VADER ABRAHAM STAL HONDERDEN HARTEN Dertig jaar in het ijs erkeerde wind Boesman-ballon hield de aan grond KMK en Westlands Mannenkoor straalden op Rijnsburgs feestconcert Kwallen- kwelling Publiek blijft weg bij strijd om Leidse tennistitel ibENSDAG 6 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT PA<;IM .s Wat een geluk dat Toni Boltini in het program ma van zijn rondtrek kend circus een optre den van Vader Abra ham heeft opgenomen. Want als die er gister avond niet was geweest hadden de anderhalfdui- zend toeschouwers, de grote tent op het Want- veld in Noordwijk nog lang niet gevuld, weinig waar voor hun geld ge had. Maar Vader Abra ham, niet eens zwetend onder zijn bolhoed en dikke pruik, gaf 'm in de piste flink van katoen en dat maakte veel goed. Vooral voor de honderden pa tiënten van de Noordwijkse V. d. Berghstichting moet dit avondje circus, en speciaal het optreden van vader Abraham, een feest van jewelste zijn ge weest. Warm of niet, rolstoel of zit plaats op de tribune, de armen gingen in elkaar, de handen klapten mee, er werd gezon gen, er werd gelachen. Dat was nog eens feest. Ik heb eigenlijk met evenveel plezier naar die honderden blije pa tiënten zitten kijken als naar Pierre Kartner, vader Abra ham, voor wie dit optreden eigenlijk routinewerk was, maar die het in de snikhete circustent toch weer presteer de de stemming erin te krij gen. En ik had ook veel bewonder ing voor die talloze verplegers, verpleegsters en begeleiders die biets te veel was om het de patiënten deze avond ge weldig naar de zin te maken. Er werden ijsjes uitgedeeld, wie dorst had kreeg wat te drinken of er werden zonodig ook nog medicijnen gegeven. Vader Abraham zei mij: „Een Patiënten van de V. d. Bergh stichting in ver voering ge bracht door Va der Abraham. optreden voor lichamelijk of geestelijk gehandicapten doet mij steeds weer beseffen dat het leven dat ik nu leid zo betrekkelijk is. Dan waardeer ik het des te meer dat ik nog gezond ben en dit elke avond kan doen. Vanavond heeft ook mij veel goed gedaan. Want ik heb iets terug kunnen doen. Ik heb wat blijde gezichten te voorschijn kunnen toveren." En dat deed hij inderdaad. Eerst nog wat voorzichtig met zijn „Veronica" maar was daarna niet meer te stuiten met zijn ,,'n Man mag niet huilen," „Geven voor Leven", „Bedankt lieve ouders" en na tuurlijk de geheide meedeiner „Den Uyl is in den olie". Va der Abraham ging er in als koek. Al was het maar een klein 'koekje. Want vader Abraham had haast. Tien minuten voor de voorstelling arriveerde hij in zijn snelle auto en nog geen vijf minuten na zijn laatste nummer was hij alweer op weg naar zijn volgende pu bliek. Ik heb mij over zijn optreden verbaasd. Zijn stem is niet ge weldig, op de gitaar speelt hij maar een paar simpele accoor- den, zijn show is heel beperkt. Maar hij krijgt het publiek warm. Ze schreeuwen zijn naam, ze galmen zijn liedjes, alleen voor hem komen ze naar het circus. Maar zo gaat het bij sterren. Overigens heb ik weinig ster ren gezien onder de artiesten van het circus Toni Boltini, die vroeger altijd een volle bak trok, maar nu steeds nieuwe stunts moeten bedenken om in de belangstelling te blijven. Zijn circus ziet er aan de bui tenkant nog wel erg professio neel uit met 150 wagens en caravans, met een circusdorp waar zo'n 350 mensen in wo nen, met een eigen reinigings dienst en noem maar op. Maar daar komt het publiek niet voor. Het wil circus zien. Gisteravond vond ik sommige nummers maar zwak. Zoals het leeuwennummer van Mar cel Dieters. In het programma stond dat Marcel slag zou leve ren met een vervaarlijke groep leeuwen. Maar het waren maar heel jonge beestjes, die amper de tanden konden ont bloten, laat staan vervaarlijk brullen. Nee, die leken in de verste verte niet op de bulle bakken die in vroeger dagen de piste onveilig maakten. En ik kon de handen ook niet op elkaar krijgen voor Antoi nette Boltini, de dochter van Toni. Zij presenteerde gister avond een paar paardenum- mers maar dat was maar half werk. Ze