Troostprijs voor ;Leo van Vliet Wiersma door remise nog steeds niet in kopgroep damtoernooi Optimisme over medische ruimte Olympische Spelen Bloem en Jacobs in halve finale Lucky Luke Rails door de prairie Paulus de Boskabouter DE BOEBOMEN Suske en Wiske De vinnige Viking 'Ö'e be/jmlweer!. )(Ldmbil<we$, professorBd) rdbds we§. En wij zitten) neer melde gebdkken peren! TgB" 0-40 - Daar hing Pieter nu, hoger dan hij ooit geweest was. Hij durfde nu zelfs helemaal niet meer naar bene den te kijken en kneep allebei zijn ogen stijf dicht. „Doe toch niet zo mal," riep Paulus, „je bent toch niet bang voor een eekhoorn?" „Eek hoorn?" fluisterde Pieter. „En die spoken dan? En die vossestaart?" „Pluim is geen spook," verzekerde Paulus. „Integendeel, hij is een aller liefst dier. En zijn staart is gewoon een eekhoornstaar." „O," zei Pieter en toen zweeg hij een hele poos. „Als ik loslaat," zei hij tenslotte, „dan val ik." „Ik zal proberen je op te vangen," beloofde Paulus. Roef, daar kwam Pieter naar beneden sui zen, als een overrijpe juttepeer." LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1975 DEN HAAG „Ik heb de indeling van de medische werkruimten in het Olym pisch dorp van Montreal op papier kun nen zien. En ik moet zeggen dat het een en ander er goed uitziet". De arts J. L. de Jongste, chef van de medische begelei ding tijdens de volgend jaar te houden Olympische Spelen, is met optimistische verwachtingen van een reis naar Mont real waar hij met Ed van Breukelen de Nederlandse hockeyers bijstond teruggekeerd. „Je moet natuurlijk wel afwachten of het in de praktijk ook allemaal zo gaat worden zoals het nu geschetst is, maar voorlopig lijkt de wer kruimte groter dan in München". Er is' één opvallend verschil ten opzichte van de indeling, die in 1972 werd gehanteerd. „De deelnemers, de medici en de kan toortjes komen niet meer bij elkaar te zitten", aldus De Jongste. „Er wordt een etage in een appartementenblok gedeeld met de medische teams van de andere ploegen, die in dat blok zijn gehuisvest. Dat kan één verdieping met je eigen deelnemers schelen, maar ook wel vijf of zes. Als een echt groot nadeel zie ik dat echter niet". De Jongste heeft tijdens zijn verblijf in Montreal eind oktober, begin novem ber reist een NOC-delegatie naar de Olympische stad om zich te oriënteren volop gelegenheid gehad de gevolgen van het spelen op astroturf (de Olympische bodem voor de hockeyers) te bestuderen. „Dat is me meegevallen", meende de NSF-arts. „De vrees voor brandwonden bleek over het algemeen overdreven. Wel had vrijwel elke speler schaafwondjes, die meer dan normale genezingstijd no dig hadden. Er traden geen specifieke beenblessures op ten gevolge van het spelen op kunstgras. Of je zou daar de grotere enkelvermoeidheid toe moeten re kenen". Een nog vrijwel onbekend aspect was het weerpatroon van Montreal. „Dit blijkt een sterk wisselend karakter te hebben. In het begin van het hockeytoernooi liep de temperatuur op tot 34 graden met een vochtigheidsgraad van 96 procent. Enkele dagen later liepen deze waarden terug tot 21 graden en rond de 60 procent Die temperatuurdaling wordt dan als koel ervaren. Iedere deelnemer zal hier vol gend jaar ook zeker op worden gewezen. Bij het ontwerp van de Olympische kle ding zal er voorts rekening mee moeten worden gehouden". Culturele manifestaties tijdens O.S. MONTREAL De provin ciale regering van Quebec heeft besloten een bedrag van 3,5 miljoen dollar (on geveer 8,75 miljoen gulden) beschikbaar te stellen ten bate van het culturele pro gramma rond de Olympi-* sche Spelen van 1976 in Montreal. Aan deze culturele activi teiten zullen talrijke arties ten en theatergroepen deel nemen. Ook zullen vele ten toonstellingen worden inge richt. Van 1 juli tot 31 juli 1976 zullen de parken en pleinen in de steden van Olympische driehoek Montreal, Ottawa en King ston - talrijke culturele ma nifestaties „herbergen". Bezuiniging WK voetbal BUENOS AIRES Volgens persberichten uit Buenos Aires is de nieuwe minister van Eco nomische Zaken, Pedro J. Bo- nanni, van plan de bijdrage voor het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal in 1978 in Argentinië drastisch te besnoeien. De berichten verschenen in de Argentijnse kranten na een ge sprek tussen Bonanni en Pedro Eladio Vazquez, secretaris van sportzaken en toerisme. Bonan ni verklaarde bij die gelegen heid dat het land voor alles de buitenlandse schuldeisers moet overtuigen van de ernstige be reidwilligheid de schuld van tien miljard dollar terug te beta len. Pakistan wil hockeytoernooi LAHORE De Pakistaanse hockeyfederatie wil in februari van het volgend jaar een negen- landen toernooi organiseren in het kader van de voorbereiding op de Olympische Spelen in Montreal. De federatie heeft zich nog niet uitgelaten over de namen van de landen, die zullen worden geinviteerd. Reorganisatie binnen NHS DEN HAAG De reorganisa tiecommissie van de Neder- landsche Hippische Sportbond, bestaande uit de heren J. Rijks, voorzitter, PU. van Binsbergen, Ir. G.F.S. Dings en H.N. de Ja ger, secretaris, heeft voorge steld te komen tot de vorming van drie of vier afdelingen bin nen de NHS in plaats van het huidige aantal van eif. De eerste drie afdelingen zou den volgens dit advies moeten zijn: a) de afdeling, waarin de basisorganisaties zijn onderge bracht, b) de afdeling gespeciali seerde sport, c) de afdeling re creatiesport. De vierde afdeling zou die van de instructie kun nen zijn. Daar de opleidingen voor een deel ook onder het ministerie van Landbouw en Visserij ressorteren is op dit punt echter eerst nadere studie noodzakelijk. Alle afdelingen zouden een vertegenwoordiger in het dagelijks bestuur van de NHS moeten krijgen. De reorga nisatiecommissie, in januari van dit jaar ontstaan na een aantal adviezen van Dr. W. van Zijll, algemeen secretaris van de Ne derlandse Sportfederatie, be veelt voorts de instelling van een professioneel bemand bondsbureau aan. Men ver wacht dat het nog wel enige tijd zal duren voordat de voorstellen van de reorganisatiecommissie zullen zijn aanvaard. DEVENTER Look Sanders en Rolf Thung hebben zich ge plaatst voor de derde ronde van het internationale tennistoer nooi te Deventer, ders versloeg achtereenvolgens de Argentijn Guillermo Miceli (6-3 6-1) en de Egyptische num mer twee Ali El Daoudi (6-4 3-6 6-2). Thung rekende af met de Rhodesiër Steven Fine (7-5 6-1) en de Egyptenaar Hoessein Lot- fi (6-0 6-2). Geen Nederlandse paarden naar EK DEN HAAG De technische commissie van de Nederland- sche Hippische Sportbond heeft besloten geen Nederlandse deel nemers uit te zenden naar de strijd om het Europees kam pioenschap springen, die van 15 tot en met 17 augustus in Mün chen zou worden gehouden. De commissie meent dat de na tionale topruiters over te weinig paarden van kaliber beschikken om een kans op succes te kun nen hebben. Wel is nog overwo gen Hans Horn als individuele ruiter naar München te laten reizen, maar zijn toppaard Co dex (waarmee Horn onder meer de Grote Prijs van Genève won) bleek na een operatie nog te weinig conditie te hebben. BELGRADO Arend Bloem en Lo Jacobs hebben zich op de eerste dag van de wereldkampioenschappen kano te Belgrado in de K-2 (1000 m) via de herkansingen geplaatst voor de halve finales. Het Nederlandse duo eindigde in de tweede serie van de Repechages als derde achter Finland (3.43.19) en Ierland (3.44.09) in 3.48.08. Nel Broekstra drong eveneens door tot de halve eindstrijden. Zij werd in de eerste herkansing van de k-1 dames (500 meter) derde achter de Tsjechische Najna en de Frangaise Bonetat. Met Ans Stormink kwalificeerde Nel Broekstra zich voor de halve finales K-2 (500 meter), ook al via een derde plaats in de herkansing. RobClerc HOOGEZAND Na vier ron den telt het internationale KSH-damtoernooi te Hooge- zand/Sappemeer niet minder dan vier leiders. Daarbij is nog niet Harm Wiersma, hoewel de Nederlandse kampioen zich herstelde van zijn nederlaag te gen Waldring. Wiersma won zijn inhaalpartij tegen Hans Jansen en speelde remise tegen De Ruiter. Jansens spelopzet was tactisch gezien niet van de hoogste kwaliteit en in het mid denspel stond de jeugdige Em- mense dammer bepaald ongun stig. Jansen trachtte door een stukoffer de posities in even wicht te brengen, maar