VOOR EEN DUBBELTJE NAAR DE BIOSCOOP KABELTELEVISIE WORDT VOOR WASSENAAR VRIJ DURE AANGELEGENHEID Leiderdorpers wensen meer openbaarheid De glorie van Rijnsburg Wassenaar overweegt toeristenbelasting voor sta-caravans Plezier in Politie-Porsche ttflNGENttflM, Boltini in Katwijk en Noord wijk P\<;i\A 4 Rijnsburg Aan de vooravond van de festiviteiten rond het 1000-jarig bestaan van Rijnsburg heeft de plaatselijke bevolking zich gisteren zo fraai moge- lijk uitgedost om zaterdag via de tv een goeie Njg indruk te maken bij het hele Nederlandse volk. De s glorie van Rijnsburg, zo heet het programma dat I1 de NCRV dan uitzendt. Gerard v.a. Berg maakte f gisteren met een grote ploeg camera-lieden opna- men van het kindercorso. De Riinsburgers, die voor f zo'n 80 procent in klederdracht waren gestoken, werkten gewillig mee. Om het de camera-lieden naar de zin te maken zag men er niet tegenop diverse malen de tocht langs de Vliet te maken. De stemming zat er bijzonder goed in. Velen klap ten mee op de maat van de muziek die de Flora- band ten gehore bracht. Ook deze band was geheel in historische kledij gestoken. Imposant was de samenzang gisteravond in de Immanuelkerk, waar Dirk Schoneveld op het orgel speelde. Rijnsburg heeft gisteren ook een bloemenkoningin gekozen. Het werd Aafke Rijs uit Katwijk. Zij wordt de ster van het bloemencorso zaterdag. De bindersprijs ging naar Daan van Holstein uit War mond. Van onze correspondent Wassenaar De volgende week gaat Wassenaar weer het traditio nele zomerfeest vieren, georganiseerd door de 70-jarige Oranjever eniging "Koningin Wilhelmina". In verband met dat 70-jarig be staan beginnen de feestelijkheden al op woensdag 6 augustus, 's Middags zijn er dan in Astra in de Langstraat „cineacvoorstellin gen". Omdat het 55 jaar geleden is dat in Wassenaar met bioscoop voorstellingen werd begonnen geldt voor deze cineacvoorstellingen de entreeprijs van 1920, namelijk één dubbeltje! Woensdagavond 6 augustus 7 uur maakt de drumband van "Irene" een rondgang door het dorp en begint om half 8 de kermis aan de Dr Mansveltkade te draaiea Van 8 uur tot half 10 houdt het bestuur van de jubilerende vereniging receptie in het clubgebouw van "De Kieviten" en om kwart voor 10 wordt op het kermisterrein een feestelijk vuurwerk afgestoken, dat aan de Oranjevereniging wordt aangeboden door de gezamenlijke kermisexploitanten. Donderdagmorgen zijn er in de Berkheistraat kinderspelen, met als nieuw programmapunt doel- schieten. 's Middags 2 uur is er op het plaveisel van de Starren- burglaan een tekenwedstrijd en 's avonds 7 uur heeft in de Berkheistraat het traditionele kuipjesteken plaats. De vrijdagmorgen is gereser veerd voor de ringrijderijen op het Burchtplein, 's Middags 2 uur komen bejaarden in het Sophiekehuis klaverjassen en pandoeren terwijl om half 3 de jeugd aantreedt op het parkeer terrein bij de sporthal voor rol- schaatswedstrijden om het kam pioenschap van Wassenaar. Vrijdagavond 7 uur is er in de Berkheistraat opnieuw ringste ken, maar nu door een loop- sluis. Het programma voor zaterdag 9 augustus biedt diverse attrac ties. In de morgenuren is er een viswedstrijd in de Zijlwatering, in samenwerking met de Wasse- naarse Hengelsportvereniging. Om half 10 beginnen in het sportfondsenbad roeiwedstrij- den in rubber-kano's. Nieuw zijn de oud-Hollandse volksspe len die om half 11 beginnen bij een poldersloot aan het einde van de Van Duivenvoordelaan. Sportieve jongelui en ook ou deren kunnen daar eikaars krachten meten met touwtrek ken en mastklimmen. Om 2 urn 's middags worden op het par keerterrein aan de Dr Mansvelt kade brandweerwedstrijden voor amateurs georganiseerd, waaraan personen van 16 jaar en ouder in groepen van 8 personen kunnen deelnemen. Zaterdagavond 9 augustus om half 8 is er een stertocht van drie