WALVIS VAN TWINTIG METER LAG TE KIJK IN KATWIJK Noordwijkse meisjes lonken naar titel Dag van de waarheid komt snel naderbij voor Jan Zwaan en zijn gezin verzekeringen eJan Lut ■inn ,,Ik kots van die corruptie bij de Noordwijkse politie" Leiderdorp neemt initiatief voor Gewest-overleg Drie maanden voor Leidse taxi-chauffeur die 2 politie-agenten in hinderlaag lokte T<5 IJSDAG 5 AUGUSTUS 1975 I FIDSF. COURANT Het weer is eigenlijk te warm om over het car et inaval te praten maar ik ^eidheb toch een paar leuke ^nieuwtjes die ik even en'kwijt moet. Het gaat mover de carnavalsvereni- irnJging van Noordwijker- nte hout, de Kaninefaten. egiVan de chef algemene zaken van de gemeente dlNoordwijkerhout, de jecJheer Overkamp, die ook ber in het bestuur zit van de eid Kaninefaten, hoorde ik dat Jan Lut gekozen is ,n als nieuwe voorzitter ett,van de vereniging. Jan ec komt oorspronkelijk uit /an Oegstgeest en zijn vrouw Annemarie komt uit Leiden, waar ze ook sta wa* *n me^ *e brok- t t kelen had bij de Leidse Rij carnavalsvereniging De zal Hutspotten. Jan en An- lur« nemarie zullen het dus fPJ wel rooien in Noord wij- al kerhout, denk ik zo. c Jan Lut komt in de plaats 1 te voor Martin Kanters die nu drie jaar in het bestuur heeft Ik wist niet wat ik zag toen ik gistermorgen in de Hoornes in Katwijk oog in oog kwam te staan met een twintig meter lange walvis. Even dacht ik dat het warme weer mij parten speelde, maar het was een echte. Tenminste, Jonas, zoals de blauwe vinvis wordt genoemd, zag er erg echt uit. Hij lag op een speciaal daar voor geconstrueerde vrachtwagenoplegger waar het publiek, tegen betaling van 1,50, het zoogdier kon bewonde ren. Maar men mocht alleen toekijken. Aanko men niet. En dat had ik eigenlijk wel even willen doen. Want hoewel ik geen kenner ben lijkt het mij toch vrij sterk dat een walvis, die negen jaar geleden werd geschoten in de Atlanti sche Oceaan en sindsdien op trektocht door Europa en het Midden-Oosten wordt meege nomen, nog in zo'n goede con ditie verkeert. Het leek net of Jonas zo voor de zee uit Kat wijk was komen opduiken om even twee dagen tentoonge steld te worden in de Hoornes. Een gladde glinsterende huid, de druppels als het ware nog op de gespierde walvisrug. Ik vond het een beetje lijken op een rondtrekkend circus met Jonas als de grote attractie maar ook als het grote myste rie. Van de bezoekers van deze openlucht-tentoonstelling wa ren er velen die nietbegrijpend het hoofd schudden. „Zoiets kan toch niet", zeiden ze. En daarom vroeg ik een van de Zweden die met Jonas de we reld rond gaan, of de walvis wel echt was. En het antwoord luidde, uite raard, bevestigend. Hij vertel de: „Jonas is jaren geleden aan de noordkust van Noorwe gen gevangen en moest dienen voor wetenschappelijk onder zoek. Om het dier voor ontbin ding te behoeden werd de pre paratie een race tegen de klok. In rap tempo werd 7000 liter bloed uit de walvis getapt dat werd vervangen door een op lossing van formaline. Tevens werden alle belangrijke orga- Jonas op de oplegger. nen uit het lichaam verwij derd". Hij vertelde mij dat, toen Jo nas werd gevangen, het dier 58.000 kilo woog. Met een hart zo groot als een volwassen stier, zijn tong zo zwaar als een olifant, en de lever met een gewicht van zes personen auto's. Toen alle organen wa ren verwijderd heeft men in het binnenste van Jonas een speciaal ontwikkelde vriesin- stallatie opgesteld, om ontbin ding van het lichaam tegen te gaan. Ik vind het een mooi verhaal. Maar overtuigd ben ik niet. Want als dat allemaal tonnen vlees waren die daar op die vrachtwagen lagen dan het het gisteren echt niet zo fris gero ken in de Hoornes. Vlees van negen jaar oud ruikt volgens mij niet meer zoals Jonas. Er mag dan wel een vriesinstalla- tie in het dier zijn ingebouwd maar als ik dan hoor dat Jo nas ook al heeft liggen zweten in het loeihete