Lucifer: het gaat om de vriendschap Jane Fonda in film Nora, een poppenhuis DE NOS EN DE MEDIANOTA TELEVISIE VANAVONI RADIO VANAVOND RADIO DONDERDAG PAGINA 2 LEIDSE COURAN WOENSDAG 6 AUGUSTUS 19 De popgroep Lucifer, die met „Scarlet Lady" optreedt in het programma Toppop, dat de AVRO 8 augustus op het scherm brengt. Met Dick, Margriet, Hennie en Julio. (Van onze radio- en tv-redactie) Zaandam Ze zijn tussen de twintig en dertig jaar, ze wonen in Zaandam en Haarlem, twee jaar vormen ze een popgroep. blouse for sale" was hun eerste grote hit, „Scarlet lady" de nieu we singel doet het erg goed: Margriet, Dick, Hennie en Julio.Lucifer. „Luci fer is brandhout, zo wilden we de groep eerst noemen", legt Dick uit in de auto onderweg van Zaandam naar de Hilver- sumse studio's, waar de groep opnamen moet maken voor het AVRO-program- ma Toppop. „Toen we tweejaar geleden begonnen konden Hennie en Margriet nauwelijks een instrument bespelen. Brandhout was het. Maar ik vond het belangrijker dat we goede vrienden wa ren. Muziek maken kan je leren, van iemand echt houden niet. Ik heb een behoorlijke dosis ervaring op dat gebied. Vanaf m'n twaalfde speel ik al in verzchillende groepen. De eerste was een duo. Een soort Nederlandse Jan en Kjelt Mijn laatste groep was de Dizzy mans band. Ik ben een van de oprichters. Van al het geld dat we met de hits hadden verdiend, kochten de jongens bankstellen en exorbitante auto's. Ik kon daar niet tegen. Mijn aspiraties lagen verder. Ik wilde het geld investe ren in apparatuur en proberen wat in het buiten land waar te maken. Ze hebben me er uit gezet. Het heeft nog heel wat problemen gegeven om een officieel ontslag te krijgen zodat ik in de W.W. kon. Het lukte. Twee jaar leefde ik van zo'n vierhonderd gulden in de maand. Mijn huwelijk was ondertussen ook misgelopen. Het is vreselijk moeilijk om met een popmuzikant getrouwd te zijn. Vooral als je zelf niet in het vak zit Ik maakte lange tournees door Duitsland. Al die tijd zagen mijn vrouw en ik elkaar dan niet Twee jaar geleden ontmoette ik Margriet. Om streeks die tijd ben ik met Lucifer begonnen. We vormden een hechte vrienden club. Margriet en ik zijn getrouwd. Samen maak je meer kans in die harde artiestenwereld overeind te blijven dan alleen. Margriet komt uit een zeer muzikale fami lie. Haar grootouders en haar ouders bespeelden instrumenten. Margriet speelde klassiek orgel. „Mijn ouders", vertelt Margriet verder, „zagen het niet zo zitten dat ik in de popmuziek wilde. Ze kenden het vak. Vroeger speelden ze op kermissen en zo. Eigenlijk is dat net zoiets als wat wij nu doen in de provincie. Ze wilden me tegen de harde klappen beschermen. Als drie-jarig kind kon ik al accordeon spelen. Ik dreigde een wonderkind te worden maar God zij dank hebben mijn ouders me daar voor behoed. Ik wilde toen wel. Ik heb het altijd prachtig gevonden als mensen naar me luisterden. Moeilijk In het begin hadden we het erg moeilijk. We moesten eerst leren spelen en een repertoire opbouwen. We hadden vrijwel geen geld, de deur waarder kwam op een gegeven moment aan de poort. „House for sale" was toen net uit, maar deed toen nog niets. Ik heb die man binnen gelaten en de situatie uitgelegd. Om alles te onderstrepen heb ik hem de singel laten