Êeidóc6oiwant Tarief verhoging NS slechte dienst aan openbaar vervoer RESOLUTIE TEGEN ISRAEL IN KAMPALA AFGEWEZEN Gematigde rede van Breznjev Voor fraude met girokaarten zestien maanden geëist Olie-over schot in 1980 VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT PAGIN A 9 Vierde alternatief Veiligheidsberaad Helsinki De Russische partijleider Brezjnjev tijdens zijn die als zeer gematigd omschreven wordt. (Van onze correspondent Jan Schils) HELSINKI Toen Leone Breznjev giste ren in Helsinki het podium opging om zijn toespraak in het kader van de slotzit ting van de Europese veiligheidsconfe rentie te houden, waren er maar liefst 50 tv-camera's op de Russische leider gericht, mede in een poging om sporen te ontdekken, die geruchten zouden kun nen staven dat de baas uit het Kremlin ziek is. Om de nu al dagenlang rondgaande ge ruchten te ontzenuwen, gaf de Russische delegatie gistermiddag in Helsinki een verklaring uit, waarin stond dat alle ge ruchten over ziekten van Breznjev onge grond zijn. Tijdens zijn uiterst gematigde rede, waar niemand van de aanwezige staatshoofden en regeringsleiders ook maar één passage in zou kunnen aantreffen waarover hij zich zou kunnen ergeren, vermeed Brezn jev hete hangijzers. Hoogstens betekent zijn opmerking over het vrij verkeer van personen en informatie, dat de Sovjets hun reserves toch nog niet hebben over- Breznjev zei namelijk: „Het is geen ge heim dat de massamedia de weg naar de vrede dienen, maar dat ze ook het gif voor tweedracht tussen landen en volke ren in de wereld kunnen strooien." Kennelijk met de bedoeling om zijn Ame rikaanse ambtgenoot Ford ruggesteun te bieden bij de toenemende kritiek, die deze ondervindt, nu hij op het punt staat de tekst voor een Helsinki te onderteke nen, hetgeen door enkele senatoren en kranten in de Verenigde Staten verraad aan de Oosteuropese landen wordt ge noemd, zei Breznjev: „Het resultaat van de conferentie is zodanig dat er geen overwinnaar en geen overwonnene is. Voor het eerste vuurwerk en het weglo pen van zijn Turkse collega Demirel zorgde aartsbisschop Makarios van Cy prus, die een felle uitval deed tegen Turkije door op te merken dat dit land vandaag de documenten van Helsinki inzake eerbiediging van de souvereiniteit van de aanwezige landen en het afzien van geweld, tekent, maar tegelijkertijd reeds dezelfde afspraken flagrant schendt. Dat nam de Turk niet en hij liep boos weg uit de vergaderzaal. Demirel diende de president van Cyprus later van repliek en ook dat gaf enige consternatie. Minister Van der Stoel toonde zich giste ren na afloop van de vergadering onge rust over de ontwikkelingen rond Cy prus. Hij zei dat de Turkse nationale trots ernstig is gekrenkt door het Ameri kaanse wapen-embargo en dat het Cy- prusprobleem in een gevaarlijke impasse is beland. De Turkse premier Demirel loopt met forse stap terug naar zijn plaats na op het spreekgestoelte van de veiligheidsconferentie in Helsinki f een aanval van president Makarios beantwoord te hebben. Makarios (links voorgrond) kijkt diplomatiek de andere kant uit. In een eerder stadium had de Turkse delegatie de zaal verlaten, toen Makarios zijn rede hield. IN DE DISCUSSIE OVER de mogelijkheid om naast of in plaats van de christen-democratie een ander politiek centrum tussen liberalisme en socialisme te scheppen- het zogenoemde „vierde alternatief' - heeft in NRC-Handelsblad ook DS-*70 zijn bijdrage geleverd. Auteurpartijsecretaris R. Nijhof, die probeert aan te tonen dat er naast de polariserende blokken van WD en PvdA in Nederland een andere politieke machtsfactor behoort te komen, dat de confessionele partijen, ook in hun nieuwe vorm, daarvoor niet geschikt zijn omdat zij, net als ons liberalisme en socialisme „in hun ideeëncomplexen de emancipatiebewegingen uit de 19de eeuw representeren". De heer Nijhof stelt dat een politieke partij eigentijds moet zijn en onderscheidend qua politiek program; anno 1975 zou dit „eigen tijds" betekenen dat het program uitgaat van de overgangsfase in onze samenleving tussen industriële en post-industriële maat schappij en tussen produktie en welzijn. Hij