Turkije neemt Amerikaanse bases over Israël verwerpt meeste Egyptische voorstellen £eid6c@omaiit Nog geen oplossing VARA-conflict Medische discussie WETTELIJKE REGELING REISBUREAUS PAX CHRISTI IS BEZORGD OVER SITUATIE IN BASKENLAND over plaats en rol academisch ziekenhuis VERGELDINGSMAATREGEL Advies over Enkes u ZATERDAG 26 JULI 1975 LEI DSE COURANT PAGINA 7 JERUZALEM (AP/UPI) Israël heeft de meeste nieuwe Egyp tische voorstellen voor een tussentijdse regeling voor de Slnai- woestijn afgewezen. De Israëlische premier Rabin zei in een televisie-uitzending; „Wij hebben Egypte's voorstel ontvangen en het is in wezen onaanvaardbaar. Maar Israël verwerpt het niet als geheel en ontwerpt nu tegenvoorstellen." Rabin vond dat de laatste vijf maanden, door bemiddeling van Amerika, wel vorderingen zijn gemaakt bij het zoeken naar een overeenkomst. „De Egyptische houding is wat veranderd en als gevolg daarvan hebben wij het mogelijk gevonden door te gaan met de onderhandelingen." „Als er een overeenkomst komt, moet die wel een werkelijke verandering in de betrekkingen tussen de twee landen inhouden. Een tussentijdse regeling kan slechts worden gebaseerd op een Egyptische verklaring, dat het gebruik van geweld niet langer een rol speelt in onze betrekkingen. Een overeenkomst met Egypte moet op rechtstreekse wijze tot stand komen en niet via Amerikaanse tussenpersonen," aldus Rabin. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Kurt Waldheim, heeft gisteren een kort gesprek gehad met de Egyptische president Sadat. In een rede tot het congres van de enige politieke partij in zijn land zei Sadat: „Het doet er voor ons niet meer toe of een bepaalde stap succes heeft of niet. Onze krijgsmacht is paraat. Ons vertrouwen in ons zelf is compleet." ANKARA/WASHINGTON (AP/Rtr) Met ingang van vanmorgen heeft Turkije alle Amerikaanse bases in dat land onder Turks bevel geplaatst. De verdedi gingsverdragen met de Verenigde Staten zijn buiten werking gesteld. Dit is een vergelding voor de weige ring van het Amerikaanse huis van afgevaardigden om Turkije wapens te leveren. woordvoerder in Brussel zei, dat sinds de Amerikaanse wapen hulp was vervallen, enkele an dere NAVO-landen, waaronder j West-Duitsland, hun militaire hulp aan Turkije hadden uitge breid. Donderdag had het huis het voorstel om weer wapens aan Turkije te leveren verworpen. De levering werd op 5 februari stopgezet omdat Amerikaanse wapens zouden zijn gebruikt bij de Turkse invasie op Cyprus. President Ford heeft gisteren meteen Turkije verzocht op de maatregel terug te komen. Mi nister Kissinger vroeg zijn colle ga Demirel „beheersing aan de dag te leggen". Ford die het Turkse besluit „diep betreurt" heeft het huis van afgevaardig den verweten voor het gebeurde verantwoordelijk te zijn en ge vraagd om op zijn beslissing terug te komen. Op Turks grondgebied liggen 26 Amerikaanse bases, waar 5500 Amerikaanse militairen zijn ge legerd. Op deze bases staat hy permoderne waarschuwingsap- paratuur, waarmee Amerika het zuidelijk deel van de Sovjet unie in de gaten kan houden. Turkije heeft een uitzondering gemaakt voor één' basis, die' coor de NAVO wordt gebruikt. Secretaris-generaal Luns van de NAVO toonde zich bezorgd over de situatie en vreesde een ver zwakking van de geallieerde vei ligheid in het oostelijk Middel landse Zee-gebied. Een NAVO- Landbouwschap: Energieprijs voor tuinbouw onaanvaardbaar DEN HAAG (ANP) Het Landbouwschap acht de beslis singen, die de minister van landbouw en visserij onlangs heeft genomen over de aardga- sprijzen en de oliesubsidies voor de glastuinbouw, onaan vaardbaar. Ze komen volgens het schap neer op een verhoging van de stookkosten met ruim 35 pro