Honkbal- hegemonie ran Oranje staat op het doorbroken te worden punt Ajax neemt onder protest toch deel aan nacompetitie Ondanks foefjes van Rompeiber g uiteindelijk geen afvaardiging Nederlaag ran De Ruiter is gunstig voor Wiersma Crisis brengt WK voetbal niet in gevaar Martin Koek buitte vermoeidheid van Fred Hemmes goed uit Geen boete Van Hanegem Wim de Bois overleden WORD NIET OPGEWASSEN rEGEN NEREUS Monsterzege van Twente (TERDAG 2 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURAN' EER RUIME ZEGE ITALIANEN Ernie Myers krijgt steeds meer kri tiek te verduren. (Van onze speciale verslaggever) LRCELONA De long-ballphitters van ili'é hebben toegeslagen. In de derde ont- oeting tegen Nederland produceerden de tlianen negen honkslagen, waaronder vier imeruns, die alle vijf runs ten gevolge idden. Nederland kwam slechts vier keer t een honkslag en daarmee is eigenlijk feite het beeld van dit derde duel in de lale om bet Europees kampioenschap ge kend. Voordat het toernooi een aanvang un, had de gedachte post gevat dat de it de Oranjeploeg defensief bijzonder vetsbaar is en slechts steunt op een man, barles Urbanus. Dat hebben de Italianen tstekend uitgebuit en vooral het inzetten m de Italo-Amerikanen is een „vondst" bleken. Of het Europese honkbal er ge- kkig mee kan zijn is een tweede. Het gaat eenter wel naar uitzien dat de Neder- ndse honkbalhegemonie in Europa op mt staat doorbroken te worden, dit derde treffen is eveneens tot uitdruk- ne gekomen dat de „gokpolitiek" van Er- e Myers verkeerd is. Myers zweert bij zijn slagmensen, waardoor het veld ernstig wordt verzwakt. Dat kwam in de eerste wedstrijd nog niet zo direct tot uiting, omdat er werd gewonnen. In het tweede duel faal de echter op een schrikbarende wijze het binnenveld met name Louis Jacobs (eerste honk) en King Zsuschen (derde honk). Myers meende echter toch in de derde wedstrijd deze twee spelers te moeten handhaven, maar opnieuw maakten zij fouten en faal den volkomen aan slag. Pas in de laatste fase van de strijd, toen het weinig waarde meer had werden de mensen ingezet die het richtte nog een tweetal sublieme reddingen. Het was echter te laat, maar mogelijk nog niet helemaal te laat. AMSTERDAM Het bestuur van Ajax heeft besloten onder protest deel te nemen aan de nacompetitie van de eredivi sie met Sparta, AZ'67 en FC Twente, die op 13 augustus begint. In een brief aan de sectie betaald voetbal van de KNVB, die gisteren aangete kend is verzonden, heeft de Amsterdamse club tevens de nadruk gelegd op het behoud van alle rechten ten aanzien van de uitspraak van de arbi tragecommissie voor het ge val deze de UEFA in het ge lijk stelt De inhoud van de brief was als volgt: „Mijne heren. Het zal uw be stuursleden en in het bijzon der de onder u aanwezige ju risten bekend zijn dat men na aantekenen van het beroep niet rustig kan doorgaan met uw omstreden competitie. In een zaak, die onder de rechter is, onderneemt men tot na de uitspraak niets. Dienovereen komstig heeft de UEFA bij de loting op 8 juli 1975 te Zürich gehandeld. Door de nacompe titie toch te laten verspelen alvorens de uitspraak af te wachten verkracht u uw eigen beroep en slaat u de UEFA wederom in haar gezicht De AFC Ajax Amsterdam zal ge dwongen als zij is daarom on der protest deelnemen aan de door u geplande wedstrijden, aanvangende 13 augustus a.s., -doch met behoud van al haar ïjechten jegens de uitspraak van de arbitragecommissie voor het geval deze de UEFA in het gelijk stelt Inmiddels verblijven wij, hoogachtend, het bestuur van de AFC Ajax". Jaap van Praafl:onder protest Urbanus, de enige Nederlander, op wie niets valt aan te merken. Utrecht De stayerij heeft in hét wielerwereldje altijd al een aparte plaats ingenomen. Ook dit jaar wordt daar geen uitzon dering op gemaakt, want de strijd om de Nederlandse titel bij de profs heeft reeds voor