kardomel Speurende Hadda" zaait onrust onder de vissers Besprekingen twee partijen tussen in Angola Nederlanders in Angola weinig haast met vertrek KREDIET-COLPORTAGE VANAF NU VERBODEN v\ndtua\A?S cnratts.- SSfli-— •gas» ï&gsf Schipper Arie: daar gaan m'n netten van 4000 gulden FELLE GEVECHTEN KANTONRECHTER: Toegangsverbod Hoog-Catharijne te zware straf Bankovervallen door anarchisten in West-Berlijn Diepvries-eten verliest weinig voedingswaarde Gezonde magere karnemelk met aardbeien of perziken. •tbe^086'' •trSeT"«enSpieêe' 4 utiles VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT/HET PAGINA 7 De dag was to mooi begonnen voor schipper Arie Jacob Schot. Een rimpelloos xeetje en er speelde een wanne zo merwind op het dek. Hij had net vijftig kistjes rondvLs aan de markt gebracht, en zijn bruingebrande knechten tuig den het schip nu op voor de lucratieve tongvisserij... Twee uur later was er van het goeie humeur van Arie Schot weinig over. Aan zijn tongnet- ten schitterden twee koper kleurige loodjes. Zijn netten waren even daarvoor verze geld door twee marineofficie ren van de visserijpolitie, om dat Arie binnen twaalf mijl van de kust op tong en schol viste. Hij wist drommels goed dat dat niet mocht vanwege de vangstbeperkingen die de ze vissoorten moeten bescher men. Toen het grijze marine schip uit de heiigheid opdook, dacht hij dat het wel bij een waarschuwing zou blijven. Mis. Hij moest zijn netten aan de wal in gaan leveren. De komende weken zullen er nog meer volgen, want er zijn veel Arie's in de verboden viszone. Een van onze verslaggevers ging een dagje mee met het visserijpolitieschip „Hadda" en bemerkte dat de vissers niet zo blij zijn met de strenge controle. Ze zijn boos op de regering, op de controlerende marinemensen en eigenlijk ook op elkaar. IJMUTDEN Als de zon op z'n hoogste punt staat vaart HrMs. „Hadda" de stevige ha venarmen van IJmuiden uit, om te zoeken naar de Neder landse vissers die zich niet aan de vangstbeperkingen voor platvis houden. Een vangstbeperking, die met name tong en schol voor totale uitroeiing moet behoeden. De ene veertien dagen mogen al leen de kotters met even num mers op tong vissen, en de andere veertien dagen de one ven nummers. Met als beper king, dat schepen boven de 300 pk en 50 ton niet binnen 12 mijl van de kust hun netten uit mogen gooien. Daar broedt en groeit namelijk de tong, en die grote schepen met hun sleepbootvermogen maken daar alles kapot Allemaal nauwkeurig uitgedokterd, maar praktisch geen visser heeft er zich het eerste half jaar aan gehouden. Met het gevolg, dat de Nederlandse vissersvloot op dit moment al tweederde van het toegestane kwamtum van 1975 aan wal heeft gebracht. Dus riep de innerlijk pijnlijk verdeelde Vissersbond bij het ministerie van Landbouw en Visserij om strengere controle, om te voor- Hr. Ms. patrouillevaartuig Hadda op visserij-inspectie in volle zee. imiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii komen dat de hele tongvloot van de herfst tot in het nieuwe jaar aan de kant zal liggen. Die strengere maatregelen zijn er gekomen. Deze week heb ben de eerste vissers dat ge merkt IIIIIIIINIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIl met buitenboordmotor naar de verbaal opmaken". Arie: kotter. Als de papieren gecon- „Nou, hang er maar een loodje troleerd zijn worden op ver- aan; ik ga straks toch weer zoek de netten opgehaald. Schipper Arie Schot doet dat onbevreesd. „Die vangstbeper king had er al jaren geleden moeten komen. En zoals het nu gebeurt lijkt het nog ner gens op. In de paai- en broed tijd in het voorjaar moeten ze de tongvangst helemaal ver bieden". Maar als de twee offi cieren op het voordek in de netten kijken, antwoordt