cent ten opzichte van het sei zoen 1974/1975. Per hectare glas betekent dat een lastenverzwa ring van rond 20.000 gulden. (Van een on2er verslaggevers) LEIDSCHENDAM - In het conflict bij Enkes motorenfa- briek in Leidschendam zal naar verwacht wordt adviseur baron Van SUngelandt woensdag ad vies uitbrengen aan de twee bewindvoerders die na de sur seanceaanvrage zijn benoemd. Na het overleg met de vier vertegenwoordigers van de vakbonden zullen de bewind voerders waarschijnlijk vrijdag 1 augustus advies uitbrengen aan de minister van Economi sche Zaken. Zoals eerder meegedeeld heeft de minister zich bereid ver klaard financiële steun te verle nen in de vorm van een zoge naamd beperkt boedelkrediet. De vakbonden hebben van de bespreking van gistermiddag met adviseur Van Slingelandt „pittig huiswerk" meegekregen. Baron Van Slingelandt gaat ook na, welk onderdeel van Enkes levensvatbaarheid heeft. De heer Laurier van de Unie-BLHP zei dat de vakbonden veel ver trouwen in de adviseur hebben. Een drijvende kraan brengt het plezierjacht boven water dat in Maasbracht door een vrachtschip was overvaren. De drie opvarende verdron ken. Plezierjacht overvaren; drie doden MAASBRACHT (ANP) In de Maashaven te Maas- bracht Is gistermiddag een klein jacht overvaren door een vrachtschip. De drie opvarenden, een echtpaar uit Gcldermalscn en hun 15-jarige zoon kwamen om het leven. Het jacht kwam juist uit de sluis, toen het van ach teren werd aangevaren door het Nederlandse vrachtschip „Volta", dat ongeladen was. Het ple- tierscheepje verdween vrijwel onmiddellijk in het acht meter diepe water. Met een drijvende kraan werd het jacht later ge licht; de drie stoffelijke overschotten bleken zich nog aan boord te bevinden. Twee honden die aan boord waren hadden zwemmend de kant weten te bereiken. (Van onze radio- en tv-redactio) HILVERSUM - De VARA-leiding (dagelijks bestuur en directie) is er gisteren na een vergadering van ruim vier uur niet in geslaagd tot een vergelijk te komen met de info-groep, de informa tieve groep bij de radio, in het geschil over de berichtgeving over Portugal. Men had nog dit weekeinde het hoofdbestuur van de VARA bijeen willen krijgen om een uitspraak te doen. Wegens vakanties e.d. was dat niet mogelijk. Verwacht wordt dat de kwestie Portugal nu besproken wordt op de geplande hoofdbestuursvergadering van vrijdag 1 augustus. Tot die dag zei de directie gekend moeten worden in de commentaren over Portugal die de info-groep van VARA-radio wil uitzenden. Het conflict gaat om enkele „identiteitsartikelen" uit de statuten. De VARA-leiding concludeert uit deze artikelen, dat wat Portugal betreft er geen andere weg is dan Soares en zijn partij te steunen. De info-groep vindt dat het zeer wel mogelijk is kritiek te leveren op een gelijkgezinde partij. Het gaat de info-groep niet om een keuze voor of tegen Soares, maar om een kritische verslaggeving van alle gebeurtenissen in Portugal en zonodig het plaatsen van kanttekeningen. Er is tijdens do vergadering van gisteren niet gesproken over eventuele consequenties voor de info-groep als men niet tot een vergelijk zou komen. Het dagelijks bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journa listen heeft zich geschaard achter VARA's info-groep. De NVJ verwijt de VARA-leiding „een onvoorwaardelijke en kritiekloze loyaliteit met één partij". Tarieven apotheker 8% omhoog DEN HAAG (ANP) De apo thekers mogen acht procent meer in rekening brengen voor het bereiden van geneesmidde len voor particuliere patiënten. De bewindslieden van economi sche zaken, van sociale zaken en van volksgezondheid en milieu hygiëne hebben hier toestem ming voor gegeven na overleg met