VI AZEREEUW VERWIERF FAAM EEST VERRASSENDE ZWEMSTER Met schuttersduel ging ook wedstrijd verloren )ostduitse ploegleiding gehele race in angst elegram aan KNVB: Go Lhead voor le zaterdag Honkbalcoach Myers niet onder indruk Italianen Revanche bridgers Chaos na boksduel Medailleregen Nederland bij WK Aylesbury ATERDAG 26 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 f an onze speciale verslaggever) ILI - Twee seconden sneller dan ooit, een ireldrecordhoudster achter zich gelaten en toch (eft Wijda Mazereeuw zich gisteravond bij de jreldkampioenschappen in Cali opnieuw tevre- m moeten stellen met een tweede plaats. Even- 5 op de 100 meter schoolslag was op de dubbele stand Hannelore Anke degene die voorkwam de hier als verrassing van het kampioenschap aangemerkte Enkhuizense met de hoofdprijs op de loop ging van de nu al vier dagen durende confrontatie tussen de zwemsters van Amerika en Oost Duitsland. De Oostduitse ploegleiding heeft de gehele race in angst gezeten of Hannelore Anke de hoofdrol die zij van de minder gedispo neerde wereldrecordhoudster Linke moest over nemen wel tot het einde toe naar behoren zou vervullen. zeventienjarige Anke is in genstelling tot Linke namelijk hoofdzaak opgeleid voor de ,rte afstanden en de kans was nwezig dat zij op de laatste iters de tol zou moeten beta- voor het hoge aanvangstem- Wijda Mazereeuw, die na 150 eter zelfs even tot in derde sitie was teruggevallen achter ike en Linke, haalde inder- op, maar aan het eind steerde toch nog het verschil Hannelore Anke door haar iksemstart had geschapen: 7.25 tegen 2.37.50. „Een yestie van trainen en bij klei- wedstrijden veel starts ma- i", was de verklaring, die An- gaf voor het feit, dat de istduitse meisjes beter dan ook in het startschot vallen. aam ijda Mazereeuw deed er alles m om haar pas verworven am als meest verrassende remster van het wereldkam- oenschap waar te maken. Met lar sterke lange slag hield ze n nagenoeg ideale baanverde- aan: 35.90, 40.99, 40.76 en 85. Goed voor een Neder- ids record van 2.37.50. Een oruitgang van twee seconden opzichte van de eigenlijk ig gloednieuwe topverrichting de series en een totale winst meer dan zes seconden in n jaar. dat op een leeftijd (21), waar de meeste meisjes alleen nog aar de herinneringen aan hun vervlogen zwemcarrière ihalen. Voor dat verschijnsel ibben noch Bert Sitters, noch ijda zelf een verklaring. Waar- ihijnlijk heeft het te maken met een goede basis-conditie, de financiële hulp die N.S.F. sinds twee maanden aan Wijda Maze reeuw biedt en de centrale trai ningen in Amersfoort en hier in Cali zelf. Bert Sitters: „Wijda zwemt als een jongen. Ze komt met de schouders ver uit het water. Daardoor glijdt ze minder, maar doordat ze meer kracht aan wendt, gaat ze toch harder." Wijda kan zich sinds gister avond tooien met de titel van snelste niet-Oostduitse school slagzwemster uit de geschiede nis. Ze is - om de gedachten te bepalen - een volle seconde snel ler gegaan dan het wereldrecord van de Amerikaanse Cathy Ball, dat zes jaar (tot 1974) heeft standgehouden. Zelfs in het Oostduitse kamp zijn er maar twee zwemsters ooit sneller geweest: Karla Lin ke, de nu door Wijda verslagen wereldrecordhoudster met 2.34.99, en de nieuwe wereld kampioene Hannelore Anke. Valse wissel Nederland speelde trouwens toch een opvallende rol op deze vierde dag van het zwempro- gramma. VZC-Ritmeester-trai- ner Aton