horen. Ik dacht als hij dit hoort weet hij dat we heus wel aan geld komen. Hij luisterde scherp toe. Toen het stil was zei hij: „Je slist.Ja je slist, weet je dat. Mijn zoontje doet dat ook. Ik betaal me arm aan een logopediste die hem dat af moet Ieren". Dat was dat dus. Ik stond wel even perplex. Hij is weggegaan en wij hebben maanden later de rekeningen betaald. Met „House for sale" is het heel gek gelopen. Het was onze laatste hoop. „House for sale" zag de platenmaatschappij eerst niet zitten. Het nummer heeft zes maanden op de plank gelegen. Toen het eindelijk uitgebracht werd vonden de discjockey's van Hilversum drie er niets aan en draaiden ze de plaat niet. Pas na drie maanden toen een jongen de plaat bereid was te draaien en toen Jop Pannekoek van Toppop een filmpje met ons had gemaakt, kwam de grote doorbraak. In Nederiand ben je wat betreft je succes afhanke lijk van zo'n dertig mensen. Vaak niet gehinderd door enige kennis van zaken (op muzikaal gebied tenminste) keuren ze het produkt waar jij je ziel en zaligheid in hebt gelegd al of niet waardig. Je kan nog zo'n prachtig nummer op de plaat zetten, als het niet gedraaid wordt maak je het niet. Gelukkig is men in Hilversum over „Scarlet lady" erg te spreken. Dat is ook te merken. We hebben zowel in NL-tippers als in Toppop gestaan. De B-kant „Love", een eigen nummer vind ik persoon lijk trouwens beter. Maar de platenmaatschappij vond „Scarlet lady" dat door twee Amerikanen is geschreven commerciëler. Ik vind het ook niet nodig om tegen een deskundig advies in te gaan. „Love" is een veel eenvoudiger nummer, maar met meer intentie. We willen graag de kant van de ballades op. Het is alleen in Nederland zo verdui veld moeilijk ze aan de man te brengen. Tja, je moet toch tegen een André van Duin met zijn „Doorgaan" en tegen een Imca Marina met haar „Vino" opboksen. We staan nu behoorlijk in de belangstelling geluk kig. Volgens mij komt dat ook omdat Lucifer een popgroep is met een vrouw, die behalve dat ze zingt, ook nog een aantal instrumenten bespeelt, gewoon een volwaardig lid van de groep is. Toe vallig zing ik „House for sale" en „Scarlet lady" vrijwel solo waardoor bij tv-opnamen de camera's erg veel op mij gericht zijn. Ze vinden mijn mimiek erg goed. Gelijk Mensen gaan dan misschien denken dat ik de groep leid. Dat is niet waar, we zijn allemaal gelijk. Als vrouw in de popmuziek heb je het toch al moeilijker dan mannen. Ze willen dat je vrijwel naakt op de foto gaat. Dat is goed voor het imago van de groep, roepen ze dan. Onzin. Ik ben muzikante geen pin-up girl. Als ik dat wilde had ik wel een ander vak gekozen. Je vermannelijkt snel in deze wereld. Ga maar na, altijd heb je met mannen te maken. Ik vind het geen probleem om in de groep voor mijn eigen zaken te zorgen. Als het maar niet te gek wordt. Ik sta er op als vrouw behandeld te worden. Ik kan geen loodzwa re apparatuur dragen en ik ben niet in staat de bus te rijden. Ik kan een zangeres van een beken de groep die al zover is dat ze onder de bus ligt om een band om te leggen. Dat vind ik alleen maar zielig. Ik heb het geluk dat ik naast Lucifer nogal eens schnabbel. Ik zing regelmatig in achtergrond koortjes. De Secrets bij voorbeeld. Zo leer ik alle kanten kennen van dit