de schipper op onze vraag: „Waarop ik vis? Op tong en schol natuurlijk". De „Hadda" is nog maar drie kwartier op het gladde zeewa ter als de eerste kotter op het radarscherm gesignaleerd wordt Commandant Visser (o, ironie) ziet door zijn kijker dat het de „Tholen 21" is, met de netten in het water. .Afstand tot de kust 6,3 mijl", melden de jongens van de centrale. „Hij heeft een oneven nummer en dus mag hij een tongreis maken", zegt de rijzige com mandant onderwijl zijn vis sersalmanak ^doorbladerend. Alleen vermeldt het boek jam mer genoeg ook, dat de moter van de Zeeuwse kotter 135 paardekrachten te veel in zich bergt en ook te veel ton meet „Hij kan hier op bot en griet vissen", filosofeert de marine- kapitein verder, „maar er zal in ieder geval geinspecteerd worden". De oudste officier (een piep jonge luitenant) gaat met de jongste officier (die een stuk ouder is) in een rubberboot Als de oudste officier hem even later dezelfde vraag stelt is hij een stuk minder op zijn gemak. Hij krabt eens in zijn baard van drie dagen en zegt dan: „Nou, ik vis op alles wat in het net komt". De officier: „Dus ook op schol en tong, die ik in de netten en manden heb gezien". Arie Schot: Ja, maar ik ben nou op weg naar de twaalf mijl grens". De officier: „Maar dan bent u toch in over treding". Arie zwijgt en kijkt naar de einder. De officier: „U had uw netten pas buiten twaalf mijl mogen uitgooien. Ik kan er niets aan doen, ik moet de netten verzegelen en proces- Arie begrijpt er niets van als de officier hem aan het verstand peutert dat de netten als bewijsmateriaal naar de officier van justitie in Alkmaar moeten. „Wat moet die man nou met mijn net ten?", vraagt Arie zich wanho pig af. „Nou, ik voel me zwaar bela zerd", zegt hij even later als de loodjes bevestigd worden. „Daar gé je met je netten van vierduizend gulden". Voordat het rubberbootje terugvaart, spreekt hij nog de gedenk waardige woorden: „Ik heb het laatste jaar alleen maar achteruit gevaren". De volgende inspectieslachtof fers zijn de Scheveningen 28 den de Scheveningen 10. Alle bei buiten de 12 mijlszone, maar wel met een even num mer. Het wordt opnieuw span nend, maar eenmaal aan boord van de Scheveningen 28, vertelt schipper Cor Harte- veld, dat hij dispensatie heeft gehad vanwege uitgebreide re paratie. Hij mag de verloren tijd weer inhalen, zegt hij. Na radiocontact blijkt hij gelijk te hebben. Zijn papieren zijn eveneens dik in orde. Maar als de officieren dan de netten gaan controleren, zegt Cor in het stuurhuis benauwd: „Die achterste netten deugen niet". Volgens de nettenkijkers kan het er nog net mee door. Cor is gelukkig; uit dankbaarheid laat hij twee kisten verse vis in de rubberboot zakken. Met de Scheveningen 10, die luis tert naar de naam Klaartje, is het van hetzelfde laken een pak. Dispensatie voor het even nummer, buiten de 12 mijl en deugdelijke netten. De hemel kleurt al rood, wan neer dan de Volendam 46 op het radarscherm verschijnt Als de „Hadda" het schip op 100 meter is genaderd, gaan er plotseling mandenvol vis over boord. „O, wat daar overboord ging, was een zoodje ouwe bot die ik toch niet meer aan de markt kon brengen", zegt de jonge schipper van de Marga- retha Maria even later zonder blikken of blozen. Hij was wel op de tongvisserij, zegt hij, maar buiten de 12 mijlszone. Maar gut, een mens kan veel pech hebben. Van buiten de 12 mijl was hij zo maar hier naar toe gedreven. En dan opeens vraagt hij woedend, wie die duizend gulden verlies zal be talen, die hij door die motor- pech en dat afdrijven zomaar opgelopen heeft Tenslotte, vindt de schipper, mogen we nooit vergeten, dat de „Had da" kan varen doordat de „Margaretha Maria" haar geld verdient en dat het dus