Ontspannen bungelen op 40 meter hoogte Steel gerust deze auto j NAAR I NOORD- I WIJKERHOUT Kievit zet Zoeterwoude voor raadsel Wassenaarse bioscoop had lichtproblemen snel overwonnen Oranjevereniging vegiste zich Benno van Veggel wipt Engelenburg uit badgasten- toernooi Katwijk Herman I KAMPIOENEN f Wie voor morgenmiddag nog een leuke ontspan ning zoekt moet naar de Leeweg in Noordwijker- hout gaan waar de pols- stokverspringkampioen- schappen van Zuid-Hol land en Utrecht worden gehouden. Na de Neder landse kampioenschap pen is dat het grootste evenement op polsstok- verspringgebied, zo heb ik mij gisteren laten ver tellen door Vic van Den zen, bestuurslid van de organiserende vereni ging de PW Leeuwen horst uit Noordwijker- hout. Hij vertelde ook dat Neder lands beste springers gister middag al even hebben proef- gesprongen op het springter- rein aan de Leeweg en dat daar veelbelovende sprongen uit de bus zijn gekomen. Aart de Wit, wereldrecordhouder met een sprong van 17.01 me ter haalde gisteren 15,80 me ter, maar hij deed het rustig aan. En Anton Bas, de man die zijn titel in Noordwijker- hout moet gaan verdedigen, maakte gistermiddag een sprong van 15.85 meter. Zijn record is 16.38 meter. Ik hoorde dat er nog meer bekende springers komen zoals de Nederlandse kam pioene Wil de Vis uit Groot Ammers. Wel aanwezig maar niet in actie komend is de huidige Nederlandse kam pioen bij de senioren Rob Klootwijk. Hij is geblesseerd. Dat belooft dus een spannende strijd te gaan worden. Het thuisfront rekent op Noordwij- kerhouter Aad Keyzer, die gis teren al aardig in vorm bleek met zijn sprong van 15.10 me ter. Hans Meskers deed het gisteren niet zo best maar die heeft beloofd morgen beter voor de dag te komen. Om twee uur begint het festijn. En ik hoop dat het een beetje druk wordt. Want de PW Leeuwenhorst is een enthousiaste vereniging, die echt aan de weg tim mert en wel wat belang stelling mag hebben. Ik ben er in ieder geval wel. Heel wat Noord wij kers hebben de afgelopen da gen met verbazing en bewondering staan kij ken naar de twee leidek kers dit momenteel be zig zijn de toren van de Grote Kerk in Noord- wij k-binnen van nieuwe leien te voorzien. Het is een van de laatste, maar tevens een van de spec taculairste stukjes op- knapwerk in de totale restauratie van deze op vallende kerk. Mensen met hoogtevrees moeten wel kippevel ge kregen hebben bij het zien van zoveel bravour op een hoogte van wel veertig meter. De twee zaten ontspannen op een smal houten vlondertje dat aan beide uiteinden was vastgemaakt aan een „uiteraard, stevig touw dat om de spits van de kerktoren was geslagen. Dat was alles. Er waren verder geen extra veiligheidsmaatre gelen getroffen en veel Noordwij kers vroegen zich af of die twee daar hoog tegen de toren niet een gevaarlijk spelletje speelden. Ik sprak daarover met Martin Dabbers van het Brabantse leidekkerbedrijf Bogaerts van Nuland en ik vroeg hem wat voor gevoel het was om daar hoog in de lucht zo vrij als een vogel, aan de kerktoren te bungelen met als enige veilig heid een stuk stevig touw. Hij zei: „Dit beroep is even ge vaarlijk als elk ander beroep. Toevallig dat wij op grote hoogte werken. Maar dat hoeft niet te betekenen dat er extra Leidekker Martin Dabbers: Dit beroep is even gevaarlijk als elk ander beroep." veiligheidsmaatregelen getrof fen moeten worden. Boven dien is dat erg lastig werken want wij moeten ons gemak kelijk kunnen bewegen. Enige vereiste is natuurlijk wel dat je geen hoogtevrees hebt. An ders kun je gelijk wel inpak ken." Hij zei mij dat het werken op grote hoogte zelfs een bepaal de bekoring met zich mee brengt. „De meeste mensen, zei hij, „kijken op hun werk steeds tegen een drukke straat aan of zien vanuit hun kantoor alleen maar andere kantoren. Maar wij hebben daarboven een prachtig panorama. Hoog boven de grond zie je wel tien keer zoveel. Wat wil je nog meer? Alleen dat al maakt dit beroep zo aantrekkelijk." Martin Dabbers zei mij ook niet onder de indruk te zijn van de hoogte van de Noord- wijkse torenspits. „In Delft heb ik een toren onder handen gehad op een hoogte van 106 meter. Dan is dit