gelooft dat in DS-'70, D-*66 en de CDA-partijen (vooral de KVP) velen ontvankelijk zijn voor een nieuwe, hierop gerichte partij, terwijl dan bovendien gerekend zou kunnen worden op de steun van gematigde socialisten en vooruitstrevende liberalen. OVER DE EVENTUELE KANSEN op en van zo'n partij willen we het vandaag niet hebben. Voor ons is het grote vraagteken of de partij waarvan de heer Nijhof droomt, nu wel zo'n nieuw alternatief is. Er zitten in de PvdA, WD en christen-democratische partijen beslist nog politici (en kiezers!) die voortborduren op het emancipa- tiestramien van de vorige eeuw. Maar de meeste staatsburgers van dit soort zijn toch naar kleinere splinterpartijen verdwenen en de vleugel-ontwikkeling binnen de oudere partijen welke - volgens de DS-secretaris - hun politiek zo onduidelijk en wenig-eigentijds maakt, zal het „vierde alternatief' beslist ook niet bespaard blijven. In tegendeel: enkele adspirant-deelnemers eraan hebben in hun eigen gelederen die spanning al ondervonden. Aan verwijten als vleugelvorming heeft het CDA dan ook geen boodschap van de heer Nijhof te accepteren. Het andere „zere been" dat hij aanwijst is: confessie als bindmiddel voor politiekhan- delen in plaats van probleemsgewijze aanpak, gebaseerd op een samenhangend geheel van politieke normen, waarden en doelstel lingen. Een mondvol, maar tevens rijkelijk vaag. DE HEER NIJHOF KAN beter zeggen: wij willen een politiek die noch steunt op socialistische noch liberale beginselen; maar tevens verwerpen wij daarbij het Evangelie als richtsnoer voor politiek handelen. Komt zijn alternatief van de grond, dan zal, vermoeden we, binnen de kortste keer blijken hoe dit richtsnoer nog meer interpretatie- vrijheid overlaat dan de confessie die hij als bindmiddel afwijst Weeroverzicht AMSTERDAM (ANP) - De of ficier van justitie bij de recht bank in Amsterdam, mr. L. van den Bergejieeft gisteren tegen de 24-jarige barkeeper W. de J. uit Breda wegens fraqde met girokaarten en het verduisteren van gehuurde auto's zestien maanden gevan genisstraf met aftrek geëist. De barkeeper had vorig jaar, toen hij in een suikerfabriek in Breda werkte, van zijn col lega De B. diens portefeuille met een giropas met girokaar ten en een rijbewijs gestolen. Van die legitimatiedocumen ten maakte hij gebruik om girokaarten op postkantoren te verzilveren. Toen de kaarten van collega De B. op waren, ging de bar keeper naar Amsterdam en brak in de Bijlmermeer een aantal postbussen open om aan nieuw materiaal te komen. Ondertussen huurde hij in tal van plaatsen auto's, die hij soms onbeheerd achter liet als In januari van dit jaar klopte hij bij zijn oud-collega, die de barkeeper niet kende, aan en vertelde dat hij van de postale recherche was en een onder zoek deed naar de vervalsin gen van de girokaarten van de familie D B. Hij was zo over tuigend, dat De B. hem een aantal girokaarten en twee ka scheques meegaf. Het eind van het liedje was, aldus de offi cier, dat de familie De B. to taal in de puree raakte. „slechts een zwakke afspiege ling vormen van alle door de barkeeper begane malversa ties". Uit het strafregister van de barkeeper bleek, dat hij sinds eind 1971 vijf maal voor soort gelijke feiten was veroordeeld. Vuurgevech ten met en arrestaties van Basken in Spanje MADRID (UPI) In Spaanse regeringskringen is vernomen dat de politie in vuurgevechten met vermoedelijk Baskische guerrillastrijders in Madrid en Barcelona tenminste een per soon heeft gedood en verschei dene verwond. De dode viel in Madrid toen de politie de achtervolging inzette in Serrano, de grootste winkel straat van de Spaanse hoofd stad, rond het stadion van Real Madrid en in de Fleming straat in het centrum van de uitgaans- wijk. Volgens het persbureau Pyresa is er later nog een per soon aan zijn verwondingen overleden. De Spaanse politie heeft in Bar celona voorts twee baskische nationalisten aangehouden die al lange tijd werden gezocht. Dit heeft de Baskische vluchtelinge norganisatie „Anai Artea" in Bordeaux bekendgemaakt Een van hen, Pedro Ignacio Pre- res Ibehotegui, alias Wilson, wordt er van verdacht betrok ken te