Burgemeester De Roos: Rijnsburg is niet ingeslapen, het bruist van leven Metdmiter „Wat we bereikten ging met vallen en opstaan ntsieert. u evet uitgaan is in (Srtllfl DUNA-DELI 't Karrewiel DOKTER E. VAN DER LAAN BENOEMD TOT ERE-BURGER 9? Zoals Rijnsburg het doet kunnen ze ergens anders niet PIERROT I fianen stereo-cassettI speler PAGINA V l.EIDSE COURANT VRIJDAG 1 AUGUSTUS 19L K Route bloemencorso Van een onzer verslaggevers Rljnsburg De route van het bloe mencorso van Rijnsburg naar Lei derdorp is morgen als volgt: Vertrek 13.00 uur Rijnsburg: Rijnsbur gerweg, Oegstgeesterweg, Brouwer straat, Noordeinde, Petr. van Saxen straat, Evertsenstraat, Trompstraat, De Ruyterstraat, Kanaalstraat, Kat- wijkerweg, Langevaart, Sandtlaan. Herenweg. Kerkstraat, Vliet N.Z., Koestraatbrug. Graat Florislaan, Oegstgeesterweg, Rijnsburgerweg. 13.55 uur Oegstgeest: Rijnsburger weg. Rijnzichtweg, Leidse Buurt. Geversstraat, Leldsestraatweg. 14.20 uur Lelden: Rijnsburgerweg. Stationsplein, Stationsweg, Steen straat, Blauwpoortsbrug, Haarlem merstraat. Pelikaanstraat. Hooi gracht. Hogewoerd, Breestraat, Noordeinde, Rembrantstraat. Pauze Doelenkazerne van plm. 4.00 tot 5.00 uur. Witte Singel. Zoeterwoud- se Singel, Hoge Rijndijk, Leider- dorpsebrug, Persant Snoepweg, v.d. Valk Boumanweg. Tollenaersingel, Van Diepingenlaan, Laan van Ou derzorg. Van Poelgeestlaan. v.d. Marckstraat, Lijnbaan. Aankomst Leiderdorp 18.00 uur. Zaterdag en zondag bezichtiging E. A. Borgerstraat 28a, Katwijk aan Zee Tel. 01718-16996. Zondags gesloten. Bar-dancing Plckepleln 8, Noordwljk aan Zee Iedere zaterdag en zondag geopend vanaf 20.00 uur. Verschillende orkesten en disc-jockey. Ruime zalen voor feestavonden en recepties Telefoon 0171B-2600, b.g.g. 5006 V PETIT RESTAURANT Kaas en vlsestondue -w Barbajuo Recepties en partijen m Geopend van 12.00-02 00 uur S-> O Vrijd. en rat van 17.00-03.00 uur^^ ■s Maandags gesloten. Ruime parkeergelegenheid. BIJ stoplichten Den Deyl Elg. gastheer Benito Franken Rijksstraatweg 475 Q1751-14070 Restaurant Bernsen Voor uw huwelijksdiner, recepties, koud buffet en hors-d'oeuvre. BREESTRAAT 157-LEIDEN Café Restaurant „De Roode Leeuw" U kunt ook recreëren In onze biljart-zaal (4 biljarts ''"«Uw.7» Er zijn twee hulzen waar u lekker eet het uwe en het onze Tel. 01713-2363 RESTAURANT'OTEL „DEGRAVENPLAS" Langeraarseweg 1 Langeraar Tafelreservering TEL. 01722-2120 Restaurant direct gelegen a/d plassen Geraffineerde keuken zelfde directie „de Gravenmolen" Amsterdam HOTEL-CAFE-RESTAURANT STEENSTRAAT 55 LEIDEN 22509 Op aanvraag zenden wij u graag suggestie.o voor menu's Burgemeester De Roos: nog niet helemaal ingeburgerd. Dokter E. van der Laan, vijfde ere-burger van Rijnsburg. Rijnsburg Hek hek is van de dam: vanmiddag heeft minister Lubbers van Economische Zaken het Rijnsburgs bloemencorso "1000 jaar Rijns- burg" officieel in de veilinghallen van Flora geopend. Het feest sudderde gisteren al een beetje vóór in een (oecumenische) herdenkings dienst in de Laurentiuskerk en ook in de raads vergadering gisteravond, waar dokter E. van der Laan (thans wonend te Oegstgeest), die 38 jaar lang arts te Rijnsburg is geweest, werd gepro clameerd als ere-burger van Rijnsburg, de vijfde ere-burger die deze gemeente kent. Evenals bur gemeester De Roos is dokter Van der Laan een Fries van geboorte, maar hij heeft zich het best thuis gevoeld in Rijnsburg, dat hem thans een ere-naam heeft gegeven. Rijnsburg kan nu van zich laten