Demuth stak als keer puntcommissaris het op een we reldrecord jagende Amerikaan se kwartet Backhaus, Montgo mery, Furniss en Shaw een spaak in het wiel door een valse wissel te constateren, waarbij hij door de elektronische appa ratuur in het gelijk werd ge steld. Diskwalificatie dus voor de Amerikanen en goud voor de Westduitsers, die nimmer had den gedroomd ooit verder te kunnen komen dan zilver. Enith Brigitha, die wegens een lichte schouderblessure een ex tra dag vrij had genomen, zal het wel betreuren, dat zij de laatste maanden de ontwikke ling op de rugslag niet heeft kunnen bijhouden. De 200 meter rugslag - het nummer waarop Enith Brigitha twee jaar gele den in Belgrado zilver verover de - heeft namelijk een nieuwe lichting topzwemsters gekregen. Twee van hen: de vijftienjarige Oostduitse Birgit Treiber en de Canadese Mancy Garapick ble ven onder het wereldrecord met 2.15.46 en 2.16.09 tegenover de 2.16.10 waarmee Treiber enkele weken geleden haar naam voör het eerst op de recordlijst plaat ste. Van het trio Treiber, Ulrike Richter en Karla Linke, die alle maal in dezelfde klas zitten van de Kindersportschule Arthur Becker in Dresden, lijken de laatste twee nu al over het hoog tepunt van hun carrière. Top zwemsters gaan nu eenmaal niet zo lang mee in Oost-Duitsland. Richter, de dubbele kampioene van de Europese titelstrijd van vorig jaar in Wenen, eindigde op de derde plaats. Evenals Roland Matthes met wie ze zo goed als verloofd is, heeft ze nog alleen de 100 meter rugslag om zich aan vast te houden. Annelies Maas deed hetzelfde als vorig jaar bij de Europese kampioenschappen in Wenen. Ze miste de finale van de 400 meter vrije slag op enkele tien den van seconden. Met een per soonlijk record van 4.28.07 werd het zwemstertje Van de Rijn vierde in haar serie en tiende in totaal. Ze ging iets te snel af en CALI IN CIJFERS dras Hargitay (Hong.) 2.07.72, 2. Ste ve Furniss (VS) 2.07.75, 3. Andrej Smimov (Rusl) 2.08.52. 4. Fred Tyler (VS) 2.09.12, 5. Zoltan Verraszto (Hong.) 2.09.44, 6. Sergej Sacharov (Rusl) 2.10.75, 7. Graham Windeatt (Aus) 2.12.68, 8. Santiago Es te va (Spa) 2.15.14. 4 x 200 meter vrije slag estafette: 1. West-Duitsland 7.39.44 (Europees re cord). 2. Groot-Brittannié 7.42.55, 3. Rusland 7.43.58, 4. Zweden 7.47.05. 5. Oost-Duitsland 7.52.24. 6. Canada 7.53.21, 7. Frankrijk 7.57.61. De ploeg van de Verenigde Staten werd gedis kwalificeerd. Dames: 400 meter vrije slag: 1. Shir ley Babashoff (VS) 4.16.87. 2. Jenny Turrall (Aus) 4.17.88,3. Kathy Heddy """O 4.18.03. 4. Sabine Kahle (O.Dld' 4.20.27, 5 Sonya Gray (Aus) 4.23.72, 6. Gail Amundrud (Can) 4.23.99, 7. Ute Bruckner (O.Dld) 4.25.33. 8. Wijda Mazereeuw op weg naar een Nederlands record en een zilveren plak. Haar tweede in Cali. viel daardoor op de derde hon derd meter tamelijk ver terug. „Dat kan een voordeel beteke nen voor de honderd meter, die ze ook nog moet zwemmen", aldus de optimistische progno ses van Bert Sitters. De bonds coach was minder tevreden over de verrichtingen van Henk El- zerman en Paula van Eyk. Laatstgenoemde was de enige die in Utrecht naast Wijda Ma zereeuw en Enith Brigitha haar uitzending zelfstandig waar maakte, maar in Cali is opnieuw •gebleken dat haar techniek te rudimentair is om enige progno se op te kunnen baseren. Met een tijd van 2.27.68 bleef ze ver van de eindstrijd van de 200 meter rugslag verwijderd. Henk Elzerman vertoont in