„NA MIJ KOMT ER VOORLOPIG NIETS" ,,We hadden in Cali nauwelijks tijd voor onszelf en wanneer we n keer weg mochten dan ging een gewapende soldaat mee" Lange afstandloopster Joke van Gerven: PAGINA 4 LEIDSE COURANT. ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1975 Start oefenprogramma's voetbalclubs Van onze sportredactie WASSENAAR/HAZERSWOU- DE Blauw Zwart, de kers verse eersteklasser, begint morgen zijn oefenprogramma met het nederlaagtoernooi van het Haagse Oranjeplein. Op het terrein op de hoek van de Waasdorperlaan en de Buurt weg in Wassenaar komen drie selectieelftallen van de Wasse- naarse club in actie. Blauw Zwart verdedigt de in 1973 veroverde beker. Verleden jaar werd er niet ge speeld. Alleen de uitslag van het eer ste elftal geldt voor dit toer nooi. De wedstrijden beginnen respectievelijk om tien, twaalf en twee uur. De voetballers van het zondag team van „Bernardus starten de oefencampagne zondag aanstaande met een wedstrijd bij het Boskoopse Floreant Een week later komt het Haar lemse DSS, terwijl het in de bedoeling ligt dat op 17 augus tus een Ajax-combinatie tegen de oranjewitten oefent Op 24 augustus speelt Bernar dus mee in het WSE-toernooi te Waddinxveen. Op 27 augus tus wordt aan de Rijndijk de plaatselijke derby tegen Ha- zerswoudse Boys gespeeld. Een week later is WH uit Haarlem te gast bij de pupil len van trainer P. Valent. Hazerswoudse Boys speelt za terdag 9 augustus thuis tegen Spirit. DWO is op 12 augustus gastheer voor de pupillen van trainer Wiek Hermans, die op 16 augustus in eigen huis aan treden tegen SV35. Op 20 au gustus staat de ontmoeting Koudekerk-Hazerswoudse Boys gepland en een dag daar na, in Zoetermeer, DSO-Ha- zerswoudse Boys. Op 23 augustus verwacht Rijnsburgse Boys de Hazers- woudenaren in hun 1000-jarig bestaande dorp. Zoals boven al gemeld wordt op 27 augus tus door de Boys de degens gekruist met Bernardus. Toernooien sv Nieuwkoop en Van Nispen Van onze sportredactie Nieuwkoop/De Zilk De S.V. Nieuwkoop organiseert op zondag 10 augustus een groot damesvoetbaltoernooi waar aan onder andere de kam pioen van Nederland, de S.V. Osdorp, zal deelnemen. Negen clubs uit het gehele land com pleteren het deelnemersveld. Het toernooi, dat gespeeld wordt op het sportcomplex „De Dulen", begint om 10.00 uur. Uit de regio geven acte de présence: de organiserende vereniging en UDO uit Oegst- geest De voetbalvereniging Van Nis pen werkt, ter voorbereiding van de competitie, deze maand haar traditionele Zilveren Tulp tournooi af. Vandaag wordt gestart tegen DSS uit Haarlem. Volgende week za terdag komt Van Nispen bin nen de lijnen tegen Ter Leede, de huidige bezitter van de tro fee. Zondag 17 augustus komt DSO op bezoek terwijl op 24 augustus, als klap op de vuur pijl, eerste divisieclub Haar lem als tegenstander zal fun geren. De wedstrijden op za terdag worden gespeeld om 17.30 uur; die op zondag van gen aan om 14.30 uur. Generale voor nationale titelstrijd tennis in Leiden Van onze sportredactie LEIDEN - De Leidse tennis club „Roomburg" organiseert ook dit jaar weer de Open Leidse Tenniskampioenschap pen, die in den lande grote bekendheid hebben gekregen als de „Generale voor de na tionale". Aanstaande week zal op het tennispark Roomburg aan de Kanaalweg blijken wie hoge ogen gaan gooien tijdens de Nationale Tenniskampioen schappen. Zal het de nationale tennis kampioen Louk Sanders zijn, die op het sterk bezette heren- veld o.m. Jan Hordijk, Paul van Min, Niek Fleury zal ont moeten? Bij de dames ontbreken Elly Appel en Marijke Schaar. De eerste in verband met een af vaardiging door de KN.L.T.B. naar een tournooi in Wenen, de tweede vanwege een club- tournooi van Leimonias. De bekende Roomburg-getrou- wen Judith Salomé, Elly Blomberg-Krocké en Els