Krachtig protest bollenstreek gemeenten tegen plannen provincie WIM VAN BEELEN KENT HISTORIE VAN KATWIJK OP ZIJN DUIMPJE Meer dan zestig bezwaarschriften tegen plan Landelijk gebied Boskoopse geschiedvorser Vuyk niet te misleiden PAGINA 4 I.EIDSF. COURANT \WOENSDAG 6 AUGUSTUS lj. Mllllllllillllllllllll Van een onzer verslaggevers LISSE Het Samenwerkingsorgaan Bollen streek zal bij Gedeputeerde Staten nog eens krachtig protesteren tegen plannen die er bij de provincie zijn een „bollenstad" te doen verrijzen tussen Voorhout en Sassenheim. Het Samenwerkingsorgaan, waarin alle bol lenstreek-gemeenten zijn vertegenwoordigd, meent dat de argumenten die spreken voor een „bollenstad" nog steeds niet „hard" zijn gemaakt In opdracht van het SOB heeft de afdeling sociaal-geografisch en bestuurkundig onder zoek van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten een nota opgesteld over de voor en tegens van bouwlokaties in de „Bollenstreek". De teneur van de nota is dat een concentratie van nieuwe tussen de 4000 en 9000 woningen in de bollenstreek niet wenselijk is. Bovendien acht de VNG niet bewezen dat er in de toekomst behoefte is aan een dergelijke hoeveelheid nieuwe woningen. Gebleken is namelijk dat de Provinciale Planologische dienst in haar rapport met verouderde prog nosecijfers heeft gewerkt. De bevolking van Den Haag, waarvoor de bollenstad in hoofd zaak gebouwd zou moeten worden, is veel minder snel gegroeid dan werd verwacht Mocht de noodzaak van een nieuwe bouwlo- katie in de Bollenstreek in geconcentreerde vorm toch voldoende worden aangetoond, dan wordt in de nota gesteld dat het gebied tussen Voorhout en Sassenheim het meest aangewe zen is. Vooral burgemeester Stolwijk van Voorhout verzette zich heftig tegen deze zinsnede in de nota. „Wij zijn in Voorhout zeer teleurgesteld, temeer daar het dagelijks bestuur van het Samenwerkingsorgaan zich hiermee schijnt te kunnen verenigen". Dit werd door de heer Bosma, voorzitter van de vergadering en bur gemeester van Noordwijkerhout met klem tegengesproken. „Wij zijn niet voor een derge lijke bouwlokatie. Slechts in het uiterste ge val, kunnen wij ons het best in de aanwijzing van dit gebied vinden". De heer Stolwijk stelde dat Voorhout buiten de kring Den Haag, Zoetermeer, Zoeterwou- de. Leiden en Katwijk ligt. „Wanneer er voor die gemeenten moet worden gebouwd doen ze dat maar in die cirkel". Wel wilde Voorhout's burgervader beperkt bouwen voor bewoners van zijn buurgemeen ten. Hiermee was de heer Bosma minder gelukkig. „Ik heb in Noordwijkerhout nog grond genoeg. Als we dat stellen, loop ik de kans niet meer te mogen bouwen". Burge meester Bonnike van Noordwijk was evenwel enthousiast over de welwillende houding van „Voorhout". „We hebben al genoeg moeite om onze eigen bevolking een huis te geven, wan neer Voorhout een deel van de bollenstreek bewoners kan opnemen, kunnen alle andere gemeenten langzamer en met meer beleid bouwen". Burgemeester Berends van Lisse voelde er evenmin als zijn collega's voor om „onze grond aan God weet welk arbeidersbevol kingsbestand" af te staan. Hij wist zeker te weten dat Hagenaars uit de laatste salaris groepen, wanneer de provincie haar zin krijgt, zich op de vruchtbare bollengrond zullen gaan vestigen. „Er zullen stevige subsidies worden uitgekeerd", zo voorspelde hij. Alle afgevaardigden naar de vergadering van het Samenwerkingsorgaan, vroegen zich af waarom de provincie afgestapt is van het plan Gouda en Boskoop aan te wijzen als bouwlo katies. „Wij moeten hier voorzichtig omsprin gen met de ruimte. Wanneer er nog meer bollengrond moet worden opgeofferd aan de woningbouw, komt de werkgelegenheid be hoorlijk in de knel", zo waarschuwde de heer Ruigrok. Eerste paal voor- nieuwe kleuterschool in Sassenheim Van onze correspondent Sassenheim Kleuterleid ster Ans Yeeu wisse heeft gis teren de eerste paal geslagen voor de bouw van een nieu we katholieke kleuterschool aan de Hortus in plan-Teylin- gen. Belangstellenden bij dit ge beuren waren de bestuursle den van de