Midden-Oosten waar je een stuk vlees zelfs in de ijskast nog maar drie da gen vers kan houden, dan vraag ik mij toch af. En waarvoor eigenlijk een rondreizende tentoonstelling? Ik hoorde dat de bedoeling daarvan was om de aandacht te vestigen op de nog steeds vrije walvisvangst, die deze diersoort met uitroeiing be dreigt. „De uitroeiing van de walvis is een eerste teken aan de wand dat het de verkeerde kant opgaat. Zonder een goed internationaal natuurbeleid zullen tal van andere zeedie ren volgen", zo werd mij ver teld. Dat vond ik een mooie volzin, maar dat heeft mijn twijfels over deze tentoonstelling die vandaag alweer voor het laatst is niet kunnen wegnemen. Wat lag er op die vrachtwagen? Een kunstig nagebootste vlees massa of een kunstig geprepa reerde walvis? Ik mag Jonas heten als ik het weet. trimclub die er de laatste ja- l64 ren een beetje bij ingeschoten en is. Toen ik de laatste keer ve Martin zag vond ik dat hij zelf 1 ook wel een beetje aan trim- ?.i men toe was. Want het leven van een echte Kaninefaat gaat over menig biertje. Gezellig g i natuurlijk maar het zet wel Anneke Steenvoorden: leuke uitdaging Van de eigenaar van de Noordwijkse bar-dan- cing Boule Seven, Frans van Wijk, hoorde ik dat er tot nu toe bijna dertig aanmeldingen zijn bin nengekomen voor de donderdagavond te hou den Miss-Noordwijk ver kiezingen. En toen ik de namen hoorde van de deelneemsters viel het mij op dat er zoveel Noordwijkse meisjes tussen zaten en zo wei nig uit de omliggende plaatsen. Van de kant van Roelo- farendsveen, Rijpwete- ring, Langeraar en Nieuwveen waren er he lemaal geen gegadigden en dat verbaasde mij wel. Want ik kan me nauwelijks voorstellen dat het in deze plaatsen ontbreekt aan vrouwe lijk schoon. Misschien is het wel zo dat hoe klei ner de plaats, hoe be scheidener men over het algemeen is. En beschei denheid siert de mens. Dus misschien is het Een grote kerel is niet graag sentimenteel. Maar toen ik gistermiddag een praatje maakte met Noordwijkerhouter Jan Zwaan kon ik toch duide lijk aan zijn stem horen dat hij het erg moeilijk had en er tegen moest vechten zijn stem vast te laten klinken. Hij praatte met een brok in de keel en dat kon ik mij voorstellen. Want Jan Zwaan, zijn vrouw en kinderen staan bijna op het punt afscheid te moeten nemen van iets heel dierbaars; het knusse sigarenmagazijn met daarnaast zijn fietshandel op de hoek van de Dorpsstraat Korten- bachstraat. Noordwijkerhouters dierbare herinneringen aan hebben, te gen de vlakte, i.v.m. de recon structie van de dorpskern. De huisje die pal tegen het hoek pand stonden zijn de afgelo pen dagen al door een bull-do- zer met de grond gelijk ge maakt. „Met zweet in mijn handen heb ik staan kijken", zegt Jan Zwaan. „Ik weet dat dit hoek pand er ook aan moet geloven. Eigenlijk zou ik nuchter moe ten zijn en me als een kerel moeten gedragen. Maar dit doet me echt iets. Ik weet niet of ik erbij zal zijn de dag dat dit spulletje tegen de vlakte Daar ligt ruim vijftig jaar Zwaan-historie. In 1922 deden zijn vader en moeder de eerste schuchtere stappen om met de combinatie sigarenmagazijn/- rijwielhandel hun kost te ver dienen. En dat lukte. „Zwaan op 't hoekje" groeide in Noordwijkerhout uit tot een begrip. Daar Jcwam je niet al leen je sigaren kopen of je achterband laten repareren. Nee, daar ging je ook naar toe voor zomaar een praatje of dat nou 's morgens vroeg om zeven uur al was, of laat in de middag. Maar over niet al te lange tijd gaan de pandjes, waar zoveel Jan Zwaan met vrouw en zoon voor zijn winkel die binnenkort wordt afgebroken. gaat. Ik hoop dat ik dan hard genoeg ben om dit te kunnen aanzien". Jan Zwaan zou logisch gespro ken moeten juichen bij het verdwijnen van het oude hoek pand, want hij krijgt er dank zij de medewerking van de woningbouwvereniging een stuk grond voor terug waarop hij weer een