lachte wel veel en ze zag er ook wel aardig uit maar van „Boltini's Hogeschool", zoals de aankondiging luidde in het programmaboekje, kwam niet veel terecht. Misschien was dat wel de warmte die de artiesten zo loom maakte en er nauwelijks goede nummers uit de bus kwamen. Maar als Toni Biltini wil blijven draaien en publiek wil blijven trekken moet hij er voor zorgen dat zijn artiesten elke avond weer hun beste beentje voorzetten. En er niet met hun pet naar gooien. Want dan kan zelfs Vader Abraham het circus niet meer redden. Vanavond is er nog een optre den in Noordwijk. Daarna staat het circus twee dagen in Katwijk. Een lekker groot, tot op de bodem gevuld hoorntje met ijs. Daar had ik gisteren, toen de temperatuur inmiddels was opgelopen tot 33 graden Celsius, erg veel trek in. En ik kocht er zo een bij Cor Oosterveer, wiens witte ijskarretje mij deed denken aan een café met koel tapbier midden in de verla ten woestijn. Met mij hebben waarschijnlijk velen de verleiding niet kunnen weerstaan om elke mogelijkheid tot afkoeling met beide handen aan te grijpen. Leidenaar Cor Oosterveer, het gezicht donker bruin gekleurd, hielp gisteren heel wat mensen van hun droge kelen af met zijn verrukkelijke specialiteit aarbeien- en banana- Hij vertelde mij dat hij aan zijn dertigste ijsseizoen bezig is en dat hij al die jaren een vaste stek heeft gehad in Oegstgeest. Eerst bij de tennisvelden van de Krocht en later op de hoek Cor Oosterveer: „Einde van mijn ijstijdperk komt snel naderbij". toch viel het aantal bar tegen. Dat kwam omdat er vrij veel kwal len in zee zwommen. Allèmaal klein van stuk maar voor de meeste zonnebaders toch wel groot genoeg om geen stap in zee te wagen. Een kwelling want na zo'n bak- en braad- partij op het loeihete strand zou een koele duik er gisteren goed in gaan. Maar helaas. Overigens heb ik nog wel een goed huis-tuin-en-keukenmid- del tegen een kwallebeet. Even eau de cologne op de „wond" deppen en gegarandeerd dat de jeuk verdwijnd. De Noordwijkse strandpolitie, zo hoorde ik, heeft gisteren talloze lieden uit zee moeten ophalen omdat deze met hun luchtbedden en ander drijfma- teriaal, zonder daar erg in te hebben, een heel stuk waren afgedreven. En met een oos tenwind lukt het dan in de meeste gevallen niet meer on diep water -te bereiken. Men vertelde mij dat er voor de Noordwijkse kust gisteren zo'n vijftig „afdrijvers" uit zee zijn opgepikt en met de motorboot aan land gebracht. In Katwijk hetzelfde laken en pak. Ook daar moest de strandpolitie menig maal in grijpen „Ze leren het ook nooit. Men blijft eigenwijs", vertelde mij een van de leden van de reddingsbrigade. Bij de strandpolitie vond men het wel opvallend dat er de afgelo pen dagen geen gevallen van zonnesteek en ernstige ver branding zijn voorgekomen op het strand, waar de zonneba ders mannetje/vrouwtje aan mannetje/vrouwtje hebben ge zeten en gelegen. Kwaaklaan/Poelgeesterweg. Een strategisch punt. Want je moet op een snikhete dag wel heel sterk in je schoenen staan om daar langs te rijden zonder op je remmen te gaan staan. Cor Oosterveer, die zijn hele handel heeft opgesteld onder een grote dikke boom zodat ijs en ijscoman op de juiste temperatuur blijven, zei mij: „Ik had natuurlijk ook midden in Leiden kunnen gaan staan maar al die drukte is niets voor mij. Pas in een rustige omgeving leer je de mensen goed kennen. En zij mij. In die dertig jaar heb ik de hele buurt hier zien opgroeien. Je hoort er bij. En dan ga je hier toch niet meer vandaan!" En met „niet meer" bedoelt Cor Oosterveen dan eigenlijk de drie jaar die hem nog scheiden van zijn pensioen. De goedlachse Leidenaar, die in de maanden dat er geen ijs te verkopen is als opperman in de bouw werkt, vertelde dat hij zijn ijskar dan erg zal missen. „Maar op mijn 65ste zal ik echt niet zitten kniezen", zei hij. „Wat geweest is, is geweest. Mijn ijstijdperk is dan voorbij. Al zal ik op die feestdag waarschijnlijk nog wel wat ijstaarten aansnijden". Duik in Does Geen zee in de buurt, geen zwem