Antwoord ontslag vraag kardinaal Alfrink M zeer spoedig bekend NS werkt niet mee aan ,,Pas 65" £eidoe(3out£i/rit Onenigheid over Koreaherdenkingsreis WELLICHT CURIEPOST VOOR MGR. GUSSEN Kabinets crisis in Suriname bezworen Israëlische voorstellen Sinaï Beperking van horecabedrijven in Rotterdam ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Kardinaal J. Willebrands; favoriet voor zetel aartsbisdom Utrecht. (Van onze correspondent Frans Wijnands) CASTELGANDOLFO-VATICAAN- STAD Kardinaal Alfrink zal vermoe delijk in de komende dagen nadere me dedelingen kunnen doen over zijn toe komstige positie. Volgens duidelijke aan wijzingen uit het Vaticaan, zou de kardi naal misschien nu reeds, of anders bin nen enkele dagen op de hoogte zijn van de pauselijke reactie op de ontslagaan bieding van de kardinaal. Paus Pauls VI zal het ontslag van de kardinaal aan vaarden zonder vooralsnog een opvolger met name te noemen. Het antwoord van het Vaticaan op de brief, waarin kardinaal Alfrink de zetel van het aartsbisdom ter beschikking van de paus stelt, is onderweg. Bij de Congregatie van de bisschoppen in Rome deel de men desgevraagd mee, dat „het geen zaak voor Rome is ai thans antwoord te geven op de vraag of kardinal Alfrink wel of niet met pensioen zal gaan. Hetis een zaak van de ontvanger van de brief om penheid en informatie te verschaffen", aldus de .-ongregatie. In „Vaticaanse" taal bete kent dit, dat de antwoordbrief van de paus al geschrevsi en onderweg is. Een en aider wil overigens niet zeggen dat kardi naal Alfrink van vandaag op morgen van de Malielain verdwijnt Het is een normale zaak dat hij zffer nog een aantal maanden de zaken van de Nderlandse kerkprovincie en van het aartsbis dom al waarnemen. Volgens de plannen zal kardi naal .\lfrink onder meer samen met mgr. Muller nmens de Nederlandse bisschoppenconferentie deelemen aan het symposium van Europese bis schepen, dat van 14 tot 18 oktober in Rome wordt gehuden. Onderwerp van gesprek op dit sympo- siui is: de zending van de bisschop in dienst van hetjeloof. Vor ingewijden, onder andere bij de congregatie vai de bisschoppen via welke instantie de offciële ontslagen en benoemingen van bisschop pen worden afgehandeld is het geen verrassing dat paul Paulus zo snel op de ontslagbrief van kardinaal Alfrink antwoordt. Al enige tijd leek het vrijwel zeker, dat de paus zou antwoorden vanuit zijn zomerverblijf in Castelgandolfo, 30 kilometer ten zuiden van Rome. Ook van daaruit wordt vrijwel dagelijks een groot aantal administratieve activiteiten ontwikkeld, zij het vanwege de vakan tie in mindere mate dan in de rest van het jaar. Inmiddels blijft de Italiaanse dag- en weekblad pers uitvoerig aandacht besteden aan de figuur van de Utrechtse kardinaal, en uiteraard aan de opvolging. Het rechts georiënteerde weekblad „II Settimanale" brengt deze week een artikel onder de kop „De Heilige Geest daalt neer over Utrecht". Zoals in alle andere reeds gepubliceerde artikelen wordt ook in dit artikel veel begrip getoond voor de figuur en de rol van de kardinaal, en staan vrijblijvende speculaties over zijn opvolging. Favo riet zijn vicaris-generaal dr. A. J. Vermeulen van het aartsbisdom Utrecht en kardinaal Willebrands, die werkzaam is in Rome. Gelijktijdig met de berichten over het aanstaande pensioen van kardinaal Alfrink, wordt in Rome gesproken over de mogelijkheid, dat