school, de heer v. Berkel en mevrouw Th. v. Reisen-Lubbers, de heer J. Kampinga van gemeentewer ken, de architect v.d. Mey uit Katwijk en de bouwer N. Kieft jr. van het plaatselijk bouwbedrijf van die naam. De nieuwe school, die in fe bruari/maart '76 gereed kan zijn, krijgt twee werklokalen, één spelllokaal, een speel ruimte en een personeelska- mer. Buiten komt er aan de voorzijde een tuin van 450 m2, en verder een verhard speelterrein van 300 m2, met een zandbak, en een onver hard terrein van circa 600 m2, met speelplastics. De to tale bouwkosten bedragen 442.500,- exclusief de in richting. Achter de nieuwe school komt een twee-klassi- ge houten noodschool, waar van één lokaal voor de kath olieke- en één voor de chris telijke kleuterschool. In de nieuwe kleuterschool is plaats voor 68 kleuters, die voor een groot deel afkom stig zijn uit „De Hummel- hoek" aan de Hoofdstraat/- Concordiastraat, en uit „De Huppelhoek" aan de Antho- niuslaan. G.S. van Zuid-Holland „Aanleg zoetwaterkanaal VoorburgWad- dinxveen is wel noodzakelijk" Van een onzer verslaggevers Waddinxveen - De aanleg van een zoetwaterkanaal tussen Voorburg en Waddinxveen is wel degelijk noodzakelijk, zowel voor de watervoorziening in Delfland als om de verzilting en vervuiling die het water via de huidige aanvoerweg door Rijn land ondervindt tegen te gaan. Dit antwoorden Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland op vra gen van het Statenlid mevrouw Blaauw (PSP). Zij had zich eraan geërgerd dat er bij de reconstructie van de verkeersro- tonde Voorburg al een viaduct voor dat kanaal was gebouwd. „De procedure rond de aanleg van het kanaal is nog niet rond, er lopen nog bezwaarschriften", zo protesteerde het PSP-Staten- lid. Zij toonde zich bezorgd dat het kanaal er op deze manier „doorgedrukt" zal worden met het argument dat er al zoveel geld in geïnvesteerd is. Boven dien twijfelde ze aan het nut van de aanleg van het kanaal. Het dagelijks bestuur van Zuid- Holland ontkent dat er sprake is van „doordrukken" van plan nen. Men vindt de - geldbespa- rende - maatregel om bij de reconstructie van de Voorburg- se rotonde meteen een viaduct voor het kanaal aan te leggen normaal. In dit verband wijst men erop, dat het provinciebe stuur het tracé voor het kanaal in hoofdzaken heeft vastgesteld. Rectificatie Door een ongelukkige samen loop van omstandigheden is in het artikel „Krakers manipule ren laatste bewoners Vefnede- park" afgelopen vrijdag in onze krant, een verkeerde naam te recht gekomen. Het was niet Fien van Raay, die door haar moeder gevraagd werd naar huis te komen, maar Isis van Bohemen. KATWIJK - De heer Wim van Beelen weet met zijn vrije tijd wel raad. Wanneer een ander een boek pakt of languit voor de televisie gaat, trekt deze geboren en getogen Katwijker er met zijn foto-camera op uit, of is hij in zijn donkere kamer bezig met het maken van reproducties. Bergen foto's getuigen van een onverzadigbare drang van de Katwijker zijn geboor teplaats te kennen, zoals hij vroeger was. Maar de heer Van Beelen (59) wil zijn ogen ook niet sluiten voor de huidige stand van zaken in de badplaats. Elke Katwijker zal zich zijn panorama's herinneren. Hierop zijn zowel oude als nieuwe stadsgezichten op het licht gevoelige papier vastgelegd. „Al op 12-jarige leeftijd trok ik er met mijn vader op uit om oude buurtjes te fotograferen", aldus Wim van Beelen in zijn woning aan de Boulevard. „De afdrukken vertoonden wij voor zalen vol mensen met een projectie-lantaarn. Dat was een heel gezellige tijd", zo weet hij zich te herinneren. Exposities Wim van Beelen: „Alle stukjes die ik nog zou willen vastleggen zijn inmiddels ver dwenen". Wanneer Wim van Beelen nu zijn werk aan den volke wil tonen, hoeft hij deze omslachti ge methode niet meer te volgen. „De Vuurbaak" en andere ruim ten staan tot zijn beschikking. Gedurende de zomer is er een expositie van hem in „De Vuur baak". „Wij streven er naar regelmatig exposities te houden. Bovendien publiceren wij wekelijks oude prenten in het Katwijkse