de start veel stof doen opwaaien. Geruchten zijn er altijd, maar wanneer ze de waarheid dicht benaderen, zijn de complicaties weer volop aanwezig. In feite is de figuur van Fred Rompel- berg de aanleiding voor de nieuwe „oorlog" in het wereldje van niet alleen de stayers, maar zeker ook van de gangmakers. Rompelberg, een niet onbemid delde aannemer uit Maastricht „Nee, dat moet je maar aan de dokter vragen". Rozijn echter, die even later kwam aanlopen, op zijn beurt: „En Cees wat doe je vanavond?". Stam antwoorde dat hij toch maar niet zou rij den. „Het gaat niet en ik ga onmiddellijk naar huis", en daar ging de man, die als titel verdediger toch wel naar België gaat. Ab Rozijn vertrok even eens met de noorderzon, omdat hij honger had. Een uiterst voordelige gang van zaken voor Rompelberg, die nu zijn eigen race zou kunnen rij den. Daarvan kwam echter niets terecht. Nico Been, een verdienstelijk, maar weinig op- schen niet alleen aan slag, maar opnieuw als derde honkman en Lewis, vooral met het slaghout. DETAILS talie 0-1-2-0-1-1-0-0-0= 5 lederland 0-0-0-0-0-0-1-0-0 1 ferpers, Italië: Martone 13-1-4. Italië 2 fou- m. Nederland:Vakkers (2 2/3 innings) 4-0-5. eurs (6 1/3 innings) 5-1-4. Nederland 3 juten. Herzien De vraag rijst of de „stappartij" van e Kracht in de aanval, het thema waarop Bill nederlaa* nadp?IrP w/olren vpharf Arce- de coach van de Italianen Steeds weer nederlaag nadelige gevolgen heeft gehad. hamert heeft de doorslag gegeven. Negen .,„11 o.j. honkslagen noteerden de Azurri, Nederland Aanvankelijk waren de drie spelen door de slechts yier De Italianen tekenden vier ho- F on reruns aan, Nederland slechts een twee S erhtrr KM honkslag.-De Nederlandse werpers, Vakkers de lfito» ip aX^i^n de b^lUsta^ en !°eVSH£ Nederland- te heffen» ÜSXen«r 2 SEÏ&2&E* kans te geven. gebiedt te zeggen dat Italië zich in twee van de drie gespeelde ontmoetingen superieur Dat is gebeurd, maar dat een en ander veel heeft getoond. Er staan, met een achterstand onrust in het team heeft veroorzaakt is een van 2—1 nog twee wedstrijden te wachten, feit, dat niet valt te loochenen. Het was maar of Oranje erin zal slagen een wijziging opvallend dat twee van de drie genoemde in de stand te krijgen, is aan grote twijfel spelers volkomen door de mand vielen. Zsu- onderhevig. wil koste wat het kost als Ne- vallend profstayer hield van IOOGEZAND/SAPPEMEER fwee van de vier leiders in het Dternationale KSH-toernooi lebben na de vijfde ronde moe- en afhaken. Eén van hen was an de Ruiter, die verrassend loor Paul Germain werd ver lagen. De Haitiaan overrom- elde de Deventenaar met een raai schijfoffer en daar bevat- e de stelling zoveel dreigingen at De Ruiter niet anders kon toen dan twee stukken offeren m het direkte gevaar te keren, n het resterende eindspel aaakte Germain met een stuk leer geen fout en won ver- liend. 'oor Wiersma was een neder- lag van De Ruiter natuurlijk iet onwelgevallig. Door een ge- ecideerde overwinning op iimbi, die in een 12 om 12 stand eeds glad verloren stond, ver- eterde de Fries zijn positie. De ttan uit Zaire viel hierdoor Veneens uit de leiding weg. fermain bleef aan de kop in pzelschap van Rob Clerc, die na een felle 'positiepartij de Fransman Mostovoy versloeg. Ereeroep: Gagnon (CanWerpoest (Bel) 0—z, Mostovoy (Fra)Clerc (Ned) 0—2, Wiersma (NedVNimbi (Zai) 1—1. Stand na vijf ronden: en Germain 8 punten, 3. Wiersma 7. 4. Jansen, De Ruyter, Nimbi 6, 7. Waldring, Schotanus, Verpoest 5, 10. Guichet 3, 11. Mostovoy 1, 12. Gag- card (Fra) 1—1, Overman (Sur>- Graas (Ned) 2-0. Robillard (HaiLBa- diali (Ita) 2—0, Van Westerloo (NedV Visser (Ned) 1—1, Sangare (Frak Spanjer (Ned) 0—2, Stand aan kop: 1. Overman 9 punten, 2. Mensonides, Van Vloten 7, 4. Robillard, Spanjer 6, 6. Badiali 5. Jeugdgroep: Werkman-Schippers uitgesteld, Dollekamp-Van Leeuwen 0—2, Van Aalten-Van der Wal 1—1, Keizer-Scholma 0—2, Stokkel-Schui- tema 0—2, Brouwers-Hosper 2—0. Stand aan kop: 1. Schippers 7 pun ten uit 4, 2. Van Aalten en Brouwers 7, 4. Van Leeuwen, Scholma en Van der Wal 6.