DE TWEE GEZICHTEN VAN ITALIE- NEDERLAND Van der Velden tartte aartsrivaal tot opgave in „Drie uren Rotterdam" Ploeg Bill Arce Europese honkbaltitel ink ROTTERDAM Door het te warme weer om thuis te blijven kwamen gisteren liefst honderd duizend toeschouwers op de Drie uren van Rotterdam af, een speed- of zoals het te genwoordig schijnt te heten, powerboatmani- festatie, die haar vuur doop onderging. Na het startschot voor het in drukwekkende deelne mersveld overtrof het veronderstelde succes alle verwachtingen en deed een nieuwe traditie welhaast zeker haar in trede. Cees van der Velden, Neder lands eerste piloot bij de Ame rikaanse Johnson-fabriek, be leefde dit, ideaal rondom het Noordereiland, in het hartje van Rotterdam, vastgestelde evenement als een wonder baarlijke sensatie en putte er morele moed uit voor zijn strijd om het wereld- en Euro pees kampioenschap. De eer ste manche van anderhalf uur liep voor de snelheidsmaniak uit Vught teleurstellend af, aartsrivaal Renato Molinari, oudste zoon van de eigenaar van de beroemde Molinari-fa- briek, beschikte gewoon over beter materiaal en dat kwam in het koersverloop tot uit drukking. Maar „vechter" Van der Velden liet zich niet kisten en al zijn goede voornemens bleken nog eens bij de start van de tweede manche. Als een raket vloog hij weg. Als eerste, natuurlijk. Renato, zijn niet zo erg sympathieke tegen strever, wist niet wat hem overkwam. Hij werd overdon derd. Schitterend speedboat- werk hield de toeschouwers daarna rondenlang in topspan- ning; de piloten gaven elkaar geen duimbreed toe. Dan weer lag Van der Velden eerste en dan weer had Molinari iets meer vermogen uit zijn „proto type" geperst. Het zien van dit adembenemende duel, dat zich met een gemiddelde snelheid van 160 km afspeelde, was een lust v Tot in de twee en veertigste minuut van de tweede manche het haast onvermijdelijke ge beurde. Renato Molinari over kwam precies hetzelfde, wat Cees van der Velden kortgele den in het Italiaanse Boretto ervoer. Hij „flipte" wat om slaan betekent. In Rotterdam nam Molinari een luttel aantal seconden teveel risico's en wat het gevolg daarvan is werd onmiddellijk duidelijk. Bij het Prinsenhoofd verloor hij de macht over het stuur; zijn boot schoot omhoog en maakte een halve rol. Hij kwam klem te zitten in de toch al nauwe cockpit. Mariniers trokken de aan zijn schouders geblesseer de Italiaan vrij. Hij werd naar het Bergwegziekenhuis ge bracht doch weer spoedig ont- Gestaakt Hoewel de race door dit onge luk twaalf minuten werd ge staakt („omdat er teveel benzi ne op het water zou liggen") werd de wedstrijd toch afge maakt In het voordeel van Cees van der Velden natuur lijk, die behoedzaam varend zijn punten voor het wereld kampioenschap binnenhaalde. „Ik kan me voorstellen dat het publiek hiermee niet zo erg tevreden was. Dat neem ik echter op de koop toe. Een triomf is momenteel ontzet tend belangrijk voor mij". Welk excuus te begrijpen is. Cees van der Velden heeft, toen hij zichzelf opwerkte tot fabriekspiloot, jarenlang in de schaduw van Renato Molinari moeten leven. Want die was natuurlijk eerste man bij de fabriek van zijn vader en Cees van der Velden bleef tweede piloot, hoewel zijn stuurmans kunst internationaal zeker net zo hoog werd aangeslagen. Maar in 1973 barstte de bom. Renato blies de ene na de andere boot op en eiste ten slotte ook Van der Velden's vaartuig op. Een kansrijke po sitie in de strijd om het we reldkampioenschap moest op geofferd worden. Dat leidde tot grote onenigheid binnen de fabriek en Van der Velden trok de enige consequentie die hem overbleef: vertrekken. Concurrent Johnson zag deze ontwikkeling met welgevallen aan en tikte de de Nederlan der op de schouder. Of hij maar een contract bij deze fabriek wilde tekenen? De werkloze Van der Velden ging hierop gretig in en strijdt nu, op leven en dood, tegen zijn vroegere vriend. De race in Rotterdam droeg daarom een