de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering van de Pharmacie. Bij de prijsverhoging is reke ning gehouden met o.m. de loon stijging van apothekersassisten- Manuscripten gevonden van Frans Liszt BOEDAPEST (DPAI - In Italië zijn ongeveer 80 tot dusver on bekende manuscripten van de Hongaarse componist en pia nist Franz Liszt gevonden. Daartoe behoren de originele partituren van zes composities, een reeks aantekeningen, 25 brieven en talrijke foto's met opdracht. Volgens het Hongaarse persbu reau MTI heeft de Hongaarse staat deze stukken verworven, die eigendom waren van nabe staanden van een leerling van Liszt, de Italiaanse pianist en componist Giovanni Sgambati. Stukje nieuwe huurpolitiek NADAT LANGE TIJD in de bouw- en huurpolitiek van het ministerie van volkshuisvesting de gezinnen centraal hebben ge staan, gaan de huidige bewindslieden het accent een beetje verleg gen naar alleenstaanden en „twee-persoonshuishoudens". Onder deze laatste categorie worden in dit geval niet de bejaarden verstaan. Staatssecretaris Van Dam beoogt ook tegemoet te komen aan vormen van samenwonen die tot voor kort bij de overheid niet meetelden, omdat volgens de geldende opvattingen die gevallen iets buitenissigs waren. Wie in zo'n geval over geld beschikte kreeg toch wel een behoorlijk onderdak, zodat zeker volgens de norm van verdelende rechtvaar digheid het redelijk is dat Van Dam in zijn juli-nota ook aan de groep economisch-zwakkere twee-persoonshuishoudens gedacht heeft. Een groot percentage van deze groep zal trouwens niet in aanmerking hoeven te komen voor het profiteren van de bijzondere subsidie waarin deze nota voorziet, aangezien de samenwonenden gezamenlijk over voldoende inkomen beschikken. HOEWEL IN BEPAALDE GEMEENTEN nogal wat aan het bou wen van zogenaamde „vrijgezellenflats" wordt gedaan, is het begrijpelijk dat de bewindslieden op Volkshuisvesting het bouwen van en verbouwen tot dit genre woningen bijzonder in de aandacht van lagere bestuursorganen aanbevelen. De drang bij de jongere generatie de staatssecretaris heeft als minimumleeftijd 18 jaar gekozen om het ouderlijk huis te verlaten en zelfstandig te gaan wonen, neemt snel toe. En door het sterk variërend inkomen van de jongeren en de mogelijkheid' van ouders om „bij te springen" werd er hier weer een ongelijkheid van kansen zichtbaar, die op sommigen nog frustrerender werkt dan de ongelijkheid bij onderwijs, die immers lang niet altijd op de mate van welstand terug te brengen is. Een nevengevolg van de groeiende wens er snel uit te trekken is, dat gezinnen ook spoediger in een huis wonen dat voor de behoefte van de achterblijvenden eigenlijk te groot is. Des te meer valt dan te betreuren dat geen enkel kabinet er nog in geslaagd is om van het doorstromingsbeleid iets terecht te brengen dat zoden aan de dijk zet. DE OVERHEID ZAL IN DE KOMENDE JAREN flink wat geld in dit stukje huurpolitiek moeten stoppen, terwijl van alle kanten al betoogd wordt dat de aantallen woningen die staatssecretaris Van Dam noemt en het tempo waarin volgens hem gebouwd gaat worden, het tegendeel van indrukwekkend is. Maar er wordt in elk geval een begin gemaakt. Resten er o.i. toch twee andere problemen: ten eerste dat van de bejaardenhuisvesting. Een vraag stuk dat ook meer aandacht van de regering behoeft En ten tweede dat de inkomens van vele alleenstaande jongeren en jongere samenwonenden snel plegen te groeien zodat ook in deze het doorstromingsvraagstuk de voortdurende aandacht van de overheid verdient. We hopen dat over het een en ander de Kamer straks bij het behandelen van de nota wel nadere informaties zal vragen. DEN HAAG (ANP) Er is overleg gaande om to spoedig mogelijk te komen tot