-. immuun1tl ques, de Argentijnse minister van Sport en Toerisme, heeft vannacht in Buenos Aires verklaard dat Argentinië de eind ronden van het toer nooi om het wereld kampioenschap voet bal in 1978 zal blij ven organiseren. Vazquez zei dit als reactie op sterke ge ruchten als zou Ar gentinië, door de eco nomische crisis als nog van de organisa tie moeten afzien. „Het is in het natio naal belang. Het volk wil de WK in 1978 in Argentinië hebben en de regering van het volk doet wat dat volk wil. Het is de wens van presidente Isabel Peron dat de WK in Argentinië nanni, die eerder had ringsprogramma het wordt gehouden", al- laten weten dat in het budget voor de WK dus Vazques na over- kader van het nieuwe drastisch moet wor- leg met minister Bo- Argentijnse versobe- den ingekrompen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll derlands vertegenwoordiger naar het wereldkampioenschap worden afgevaardigd. Hij tast behoorlijk in de buidel om zijn doel te verwezenlijken. De eerste die hij in zijn plan opnam, was gangmaker Noppie Koch, die hij een vorstelijk geld bedrag bood om hem te helpen. Koch was reeds door Rene Pij nen vastgelegd voor 1500 gul den, maar voor Rompelberg was dat geen bezwaar. Pijnen had immers geen getekend con tract laten opmaken. Na de. transactie zei Koch: „Ik rij voor degene, die het meest biedt". Pijnen maakte de wisseling wat gemakkelijker. Hij trok zich te rug wegens gebrek aan training. Dat was een zorg minder voor de eerzuchtige, zich onschuldig voordoende Rompelberg. Maar het was nog niet het einde van het rumoer, dat de nationale kampioenschappen in het sta dion De Galgenwaard een pi kant tintje gaf. Tussen Rompel berg en de nationale titel stond nog de figuur van wereldkam pioen Cees Stam. Zonder twijfel is Stam de sterkste van het be perkte stayer-wereldje, maar dat behoeft hij in Utrecht niet te bewijzen, omdat hij als titel houder toch al zeker is van een startbewijs in Rocourt Het ge luk wees de oplossing. De we reldkampioen blesseerde zich woensdag tijdens de profronde van Steenwijk en zou pas gister middag beslissen of hij wel of niet aan de start zou komen. Ab Rozijn, de wielerdokter, kwam er aan te pas om Stam in zijn „moeilijke" minuten bij te staan. Na een beraad van een half uur in de auto van de wereldkampioen werd besloten, dat de Zaankanter het tijdens de training toch nog maar zou proberen. Met een grote rode pleister op de knie kwam Stam de baan op, reed tien minuten voluit (met een maximum snelheid, die er niet om loog: 80 km), stapte af en vertelde toen doodleuk dat het niet ging en dat hij van deelneming afzag. Een merkwaardige uitspraak, omdat hij wel degelijk een ster ke indruk maakte. Op de vraag of hij de beslissing zelf had genomen, antwoordde Stam: start tot finish de kop en daarmee de titel van Cees Stam als nationaal stayerkampioen over. Rompelberg bleef in tweede po sitie steken op vijftig meter. Jan Breur werd derde op 725 meter. Na afloop besloot de sportcom- missie van de KN.W.U. naast Cees Stam en Nico Been ook Jan Breur af te vaardigen naar de wereldkampioenschappen in Rocourt Rompelberg (30) viel af. Stayercoach Martin Wier stra: „Wij hebben voor Breur gekozen om twee redenen. Hij -conden. is een jonge coureur en kan in België nuttige ervaring opdoen. Verder heeft hij vanavond veel werk verzet. Rompelberg zou al leen aan bod zijn gekomen als hij kampioen was geworden". De werkelijke gevoelens van de K.N.W.U. ten opzichte van Rom pelberg mogen blijken uit de toevoeging van Wierstra, toen hij sprak over de kansen van de Limburger om uitgezonden te worden. „In dat geval hadden we er niet meer onderuit ge kund". Herman Ponsteen is bij de na