monseigneur Gijssen, bisschop van Roermond, gepromoveerd zal worden naar een curiefunctie in Rome. Welis waar wordt daarbij opgemerkt, dat de Roermond- se bisschop geen enkele ervaring in het curie-werk heeft, maar zijn benoeming in Rome zou een aantal problemen in en met de Nederlandse kerk provincie voor het Vaticaan kunnen oplossen. „Alfrinks ontslag accepteren betekent een onge makkelijke figuur minder maar een heleboel pro blemen erbij", aldus schrijft eerder genoemd weekblad „II Settimanale". Het lijkt wel haast zeker, dat in Rome eind dit jaar een consistorie zal worden gehouden, in welke kardinaalsvergadering de paus de benoeming van een aantal nieuwe kardinalen bekend zal maken. Zo'n consistorie zou bovendien helemaal passen in de plechtige afsluiting van het Heilig Jaar, afgezien nog van de noodzaak het te organiseren, omdat onder meer in Bombay en op diverse Europese posten nieuwe kardinalen benoemd moe ten worden. PARAMARIBO De dreigen de kabinetscrisis in Suriname is bedwongen nu het statenlid van de Nationale Partij Surina me (NPS) Lee Kong Fong is mevrouw Liesdek-Clarke een eigen NPS-fraktie te vormen. In een gistermiddag uitgegeven communiqué van het hoofdbe stuur van de NPS werd deze beslissing bevestigd. Over de gang van zaken rond mevrouw Liesdek werd in het communi qué, dat o.a. was ondertekend door de partijvoorzitter premier Arron, niets gezegd. Wel werd nog een benadrukt, dat de besturen van de partijaf delingen volledig de wijze on derschrijven waarop de onaf hankelijkheid van Suriname door de regering wordt voorbe reid. CAIRO (UPI) In diplomatie ke kringen is vernomen dat de Amerikaanse ambassadeur in Egypte, Hermann P. Eilts, giste ren aan president Sadat de nieuwe Israëlische voorstellen inzake een interimakkoord over de Sinaï heeft overhandigd. Hoewel president Sadat onmid dellijk heeft gereageerd, werd er niet bekend gemaakt wat die reactie precies inhield. Vandaag of morgen zal ambas sadeur Eilts naar Belgrado vlie gen om de reacties van Sadat aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, mede te delen, die op zijn beurt Israël daarover zal inlichten. Geldroof stond niet in scenario NICE Iedereen dacht dat het voor de film was toen In Nice een man een postkantoor bin nenstapte, de kas leegde en met 10.000 franc ln zijn tas ijzig kalm wegwandelde. De man had zich kennelijk een eigen rol toegedacht in het sce nario van een verzetsfilm die op dat moment voor de Franse te levisie werd opgenomen. Honderden nieuwsgierigen sloe gen belangstellend het optreden van de „acteur" gade en nie mand kwam op de gedachte dat het wel eens doorgestoken kaart kon zijn. De politie wil graag de rol nog eens met de filmheld doornemen, maar de man is spoorloos. Huwelijk De Oegandese president Idi Amin kwam gis teren weer op de proppen met een van zijn vele verrassingen. Ditmaal was het zijn nieuwe bruid, de 19-jari- ge Sarah. Amin, die moslem is. heeft nu twee echtgenotes. Cp de foto ziet mer het gelukkig* paar dat d< bruidstaart aar snijdt. Rotterdan (ANP) Rotterdam gaat waarschijnlijk het aantal horecazaken binnen zijn grenzen beperken. B. en W. hebben namelijl een regeling ontwoipen, waarbij het in principe verbo den woidt om in een horeca-inrichting alcoholhoudende dranken te verlopen. Wil men dit toch doen, dan kan men ontheffing vragen aan B. en W. aan zo'n ontheffing, die te allen tijde