£eidóc6outti/rt£ Zuivering in leger Portugal begonnen Weerstand A.R. tegen ,,open" C.D.A. Botulisme alstublieft op in land rukt hele Beruchte Haagse kraker gearresteerd Benzine prijzen omlaag Warmste weekeinde op komst Vakbondsleider Hoffa ontvoerd of vermoord Vrijdag 1 augustus 1975, 65e jaargang no. 20184 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel 071- 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank NV, Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur J. J. fallewas Chef-redacteur. J. W. C. Leune Advertenties (excl B.T.W.) f 0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 - Klachten bezorging: tel 071- 22244 (1800 tot 19 00 uur) Abonnementen per week 2.81kwartaal 36,32; jaar 141,35. losse nummers 50 cent. Zeezwaluw De KRO zendt vanavond frag menten uit van het vorig jaar gehouden Gouden Zeezwaluw festival in Knokke op Ned. I om 22.00 uur. Op het andere net om 19.05 uur Toppop en om 21.10 uur gebrs. Hammond. Minder warm Droog weer met zonnige perio den. Matige, langs de kust af en toe krachtige noordoostelijke wind. Max. temp. van 19 gr. in het noorden en noordwesten tot 25 gr. in het zuidoosten van het land. Morgen zon: 5.02-40.30. Schev. hoogw.: 9.45 en 22.22. Laagw.: 5.14 en 17.47. DEN HAAG (ANP) De mavimnm verbruikersprij- zen van zowel super als gewone benzine zullen met ingang van morgen met 0,6 cent per liter worden ver laagd. Dit heeft het minis terie van economische za ken gisteravond meege deeld. De maximumprijs van su- perbenzine wordt 102,2 cent per liter; die van gewone benzine 99,8 cent De maxi mumprijzen van dieselolie gaan daarentegen met 0,1 cent per liter omhoog. De prijsverlaging is enerzijds het resultaat van een daling van de marktnoteringen voor deze produkten en an derzijds een verruiming van de detailhandelsmarge. De verhoging van de gas- olieprijs is een gevolg van een verhoging van de de tailhandelsmarge. (Van een onzer verslagge vers) Den Haag Het kamende weekeinde gaat het tot nu toe warmste weekeinde van deze zomer worden. Nu zijn wij deze zomer vooral wat de weekeinde* betreft, niet verwend. Het tot nu toe warmste week einde was dat van 8 juni met 24 graden. Er is een zwak onweersfrontje ge passeerd met vanmorgen buien in Zuid-Nederland, maar deze onweersstoring lost vrij snel op. Morgen en ook zondag zal het overwegend zonnig en geleidelijk ook weer wat warmer worden. Mogelijk dat het kwik zondag in het oosten alweer tot 27 29 graden gaat stijgen. Er zijn geen storingen of koudere luchtmassa's in de buurt, die op de loer liggen, zodat waarschijnlijk deze hele eerste augustusweek een duidelijk zomers weertype zal geven. Wie a.s. zondag via Arnhem op reis gaat naar Zuid- Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk of Italië doet er verstandig aan de Westduit- se autosnelwegen tussen Oberhausen en Keulen te mijden, omdat zondagmor gen tussen Leverkussen en Opladen in verband met werkzaamheden een brug wordt op geblazen. De ver keerschaos zal, vreest men, zo groot zijn, dat weinig heil verwacht kan worden van de plaatselijke aanwij zingen voor omleidingen. Aangeraden wordt via Dortmund en Kassei de Sauerlandroute te nemen. Geen reden tot paniek (ADVERTENTIE CIRCUS CHARRIVARI komt zaterdag 2, zondag 3 en maandag 4 augustus naar LEIDEN, Churchilllaan Dagelijks voorstellingen om 16.15 uur en 19.45 uur. KASSA OPEN V.A. 11.00 UUR ISRAËLISCHE OVERVAL IN LIBANON TEL AVIV (TJPI) Ishacll- sche militairen zijn va nochtend vroeg de Libane se grens overgetrokken waar zij in een grensdorp een huis opbliezen dat ver moedelijk door Palestijnse guerrillastrijders werd ge bruikt. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv deelde mee dat de actie plaats had in het dorp Tawza, vijf kilometer ten noorden van de Israëli sche nederzetting Sjtoela. Aan Israëlische zijde vielen geen slachtoffers. Raadsleden willen een rookverbod GELEEN (ANP) De drie mans-fractie van de PvdA en PPR in de gemeenteraad van. Geleen heeft b. en w. en de raad voorgesteld geen rookge rei meer te verstrekken tijdens recepties en officiële ontvang sten die het gemeentebestuur van Geleen belegt. Ook stelt de fractie een wijzi ging voor van het reglement van orde; raadsleden zouden de eer ste anderhalf uur van openbare vergaderingen niet meer mogen roken. De fractie doet haar voorstel in het kader van het rapport van de gezondheidsraad waarbij aangedrongen wordt op maatregelen door de overheid, om het roken tegen te gaan. NIEUWKOOP De 33-jarige mevrouw A. L. P. M. Schenk- Van