Ben ten Tije kreeg eindelijk titel die hij jaren begeerde gehoorzaamde Brzezanczyk Van Hanegem TENNISSER UIT CHILI MET DOOD BEDREIGD overmacht Dudok van Heel triomfeerde met Flamengogenieter King Zschuschen dacht Italïè wel even,,op te 99 - LOTTO EN TOTO VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1975 LEIDSE COURANT, Trainer Brzezanczyk had het al eerder gezegd: „Ik ben de baas", en dat geldt ook voor Van Hanegem. (Van onze sportcorrespon- dent) ROTTERDAM Willem van Hanegem heeft gisteravond gevolg gegeven aan de eis van trainer Antoni Brzezanczyk dat hij zich op de training zou melden van het C-team. De Poolse oefenmeester van de Rotterdammers had woens dagavond na de wedstrijd te gen Derby County deze maat regel genomen nadat Van Ha negem in de rust van de wed strijd openlijk had geweigerd in te vallen. Van Hanegem's rebellie vloei de voort uit het feit dat hij zich niet kon verenigen met de opstelling van het elftal waar in hij - Van Hanegem - niet in de basisopstelling was opge nomen. De middenvelder houdt nog steeds vol dat hij pas vijf kwartier voor de wed strijd werd ingelicht over de opstelling. Manager Guus Brox zou Van Hanegem vandaag ter verant woording roepen voor diens weigering zijn plaats in het elftal in te nemen. Verwacht wordt dat de leiding hem een boete zal opleggen. Brox wil de, of kon nog niet meedelen, of de Kromme zaterdag met Feyenoord afreist naar Bor deaux. De twee Zuidafrikanen zullen de reis in elk geval niet meemaken omdat zij toestem ming hebben gekregen in hun vaderland nog enkele zaken te regelen. UTRECHT - Na tien jaar heeft Ben ten Tije zijn doel bereikt: een nationale kampioenstrui. De 28-jarige Hagenaar werd in het Utrechtse stadion Galgen waard uitgeroepen tot de snelste sprinter, een titel, die hij jarenlang aan zijn neus zag voorbijgaan, maar die hij nu vol zelfvertrouwen binnenhaalde. Ten Tije moest het in de eindstrijd opnemen tegen de terugge keerde Peter van Doorn, die hij in twee ritten versloeg. Zeker in de eerste finalerit imponeerde hij. In de laatste bocht probeerde hij onderdoor te gaan, maar Van Doorn sloot he gat op het nippertje af. Voor Ten Tije maakte het niets uit. Dan maar bovenlangs in de laatste meters, moet hij hebben gedacht. En op stijlvolle wijze drukte hij de man uit Berlicum inderdaad naar het tweede plan. In de tweede rit liet Ten Tije dat ik het nu kon halen. Ik heb er nog minder twijfels over be staan. Van kop af zegevierde hij. Er was een last van hem afgevallen. „Hier heb ik altijd naar gestreefd. Telkens lukte het niet en moest ik met tweede en derde plaatsen genoegen ne men. Dit jaar echter had ik meer zelfvertrouwen. Het feit, dat baancoach Frans Mahn mij in zijn selectie opnam heeft mij gestimuleerd. Ik moet iemand hebben, die mij aanzet", aldus de nieuwe kampioen, die voor ook meer moraal gekregen", zei Ten Tije, die in de halve finale met Peter van Wijk had ge speeld. Operatie Peter van Doorn, die man die terugkwam, was niet teleurge steld. „Ach, ik ben dit jaar maar weer begonnen omdat ik niet op vakantie kon en dat scheelde dan weer drie weken. In 1973 ben ik gestopt nadat ik de fiets te gaan", aldus de man, die in het begin van de jaren zeventig wel enkele titels op de baan veroverde. Bij de achtervolgers moest ten slotte ook André Gevers buigen voor de onstuitbare Herman Ponsteen, die als een trein over de betonnen baan raasde. Pon steen realiseerde de