blaad je". „Wij" dat zijn de leden van het genootschap „Oud Katwijk", dat de historische neigingen van haar leden op alle mogelijke stimuleert Op zo'n expositie van het genootschap zijn dan ook behalve foto's van Wim van Beelen ook poppen met door de klederdrachtgroep vervaardigde kleren en nage bouwde vissersschepen te zien. Zonnebaders Dat Katwijk een grote gedaante verwisseling heeft ondergaan in de laatste vijfendertig jaar staat buiten kijf. De aan het strand wuivende vissersvrouwen heb ben het veld geruimd voor hon derd keer zoveel zonnebaders in minieme bikini's en zwembroe ken en met een doordringende geur van zonnebrandolie om zich heen. „In feite veranderde Katwijk al toen rond 1910 de bomschuiten verdwenen. Voor die tijd lagen in de winter alle schepen op de Boulevard". Als bewijs laat de heer Van Beelen enkele foto's zien. „Met paarden werden ze toen vlot getrokken. Vaak sta ken de masten door de ramen van de huizen". Loggers Met de loggers, die in plaats van de bomschuiten kwamen, ver dween dit voor oude Katwijkers bekende beeld. De vissers leg den van die tijd af hun schepen in IJmuiden aan. Het strand was vrij voor de toerist, die evenwel nog enkele tientallen jaren op zich liet wachten. De grootste trots van de heer Van Beelen is een foto uit 1877 van het „Mallegat". Dit stukje Katwijk wordt zo genoemd om dat hier een kanaal teneinde loopt. Aanvankelijk was het plan dit kanaal naar zee door te trekken. Uiteindelijk heeft men ergens anders het Prins Hendrikkanaal gegraven. Oude foto's die hij aan de eige naar moet teruggeven, worden door fotograaf Van Beelen gere produceerd. Hij gaat, evenals zijn 72-jarige plaatsgenoot Mey- vogel bij oude Katwijkers langs om hun prenten van vroeger te lenen. Hetzelfde „Meyvogel is eigenlijk met het zelfde bezig. Hij interesseert zich ook voor de Katwijkse ge schiedenis. Hij kent al die Kat wijkers nog van vroeger. Soms werken we samen. Ik heb er natuurlijk niets aan om alleen foto's te hebben. Ik moet ook weten wat er achter zit". Veel van het oude Katwijk zit in het keurig bijgehouden ar chief van de heer Van Beelen. „Alle stukjes die ik nog zou willen vastleggen zijn inmiddels verdwenen", zegt hij enigszins teleurgesteld. Thans is Van Beelen bezig met het reproduce ren van oude familieprenten. „De mensen willen nu eenmaal hun grootvader of overgrootva der op de foto zien", is zijn devies. Behalve het genootschap Oude Katwijk en hun vrienden zijn er weinig Katwijkers geïnteres seerd in de historie van hun gemeente. De laatste expositie van het genootschap is maar door weinig Katwijkers bezocht. Ook de doorlopende fototen toonstelling in de vuurtoren trekt niet zoveel bezoekers. „Dat is wel jammer", aldus de heer Van Beelen. „Katwijk was en is echt een bezienswaardig dorp. We doen er alles aan om meer bekijks te trekken. Want je blijft als fotoverzamelaar ner gens als de foto's ook voor an dere mensen niet gaan leven". Van onze correspondent WASSENAAR In totaal drieënzestig bezwaarschriften zijn ingediend tegen het bestemmingsplan „Landelijk gebied". Tijdens een onlangs gehouden vergadering werd een aantal van deze bezwaarschriften door de commissie technische diensten bespro ken. Aan de orde waren onder meer twee bezwaarschriften van eige naars van kwekerijen, die protesteren tegen het feit dat hun grond in plaats van een agrarische bestemming de bestemming „dieren park" heeft gekregen. De commissie zal B en W adviseren de agrarische bestemming te behouden. De heren Nieuwzwaag en Haasnoot behielden zich hun oordeel voor ten aanzien van het doortrekken van het Laantje van Groenen- daal. Hiertegen heeft met name de vereniging van bewoners van de Buurtweg geprotesteerd. De commissie „Roggewoningbelangen" was in het geweer gekomen tegen het voornemen van B en W de bestemming van de Roggewo- ning voor een deel te veranderen in „dagrecreatie". Hiermee willen B en W het recreatiepark „Meyendel" toegankelijker maken. De heer Nieuwzwaag verzette zich hevig omdat de sportverenigingen dan geen