Minister Lubbers onderbrak vakantie lom Riinsburgse ifeestweek te openen Dertig jaar geleden scheerden vliegende bommen over Lisse Corso drukt stempel op Rijnsburgse 1000-jarig feest Rijnsburgers vertonen goede sier Medaille voor 4 dagen zwemmen i oh -ATERDAG 2 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT T AGIN A 3 Van een onzer verslaggevers Rijnsburg Vanmiddag om 1 uur is het Rijnsburgs bloemencorso 1975 met muziek vertrokken om een zegetocht te ondernemen door een wijdde omgeving. Hoogzomer en 1000 jaar Rijnsburg, een geweldige combinatie die het erg goed met elkaar kan vinden. Tienduizenden hebben onder de mooiste om- stadigheden een wondere wereld van Flora's levende kinderen aan zich voorbijzien trek ken. Het Rijnsburgs bloemencorso kent men al jaren, maar 1000 jaar Rijnsburg vervat in de mooiste kleuren, de uitbindigste praalwa gens, gerealiseerd door vormgever Joop Vis ser en Wim Buurman, heeft men nog nooit met eigen ogen aanschouwd. Men keek direct al de ogen uit op de kam pioenwagens, zoals de mooiste praalwagen van CCWS Transport Land.- en'Tuinbouw, Honselersdijk, en de eerste prijzen: Ruine Abdij Rijnsburg, Korenmolen „De Vlinder", Rabo-bank Rijnsburg. De ere-prijs kreeg Transport Land- en Tuinbouw CCWS Bloe men de wereld rond. Tweede prijzen kregen Juktransport, gezamenlijke kwekers Noord- wijkerhout-De Zilk, Spinoza, VW Katwijk, Floris V, Comité 1000 jaar Rijnsburg. Bij de personenauto's (zonder reclame) kreeg de ere- en eerste prijs C. de Koning, Rijnsburg (tevens mooiste personenauto van het corso. En een eerste prijs was voor Makelaarskan toor Den Haan, Rijnsburg-Noordwiik. Bij de personenauto's (met reclame) ging de ere- en eerste prijs naar Garage Dijksman te Rijns- burg en de eerste prijs naar G. Olsthoorn, Honselersdijk. g (S)l Ad de a J o 50 Een opmerkelijk beeld gisteravond op het feestterrein van het 1000-jarige Rijnsburg. In historische kledij gestoken echtparen aan de zwier op de kermis. Van een onzer verslaggevers Rijnsburg Drs. R. F. M. Lubbers, minister van Economische Zaken, heeft gistermiddag 1000 jaar Rijnsburg extra glorie bijgezet door het corso officieel te openen. Dit gebeurde in de restauratie van Bloemenveiling „Flora". De minister en zijn gezin hadden voor deze daad hun vakantie onder broken, ze kwamen vanuit het Noordbrabantse Chaam naar Rijnsburg om aan de feestviering een extra accent te geven. Zomerser had Rijnsburg zich deze mijlpaal niet kunnen denken; menig voorhoofd werd afgewist toen de duizend jaar in de huidige geschiedenis officieel werden opgete kend. De minister opende met een sleutel de poorten van het burchtrijk Rijnsburg, waarna de feestvreugde pas goed kon losbarsten. De heer C. Leeuwenburg, voorzitter van 1000 jaar Rijns burg, had het in een toespraak al aangegeven: „Het bestaan van Rijnsburg heeft nooit een rustig verloop gehad. Door zelfstandigheid en avonturis- me is in de nu werkende en levende bevolking geen af stand te ver in Europa om de pakket, samen met de kundig heid van de bloemist-winke lier, waarmee het corso 1975 tot voltooiing is gebracht, is vakmanschap en mee ster- De minister haakte in zijn ope ningswoord Hierop in. Hij loof de de inzet van het dorpsleven, het harde en ijverige werken. sierteeltprodukten ter plaatse Vooral het feit dat de bevol- te brengen en te verkopen. De king zich voor 80 procent in presentatie van het sierteelt- klederdracht had gestoken Minister Lubbers (midden) in gesprek met de burgemeester van Hüttental en de in historische kledij gestoken burge meester De Roos van Rijnsburg. vond hij prachtig. Zo begon ren, en geïllumineerd. Vlaggen het bloemendorp aan zijn wapperden van de Grote of grootste jubileumviering: stra- Laurentiuskerk: Rijnsburg ten versierd met het wapen komt er voor uit, dat het blij van de gemeente, een