der Lans is vannacht bij Nieuwkoop om het leven geko men, toen de auto, waarin zij zat met haar man tegen een boom botste. Het echtpaar is afkom stig uit Zevenhoven. De man mankeerde nagenoeg niets. Kamervragen over extra declaraties DEN HAAG Het Tweede Ka merlid Beekmans (D'66) heeft de regering vragen gesteld over de extra declaraties die de Am sterdamse chirurg Prof. dr. H. Brumme 1 kamp aan particuliere patiënten toestuurde. Deze declaraties, die niets met de behandeling te maken den, waren bedoeld om fondsen te werven voor „aanvulling op het salaris van vier chirurgen, dekking van onkosten bij con- gresbezoeken, aanvulling op het representatiekrediet en noodza kelijke verbouwingen aan de kliniek." De heer Beekmans wilde weten of de verantwoordelijke bewind slieden dit soort praktijken aan vaardbaar vinden. Hij vraagt de regering, eventueel met inscha keling van de fiscale inspectie en opsporingsdienst te onder zoeken of deze praktijken ook elders in het land voorkomen. Rotterdam (ANP) Het botulisme - de watervergiftiging, die de laatste maanden honderden watervogels gedood heeft - is voor mensen niet gevaarlijk. „Wel moet men met de blote handen van gevonden kadavers afblijven", aldus dr. J. Haagsma, bactereoloog van het Centraal Diergeneeskundig Instituut te Rotterdam, die gisteren liet weten, dat botulisme, met uitzondering van Drente en Limburg, in alle provincies geconstateerd is. Gisteren nog is een groot aantal dode watervogels bij de IJssel waargenomen. Het botulisme rukt thans kennelijk op naar hetk oosten, aldus dr. Haagsma. Van 8 juli af tot begin deze week zijn de meeste meldingen van botulisme binnengekomen uit Zuid- en Noord-Holland. Daarna trok de watervergiftiging geleidelijk aan naar het oosten. In Zuid-Holland bleek bij onderzoek botulisme te zijn voorgekomen in Wateringen, Vlaardingen, Hekendorp, Katwijk, Rotterdam, 's Gravenzande, Den Briel, Den Haag, Warmond, De Lier, Alblasser- dam en Woerden. Het onderzoek heeft verder uitgewezen, dat in Sassenheim, Pijnacker, Naaldwijk, Zoetermeer, Leiderdorp en de K gerplas wel dode watervogels werden gevonden, maar van V Jisme geen sprake was. Lange gezichten op Korte Voorhout Wim Kan en Corrle Vonk ui teraard, want die twee zijn nog steeds sa men. vinden het een pracht van een gedachte om de nieuw bouw van het ministerie van Financiën in Oen Haag direct »e plaatsen aast de Kon. Schouwburg. Oan kun je de recette na de voorstelling zo in één keer af geven. Het is ook leuk om op het Korte Voor hout te gaan staan en dan al lemaal lange ge zichten naar buiten te zien komen. Er mag' dan kritiek zijn op dit gebouw, volgens Wim Kan verandert het hele aanzien als er eenmaal achter elke ruit een ambtenaar zit. NEGEN OFFICIEREN OVERGEPLAATST LISSABON (AP) De uit drie generaals bestaande Portugese militaire Junta heeft zijn functie gisteren formeel aanvaard en als één van zijn eerste maatregelen een aantal officieren van de veiligheidstroepen overgeplaatst omdat zij de linkse revolutie niet steunden. Generaal Otelo Saraiva de Carvalho, bevel hebber van de Veiligheidstroepen (Copcon) en lid van de Junta, had persoonlijk op dracht gegeven tot overplaatsing. Waarne mers vermoedden dat de maatregel het be gin vormde van de verwachte zuivering van dissidente officieren. Carvalho had woensdag nog gewaarschuwd dat hij met harde hand zou optreden tegen wat hij noemde de wanorde en gebrek aan discipline binnen het leger. In een communiqué van het leger werd bekend gemaakt dat negen officieren en vier sergeants van de veiligheidstroepen uit hun functies waren ontheven omdat zij in „disci pline, doelmatig optreden en politiek gewe ten te kort schoten." De Copcon wilde niet bekend maken waar de dertien militairen zich nu bevinden. De maatregel tegen de dertien militairen van de veiligheidstroepen kwam nadat de uit dertig leden bestaande revolutionaire raad de uitvoerende macht formeel had overge dragen aan Carvalho, president franco da Costa Gomes en premier Vasco Goncalves. Later maakte Da Costa Gomes de vorming van een nieuw regering bekend, de vijfde sinds het leger in april 1974 een einde maakte aan de fascistische dictatuur. De namen van de nieuwe minister werden niet onmiddellijk bekend gemaakt. De socialisten en de centrum partij van volksdemocraten, de twee grootste politieke partijen in het land, kondigden gisteren aan .in het weekeinde tenminste twee politieke bijeenkomsten te zullen houden. De beide partijen stapten twee weken geleden uit de regering om te