muziekkorpsen naar het kennisterrein, waarna "Adest Musica" uit Sassenheim be kend van de drumbandconcour sen in Wassenaar een show geeft op het parkeerterrein. Die avond draait de kermis nog door tot 1 uur na middernacht. Jeugdwerker voor Katwijk Van een onzer verslaggevers KATWIJK De vier wijk- verenigingen en de twee stichtingen voor jongeren werk in Katwijk krijgen toch een jeugdwerker. Aanvanke lijk zou de gemeente aan spraak kunnen maken op een rijkssubsidie voor het be talen van deze kracht. On langs heeft het ministerie van CRM een subsidie voor 1975 geweigerd. B en W achten het niet juist de aanstelling van een jeugd werker daarom achterwege te laten. Tijdens de vergade ring van de raad vanavond stellen zij de raad voor de reeds toegekende subsidie te verhogen met 6.000,-. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten dat in de komende jaren wel aanspraak kan worden gemaakt op rijkssubsidie. Van onze correspondent WASSENAAR De commissie financiën uit de Wassenaarse gemeenteraad zal in de eerstvolgende openbare vergadering, op sinsdagavond 5 augustus a.s. o.m. de moge lijkheden van kabeltelevisie in Wassenaar bespreken. De directeur van de gemeente bedrijven- heeft over dat onderwerp een uitvoerige nota opgesteld en als de com missie geen bezwaren heeft zal aan de raad een voorbereidingskrediet van 25.000,- worden gevraagd voor verder onderzoek. Uit de nota blijkt, dat in het noordelijk deel van de gemeente circa 2550 woningen zijn aangesloten op gemeenschappelijke antennes. Als wordt overgegaan tot de bouw van een centrale antenne-inrichting voor geheel Wassenaar, dan zouden als eerste fase de bestaande gemeenschappe lijke antenne-inrichtingen collectief daarop aangesloten kunnen worden. In een tweede fase zou dan een campagne gevoerd kun nen worden om ook de overige woningen in het noordelijk deel van de gemeente op de centrale antenne aan te sluiten en ten slotte zou deze campagne kunnen worden uitgebreid tot de bewoners van het zuide lijk deel van de gemeente. Afgezien van andere voordelen zoals het verdwijnen van ontsierende antennes en een betere ontvangst van zowel radio- als televisieprogramma's is het belangrijkste argument om tot een centrale antenne over te gaan de mogelijkheid voor ontvangst van buitenlandse televisiezenders. Dat is echter alleen te verwezenlijken met een grote en zeer hoge antenne. Er zijn metingen verricht op het dak van de watertoren, maar de resultaten waren niet onverdeeld gunstig. Op de watertoren is intussen meetapparatuur opgesteld om TV-signalen gedurende een langere tijd te registreren. Gedacht is aan een mast van circa 50 meter op de watertoren. Er moet echter rekening worden gehouden met de vliegtrog van het vliegveld Valkenburg. Een mast van 100 a 125 meter hoogte zou slechts gebouwd kunnen worden op een plaats circa 1000 meter zuidwestelijk van de watertoren. Kostenramingen hebben uitgewezen, dat bij gebruikmaking van een hoge mast een investering nodig is van ruim 4 miljoen. Zou van de aangeslotenen een bijdrage ineens van 250,- worden gevraagd en zou 75% van de woningen in Wassenaar op het systeem worden aangesloten, dan zou elke aangeslotene 10,- per maand moeten be talen. Van onze correspondent Wassenaar Wethouder drs. A. W. J. Caron heeft aan de leden van de raadscommissie finan ciën een nota over toeristenbelasting toegezon den, die op dinsdagavond 5 augustus a.s. tijdens een openbare vergadering van deze commissie aan de orde zal komen. Aanleiding daartoe wa ren vragen van raadsleden tijdens de behande ling van de begroting voor 1975. In de nota wordt eraan herinnerd, dat burge meester en wethouders tot nu toe steeds een afwijzend standpunt ten aanzien van een toeris tenbelasting hebben ingenomen. Het gemeente lijk beleid is er niet op gericht het toerisme naar Wassenaar te