Cali het euvel van zovele ZIAN-zwem- mers uit het verleden. Een lichte mate van overtraindheid. Op de 1500 meter vrije slag groeit zoiets al gauw aan tot flinke proporties. Eén seconde meer per honderd meter en een eind tijd van 16.32.54 tegenover een nationaal record van drie weken geleden van 16.16.77 is ver klaard. „Henk Elzerman heeft dit seizoen een vrij grote sprong moeten maken", aldus Sitters, „van ergens in de 16.40 naar 16.10.0. Dat is kennelijk een bee tje teveel geweest". Shannon Smith (Can) 4.29.18. 200 meter rugslag: 1. Birgit Treiber (O.Dld) 2.1546 (wereldrecord), 2. Nancy Garapick (Can) 2.16.09. 3. Ul rike Richter (O Did) 2.18.76, 4. EUen Wallace (VS) 2.20.42, 5. Monique Rohdal (NZ1) 2.21.62, 6. Nadesjda Stavko (Rusl) 2.22.81. 7. Sylvie Le Noach (Fra) 2-23.54, Wendy Cook (Can) 2.26.19. 200 meter schoolslag: 1. Hannelore Anke (O.Dld) 2 37.25, 2. Wijda Maze- v (Ned) 2.37.50 (Nederlands r~ bov Roessanova (Rusl) 2.40.80, 6. Joan Baker (Can) 2.42.55, 7. Marga ret Kelly (GB) 2.42.78, 8. ïrena Fleis- snerova (Tsj) 2.46.20. Waterpolo: 9 t/m 12e plaats: Austra- lie-Bulgarije 64) (04). 1-0, 24), 3-0) Spanje-Mexico 5-5 (1-1, 3-3, 1-1 0-0). (13e tot en met 16e plaats: Joego SlavieColombia 6-3 (1-0. 1-0, 3-0 en 1-3). Canada-Iran 7-4 (4-1, 1-2, 1-1 Janet Ely beste torenspringster Call De Amerikaanse schoon- springster Janet Ely is wereld kampioene torenspringen ge worden. Zij verzamelde 403,89 punten. De Russische Irina Kalinana en de Zweedse Ilrike Knape legden met respectievelijk 387,99 en 387,90 punten beslag op de twee de en derde plaats. Uitslag: 1. Jenet Ely (VS) 403,89 pun ten, 2. Irina Kalinana (Rusl) 387,99 pnt, 3. Ulrike Knape (Zwe) 387,90 4. Elena Vaytseknovskaja (Rusl) 373,98, 5. Milena Duchkova CTsj) 373,98 pnt Nationalistisch" jureren kostte Angelika Honsbeek de vierde plaats (Van onze speciale verslaggever) compositie van de Rus Sjostakovitsj. De Cali In het kunstzwemwereldje gaat Japanse Yasuko Unesaki, die derde men er prat op internationaal te denken, werd, zwemt op een combinatie van Gail Johnson Buzonas (VS), gisteren met Amerikaanse volksliedjes, maar als het afstand wereldkampioene kunstzwem- op jureren aankomt, is men zo nationalis- men, gebruikt voor haar technisch onge- tisch ingesteld als maar kan. Dat kostte looflijke knappe uitvoering de muziek de Nederlandse kampioene Angelika van de Noorse componist Grieg. Honsbeek de vierde plaats in het eind- Sylvie Fortier, de Canadese met de origi- klassement. Het Nederlandse jury-lid neelste presentatie, laat haar bewegingen Geesink waardeerde in het duel tussen samenvallen met de contrapunten in de Angelika Honsbeek en de Britse Europe- kampioene Jane Holland beide zwem sters even hoog. Het Britse jurylid stopte haar landgenootje een half punt meer toe. Een half puntje slechts, maar het had op de kleine Nederlandse kunstzwemverte- genwoordiging in Cali meer uitwerking dan de tropische regenbui, die vergezeld van bliksemschichten plotseling uit de tropische lucht kwam vallen. Want door die Britse geste werd de minieme voor sprong, die Angelika in de verplichte oefeningen had opgebouwd, omgezet in een even minieme maar ditmaal wel definitieve achterstand. „Ik heb alles gegeven en dan gebeurt er zoiets", rega- geerde Angelika teleurgesteld. Uitslag: 1. Gail Buzonas (VS), 133.083 punten, 2. Sylvie Fortier (Can) 131.366, 3. Yasuko Une saki (Jap) 126.616, 4. Jane Holland (GBr) 114.850, 5. Angelika Honsbeek (Ned) 114.817. (van onze sportredactie) 'EINFELD Tijdens hun rblijf in het trainingskamp te einfeld (West-Duitsland) heb- n spelers van Go Ahead Eag- s zich uitgesproken voor het elen van competitiewedstrij- n op zaterdagavond, anager Stephan heeft vanuit einfeld onmiddellijk telegram- en verzonden aan KNVB en C Utrecht (eerste tegenstander in Go Ahead Eagles in Deven- r). o Ahead Eagles gaat zo moge- jk na afloop van het seizoen 75-'76 een veertiendaagse trip aken naar Indonesië. Bestuur- mr. Bouvy, die momenteel Indonesië verblijft, heeft larover besprekingen gevoerd et de secretaris van de Indo- ïsische Voetbalbond, Hans andelaki. Deen Larsen spits Sparta Van onze sportcorrespondent) OTTERDAM Het is Sparta rie weken voor de aanvang an het nieuwe seizoen toch og gelukt een spitsspeler aan trekken voor de naar Fran- rijk vertrokken Hans Venne er. De Rotterdammers hebben oor een periode van twee jaar e Deense international Claus >arsen (21) gecontracteerd, arsen is afkomstig van de eense lijstaanvoerder Köge, de ub waar ook Jurgen Kristen- n door de scouts van de Rot- rdamse club werd ontdekt. Op orte termijn zal de Deen naar otterdam afreizen waar hij olgende week in de intertoto- edstrijd tegen Standard Luik jn debuut zal vieren. Sportwereld EN HAAG Met ingang van augustus zal het inhoudlng- >ercentage op alle triowedden- chappen worden verhoogd van tot 25 procent. NGERS De Nederlander tuil is tijdens de wedstrijden "n de Europese beker zweef- üegen bij de Franse plaats An- ors in de standaard-klasse als ierde geëindigd. OETINCHEM Guus Hid- ink blijft bij de Graafschap, 'e middenvelder, die eerder de- e week wegens gebrek aan in- et werd weggestuurd uit een 'ainingskamp zal zijn tweejarig ontract normaal uitdienen. (Van onze speciale verslaggever) Montreal Het met grote spanning tegemoet geziene duel tussen de schutters Rasjid en Kruize is gisteren in dé halve finales van het voor-Olympisch hockeytoernooi te Montreal in het voordeel van „raket" Rasjid geëindigd. Niet alleen plaatsten de Pakistani's zich door een overwinning van 3-2 voor de eindstrijd van morgen, daarnaast wist aanvoerder Abdul Rasjid twee keer te scoren tegen Ties Kruize een keer. De 28-jarige Rasjid kan nu bogen op een totaal van 96 doelpunten in 95 wedstrij den, Kruize heeft 77 maal gescoord in 59 interlands. De overwinning van pakistan, dat in de voor ronden met dezelfde cijfers voor West-Duits land had moeten buigen, was zeker verdiend te noemen. „Het veldspel van de tegenstander was gewoon beter", aldus coach Wim van Heu- men. „Vooral in de eerste helft moesten de middenvelders te vaak de verdediging assiste ren, waardoor er niet voldoende aanvoer was naar de eerste lijn". Vooral in de eerste 25 minuten had Nederland het zwaar. Pakistan kon echter slechts een keer van de fouten in de Oranje-achterhoede profite ren. In de zeventiende minuut liet Rasjid een van zijn befaamde kogels los, waarop Doyer geen antwoord had (0-1). Pas in de laatste tien minuten voor rust kon Nederland gaan denken aan tegenaanvallen. Soms ging Ron Steens mee naar voren, een andere keer Ties Kruize. Steens sprong echter te slordig om met enkele vrije slagen. Vlak voor de pauze kon Doyer maar ternauwernood de op het doel afstormende Manzoor van een treffer afhouden. Tegenvaller De tweede helft was nauwelijks drie minuten oud of Nederland kreeg een ernstige