ontwikkeling Zorgen over in Portugal bij VARA Rijke enclave scheidt zich af van Angola Akkoord over luchtlijn Amsterdam-Paramaribo Controverse opgelost Ook Lockheed gaf steekpenningen Schietpartij in Helsinki Vkkoord op Cyprus Lubbers opent corso Ccld6c0otvtcmt trt Rao«nbura 2 Leiden oostbus 11 lei 071- 22244 G.ro 103003 "Bank Amro-bank N VLeiden D.rectear-hoofdredac.aur F. J Plug Adj. hoofdredacteur J. J Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leone l^rtencesforcl B T W 7o«pèr 'ret Telefonie f 3* Klachten becorg.ng ,el 07,. 222« (.0 00 to, ,9 00 uur) Abonneren par weak 2.B1kwadaa! 36.32; ,aa, ere cap. Zaterdag 2 augustus 1975, 65e jaargang no. 20185 Sarah Vanavond op Ned. I om 20.21 uur het tv-spel "Sarah" over het 15-jarige meisje, dat aan de drank raakt door scheidingspro blemen thuis. Op het andere net om 22.00 uur Orson Welles met zijn film "De beloning". Morgenavond op Ned. I om 20.50 uur het tv-spel "Een zoen voor je vijftigste". Zonnig Droog en zonnig weer met een matige noordoostelijke wind. Max. temperaturen van 21 gr. in. het Waddengebied tot 27 gr. in het zuiden. Morgen zon: 5.03—20.28. Schev. hoogw.: 11.11 en 23.43. Laagw.: 6.32 en 19.05. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii 'ootje aden HELSINKI (UPI) De Finse kustwacht heeft in water dat onder de strenge veiligheidsmaatregelen rond de topcon ferentie viel geschoten op een speedboat die zonder licht voer. Eén opvarende werd gedood en een andere aangehou den. Het incident vond donderdagavond plaats in de buurt van een hotel waar veel deelnemers aan de Europese confe rentie verbleven. De boot voer in voor de duur van de conferentie afgesloten water. Hoe de boot in de afgepaalde zone is kunnen komen is niet bekend. Van onze correspondent Jan Schils HELSINKI Premier den Uyl en mi nister Van der Stoel (buitenlandse za ken) hebben gisteravond na afloop van de Veiligheidsconferentie in Helsinki een uur lang gesproken met de Portuge se president Da Costa Gomez. Na ait gesprek zei premier Den Uyl dat het onderhoud zijn enorme zorg ten aanzien van de politieke ontwikkeling in Portu gal geheel had bevestigd. Mr. Van der Stoel zei dat de Portugese president had gewezen op het gevaar van een „reactionaire contra-revolutie" in Portugal en dat de chaos daardoor nog veel groter zou kunnen worden. In de Portugese regering, waarvan de samenstelling vandaag bekend zal worden gemaakt, zullen geen vooraanstaande socialisten zitting hebben, zo ver klaarde minister Van der Stoel. Ook heeft de Portugese president gesprekken ge voerd met president Tito van Joegoslavië en met de Sovjet-partijleider Brezjniev. Hoewel over de resultaten van deze gesprekken het diepste stil zwijgen wordt betracht, wisten diplomatieke krin gen in Helsinki te vertellen dat zowel Tito als Brezjnjev Portugal economische steun hebben toe gezegd in de vorm van een lening, die ook de EEG overweegt maar nog steeds heeft uitgesteld in verband met de onzekere politieke situatie in het land. In diplomatiek Helsinki heerste gisteren de overtuiging dat in de laatste twee dagen de kans op een burgeroorlog zeer groot is geworden. In Helsinki werd de Europese veiligheidsconferen tie besloten met de ondertekening van een reeks documenten die ondermeer de onafhankelijkheid en het recht op zelfbeschikking van alle Europese landen, de onschendbaarheid van hun grenzen en het vrij verkeer van personen, ideeën en informa tie moeten garanderen. Er heerste in Helsinki een gematigd optimistische verwachting voor de toe komst, vermengd echter met een zekere dosis onzekerheid over de vraag of alle landen zich wel aan de overeenkomsten, die elke dwingende wette lijke basis missen, zullen houden President Ford van de Verenigde Staten en Sovjetlei der Breznjev schudden elkaar de hand nadat 35- Europese leiders hun handtekening hebben gezet onder enkele documenten die de Veiligheidsconfererv- tie in Helsinki heeft opgeleverd. 