tionale baankampioenschappen in Utrecht Nederlands kam pioen geworden op de 1 kilome ter met staande start voor ama teurs. Zijn tijd was 1.11.25. Tweede werd de Hagenaar Ben ten Tije in 1.11.83 en derde Pe ter van Doorn met een tijd van 1.12.84. Leijn Loevesijn is nationaal profkampioen bij de sprinters geworden. Hij zegevierde in de „belle" van de finale over Ger- rie Fens. Loevesijn won de eer ste rit met een tijd over de laatste 200 meter van 12.5 secon den. Fens was het sterkst in de tweede (13.0). De beslissende rit ging naar Loevesijn in 12.4 se- (Van onze sportcorrespondent) ROTTERDAM Het zoveelste conflict rond Willem van Hane gem die woensdagavond wei gerde in te vallen in de wed strijd tegen Derby County is de wereld uit „We hebben de zaak in het bij zijn van de spelersraad en trai ner Brzezanczyk intern afge daan", aldus manager Guus Brox. Dat betekent dat de veel besproken middenvelder van morgen met Feyenoord naar Bordeaux is vertrokken waar de Rotterdammers vandaag een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen de Franse eerste divisieclub. Van Hanegem was gistermiddag erg spaarzaam met zijn commentaar. „Ik heb geen boete gehad en ga gewoon mee naar Bordeaux." Gisteren morgen had hij zich weer bij de training van de A-selectie selec tie gevoegd. OLDENZAAL Gisteravond is door een verkeersongeluk in Oldenzaal om het leven geko men de 79-jarige Wim de Bois een van de eerste gediplomeer de voetbaltrainers in Neder land Na zijn actieve loopbaan bij Ajax werd hij in 1934 trainer van Hermes DVS. Daarna maakten onder meer Sporclub Enschede, DFC, DOS, RBC, GO Ahead, Veendam (dat onder zijn leiding naar de eerste divisie promoveerde), Oldenzaal, Quick '20 en Tubantia van zijn dienst en gebruik. De Bois, die op 19 juni 1896 werd geboren, was gedurende zestien jaar voorzit ter van de Vereniging van Voet baloef enmeesters in Nederland, waarvan hij ook erevoorzitter was. De Bois zou juist vandaag zijn loopbaan officieel beëindi gen, waarbij een wedstrijd tus sen de veteranen van Twente en Amsterdam op het programma stond. Cees Stam reed een fantastische oefenronde, maar achtte zich niet in staat aan de strijd deel te nemen CLUBGEBOUW VOOR TEDO DEN HAAG In verband met het in gebruikgemen van het vernieuwde clubgebouw aan de Van Vredenburchweg recipieert het bestuur van TEDO zondag van 14.00 tot 18.00 uur in het clubhuis. AMSTERDAM Verrassingen hebben zich ook op de derde en Voorlaatste dag van de strijd om de Nederlandse roeikam- pioensc happen niet voorge daan. Gisteravond, toen een mi- niprogramma van vijf finales, waarvan twee in de lichte num mers, werd afgewerkt, deden de kanshebbers op de Bosbaan wat van hen verwacht mocht worden. In de belangrijkste wedstrijd van het nationale seizoen reken den Jan van der Horst en Wil lem Boeschoten van Nereus bij Lichte «kif: 1 Punt (HoUandia RC) 7.55,05 2. Brouwer (Hades) 8.01,67 Michels M.ICHELS (De Hoop) üawaciiiwuaiu 8.05,39 (Corn. Lucassen (Corn Nereus eiste ook de vier met Tromp) 8.18,64. etui irman nn De Dudok van Llchte met stuurman: 1. Ta- stuurman op. ue UuaoK van chos (Swenne-Raemaekers) 8.05,96, 2. Heel/Laga combinatie, die Triton 807,25 3. Cornells Tromp halverwege de race nog in derde 8.13,784. Nereus 8.14.72. positie lag, passeerde het sterk Dames dubbel vier: 1. Nereus/Orca terugvallende Laea De Dloeg (Liesbeth de Graaff, Mirjam Steen- te gaan. De Nereus/Orca-Qua- 2. Njord/Triton/DDS 3.31.25. druple, waarin Hellie Klaasse Heren vier met stuurman: 1. Nereus plaats had gemaakt voor Lies- (Vermeulen, Van Oort, Nolet, Oudt, beth Vosmaer. bevestigde haar gSjSI*"» va" reputatie. Regelmatig werd een Ne- voorsprong van drie bootleng- rgus I (Van der Horst/Boeschoten) ten op de Njord/Triton/DDS- 7.11,87, 2. Nautilus 7.14,82 3. Nereus ploeg opgebouwd. 