vreemde métier. De jongens vinden het fijn dat ik er wat anders bij doe. Ook zij vinden het belangrijk dat je allround bent. Het komt toch vooral ten goede aan de groep. De NOS brengt van- wordt gespeeld door Ja- avond weer een speelfilm ne Fonda. De film is ge- op de buis van Joseph baseerd op het toneel- Losey: „Nora, een pop- stuk van Hendrik Ibsen, penhuis", waarin de die in 1881 al de emanci- hoofdrol, die van Nora, patie van de vrouw cen- Moment uit „Ode aan de vreugde". traal stelde. Die emanci perende vrouw is Nora, als kindvrouwtje be schermd door haar man, die haar ook klein houdt. Toch groeit Nora, waar bij zij zich ontwikkelt te gen haar man in, die zij uiteindelijk niet meer no dig heeft. Losey heeft overigens moeite genoeg gehad met Fonda, die nogal wat inspraak eiste en vol gens Losey „meer aandacht be steedde aan politieke teksten dan aan haar filmrol". Andere spelers zijn David Warner en Trevor Howard. De film heeft nooit in de Nederlandse biosco pen gecirculeerd. Ned. II, 20.21 uur. Jouw wereld „Jouw wereld, mijn wereld" brengt vanavond! de aflevering „Ik wil het ver brengen". Alison Baker is elf jaar, is enigste kind en hoeft nooit naar school, om dat haar moeder toestemming heeft gekregen om haar thuis les te geven. Ze speelt zelden met andere kinderen, wel met haar ouders. Ze maken muziek; viool, cello en Alison aan de piano. Ze wil het ver brengen, maar er zijn schaduwkanten. Ned. I, 19.05 uur. Gewest Nanning Bulthuis is 90 jaar en Scène uit „Nora, een poppenhuis", met Jane Fonda. woont in het verzorgingstehuis van het Triotel in Leeuwarden. Bulthuis heeft altijd gewerkt als kweker en als koster-doodgra ver. Zijn grote belangstelling ging echter uit naar boten. Hij heeft er 30 gebouwd: tjotters, schouwen, boeiers en andere. Van gewest tot gewest maakte van deze man een reportage. Voorts in dit programma aan dacht voor waterwinning in Noord-Holland en het 830 jaar Panoramiek Omdat het materiaal voor de gedramatiseerde documentaire „Waarom hebt u de bom ge gooid, meneer de president?" niet op tijd gereed kan zijn, wordt de uitzending van deze documentaire verzet van van avond naar zondag 10 augustus. In plaats van deze documentaire wordt een herhaling vertoond van het ballet „Ode aan de vreugde" van J. S. Bach, uitge voerd door de Amerikaanse Lar Lubovitscch Dance Company. Panoramiek zendt derhalve zon dag twee programma's uit, een over de Viking I en een over de bom op Nagasaki. Ned. II. 22.05 uur. Zomertoernee AVRO-radio (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - Ook in augustus zendt de AVRO-radio alle Hilversum 3-programma's op de maandagmiddag vanaf lokatie uit. Onder het alom bekende motto „De AVRO heeft de zomer in het hoofd" (komt u niet naar ons, wij komen wel naar u toe), komen de vrolijke vakantieklanken op 11 augustus recht streeks vanuit het vakantieoord Hoek van Holland; 18 augustus zijn Meta de Vries, Krijn Torringa, en Cees Zijtveld in de bardancin& de Jelleboog in Den Burg op Texel. En op 25 augustus in de Grote Straat te Raalte, waar dan de stoppelha- nenfeesten worden gehouden. Vacaturebank voor Limburg HILVERSUM - De Radio-omroep-Zuid (ROZ) gaat met ingang van maandag 11 augustus een vacaturebank voor Limburg en omgeving uitzenden. Dit is de