horen, dat het al 1000 jaar wat te vertellen heeft Dat zie je op straat meteen al aan de bevolking, die in een 'historisch besef' zich in de kleding-der-eeuwen heeft gestoken, daartoe in staat gesteld door honderden huisvrouwen die ontelbare uren werk hebben gestoken in het vervaardigen van de buitenissige kledingstukken, die evenwel veelal historisch verantwoord onder naald en schaar vandaan zijn gekomen. Al een maand of wat geleden deden Rijnsburgers van zich spreken, toen bijna 100 van hen bij gelegenheid van 400 jaar Universiteit te Leiden naar de Sleutelstad werden gehaald om dat feest meer luister bij te zetten (gratis maaltijd en vrij vervoer). Zeker 80 procent van de Rijnsburgers loopt deze dagen in de outfit van weleer, op een paar eeuwtjes wordt niet gekeken: middeleeuwen mengen zich met de pruikentijd en met de empire van een Frans keizerrijk. Huisvaders hebben veel vrijaf genomen en heel wat vakan ties vallen juist in die eerste week van augustus. Er zijn nogal wat bedrijven die de komende dagen vroeger beginnen en eerder sluiten om hun mensen in de gelegenheid te stellen bij bepaalde festiviteiten aanwezig te zijn. Drs. W. K. de Roos, die op 16 mei als burgémees- ter naar Rijnsburg kwam, staat nog een beetje vreemd tegenover de Rijnsburgse uitbarsting. "Er is vakantie afgegaan en sinds dinsdag woon ik pas echt hier, na de verhuizing uit Barradeel aan de Waddenkust bij Harlingen", vertelt ons de burgemeester, die inmiddels heeft ervaren, dat 1000 jaar Rijnsburg heel wat herrie mee brengt: "ik heb eerst wat de kat uit de boom gekeken, het is alles een beetje aftasten, natuur lijk, je bent nog niet helemaal ingeburgerd". Maar de heer Dr Roos heeft wel reeds gemerkt, dat het comité, vooral zijn voorzitter, 'loco' De Mooy, veel werk eraan heeft gehad. "Het was een grondige voorbereiding, een enorme organi satie en geld zien te krijgen. De raad stelde 80 mille ter beschikking en van verschillende spon sors, vooral uit het bedrijfsleven, kregen we nog eens een slordige 80.000 gulden. Dat is misschien alles bij elkaar vrij bescheiden, maar het enthou siasme is groot". "En iedereen in klederdracht, hè; vooral gister avond tijdens de herdenkingsdienst viel dat erg op en woensdagavond voor de teevee. In Rijns burg dat heb ik nu al gemerkt leeft men met elkaar mee, men loopt voor dit feest enorm warm. Een jaar geleden zijn heel wat vrouwen al begonnen met die kleren te maken: 1000 gitjes op een jas, het is wat. Gasten uit de Duitse stad Siegen, die onlangs 775 jaar bestond, waren duidelijk geïmponeerd: zoiets zie je in een grote re plaats niet, meenden ze. Mijn vrouw en ik vertonen ons de komende dagen als edelmensen uit de tijd der Hollandse graven, onze kinderen zijn een soort pages die daar bij horen. Die jongens vinden het prachtig, ze vallen hier ge woon met hun gat in de boter. Vooral ook omdat ze hebben gemerkt, dat er hier veel jeugd is in die 1000 jaar oude stad. Het zijn niet alleen oude poorters." Burgemeester De Roos slaat de spijker op de kop: "Rijnsburg is niet ingeslapen, het bruist hier van leven; er is een dynamische ontwikkeling geweest. De Rijnsburgers zijn ondernemers ge worden, die nieuwe wegen bewandelen, die veel aandurven en erg hard werken. Dat wil ik wel eens meemaken, zo'n rit naar Hannover; kijken hoe zo'n afzet en andere zaken verlopen. Zoiets heb ik in Harlingen al eens met een. kotter meegemaakt. Vroeger zat een burgemeester al leen maar achter z'n bureau..." Ton Pieters