daarvoor een oplossing moeten bieden, aldus de ex-staatssecre- taris. Hij stelt daarom voor de minderjarige vanaf zijn veertiende jaar conflicten met zijn ouders over de keuze van een hulpverlener voor te mogen leggen aan een rechter. Vanaf zijn zestiende zouden conflicten over keuze van een tijdelijke verblijfplaats, opleiding en beroep voor de rechter gebracht kunnen worden. 26 provincies nieuwe stijl uitholling van democratie HET IS HELEMAAL NIET de bedoeling van de ontwerpnota „nieuwe bestuurlijke indeling van Nederland" om de positie van de gemeenten uit te hollen. Minister De Gaay Fortman bezweert dit in een interview met „Nederlandse Gedachten", het blad van zijn eigen Antirevolutionaire Partij. De Gaay Fortman vindt wel, dat het nuchtere feit geconstateerd behoort te worden, dat gemeen ten in deze tijd een aantal taken zelf niet meer volledig aankunnen. Minister De Gaay Fortman zal oprecht menen wat hij zegt; maar menen is niet altijd hetzelfde als zeker weten, dat het waar is. Als er straks 26 provincies „nieuwe stijl" zouden komen, zal het gevolg zijn vrezen we dat die samen met het Rijk een veel steviger greep gaan krijgen op de gemeenten dan nu het geval is, terwijl het Rijk op zijn beurt de provincies „nieuwe stijl" weer meer aan de leiband zal voeren dan de elf provinciers „oude stijl" nu. THEORETISCH IS HET een prachtverhaal dat onze minister van Binnenlandse Zaken afsteekt; straks wordt de ondoorzichtigheid van gemeenschappelijke regelingen van gewesten vervangen door een doorzichtig bestuur; want,, de provincies zijn immers altijd democratisch bestuurde lichamen geweest". Alsof De Gaay Fort man niet weet, hoe juist in de provincie de afstand tussen bestuurden en bestuurders meestal heel groot is, omdat het provin ciaal bestuur voor het overgrote deel van de burgers een onbekende grootheid blijft. WE ONDERSCHRIJVEN DAT de gewestvorming met haar spelre gels geen ideale situatie schept; mede omdat het Rijk heel schuchter is met het scheppen van levenskansen voor die gewesten. Maar ook al nemen we graag aan dat liquidatie van de democratie in de gemeenten niet de bedoeling van het vóór ontwerp De Gaay Fortman is, toch vrezen we dat uitholling van die democratie in de praktijk wel een gevolg zal zijn. DE BILT Het einde van de perioden met bijzonder warm, droog en zonnig weer is nog niet in zicht. Een hogedrukge- bied boven Skandinavië breidt n.l. zijn invloed weer uit over Nederland waardoor de aan voer van warme continentale lucht voortduurt. In Frankrijk daalt de luchtdruk en onweersstoringen die door ontstaan kunnen een noordelij ke koers volgen. Zo trok een zwakke storing naar het noord en en gaf in de afgelopen nacht enige onweersactiviteit boven de Noordzee, net ten westen van Zeeland en Zuid-Holland. Een depressie op de Oceaan ten westen van Ierland is vrijwel stationnair en zal voorlopig geen invloed op het weer in Nederland uitoefenen. In vrijwel heel Europa komt in het algemene weerbeeld maar weinig verandering: overal veel zon, droog en hoge temperatu ren. Nu komen in Zuid-Europa onweersbuien voor. WEERSBERICHTEN Atoombom op Hirosjima herdacht HIROSJIMA (Reuter-UPI) Mede omdat er in Hirosjima nog steeds burgers wonen die rond lopen met de vrees dat ze alsnog te lijden zullen krijgen aan ziek ten als gevolg van straling, heeft de burgemeester van de stad aangedrongen op afschaffing van alle kernwapens. Burgemeester Takesji Ar aki sprak op een herdenkingsbij eenkomst voor de slachtoffers van de atoombom die Amerika 30 jaar geleden op Hirosjima wierp. Om kwart over acht vanmorgen luidde een klok. Dit was het uur waarop uit een Amerikaans su perfort op 6 augustus 1945 een atoombom werd gegooid en een nieuw tijdperk in destructieve oorlogvoering werd ingeluid. De plechtigheid werd even ver stoord doordat een onbekende man zich uit het publiek los maakte en op de sprekende bur gemeester toeliep. De man werd door politieagenten gegrepen en ter ondervraging meegenomen. Ex-vriendin was ton waard Dordrecht (ANP) De 39- jarige Hongaar Sandor A. heeft zijn ex-vriendin Nic- olien K., die onlangs de verhouding had verbroken, willen kopen voor 100.000. De politie vond dit bedrag in bankbiljetten maandagmiddag in de auto van A. Hoe A., die in een caravan in Zevenbergen woont, aan het geld is ge komen. is voor de politie nog een raadsel. Sandor had de vader van Nicolien de ton geboden toen hij met zijn twee zoons maandagmorgen in alle vroegte naar de Dordtse Zeedijk was gereden om de „zaak" uit te praten. Omdat de heer K. het geld niet accepteerde en ook -niet over de verbroken verhou ding wilde praten, ontstond er een schietpartij, waarbij Sandor en twee juist aange komen Dordtse agenten ge wond werden. De agenten maken het redelijk. San dor, die in een door een agent bewaakte kamer in het ziekenhuis ligt, kon nog niet worden gehoord. TOKIO (Reuter) In de prefectuur Aomori in het noorden van Japan zijn gisteren 15 mensen ge dood en dertig woningen vernield door noodweer. De slachtoffers woonden in het stadje Iwaki, dat door een wolkbreuk werd getroffen toen iedereen sliep. Binnen 1 jaar 2000 mensen in Argentinië vermoord BUENOS AIRES Het Argen tijnse anti-communistisch ver bond, bekend onder de beginlet ters „AAA" heeft in minder dan een jaar meer dan tweedui zend mensen vermoord. Dit verklaarde in Buenos Aires de advocaat Miguel Angel Ra- drizzani Goni, die een onder zoek instelt naar de activiteit van uiterst rechtse groeperingen in Argentinië. Radrizzani Goni, die zijn rap port over de antecedenten van de belangrijkste leden van „AAA" bij de federale recht bank heeft gedeponeerd, herin nerde eraan dat de organisatie haar activiteit'in september vo rig jaar is begonnen met de moord op Alfredo Cruouhet, verdediger van talrijke politieke gevangenen. Een groot aantal politici, diplo maten, hoogleraren, artiesten en studenten hebben in de afgelo pen maanden in verband met dreigementen van de kant van „AAA" het land verlaten. Roofoverval op bejaarde broers LEEK (ANP) Gistermiddag hebben twee nog onbekende jongemannen een roofoverval gepleegd op de gebroeders Dou- we (76) en Hendrik (87) Sikkema in het Groningse dorp Lettel- bert (gemeente Leek). Beide mannen, die vermoedelijk via weilanden het afgelegen boerderijtje van de broers be reikten, dwongen de bejaarde pluimveehouders met een schaar te zeggen waar hun geld was. Zij namen twee portefeuil les mee en enig geld uit een geldkistje. De totale waarde zou 200 zijn geweest. Ook werd in de woning een grote ravage aan gericht. Na de overval vluchtten de be roofde broers naar familieleden, die de politie waarschuwden. I WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT Chileense regering belooft

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9