Verzengende hitte stripte rubber bolide Fittipaldi CONCURRENTEN WEER GEEN PARTIJ VOOR MARCEL ANKONÉ REUTEMANN WON OP NURBURGRING Steentjes teisteren autobanden Geen GP Canad LAUDA ONDER ZEVEN MINUTEN Nederlandse titel in 750 cc klasse Rallyedag voor Ceer Teurlings' LEIDSE COURANT In volle vaart passeert winnaar Reutemann met opgeheven handen de finish. ADENAU De vakvereniging van GP-coureurs (GPDA) en de bandenfir ma Good Year hebben na afloop van de grote prijs van West-Duitsland op de Nürburgring een verklaring uitge geven, waarin zij het grote aantal lekke banden wijten aan een grote hoeveelheid steentjes, die op het cir cuit lag. Algemeen werd aangenomen dat de grote hitte (temperatuur rond de 33 graden) oorzaak van de banden problemen was geweest. In de verkla ring werd van de organisatoren ver langd, dat zij stappen zouden onder nemen om een herhaling te voorko men. NÜRBURGRING - Car los Reutemann heeft het kampioensfeestje van Ni- ki Lauda voorlopig ver schoven naar een latere datum. De 33-jarige Ar gentijn won in een ver zengende hitte op de Nürburgring de Grote Prijs van West Duits land, de elfde wedstrijd voor het wereldkam pioenschap. Lauda, die derde werd, behoudt daardoor nog wel zijn bijna on aantastbare püntenvoorsprong, maar heeft nog drie wedstrijden (Oostenrijk, Italië en de Ver enigde Staten) te rijden. De Gro te Prijs van Canada is afgeval len. Voor titelverdediger Emer son Fittipaldi is alles al duide lijk: "Voor mij is Lauda al we reldkampioen geworden", aldus de Braziliaan, die zijn eigen theoretische kansen niet meer serieus neemt. Reutemann was een van de ne gen van de vierentwintig gestar te coureurs, die de race uittre den. De hitte, ongeveer 33 gra den celcius, werkte meedogen loos op het rubber. Niki Lauda, gestart op de "pole position" na zijn snelle trainingstijd van on der de zeven minuten, moest zijn leidende positie na tien ron den afstaan door een lekke band. Emerson Fittipaldi kwam al na de tweede ronde op het 167 bochten tellende circuit, be hoedzaam de pits binnenrijden terwijl strippen rubber van zijn banden vlogen. Na een vlugge bandenwisseling hervatte hij de strijd nog wel, in laatste positie, maar moest elke ronde stoppen voor bandencontrole. Na de vijf de ronde stopte hij definitief. Uitvallers Er zouden er nog velen volgen. Jochen Mass (Wdl), die in de eerste ronde crashte, Ronnie Pe terson wegens een slippende koppeling, Vittorio Brambilla (Ita) wegens een lekke band, John Watson (GB) en Hans-Joa- chim Stuck (Wdl.), beiden we gens mechanische problemen. Carlos Pace, die door al die uitvallers de derde Dlaats had WK-punt voor Van Lennep bemachtigd, moest na een ver wisseling van banden ook al wegens een lekke band opgeven. Reutemann, die aanvankelijk vanuit zijn startpositie op de vijfde rij niet verder had kun nen komen dan de zesde positie, kende geen problemen, profi teerde van het hoge percentage uitvallers en lag ineens op de eerste plaats, die hij niet meer afstond. Het was zijn eerste GP- zege van dit seizoen, waardoor hij tevens de tweede plaats in de stand voor het wereldkam pioenschap kon innemen. Voor' de ongeveer 300.000 toe schouwers behaalde Gijs van Lennep zijn eerste wk-punt. Met zijn Ensign leed hij niet onder de temperatuur. Ondanks zijn op een na slechtste trainingstijd werd hij met een achterstand van ruim vijf minuten zesde. De i luidt: de 1. Carlos Reuttemann (Arg.), 14 ron den (319.7 km) in 1.41.14,1(189.5 km/uur); 2. Jacques Laffite (Fr) Wil liams; 3. Niki Lauda (Oostenrijk), Ferrari; 4. Tom Price (Gb), Shadow; 5. Allan Jones (Austr), Hill) 6. Gijs van Lennep (Ned), Ensign; 7 Leila Lombardi (It), March; 8. Harald Ertl (W.Dld), Hesket) 9. Patrick