maar beter is om op te krassen. Uiteindelijk nemen beide par tijen na controle van de netten toch in betrekkelijke partijen afscheid. Als de VD 46 in de avondschemering wegglijdt, heeft iedereen de indruk, dat er een stel bofkonten verder ter visvangst gaat. Na een dag visroulette met even en oneven nummers is het rustige duister over de Noordzee gevallen. In de ether is nog volop activiteit. Vissers praten over acties om hun on genoegen over de strenge uit voering van de vangstbeper king te uiten, over blokkade, van de Nieuwe Waterweg en de Scheveningse en Helderse haven. Zolang de .Hadda" controleert, zal de onrust al leen maar toenemen. De vis sers hebben één nadeel: ze zijn niet in staat hun krachten te bundelen. De kleine vissers ge ven de grote de schuld en die richten hun verwijten tot het rijk, dat subsidieert Daar komt bij. dat een Urker het nooit kan vinden met een Vo- lendammer en een visser uit Den Helder iemand uit IJmui den of Scheveningen niet mag. Maar toch zou het best eens kunnen, dat na de boeren ook de jammerende vissers mid dels acties noodkreten naar de wal sturen. Want als je Arie Schot mag geloven, is het voor de visserij op het ogenblik pompen of verzuipen. Eindelijk konden ze elkaar weer omhelzen, na de jongste ruimte- vlucht van Apollo en Sojoez: astro naut Tom Staf ford en zijn vrouw Fay. Voor het eerst sinds hun terugkeer in de Stille Oceaan werden de ruim tevaarders her enigd met hun gezinnen, op een marinebasis op Hawaii. Einde aan wadlopen naar Schiermonnikoog GRONINGEN (ANP) Door- dat een geul in het Waddenge bied een andere loop heeft ge nomen, zal er volgend jaar of anders zeker over twee jaar een einde komen aan het wadlopen van Pieterburen in Groningen naar Ameland. De veranderde loop van de geul ls een onver wacht gevolg van de afdam ming van de Lauwerszee. Waddentochten vanuit Pieterbu ren naar Ameland, Rottume- roog en de Engelsmanplaat schijnen niet in gevaar te ko men. Tot nu toe trekken jaar lijks zo'n 10.000 wadlopers van Pieterburen naar Schiermonni koog. LOEANDA (TJPI/AP) Terwijl er in verschillen de steden in Angola fel wordt gevochten tussen de bevrijdingsbewegingen MPLA en FNLA, schij nen er in de hoofdstad Loeanda tussen de beide bewegingen vredesbesprekingen plaats te vinden. Volgens diplomatieke bronnen hebben vertegen woordigers van de socialistische MPLA en de door Zaïre gesteunde FNLA op een geheime plaats besprekingen gevoerd om een einde te maken aan de gevechten. Vanuit Malange, waar al drie dagen wordt gevoch ten, is een stoet van 2000 auto's met 7000 blanke vluchtelingen onderweg naar het zuiden. Ook in Novo Redondo, Porto Amboim en Gabela wordt voortdurend strijd geleverd. Er zijn versterkingen van het Portugese leger heengestuurd. Uit Porto Amboim is de hele bevolking gisteren per schip geëvacueerd. Van het vliegveld van Loeanda vertrekken per dag 1200 blanken naar Portugal. Zwarte vluchtelingen, bivakkerend bij de havens, wachten op schepen die hen wegbrengen naar het noorden en zuiden van Angola. In de hoofdstad zelf is het noch tamelijk rustig. Op diverse plaatsen liggen lijken, er is sprake van diefstal en plundering, de aanvoer van levensmiddelen ligt stil en de waterleiding staat nagenoeg droog. Naar het schijnt is het FNLA bezig de laatste opening in de ring rond Loeanda te sluiten. de 95 Nederlanders zijn er 35 geestelijken, „die als één man verklaard hebben te willen blij- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De 95 Nederlanders In Angola maken geen aanstalten om het land te verla ten. Dit heeft minister Irene Vorrink gisteren Minister Vorrink liet weten dat geruchten als in Den Haag gezegd. De minister zat deze week zou de Nederlandse regering geen maatregelen