rode to- is.... Van een onzer verslaggevers Rijnsburg Minister Lubbers had geen woord teveel gezegd over die Rijnsburgse nijverheid, die tot uiting werd gebracht in de prachtige „geconstrueerde" kledij, die alom te bewonderen was gistermiddag toen de jubel rond 1000 jaar Rijnsb.urg losbrak. Kosten noch moeiten waren gespaard gebleven, de Rijnsburgse bevolking was gestoken in pak ken en toiletten van fluweel en brokaat, met hoofse hoeden en andere hoofdtooien. En de kleine Rijnsburgers en -burgeressen deden natuurlijk ook mee. De grootst mogelijke zorg en zorgvuldigheid waren er aan besteed. Een oude kinderwagen ontbrak niet en de vele tientallen Canadese gasten bleken nog Rijns burger in hart en nieren te zijn, want niet zelden hadden ook dezen zich gestoken in „gouden eeuwse" gewaden en daarboven sta ken hoeden die met veel zwier werden gedra gen. Over een goede week zijn deze Rijnsbur gers weer de harde werkers die de goede sier op de tweede plaats of een latere plaats laten komen. B en W hielden gistermiddag in het raadhuis in „groot tenue" receptie, wethouder De Mooy was in zware laarzen gestoken. Zondag is het feest „bevroren" want al zou Rijnsburg 2000 jaar bestaan, aan de zondag komen deze feestelingen niet. Gisteren werd de eerste dag afgesloten met een serenade voor het gemeentehuis door de korpsen Wil- helmina, Floraband en de drumband DWS. De klederdrachten vormen een hoofdstuk apart: een „rederijker", enigszins onherken baar, legde een nieuwsgierige dorpeling uit, dat 'ie een groentetuintje „daar achterin" had. Toen wist men weer, wie die 17e eeuwer was. Zelfs iemand die „bij ons op de dijk woont" kon door een buurman van „even een stukje verderop" niet meer thuisgebracht worden. Rijnsburg gnuift en heeft nog een hele week voor de boeg. Met Herman op stap Benno v. Veggel de verrassing van badgastentoernooi Katwijk Van onze tennismedewerker KATWIJK/NIEUWKOOP Benno van Veggel is de reve latie van het badgastentoer nooi van Katwijk. Donderdag schakelde hij in B. favoriet Frans Engelenburg uit, giste ren veegde hij de Luxembur ger Eckelmann van de baan met 6-2 en 6-4. In de finale ontmoet hij nu de winnaar van het duel Kallenberg- Blommendaal Bij de dames gaat morgen de eindstrijd tus sen Ineke van der Meer en de winnaar van de tweestrijd Mi- lou Penseel-Loselotte van de Bijl. De eindstrijd bij de C-da- mes zal gaan tussen Corine Heestermans en Cora Bloot In D ontmoeten Bernadette Kraayenvanger en W. Pas el kaar Het herenenkelspel B in Nieuwkoop verloopt geheel volgens de verwachtingen. In de eindstrijd zullen de eerste twee geplaatsten tegenover el kaar Staan: Gert Appelboom en R. Drost Ben Baard, favo riet in C, had moeite de eind strijd te halen. In de halve finale verloor hij de eerste set van Marcel de Bakker, met 1-6 maar herstelde zich daarna goed: 6-4, 6-0. In D zorgde Mimi Carlier, pas veertien jaar oud, voor een opmerkelijk resultaat. Niet al leen bereikte ze overtuigend de enkelspelfinale, maar met mevrouw De Jong en Dolf de Blécourt ook de dubbel- en gemengddubbeleindstrijd. Feestelijke slot wandelvierdaagse van Sassenheim Van onze correspondent SASSENHEIM - De avond vierdaagse van Sassenheim is gisteren besloten met een fees telijke rondgang door het dorp, waaraan in totaal 712 deelnemers meededen, 35 min der dan dinsdagavond voor de vierdaagse van start gingen. De wandelaars werden vooraf gegaan door drumband Adest Musica. De stoet ging o.m. langs het gemeentehuis, waar burgemeester Kret en het be stuur van de Stichting Jeug- drecreatie het défilé afnamen. Alle deelnamers kregen na afloop een medaille, waarop aangegeven hoeveel keer de vierdaagse is gelopen. De afge lopen tien jaar hebben in to taal 5212 de vierdaagse in Sas senheim geloften. Vaste mede werkster mevr. Homan-Im- merzaal kreeg ter