uiterst interessant karakter. Van der Velden stond na Bo retto (de eerste WK-race) ach ter op Renato en kreeg in een van de weinige wedstrijden in ons land de kans zich te revan cheren. Wat de 32-jarige Vugh- tenaar ook graag wilde. Hij zette daarom alles op alles en bereikte dat aartsvijand nunv mer één risico's moest nemen of hij wilde of niet. Een klein dramaatje voor de Italiaan resteerde. Van de 60 gestarte boten bereikten er slechts 19 de finish. HANS DE BRUYN n (Ned) Nederland 0-0-0-0- 0-0-4-0-0 4 Italië 1-3-0-0-2-0-0- 3-0 9 Werpers: Italië; Mi- chele Romano 10-4- 9. Italië nul fouten. Nederland: Ferry Neuteboom (1 1/3) 1-3-2, Bertil Haagse (5 2/3) 11-2-3, Jan Dik Leurs(l) 1-0-3, Ade Fijt(l) 0-1-1 Nederland één fout. Eindstand: 1. Italië; 2. Nederland; 3. West-Duitsland; 4. Spanje; 5. Zweden; 6. Frankrijk. (Van onze speciale verslaggever) BARCELONA De veertiende Europese honkbaltitel was voor de Azzurri. De Arce- boys werden na de zeer overtuigende zege van 9-4 in de vijfde en laatste slagbeurt gefeteerd, zoals alleen dat kan gebeuren -bij Zuid-europese landen. Barcelona was voor de Italiaanse kolonie die op uitbundige wijze de overwinning van de ploeg, maar tevens de nederlaag van Nederland vierde. Bruna Beneck, de bijna ziekelijk eerzuchti ge president van de Italiaanse en Europese bond heeft zijn liefste wens in vervulling zien gaan: Nederland verslaan tijdens een Europees titeltoernooi. De Italiaanse praeses is - om zijn doel te bereiken- zeer ver gegaan en bracht in het toernooi in de Spaanse havenstad liefst der tien Italo-Amerikanen in de arena. Arce had het wat dat betreft niet zo moeilijk als zijn opponent in het Nederlandse kamp, Ernie Myers, want deze „Italianen" spraken en verstonden beter Engels dan Italiaans. Met een score van 3-2 in vijf wedstrijden heeft Italië zich voor twee jaar meester gemaakt van de Europese honkbalkroon. Het zal een gegeven zijn waarmee Nederland zal moeten leren leven. Wie weet hoe lang... Het beslissende weekeinde ging Nederland in met een achterstand van 2-1. In de ont moeting van zaterdag rees de ploeg, ge schraagd door de superieure klasse van Charles Urbanus, naar grote hoogte. De squadra van Arce werd op alle manieren overklast, vooral aan slag. Liefst 15 honksla- gen moesten de Italiaanse werpers laten passeren en daarbij waren twee homers van Harry van de Berg (0.800) en Harm Hore man. Echter, Urbanus eiste alle eer voor zich op. Reeds in de eerste - bijzonder moeilijke - wedstrijd tegen Italië, toen Mijers nog steeds zoekende was naar de juiste opstelling, droeg Urbanus de zware last. Maar „Charlie" toonde zich toen al de echte topsporter. In een stijl en met een rust, zijn vader Han waardig, toonde hij zijn veelzij digheid en bedwong Italië. Arce wist dat hij het moeilijk zou krijgen. Hij zag met lede ogen naar deze - bijna volmaakte - werpma- chine en Italië had er een nieuw complex bij. Het complex Charles Urbanus. Na Han Urbanus, Jan Smidt, Herman Beidschat was er weer een ster aan de honkbalhemel ver- schenen. Urbanus demonstreerde dat in de vierde wedstrijd. Twee wedstrijden in een week op een dergelijk niveau zegevierend'beëind igen, tekent de grote klasse. „Oerbanoes" kon echter in het beslissende duel niet weer op de heuvel verschijnen en dat besliste in feite het toernooi, Want Ernie Myers, zoekend en ook wel gokkend in de afgelopen week, deed opnieuw een verkeer de greep en zond Ferry Neuteboom voor de tweede maal als openingswerper de heuvel op. De Hagenaar had reeds het twijfelachti- Charles Urbanus bezorgde Italië nieuw complex ge genoegen mogen smaken in de tweede wedstrijd de verdediging te mogen leiden. Toen mocht hij ruim vier innings blijven staan voordat Mijers ingreep. Nadat een hopeloze achterstand van 6-0 was bereikt In de vijfde ontmoeting haalde Myers hem er na 1 1/3 innings reeds af. Maar ook toen was reeds een bijna onoverkomelijke 3-0- marge tussen beide ploegen ontstaan. Twee