tegenval ler te verwerken. Islahoeddin glipte op rechts langs Kranenberg en liet een scherpe voorzet los, waaruit Rasjid de bal achter Doyer wipte (0-2). Hoewel de Nederlandse verdedigers pro testeerden (Doyer: „Het was buitenspel") ken de de Britse scheidsrechter Todd het doelpunt toe. Nederland liet zich echter niet omver lopen. Paul Litjens teisterde doelman Sjerwani en in de 41ste minuut mocht Ties Kruize zijn eerste strafcorner nemen. Bij de rebound werd de stick van Boerma geblokkeerd en de Franse scheidsrechter Renaus kende onmiddellijk een strafbal toe. Kruize had er geen enkele moeite mee. Halfhoog verdween de bal in het doel (1-2). Direct daarna kwam Van der Staak (met een" omzwachtelde linker knie) Tim Steens vervan gen. In de 48ste minuut moest Pakistan met tien man verder, nadat Asjar wegens een zware overtreding voor zes minuten achter het doel was verwezen. Dit scheen de Aziaten echter juist te inspireren. Asjar had nauwelijks weer zijn plaats ingenomen of Manzoor zag zijn kans schoon, nadat Dijkerman en Jorritsma over de bal hadden gemaaid. Deze huppelde naar het Nederlandse doel, waar Kranenberg iets te laat aankwam en zelf ook in het net verdween (1-3). Tien minuten voor tijd kreeg Pakistan een strafbal toegewezen, nadat Doyer bij een on overzichtelijke situatie de bal aan het spel had onttrokken. Hij dook de door Manzoor Oel-Has- san ingeslagen bal onvervaard uit de rechter hoek. Nu kwam Nederland nog goed weg. In de 65ste minuut werd het in plaats van 1-4 toch nog 2-3 toen Jan Boerma („er werd te weinig over links gespeeld") attent intikte uit de rebound van een lange corner. Bijna forceerde oranje een verlenging, maar de strafcorner van Ties Kruize eindigde tegen de stick van de goed opgestelde Moenawar-Zaman. Nederland zal in de strijd om de derde plaats tijdens het voor-Olympisch hockeytoernooi te Montreal uitkomen tegen Argentinië. West- Duitsland versloeg de Argentijnen met 4-1 en plaatste zich voor de finale tegen Pakistan, een herhaling van het duel uit de voorronden, toen Pakistan met 2-3 verloor. Beide landen stonden ook tegenover elkaar in de Olympische finale van München (1972) ook toen won West-Duits land. ZEGE TEGEN SPANJE: 9—0 BARCELONA (ANP) Een van de aan dachtige toeschouwers bij de wedstrijd Ita lië—Spanje (90) tijdens de Europese honk balkampioenschappen die gisteren in Bar celona begonnen, was de Nederlandse coach Ernie Myers, die samen met zijn secondant Hamilton Richardson, iedere beweging van de Italianen niet alleen bekeek, observeerde maar ook registreerde. „Ik wil niet zeggen dat ik erg onder de indruk ben", zei de Amerikaan. „Er werd goed honkbal gespeeld en je moet natuurlijk maar afwachten hoe de ploeg reageert als zij onder druk komt te staan. Angst behoeven we geloof ik niet te hebben, al zijn er enkele punten die mijn volle aandacht hebben en die ik stuk voor stuk met de jongens zal doornemen." De erg late aankomst van de Italiaanse ploeg in de Spaanse havenstad veroorzaakte enige opwinding. Liefst dertien Italo-Ameri- kanen telde de ploeg. „Maar wat kun je er tegen doen als zij allemaal een Italiaans paspoort bezitten, dus Italiaan zijn", zei bondsvoorzitter Van der Heyden, die met argusogen de papieren had doorgenomen. De Italianen die er alles aan gelegen is om Nederland tot abdicatie te dwingen, grijpen nu eenmaal ieder middel aan. De andere wedstrijd die gisteren werd gespeeld