117-31-37 (Van onze sportredaktie) VOORBURG - Martin Koek mag zich hal ve finalist noemen in het toernooi van Leeuwenbergh, dat in grote lijnen als een afspiegeling kan worden gezien van het over enige weken plaats vindende toernooi om de Nederlandse kampioenschappen. Want met uitzondering van titelhouder Louk Sanders en Rolf Thung, die beiden in Deventer spelen, is de gehele nationale herentop In Voorburg aanwezig. Maar het bereiken van een plaats bij de laatste vier betekent voor de 21-jarige Koek geenszins dat hij nu ook voor denationale" een deelnemer is, met wie ernstig rekening moet worden gehouden. Want Koek versloeg gisteren weliswaar de als eerste geplaatste Fred Hemmes, maar die winst was niet zozeer een gevolg van superioriteit van de Amsterdammer als wel van onmiskenbare vermoeidheid bij Hemmes. De oud-kam pioen van. Nederland heeft de laatste weken vrijwel voortdurend toernooien gespeeld. waarin hij steeds - met uitzondering van het In de halve finale ontmoet Koek nu Marian Melkhuisje - tot de slotdag in de strijd bleef. Hij was finalist in Scheveningen, won Noordwijk en werkte daarnaast nog de nodi- 1-,f „,oo Laudin, die na een reeks matige optredens in de voorgaande weken afrekende met Niek Fleury: 7-6, 6-3. De overige twee semi-finalis- ge partijen in het dubbelspel af. Het was ten zijn Paul van Min, die gedegen Klaas dan ook niet verwonderlijk, dat zich eens Visscher elimineerde (6-4, 6-2) en Wouter een zwakkere partij zou aandienen. Belofte Dat gebeurde dan gisteren tegen Martin Koek, die - dat dient gezegd - wel een van Fok. De speler van Leimonias moest twee maal een tie-break benutten (7-4,7-2) om met tweemaal 7-6 te zegevieren tegen de taaie Piet Veentjer. ïn de halve finales dames spelen EUy Appel, Els Veentjer, Nora Lauteslager en Judith de betere duels speelde. De Amsterdammer Salome. De laatste versloeg gisteren Elly verloor de eerste set tegen Hemmes met 64, Hemmes met 6-3, 6-0. maar greep de tweede met dezelfde cijfers. In de derde reeks kreeg Koek bij de stand 5-3 drie matchpoints voorgeschoteld, maar Hemmes kon deze verijdelen. Het tij leek Loek Sanders heèft zich als enige Nederlan der geplaatst voor de halve finales van het internationaal tennistoernooi van Deventer. Hij won achtereenvolgens met 6-3, 2-6, 6-4 nog te keren voor Hemmes toen hij tot 5-5 van de Egyptische nummer twee Daoudi en ophaalde, maar Martin Koek, die de belofte met 6-1, 6-1 van de Amerikaan Dave Dick. Rolf Thung werd in de kwartfinales uitge- die hij volgens velen inhield eigenlijk nooit helemaal Inloste, veroverde daarna twee schakeld. De Amerikaan Evett versloeg hem games en de set van 7-5. ENSCHEDE FC Twente heeft in Enschede de openings wedstrijd van het jubileumtoer- nooi ter gelegenheid van het tienjarig bestaan tegen Spartak Trnava met 7-2 gewonnen. De ruststand was 3-1. Er waren 6.000 toeschouwers. In een wedstrijd van het toer nooi van De Dordtenaar te Dordrecht heeft F.C. Dordrecht gelijkgespeeld tegen het Roe meense Ut Arad: 1-1. Voorts verloor Heerenveen op eigen terrein met 1-0 van de Britse tweede-divisieclub Leyton Orient De Graafschap won in Leeuwarden de vriendschappe lijke wedstrijd tegen SC Cam- buurmet 4-1. Tebroke snel op vijf kilometer HANNOVER Tijdens inter nationale atletiekwedstrijden in Hannover heeft Gerard Te broke van CIKO een uitsteken de tijd laten noteren op de 5000 meter: 13 minuten en 34,6 se conden, waarmee hij vierde werd. Toine van de Goolberg eindigde in een B-race op de 400 meter als vierde in 48,47 seconden en Sammy Monsels finisthe op de 100 meter als achtste en laatste in 10,86 seconden. Bij de dames was er voor Mieke van Doorn met 1,79 meter een derde plaats weggelegd op het hoogspringen achter winnares Ulrike Meyfarth (WD1) met 1,86 meter en haar landgenote Karin Geese met 1,79 meter. Annemie- ke Bouma werd met 1,75 meter vierde en Glas met 1,70 meter zevende.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9