maar een peuleschil. Bovendien zit er vlak onder deze toren een vrije brede ballustrade. Dus mocht ik eventueel vallen dan kom ik er in negen van de tien gevallen met slechts een paar schrammen vanaf." Het karwei in Noordwijk, zo hoorde ik van zijn collega Ma- rinus Manders gaat hooguit drie weken in beslag nemen. In die tijd zullen zij zo'n slor dige vijfduizend leien op de torenspits hebben bevestigd. En dan kan ze er minstens weer zo'n jaar of veertig tegen. De tijd die zij zich voor dit karwei hebben ge steld kan eventueel gaan uitlopen als plotseling het weer zou omslaan. Nu nog werken ze hoog boven de grond in een frisse, aangename tem peratuur maar het is er al snel koud, zodra het bewolkt is. „Voor kou zijn we niet zo bang", vertelde Martin Dab bers, „maar wel voor veel wind. Zodra de windkracht boven de zes komt dan zorgen we wel dat we op de begane grond staan. We durven wel veel maar met ons leven spelen we niet graag." Wat zoekt die kievit toch in onze tuin? Dat vraagt de Zoeterwoudse familie Overdevest aan de Noordbuurtseweg zich nu al een paar jaar af. Vier jaar geleden streek de kievit in haar voor tuin neer en is er sinds dien, uitgezonderd de wintermaanden, niet meer uit weg te slaan geweest. „Dit is voor ons een kompleet raadsel", ver telde mij gisteren de heer Overdevest. „Dat beestje voelt zich in deze tuin waarschijnlijk thuis. Maar Joost mag weten waar we dat aan te danken hebben. Wij hebben de kievit in ieder geval nooit voedsel gege ven. Ik begrijp er niets van". De schuwe kievit (zie inzet) laat zich niet vangen bij hui- f ze Overdevest. Van onze correspondent WASSENAAR - Het is dit jaar 55 jaar geleden, dat in Wassenaar de eerste bioscoopvoorstellingen werden gehouden. In oktober 1920 werden de plannen bekend gemaakt: „De vertooningen zullen zich baseren op goede.i grondslag; schoone en leerzame beelden zullen worden gekozen en gewaakt zal worden voor die beelden, welke het avontuurlijke gemoed prikkelen of op andere wijze schadelijk werken". Verder: „Vertoond zullen worden de bekende B. en S.-films, dezelfden, die in de Princessebioscoop in Den Haag gaan. Deze films staan onder controle o.a. van professor Bemelmans uit Rolduc. Zelfs de katholieke pers keurt de vertooning daarvan goed". Het was de bedoeling in november te beginnen met de eerste voorstellingen, maar er daden zich technische problemen voor met het licht „Dit moet worden opgevoerd tot een enorme sterkte oro het filmbeeld schitterend te doen uitkomen". De stroomsterkte waarover men in de nieuwe bioscoop - de zaal van het toenmalige café „Het Wapen van Wassenaar" aan het Plein - beschikken kon was namelijk niet groot genoeg. Maar dat probleem werd opgelost en voor zaterdag 18 en zondag 19 december 1920 werden de „openingsvoorstellingen" aangekondigd. Het programma (onder controle) vermeldde de volgende films: „Konstantinopel" (pracht natuuropname) .Bioscoop-revue" (actueel), „Hoe de bloemen ontlui ken" (wetenschappelijk) en als hoofdfilm „Luctor et Emergo" (drama in 5 bedrijven) met als toegift „Zigito als kinderdief (komisch). Volgens het verslag in de plaatselijke krant bleek de filminstallatie aan alle eisen te voldoen. „Het beeld was scherp, precies wat de grootte betreft in evenredigheid met het lokaal en wat kwaliteit betreft behoeft de Wassenaarse bioscoop voor geen stadse bioscoop onder te doen". De voorstelling werd onder meer bijgewoond door drie ingezetenen uit de onderwijssfeer die door het gemeentebestuur waren aange zocht als leden van een plaatselijke filmkeuringscommissie! Op de tweede bioscoopdag, zondag, kwam 's middags het bericht dat de operateur ziek geworden was. Men probeerde met vrijwillige hulpkrachten het filmtoestel aan de gang te krijgen, maar het lukte niet best. Juist toen namens de directie van de bioscoop medege deeld was dat de entreegelden zouden worden terugbetaald staakte de projector zijn verzet en kon het programma verder ongestoord worden afgedraaid. „De beelden waren nog schitterender dan op de eerste avond" aldus de krant Hoe lang de bioscoop in de zaal aan het Plein (het tegenwoordige restaurant „Het Regthuis") gevestigd is