sigarenmagazijn en rijwielzaak kan neerzetten. „Daar ben ik ook wel dank baar voor", zei hij mij, „maar het feit blijft dat je een stukje dierbaar verleden verliest. Ik weet nog goed de tijd dat de Kortenbachstraat nog be woond was en op zomerse da gen de mensen allemaal op straat zaten of gewoon pal te gen mijn winkel. Dat was nog eens gezelligheid. Nu moet het allemaal zo gehaast. Het con tact tussen de mensen wordt steeds minder. En juist dat heb ik altijd voorop willen stellen in mijn werk. Ik heb echt geen trek in een groot bedrijf midden in het dorp met misschien wel zo'n twintig man personeel. Hier op de hoek wil ik mijn leven slijten". En zo denken ook de overige leden van het gezin Zwaan erover. De drie dochters Beni- ta, Corry en Nelleke zullen in de loop der jaren wel trouwen en ergens anders gaan wonen. Zoon Henk, met acht diplo ma's op zak, is vast van plan zijn vader op te volgen. En moeder Eva vindt het op die hoek al even gezellig als haar man. De moeder van Jan Zwaan is een paar jaar geleden overle den. Hij zegt: „Het vijftigjarig jubileum heeft ze nog net mee gemaakt. Daarna is het snel bergafwaarts met haar ge- gaan. Ze kon het niet verkrop pen dat dit pandje zou moeten verdwijnen. Ik heb er ook maanden tegen gevochten tot ik inzag dat een mens verder moet. Op een bepaald moment moet je wat gebeurd is, liefde en leed, van je af kunnen zet ten". Het heeft Jan Zwaan goed ge daan dat veel Noordwijker houters belangstelling hebben getoond voor „zijn zaak". „Ze zeiden tegen me: „Je gaat toch niet weg, Jan?" en „We kun nen toch op je blijven reke nen?. Kijk, zoiets doet je toch weer goed. Dan denk je ik heb toch wel wat betekend voor die mensen in al die jaren". maar goed ook dat uit f die plaatsen geen aan- meldingen kwamen. i Ik vond het ook vreemd dat er nauwelijks bui- tenlandse badgasten op jj de lijst stonden. Frans van Wijk zei mij dat die zich nog wel zouden i aanmelden deze dagen. „Vandaag is er weer een nieuwe golf toeristen naar Noordwijk geko- men en daar zitten er altijd wel tussen die hier een kansje willen wa- gen". In ieder geval hebben de j deelneemsters aan de I Miss Noordwijk verkie- zingen nu een paar erg warme dagen voor de j boeg waarop ze zich mooi bruin kunnen laten j kleuren. Want dat doet j het altijd erg goed. Maar i wie weet is dit jaar wit I weer in. Donderdag- i avond zal ik het weten. Om U alvast een klein j voorproefje te geven i van wat in Noordwijk i aan de Miss-verkiezin- gen gaat deelnemen staat vandaag in mijn rubriek een leuk plaatje van Anneke Steenvoor den uit de Doezestraat in Noordwijk, die zich ook heeft laten inschrij ven. Donkerbruine Anneke is pas zestien jaar en ze werkt als secretaresse bij de bloembollenvei ling Flora. Anneke ver telde dat ze niet meedoet voor de prijzen maar ge woon omdat ze zo'n ver kiezing weieens van dichtbij wil meemaken. „Het lijkt me wel eng om voor zo'n hele zaal vol publiek op te treden maar toch is het een leu ke uitdaging". Horeca-exploitant voor de Leidse kantonrechter Van onze rechtbankverslaggever Leiden „Ik kots van die corruptie in het Noordwijkse politie corps. Daar moet nou maar eens een einde aan komen. Ik ben nog nooit met de politie in aanraking geweest, omdat ik mijn zaak te lang heb open gehouden, maar het was camavalstijd en ik had een vergunning aangevraagd tot vier uur. Die hebben ze geweigerd, terwijl Huis ter Duin en Lido wel open bleven. Dat vind ik corrupt. Als zij mogen, dan ik ook. Ik ben geen Noordwij- ker, daarom hebben ze de pest aan me." De 54-jarige directeur van het Noordwijkse horeca-bedrijf „Het Zeepaardje", had er duidelijk genoeg van het slachtoffer te worden van wat hij noemde „de willekeur van het Noordwijkse politie corps." Op de maandag voor carnaval hadden de laatste gasten de bar pas tegen vieren verlaten, reden waarom hij moeilijkheden met de surveillancedienst