lllllllllllllllllll Doorgewinterde Rijnsburgers weten het: Rijnsburg Ondanks alle spon taniteit, alle enthousiasme rond het feest van het duizendjarige Rijnsburg, hoorden we gister middag niet zelden een geluid dat in deze stokoude doch zo vitale gemeente niet zelden ge hoord wordt: „wat koop ik er voor? Wat verdien ik ermee? met een bloemenmandje begon nen, zoals bijna iedereen hier, naar Den Haag. Dat was na de eerste wereldoorlog". En Koe- kebakker: „Witte kool, rode kool, uienteelt. De hele dag ko len naar de veiling brengen en een hoop doordraaien, alle moeite voor niets." Wat levert het me op?" Dat was bij onze pogingen om een paar oude, rasechte Rijnsburgers te verlokken tot uitspraken rond hun eigen feest. Men wilde wel iets vertellen, maar wenste op z'n minst klinkende munt als wederprestatie. Als oud-gedien- den aan het kaarten zijn of „domineren" hoor je als meest verstaanbare klanken: „hé. Piet, heb je je geld wel bij je?" of „Dat gaat weer centjes kos ten, Klaas". Misschien een beetje overdreven, maar daar kwam het toch wel op neer. Niettemin vonden we een paar door de wol geverfde Rijnsburgers bereid, het verle den en de toekomstverwachtin gen boven een pilsje tevoor schijn te roepen. Dat was in het dienstencentrum van De Bo- gaert aan de Smidstraat. Daar wilden Cornells Vooys (70) en Gerrit Koekebakker (66) wel even een halve eeuw of daar omtrent teruggaan in gedach ten. Cornelis is bloemkweker en handelaar geweest en Gerrit loonploeger. Beiden vinden het jubelen rond de 1000 Rijnsburg se jaren bijzonder interessant Gerrit Koekebakker: „Het oude komt weer eens voor de dag. Er is al heel wat over gepraat Laatst was ik ergens op visite en de vrouwen hadden het over niets anders dan over die kle ding: daar komt veel werk aan te pas en ze krijgen er de zenu wen van temet. M'n schoon dochter is al een maand niet anders dan aan die kleren be zig". Ook Cornelis Vooys vindt het wel waard dat Rijnsburg gaat vie ren: „er bennen veel Canadezen (emigranten) overgekomen om mee te vieren. Ik heb zelf een zoon in Canada, die de laatste vijf jaar meestal in de herfst naar huis komt, hier in Rijns- burg. Ja, die Rijnsburgse bloe men hebben het wel goed ge daan". Bij Koekebakker lag dat weer even anders: „toen ik 13 was, liep ik al te ploegen. Ik was ook vrachtrijder met groenten. Het was al groente wat toen de klok sloeg. Ja, en twaalf en een halve gulden per dag verdienen met twee paar den waar een steekje aan los was, met de kolder in de kop bijvoorbeeld". Vooys: „Ik ben Cornelis Vooys weet nog, dat vo rig jaar tegen Pasen honderd duizenden bossen bloemen wer den doorgedraaid, honderddui zenden bossen bleven bij de kwekers thuis. „En geen ver goeding ervoor, toen de zaak in duigen viel met dat mooie war me weer en alles in een week tegelijk in bloei kwam. Dat was een zeper, zeggen wij. En het wordt nog moeilijker, want de kosten stijgen en de bloemen- prijzen stijgen niet De rentabi liteit van de bloemistenbedrij- ven zakt, dat is een bekend feit". Koekebakker: „Ik heb meegemaakt dat 600 ton kool werd doorgedraaid, die voor een paar centen de kist als veevoeder werd verkocht". Rijnsburg heeft z'n moeilijke tij den, z'n zeer moeilijke tijden, meegemaakt Vraag het maar aan degenen die er oud zijn geworden. Mensen, die al die ups en downs hebben meege maakt Maar Vooys' kinderen (5 van de 6 jongens „zitten in de bloemen") rooien het best. „Het blijft voor een hoop bedrijven moeilijk", weet Cornelis