een wettelijke regeling voor de vesti ging van reisbureaus. Bij het overleg wordt tevens aandacht geschonken aan een verdergaande bescherming van reizigers, die gebruik maken van de diensten van een reisbureau. Staatssecretaris Hazekamp van economische zaken heeft dit geantwoord aan het Kamerlid Van der Doef (PvdA). Deze had gewezen op de malafide praktijken van sommige reisbureaus. „Ook dit jaar zijn weer vele honderden reizigers gedupeerd, Er zijn reisbureaus die kans zien reizigers vooruit te laten betalen voor reizen waarvoor nooit een reisbiljet geleverd wordt", aldus Van der Doef. Het overleg vindt plaats tussen het ministerie van economische zaken en de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbu reaus, en zal binnenkort worden afgerond. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Griekse marine krijgt 13 miljoen van Christina ATHENE (DPA) - Drie dagen na haar huwelijk met de Griek se reders- en bankierszoon Ale xandres Andreadis heeft de erf genaam van de tankbootmag- naat Onassls, Christina Onassis, vrijdag een cheque van ruim 13 miljoen gulden overhandigd aan de Griekse eerste minister Kara- manlis ten behoeve van de Griekse marine. Naar verder werd bekendge maakt heeft Christina toegezegd dat zij de Griekse marine een snel oorlogsschip ter waarde van 2,6 miljoen gulden zal schenken. De echtgenoot van Christina Onassis is momenteel in militai re dienst. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllli „Turqueries" noemde de Milanse modemaker Walter Albini deze combinatie, die gisteren te zien vas op de wintermodeshow In Rome. De „haremrok" is zwart, het maiwloze vest is in wijnrood en roze bedrukt naar motieven van Perziscte tapijten. t Dankbaar voor al het goede wat zij ons gegeven heeft overleed plotseling voorzien van het H. Sacra ment der zieken, onze lie/e moeder en oma ELISABETH JOHANNA JANMAAT weduwe van Petrus A. J. Sep in de leeftijd van 75 jaar. Kinderen en kleinkinderen. Zoeterwoude. 25 juli 19'5, Noordbuurtseweg 13. Moeder ligt thuis opgebaard, Noordbuurtseweg 13, Zoeterwoude. Maandagavond om 800 uur avondmis tot intentie van de overledene in de St. Janskerk aan de Zuid- buurtseweg, waarna jelegenheid tot condoleren. De H. Uitvaartdienst zal worden gehouden op dinsdag 29 juli om 11.00 uur h de bovengenoemde parochie kerk waarna de beg'.afenis zal volgen op het R.K. Kerkhof aldaar. DEN HAAG (ANP) - Over de gevolgen van de uitzonder ingstoestand in Baskenland be staat ernstige ongerustheid bij de Nederlandse afdeling van de katholieke Vredesbeweging „Pax Christie" cn bij de com missie „Justitia et Pax" Neder land. In een telegram aan de Spaanse minister van Justitie, waarvan ook een afschrift is overhandigd aan de Spaanse ambassadeur in Den Haag zeggen beide organi saties op grond van betrouwba re berichten dat in Baskenland gevangenen zijn gemarteld en dat tegen enkelen een doodvon nis is geëist. De vrijheid van pers en meningsuiting ont breekt. er is geen recht op vrije vereniging en vergadering. Ook worden de Basken verhinderd om hun eigen identiteit te ont plooien. „Wij menen dat het onze plicht is aldus beide organisaties elke schending van de funda mentele rechten van de mens af te keuren en vragen u dringend te bevorderen dat een eerlijke en onpartijdige procesvoering wordt gewaarborgd". Het telegram werd ondertekend door dr. M.A.M. Klompe, voor zitter van Justitia et Pax, en door secretaris C. ter Maat van Pax Christi. Het telegram werd verzonden voordat bekend was dat zater dag de uitzonderingstoestand wordt opgeheven. Volgens de heer Ter Maat is hierdoor de bezorgdheid echter geenszins verdwenen, met name voor de gevangenen. UTRECHT (ANP) De academische ziekenhuizen