kan worden ingetrokken, kunnei voorwaarden worden verbonden. B. en V. vinden zo'n verordening noodzakelijk, omdat in bepaalde woonwijken de café's en bars als paddestoelen uit de grond schieteL Dit heeft geleid tot een stroom van klachten van individue le burgers en wijkorganen. Men stoort zich in hoofdzaak aan het gedrag van de bezoekers van de etablissementen, die meestal gevestijd worden in voormalige woningen of winkelpanden. Tot voor lort zag het college geen mogelijkheid om hier iets aan te doen. Waar enige tijd geleden werd men erop attent gemaakt, dat in Vliiland en Achtkars^elen verordeningen van kracht zijn, waarbj het gemeentebestuur het recht heeft om het onbeperkt verrijjen van bars en café's tegen te gaan. Kostbaar boek voor Amsterdam Amsterdam (ANP) Mr. I. A. M. T. Kolfschoten, oud-burgemees- ter van Den Haag, heeft te gemeente Amsterdam ter gelegenheid van haar zevenhonderd] a:ig bestaan een historisch boek cadeau gedaan. Het is de „Beschrebung der Stadt Amsterdam" van Philips van Zesen, gedrukt in 1664bij Joachim Roschen in de Haarlemmer straat in Amsterdam. Toestand Nigeria weer normaal LAGOS Alle beperkende be palingen die in Nigeria golden na de staatsgreep van 29 juli zijn ingetrokken, zo meldde ra dio Nigeria gistermiddag. Volgens de nigeriaanse radio zijn vanaf vanmiddag vier urn- de grenzen weer open en zullen de verbindingen met het buiten land waaronder de vluchten van de Nigeriaanse luchtvaartmaat schappij, onmiddellijk hersteld worden. Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De spoorwegen werken niet mee aan het half geld reizen op „Pas-65", dat op 1 december a.s. volgens ver wachtingen van het ministerie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk zou moeten in gaan. „De spoorwegen zouden hieraan volgaarne hun mede werking hebben willen verlenen, maar de rode cijfers, waarin de NS met zijn begroting verkeeit, maken deze deelname onmoge lijk", aldus een woordvoerder van de spoorwegen, deze week maakten wij gewag van de verwachtingen van CRM, dat naar schatting 700.000 bejaarden met „Pas-65", die 6,50 gaat kosten, na 1 decem ber voor half geld gebruik zou den kunnen maken van trein, tram, en bus. CRM zou de tekor ten die hierdoor bij dit vervoer ontstonden willen dekken. Na deze publikatie zijn de Spoorwe gen door lagere overheden, or ganisaties en particulieren over stroomd om nadere inlichtingen over deze vervoersfaciliteiten. De NS moest iedereen teleur stellen. „Het ministerie van verkeer en waterstaat waaronder de Spoor wegen vallen is enige tijd gele den akkoord gegaan met het idee van de NS om aan de faciliteiten van „Pas-65" mee te werken. Verkeer en waterstaat verbond daaraan echter de voorwaarde, dat het tekort van ongeveer 22 miljoen gulden dat hierdoor bij de Spoorwegen zou ontstaan door CRM gedragen zou worden. Dit ministerie zag daartoe echter geen kans, ook al vanwege de noodzakelijke be zuinigingen op de rijksbegroting voor 1976", aldus gisteren een woordvoerder van de Spoorwe gen. De NS gaat nu door met de eigen tariefsregeling, waarvan tot nu toe aldus de NS 300.000 bejaarden gebruikmaken. Be jaarden kunnen na een va strechtbetaling van 75 gulden per jaar voor echtparen en 50 per jaar voor alleenstaanden voor half geld van de trein ge bruikmaken. Op bepaalde da- Regen Het Amerikaanse Noord-Dakota wordt de laatste dagen geteisterd door zware