Depailler (Fr), Tyrrell. Stand in het wereldkampioenschap na elf races: 1. Lauda 51 pnt.; 2. Reutemann 34; 3. Fittipaldi 33; 4. Hunt 25; 5. Pace 24; 6. Scheckter 19; 7. Regazzoni 16; 18. Mass 14.5; 9. Depailler 12; 10. Laiffite 6; 19/20 Van Lennep en Brise elk 1 pnt NÜRBURGRING De Grote Prijs van Canada, tellend vc het wereldkampioenschap Formule 1-coureurs, die in M port zou worden gehouden, is afgelast. Dit heeft de vere ging van Formule 1-fabrikanten gisteren medegedeeld, Canadese organisatoren hebben geweigerd de volgens vereniging normale kosten, die verbonden zijn aan de orga satie van een Formule 1-race buiten Europa, voor h' rekening te nemen. De race was gepland op 21 septemb' Dit besluit verkleint de kansen van wereldkampioen Emers Fittipaldi (Braz.) om Niki Lauda (Oostenrijk) alsnog in halen. NURBURGRING - Oostenrijker Niki La da is zaterdagmiddj als eerste autocouret in de historie op h circuit de Nürburgril in een ronde van Zl kilometer sneller g weest dan zeven min ten: 6.58,6. Dit betekei een gemiddelde snt heid van 196.83 kilom ter per uur. De Braziliaan Carlos Pa bleef op precies zeven minui steken, tijdens de laatste ti ning voor de Grote Prijs West-Duitsland voor het reldkampioenschap formt I-coureurs. Er waren tijdens de traininj reeds 50.000 toeschouwers. Westduitse coureur Joch Mass en de Brit Tony Br reden hun wagens total-loss moesten het in de echte ra met de reservewagens doen. Niki Lauda, die met zijn Ferrari als eerste op de Nürburgring een ronde onder de zeven minuten reed. ZAND VOORT Erg veel ophef werd er niet van gemaakt. Met een toon die slechts in de verte enig enthousiasme deed vermoeden, maakte de speaker op het circuit van Zandvoort melding van het feit dat Marcel Ankoné dankzij zijn vierde achtereenvolgen de overwinning in de 750 cc klasse erin geslaagd was de Nederlandse titel in de wacht te slepen. Zoals dat met elke winnende coureur het geval was, kreeg hij zijn bloemetje en mocht hij een ererondje maken. Bij het passeren van de hoofdtribune bleken enkele van de spaarzame toeschouwers nog wel bereid de hitte te trotseren door met het opheffen van een arm de Oldenzaler te feliciteren met zijn prestatie. Marcel Ankoné leek zelf ook niet erg onder de indruk van zijn titel. De rondetijden bekij kend moest hij tot de conclusie komen dat het dit keer niet erg hard was gegaan. Toch reed Ankoné nog zo hard dat met uitzondering van Dick Alblas op HMC/Suzuki niemand Ankoné ook maar enigszins kon volgen. ,In eerste instantie leek het erop dat Cees Cornwall met zijn Ka wasaki voor een verrassing zou gaan zorgen door de gedood verfde favoriet Ankoné achter zich te laten. Door een zeer snel le start leidde hij bij het ingaan van de Tarzanbocht met een dikke honderd meter voor sprong. Ankoné kwam door als vierde. Lang lag hij echter niet op deze plaats. Voordat er drie ronden verreden waren had hij de koppositie overgenomen en stond die niet meer af voordat de zwart-wit geblokte vlag viel. „Eigenlijk had ik er wel op gere kend", zei hij na afloop. Een enkele hand schuddend, mensen vriendelijk te woord staand, zocht hij vrijwel onmiddellijk de beschutting van zijn kampeer wagen op. Ook voor Marcel An koné waren de inspanningen talrijk geweest. Datzelfde gold overigens voor alle coureurs die gistermiddag op Zandvoort in actie kwamen. Het te warme weer had wel degelijk invloed op de prestaties die geleverd werden. Een me ning die ook de Haagse renner Peter van Kempen was toege daan. Nadat hij zich uit zijn tweede, leren, huid had gepeld constateerde hij: „Het kan niet anders dan dat je concentratie hier verschrikkelijk onder lijdt". Dat had Van Kempen ook zelf aan den lijve ondervonden. In