Veen- tjer-Spruyt zijn in ieder geval weer present. Alphense kunstzwemstertje terug van wereldkampioenschappen Cathrien Eyken: stevig aangepakt in Cali. Van onze sportredactie ALPHEN A/D RIJN - Bijzonder monter en opgewekt opent ze zelf de deur van huize Eyken, troont ons, die in opperste verbazing verkeren, mee naar binnen en plant ons ver volgens op de ruime drie-zitter waarop wij haar eigenlijk, onder de hoede van Klaas Vaak, vermoed hadden. Ma, bezig aan de was, wordt eerst nog van haar beslommeringen verlost, want ze ziet die belangstelling wel zitten, maar niet in die mate, dat ze het alleen aandurft. Op het puntje van haar stoel begrijpt ze onze verwondering niet en antwoordt wat verlegen hoe het komt dat ze er zo fris uitziet: „ik heb in het vliegtuig wel wat geslapen en vannacht ook nog wel een paar uurtjes; nee, ik heb nergens last van". En dat na drie en een halve week fysieke en mentale inspanning en dertig uur vliegen. Veertien jaar oud is ze helemaal, Catrien Eyken. Cali, Columbia: een onbekende miljoenenstad in een arm land, dat slechts enige bekendheid geniet vanwege de koffiebonen en de armoe die er moet heersen. Omwille van de „good will" gooide de regering er enkele miljoenen tegenaan om de wereldkampioenschappen zwemmen te kunnen organiseren. De krotten werden opgeruimd en hun plaats werd inge nomen door een divisie zwaar bewapende militairen, want, zoals in elk Zuid-Amerikaans land, dreigt ook in Columbia de guerrilla en omdat sport verre moet blijven van politiek werd geen enkel risico genomen. Catrien weet het, ze is er geweest en ze heeft het gezien, maar we kwamen voor haar en het kunst- Catrien Eyken is, met de Nederlandse kunst zwemploeg, naar Cali geweest en, net terug, net uit bed maar toch uitgeslapen verhaalt ze over de wereldkampioenschappen, het kunst- zwemmen en haarzelf. Om met dat laatste te beginnen: vier jaar geleden startte ze, op aandrang van haar vader, met het kunst- zwemmen waartoe in Alphen de mogelijkheid bestond omdat ex-Europees kampioene Wil Kaltenecker in AZC-verband een groepje had opgericht. Stug trainen en enkele opvallende prestaties bij selectiewedstrijden leverde haar een plaatsje op in het nationale jeugdteam en tenslotte een retourtje Columbia, zij het dan dat ze als reserve fungeerde van de, in totaal negen meisjes tellende, Nederlandse A-ploeg. Haar conduite-staat vermeldt verder een pro vinciaal kampioenschap en een zilveren me daille op de Nederlandse jeugdkampioen schappen. En ze is pas veertien. Over kunstzwemmen is ze het zelf nog niet eens. Moeders wordt geraadpleegd en samen zoeken ze naar de volzin die een pasklaar antwoord moeten geven. Het blijkt tevergeefse moeite, maar na wat vergelijkingen en enig puzzelwerk wordt het beeld al duidelijker. „Technisch gezien", zegt Catrien, kan je het kunstzwemmen in tweeën splitsen: de verplichte oefening en de vrije oefening. Te vergelijken met kunstschaatsen bijvoorbeeld", vult haar moeder aan. „We hebben zes groepen figuren, ieder met een eigen naam en met de vrije oefening natuur lijk talloze variaties. Er wordt gezwommen op muziek, hetzij solo, hetzij in duet,hetzij met een groep. Opmerkelijk is, dat Nederland in elke catego rie vijfde is geworden, hetgeen een erg goede prestatie is, omdat het zes uur per dag trainen wat bijvoorbeeld de Canadezen gewend zijn er bij ons natuurlijk niet bij is. Wij oefenen hooguit viermaal per week. Pun ten voor een oefening, die overigens maxi maal vijf minuten mag duren, worden gege ven door een aantal juryleden, waarbij vooral gelet wordt op de moeilijkheidsfactor van de figuren, de uitvoering daarvan en de originali teit. Zwem je in een groep dan moet natuur lijk alles precies gelijk gaan", vertelt ze. Moeder Eyken is van mening, dat kunstzwem men zonder meer als