bevorderen, maar beperkt zich tot regelend optreden. Is het dan oirbaar om toch een belasting van de toerist te heffen? Het instellen van een toeristenbelasting alleen voor toeristen die in de gemeente overnachten zou een belangrijke taakverzwaring betekenen voor de hotel- en pensionhouders. Voorts zou van ge meentewege een intensieve en daardoor kostbare controle nodig zijn. B en W verwachten dat bij een dergelijke heffing de perceptiekosten zo hoog zouden zijn, dat de resterende opbrengst nauwe lijks de moeite waard zou zijn. Zo was tot nu toe het standpunt van het college. Op verzoek van enkele raadsleden hebben burge meester en wethouders bekeken welke mogelijk heden er zijn om alleen de sta-caravans te belas ten. Uit een opgave van de politie blijkt dat zich op de drie plaatselijke campings ruim 1000 sta caravans bevinden. Bij een tarief van 100 200 per jaar zou een toeristenbelasting voor stacaravans dus 100.000.- 200.000.- opleve ren. Het innen van deze belasting zou een een voudige zaak kunnen zijn omdat er alleen drie aanslagen naar de drie campinghouders gestuurd zouden behoeven te worden. Een zekere differen tiatie in het tarief per camping, afhankelijk van de ligging, de diverse voorzieningen die beschik baar zijn en dé huurprijs van de standplaats zou naar de mening van burgemeester en wethouders billijk zijn. De toeristenbelasting zou niet geheven worden van Wassenaarse ingezetenen die op een camping een sta-caravan hebben staan. Burgemeester en wethouders komen tot de conclusie dat de enige praktisch te verwezenlijken vorm waarin een toeristenbelasting'kan worden ingevoerd een be lasting op sta-caravans is. In de in de omgeving gelegen kustgemeenten wordt geen toeristenbe lasting geheven. In een aantal gemeenten elders in het land wordt ook een belasting op sta-cara vans geheven, variërend van 50.- tot 200.- per jaar per caravan. Burgemeester en wethouders staan op het standpunt dat pas tot invoering van een dergelijke belasting moet worden overgegaan als de gemeente additionele middelen voor haar begroting nodig heeft. Voor een keer in een echte politie-Porsche die doorgaans razendsnel over de rijkswe gen snort, welk kind zou daar niet van dromen? Voor enkele deelnemertjes aan de KIVA-vakantiespelen in Oegstgeest werd deze droom werkelijkheid. De rijkspolitie, die gisterochtend door de jeugd overladen werd met vragen, stelde maar al te graag een auto beschikbaar. Van alle kanten werd het werk van de politie door enkele van haar vertegenwoordigers belicht. De kinde ren luisterden ademloos toe. Menige moeder zal in het middaguur op de hoogte zijn gesteld van het voornemen van haar zoon of dochter, later bij de politie te willen gaan. Stompwijkse titel voor Jan Groeneweg Van onze correspondent STOMPWIJK Jan Groene weg is gisteravond kam pioen polsstokverspringen van Stompwijk geworden. Op de tweede plaats eindig de Rinus van Marwijk en op de derde plaats Theo de Groot. Aan de titelstrijd deden in totaal 37 mannen en 1 dame mee. Ze deden verwoede po gingen om over de Ringvaart te springen, waarin 1 meter water en oneindig veel bag ger stond. Een grote schare Stompwijkers op de kant hadden veel (leed)vermaak. De organisatie was in goede handen van de sociëteit De Gaanders. kennis te maken met een krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden: de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u 'm toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nu de bon invult. LO LEIDSE^COURANT zonder verdere verplichting, 14 dagen gratis naar. woonpl,: tel, Stuur deze bon in open envelop. zonder postzegel naar: Antwoordnr. 