gebleven, is niet bekend. Later, in 1929 werd een bioscooponderneming ondergebracht in het vroegere gebouw van de christelijke school in de Langstraat, dat toen „Centraal Theater" ging heten en dat nu nog voort bestaat onder de naam Astra. Nog een aardige herinnering aan de vooroorlogse bioscoop in Centraal Theater: in 1937 organiseerde de exploitant, de heer J. van Ben turn een prijsvraag onder de filmbezoekers, die moesten uitmaken wie de beste karakterspeelster was: Shirly Temple of Jane Withers. Jane Withers won het pleit Het tegenwoordige Astra-theater, geleid door de heer Ben van der Knaap, geniet een goede reputatie wat het peil van de vertoonde films betreft. Het theater wordt veel bezocht door in Wassenaar wonende buitenlanders. Het gedrag van de kievit is ook al even onverklaarbaar. Driekwart van de dag brengt het diertje slapend aan de slootkant door, staande op één poot, af en toe een blik wer pend in het troebele water. De kievit duit geen mensen dicht in de buurt. Ook niet de fami lie Overdevest. „We hebben geen cent kennis aan elkaar", zei Overdevest mij. De kievit hoort eigenlijk thuis in het weiland en is meestal in het gezelschap van veel soortgenoten. Maar dit is echt een buitenbeentje. Ook vogel kenners hebben het raadsel voedsel? Niemand weet het. van deze eenzame kievit niet De taevrt laat zichmet van- kunnen oplossen. Er wordt gen. Als er iemand dichter dan wel gegist. dne meter is genaderd vliegt Heeft het diertje er vroeger dc vcSsl weg en komt pas een nest met jongen gehad? terug als het weer rustig Zit in de tuin abnormaal veel de 1111111S- Vandaag stel ik in mijn rubriek alle lezers voor een auto te stelen. Dat is misschien wel in schrille tegenstel ling tot mijn verhaal van gisteren over de Noordwijkse politie die ik veel sterkte toewenste bij het tegen gaan van autodiefstallen, maar toch waag ik het erop. Ik herhaal mijn oproep: Beste mensen, steel een atuo. Maar dan moet U zich wel aan een paar spelregels houden. Gestolen mag er alleen worden op zondag 31 augustus. En de gestolen auto mag alleen een splinternieuwe Ford Mus tang zijn, zoals U die op de foto ziet, met het kenteken 74-DG-57. En als U die inpikt kan ik U verzekeren dat geen politieman U een strobreed in de weg zal leggen. En ik zal vertellen waarom. Het ongestraft stelen van deze snelle en ge stroomlijnde vierwieler is een stuntje van de filmdistributeur. Corona Film BV en moet zoveel mogelijk bekendheid geven aan de spannende Amerikaanse film „Gone in 60 seconds", wat m het Nederlands zoveel bete kent als „Inpikken en wegwezen". Binnenkort gaat die film in veertien Nederlandse steden in première. Ik noem de plaatsen even. Het zijn Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Alkmaar, Eind hoven, Tilburg, Groningen, Haarlem, Breda, Deze Ford-Mustang staat op 31 augustus klaar om ingepikt te worden. Hilversum, Utrecht. Arnhem, Enschede en, dicht bij de deur, Leiden. Dus U kunt vlakbij Uw slag slaan. Van mijn collega's van het weekblad Story hoorde ik dat de snelle Ford Mustang zo maar ergens in de stad neergezet gaat worden. In een smal straatje, op een groot parkeerterrein of misschien wel vlak voor het politiebureau waar het stelen van de Mustang, helemaal een sensatie moet zijn. Men wilde mij nog niet verklappen waar en in welke stad. Maar uit zeer betrouwbare bron heb ik wel vernomen dat Leiden een goede kans maakt. Men vertelde mij ook dat de eerlijke autodief achter het stuur van deze glanzende auto een minstens even mooie tv-ster zal aantreffen. Maar die mag uiteraard niet gestolen worden. Aan haar moet een vel papier worden over handigd waarop staat „Story, inpikken en wegwezen" en er moet ook op staan het geschatte aantal auto's dat in de film, waarin een echte autodief op de hielen wordt gezeten door een heel politiecorps, aan diggelen gaat. Ik kan onze lezers alvast verklappen dat dat er heel wat zijn. Want ik hoorde dat er ter waarde van driekwart miljoen guldens in de prak is gereden. Zodra het briefje bij die tv-ster is ingeleverd maakt ze plaats voor de eerlijke dief die met zijn aanwinst direct mag wegstuiven, mits deze natuurlijk in het bezit is van een geldig rijbewijs, anders krijgt 'ie toch nog de politie op zijn dak. Het zal mij benieuwen of deze stunt in Leiden zal worden uitgevoerd. Ik heb zo'n voorge voel... WASSENAAR - In het programma van de zomerfeesten, die op 6. 