snelste tijd (4.59,6) en dat terwijl de wind net was opgestoken. Goud dus voor ponsteen, zilver voor Ge vers en brons voor Arie Has- sink, die Geert Schipper, de ver rassing van de achtervolgers, met minimaal verschil terug wees. Ponsteen nam tegen Ge vers onmiddellijk een voor sprong, die op het einde zo groot was, dat er van spanning nauwelijks meer sprake was. Voor de finish hield hij dan ook al in om met geheven armen zijn tweede achtervolgingstitel in successie te grijpen. Van Doorn geen angst heeft ge- «-een blindedarmoperatie moest had. „Nee, tijdens de trainingen ondergaan. Ik zag het toen niet die natuurlijk wel wat anders meer zo zitten, die topsport, zijn, pakte ik hem ook enkele Mijn vrouw heeft mij eigenlijk keren met groot gemak. Ik wist, dit jaar weer aangespoord op Niet bij machte Gaby Minneboo prolongeerde zonder problemen zijn stayer- stitel bij de amateurs. De enige, die hem in serieus gevaar kon brengen, Martin Venix, was niet bij machte de postbode uit Geervliet te bedreigen. Venix, die vorig jaar nog zilver won tijdens de wereldkampioen schappen in Montreal, heeft slechts een keer de aanval geo pend op Minneboo, die achter gangmaker Bruno Walrave voortdurend in eerste positie reed. Tien ronden voor het einde kwam Venix, maar het gat werd niet kleiner dan tien meter. Minneboo versnelde en Venix gaf zich gewonnen. Het brons was voor Matthe Pronk, die achter Noppie Koch ook lou ter om deze derde positie streed. Voor hem en de anderen waren immers bij voorbaat geen grote re prijzen weggelegd. Het feit, dat alleen Minneboo en Venix om de titel vochten, maakte van de stayerwedstrijd geen groots spektakel, net zomin als dat vanavond bij de profs mag wor den verwacht met Cees Stam als vrijwel zekere winnaar. Het was daarom jammer dat Venix niet in staat was de krachtige rijdende minneboo bij te houden.Het publiek kon er tenminste niet voor overeind komen. Het wordt tijd, dat de top breder wordt anders kan de KNWU in de volgende jaren beter alleen Minneboo en Venix in de baan laten. Jan de Jong, die ook bij de profs vanavond zal rijden en die een sensationele come back had aangekondigd, faalde volkomen. Met een achterstand van zeven 1^1' door boord aan boord de laatste meters ai te leggen. Nereus I bleek juist drietiende seconde sneller dan de tevergeefs spurtende clubgeno ten. Verrassingen deden zich gisteren, toen de weersomstandigheden opnieuw vrijwel ideaal waren en de roeiers de zwakke wind recht tegen hadden, niet voor. Nereus/Triton, dat zondag ook voor de Aegir/Euros/Njord-equipe finishte in München, versloeg bij de lichte achten zijn voornaamste rivaal wederom. Pie terman en Lycklama, vorig jaar deel uitmakend van de lichte vier van Skadi, die nationaal kampioen werd, bleken ditmaal oppermachtig in de wedstrijd van de ongestuurde lichte tweeën zonder stuurman. Uitslagen: Heren, lichte acht: 1. Nereus/Triton (Kooke, Kalft Bos, Koornneef, Appeldoorn, Brasser, Helsloot, Ford en stuurman Korthals Altes) 6.34.70, 2. Aegir/Eurös/N- jord 6.43.37 Heren, lichte dubbel twee: 1. Hades/Hollandia (Brou wer en Punt) 7.14.50, 2. Orca 7.50.78. Heren, dubbel twee: 1. De Hoop/Die Leythe (Michels en Robbers) 7.11.20, 2. Asopos/De Vliet 7.12.29. Heren, twee met stuurman: 1. Dudok van Heel (Van der Pas/Van Vianen) 8.14.82, 2. Nereus I 8.22.54, 3. Nereus H 8.22.84, 4. Laga 8.33.11. Dames, vier met stuurvrouw: 1. Nereus/Orca (Liefi- beth