'ENEN (AP/AFP) Bij de besprekingen in Wenen tussen de ertegenwoordigers van de Turkse en Griekse bevolkingsgroepen p Cyprus is gisteren een akkoord bereikt over de positie van s minderheidsgroeperingen in deze Cypriotische gemeenschap en. e leider van de Turkse Cyprioten; Rauf Denktash, zei dat op rond van dit akkoord ongeveer tienduizend Griekse Cyprioten in s Turkse zone kunnen blijven en ongeveer negenduizend Turkse yprioten uit de Griekse zone kunnen vertrekken. Verder mogen ngeveer 800 Griekse Cyprioten zich bij hun familie in de Turkse >ne voegen. (Van een onzer verslaggeefsters) LOEANDA De rijke enclave Cabinda heeft zich gisteren formeel van Angola afgescheiden en de onafhankelijkheid afgeroepen. Een woordvoerder van de Angolase bevrijdingsbeweging FNLA heeft verklaard dat de drie bevrijdingsbewegin gen in Angola deze onafhankelijks verklaring niet aanvaarden. De onafhankelijkheid is afgeroepen door het Front van de Bevrijding van Cabinda (FLEC). De encla ve ligt ten noorden van de rivier Kongo en is van de rest van Angola gescheiden door een strook Zairees grondgebied. Cabinda is in de jaren twin tig bij Angola ingelijfd. Daarvoor was het een aparte kolonie van Portugal. De enclave is erg belangrijk voor Angola vanwege de enorme hoeveelheden olie die dit land oplevert. De onafhankelijkheid zal evenmin door de meer derheid van de Afrikaanse staten worden erkend. De voorzitter van de afscheidingsbeweging FLEC- werd gisteren niet toegelaten tot de topconferentie van Afrikaanse staatshoofden in Kampala, die hij had willen toespreken. Inmiddels gaat de vlucht van Portugezen uit Ango la onverminderd voort Portugal zal een grote luchtbrug organiseren tussen Angola en Portugal teneinde binnen twee maanden 200.000 Portugezen uit Angola over te brengen. Aldus wordt vanuit Johannesburg gemeld. De luchtbrug zal aanstaan de maandag moeten beginnen, mits men voldoen de brandstof kan bemachtigen. at doe je als de zon op het blote bolletje hijnt, en als je bo ndien nog in de lurt bent van verkoe ld zeewater? Welnu, zet een fleurige stro-- ted op om zonnes- ak te voorkomen en roopt de broekspijp- i op. En dan maar orzichtig de bran- ng tegemoet. lllllllilllllllllllllll (Van een onzer verslaggevers) £hiphol De Surinaamse luchtvaart- laatschappij SLM krijgt een verlengde >C-8 van het type '63 van de KLM in uur. Het toestel, dat in de kleuren van e SLM wordt geverfd, zal uiterlijk 1 ovember tweemaal per week op de lijn msterdamParamaribo v.v. vliegen. <e bemanning zal door Suriname wor- en aangewezen. Ook zullen de passage tarieven tussen Paramaribo en Amster dam worden verlaagd. Dit is het resultaat van het overleg dat de Surinaamse minister van economische zaken mr. E. Bruma, de afgelopen tien dagen heeft gevoerd met minister Wester terp van verkeer en waterstaat en met de KLM-directie. Reeds eerder hebben .KLM en Suriname voorstellen gedaan over gezamenlijk exploiteren van de lijn Amsterdam—Paramaribo. Deze voorstel len vonden echter geen goed onthaal in Paramaribo. De KLM kwam daarop met andere voor stellen, die volgens mr. Bruma overeen kwamen met de Surinaamse wensen. In de thans bereikte overeenkomst zal de KLM een groter deel van de kosten dra gen verbonden aan onderhoud, bediening en afhandeling van vracht en passagiers. HILVERSUM (ANP) Een ontmoeting gisteren tussen het hoofd bestuur van de VARA en de zich in haar berichtgeving beknot voelende Informatiegroep Radio heeft tot een oplossing van de controverse geleid. Deze controverse ontstond naar aanleiding van de houding die het redactieteam van het VARA-actualiteitenprogramma Dingen van de Dag innam ten aanzien van de ontwikkelingen in Portugal. De infogroep onderschrijft in grote lijnen de politieke verklaring van het hoofdbestuur. De groep staat nu op het standpunt dat het hoofdbestuur de statuten moet interpreteren en dat de redacties op basis daarvan een journalistiek beleid formuleren. Dit heeft de VARA gisteren meegedeeld. „De VARA voelt zich verbonden met die krachten, die in Portugal op grondslag van een parlementaire democratie een socialistisch bestel willen vestigen. Dat geldt met name voor de socialistische partij van Mario So ar es", aldus de VARA. - Incident op kustvaarder PORTSMOUTH (Rtr) Giste ren is voor de kust van het Zuidengelse eiland Wight een vrouw overboord geslagen van de Nederlandse kustvaarder „Bram" en verdronken. Haar lichaam is inmiddels geborgen, zo heeft de Engelse politie mee gedeeld. Twee opvarenden van de „Bram" zijn van boord gehaald en naar Portsmouth gebracht voor verhoor. De politie ver moedt, dat de vrouw overboord is geraakt tijdens een ruzie op het schip. Noodlottige ansichtkaart TEXEL Een ansichtkaart aan een caféhouder in De Koog, waarop hij had geschreven „Voortaan beter op de autosleu tels passen, bedankt voor het geld", is de 27-jarige C. W. uit Goor fataal geworden. De jongeman had begin juli uit een voor de zaak van de'café houder geparkeerde auto elf honderd gulden gestolen. Mede door de spontane corresponden tie kon de rijkspolitie de dader aanhouden, maar ondanks