Vooys, „toch is feestvieren verstandig, dat komt niet zo druk voor. Dat mag weieens. In het Acade misch Ziekenhuis in Leiden is een aparte hartkamer, „de Rijnsburgse hartkamer" noe men ze die. Vanmorgen is er nog één naar toegebracht Wal we in Rijnsburg bereikt heb ben, ging met vallen en opstaan Cornelis Vooys en Gerrit Koekebakker: feestvieren is verstandig. Beeldje voor schooljeugd Van onze correspondente RIJNSBURG Gistermiddag hebben alle leerlingen van de basis scholen in Rijnsburg een geschenk gekregen als blijvende herinne ring aan het 1000-jarig bestaan van het bloemendorp. Dit was een verkleinde uitgave van het beeld „de pionier" dat achter het stadhuis in Rijnsburg staat. Bij de Rabo-bank zijn nog enkele van deze beeldjes te koop voor 15,-. Er zijn er 2800 gemaakt Koomansstrasse in Hüttental Van onze correspondente RIJNSBURG Burgemeester Kessler van Hüttental heeft gister avond tijdens de openbare raadsvergadering ter ere van het 1000-jarig bestaan van Rijnsburg en de benoeming van dokter E. van der Laan tot ereburger, bekend gemaakt dat er in zijn plaats een straat zal worden vernoemd naar de vorig jaar plotseling overleden burgemeester Koomans. Opbrengst collecte: ruim twee mille RIJNSBURG De collecte gehouden in de Grote oftewel Lauren tiuskerk in Rijnsburg tijdens een oecumenische kerkdienst ter inluiding van de festiviteiten rond het 1000-jarig bestaan van Rijnsburg heeft 2.223,86 opgebracht. Dit bedrag wordt verdeeld over twee projecten: het Morija project in Lesotho (Afrika) waar het Rijnsburg echtpaar Verhagen-den Heijer werkt, en het Mbouda- project in Kameroen (Afrika), waar het echtpaar Van Eijk-Doctor werkzaam is. Veilingvoorzitter mist feest en corso Van een onzer verslaggevers RIJNSBURG De festiviteiten rond het 1000-jarig bestaan van Rijnsburg zullen niet worden bijgewoond door de voorzitter van de plaatselijke bloemenveilingvereniging Flora, de heer P. van Delft. Hij is dezer dagen juist weer thuis uit het ziekenhuis, waar hij een vrij ernstige hartoperatie heeft ondergaan. Busomleidingen Van een onzer verslaggevers LEIDEN In Verband met het bloemencorso morgenmiddag rijden de NZH-bussen via andere routes dan normaal naar het station. Tussen 12.45 en 15.00 uur vervallen de trajectgedeelten van de Sandtlaan tot het viaduct en van de Herenweg (lijnen 31, 40 en 41). Van 14.00 tot 15.30 uur vervallen de lijnen 5, 31, 40 tot en met 43, 46, 50 en 60 over het traject vanaf het Rijnzichtviaduct tot het Stationsplein. Vanaf 14.15 tot 16.00 uur vervallen de lijnen 1, 4, 7 t/m 9, 13 t/m 16, 30, 31, 40 t/m 43, 46, 48 en 60. Tussen 14.00 en 15.30 uur de lijnen 10 en 48, tussen 16.45 en 17.45 de lijnen 13, 14, 30, 48 en van 17.30 tot 18.30 uur de üjnen 7 t/m 9 en 31, 40, 42. RIJNSBURG Bijna tien da gen feest in Rijnsburg. De wer kers hebben er, op de keeper beschouwt, eigenlijk geen tijd voor, maar vreemd genoeg doen ze er allemaal van harte aan mee. „Eigenlijk staat het hele jaar 1975 in het teken van 1000 jaar Rijnsburg", vertelde wet houder H. de Mooy, tevens voorzitter van het feestcomité; „het publiek is al lang enthou siast gemaakt. Het is goed ge lukt, en de stemming zit er vreselijk goed in. Dat hebben we gemerkt met de televisie-op namen. De Rijnsburgers hebben hiernaar toe geleefd en we heb ben ook veel publiciteit gehad, dat moet ik zeggen. Alles heeft een tintje van een apart jaar: 1975". Er is volgens de heer De Mooy die het kan weten iets typisch Rijnsburgs gebeurd, de