derde vacaturebank, op elke maandag om 19.10 uur in de ether. In samenwerking met het ministerie van Sociale Zaken worden telkens 15 betrekkingen aangeboden. Eenmaal per maand zal, eveneens in overleg met het mnisterie, een kort programma .Arbeidsmarktzaken" bij de ROZ te horen zijn. Leo Driehuya leidt vanavond het Omroeporkest met het pianoconcert In F van Gershwin, op Hilversum I om 18.55 uur In „Populaire solocon certen". HILVERSUM Hoofdmoot op de agenda voor de openbare vergadering van het NOS-bestuur vrijdag 8 augustus vormen de beschouwingen van het bestuur op de medianota en de kabelnota, resp. van de minister van CRM en de staatssecretaris van verkeer en waterstaat. Deze beschouwingen zullen dienen tijdens de op 1 september te houden hoorzitting van de bijzondere commissie van de Tweede Kamer. Aangezien alle aspecten van de beide nota's reeds bekend en voorlopig besproken zijn, bevat het 47 pagina's tellende werk geen nieuws meer. Er bestaan echter enkele knelpunten, waarover het bestuur het bij minderheidsreacties niet helemaal eens kon worden. Verwacht wordt, dat deze zaken vrijdag wel weer ter sprake zullen komen. De NOS is ontevreden over het onbreken van een sociale en een financiële paragraaf in het omroepgedeelte van de medianota en een „eind-visie" over de kabelkwestie. Verder wordt gesproken over het voornemen van de minister, de NOS haar ontmoetingstaak in de programmering te ontnemen en de zendtijd van de NOS in uren en niet meer in percentages vast te leggen. Het bestuur laat de minister weten, dat een definitief overheidsbèleid inzake de regionale omroep te lang op zich laat wachten en bepleit het maken van onderscheid tussen regionale en lokale omroep. Dringend wordt aandacht gevraagd voor vefdere uitbouw van de regionale omroep (die op 30 jaar radio-ervaring kan bogen) en voor een spoedige beslissing over de voorgestelde driedeling van de Radio-Omroep Noord en Oost (RONO). '1 NEDERLAND 1 1 1 DUITSLAND 1 18.45 Mlnlmoten 18.55 Journaal IKOR 19.05 Jouw wereld mi|n wereld 19.30 Kenmerk NOS 20.00 Journaal EO 20.21 De Waltons 21.10 Alternatief feest: Eurofest 1975 21.35 Jeugdconcert 22.00 Reizen met bl|en Japanse documentaire NOS 22.45 Journaal NOS 18.45 Mlnlmolen 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest SOCUTERA 19.50 Stichting Nederlandse Vrij willigers NOS 20.00 Journaal 20.20 A Doll's House speelfilm van Joseph Losey tot 22.05 ongewijzigd 22.05 Ballet: Ode aan de vréugde 22.30 Journaal 22.35 Einde. (Reg. progr.: NDR: 18.00 Oorloj vrede, tv-serie. 18.30 Aktualiteiten. ij Zandmannetje. 18.55 Nordschau i 19.26 Oorlog en vrede, vervolg, f Progr.-overz. WDR: 18 00 TipsB Tricks. 18.10 The Partridge Far Amerikaanse tv-serie. 18.40 Aktui ten. 19.20 Der Fall von nebenan, rie, 20.00 Journaal en weerbei Aktuele documentatie. 21.00 mentsmag. 21.45 Rohstof(k8rtelle, j portage. 22.30-22.50 Journaal n mentaar en weerber. DUITSLAND II 18.20 Sergeant Berry, iv-st Mainzelmannchen. 19.00 19 30 Sportspiegel. 20.15 InformatiJ meningen over thema's uit deze k 21.00 Journaal. 21.15 Progr. overjp cabaret van vandaag. 22.00 Little r tv-film, 23.20 Journaal. 18.45 Paulus de boskabouter. 18.50f ronatlon Street. 19.40 Mededelingen! weerber. 19.45 Journaal. 