bad in het dorp, maar wat dan? Die vraag is voor de jeugd van Hoogmade niet moeilijk te beant woorden. Zij dui ken wel in het wa ter van de Does, dat misschien niet zo schoon is als in het zwembad maar zeker zo lek ker, en gezellig. Vooral als de brugleuning fun geert als duik- RIJNSBURG De feestende duizendjarige gemeente heeft gisteravond haar jubileumconcert gehad. Dat gebeurde in de veilinghal van Flora voor enkele duizenden belangstellenden. Half Rijnsburg leek uitgelopen om te komen luisteren naar een oude bekende (van vorig jaar), het Westlands Mannenkoor, en naar de Koninklijke Militaire Kapel. Het werd een grootse avond, die begon met de Raymond Ouverture van Thomas, uitgevoerd door de KMK onder leiding van directeur-majoor Anne Posthumus; een ouverture met de rust en lichte loomte van een zomeravond, later in galop overgaand. Een geëigende opening in die grote hal, waar duizenden concertgangers, opgepakt op de tribunes, in het gele programmablaadje een wapen meenden te hebben gevonden om zich de warmte al waaierend van het gezicht te houden. Zo krijg je het grootste respect voor al die principiële Rijnsbur gers die koste wat het kost de week uitmaken in hun antieke, lang niet luchtige kledij. In de hal, waar de muziek zich overigens even goed en graag laat verkopen als de bloemen, genoot men van heel wat schoons. Opvallend daarbij was het aandeel van de KMK, dat we best wel „het Concertgebouwor kest van Breda" mogen noemen. Majoor Posthumus toont zich daarbij een uitstekende representant van de nieuwe KMK-gar- de. Het Westlands Mannenkoor onder leiding van Piet Struyk is een gezelschap dat een monumentaal programma als dat van gisteravond best aandurft en ook heel goed aan kan, al moeten we wel bekennen, dat de meeste mannenkoren hetzelf de klinken. Nu mogen de Westlanders oude bekenden zijn, maar in de naaste omgeving hebben we toch ook wel koren die er niet voor onderdoen. De heren uit de „glazen stad" klonken gisteravond in onze oren wat zwaar en log. Zo krijg je een rijstebrijberg, waar je de krenten maar moeilijk uit kunt krijgen. Op deze manier bekeken zijn O Bone Jesu van Palestrina en Jesu Dulcis Memoria (Kothe) - die bij een klein koor veel beter tot hun recht zouden komen - niet zo op hun plaats. Na de pauze, toen we de leegte van de hal opzochten (het concertdeel, al groot genoeg, besloeg slechts een vierde deel ervan) omdat de orkestklank eens zo goed te genieten was, bleek de combina tie koor-orkest een gelukkige. Dat was te merken b.v. in Finlandia van Sibelius dat vooral die ruimtewerking in zich heeft. We moeten bekennen, dat de KMK op ons de meeste indruk heeft gemaakt. In deze vorm is het een klasse-ensemble, het crème onder de fanfares, een parel aan de kroon der harmoniekapellen (West Side Story-selectie en Hollandse Rhap- sodie). Die meneer Anne Posthumus en zijn mannen kunnen er wat van. De Westlanders overigens kregen duizenden handen op elkaar met hun vertolking van o.a. ,,'k Heb m'n wagen volgeladen.."; vooral die jonge meisjes kwamen vrolijk en met het hinniken van een „bronstig paard" (zoals de Rijnsburgse aanspreker het noemde) uit de verf. Ook had het koor de Rijnsburgers met hun „nationale" lied nog wat te vertellen: het verkondigde de trots van het Westland, van de tomaten, de perzik en de druif en bezong de Glazen Stad, vlak naast het strand. Europa's tuin en Neêrlands schat. Zo, dat mocht Rijnsburg, met z'n bloemen wereldwijd, ook best eens weten. De uitvoe renden gingen na afloop trouwens toch niet zonder bloemen naar huis. Ton Pieters Van onze sportredactie LEIDEN Zolang de warmte voortduurt laten spelers én publiek het afweten op de Operj- Leidse Kampioenschappen, bezig aan de tweede dag. Nog geen handjevol mensen bevolkt de tribunes, maar het is dan ook inderdaad wel een opgave om je daar langer dan een kwartier op te houden, zeker nu zelfs een koud glas bier hooguit een paar minuten „werkt". Maar morgen wordt het anders is het optimistische bericht en, voor het tennis, is het maar te hopen, want