kreeg. Dat resultaat had D. echter met opzet geforceerd, want het was van het begin af aan zijn bedoeling geweest een proces-verbaal aan zijn broek te krijgen. Drie dagen nadat de overtreding tegen het door de gemeenteraad vastgestelde sluitingsuur plaats had, kon hij de eerste fase van zijn plan als geslaagd beschouwen. Het proces-verbaal, waarop hij „recht" meende te hebben, maar dat hij in eerste instantie niet kreeg, werd hem op zijn uitdrukkelijk verzoek, alsnog toegekend. „Pas als ik een proces-verbaal had, kon ik de zaak aan het rollen krijgen en het voor de rechter laten komen. Dan krijg ik tenminste publiciteit en houden dit soort wantoestanden misschien op", lichtte de horeca-directeur gistermid dag oog in oog met de Leidse kantonrechter mr. De Koning, toe. Mr. De Koning, die voor de tweede keer in twee weken een heftige aanval op het Noordwijkse politiecorps te horen kreeg en daar de eerste keer nogal boos over werd, bleef ditmaal glimlachen en wees de verdachte op het feit dat als er van een fout sprake is, de gemeente en niet de politie verantwoordelijk is. D. kwam er overigens met een zeer magere boete vanaf (ƒ50), want we mogen aannemen dat de 350 gasten die hij gedurende twee uur „illegaal" in zijn etablissement had laten vertoeven, hem aanzienlijk meer hebben opgeleverd, dan de hoogte van de door De Koning gevonniste boete. In elk geval is voor de eigenaar van het Zeepaardje de kous nog niet af. „Ik zal zeker hoger beroep aantekenen. Het gaat mij niet om de boete, maar om het principe." Eenzelfde standpunt nam gistermiddag de 83-jarige Leidse automo bilist J. van E. in, die in zijn auto achteruitrijdend op de Oude Singel, schade had toegebracht aan een geparkeerde auto en daarna was doorgereden. „Ik dacht dat ik een paaltje had geraakt", was zijn verweer. In het proces-verbaal stond echter te lezen dat een buurtbewoner was opgeschrikt door een flinke klap en dat de schade aan de auto ruim vierhonderd gulden bedroeg. Mr. De Koning: „Ik krijg de indruk dat u hier een beetje de onschuldige uitprobeerd te hangen". De officier van justitie mr. De Wit was ook die mening toegedaan en eistte een boete van 50; de kantonrechter was iets milder in zijn vonnis en wilde de man met een boete van 40 laten heengaan. Zoals gezegd, zonder tevredenheid van de verdachte tot gevolg te hebben, die hoger beroep aan wenste te tekenen. Een 19-jarige koopman uit het Waddinxveense woonwagenkamp, een van de gelukkige Nederlanders, die wel in staat is gesteld de hem in het verleden reeds opgelegde gevangenisstraf uit te zitten en nu nog vijfeneenhalve maand voor de boeg heeft, hoorde nog eens een boete van 225 tegen zich eisen vanwege het rijden zonder rijbewijs en verzekering, en na het opgevan van een valse naam bij een aanhouding in de auto, waarvan de remmen niet deugden, de verdachte gaf bij het verlaten van de rechtszaal te kennen zijn boete te willen voldoen met nog een paar extra dagen zitten. Een beetje te doen had de officier van justitie tijdens de zitting het met een 38-jarige Warmondse vogelvriend, die voor de tweede maal werd betrapt op het bezit van beschermde vogels (een lijster en twee goudvinken), die hij in een volière achter zijn huis hield. „Ik snap niet waarom het niet mag. Dagelijks worden deze vogels door katten opgegeten of op andere manieren gedood. Bij mij hebben zij het goed", was zijn verweer. „Volgens de wet niet, „oordeelde mr. De Koning, en vandaar dat ik u straf met een boete van 150 gulden, waarvan 125 voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar." Van onze correspondent LEIDERDORP Het ziet er naar uit dat Leiderdorp begin oktober (gedacht wordt "aan woensdag 1 oktober) de ontmoe tingsplaats zal zijn van besturen - of vertegenwoordigingen daarvan - van de 25 gemeenten die volgens het ontwerp bestuurlijke herindeling van Nederland zullen gaan behoren tot