bij afwezigheid van premier Den Uyl de minis- hebben genomen om de Nederlanders te kun- terraadsvergadering nen evacueren volledig uit de lucht zijn gegre- Iedere Nederlander in Angola die weg wil, kan pen. „De enige groep in Angola die weg wil dat op elk gewenst ogenblik", zo zei de minis- is die van de Portugese kolonisten". Tenslotte bassadeur in Lissabon om een eventuele eva- zijn vertrokken, omdat ook de Engelsen DEN HAAG (ANP) Vandaag treedt een gedeelte van de nieu we col portage-wet in werking. Vanaf nu zal de zogenaamde krediet-colportage verboden zijn; dit is de huis-aan-huis ver- UTRECHT (ANP) De Ut rechtse kantonrechter M. Burla- ge vindt het In tegenstelling tot het openbaar ministerie onjuist om mensen die overtredingen hebben gepleegd in het winkel centrum Hoog-Catharijne, voor bepaalde tijd te verbieden het winkelcentrum te betreden. De aard van de in het winkel centrum begane overtredingen rechtvaardigt een dergelijke in breuk op de menselijke vrijheid niet. Dit soort maatregelen mag alleen bij hoge uitzondering Vleesverbruik gestegen RIJSWIJK (ANP) - Uit cijfer, van het Produktschap voor Vee en Vlees blijkt dat in het eerste kwartaal van dit jaar in het binnenland 199.600 ton vlees (met been) werd geconsumeerd, vergeleken met 188.600 ton in de eerste drie maanden van 1974. Dit betekent een toene ming met ruim 5,5 procent. Het totale verbruik van rund- en kalfsvlees steeg van 62.600 tot 65.850 ton. Het verbruik van schapevlees daalde van 600 tot 550 ton en dat van paardevlees van 10.100 ton tot 9325 ton. De uitvoer daalde van 172.800 ton tot 168.200 ton; dit is in hoofd zaak toe te schrijven aan een gedaalde uitvoer van vleeswa ren- en conserven. In het eerste kwartaal ging een toeneming van de produktie van rundvlees van 53.475 ton tot 75.500 ton gepaard met een daling in de produktie van varkensvlees van 227.875 ton tot 222.700 ton. worden toegepast, zei de kan tonrechter gisteren tijdens een speciale langdurige zitting, waarop 44 verdachten zich moesten verantwoorden. Bij de ze overtredingen ging het voor namelijk om gevallen van open bare dronkenschap, baldadighe den, het lastig vallen van het publiek en het op niet daarvoor bestemde plaatsen een plas doen. Officier van justitie mr. F. B. Falkena had in enkele gevallen een toegangsverbod van één jaar gevraagd. Een dergelijke maatregel zou volgens hem her haling voorkomen. Mr. Burlage vond ook dat de criminaliteit zorgwekkende vormen aan neemt, maar meende dat een toegangsverbod voor een open baar terrein als HC een te zwaar middel is. De boetes die de kantonrechter oplegde varieerden van 25 tot 150 gulden. In enkele gevallen kwam daar nog een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee weken bij. Van de 44 ge- dagvaarden kwamen er maar 7 opdagen. Over het algemeen ontkenden de verdachten het ten laste gelegde. Een van de verdachten zei geen kans te zien de boete te betalen. „Hebt u dan niets, ook geen bed?" vroeg mr. Burlage. „Wel een bed, maar dat staat in het huis van bewaring", was het antwoord. Een straat muzikant, wiens vergunning in gevaar kwam, verklaarde: „Och edelachtbare, ik vind het gezel lig om een beetje dronken te zijn. Dan speel ik lekkerder. Misschien ga ik door dat drin ken wel eerder dood, maar is dat zo erg?" WEST-BERLIJN (AP) Leden van de anarchistische groep die eerder dit jaar de Berlijnse politikus Peter Lorenz ontvoerde, hebben gisteren voor de tweede maal binnen 24 uur een bank beroofd. Bij de overval op een bank in een zuidelijke voorstad van West-Berlijn maakten de rovers opnieuw 100.000 Mark buit. Precies zoals bij de overval van woensdag lieten de overvallers pamfletten achter, waarop zij zich identificeerden als leden van de beweging