20.15 CtiL and the man. tv-serie, 20.40 The Wanj rer, documentair tv-spel. 22.05 Birt the bomb, wetenschappelijke e sche geschiedenis van de atc 22.55 Journaal. HILVERSUM I NCRV: 18.00 Bandstand. 18.30 Nws. 18.41 Spectrum: aandacht voor het. Christelijke organisatieleven. 18.46 (S) Met uw instemming: het lied van de week. 18.55 (S) Populaire soloconcer ten: klassieke muz. 19.30 Theologische etherleergang. TROS: 20.00 Eight o'clock special: licht muziekprogr. 21.15 (S) Specialiteiten la carte: mu ziekaal wensprogr. 22.30 Nws. 22.40 Aktua. 23.00 Vakantiereis, hoorspel. 23.50 (S) Lichte grammofoonmuz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II Verre. 18.45 De Scala. NOS: 19.30 Henry Wood Promenade Orkest. Z Nws. 20.35 Praten over muziek. 2 (S) Musica Nova. 22.10 En toch. Permanente educatie: educatief veq 22.40 (S) Internationaal Jazzfestival ren 1975. 0.55-1.00 Nws. HILVERSUM III NOS: 18.03 De Vakaturebank. 1lj Joost mag niet eten. 19.02 (S) De R; en Roll methode. 20.02 (S) Woenaj avond III: lichte muziek en sport. 2q Tineke. 21.02 NOS-Jazzuur. 22.02 Sd halverwege. 22.35 Paardekoersen. 22) Med. 23 02 Kom Does Tinj 0 02 (S) Metro's Midnight Music. 1 (S) Take it easy. 2.02 De Meur» Methode. TROS: 6.02-7.00 Drie orf boterham. HILVERSUM I 7.30 Nws. 7.41 (S) Hit 7 55 Aangestipt. 8.00 (S) Te Deum Lau- damus. klassieke muziek. 8.24 Op de man at: evangelisch kommentaar. 8.30 Nws. 8.36 Gym. 8.45 (S) Podium, infor matie over gezin en samenleving. 9.45 (S) Onder de hoogtezon: pastoraal mu zikaal ziekenbezoek. 10.30 Nws. 10.33 Orkestpalet 1: klassieke muziek. 11.25 (S) Orkestpalet 11: kamermuziek. 12.00 Bel Canot: operafragmenten. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en nu. 12.55 (S) Middagpauzedienst. 13.15 (S) Lichte koormuziek. 13,30 (S) Europa-Globaal: licht gevarieerd progr. (15.30 Nws. 16.30 (S) Hier en nu) 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en nu. HILVERSUM II AVRO: 7 00 Nws. 7.11 Gym. 7.20 (S) Dag met een plaatje. (8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal). 8 50 Morgenwijding. NOS. 9.00 Spiegel van België. 9.35 Van alle propagandafilms uit de Tweede Wereldoorlog, die de VPRO tot nu toe in serie heeft laten zien, beviel mij die van gisteravond ongetwijfeld het be- •st. Maar zij „Target for to night" werd dan ook door de Britten in 1941 gemaakt. Ook deze rolprent, die het relaas gaf van een bombardementsvlucht op Duitsland, beoogde natuur lijk het moreel onder de bevol king hoog te houden. Maar zij deed dat wel op een droge, on sentimentele manier, die de (En gelse) burger van toen moed zal hebben gegeven, maar die het deze Nederlandse burger van nu niet minder deed. De strekking ervan was ongeveer: de afschu welijke strijd moet nu eenmaal gestreden worden, maar laten wij het dan wel doen zonder al te veel vertoon van een valse heroiek. In feite bleef ik na de vertoning van deze semi-docu- mentaire achter, vervuld van een gevoel van diepe (posthume) dankbaarheid. En dat heb ik maar zelden na het kijken naar een film en zeker niet als het om enigerlei vorm van propa ganda gaat. Wim Hazeu en Rob Mariouw Smit hadden voor de NCRV on der de titel van „omdat ik het Waforst. AVRO: 9.40 (S) De terugk van the Pink Panther en Los Intl Tabajaros. 