laatste maanden. Er werden handenvol kleren gemaakt, zon der uit te rekenen wat dat alle maal zou kosten: „kijk, daar maakten ze nou geen probleem van, zoiets moest nu eenmaal gebeuren. Dan hoor je nooit over geld; je merkt het niet. Zo loopt Rijnsburg nu „aangepast" rond, van gordijnen gemaakte pakken, van lappen uit een oude doos. Het kwam voor elkaar en men hielp elkaar. Een oud- Rijnsburger die ik sprak en die al 40 jaar elders woont zei me: dat kunnen ze ergens anders niet Ziet u: dat is de instelling i 99 zo'n dorp: het blijft één grote familie. Je hebt tegenwoordig veel nieuwkomers. Daar zijn mensen bij die (wonend in b.v. Frederiksoord) nooit Rijnsbur ger worden. Maar er is ook een categorie die honderd procent met deze gemeenschap meeleeft en er even lang woont als die andere nieuwelingen. Het is je zelf geven en ermee kunnen le ven. En als je dan op jezelf wilt blijven, dan kan geen Rijnsbur ger dat wat schelen", zegt wet houder De Mooy, en zo is het maar net „Loco" De Mooy heeft het volste vertrouwen in het welslagen van de feestweek. Alleen het weer, dat is een onzekere factor, „maar laat er iets mislukken, dan vergaat Rijnsburg nog niet", aldus de heer De Mooy, die met nadruk stelt, dat het Rijnsburgse feest niet om het geld gaat, maar een stuk sponta niteit is. „Maar je zou geen Rijnsburger zijn als je je kop in het zand zou steken als er iets te verdienen viel. Dat is echter niet de opzet van dit vieren. Het corso wil de verkoop van bloe men stimuleren, maar in het feest van dit jaar wil het corso er geen munt uit slaan: 1000 jaar geschiedenis is de moeite waard, niet elke plaats lukt het zolang voort te bestaan. Ik zie er voor de toekomst een stuk reclame voor Rijnsburg in, ja wel, maar het feest is er niet voor opgezet". „Loco" De Mooy: Hijns- burgers, een grote familie. HET HUIS VAN GESCHENKEN i "Gero - Royal Albert Arzberg - Zwlesel - Makkum - Ravelll rc 1001 andere geschenken" Speciaalzaak In kinderschoenen A. J. BOONS gespecialiseerd in 5 wijdtematen Rijnstraat 3, Lelden, tal. 071-241 's maandags de gehele deg gesloten E m helf jt half W Het bloemen- centrum. Voor al uw: bloemen bloemstukken 'gratwerk bruidswerk Tevens het adres voor aarde. turfmolm, tuingrond, etc. E ^G^IJNDIJKJi0^TEl_2143l Trouwauto'sl Taxi's I DE GROOT Beestenmarkt 3 Leiden Tel. 23300 i Pr/Jsvoorbeeldont prijzen vane SNELDRUK 100 ex. f 15 AFFICHES 500 ex. f 20S STICKERS 1000 ex. f15tf| iexcl. B.T.IS I DRUKKERIJ DELTABACH LEIDDE 1 HOGE RIJNDIJK 76 - TEL 222S FOTO/FILM/FONO 118,1 Roelofarendsveen EE 201 Noordeinde 01713- 39S Hazerswoude 88 Dorpsstraat 01728-97B|| Katwijkse raad verwerpt aanstelliig jeugdwerker j Van onze correspondent S KATWIJK De gemeenteraS van Katwijk is gisteravond n£ akkoord gegaan met het vo<S stel van b. en w. de aanstelliEj te bekostigen van een jeugdw$= ker bij de stichting „Op{= Jeugdcentrum", een niet-keri^| lijk gebonden organisatie. Tos het college zag aankomen d== zijn voorstel het niet haalcfs nam het het voorstel terug. j= De voornaamste argument^ van de meerderheid van de raS om niet mee te gaan met h|§ voorstel waren: de vage taakoi{= schrijving van de aan te stellfg jeugdwerker en de consequents dat ook andere jeugdorgani^ ties aanspraak kunnen doen gë den op de Lom niet mee teg voorstel aanstelling van een jS dergelijke functionaris. Alleys de PvdA-fractie toonde zich egj voorstander van het b. en is voorstel. S»

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4