Jan de Leeuw heeft geen slapeloze nachten meer GOED JAAR VOOR KAPITALESTAL MEUN Jan van Dooyeweerd en Jan Wagenaar niet aan start Derby DRAFUPS VELD VOOR DE DRAVERSDERBY SUPERTRIO OP DUINDIGT NOTEER BU DE RADIO IATERDAG 2 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT In de Beneluxprijs liep Worthy Dean die uitnodigingen heeft ontvangen uit Milaan, n Malmö, geheel buitenom naar de overwinning. De Zilveren Dom werd gewonnen. Gelukwensen van de heer Horselet aan Jan de Leeuw. In het midden de oudste dochter van eigenaar Piet Meijn. [Van onze paardesportmedewer- ker) HOOFDDORP Drie jaar ge leden zou de Hoofddorper Jan de Leeuw „even" de derby gaan winnen met de toen torenhoge favoriet Korjak. Een prachtige draver die echter enkele dagen voor de derby een blessure op liep en niet kon starten. Jan de Leeuw de sympatieke trainer pikeur moest weer eens een te genslag incasseren in zijn loop baan die voor die tijd zeker niet over rozen was gegaan. Jan de Leeuw veroverde pas zo'n negen jaar geleden met veel kunst- en vliegwerk zonder ooit leerlingpikeur te zijn geweest erkenning als beroepstrainer en pikeur. Voor die tijd was de Hoofddorper in de grote hobby die zijn werk werd eigenaar, rijder en trainer. Jan de Leeuw heeft het vele jaren moeten doen met vele slechte paarden* Paarden die elders de haver niet meer konden verdienen, I kregen bij de „Professor" nieuw leven ingeblazen. In de 51ste dravers derby komt Jans zoon Cees de Leeuw aan de start met het paard Naron Bui tenzorg. Meer dan op een derde plaats durft zijn vader niet te hopen. Jan de Leeuw (50 jaar) is een jaar geleden aan een nieuw hoofdstuk begonnen. Een hoofdstuk waarop vele van zijn collega's jaloers kunnen zijn. Jan de Leeuw is trainer van de paarden van de Oostzaanse stal iMeyn. Het verhaal over eigenaar Meyn en zijn paarden werd dinsdag avond opgetekend, nadat de Amerikaan Worthy Dean met Cees de Leeuw (21) de eerste overwinning noteerde op Neder landse bodem tijdens de Grote i Beneluxprijs. Aan het woord met als „entourage" de prachti ge ereprijs een zilveren Dom met een waarde van vijftien mil- le Jan de Leeuw (50): „Ik durf gerust te zeggen dat de paarden die eigenaar P. Meijn in Ameri- ka gekocht heeft hele dure zijn en dat nog nooit een Nederland se eigenaar zulke bedragen voor paarden als de driejarige Spee dy Volita en Worthy Dean op Worthy Dean winnaar van de Grote Beneluxprijs komt morgenmiddag op Duindigt aan de start. Het paard op de foto tussen vader Jan en zoon de Leeuw. Met Speedy Volita en de vele Franse imports van Stal Meyn vormt destal een kapitaal bedrag dat rond het miljoen moet zitten, zo zijn de gissingen. tafel hebben gebracht. Zulke toppers worden in Amerika al leen aangekocht door rijke Zweedse en Italiaanse eigene- raen. Het meneer Meyn als eige naar heb ik natuurlijk een lot uit de loterij gekregen. Ruim een jaar geleden kwam hij bij mij aan stal en wilde een paard je kopen. Ik verkocht King Fez die gelijk won, hij kocht een tweede paard KI ara Roodnoot die bij zijn -eerste optreden in de kleuren van Meyn zegevier de. Maar in feite wist ik niet wat voor eigenaar ik op stal had, anders had ik de man nooit zulke paarden verkocht. Hij wil- de internationale craks hebben. Ik ging naar Frankrijk en kocht voor hem de ene international na de andere aan. Noem ze maar op: Belito, Answer, Ba laam II, Ardent II en andere. Bij hun eerste optreden vielen zij meestal gelijk in de prijzen. Verleden jaar hadden we echter erg veel pech met die dure paar den. De heer Meyn kon de bles sures van de paarden verdragen en had de tijd. Maar ik had er slapeloze nachten van. Zulk duur materiaal moet een eige naar in de baan willen zien. Gelukkig gaat het dit jaar lek ker voor de wind". De eigenaar van machinefabrie ken bleef echter doorgaan met kopen. De vader van maar liefst veertien kinderen had met zijn gezin de juiste hobby gevonden. En onder het motto „hobby kost geld" werden er in 1975 ook weer paarden gekocht. De nieuwe aankoop Deven won vijfmaal achter elkaar. Maar een apart hoofdstukje vormen Speedy Volita en Worthy Dean. Jan de Leeuw: „Meneer Meyn zat op een goede avond te lezen in een paardemagazine uit Ame rika. Hij kwam daar de naam tegen van de