Vosmaer, Hette Borrias, Mirjam Steenman en Liesbeth de Graaff. Stuurvrouwe: Vera Schneyder- berg) 3.48.48, 2. Nereus/Het Spaarne 3.50.39, 3. Nereus/- Triton/DDS 4.00.37. Heren, lichte twee zonder stuurman: 1. Skadi (Pieter- man/Lycklama) 8.09.43, 2. Nereus 8.20.79, 3. Euros 8.28.05, 4. Tachos 8.41.22. Willem van Hanegem, de Feyenoordrebel, meld de zich toch bij de trai ning van het C-team. ronden kwam hij pas als zesde over de streep. De uitslag van de wedstrijd voor amateurstayers is: 1. Gaby Minneboo (achter Walrave) de 50 km. in 43.09, 2. Martin Venix (Stakenburg) op. 120meter, 3. Matthe Pronk (Koch) op 140 meter, 4. Van der Broek (De Graaf) op 180 meter, 5. Rietveld (Duivenbode) op 6 ronden, 6. De Jong (Marechal) op 7 ronden. Ben ten Tije verslaat op de finishlijn Peter van Doorn. Een krachtsexplosie bracht Nereus/Triton in de finale lichte acht de zege. AMSTERDAM De favorieten heb ben zich op de tweede dag van de Nederlandse roeikampioenschappen gehandhaafd. Dudok van Heel triom feerde met grote overmacht in de twee met stuurman, de Nereus/Orca- combinatie kreeg de medailles in de race van de vieren met stuurman. De dames wisten zich echter pas zeker van de titel, nadat de furieuze aanval van de Nereus/'t Spaarne-ploeg in de laatste meters was afgeslagen. Nereu s/Orca, dat zijn voorwedstrijd spelen derwijs won en zich in de serie be perkte tot het op redelijke afstand houden van de concurrentie, leidde na 750 meter met ruim een lengte. Toen lanceerde Nereus/'t Spaarne de slotaanval, doch meer dan halveren van het verschil bleek niet mogelijk. Dudok van Heel had het aanmerkelijk gemak kelijker. De kadetten uit Breda trokken snel naar voren en ondervonden opvallend weinig tegenstand. Na 1000 meter waren de posities al min of meer bepaald. In de slotfase liep de ploeg nog verder weg, om met drie lengten voorsprong over de streep te gaan. De beide Nereus-ploegen hielden de aandacht van de schaarse toeschouwers langs de Bosbaan vast, (Van onze speciale verslaggever) Castelldefels Wild slaat de muziek van de flamenco uit de gitaren. De hartstocht laait hoog op. Met opwindende gebaren begeleiden de dansers de gitarist, die met fonkelende ogen zijn instrument beurtelings aait en mishandelt. Het huwelijksfeest van de dochter van de zigeunerkoning in het Rancho-hotel in Castell defels nadert zijn hoogtepunt De artiesten druipen van het zweet, evenals de vele honderden aanwezigen. Als in trance volgt King Zschuschen, de gebolkte derde honkman van het Nederlandse team, de bewegingen van de dansers. Het machtige lichaam deint mee op de meeslepende akkoorden van de gitaar. Langzaam maar zeker hervindt King Zschuschen zichzelf. Het vuur spat uit de somber kijkende ogen, als hij vertelt met een stem waarin nog steeds de teleurstelling over de geleden nederlaag tegen de Italianen doorklinkt, van de gitanefeesten, die hij meemaakte in Venezuela, op zo'n twintig minuten vliegen van zijn geboorteland. Kort, fel, soms bijtend. King Zschuschen ontwaakt uit de „verdo ving", waarin hij verkeert sinds het debacle van het Nederlands negental tegen Italië. King Zschuschen blijft geloven in de eindzege van Oranje. STOCKHOLM Een Chileense in Zweden wonende vluchteling heeft gedreigd een landgenoot, de teonisspeler Jaime Fillol, te zullen doden als deze van 19 tot 21 september tegen Zweden uitkomt in het internationale toernooi voor de Davis-cup dat wordt gespeeld te