regen- val en storm, waardoor vele ►Ipf dorpen en steden een enorme wateroverlast te Vakantiespreiding 1976 OP 23 DECEMBER KLAGEN dat de kerstbomen schaars of te duur zijn helpt weinig. Zo beschouwd is het niet onbegrijpelijk dat begin augustus 1975 al gediscussieerd wordt over het vakantie schema voor 1976. Er zou nog veel meer aan spreiding moeten worden gedaan. Nu geloven we dat Nederland ook op dit gebied een aantal theoretici rijk geworden is, die de bestaande toestand erger noemen dan ze is. In eigen land is er dit jaar tot nog toe geen chaos op de wegen ontstaan; omdat de meeste scholen de laatste weken van juni al heel soepel zijn, verliest de kreet dat als „het onderwijs" maar soepeler zou willen zijn, er heel wat meer bij de spreiding te bereiken was, ook een stuk van haar waarde. Trouwens alleen een heel ander onderwijssysteem kan mogelijk maken wat de spreidingstheoretici graag willen en de vraag blijft of de nadelen hiervan niet groter zijn dan de winst voor de vakantiespreiding. HET PUNT, WAAROVER NU vooral gesproken en gepolemiseerd wordt, heeft niets met onderwijs te maken; het gaat om de verplichte collectieve zomervakantie voor bepaalde bedrijfstakken, de bouwsector voorop. Vakbonden vinden - hoewel nauwelijks de helft van de bouwvak kers overwegende beswaren tegen het geldende collectieve systeem maakt - dat serieus moet worden nagegaan of de werknemers in de bouw en aanverwante sectoren niet meer vrijheid bij het kiezen van hun vakantie kunnen krijgen. De werkgevers hebben weinig tegen een onderzoek, maar ze stellen bij voorbaat, dat gespreide vakantie de bouw zal gaan des-organiseren. Nu wordt het werk in de meeste bedrijven in de vakantie-maanden altijd min of meer gedesorganiseerd. Maar in de eerste plaats wordt overal met een schema gewerkt en heeft niemand absolute vrijheid om vakantie te nemen wanneer hem/haar dit goeddunkt en in de tweede plaats wordt vrijwel overal de molen draaiende gehouden door tijdelijke werkkrachten. In de „bouw" heerst momenteel structurele werkloosheid; zeker de grote bouwbedrijven zouden zich in het vakantieseizoen niet voor onoverkomelijke problemen gesteld behoeven te zien. EIGENLIJK IS ER MAAR ÉÉN onoplosbaar probleem bij de vakantieplanning: dat is voor de nog altijd miljoenen Nederlanders, die in eigen land blijven, het weer. Als de meteorologen ooit erin slagen op wat langere termijn te berekenen hoe zon, regen en wind verdeeld zullen zijn, verrichten ze beter werk dan vak anti esp reiders ooit op zullen brengen. Ontmoeten 99 BIJ EEN NOGAL OPPERVLAKKIGE nabeschouwing op het VARA-program „Zo is het toevallig ook nog eens een keer", is de uitspraak gedaan, dat ook anno 1975 zo'n program zin zou kunnen hebben, omdat tien jaar na het stoppen van het program Nederland best nog een satirische behandeling van zijn doen en laten kan gebruiken. Daarmee zijn we het eens; mits de satire dan over een veel breder terrein wordt uitgezet: niet alleen autoriteiten, gezag en godsdienst hekelen, maar ook degene die zich daartegen afzetten. Dus een „ontmoeten" waarbij het initiatief uit diverse hoeken komt Dege nen die hun meningen in de sabelhouwen, dolksteken en spelde- prikken van „Zo is het toevalliguitgesproken zagen, waren en zijn ook allesbehalve vlekkeloos, sociaal en echt vooruitstrevend. ZO'N „ONTMOETINGSPROGRAM" zou zelfs niet aan de identiteit van één omroep