7, 8 en 9 augustus door de Wassenaarse Oranjevereniging zullen worden georganiseerd komen ook enkele „cineacvoor stellingen" voor, die op woensdag 6 augustus in het Astra-thea- ter in de Langstraat zullen worden gegeven, ter gelegenheid vanhet feit, dat 55 jaar geleden de eerste bioscoopvoorstellin gen in Wassenaar plaats vonden. Voor die cineacvoorstellingen geldt de entreeprijs van 1920, namelijk één dubbeltje, aldus de aankondiging. Wat dat dubbeltje betreft hebben de organisatoren zich vergist In een advertentie in de Wassenaarse Courant van december 1920, waarin de openingsvoorstellingen van de eerste Wasse naarse Bioscooponderneming worden aangekondigd staan als entreeprijzen vermeld: 0.40, 75 en 1.-. De Oranjevereniging ziet daarin overigens geen aanleiding van dat dubbeltje af te stappen. Van onze tennismedewerker Katwijk De zestienjarige Benno van Veggel zorgde gisteren in het badgastentoernooi te Katwijk voor een daverende verras sing door de als eerste geplaatste Frans Engelenburg te verslaan. Benno, uit Zoetermeer en opgenomen in de jeugdbondploeg tot 16 jaar, wist met sterk aanvallend spel druk uit te oefenen op zijn tegenstander. Met goede backhand-passeerslagen verdreef hij Frans van het net en op diepe backhanddrives liep hij zelf op naar het net De eerste set won hij vrij vlot met 6-1. Alles op alles zettend lukte het Frans de volgende set op zijn naam te brengen (6-3). Dit had te veel van hem gevergd en via 6-2 in de laatste reeks kon Benno alsnog soepel over de eindstreep glijden. Hiermee plaatste hij zich voor de halve finale in B evenals de Luxemburger Eckelmann die vrij vlot Alfred Gelevert overtroefde, die echter zo'n last van zijn schouder had, dat hij halverwege de partij onderhands begon te serveren. Uitslag 6-3, 6-0. Dezelfde Eckelmann kon het in C niet bolwerken tegen Van Schaik, wiens vasthoudende spel verhinderde, dat Eckelmann in zijn gewone spel kwam en zijn gevaarlijke forehand in stelling kon brengen: 6-4 6-7 6-0 voor Van Schaik. In deze afdeling werd ook een geplaatste speler uit het toernooi geslagen. De vierde op de lijst, Olivier, maakte teveel fouten om de zege te behalen. Zijn tegenstander Berkhout maakte daar een goed gebruik van en won met 6-3 6-4. In het damesenkel B werden twee partijen gespeeld, die beide ih 6-4 6-4 eindigden. De gelukkige winnaressen waren Agnes Engelen burg en Liselotte van de Bijl, die resp. de sterker geachte Hanneke Langeveld en Maureen Meier versloegen. Bij de herendubbels in B kwamen de volgende koppels een ronde verder: W. Stoop/De Groot, Blanen/Engelenburg en Meier/Assel- bergs. Carine Heestermans stelde duidelijk haar kandidatuur voor de eerste plaats bij de dames in C door in de halve finale L. van de Aardenne met maar liefst 6-0 6-0 van de baan te vegen. Nieuwkoop Gisteren kwamen op de banen van Nieuwkoop voor het eerst de twee hoogst geplaatsten in B in actie. Gert Appelboom had bijzonder weinig moeite met Marcel de Bakker en hoefde zich niet tot het uiterste in te spannen: 6-0 6-1. De als tweede geplaatste K. Drost moest harder voor de overwinning vechten. Ook zijn opponent Bierman verscheen regelmatig aan het net en maakte het hem vooral in de tweede moeilijk: 6-1 6-4. Ook Boere bereikte via een 6-1 6-3 zege op Jansonius de volgende ronde. Jansonius had in het herendubbel meer geluk. Met zijn partner Van Neutigem moest hij het opnemen tegen de Nieuwkoopse formatie Bas Groot en Peter de Rooy, die met 6-2 6-3 de boot ingingen. In C deden zich geen verrassingen voor. Koster, A. de Rooy en Marcel de Bakker kwamen een ronde verder. Mevrouw Boere speelde zich met een eenvoudige 6-0 6-1 overwinning in de finale, nadat zij zich woensdag al voor de B-finale had geplaatst. In D kwam de veertienjarige Mimi Carlier in de eindstrijd via een knappe 6-3 6-3 zege op Els Scheerder. Vrijdag i augustus 1975 leidsecourant

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5