gelegenheid van het tweede lustrum bloe men aangeboden. Scholen in Alkemade vernieuwd Van onze correspondent Alkemade De schoolgaande jeugd van Alkemade zal in veel gevallen hun vertrouwde schoolgebouw maandag a.s. niet meer terugkennen. Een totaal nieuw gebouw hebben de openbare Basis- eivkleuter school, de Gerardus II en de Maria-school gekregen. De Jo zefschool te Rijpwetering heeft een bijna volledig ver nieuwd gebouw en het school gebouw van de Bavo-school te Oud-Ade wordt momenteel vernieuwd. Ook voor het voortgezet on derwijs gebeurt er het een en ander. De R.K. Mavo betrekt een aantal noodlokalen van het voormalig Asram-college te Alphen. Deze lokalen staan op het terrein waar reeds eer der de Gerardus II gehuisvest was. L.H.N.O. „de Koperwiek" wordt met een aantal perma nente lokalen onder het hoofd gebouw uitgebreid. Openbaar onderwijs in Noordwijkerhout Van onze correspondent Noordwijkerhout De eerste openbare kleuter- en basis school van Noordwijkerhout is gisteren officieel geopend. Na een bijeenkomst in de burger zaal van het gemeentehuis he- sen leerlingen de vlag op het nieuwe gebouw aan de v.d. Weijdenlaan dat als naam heeft gekregen de Regenboog- school. Hoofd van de school is de heer B. Voorn. Expositie bekroonde persfoto's in Katwijk Van onze correspondent Katwijk In het voormalige postkantoor aan de Voorstraat in Katwijk is gisteren door de journalist H. Mulder een ten toonstelling geopend van fo to's, die door 's werelds beste (pers) fotografen in 1974 zijn gemaakt De expositie, die ge houden wordt onder auspiciën van World Press Photo, is geo pend tot 23 augustus. Cees v.d. Laan wijst de plek waar nog een V-1 in de grond zit. een detachement SS'ers nam er zijn intrek. Hoofdzakelijk Duitsers, maar ook vrij veel Polen. Dat waren nog de be sten van het stel. Van hen kwamen er 's nachts nog wel eens stiekum naar het dorp om daar te luisteren naar de Engelsè radio. „In het bos rond het kasteel kregen de SS'ers een bikkel harde opleiding. Ik heb het meerdere malen meegemaakt dat zo'n hele groep hier poe delnaakt door het bos mar cheerde. Wie uit de pas liep moest honderd meter door het zand kruipen en weer terug- rennen naar de groep. Men liep ook poedelnaakt door het dorp. Zelfs midden in de win ter. Dat was om ze alvast aan de kou te laten wennen voor het geval ze in Rusland zouden moeten gaan vechten. Met Cees v.d. Laan liep ik nog even naar de plaats waar de lanceerinrichting heeft ge staan. „Het ding zit hier nog steeds in de grond", zei hij. Het was te lomp om uit te graven. We hebben er zand overheen gegooid. Het verle den hebben we bedolven. Maar soms keert het verleden toch nog even terug. Want vlakbij de plaats waar dertig jaar geleden de raketten wer den afgevuurd ligt nu de stra lende Keukenhof, een toeristi sche trekpleister bij uitstek. En Cees v.d. Laan is daar ook wel eens Duitsers tegen geko men die tijdens de oorlog in de Keukenhof gelegerd zijn geweest. „Na zo'n ontmoeting komen al die herinneringen weer bij me boven. Dan zie ik al die soldaten weer en hoor ik weer die raketmotoren brul len. Maar dan kijk ik maar weer naar de bloemen en de bomen in de Keukenhof en dan denk ik dat er ook een zonzijde is aan dit leven" De Noordwijkerhoutse wethouder Koelewijn heeft in zijn leven waar schijnlijk nog nooit zo veel medailles uitgereikt als gisteravond. Het wa ren er, als ik goed heb geteld, 112. Die deelde hij uit aan de zwemmers die deze week hebben meegedaan aan de zwemvierdaagse in het Kokkerbad. En de wethouder nam er de tijd voor. Hij raffelde zijn ge lukwensen niet af maar drukte ieder persoonlijk de hand en feliciteerde. Dat deed hij vijf keer in vlot Engels omdat aan de vierdaagse ook een Engelse familie deelman. De wethouder zette ook nog even de leiding van het zwem bad in het zonnetje. Hij