gebonden kunnen zijn; het kan een pluriformiteit opleveren waaraan zelfs minister Van Doorn buiten zijn medianota niet durft te dromen. Maar arm NOS-bestuur als het ooit zo ver komt; het zou zich gedwongen zien om permanent in vergadering bijeen te blijven. Want wat ook geëngageerde burgers moeilijk kunnen begrijpen, is dat engagement in feite ook een veelzijdiggerichte zaak kan zijn. ADVERTENTIE /OORN EN KONING1 W dorpe "2y met - uiotof van een van die dorpen bekijken m °p een bank ho® 1 het water om hen heen stijgt. „KLEINE ORGANISATIE" VERSTOORT PLANNEN VAN GROOT COMITÉ (Van één onzerverslaggevers) Den Haag/Leiden Cnenigheid Oneinig- heid over een herdenkingsreis naar Zuid-Korea heeft n de kring van de bijna vierduizend voormalige Korea- vrijwilligers oneni/heid gezaaid. In het najaar is het namelijk 25 jaar geleden, dat Nederlandse vijwilligers onder de kleuren van de Verenigde Naties naar Korea vertrokken om de communisti sche druk op Korei te weerstaan. Thans 25 jaar later zijn enkele herdenkingen vastgesteld, waaonder een reis naar Zuid-Korea. Enige tijd geleden hebben wij de heren Knuist (oud-commandant van het Nederlands Detache ment Verenigde Naties) en Van der Meij (oud-on dercommandant) aan het woord gelaten over hun plannen om een vliegreis naar het gebied te maken. Daaraan wordt dan vevens een bezoek aan Indonesië verbonden. Thans blijkt, dat een andere organisatie, bestaan de uit oud-vrijwilligers en nabestaanden eveneens bezig is een dergelijke reis te organiseren. De organisatie ervan is al zeer ver gevorderd, aldus de heer J.E. Claproth, Peppelrode 9 te Leiden (telefoon 071-21.407) die met deze organisa tie veel te maken heeft. Deze reis wordt gemaakt met de Korean Airlines. De reizigers kunnen ervan verzekerd zijn, dat zij twee dagen en drie nachten gasten zullen zijn van de Zuid-Koreaanse regering. De heer Claproth betreurt de wat hij noemt „door de kleine groep-Knulst veroorzaakte" verdeeldheid in hevige mate. Hij stelt, dat de reis van de heren Knuist en Van der Meij zeker 4000 gulden zal kosten. De reis met de Korean Airlines zal aldus de heer Claproth veel goedkoper zijn. Bovendien richt zijn comité zich tot alle vrijwilligers: van leger, luchtmacht en marine. Hij beschikt in dit verband over meer dan 3000 adressen van voorma lige vrijwilligers. Een groot aantal van hen heeft reeds laten weten, dat zij in ieder geval aanwezig zullen zijn bij de grootscheepse reünie, die op 25 oktober aanstaan de in het Congresgebouw wordt gehouden. Daar worden zeker vijftienhonderd bezoekers verwacht Ook vertegenwoordigers van buitenlandse vrijwil lige eenheden uit de jaren 1950-1954 zijn uitgeno digd. Een dag ervoor, op 24 oktober, worden in Den Bosch de Nederlanders, die in de periode 1950-1954 gesneuveld zijn, herdacht. Na deze herdenkingen - de juiste data zijn nog niet bekend - volgt de herdenkingsreis naar Zuid-Korea. Het comité „Nederlands Detachement Verenigde Naties" bestaat uit T.E. Spier, voorzitter (070- 996776), Mevrouw Eekhout-Krol (070-235591), R.A. Leyder-Havenstroom (071-93005), J.E Claproth (071-21407) P. Hopman (020-193873) en sergt-majoor Kokshoorn De heer J.E. Claproth, deel uitmakend van het reiscomité, fungeert in dit verband als contacta dres, waar men zich kan melden voor deelname aan de reis. Weeroverzicht Zuid-Limburg onbaw

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7