Bloemenaktie voor Amerika dreigt een flop te worden Cadeautje voor redder Hemmes enige Nederlander in halve finale badgastentoernooi ïïS Oegstgeestenaar op Beestenmarkt neergeschoten Krakers pand Hooigracht krassen op ER IS NOG GEEN CENT BINNEN Katwijk eert redders met stand beeld LEIDSE BROERS AANGEHOUDEN ZATERDAG 26 JULI 1975 LEIDSE COURANT pagina 3 op stap KATWIJK Volgende week zaterdag zal op het plateau nabij restaurant „De Zwaan" de onthulling plaats vinden van het beeld „De Redding", dat in opdracht van het ge meentebestuur van Katwijk is vervaardigd door de Amster damse beeldhouwer Eric Claus. Dit beeld, voorstellende een zeegaande reddingsvlet, werd vervaardigd ten behoeve van de tentoonstelling ter gelegen heid van het 150-jarig bestaan van de beide Nederlandse red dingmaatschappijen in 1974/75. Na deze tentoonstel ling, die in maart van dit jaar eindigde is het beeld klaar ge maakt voor permanente expo sitie op de daarvoor bestemde plaats. De onthulling zal in verband met het onderwerp van het kunstwerk geschieden door de schipper van de Katwijkse reddingsboot, de heer C. Kruijt, en voorafgaan aan de op die middag te houden jaar lijkse reddingsdemonstraties van de Katwijkse Reddingsbri gade in samenwerking met de reddingsboot van de Konin klijke Noord en Zuid-Holland se Redding Maatschappij en de Opsporings- en Reddings dienst van de Marine Lucht vaart Dienst. De beeldhouwer Eric Claus werd in 1936 in Haarlem gebo ren en kreeg zijn opleiding aan de Grafische School, de Rijksnormaalschool voor te kenleraren en de Rijksacade mie, allen te Amsterdam. Zijn belangrijkste leermeesters wa ren D. Lammers, Prof. P. Es- ser en Prof. P. Gregoire. Hij heeft heel veel beelden en beeldengroepen gemaakt, zo wel in opdracht als uit eigen aandrang. Ook deze laatsten worden goed verkocht. In de omgeving van Katwijk is o.a. van hem te zien het beeld bij het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. Behalve beeld houwwerken, in hoofdzaak in brons, maakt hij ook fraaie penningen. Al in 1962 ontving hij voor deze tak van zijn kunst de eerste prijs van de Vereniging voor Penning kunst Het beeld zelf stelt voor een door paarden getrokken red dingsvlet, is in brons uitge voerd en geplaatst op een na tuurstenen sokkel van 1.60 m hoog met het opschrift 1924—1974, 150 jaren reddins- wezen. Het beeld is 3.05 m lang, 0.90 m hoog en eveneens 0.90 breed. Het totale gewicht van beeld met sokkel bedraagt ca. 2000 kg. De totale kosten, incl. vervoer, plaatsing, verzekering en b.t.w. riillen ongeveer 47.500,- bedragen. r Met Herman Ik heb het ideè dat de aktie van de stichting „Een miljoen tulpen voor New York", die een aantal maanden geleden zo enthousiast aan het Nederlandse publiek werd gepresenteerd, op een flop dreigt uit te lo pen. Of vergis ik me daarin? Voor de mensen achter die stichting hoop ik dat het laatste waar is maar ik heb daar een hard hoofd in nadat ik deze week een gesprek heb gevoerd met de mo tor achter de aktie, de Warmonder Van Trigt. Begin dit jaar was 'ie nog zo optimistisch. Met pretoogjes lanceerde hij toen met een aantal medewerkers het plan om volgend jaar, als Amerika het 400-jarig bestaan viert, een miljoen tulpen te gaan aanbie den. „Dat gaan we effe ma ken", zei hij mij toen en hij verklapte dat met die bloe menzee ook nog een paar vliegtuigen volgeladen met Ne derlandse scholieren, zouden meevliegen die Amerika zou den gaan bekijken. Over de financiering van een dergelijk omvangrijk project maakte hij zich toen helemaal geen zorgen. „Het geld gaat vanzelf binnenstromen," zei hij toen. Dat komt dik voor elkaar. „Want," zo redeneerde Van Trigt, „Amerika heeft Ne derland in het verleden zoveel keer uit de narigheid geholpen dat de Nederlanders daar echt wel iets tegenover willen stel len." In bijna alle Nederlandse dag bladen verscheen een verhaal over de enthousiaste plannen makers, die het zelf al hele maal zagen zitten. Er werd ook een gironummer ge noemd. Van Trigt en zijn me dewerkers hebben sindsdien gewacht. Tevergeers. Hij ver telde mij dat er nog geen cent op de girorekening is binnen gekomen. Niemand heeft ge stort. „Een enorme teleurstelling voor ons," zei Van Trigt mij. „We hébben ons verkeken. Ne derland heeft niet of nauwe lijks gereageerd op onze op roep. We hebben alleen wat geld gekregen op onze bankre kening. Zelfs het bedrijfsleven is niet over de brug gekomen. We staan versteld. Hoe is dat nu mogelijk? Is men de hulp van Amerika al zó snel verge ten? De aktie is daardoor wel