driejarige Speedy Volita. Dat was een grootheid die in Amerika tot de top be hoorde. Hij is toen naar de eige naar gaan bellen in Amerika of het paard te koop was. Van het bedrag dat toen gevraagd werd, schrok Meyn niet en een tijdje later moest ik met mijn zoon in Amerika de koop gaan regelen. We moesten elke dag contact houden met de eigenaar. In Amerika hebben we Speedy Vo lita zelf ook mogen rijden. Daar mochten we ook Worthy Dean in actie zien. En een telex met de heer Meyn was voldoende om ook deze Amerikaan gelijk aaan te kopen". Wat de paarden kosten en wat de verzekeringspremie's zal Jan de Leeuw niet zeggen. Trainer de Leeuw krijgt voor Worthy Dean en Speedy Volita het nodige om in het buiten land uit te komen. „We moeten echt met deze paarden op de internationale toer. De eigenaar kan echter nooit datgene met zijn paarden verdienen, wat het hem kost". Afgelopen dinsdag was het voor de familie De Leeuw en de fa milie Meyn een prachtige dag. Op het Hilversumse sportpark ging voor de tweede maal de zilveren Dom van bijna een me ter hoog naar huize Meyn. Ver leden jaar won Answer de Gro te Beneluxprijs voor Stal Meyn en nu zegevierde Worthy Dean. Het was het tweede optreden van dit paard op Nederlandse bodem. Na trips door Duitsland en Denemarken had hij eerder de Grote Prijs der Lage Landen aangedaan op Duindigt, hetgeen een derde plaats opleverde. Jan de Leeuw: „In Amerika liepen Worthy Dean en Speedy Volita koersen over de mijl. Hier zijn de afstanden meestal groter. We zijn de paarden nu aan het om schakelen en ik geloof dat het met Worthy Dean aardig gelukt is gezien de prestatie over de 2460 meter. Dit is een hele beste en let straks maar op. Speedy Volita is tot nog meer in staat". Jan de Leeuw heeft zo'n twintig paarden van de heer Meyn in training. Er zijn ook jonge paar den bij, zodat de kans niet uitge sloten is dat er ook eens een Nederlands paard in de derby zal starten van deze eigenaar. Maar voordat het zover is zal de Oostzaanse stal het moeten heb ben van internationale succes sen. ARTHUR VAN RIJSWIJK (Van onze paardesportmedewer- ker) WASSENAAR - In de 51ste dra versderby morgenmiddag half Ivier op de Wassenaarse renbaan Duindigt komen dertien paar den aan de start. Grote favoriet voor de eerste prijs van ruim 41 mille is Nubar van Echten van de 58-jarige trainer Jan van Buytene, wiens zoon juist acht tien jaar is geworden en die de man op de sulky is achter de driejarige. Alle klassieke draverijen heeft Nubar van Echten tot nu toe gewonnen. Wim van Buytene, die al meer dan 40 overwinnin gen boekte in zijn nog maar pas r gestarte pikeursloopbaan vertel- I de: „Nubar van Echten is door knijn vader in uitstekende condi tie gebracht en is in grote vorm. [Last van zenuwen heb ik nog niet, maar zoiets kan natuurlijk yoor de eerste grote krachtproef in mijn leven altijd nog komen. Ik hoop met Nubar van Echten een goede start te hebben, dan is de hengst nog wel eens moei lijk en wil hij wel een foutje maken. De afstand van 2500 me ter is hem zeker niet te lang". Een derby-overwinning wordt Nubar van Echten met rijder Wim en vader Jan meer dan gegund. Vader Jan heeft altijd de grootste moeite gehad zijn hoofd boven water te houden en met paarden de kost voor zijn gezin te verdienen. De vroegere melkboer, die bij wijlen Willem Geersen in de leer is geweest, heeft door de komst vorig jaar van melkkoetje" Nubar van NUBAR VAN ECHTEN FAVORIET Echten en de doorbraak van pikeur Wim de zon weer boven zijn entrainement zien schijnen. In het Brabantse Groeningen, een steenworp afstand van het entrainement var. Wim Duiven voorden hoopt men dat maan dag de derby-krans met de bij behorende linten zal hangen. Maar er zijn nog meer kan spaarden in de derby. Fokker, rijder, eigenaar, trainer Dirk Suykerbuyk was met Night Ma ry winnaar van de Sweeptakes merries, de eer die Nubar van Ook Nimrod R met Wim Velis is zeer kansrijk. Velis won twee jaar geleden met Lento H de derby. En dan zijn er nog een. handvol outsiders. De Utrechtse Peet Petersen heeft verwachtin gen van Nolivyr Alkestis. „Als het paard het nu eens net zo goed doet als in de training dan ben ik er heel dicht bij". Slechts 'één Duindigt-trainer pikeur komt er morgen in