hij had de gevolgen niet juist berekend. In de vierde ronde stuitte Wiers ma op een fel aanvallende De Ruiter en wat de Nederlandse kampioen ook probeerde, er viel voor hem niets te bereiken. Een logische remise was het resul taat. Rob Clerc profiteerde van deze puntendeling. Op regelmatige wijze versloeg hij de Canadese kampioen Gagnon en kwam me de aan de leiding met zes pun ten. Ook Nimbi kwam op zes punten door zijn zege op de Fransman Mostovoy, die er dit maal bitter weinig van terecht brengt. In de overgang naar het eindspel faalde de Franse kam pioen. Germain is de derde kop loper, na een moeizame remise tegen Jansen. De Ruiter comple teert de „Grote vier" aan de top. Uitslagen: Eregroep: Schotanus (Ned)Wal dring (Sur) 11; Wiersma (Ned)— Jansen (Ned) 2—0; Verpoest (Bel) Waldring (Sur) 1—1; Gichet (Hai)- Schotanus (Ned) 1—1; Jansen (Ne- d)Germain (Ned) 1—1; De Ruiter (Ned)Wiersma (Ned) 11; Nimbi (Zai)—Mostovoy (Fra) 20; Clerc (Ned)Gagnon (Can) 20. Stond na vier ronden: 1. Clerc, De Ruiter, Germain en Nimbi 6 punten, 5. Wiersma en Jansen 5, 7. Schotanus en Waldring 4, 9. Verpoest 3, 10. Gichet 2, 11 Mostovoy 1, 12 Gagnon Hoofdgroep: Van Vloten (Ned)San- gare (Ivo) 11; Spanjer (Ned)Van Westerloo (Ned) 1—1; Visser (Ned)- Robillard (Can) 1—1; Badiali (Ita)- Overman (Sur) 0—2; Barbara Graas (Ned)Comtois (Can) 20; Picard (Bel)—Mensonides (Ned) 02. Stand; 1. Overman 7, 2. Mensonides en Van Vloten 6, 4. Bdiali 5. Jeugdgroep: 1. KeizerSchippers 0—2; Stokkel—Van Aalten 1—1; Brouwers—Pollekamp 11; Hospe- r—Werkman 02; Schuitema—Van Leeuwen 0—2; Scholma—Van der Wal 1—1. Stand: 1. Schipper 7 pun ten, 2. Van Aalten 6, 3. Van der Wal en Brouwers 5. De groep van dertien ontsnapten, die niet meer door het achtervolgde peloton werd bedreigd. brugbare voorsprong op te bouwen. Hij finishte dan ook onbedreigd. De tweede plaats was wegge legd voor Arie Versluis uit Ameide, Van Vliet werd derde. Dat het in niet al te grote getale opgekomen publiek niet heeft kunnen genieten van een erg interessante wedstrijd was misschien ook te wijten aan het warme weer, waardoor het bij de renners aan strijdlust ontbrak. Dat de inspanningen die geleverd moesten worden bijzonder groot waren blijkt ook wel uit het feit dat van de tachtig gestarte renners er tenslotte slechts zevenentwintig de eindstreep passeerden. De uitslag: 1. W. Lugtenburg (Zuidland) 80 km in 1.58.00, 2. A. Versluis (Ameide), 3. L. v. Vliet (Honselersdijk), 4. R. Borst (Zwanenburg), 5. J. Zuydweg (Rotterdam), 6. C. Maaskant (Zoeter- meer), 7. J. Kieftenburg (Wervershoof), 8. S. Schui temaker (Andijk), 10. J. Kettenis (Den Haag) en 9. J. Brink (Haarlem). Etappezege van Singer (Van onze sportredactie) NOOTDORP Uiteindelijk moest Leo van Vliet toch de tol voor zijn inspanningen betalen. Nadat hij in de Ronde van Nootdorp gedurende lange tijd koploper was geweest van een groepje van dertien ontsnapten was het hem op den duur toch onmogelijk deze positie te behouden. Wel probeer de hij enkele keren door een demarrage weg te komen, maar evenzovele malen werd hij door het duo Kieftenburg/Lugtenburg teruggehaald. Dat Van Vliet, wel de leidersprijs won bleek voor hem maar een schrale troost. Ook in de wieler sport telt alleen winnen. LUDWIGSHAFEN De West duitser Willi Singer heeft de tiende en voorlaatste etappe ge wonnen van de Ronde van Rijn land/Palts. Hij legde de 141 ki lometer van Kirn naar Lud- wigshafen af in 3 uur 26 minu ten en 34 seconden. Jan Lenfe- rink werd tweede in dezelfde tijd. De leiding in het algemeen klas sement blijft in handen van de Noor Thorleif Andresen. Frits Schür is derde. Zijn achterstand op Andresen liep nog enigszins op en bedraagt nu vier minuten en zes seconden. Weinig strijd werd er gevoerd in de Ronde van Nootdorp. Het warme weer was er de oorzaak van.' De grote triomfator werd nu de uit Zuidland afkomstige Wim Lugtenburg, die met deze zége zijn zevende seizoenoverwinning behaalde. Enkele ronden voor de finish bleek hij nog genoeg kracht over te hebben om uit de, groep van dertien weg te sprinten en langzaam maar zeker een onover-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6