de race voor A-rijders in de 500cc klasse was hij al na een paar seconden in een kansloze positie door een erg slechte start Van Kempen: „Op het mo ment dat ik mijn helm opzette, Na de race had Ankoné eindelijk even tijd voor zichzelf. Een ogenblik voor een sigaartje voelde ik al dat het mis ging. Het zweet liep met straaltjes langs mijn gezicht." Onder die omstandigheden kon Van Kem pen niet het juiste gevoel bij de start opbrengen. „Het is een kwestie van tienden seconden. En dat gebeurde me natuurlijk. Het is alsof Je duivel ermee speelt. Voor de wedstrijd gaat het honderd keer goed, maar als je in de race zelf staat, lukt het je op geen stukken na meer". Ondanks het feit dat Peter van Kempen, automonteur van be roep, als laatste vertrok, slaagde hij er toch in zich langzaam maar zeker naar voren te wor stelen. „Maar", zo zei hij, „je doet alleen nog maar mee voor je plezier. Ik rijd graag hard, je kan dat niet op de wegen in verband met bekeuringen dus kruip ik steeds maar weer op de motor". Het is de sport waar hij zijn hart aan verpand heeft. „De heb vroeger wel bij De Post duiven gevoetbald, maar dat lag me toch niet. Voetbal is gemeen geworden. Het is tegenwoordig meer regel dan uitzondering dat je op een gemene wijze wordt uitgeschakeld. En dat is wel een van de voornaamste redenen dat ik mij met de motorsport bezig ben gaan houden." Peter van Kempen, dit jaar voor het eerst op Yamaha, doet het louter als hobby. En als gevolg van die instelling verwacht hij ook niet ook maar een cent aan het motorrijden te verdienen. „De mensen zeggen wel eens over ons dat wij hardstikke gek zijn. En ergens hebben ze mis schien ook nog wel gelijk. In feite zijn wij een soort zigeu ners. Je zwerft maar wat rond en steeds maar met die motor in je gezelschap. Maar dat trek ken, is een van de leuke dingen, je ontmoet steeds dezelfde men sen, kortom het is een ver schrikkelijk gezellige kliek". Peter van Kempen vermaakte zich wel, zette zich weer aan het werk aan zijn motor. En op de talloze stretchers draaiden de vrouwen zich nog maar eens in de gloeiende zon om. Paul Hovius Marcel Ankoné op zijn motorfiets. De eerste Nederland se titel is een feit. VALKENSWAARD fr na 11.000 toeschouwers het Eurocircuit te Valke waard waren zondag get ge van zeer spannende J ces die beslissend waf voor het international kampioenschap van Ne<4s land rallyecross. Op verbeterde crcuit met |y meter nieuw asfalt op plaats, waar vroeger de tg genaamde bult lag, wenf snelle tijden verwezenlij s Dick Riefel de gedoodvek de kampioen, kwam iju tot eerste plaatsen, dfla: kon, met enig geluk, qa; teamgenoot van Volkswi gen Cees Teurlings wd slaan met 77 tegen 76 pgt ten. John Smith (Escdo werd een goede derde. winnaar van de dag wéb Cees Teurlings, ofsch^j. de Oostenrijker Fras Wurz de snelste tijd maal 1 met 2.49.5. Indien Teurlino tot de snelste tijd was gejcl men zou hij met Riefel de eerste plaats zijn 'geeiflc igd. Frans Wurz verhindps de dit echter. De absolp. meester bij de national op zaterdag was Tlh Spaay (Mini) die over dl» ronden een tijd noteeih- van 2.15.9. ]r« Uitslagen: 1. Cees TeurliP (Ned.) met VW; 2. Frans WP' (Oost.) met VW; 3. George SiW (Belg) met VW-Porsche; Hugh Weldon (GB) met VW John Taylor (GB) met Escfe 6. Diek Riefel (Ned.) met Eindstand internationaal kr® pioenschap: 1. Dick Riefelg" punten; 2. Cees Teurlings jjr punten; 3. John Smith 59 pji ten; 4. Wout Couwenberg p punten; 5. George Smet mof® Nationaal: klasse A: Spaay (Mini), 2. Eric Heijl (b| ni) 3. Hans Franse (Mini). it Klasse b. 1 Ed van Schie (L cort), 2. Fred Vermey (Datsif,, 3. Co Faas (BMW). Klasse C: 1. Jan Lamn^ net met 1. TH'

Leidse Courant | 1975 | | pagina 18