Baastad. Ds. Ingemar Simonsson, een sterk tegenstander van het Chileense regime, zei dat de vluchteling hem schriftelijk van zijn voornemen op de hoogte had gesteld. Hij maakte de naam van de man niet bekend. In de brief had onder meer gestaan: „Fillol heeft openlijk verklaard, dat hij de junta die mijn vrouw heeft doodgemarteld, trouw is. Het kan me niet schelen wat er met mij gebeurt Ik wil bloedig wraak nemen". „Ik geloof dat hij volkomen meent wat hij zegt", heeft ds. Simony sons tot de politie verklaard. „Ik ken deze man zeer goed en begrijp zijn gevoelens". De dominee was een van de voornaamste demon stranten tegen het houden van de Zweedse Davis-cupwedstrijd tegen Rhodesië in Baastad in 1968. Na de demonstratie waarbij met de politie werd gevochten besloot de Zweedse tennisbond het toernooi te doen houden in een stadje in Zuid-Frankrijk. Jaime Fillol is 29 jaar oud en geldt als Chili's beste speler. Hij komt thans uit in een internationaal toernooi te Louisville in de V.S. King Zschuschen mokt. Hij, de man die in de wedstrijden tegen Zweden en West-Duiteland glo rieerde als niemand anders met vijf honkslagen, waaronder twee home-runs uit zeven slag beurten, kwam tegen Italië niet uit de verf. Hij sloeg niet alleen niets, maar maakte bovendien een paar zeer ernstige fouten. „Ik zit in een slump, baby", zegt hij. Inderdaad, King Zschu schen is na zijn uitermate hoop gevende begin terécht gekomen in een diepe depressie. De „praatmaker" en „smaakma ker" van de ploeg kan het zelf niet goed begrijpen. Nooit ter neergeslagen, steeds klaar voor een opwekkend woord voor zijn medespelers, zijn werpers on dersteunend met opwindende kreten, hij kan het niet verkla ren nu. Of wel? „Weet je wat het is", valt hij dan plotseling uit. „We vormen nog geen ploeg. Het zijn allemaal groepjes, er is geen eenheid. Een paar OWO- ers, een paar Nicolsmensen, een paar van dit en een paar van dat. Dan kun je geen successen behalen". Een regelrechte aanklacht tegen de begeleiding? King Zschu schen, die nog nooit een blad voor de mond heeft genomen („een Nederlander is van nature erg individualistisch ingesteld") haalt zijn vierkante schouders op. „Wanneer je dat zo wilt op vatten is dat helemaal voor jouw rekening. Maar ik ben we van mening dat op deze wijze het Nederlandse honkbal niet gediend wordt". Olga/ADO Vier jaar is King Zschuschen in Nederland. Als employé van de Zweden vijfde BARCELONA - Zweden is op de vijfde plaats 'geëind igd tijdens het toenooi om het Europees kampioen schap honkbal, dat in Bar celona wordt gehouden. De Scandinaviers wonnen de tweede wedstrijd tegen Frankrijk met 6-1. Zweden had woensdag ook het eer ste duel gewonnen. De der de wedstrijd is nu van geen belang meer. Nederlandse Luchtvaart Maat schappij, waarbij hij op Schip hol een baan heeft gevonden, woont hij in Uithoorn. Maar hij speelt in Den Haag, bij Olga/A DO. „Och, het was de eerste club waar ik terecht kwam. Ik hou niet zo van veranderen en bo vendien bevalt het goed". Ook bij de Haagse hoofdklasser is Zschuschen een van de gangma kers. Hij weet dat. Hij bezit een geweldige slagkracht en is op de meest onberekenbare momen ten de man die door een home run de strijd een heel ander aanzien en karakter kan geven. Ook op de Antillen stond hij bekend om zijn grillige natuur en opvliegende karakter. Dat demonstreert hij ook steeds weer in Barcelona, bij het toer nooi om de veertiende