topsport gekwalificeerd moet worden. „Wil je aan de top meedraaien dan vereist kunstzwemmen een niet aflatende trainingsijver, veel inspanning en een behoor lijke dosis artisticiteit. Net als gymnastiek en kunstschaatsen". Dat er inderdaad stevig aangepakt dient te worden moge wel blijken uit Catriens verhaal over haar belevenissen in Cali. „De eerste twee weken hebben we nauwelijks enige tijd voor onszelf gehad. Iedere dag trainden we vier uur, daarna moesten we rusten en vervol gens de videobeelden bekijken van wat we in die uren gedaan hadden. „Dan", lacht ze, „moest je je spullen zelf wassen, eten en niet te laat naar bed. We zijn maar een paar keer weggeweest. Je moest altijd met de hele groep en altijd ging er een gewapende soldaat mee. We had den wel een bekijks daar, hoor. Blond", is de simpele, alleszeggende verklaring. En vervol gens: „Het was jammer, dat we tot bijna op de laatste dag moesten zwemmen, zodat we haast nergens heen konden. Eenmaal zijn we de bergen in geweest, verder hadden we een tuinfeest en een overigens geslaagde af scheidsavond. Erg veel van de stad heb ik niet gezien; ja, enorm veel militairen. Die zaten zelfs op het dak van het zwembad". Ma, merkbaar trots op haar bereisde dochter, haalt vervolgens wat kranteknipsels en foto's voor de dag die Catrien lachend van commen taar voorziet „In het begin stonden we elke dag in de krant en werden we overal als vorsten begroet. Wel een belevenis hoor. Het is net of je heel wat bent." En opgewekt gaat ze verder: „Morgen moet ik naar een trainingskamp in Zwolle, want zondag hebben we een landenontmoeting met Engeland en West Duitsland". En Ma vraagt zich bezorgd af: „ik hoop niet dat je van dit alles een al te grote terugslag ondervindt", waarop Catrien repliceert: „Ach, het is net of ik niet weg ben geweest. Ik voel me uitstekend". ad van kaam Van onze sportredactie NOORD WIJK Quantiteit en kwaliteit zijn begrippen die ook in de sportwereld lang niet altijd hand in hand gaan. Wel samen kunnen gaan na tuurlijk, soms zelfs in grote mate. Een club die hard op weg is daar een bewijs van te leveren is de atletiekvereni ging De Spartaan uit Lisse. Sinds een behoorlijk aantal ja ren al heeft deze vereniging een niet gering aantal leden en dit seizoen prijkte De Spar taan zelfs bovenaan het lijstje van de KNAU de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie- be treffende de grootste clubs van ons land. Dat de grootste niet altijd de beste is blijkt wel, want ande re, beduidend kleinere clubs, maken hier te lande de dienst uit en niet De Spartaan. Maar voor hoe lang nog is de vraag, want Lisse nadert met rasse schreden het ere-platform. Uit schieters heeft De Spartaan altijd wel gehad, maar de op mars van een dergelijk brede top als nu heeft het nog niet gekend. Binnen afzienbare tijd heet De Spartaan: „groot en sterk". Zij die door haar prestaties ongetwijfeld voorop loopt wat betreft de status-verbetering van de Lisser atletiekclub is Joke van Gerven, op dit mo ment onbewist Neerlands sterkste lange afstand loop ster. De Jos Hermens bij de dames mag je wel zeggen, ten minste gezien haar tijd op de 3000 meter die als twaalfde beste van de wereld geldt Op dit nummer liep zij nog deze maand een nieuwNederlands record, terwijl zij tevens in het bezit is van de titel op de 1500 meter, de concurrentie ook op dit nummer mijlenver achter zich latend. Haar uitverkiezing in de nationale ploeg, die aan staande morgen tegen Enge land en Hongarije uitkomt werd in huize Van Gerven dan ook niet als een verrassing begroet omdat het invitatie- kaartje van de KNAU al tallo ze malen door de brievenbus gleed, maar het is natuurlijk een geschikte aanleiding om het geheugen eens op te fris sen en om in de toekomst te kijken. Joke van Gerven (26), ge trouwd met de eveneens natio naal bekende atleet Wim van Gerven, loopt al elf jaar mid den- en lange afstanden omdat zij voor de sprint nu eenmaal geen aanleg had. „Een trainer heeft zoiets meteen door en, omdat hij de vakman is, volg je zijn advies en specialiseer je je op de nummers die het meest geschikt zijn. In het be gin waren dat de zes- en ach terhonderd meter; later de echte lange afstanden. De 3000 meter loop ik pas sedert een jaar of vier, eenvoudigweg omdat deze afstand eigenlijk pas in '70 officieel erkend werd. Nou, door allerlei oorza ken verdwenen binnen een paar jaar tijd al mijn vroegere concurrentes zoals Mary Gom- mers, Anneke de Lange en Dja Keyzer van het toneel en bleef ik als enige over. Het klinkt misschien wat gek terwijl het daarbij nog droevig is ook, maar na mij komt er voorlopig niets", verhaalt ze. Misschien des te opmerkelij- Joke van Gerven, momenteel onbetwist Neerlands sterkste lange afstandloopster. ad van kaam ker is de proeve van be kwaamheid die Joke van Ger ven veertien dagen gelden aflegde. Zonder de minste of geringste tegenstand, op haar dooie eentje, stelde zij het na tionaal record op de 3000 me ter op 9.12.0 min. waarmee het oude record van Marijke Mo- ser met maar liefst twee se conden aan flarden ging. Een prestatie die ook over de grens niet onopgemerkt bleef, want het leverde meteen twee eer volle invitaties uit Kopenha gen en België op. Wedstrijden die Joke van Gerven helemaal ziet zitten, want internationale top-ontmoetingen zijn gewoon noodzakelijk om ervaring op te doen. „De tegenstand" legt ze uit," is hier in Holland der mate gering, dat ik al van te voren weet, dat ik zal winnen. Je kunt je aan niemand op trekken, je moet altijd zelf het tempo bepalen. Dat nationale record is voor mij een aanwij zing, dat ik veel sneller moet kunnen, tenminste, wanneer er sterkere of gelijkwaardige at letes in de baan zijn waaraan je je kunt optrekken. Interna tionaal contact is onmisbaar wil je althans hogerop komen. Maar ja, ik kan niet, zoals Jos Hermens, een paar maanden overal ter wereld allerlei wed strijden aflopen. De Bond stuurt me zo'n zes keer per jaar „weg"; de rest zal je zelf moeten versieren. Zonder sponsor een onhaalba re zaak, want dat kost handen vol geld. Weet je niet iemand voor me", vraagt ze dan la chend maar wel gemeend. Joke van Gerven, die zegt 's winters elf keer per week te trainen en wanneer de zon schijnt zeven keer, gelooft hei lig in de verbetering van haar eigen record. Zondag in Drachten waarschijnlijk nog niet, maar tijdens die wedstrij den in Kopenhagen moet het gebeuren. „Ik heb gehoord, dat er een sterk veld aan de start zal verschijnen en dat is uiteraard alleen ten voordele van mij. Ja, er zal daar best een goede tijd uitkomen", zegt de Noord wijkse atlete die overigens een goede tijd pre valeert boven een overwin ning. „Ik word", licht ze toe, „liever tiende met een nieuw record dat dat ik win in een slechte tijd. Atletiek is een race tegen de tijd en tegen jezelf. In de wedstrijd tellen anderen nau welijks mee. De zelfoverwin ning is belangrijker dan de uiteindelijke overwinning", zegt ze, daarmee blijkt gevend van een sportieve instelling. Over De Spartaan tenslotte vertelt ze: „Een bijzonder fijne club waar in een prettige sfeer goed gewerkt wordt. Hoewel je als atleet puur individualis tisch ingesteld bent heb je een vereniging gewoon nodig en echt niet alleen omwille van de accommodatie. We hebben een gezellig groepje dat hard werkt en waar je gezellig mee kunt babbelen. Bovendien ben je een stimulans voor elkaar en hoezeer dat werkt blijkt wel uit de resultaten", meldt Joke van Gerven, niet zonder trots. Niet in het minst door haar inspanningen overigens.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4