gezichten Twee wedstrijden, twee gezichten. Zaterdag een ploeg met geloof in eigen kunnen, steu nend op dat fenomeen Urbanus. Een man die leidt, die inspireert. Een man die nooit zijn kalmte verliest en ook aan slag zijn mannetje staat (3 uit 4). Italië kreeg weinig of geen kans, ondanks de drie homeruns - bijna traditioneel van deze longballhitters - die vier runs opleverden. Nederland sloeg fel en hard terug en contro leerde daarbij zowel aanvallend als verdedi gend de wedstrijd. Een uitstekend duel over igens, dat moed gaf voor de beslissende ontmoeting. Italië had met het zicht op de haven belangrijk terrein moeten prijsgeven, Nederland had het nodige zelfvertrouwen gekregen. Niets was echter minder waar. Myers, die zo graag inspraak wil toepassen, maar wei nig of niets van de Nederlandse mentaliteit onderkent, maakte een levensgrote blunder met het starten met Neuteboom. Een jongen zonder enige overtuiging, zonder enige kracht, zonder enige spirit. Reeds in de eerste slagbeurt kwam hij in ernstige moei lijkheden en zag door een vrije loop, een gestolen honk en een wilde worp de batter van Italië, Prisco over de plaat glijden. Reeds toen had Myers moeten ingrijpen. Hij weigerde echter tot het te laat was. Neuteboom kreeg geen moment controle over zijn worpen - het was net een ballen tent op de kermis, zo stond hij te smijten, bleef wat aanmodderen, zag twee Italianen opnieuw over de thuisplaat gaan en toen mocht hij, drie volle honken achterlatend, vertrekken. Bertil Haage kreeg de ondankbare opdracht het „karwei te klaren". Haage slaagde schit terend, stond in deze benarde situatie nog een run toe, maar legde daarna het Italiaan se geweld aan banden. Alleen in de vijfde innings werd hij verslagen door een home»* run van zijn collega bij de Azzurri, de briljante Michele Romano, die met een man aan boord de stand op 6-0 bracht. Maar Haage was niet in het minst geimponeerd en beëindigde het Europese toernooi met de schitterende cijfers 11-2-3, voordat hij na 5 2/3 innings werd vervangen door Jan-Dik Leurs. Nederland kreeg nog even hoop in de zevende slageburt. Eerst hamerde Char les Urbanus met Haage voor zich de bal uit het stadion en vlak daarop deed King Zschuschen, ingezet voor Hageman het nog maals met Harry van de Berg aan boord. Het bracht de dstand op 64. Maar toen Jan-Dik Leurs, ingezet voor Haage - waar om? - twee homers moest toestaan was het 9-4. Italië was kampioen en uitbundig werd het feest gevierd. Charles Urbanus werd zaterdag de held van het Nederlands team door in briljante stijl voor de twee de maal Italië aan banden te leggen. Gisteren ont brak Urbanus op de heu vel en dat kostte Neder land de titel. (Foto rechts). Ferry Neuteboom kreeg na zijn mislukking in het eerste duel opnieuw de taak als openingswerper te fungeren. Hij faalde, maar ocach Ernie Myers greep te laat in. (foto Unks). Cees van der Velden zon op wraak in de ra ces rond het Noordereiland en kreeg ui teindelijk zijn zin. (foto links) Dat speed boat races soms erg spectaculair werk is, komt vooral in de bochten tot ui ting. Hoog op spattende fon teinen marke ren hun weg over het water, (foto rechts) Urbanus meest waardevol Barcelona Na afloop van het toer nooi werden tradi tiegetrouw de on derscheidingen uit gereikt aan de be ste spelers van het toernooi. Charles Urbanus werd daarbij uitgeroepen tot de meest waar devolle speler. De andere onderschei dingen zijn: beste werper: Fede- rico Martone (Ita) beste vanger: Gior gio Castelli (Ita) beste slagman: Mi chele Romano (Ita) beste coach: Bill Arce(Ita) Meest waardevolle speler: Charles Ur- banus(Ned) Italië 1-0-0-0-0-1-0- 0-2 4 Nederland 0-0-0-3- 0-1-0-0-5 9 Werpers: Italië: Da- niele Miele (7- in nings) 5-0-12; Ivan Cavazzano(l 1/3) 1-1-3; Paolo Re(2/3) 0-0-0-0. Italie- maakte vijf fouten; Nederland: Charles Urbanus 11-1-5. Ne derland maakte drie fouten.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13