Europese honkbaltitel. Harder dan bij wie ook is de nederlaag van het Nederlands negental aangekomen bij de An tilliaanse spelers van de ploeg. Vooral bij King. Hij was er van het begin van overtuigd dat Ita lië „met huid en haar zou wor den opgevreten". „Wij hebben zoveel kwaliteit in de ploeg en dan moet je toch van deze ke rels kunnen winnen", vertelde hij reeds enkele dagen voor het eerste treffen tegen de Italianen. Na de zo glorieus geëindigde eerste ontmoeting straalde King. Maar niet zoals na de duels in de voorronde. King voelde reeds toen de depressie naderen. Meteorologisch gesproken ont laadde deze zich zondagnacht in een ongekend onweer, maar bij King duurde het langer. Is de bui eigenlijk nog niet voor bij. Dat demonstreerde hij in de tweede ontmoeting tegen de Ar- ce-boys. Hij was volkomen uit zijn doen. Zozeer zelfs dat hij op een gegeven moment, terwijl een actie nog aan de gang was met de veldscheidsrechter in discussie trad over een beslis sing. King protesteerde, de Ita lianen niet en twee man snel den, terwijl King met wilde, emotionele gebaren tegen de scheidsrechter te keer ging, over de thuisplaat Het had - geluk kig voor hem - geen schadelijke gevolgen, want na ruggespraak met de hoofdscheidsrechter her riep de veldscheidsrechter zijn beslissing en gaf de bal uit Maar het typeerde op dat mo ment duidelijk de zwakke instel ling, de slappe concentratie van de Oranje-speler. Hij kijkt door zijn glinsterende brilleglazen naar de man, die hem zijn houding verwijt „Och, man, wat weet jij er nu van. Je moet daar maar eens staan en je ziet die bal fout gaan dan wordt je toch nijdig als zo'n scheidsrechter dat niet constateert. En dan ga ik ogen blikkelijk protesteren". Om dan weer rustiger verder te gaan: „Goed, ik was natuurlijk fout Maar nog wat I am in a slump, en ik hoop, als ik er weer bij ben in de derde wedstrijd tegen de Italianen, dat die inzinking voorbij is. De flamencodanseres heeft zo juist haar solo beëindigd. Het enthousiaste publiek juicht en jubelt King kijkt lacht even kort en zegt dan: „Ik verdwijn baby, ik mpet er nu uit". Het snel kokende bloed van Zschu schen jaagt door de gespierde body. King Zschuschen is op nieuw in een gevecht gewikkeld met zichzelf. Nog steeds heeft hij de goede weg niet gevonden. Hij verdwijnt uit het zingende, stinkende, ongelooflijke rumoe rige hol. De zachte subtropische nacht neemt hem op. King Zschuschen herademt en ver dwijnt met soepele passen in de duisternis. Op weg naar de hori zon waarachter hij hoopt dat de Europese honkbaltitel voor hem en zijn ploegmakkers gereed ligt Maar of deze hoop gegrond is valt ernstig te betwijfelen. De uitslag van lotto no. 30: A an tal deelnemers: 652.559 Bruto inleg: 2.685.615,- Prijzenbedrag: 1.275.667,- le prijs: 1 winnaar, die bruto 446.483,-ontvangt 2e prijs: 3 winnaars, die elk bruto 42.522,- ontvangen. 3e prijs: 286 winnaars, die elk per kolom 669,- ontvangen. 4e prijs: 8.27.9 winnaars, die elk per kolom 30,- ontvangen. 5e prijs: 9.199 winnaars, die elk per kolom 27,- ontvangen. Toto no. 30: Aantal deelnemers: 23.688 Bruto inleg: 73.652,- Prijzenbedrag: 34.985,- le prijs: 17 winnaars, die elk per kolom 823,- ontvangen. 2e prijs: 278 winnaars, die elk per kolom 31,- ontvangen. 3e prijs: 1.398 winnaars, die elk per kolom 8,- ontvangen. II l llllll llll llllllllllillllllltllllllll

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11