uitbreidingsmogelijkheden hebben op de Roggewoning. BOSKOOP De bekende vorser in de historie van Boskoop, de heer A. Vuyk senior is in zijn hobby niet al te gemakkelijk te misleiden. Onlangs ontving hij van een anonieme Boskoper de tip dat de voordeur van de ouderwetse villa aan de Gouwestraat 17 was verdwenen. Volgens de tipgever was in het lofwerk voor het raampje van deze deur een uil te zien. Dit lofwerk zou gemaakt zijn door de overgrootvader van de loodgieter Van den Broek, die dorpssmid was. De Boskoper schreef de heer Vuyk dat hij van mening was dat de deur in het in aanbouw zijnde museum aan het Reijerskoop thuishoorde. De heer Vuyk heeft zijn boeken er eens op na geslagen. Hem" is gebleken dat de deur gewoon in een fabriek is gemaakt. „De villa werd gebouwd in opdracht van de familie Mesman. Jarenlang hebben twee zusters Mesman er in gewoond. Parkeerverbod I Oegstgeesterweg Van een onzer verslaggew RUNSBURG - Aan de zuid van de Oegstgeesterweg tv de bebouwde kommen Rijnsburg en Oegstgeest I een parkeerverbod. Gedept de Staten hebben hiertoe b ten na een aanvraag van W. van Rijnsburg. Weer jutters-acti op Noordwijkse strand Noordwijk - Op het strand Noordwijk wordt morgen tl twee uur weer een jutters gehouden. Jongens en m( van zes tot en met twaalfj kunnen aan de actie mee i De deelnemertjes zullen a' klein-vuil, verzamelen in p ren zakken. Deze zakken di vol ingeleverd te worden bi speciaal daarvoor ingerichl fibievoertuig. De juttera eindigt bij een groot schatg terrein, waar de deelnem« aan de actie als beloning hartelust mogen wroeten, één van de daar verstopte| zen naar boven te halen hoofdprijs is een jongew meisjesfiets. Voorts zijn ei rubberboot, een voetbalspel tent, een sjoelbak en een aantal ballen onder het i verborgen. Clubkampioen schappen HTC Van onze corresponden| HAZERSWOUDE Kor weekeinde worden in het| van de Hazerswoudse Ti Club de clubkampioenscha! gemengd dubbel verspeeld xed-titelhouder is het echi Everts, dat, naar wordt su nomen, een harde dobbe hebben om het kampioen^ in beheer te houden. Vani terdag 30 augustus worde en met zondag 7 septembj andere clubkampioenscha van HTC (enkel- en dubbt len voor dames en heren) g( den. Dorpsraad Stompwijk Stompwijk De Stompu Dorpsraad komt donderdt augustus om 20 uur bij« het café-restaurant „Het B Paard" aan de dr. v. N straat Op de agenda staai inleiding van korpschef J( van ge gemeente-politie. VI het ontwerp-provinciaal fi( denplan 1975. Secundaire 17 en de daarmee verband dende wegomlegging in SI wijk. mededelingen over h stemmingsplan voor de I van Stompwijk. Tenslotti wijziging van de verord Dorpsraad Stompwijk in band met een eventuele! ring van spreekrechtbijeeii sten. Uitbreiding taal schoolraad Leidschendam Van onze correspondent LEIDSCHENDAM B meester en wethouders v de gemeenteraad voorstell( sinds 1967 bestaande se) raad voor het openbaar I onderwijs uit te breiden tol openbare kleuteronderwijs Door wijzigingen in de KI ronderwijswet en de Lage,,, derwijswet, die op 1 janua||| dit jaar zijn ingegaan, zijk menstelling en taken van dN viesorganen ongeveer gelij dend geworden. Tevens weL mogelijkheid van een ge» schappelijke ouder- of s<fl raad geopend. Gezien d(l staande samenwerking tl kleuter- en basisscholen op handen zijnde volledige gratie van de twee vormer onderwijs wil het collega" gemeenschappelijke school instellen. De commissie voa" onderwijs zal in de vergaci van a.s. maandag advie^" brengen over het voorstel. Twee weken 't li wegens p» veroorzaken vair dood door schuF Van onze rechtbankverslt ver Ir Den Haag Wegens verift" ken van dood door schuld N de Haagse rechtbank een se rige bejaardenverzorgster Katwijk veroordeeld tot J h ken gevangenisstraf en 2)r; intrekking van het rijbfv Met de door haar bestuurdbti to, reed verdachte dooist Hoorenslaan waar een meiflo zebra overstak. Hoewel he|ss keerslicht voor verdachtid; rood stond, reed ze door, I n het meisje werd aangeredllo zodanig gewond, dat zij |ev leed. m

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4