zijn geweest bij de moord op de Spaanse premier Luis Carrero Blanco, wiens auto op 20 december 1973 werd opgebla zen. De andere arrestant juan paredes monotas, zou hebben deelgenomen aan de moord op een politieman Drie mannen hebben in San Se bastian een taxichauffeur dood geschoten. Zij lieten een briefje achter waarin stond dat de man „geëxecuteerd" was omdat men er achter was gekomen dat hij de politie inlichtingen verstrekte over de verboden baskische guerrilla-organisatie Eta. Miljoenen Indiërs getroffen door overstromingen New Delhi In het noorden van India hebben verscheidene miljoenen mensen te lijden van overstromingen, waardoor hon derden huizen zijn verwoest en zware schade is aangericht aan de te velde staande gewassen. Er zouden talrijke doden zijn, maar er zijn geen officiële cij fers bekend. Van de zes getrof fen deelstaten is Bihar er het ergste aan toe. Daar zijn onge veer vier miljoen mensen getrof fen door de watersnood als ge volg van de moessonregens. On geveer 3.000 dorpen staan onder water. De andere getroffen sta ten zijn West-Bengalen, Assam, Oettar Pradesj, Radjistan en de Pendsjaab. Het totale aantal mensen dat van de watersnood te lijden heeft, ramen sommigen op 10 miljoen. Een van de blikvangers in de herfstcollectie van de Parijse couturier Yves St. Laurent is dit zuiver zijden ensemble. De tuniekblouse geborduurd met talloze kristallen kraaltjes en dezelfde kralen zijn verwerkt in de ketting. St. Laurents collectie werd gisteren aan modemin- nend Parijs getoond. Kamerlid: DEN HAAG (ANP) - Het PvdA- Tweede Kamerlid J. van der Doef beeft Ln een verklaring gesteld dat het kabinet, met de beslissing om de tarieven van de Nederlandse Spoorwegen te verhogen met gemiddeld tien procent per 1 september, het openbaar vervoer een slechte dienst bewezen heeft. Hij ver wacht dat een verhoging met een dergelijk percentage een Kanaaloversteek haast gelukt FOLKESTONE De 25-jarige Amerikaan Jack Robertson wiens beide benen verlamd zijn, beeft vandaag baast bet Kanaal overgezwommen, van Frankrijk naar Engeland. De laatste paar honderd meter baalde bij niet meer en moest na 18 uur zwemmen aan boord worden getrokken. „Maar ik geloof toch wel dat ik duidelijk heb gemaakt wat ik wilde", zei Robertson nader hand, „namelijk dat mensen die er zo aan toe zijn als ik nog kunnen doen wat zij willen." Robertson, een onderwijzer uit Scottsdalein Arizona, kreeg zes jaar geleden een ongeluk met als resultaat zijn verlamming. Het Kanaal is al eens overge zwommen van Frankrijk naar Engeland door gehandicapten en wel in 1964. daling van het aantal reizigers van rond twee procent zal ver oorzaken. Juist nu ook de NS eindelijk een jaar achter de rug heeft met een toenemend aantal reizigers, is het zeer te betreuren dat de kabinetsbeslissing voortzetting van die ontwikkeling belem mert, aldus de heer Van der Doef. Hij tekent bezwaar aan tegen de korte termijn waarop de beslissing genomen is en wil met de regering contact opne men om te bereiken dat niet ook het andere openbaar zo'n zelfde prijsverhoging te verwerken krijgt De Tweede Kamer heeft dit voorjaar een PvdA-motie aange nomen, waarin wordt gesteld dat de helaas onvermijdelijke prijsverhogingen bij het open baar vervoer in elk geval onder de gemiddelde stijging van de kosten van levensonderhoud moeten blijven Nu deze stijging het afgelopen jaar onder de 10 procent is gebleven, is de rege ringsbeslissing in strijd met die motie. Ook morgen blijft een hoge- drukgebied zijn invloed op het weer in Nederland uitoefenen. Boven Engeland ligt een krach tig hogedrukgebied dat zich in de richting van de Noordzee uitbreidt. Boven Spanje en Frankrijk is de luchtdruk laag. Zuidnederland kwam vannacht in een overgangsgebied te liggen met in het noorden stabiele en minder warme lucht van het hogedrukgebied en ten zuiden vochtige en onstabiele lucht Langs de grens van deze ver schillende soorten lucht trok een onweersstoring van west naar oost en bracht plaatselijk onweersbuien. In Zierikzee viel tijdens het onweer 43 mm regen. Na het wegtrekken van de on weersstoring kwam Nederland in de wat minder warme en