aan het wankelen gebracht, al zegt Van Trigt, dat er nog niets aan de hand is. „We gaan nu een andere taktiek volgen," zei hij. „Als de mensen het zelf niet brengen dan komen we het wel halen. We zijn bereid om voor onze plannen te gaan vechten. Wat dat betreft zijn we wel wat gewend." Van onze tennismedewerker NOORD WIJK Windkracht zeven bete kent op een tennispark bij voorbaat een excuus voor alle verliezers. Zo ook giste ren bij het badgastentoernooi in Noord- wijk. Vooral Lewis en Mills hadden er merkbaar last van. Geen van beiden durfde de ballen door te slaan. Daardoor werd het een trage partij' met weinig opwindende momenten. De eerste set bracht nog wel enige spanning. Lewis had zich het snelst aan de moeilijke omstandigheden aangepast en kwam vlot 40 voor. Hierna begon Mills op te halen, kwam zelfs 54 voor te staan, maar kon niet doordrukken en verloor met 7—5. In de volgende twee sets had hij precies door hoe de veel tegen zichzelf pratende Lewis aan te pakken en haalde hij de partij met 5—7 6—2 6—3 binnen. Daar mee plaatste hij zich als eerste voor de halve finales. Dit goede voorbeeld werd even later door Fred Hemmes nagevolgd. Zelf als zesde geplaatst had hij opmerkelijk weinig moeite met Nick Fleury, die erg veel fouten maakte. Op 1—1 en 42 brak Hemmes door de service van zijn tegen stander heen. In deze laatste game erger de Fleury zich aan het afkeurend geklap van het publiek, nadat hij kwaad opzette lijk een bal over het hek had geslagen. Hierna leek hij nog maar weinig belang stelling in een overwinning te hebben en sloeg nog minder ballen goed. Hemmes - won met 6—2 60. Jan Hordijk, vierde geplaatst, kon het niet bolwerken tegen de Amerikaan Dick. Veel fouten makend kon hij in de eerste set weinig tegenover de sterk aanvallende Dick stellen. In de tweede reeks herstelde hij zich enigszins, maar maakte geen overtuigende indruk. Vijf setpoints had hij nodig om de set op zijn naam te brengen. De laatste set werd een herha ling van de eerste. Een veelvuldig oplo pende Dick nam het initiatief weer over en de hard geslagen ballen van Hordijk misten de nodige zuiverheid. Dick liep zelfs op de service van zijn tegenstander op, wanneer deze met de wind tegen serveerde. Wel lanceerde Hordijk hierte gen regelmatig met succes een running lob. Hoewel het voetenwerk van de Ame rikaan fenomenaal was, stond hij hier machteloos tegen. Deze slagen waren echter te incidenteel om Dick van de overwinning af te houden: 62 3—6 6—3. De baan ernaast streden Paul en Min en Newberry om de laatste plaats in de halve finale. Hier stonden twee typische hardhitters tegenover elkaar, hetgeen een boeiende wedstrijd opleverde met veel fraaie slagenwisselingen. Paul moest ten slotte het loodje leggen, omdat hij net iets meer fouten maakte dan zijn tegenstan der, die ook bij vlagen een net iets hoger tempo speelde. Ook bij de dames in A werden gisteren de kwartfinales afgewerkt. Elly Appel had opmerkelijk veel moeite met de B-speelster Annette van de Mey, die zich weinig van de reputatie van haar tegen stander aantrok en fris van de lever ten aanval trok. Elly, die vooral met wind mee veel fouten maakte, won tenslotte met 64 6—4. De als tweede geplaatste Judith Salomé moest aantreden tegen de Argentijnse Susan Villaverde, die er niet alleen erg leuk uitziet, maar daarnaast een bijna mannelijke spelwijze heeft; d.w.z. erg aanvallend gericht na een sterke en soe pel geslagen service. Ze kwam al spoedig met 4—1 voor, maar ondanks twee set points op 54 slaagde zij er niet in om de set te winnen. In de volgende set gaf het solide spel van Judith opnieuw de doorslag, 7—5 6—3. De beide Australische meisjes Kim Rud- dell en Judy Hanrahan voegden zich ook bij de laatste vier via niet al te moeilijke overwinningen op de Zuidafrikaanse Jooste en de Argentijnse Patricia Bian- chi. In de halve finales moeten zij hun krachten meten met de Hollandse dames. Voor het weekend zijn de halve en hele finale beslist een aanrader voor elke tennisliefhebber uit de regio, die nu eens niet via de tv goed tennis wil aanschou wen. En het volgende plan is al weer van stapel gelopen hoor de ik van de optimistische Warmonder. Het volgende pro beersel heet: bloemencheques. De Nederlandse middenstan ders kunnen tegen betaling van vijf gulden een dergelijke cheque kopen. Daarop komt hun naam en adres te staan en wordt bij de bloemen gesto ken die straks in New York moeten worden aangeboden. In Amerika kan men dan zelf lezen wie in Nederland die gul le gevers waren. Maar