moeten worden ingepast in de totale planning van de gezondheidszorg en bij het onderwijs en de vorming van artsen moeten ook andere zieken huizen en andere vormen van gezondheidszorg worden betrokken. Dit zijn twee hoofdpunten uit een discussienota over de toekomstige taak, plaats en functie van de academische ziekenhuizen. De nota is opge steld door dr. H. Roelink, secretaris van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst Dr. Roelink pleit voor een zodanige wettelijke regeling, dat alle ziekenhuizen in Nederland in eenzelfde landelijk of regionaal wettelijk kader gaan functioneren. Voor een dergelijke integratie zijn een gezamenlijk beleid en een gezamenlijke filosofie nodig van de ministeries van onderwijs en wetenschappen en van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. In principe moet de medische opleiding volgens dr. Roelink door het gehele regionaal opgebouwde programma van de gezondheidszorg kunnen lopen. Als men er van uitgaat, dat het medisch onderwijs vooral moet worden gegeven op de plaatsen „waar de patiënten in feite oorspronkelijk zijn", betekent dit naar zijn oordeel dat de functie van het academisch ziekenhuis in het onderwijs in afne mende mate exclusief zal zijn. De universiteit (faculteit) zou op basis van dit uitgangspunt een relatie krijgen met alle instellingen en werkers in de gezondheidszorg. Bij de planning van academische ziekenhuizen zal dan niet in de eerste plaats de onderwijscapaciteit bepalend moeten zijn. maar de behoefte vanuit de gezondheidszorg. Veel medische studenten geven er ook de voorkeur aan, hun praktische vorming niet alleen centraal vanuit de „specialistische ge zondheidszorghiërarchie" te ontvangen maar ook daarbuiten, tot in de „eerste lijn", aldus dr. Roe link. In „Medisch Contact" geven prof. dr. D. C. den Haan en drs. R. Naaborg, buitengewoon hoogle raar en wetenschappelijk medewerker in de „leer van de rol en functie van het academisch zieken huis in de gezondheidszorg" aan de Erasmusuni- versiteit in Rotterdam, commentaar op de discus sienota. Zij zijn het eens met een inpassing van de academische ziekenhuizen in de totale planning van de gezondheidszorg, maar ze hebben beden kingen tegen het op ruime schaal inschakelen van alle algemene ziekenhuizen in het onderwijsproces. Beide hoogleraren stellen, dat de klinische oplei ding tot basisarts tot en met het doctoraal examen, inclusief het junior co-assistentschap, binnen de muren van een academisch ziekenhuis moet ge schieden. Dit met name op grond van de nauwe samenhang tussen de pre-klinische en de klinische fase van de opleiding. De klinische opleiding tot en met het doctoraal examen, vergt zeer veel tijd, kennis, kunde, man kracht en faciliteiten. Het voorstel van dr. Roelink leidt volgens prof. Den Haan en drs. Naaborg tot een versnippering, die ten koste zal gaan van de kwaliteit van de opleiding en die een kostenexplo- sie zal veroorzaken. Dit bleef er over van een van de twee auto's die bij Zuid- wolde frontaal op elkaar bot sten. Drie mensen vonden in deze wagen de dood. Vier doden bij frontale botsing ZUIDWOLDE (ANP) Vier mensen zijn gister middag om het leven geko men bij een frontale bot sing tussen twee auto's op de weg Hoogeveen—Om men in het Drentse Zuld- wolde. De botsing was het gevolg van een verkeerde inhaalmanoeuvre. Beide auto's werden totaal ver pletterd. De slachtoffers zijn een 42- jarige inwoner van Coekan- ge die alleen in de auto zat, en een 56-jarige man uit Slagharen, zijn echtgenote en hun 30-jarige zoon uit Hoogeveen. Twee kinderen van 2 en 4 jaar werden resp. zwaar en licht ge wond opgenomen in een ziekenhuis.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7