zei deze zwemvierdaagse een erg goed initiatief te vinden en daar kan ik het helemaal met eens zijn. Want de laatste tijd kom ik nogal eens in zwemba den en dan valt het mij steeds op dat er eigenlijk zo 'weinig vertier is in het overdekte bad Vooral als het erg druk is. Dan kan je nauwelijks een kant op. Een paar baantjes zwemmen gaat nauwelijks. Daarom is dit een erg goed initiatief dat ik ook andere zwembaden van harte aanbeveel. Want zo krij gen de mensen weer meer ple zier in het zwemmen. Een dan stijgt misschien ook weer het bezoekersaantal dat, zo heb ik vernomen, dit jaar in veel overdekte baden erg is tegen gevallen. Ruim dertig jaar geleden, op Witte Donderdag 1945, leek de hemel boven Lisse 's nachts open te breken toen op het landgoed Keukenhof de Duitsers de raketbaan van waaraf zij bijna een jaar lang hun vliegende bommen (V-Een richting Engeland hadden geschoten, opbliezen. Kort daar voor hadden ze ook nog in rap tempo hun aanzien lijke voorraad van deze logge projectielen afge vuurd, bang als men was dat de oprukkende vijand beslag zou leggen op dit „geheime" wapen. In Lisse en omgeving zal men die gedenkwaardige donder dag nog lang blijven herinne ren. De hemel boven dit stukje Bollenstreek was angstwek kend verlicht toen de vliegen de bommen voor de laatste maal vanaf het landgoed op stegen en de lanceerbaan met grote stukken trotyl werd op geblazen. 1 Over die gedenkwaardige pe riode sprak ik gisteren op het landgoed met Cees v.d. Laan, die al van 1940 als bosarbeider werkzaam is op de Keukenhof en die de bezetting van het kasteel en omliggend terrein van dichtbij meemaakte. Aan leiding tot mijn gesprek met hem was mijn ontdekking vo rige week dat in de Hogeveen- sepolder in Noordwijkerhout nog een V-Een in de grond zit Het omvangrijke exemplaar ligt dicht tegen de Leidsevaart maar is volgens de Mijnoprui- mingsdienst ongevaarlijk. Cees v.d. Laan herrinnert zich die raketstelling nog als de dag van gisteren. Hij zegt: „De lanceerbaan werd gebouwd op nog geen vijftig meter afstand van wat nu de ingang is van de bloementuin. Het ding be stond uit een groot aantal be tonnen peilers met daarop, schuin oplopend, een schaal- vormige stalen constructie. Eenvoudig van opzet maar wel effectief. Ik weet nog goed dat die eerste V-Een de lucht in ging. Heel Lisse schrok wak ker. Later zijn we er wel aan gaan wennen. Zo'n zes keer per nacht werden die krengen afgeschoten. Later werden dat er zelfs twintig". vaartweg. Door de explosie is toen het dak opgelicht. En er waren ook veel blindgangers die men later onschadelijk heeft gemaakt". Cees v.d. Laan vertelde mij wel te vermoeden hoe het kwam dat er zoveel vliegende bommen hun doel niet bereik ten maar in de buurt „neer streken". Hij zegt: „De lan ceerinrichting werd bediend door Italianen. Die hebben waarschijnlijk sabotage ge pleegd". In 1943 vorderden de bezetters het landgoed en het kasteel. Een belangrijk deel daarvan werd tot „sperrgebied" ver klaard. Hermetisch van de buitenwereld afgesloten zodat niemand kon zien wat zich daar in het bos afspeelde. Maar Cees. v.d. Laan, die als bosarbeider zijn werk kon blij ven doen, had zijn oren en ogen wijd open. Hij vertelt: „Graaf van Lyn- den moest uit zijn kasteel en Wethouder Koelewijn (met baard) feliciteert hier de zwemgrage familie Hughens. „Maar veel hebben hun eind doel niet gehaald. Er vielen er enorm veel in de omgeving van het Keukenhofbos, in de Lageveen en ook in de Hooge- veenspolder. De Duitsers wa ren wel zo verstandig geweest dat gebied te evacueren an ders waren er veel doden ge vallen. Op het landgoed zelf ging zo'n V-Een dwars door een boerderij en in de Hooge- veenspolder kwam er een te recht achter het huis van Jan van Schie aan de Schippers-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3