was West-Duitsland—Zweden. Uitslag 6—3. BRIGHTON Na Ierland heeft gisteren ook het Neder landse herenteam verrast door in de 21e ronde van het toer nooi om het Europees bridge- kampioenschap te Brighton (Eng) wereldkampioen Italië te verslaan met 15-5. De ploeg nam daarmee revanche voor de nederlaag van 20-0 in april dit jaar tijdens de EEG-kampioen- schappen in Vitel (Fra). Het damesteam verloor weer, iu van Oostenrijk (19—1). De stand: heren: 1. Italië 313 puntei: 2. Engeland 288 punten, 3. Frankrijk 274 pnt., 8 Nederland 230 pnt. lames: 1. Engeland 208 pnt., 2. Italic 202 pnt, 3 Ierland 168 pnt., 12 Nederland 86 pnt CAGLIARI De Britse bokser Ken Buchanan heeft gisteren in Cagliari zijn Europese titel in het lichtgewicht behouden. De Italiaanse uitdager Giancarlo Usai gaf in de twaalfde ronde op. Onmiddellijk nadat Usai's ma nager de handdoek in de ring had gegooid begonnen enkele toeschouwers met flessen te gooien. Een daarvan raakte Bu chanan's zaakwaarnemer op het hoofd en spherven raakten Bu chanan zelf. Usai, die buiten bewustzijn in zijn hoek zat, moest per ambu lance naar het ziekenhuis wor den gebracht. Hij zou een her senschudding hebben opgelo ken. TILBURG De Tilburgse eer ste divisieclub Willem II heeft gisteren voor eigen publiek (2.000 toeschouwers) de West- duitse club Alemannia Aken verslagen met 3-1. EINDHOVEN Eindhoven heeft zich verzekerd van de steun van Harry Hilverts, een speler die de laatste vijf jaar voor het Tilburgse Willem II uitkwam. Va Tl O&XT&m-n Sfeervol,e P|aat van het skutsjesilen op het Sneekermeer met Tjitte v Uil Cl Cll Brouwer, de winnaar in actie. en Molenaar titel in 470 klasse Medemblik Wouter Molenaar en Tony van Oeveren zijn giste ren in Medemblik nationaal kampioen geworden in de 470 klasse bij de open Nederlandse kampioenschappen Eindstand: 1. Wouter Molenaar/- Tony van Oeveren 25,4 punten (2, 2, 3, 3, 4) 2. John Stavenuite- r/Louis Capelle 29,0 pnt Lefe- vre/Ledant (Bel) 36 pnt. Tjitte Brouwer uit Heerenveen is gisteren op het Sneekermeer kampioen skutsjesilen gewor den. Ook in 1973 en 1974 won hij de titel. De laatste wedstrijd werd gewonnen door Jan van Akker uit Sneek. De eindstand: 1. Tjitte Brouwer (Heerenveen), 2. Lodewijk Mee- ter (Huizum), 3. Jan van Akker (Sneek). De wedstrijdcommissarissen van de voor-Olympische zeilre- gatta bij Kingston hebben giste ren alle wedstrijden afgelast. De omstandigheden waren te ge vaarlijk om te varen. Spelen gehandicapten Van een medewerker AYLESBURY Het aantalmedailles voor Nederland tijdens de wereldkampioenschappen voor gehandicapten in Aylesbu ry is gisteren uitgebreid tot 33: 12 gouden, 11 zilveren en 10 bronzen. Reden voor de minster van CRM telegrafisch zijn gelukwensen door te seinen. Gouden plakken gisteren werden behaald door Marijke Ruyter op de 150 meter wisselslag (in de wereldrecordtijd van 2.16.07.), Harry Lamberts op- de 150 meter wisselslag (2.17), en nog maals Ruyter op de 100 meter schoolslag opnieuw met een wereldrecord van 1.42.08. Gerrit Pomp, Jeanne de Backer Lydia ter Beek uit Delft (bij het zwemmen,) EbeRoek twee keer en Peter Hans (bij atletiek) reikten naar zilver. Derdè plaatsen waren er voor zwemster Ineke Mol het tafeltennis- team en Hans Kasteelen en Fred Broos bij de individuele tafeltenniswedstrijden. Het Nederlandse basketballteam zege vierde met 56-42 over Canada.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9