stabiele lucht Ook morgen zul len we in deze lucht blijven zodat we op droog, vrij warm en zonnig weer mogen rekenen. In Spanje en een groot deel van Frankrijk is de luchtdruk laag, waardoor er veel bewolking en plaatselijk onweer voorkomt De temperaturen zijn daar ech ter hoog, plaatselijk zelfs boven de 35 graden. In de rest van Europa komt fraai zomerweer voor met mid- dagtemperaturen rond de 25 graden. vooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 5 tot 15 Min. temp: omstreeks 15 gr. Max. temp: omstreeks 27 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog et maal: 80 procent Senaat geeft fiat voor wapens aan Turkije PTT- experiment DEN HAAG (ANP) De PTT begint in oktober in elf plaat sen van ons land een experi ment met „loket-terminals", een apparaat dat via een direc te telefoonlijn is aangesloten op een van de hoofdcomputers van de PTT in Den Haag, Leid- schendam, Amsterdam of Arn hem. Via deze terminals kunnen lo ketbeambten binnen enkele se conden gegevens krijgen over buitenlandse tarieven voor post pakketten en postwissels. Voor al door het aantal buitenlandse werknemers zijn de postale werkzaamheden voor deze ta ken sterk toegenomen. KAMPALA (Reuter-UPD Een resolutie die pleit voor Israëls uitstoting uit de Verenigde Na ties en die was voorgelegd aan de topconferentie van de Orga nisatie van Afrikaanse Eenheid in de Oegandese hoofdstad Kampala, heeft het niet gehaald. Na een kleine elf uur verhit debat konden de staatshoofden of hun vertegenwoordigers van 46 landen, het alleen maar eens worden over een amendement dat onder meer de mogelijkheid bevat van eventuele beroving van Israël van het V.N.-lidmaat- schap. Zaïre liet weten dat het. vierkant tegen zowel de oor spronkelijke resolutie als het amendement was. Ghana, Sierra Leone, Senegal en Liberia verklaarden dat zij geen duidelijk omlijnde instruc tie van hun staatshoofden had den die door afwezigheid het amendement niet konden accep teren. Na behandeling van de Israëlresolutie was de 12de top conferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid offi cieel afgelopen. Eerder had de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid, in het denkbeeld van een onmiddellij ke oorlog in Zuidelijk-Afrika verworpen en als haar oordeel te kennen gegeven, dat er een vreedzame oplossing moet wor den nagestreefd via de bestaan de contacten met Pretoria. WASHINGTON De Ameri kaanse Senaat heeft gister avond voor de tweede maal in korte tijd gestemd voor gedeel telijke opheffing van het wape nembargo tegen Turkije. Het wetsontwerp is onmiddellijk naar het huis van Afgevaardig den gezonden. Het was maar een krappe over winning voor president Ford in zijn pogingen het geschil met Turkije op te lossen welk land de Amerikaanse bases heeft ge sloten zolang de wapenleveran ties niet worden hervat Het voorstel van de democratische fractieleider Mike Mansfield het embargo op te heffen werd met 47 tegen 46 stemmen aanvaard. Als het huis ook akkoord gaat zal Turkije voor 185 miljoen dol lar militair materiaal krijgen dat al door de regering in Anka ra is betaald. LONDON Volgens een giste- ren gepubliceerd rapport van de Schotse Raad sal er tegen 1980 mede door het exploiteren van de olievoorraden onder de Noordzee 24 procent meer olie worden gewonnen in de wereld dan er vraag naar is. De Schotse Raad is een onaf hankelijk lichaam waarin alle Schotse industrieën, dus ook de olie-industrie die in dat gebied in de Noordzee werkzaam is, zijn vertegenwoordigd. Het is duidelijk, aldus het rap port, dat men met het opstellen van produktieplannen rekening zal moeten houden met het ver bruik en het betekent ook een verhoogde concurrentie van de olie- en gasmaatschappijen on derling. Vooral de Sovjet-Unie, China, het Verenigde Koninkrijk, Noor wegen en enige andere landen die grote producenten zullen worden moeten trachten kopers te vinden. Het rapport laat uitkomen dat de potentiële stijging van de olieproductie in de wereld voor een groot deel het gevolg is van de ontdekking en - de exploita tie van de reserves onder de Noordzee.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9