het gewest Leiden. Burgemeester M. A. van der Have deelde gisteravond tijdens de vergadering van de commissie bestuurszaken mee, dat Leiderdorp voor een dergelijke ont moeting het initiatief zal nemen. „Het lijkt mij nuttig dat we in open, onderling overleg eens onze meningen en opvattingen uitwisselen over de verschillende voorstellen in de ontwerp-wet van Binnenlandse Zaken," aldus de burgemeester. De commis sie juichte de plannen van de burgemeester toe: „De voorstel len van de minister zijn nogal ingrijpend voor de gemeentes. Het is gewoon gewenst dat de gemeentes die straks mogelijk een gewest zullen vormen, en waarvan we met omvang en samenstelling wel gelukkig zijn, de gevraagde commentaren op de voorstellen op elkaar afstemmen." De burgemeester zal de komende week een aantal gemeenten polsen naar hun behoefte aan een dergelijke bijeenkomst. Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor LEIDSE SPAARBANK Van rechtbankverslagge- Den Haag/Leiden Drie maan den gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk. Hiertoe veroordeelde de Haagse politierechter gisteren de 35-ja- rige Leidse taxi-chauffeur die in de nacht van 13 op 14 juli in de Ververshof twee politiea genten met een jachtgeweer be dreigde. De straf was overeen komstig de eis van de officier van justitie mr. Dek. „Kom geen stap dichterbij, of ik schiet je kapot", riep de man uit, terwijl hij het geweer in de aanslag hield. Merkwaardig genoeg had hij kort tevoren zelf de politie opge beld met de mededeling, dat er ter plaatse moeilijkheden zou den zijn. Twee politiemannen begaven zich er heen en troffen verdachte aan zittend op een asbak. Zodra hij de politiemannen zag, uitte hij de bedreigingen. De agenten namen het zekere voor het onzekere, en zochten dek king, waarna assistentie werd gevraagd. Een groot aantal politiemannen verscheen ter plaatse. De man begaf zich toen naar de Verver straat en kwam even later terug zonder geweer. Hij had dat er gens neergezet. Toen de man dreigde te schie ten, had een politieman eerst een waarschuwingsschot in de lucht gelost en later twee scho ten op de benen, doch de scho ten misten. „Misschien maar gelukkig ook", opperde de Haagse politierech ter voor wie de chauffeur zich moest verantwoorden. De Leide- naar verklaarde van het gebeu ren zich vrijwel niets meer te kunnen herinneren, dan dat hij schoten had gehoord. Hij had die avond nogal veel gedronken, zoals hij de laatste tijd vrij regelmatig deed. Als gevolg daarvan was hem dan ook het besturen van een auto ontzegd, hetgeen op de be wuste dag was ingegaan. Overi gens bleek later, dat het geweer niet was geladen. De vrouw van verdachte had n.L munitie weg gestopt. Volgens verdachte had hij het geweer om op ratten rond zijn woning te schieten. De officier van justitie Mr. Dek deelde mee, dat deze zaak snel ter berechting is aangebracht. Als gevolg hiervan, zal verdach te op later tijdstip nog terecht moeten staan wegens besturen van een auto, terwijl hij onder invloed van drank verkeerde. En omdat zulks bij herhaling is gebeurd, zal de straf naar kan worden verwacht nogal fors zijn. Het was een ernstige ge beurtenis, want de politie werd in feite vanuit een hinderlaag door verdachte gelegd, bescho ten, zo stelde de officier. Het was een gevaarlijke situatie ge worden, die had kunnen escale ren en nog ernstiger gevolgen hebben. Rekening houdend met de diverse omstandigheden, wil de de officier volstaan met een eis van drie maanden gevange nisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk. De verdediger Mr. Spijker zette uiteen, dat wat betreft het drankmisbruik een verbetering daarin is gekomen.Hij bepleitte met een korte gevangenisstraf te volstaan. De rechter kon dat standpunt niet delen en veroor deelde verdachte overeenkom stig de eis van de officier.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5