de derby aan de start en dat is Rees van der Lubbe. Hij brengt Norman Da kota in de baan. Hij is bang dat zijn paard gaat springen in de koers, omdat het paard last heeft van een mondblessure. Na de derby volgt daaraan de be handeling door de dierenarts. De twee Nederlandse toppi- keurs kampioen Jan Wagenaar uit Otterlo en Jan van Dooye weerd uit Hoofddorp komen niet in de derby aan de start. De twee titanen van de Neder landse drafsport bezitten geen paard dat rijp is om zich m dit derby avontuur te storten. (Van onze sportredactie) Wassenaar - Op de grote dag van de dravers, de derby, gaat de volbloedsport op Duindigt natuurlijk gewoon door. Op het programma staan drie zeer behoorlijke rennen. Mevrouw van der Touw versloeg verleden week de renamatrice Ma rianne Ooms in haar tweede ronde. In die tweede ronde krijgt mevrouw van der Touw nu tegenstand van Meity Dekkers ook amatrice. Ze proberen met man en macht leider en leerling-jockey in het klassement Erik Bloem van zijn eerste plaats af te krijgen. Hij gaat met 78 punten rustig aan de leiding. LIONITA T-PRIJS: Mevrouw van der Touw: 1. Brunny Star, 2. Rich Auntie, 3. Gala Gift en outsider: Florian. Meity Dekkers: Brunny Star, 2. Rich Auntie, 3. Schermer en outsider: Balilia. Medewerker: 1. Brunny Star, 2. Schermer, 3. Gala Gift en outsider: Valdemosa. VEEFONDSPRIJS: Mevrouw van der Touw: Marcus, 2. Woodfeet 's Hope, 3. Kracinska en outsider Tudor Roussi S. Meity Dekkers: Tudor Roussi S, 2. Hopeful Future S, 3. Marcellina en outsider Lady Wiepke. Medewerker: 1. Tudor Roussi S, Qucilio, 3. Marcus en outsider: Kracinska. EARLYDISO-PRIJS: Mevrouw van der Touw: 1. Bartho, 2. Pedro, 3. Chivas Regal en outsider: Joeri. Meity Dekkers: 1. Notre Cherie, 2. Pedro, 3. Chivas Regal en outsider: Funchal. Medewerker: 1. Bartho, 2. Fighting Jinks, 3. Joeri en outsider: Notre Cherie. (Van onze paardesportmedewerker) Wassenaar - Duindigt heeft een goed omlijstend programma, de rentips elders op deze pagina. De prognoses voor de derby: 1. Nubar van Echten, 2. Nimrod R, 3. Night Mary, outsiders: Nicole H en Naron Buitenzorg. De eerste start van de zeven draverijen en drie rennen is om half twee. Onze tips: MONTY BUITENZORGPRIJS: 1. Naughty Grace, 2. Lucas Victory, 3. Nathalie Prise en outsiders: La Petteviniere en Manus. ALGEMENE BANK NEDERLANDPRIJS: Moneymaker, 2. Larens Abaka, 3. Marjon Hess en outsiders: Luit van Toog- wijk en Lloyd. WASSENAAR De deelnemers aan de 51e derby zijn: le gelid - record - rijder: 1. Nicole H, 1.21.8a Piet Zandt 2. Nimrod R, 1.20.1a Wim Velis. 3. Nicky Norton, 1.21.—a K. Woudstra. 4. Nubar van Echten, 1.19.9a Wim van Buytene. 5. Nora Hanover, 1.22.4a Arnold Mollema. 6. Night Mary 1.22.5a Dirk Suykerbuyk. 7. Niels Zuidvelde 1.21.5a T. Schoutrop. 8. Norbert 1.24.1a Giel van der Togt 2e gelid: 9. New Buitenzorg, 1.23.9 Peter Koppejan. 10. Naron Buitenzorg, 1.23.—a Kees de Leeuw. 11. Nolivyr Alkestis, 1.24.4, Peter Petersen. 12. Norman Dakota, 1.22.8a Rees van der Lubbe. 13. Nanneke Hanover 1.24.9 Jan de Boer. Vader en zoon Jan en Wim van Buytene hopen met Nubar van Echten op derbywinst. (Van onze paardesportmedewerker) ■Wassenaar - Zondag 10 augustus is er wederom een Supertrio draverij op Duindigt onder de naam: Van Nie Staal op Maatprijs. Voor deze draverij over 1600 meter is het mogelijk vanaf de derby dag de wedformulieren op de Nederlandse draf en renbanen in te leveren. Wim Duivenvoorden tippen we weer voor de eerste plaats. Hij laat Manza Buitenzorg op stal staan en komt over de 1600 meter aan de start met Lido Buitenzorg, die hij pas enkele weken in training heeft. Andere kanspaarden Monty Buitenzorg met Sjeng Hendrikx, Giel van der Togt met Maestro Cavaljos en mogelijke outsiders zijn de combinaties Kid D met Hub Pol en King Hollandia met Martin Vergay. Intertotocompetitie Swarovski Innsbruck—Malmö Sparta—Standard Luik Winterthur—Inter Bratislava Holbaek—Telstar Sturm Graz—Zaglebie Sosnowitz AIK Stockholm—Brno Grasshoppers—Oesters Row RijbnikAZ'67 Slask Wroclaw—Atvidaberg Kaiserslautern—Göteborg Bohemians Praag—Young Boys Kopenhagen—Belenenses Elfsborg Boras—Victoria Setubal De wedstrijden komen voor op toto 31.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11