349, Leiden. LGICjSG COUTdnt Van onze correspondent LEIDERDORP Hoe openbaar is nu eigenlijk openbaar. Deze vraag heeft de Leiderdorpse gemeenteraadscommissie onderwijs geruime tijd bezig gehouden nadat zij vanaf de publieke tribune tij dens de rondvraag werd gesteld. Aanlei ding voor de vraag was het ontbreken van iedere informatie bij belangstellenden èn pers over de onderwerpen die aan de orde kwamen. Alleen zij die volledig zijn inge voerd in alles wat in Leiderdorp speelt (en dat zullen er slechts zeer weinigen zijn) konden uit de door de commissiele den gemaakte opmerkingen en gehanteer de kreten opmaken wat er nu precies speelde. Een groot deel van de commissie bleek zo op het eerste gezicht te voelen voor een volledige openbaarheid. Een ander deel van de commissie vond dat er zich slechts weinig stukken lenen om openbaar gemaakt te worden. Adviezen van deskun digen en ambtenaren, opmerkingen van bestuurders zouden, naar de mening van dit deel van de commissie, in ieder geval niet vóór openbaarmaking in aanmerking komen. Ook kennisname door de journalis ten van deze stukken om meer inzicht in dc- achtergronden van de verschillende problemen te krijgen wezen deze commis sieleden af. van de openbaarheid op de agenda te krijgen van de raad. Deze kan er zich dan over uitspreken of het gewenst is in het openbaar te spreken over blijkbaar niet openbare stukken. Dan wel of de dooie «mus die de belangstellenden op de publieke tribune nu nog steeds in de hand gedrukt krijgen in de vorm van „te mogen meepraten" vervangen kan worden door de veel constructievere mogelijkheid de publieke tribune mee te laten discussiëren. Maar dan moeten de daarop gezeten bur gers wel over alle noodzakelijke informatie kunnen beschikken. Anders zal er geen sprake zijn van een discussie: hooguit van Getracht zal nu worden het hele vraagstuk een gesprek met ongelijke middelen. Sterke groei Wassenaarse bibliotheek Van onze correspondent WASSENAAR In het jaarver slag van de Stichting Wasse naarse Openbare Leeszaal en Bibliotheekfederatie over de ja ren 1973 en 1974 wordt vermeld, dat het jaar 1974 zich kenmerk te door een niet aflatende groei. Het ledental van bibliotheekaf delingen vertoonde een netto toename met 654 tot 6432. Het ledental van de discotheek sta biliseert zich op ruim 700. Het aantal uitgeleende boeken be droeg in 1974: 277.122. Het totale boekenbezit groeide langzaam tot 45.647 banden. Niet in cijfers uit te drukken, aldus het verslag, zijn de talrij ke vragen over duizend-en-een onderwerpen. De bibliotheek dient ook in de toekomst verder uit te groeien naar een centrum van informatie, een mediatheek, waarbij naast de ontspannende de informatieve en educatieve functies meer gewicht zullen krijgen. Uit de cijfers in het verslag blijkt verder dat elk boek in de bibliotheek ongeveer 6 maal per jaar wordt uitge leend. Landelijk ligt dit gemid delde op ruim 5. In de leeszaal liggen 20 dag- en weekbladen en ongeveer 200 pe riodieken ter inzage. Per ingeschreven discotheek-lid werden in de discotheek gemid deld 36 platen uitgeleend. De ruim 3100 grammofoonplaten waarover de discotheek be schikt werden gemiddeld ieder 8 maal uitgeleend. Na de ver bouwing van de discotheek kwam een nieuwe activiteit, een maandelijkse ruilbeurs voor grammofoonplaten goed van de grond. In de O L B werden in 1974 in totaal 10 exposities gehouden, waaronder een werk van de le den van Ars et Studium, de vereniging van amateur-beel dende kunstenaars in Wasse naar. Ook werd een eretentoon- stelling van het werk van Piet Zwart gehouden, die veel be langstelling trok. Van een onzer verslaggevers NOORDWIJK/KATWIJK - Cii cus Boltini komt naar Noord wijk en Katwijk. Op dinsdag; augustus worden de tenten oj geslagen aan de Noordwijks Boulevard, 's Middags om kwar over vier is er dan een matin© De avondvoorstelling begint on half acht. Ook woensdag is di enige Nederlandse circus ii Noordwijk te zien. Op die da| zijn de voorstellingen om drj uur en om half acht. Een daj daarna, donderdag 