van de tweede juni. In de pamfletten stond verder dat de beweging met de bankroof een „bescheiden bijdrage" aan de oplossing van de economische recessie wilde leveren door meer geld in omloop te brengen. Ook deelden de overvallers snoepgoed uit. Bij de overval stormden drie mannen en een vrouw gemaskerd de bank binnen, bedreigden personeel en klanten met geweren en gingen er met 100.000 mark aan bankbiljetten vandoor in een wagen die door een vijfde persoon werd bestuurd. Behalve de ontvoering van Lorenz heeft de beweging van de tweede juni ook de verantwoordelijkheid voor de moord op de Berlijnse rechter Von Drenkmann opgeëist. Nieuwe vulkaan MOSKOU (AFP) Als gevolg van een krachtige vulkanische uitbarsting op het Russische schiereiland Kamtsjatka, ten noorden van Japan, is een nieu we vuurspuwende berg ontstaan met een doorsnede van ruim een kilometer en een hoogte van 300 meter. Dit heeft het persbu reau TASS bekendgemaakt. De nieuwe vulkaan stoot gas, as en gloeiend gés teen te uit. Op het vliegveld van Taipei, de hoofdstad van Taiwan (Nationa listisch China) is gisteren een vliegtuig neergestort, waarbij 22 mensen zijn omgekomen en 51 gewond van wie er 21 nog in levensgevaar verkeren. Er waren 70 passagiers en 5 bemanning sleden aan boord. Het vliegtuig, een Vickers Viscount van een binnenlandse luchtvaartmaat schappij, verongelukte toen het in een hevige stortbui wilde lan den. De juiste oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Het toestel brak op de landingsbaan in drie stukken. Op de foto rechts de romp en links het staartstuk. koop van geldleningen. Het grootste gedeelte van de colpor tagewet, die de consument een betere bescherming dan tot nu toe mogelijk was moet geven, zal pas 1 november a.s. in werk ing treden. Dit heeft het ministe rie van Economische Zaken meegedeeld. Wel begint ook vandaag de pe riode waarin de colporteurs zich kunnen laten inschrijven bij de Kamer van Koophandel. Dit is een verplichting die aan bepaal de groepen colporteurs door de iwe wet gesteld wordt. Deze groepen hebben daartoe tot 1 november de gelegenheid. De colporteurs die zich moeten laten inschrijven zijn: de colpor teurs die goederen op afbetaling leveren, de colporteurs die duurzame gebruiksartikelen le veren (in de nieuwe wet wordt een lijst van zevenentwintig voorwerpen genoemd die hier onder vallen) en ten slotte de contantcolporteurs die hun goe deren tijdens bustochten, op „house party's en bijeenkom sten in bioscopen, feestzalen enz. aanprijzen en verkopen. DEN HAAG (ANP) De voedingswaarde van diepvriesmaaltijden is nauwelijks minder dan van maaltijden, die volledig in de keuken thuis worden klaargemaakt Dat is op te maken uit een onderzoek dat het ministerie van volksgezondheid en milieuhygië ne heeft uitgevoerd. Het gehalte aan hoofdbestanddelen (eiwitten, vetten en koolhydra ten) is bij beide soorten maaltijden nagenoeg hetzelfde. De gehaltes aan vitaminen en mineralen vertoonden slechts geringe verschillen. Industriële en inrichtingsmaaltijden kwamen er soms iets beter, soms iets slechter af dan thuis bereide maaltijden. Alleen het vitamine-C-gehalte in groenten en aardappelen loopt door het diepvriesprocédé enigszins terug. In de inrichtingen bleek het vitamine-C-gehalte gehalveerd en in diepvriesmaaltijden was het tot een kwart teruggebracht. Ook wat betreft het vetgehalte van vlees en jus zijn er verschillen. Dat vetgehalte ligt bij huishou delijk bereid voedsel hoger. ADVERTENTIE} met zwembad mel z elvijver (ADVERTENTIE J 6 persoom literpak haal 'n pak 'n DOMO produkt fonteu eeltuin Duin" jmidSetS° .bootjes :ipr«Kjevan duinen ,atsen en ■9 filmV„les -aSsena»' voor I,

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7