de positief uitgevallen schrijfproef ontkent de jongeman. WASHINGTON (AFP) Twee maanden na het bekend worden van de omkoopaffaires bij Northrop heeft nu een andere Ameri kaanse vliegtuigbouwer, Lockheed, toegege ven steekpenningen aan functionarissen in het buitenland te hebben gegeven met het doel de verkoop van militaire vliegtuigen te bevorderen. Een woordvoerder van Lockheed verklaarde gisteravond dat sedert 1970 minstens 22 miljoen dollar was betaald aan „functiona rissen" van verscheidene regeringen en aan een aantal organisaties in het buitenland. Hij wilde geen namen van deze landen en organisaties noemen. Die zijn echter wel bekend bij de senaats commissie die een onderzoek instelt naar het geven van steekpenningen door Amerikaan se ondernemingen. Deze subcommissie wil dat alle bijzonderheden over de omkoopaf faires bekendgemaakt worden. Dat is al gebeurd met soortgelijke zaken, waarbij de oliemaatschappijen Gulf Oil en Exxon en de' vliegtuigfabriek Northrop betrokken waren. Engelsman in Bijlmer gewurgd AMSTERDAM De 29-jarige Amsterdam mer H. van E. (zonder beroep) wordt ervan verdacht in de nacht van donderdag op vrijdag zijn 26-jarige Engelse vriend P. C. J. Lawrence in hun woning in de Bijlmer meer door wurging om het leven te hebben gebracht. De man is aangehouden. Aanvankelijk was de recherche in de veron derstelling dat er sprake was van zelfmoord, op grond van de verklaring van verdachte, dat zijn vriend een technisch ambtenaar een grote dosis medicijnen had ingeno men. Bij de sectie werden echter geen medi cijnen in het lichaam van het slachtoffer aangetroffen. Wel bleek dat zijn strottehoofd was ingedrukt Den Uyl sprak met Portugese president Haagse jongen naar kroonprins Marokko Lillehammer (ANP) De 15-ja- rige Haagse padvinder Adam Bakker heeft gisteren op de we reldjamboree in het Noorse Lil lehammer een uitnodiging ge kregen op 20 augustus in Ma rokko de verjaardag bij te wo nen- van kroonprins Sidi Mo hammed. Adam kreeg de uitnodiging als een van de 13 eerste-prijswin naars van een wedstrijd die door de kroonprins was uitge schreven voor de bewoners van zijn kampafdeling op de Jambo ree. De eérste-prijs winnaars kregen een tiendaagse reis naar Marokko aangeboden. Kroon prins Sidi Mohammed wordt 20 augustus 12 jaar. Abie Nathan weer op pad HAIFA Abie Nathan is met zijn drijvend radiostation giste ren naar het oostelijk gebied van de Middellandse Zee geva ren om zijn pogingen te hervat ten beter begrip tussen de Ara bieren en Israëliërs tot stand te brengen. Het schip, dat rock-muziek, ad vertenties en oproepen tot ver zoening uitzendt, was in juni voor Haifa voor anker gegaan nadat de Egyptische autoriteiten hadden geweigerd het een tocht door het Suezkanaal te laten maken. De voormalige luchtmachtpiloot zei van plan te zijn nog eens een poging voor een tocht door het kanaal te ondernemen. Rijnsburg Drs. R. F. M. Lubbers, minister van economische zaken, heeft gistermiddag 1000 jaar Rijnsburg extra glorie bijgezet door het corso officieel te openen. Dit gebeurde in de restauratie van Bloemenveiling „Flora". De minister en zijn gezin hadden voor deze daad hun vakantie onderbroken, ze kwamen vanuit het Noordbrabantse Chaam naar Rijnsburg om aan de feestviering een extra accent te geven. Zomerser had Rijnsburg zich deze mijlpaal niet kunnen denken; menig voorhoofd werd afge wist toen de duizend jaar in de huidige geschie denis officieel werden opgetekend. De minister opende met een sleutel de poorten van het burchtrijk Rijnsburg, waarna de feestvreugde pas goed kon losbarsten. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli ïfPMMM Inschrijving en gelijk aanvang van onze DANSLESSEN voor jongelui (beginners) PIJNACKER zondagmiddag 10 augustus 2*15 uur in het Parochiehuis. NIEUWKOOP - maandagavond 11 augustus - 7.30 uur in het Parochiehuis. LANGERAAR dinsdagavond 12 augustus - 7.30 uur in het Parochiehuis. BOSKOOP - woensdagavond 13 augutsus 8.00 uur in het Verenigingsgebouw Rozenlaan. OUDEWATER - vrijdagavond 15 augustus - 8-00 uur in het Thaliatheater. WOERDEN - zaterdagavond 16 augustus - 8.00 uur in Hotel-Café-Restaurant „DE EENHOORN", Utrechtsestraat weg, vlakbij het station. Berkel/Roderijs, Nieuwveen en Bodegraven beginnen 14 da gen later. Aanvang danslessen voor GE HUWDE en VERLOOFDE pa ren in de plaatsen: Woerden, Kamerik, Harmeien, Boskoop en Oudewater. Aanvang eind september. Wilt u nu al reeds meer weten? Bel ons I

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1