protesteren tegen de maatre gelen van de militair*» leiders van het land. Illlllllllllllllllllllllllll Alger Hiss, ver gezeld van zijn vrouwelijke ad- vokaat, praat hier met verslag gevers over de befaamde „pumpkin-pa pers", die hij voor het eerst na vijfentwintig jaar mocht in zien. Hiss was destijds een be langrijke presi dentsadviseur, maar werd tij dens de heksen jacht van Mc Carthy beschul digd van het doorspelen van inlichtingen aan de Russen. In de actie tegen Hiss speelde het toenmalige Con greslid Richard Nixon een be langrijke rol. In Hiss' tuin wer den toen. ver borgen in pom poenen (vandaar de naam pump kin-papers) mi crofilms gevon den, die leidden tot zijn veroor deling. Illlllllllllllllllllllllllll Illlllllllllllllllllllllllll (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De weerstand in de ARP tegen een „open" CDA neemt toe. Ruim drie weken voordat het grote CDA-congres op 23 augustus in het Haagse congresgebouw zal plaats vinden, hebben 32 verontruste ARP-ers een brief aan het AR-partijbestuur ge schreven. Daarin wordt de eis gesteld dat de ARP alleen rriaar aan het CDA deel mag ncznen, als dit een christelijke partij wordt. De brief is een initiatief van het AR-Kamerlid Hans de Boer. Andere Kamerleden die de brief hebben ondertekend! zijn: drs. A. Schouten, drs. B. Beumer en J. van Hou welin gen. De brie! moet gezien wor den als een uiting van veront rusting, naar aanleiding van uitlatingen van KVP-zijde (An dnessen en Vergeer), dat het CDA ook open moet staan voor die mensen, die het evan gelie niet als grondslag voor het politieke handelen wensen te beschouwen. Mevrouw Hannie van Leeu wen, vice-voorzitter van de ARP-fractie, heeft inmiddels een brief geschreven aan het dagelijks bestuur van haar partij, nadat vice-voorzitter drs. Rinse Zijlstra, onlangs had geschreven dat het niet wenselijk was een nieuwe dis- cussie te houden over de CDA- grondslag aan de vooravond van het congres. Mevrouw Van Leeuwen is het daarmee niet eens. Zij staat volkomen achter fractievoor zitter mr. W. Aantjes, die dui delijkheid wil van de KVP-lei- ders omtrent het evangelie als richtsnoer. Die onduidelijkheid is een van de redenen waarom mevrouw Van Leeuwen nog steeds geen beslissing heeft genomen op het aanbod om staatssecreta ris van Onderwijs te worden, als opvolgster van dr. Veer man. Dit luxe theeglas met verzilverde houder is voor u. Tenmin ste. als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee te winnen voor onze krant. Altijd doen. NOTEER m.l.vals nieuw kwartaalabonrree van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een theeglas naar: naam: adres: k woonplaats: (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse politie heeft gisternacht met de arrestatie van een 31-jarige electricien in de Torenstraat een goede slag geslagen. Het blijkt de beruchte Haagse brandkastkraker Bennie E. te zijn van wie wel wordt beweerd een leerling van Aage M. te zijn. De man vormt in de affaire, waarbij gegevens van het bureau EPS uit Rotterdam over beveiliging van bankkluizen naar de onderwereld werden doorgespeeld, de hoofdverdachte. De politie maakte sinds deze affaire jacht op Bennie E., die echter naar Spanje was uitgeweken om kortgeleden weer in Nederland terug te keren in de waan dat alles weer veilig was. Met de arrestatie van Bennie E. is de bende nu geheel opgerold. De man is gisteren overgedragen aan de Bussumse politie, waar hij verantwoordelijk is geweest voor een brandkastkraak, waarbij voor enkele tonnen werd buitgemaakt iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ De lege auto van de verdwenen gangster en vakbondkoning Jimmy Hoffa. DETROIT (UPI) James R. Hoffa, gangster en voormalig leider van de Amerikaanse bond van vervoerspersoneel Is gisteren als vermist opgegeven. De bond, die hij eens met Ijzeren hand regeerde, hoadt het er op, dat Hoffa ontvoerd of vermoord is. De auto van de 63-jarige Hoffa is onbeheerd aangetroffen bij een restaurant waar hij blijkbaar een afspraak had gemaakt voor een lunch. Hij wilde daar waarschijnlijk Tony Jack Giacalone ontmoe ten, een topfiguur uit de onderwereld van Detroit De verdwijning van Hoffa is gevolgd op een serie incidenten waarvan het laatste 23 dagen geleden voorviel: Toen werd een auto van de zoon van de huidige voorzitter van de vervoersbond, Frank Fitzsimmons door een bom opgeblazen. Fitzsimmons was oorspron kelijk Hoffa's rechterhand; later werden zij verbitterde rivalen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1