10.00 (S) Kleutertje luiA 1010 Arbeidsvitaminen: populair zoekplatenprogr. (11.00 Nws. 1 11.05 Radiojournaal). 11 30 (S) Rond twaalf: gevarieerd progr. (11.55 Bei berichten) 12.30 Sportrevue. 13.00 N 13.11 Radiojournaal. 1321 (S) Dei tenkeuze van Willem Stnetman: klad ke grammofoonplaten 14.10 (S) 'ij historisch, progr. over geschied») 14.30 (S) Met muziek op stap. 15.15 Aspecten: kunstrubriek 16.00 N 16.03 Radiojournaal. 16.05 (S) Geb ken vensterbanken vaart mee met Henry Dunant: kinderprogr. 17.00 i Mobiel: een beweeglijk progr. v weeglljke mensen. 17.55 Med. liiimH'ii'iii TROS: 7.02 Drie op je boterham. Pep op drie. 11.03 Drie dra zoek. 12.03 (S) Drie draait middag: Boter, Klaas en Pri. Pop-Kontakt: de Hugo van Gelder how met de Nederlandse tippar 16.03 De Hitmeesters: de Nederlan top-40. dagelijks licht liefheb" eert t« visieportret gemaakt van dichter Hans Andreus. Dat l een beetje pathetisch was uit| vallen lag zeker niet aan dichter zelve, die het allem. betrekkelijk nuchter opvati Maar Hazeu heeft nu eenm» j altijd de neiging om de ding» met de uiterlijke vormgevi wat aan te dikken. En dat gezien in het kader van het derwerp wel enigszins te begi pen en zeker te vergeven maar het werkt soms toch el tikje storend. En dan was er weer „All in family" dat het een bijzoni amusante aflevering werd lag] aan het feit dat ons aller Arcll er dit keer nu eens niet el j opdringerige hoofdrol in verv» de óf aan de omstandigheid.» de aandoenlijke Edith aan hi eigen, hoogst onbeholpen, I werd overgelaten. U mag W zen. Tot de vrolijkheid drcf mijnerzijds ook zeer het opti den bij van ene Roy, die qi uiterlijk het midden hield tusst de Sjah van Perzië en Henk vl t Ulsen. Maar ik rpoet toegev^ dat zulks een zeer bijkomsj t soort plezier opleverde. j, Herman Hofhuizen I1 Conny Stuart en Trio Louis van Dijk op concert in Circustheater Conny Stuart en het Trio Louis van Dijk werken mee aan het Promenadeconcert dat op maandag 25 augustus in het Circustheater te Scheveningen wordt gegeven door het Bra bants Orkest onder leiding van Sef Pijpers. Het Trio Louis van Dijk treedt solo op en speelt samen met het orkest delen uit „Telepathy". Conny Stuart zingt met orkest begeleiding De concertzangeres, Meine Seele, Den Haag, Hoeze- poes, Schaarste, Wat een pla neet, Ik hoef alleen maar even zó te doen en De bij. Alleen voor orkest zijn te horen: Ouverture Leichte KavaUerie van Suppé, An American in Pa ris van Gershwin, Slavische dansen van Dvorak en Bolero van Ravel. Kunst en kunstenaars 100 vrouwen in Galerie d'Eenf is de titel van een tentoonste n ling in de Amsterdamse (N.i won Voorburgwal 306) galerie, war *>en< van 9 augustus tot 2 septembf^* werk van 100 kunstenaressen zien zal zijn. Kunsthandel ina Broerse tooij]}, v van 9 augustus tot 3 septembe van J in de Nieuwe Spiegelstraat 5l ter b Amsterdam acryls van M. Arot de si son. beeldhouwwerken van Jo ming Gijsen en pentekeningen va Droc Manny Salama. Aan de Spiegej-Het gracht 2 te Amsterdam zijn g( kuur lijktijdig wandkleden van Go d in ht Graaf te zien en op de Brink'len. te Laren van 16 augustus tot 1| piaat september wandkleden va! tend Maud MuUer Massis, grafie 10.00 van Pjotr van Mook en bronze( Aren sculptures uit de eigen coUectü, wijk.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 2