het peil is er beslist niet mee gediend. Slechts de partij tussen Van Min en Scholtes was de moeite waard, howel ook in dit geval geen sprake was van toptennis. Het was spannend en dat vergoedde het een en ander. De in Amerika studerende Paul van Min begon erg goed en vooral met zijn service en keiharde fore-hand liep hij gemakkelijk weg van Scholtes die fout op fout stapelde. Een eenvoudige set-zege lag in het verschiet toen plotseling de service van Van Min haperde en hij via een stuk of wat dubbele fouten toch nog in moeilijkheden kwam. Scholtes kwam, na een hopeloze 5-1 achterstand, op 5-5 toen liet hij het op zijn hsburg - De feestweek in het 1000-jarige Rijns- ;g, zet zich voort, ook al heeft de temperatuur I record-hoogte bereikt. Zo opende burgemees- De Roos gistermiddag enkele tentoonstellin- i in het dorp die meteen al een stevige belang- 'ling trokken. Dat was het geval bij de Bloe- ïvaktentoonstelling in de garage v.h. Blom de Raadhuisstraat en de Historische tentoon- i de aula van de Mavo-school. De lerie langs de Korte Vaart, in de Hofstraat Jop het Rapenburg was zeker een groot succes sllt al die kraampjes en oude ambachten, zoals k meubelmaker en een zilversmid. De „Amstel- ■<jt" trok naar onze informatie luidde, wel de ipste belangstelling, maar de dorst is in deze i gen nu eenmaal onlesbaar. 5 hitte was slopend. De kinderen merkten het 2bral, bij de allegorische optocht, de stoet van verklede jeugd, die vanaf de toren van de ■<^>te Kerk met de Floraband en DWS naar het ojsterpark trok. In dat park zouden wolken worden opgelaten, maar van die ®fsale vertoning kwam niet veel terecht. Hier itjdaar ging een ballonnetje de smoorhete lucht ,|maar de meeste kinderen kwamen met hun 10on thuis. Nou ja, dan kun je ook veel plezier pven met zo'n ding. De grote Boesman-ballon bleef vanwege de oos tenwind aan de grond. Honderden ballonnetjes van de schooljeugd gingen wel de lucht in, richting Noordzee. Om 5 uur zou de ballon van de heer en mevrouw Boesman worden opgelaten. Alles stond gereed in het Westerpark, tot en met de muziekvereni ging Wilhelmina. Maar het was niet alleen erg warm, er stond ook nog een stevige bries richting zee. En deze wind gooide de ballonvaart in het honderd. In Katwijk ging men kijken waar de ballon eventueel terecht zou komen en dat was niet zo best Daarom ging de ballonvaart niet door. De ballonvaarders Boesman hebben na drukkelijk beloofd, dat ze het een andere keer komen overdoen. Ondanks de puffende hitte in historische kledij rondlopen, de bloemenvaktentoonstelling i straat blijven tal van Rijnsburgers deze week Hier bewondert een fraai uitgedost paar n de garage v.h. Blom aan de Raadhuis- In ,het vervolg hierop startte Van Min heel wat onzekerder en de geroutineerde Scholtes maakte daar handig gebruik van, zodat een derde set noodza kelijk werd. De betere conditie van de jongere Van Min bleek bepalend nu de warmte zo'n belangrijke rol speelde. Met 6-2 pakte hij de partij. Landskampioen Loek Sanders had weinig zin in een recht streekse confrontatie met de on barmhartige weergoden. Nog voor hij het warm kon krijgen was hij al weer van het gravel af Brakels hulpeloos achter zich latend, 6-2, 6-0. Friet Sch- mitz dacht er net als Sanders over, zodat zijn tegenstander Sie eveneens op een pak slaag werd getracteerd, 6—2, 6-2. Ook Niek Fleury kwam een ronde verder, want veteraan De Groot kon het tegen zijn veel jongere tegen stander niet bolwerken. J. Pan man had nogal wat moeite met Koning, welke laatste wel aar dig tenniste, maar enige zelfbe heersing niet wist op.te brengen. Het racket vloog alle kanten op, hetgeen overigens (alweer) niet baatte. 6-2, 3-6, 6-1 Bij de dames bereikten P. Blaas en M. Bruysten de tweede ronde via overwinningen op respectie velijk Wolff en Coesel. De favo rieten kwamen nog niet in actie. Bram Madera zet zijn opmars in de B-groep onverdroten voort. Ditmaal was Dommers het wil loze slachtoffer, 6-2, 6-0. AD VAN KAAM

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5