7 augustui treedt Tony Boltini met zijn ci( cusartiesten op in Katwijk oj een terrein aan de Hoornselaat De matinee is dan om kwar over vier en de avondvoorstd ling om half acht Grootste attractie bij het pro gramma van Circus Tony Bolti ni is dit jaar het optreden va Pierre Kartner (Vader Abr« ham). Hij leidt een talenten jacht, waaraan iedereen ka: meedoen. Dagelijks kunnen bt langstellenden zich bij het cir cus aanmelden voor de talenten jacht, die onder de welluidend naam „Tussen hoop en trapeze' de wereld is ingegaan. In aan merking komen niet alleen zat gers en zangeressen, maar abj Katwijkers en Noordwijkers dJ op een of andere manier ieU onder de knie hebben gekregen zoals acrobatiek, goochelen ei dergelijke. Het circus is niet alleen opei tijdens de voorstellingen. Vana tien uur kunnen de stallen woi den bekeken, waar de ruin driehonderd dieren zijn ondei gebracht. Tony Boltini streeft er naar ziji klanten een zo groot mogelijk diversiteit aan te bieden. Behal ve de dierennummers, waarva een optreden van een dertij adelaars een hoogtepunt is, ziji er natuurlijk ook weer de trapt zenummers. Voor absolute sen satie zorgen „Zemgano's", di zonder vangnet van de ene naa de andere trapeze zweveh. Piet van Egmond concerteert in Grote Kerk NOORDWIJK - In de Grol Kerk van Noordwijk-binnt wordt morgenavond onder aus picièn van de Stichting Orge, centrum weer een orgelconcei gegeven. Ditmaal zal organi: Piet van Egmond achter ht kerkorgel plaatsnemen, aai vang 20.00 uur. Leids trio bij Joii NOORDWIJK - In het JOL centrum wordt morgenavoi weer een jazz-concert gegeve De optredende musici zijn Rui Bogaards (slagwerk), Daan Ga laard (bas), en Harry Happt (piano). Het concert begint on negen uur. De toegangsprijs twee gulden en vijftig cent Bezwaarschriften tegen Wassenaars bestemmingsplan „Landelijke Gebied" Wassenaar Op maandag avond 4 augustus a.s. te 19.31 uur begint in het raadhuis ee; openbare vergadering van di commissie Technische Diensten In deze vergadering zal de com missie een gedeelte van de be zwaarschriften behandelen, di bij de raad zijn ingediend tege het ontwerp-bestemmingsplai „Landelijk Gebied". De indit ners van de bezwaarschriftei die in deze vergadering aan d orde komen, krijgen een per soonlijke uitnodiging. Komt de commissie maandag avond niet klaar met de bespre king van dit onderwerp, dar wordt dinsdagavond 5 augustus eveneens om half 8, de vergade ring voortgezet. Behalve de bezwaarschriften za ook een stuk aan de orde kome; over de openbare verlichtin van de Hogeboomseweg en d aanleg van een rijwielpad. Er zijn tegen het plan Landelijl Gebied in totaal 63 bezwaai schriften ingediend. Van 4 daarvan is de behandeling nu z ver gevorderd dat zij in de com missie Technische Diensten aa de orde kunnen worden gesteld Waterfestijn Zoeterwoudse KP] ZOETERWOUDE - Na enkeli weken onderbreking hervat di KPJ a.s. zondag zijn zomerakti viteiten. Dat geschiedt met eei waterfestijn aan de Noord Ai ter hoogte van de boerderij vai de familie A. Berg. Het pro gramma dat om half een aan vangt vermeldt boegsprietlopei over de p.v.c.-buis en tobbetjs varen, spektakelstukken die dt kijkers zeker net zoveel plezie: zullen verschaffen als de deelno mers. Studio 17 van Fer Giezen zal het geheel muzikaal omlijst Veilingen Katwijk, 30 juli Groenten. Waspeen p kist Al 10.00—12.80; All 2.80—9 40: BI 10.00-12.60; Bil 10.50; Cl 14.50 Andijvie 2043; snijbonen 1.6 nazie 1831; tuinbonen 28; peterselie 14;krulpeterselie 25—29; prei 59—62. prinsessebonen 80—1 40; radijs 38, sla 2331, selderie 712; boskroten 12; breekpeen (kist) 1.60—10.50; uien p kist.8.30—12.70, kroten p. kii bloemkolen 6 I 54—85; A II 25—65; 8 I 52—71; 8 II 25—34; 10 I A" Aanvoer 156 000 kg waspeen, 15.6 bloemkolen. 7150 bosjes peen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4