ook die aktie is, zo heb ik inmiddels begrepen, geen kraker geworden. Ik hoorde van Amerika-lover Van Trigt dat er tot nu toe 3000 van die bloemencheques werden ver kocht. „Het heeft ons een bee tje tegen gezeten," zei hij. „We hebben kortgeleden op de tele visie die film gehad over hon dengevechten in Amerika. En dat merk je direkt in de ver koop. Onze mensen die de che ques verkopen hebben daar nadeel van." Ik vroeg Van Trigt waarom hij de televisie en de radio niet inschakelt om zijn plan meer bekendheid te geven. „Ik ben wel benaderd," gaf hij als ant woord, „maar we willen het eerst nog even op onze eigen manier doen. Wel heb ik een paar interviews weggegeven voor de Wereldomroep. Maar zoiets zet geen zoden aan de dijk. Daar hoef je niets van te verwachten." Als onze moeite weer voor niets blijkt te zijn geweest, dan ga ik waarschijnlijk toch wel aan de bel trekken bij wat tv-persoonlijkheden. Als je van deze aktie een geheide „Mies Bouwman-voorstelling" kan maken dan maak je het natuurlijk helemaal." „Ik kan me toch niet aan de indruk onttrekken dat de aktie van Warmonder Van Trigt en zijn medewerkers een beetje de mist in dreigt te gaan. Maar het woord „flop" wil Van Trigt niet horen. Hij zegt dat er nog tijd zat is om zijn droom toch nog werkelijkheid te laten worden. Maar ik ben bang dat het een nachtmerrie gaat wor den. Ik kan het mis hebben. Maar dan vraag ik me wel af waarom er op de girorekening van de stichting nog geen cent werd gestort. Dat vind ik toch wel vreemd. Want de Nederlanders geven toch geld aan bijna elk goed doel. Of zien ze dit niet zitten? Ik vraag me af of die duizend scholieren die naar Amerika zouden vliegen, nu nog wel een kans maken. Een paar maanden geleden zei de War monder mij dat het er ook heel wat minder konden wor den. Nu zie ik er van komen dat als er niet snel veel meer geld aan deze aktie wordt ge geven, er maar een paar naar Amerika kunnen. Of mis schien helemaal niemand. „We maken ons nog niet onge rust," aldus Van Trigt, die toch nog kan lachen. „Met op zet zijn we al vroeg met deze aktie van start gegaan. Daar door kunnen we meerdere ak- ties ondernemen. Ik zie het nog wel zitten. Tot volgend jaar Pasen hebben we nog de tijd," zei hij. LEIDEN De 21-jarige Dirk Jacob Steenkamp uit Oegstgeest is afgelo pen nacht rond twee uur ernstig gewond geraakt door een schot in de buik dat hij op de Beestenmarkt in Leiden opliep. Twee broers uit Leiden, Hendrik en Johannes O. (beiden 20) maaktpn opmerkingen over Steenkamps meis je. Steenkamp maakte aanmerkin gen op de opmerkingen van de broers waarna een schot viel. De Leidse politie heeft de broers aange houden. Beiden hebben een verkla ring afgelegd. Wie van beiden heeft geschoten wil de politie nog niet meedelen. Steenkamp is overge bracht naar het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp. Van een onzer verslaggevers Leiden De krakers van het pand Hooigracht 12-16 krassen op. Ze zijn zonder morren bereid plaats te maken voor de 34 buitenlandse werkne mers die er na de verbouwing worden onderge bracht. Wel zijn de krakers teleurgesteld over de beperkte bereidheid van de zijde van de gemeente om medewerking te verlenen bij het zoeken naar een alternatief onderkomen. In een open brief die de in de Stichting Werkworiing verenigde jongeren hebben verstuurd wijzen ze erop dat de rijksoverheid inmid dels blijk heeft gegeven leefgemeenschappen van een andere dan de gezinssamenstelling te erkennen. De krakers suggere ren in het schrijven dat de gemeente Leiden de voor de huisvesting van dergelijke leefgemeenschappen bestaande sub sidie-regelingen onvoldoende heeft uitgebuit. „Hoewel", aldus de open brief, „de gemeente in eerste instantie haar medewr- king had toegezegd bij het zoeken naar andere woonruimte, bleek, toen beloften in daden moesten worden omgezet, dat men nergens meer kon of wilde helpen". .Maandagochtend 28 juli om 9.00 uur zullen wij het harde feit onder ogen moeten zien hoe een zich socialistisch noemend stadsbestuur weigert zich serieus te bemoeien met deze groe pen mensen, die door het kabinet als leefgemeenschap worden erkend". „Is het socialistisch om mensen over te leveren aan de wet van vraag en aanbod op de vrije woningmarkt, heeft niet ieder het recht behuisd te zijn om zijn beroep op doelmatige wijze uit te oefenen, ook al ligt het nut daarvan niet op het materiële vlak?" Aanstaande maandag vertrekken de krakers. Zwemvierdaagse in Kokkerbad Noordwijkerhout Van onze correspondent Noordwijkerhout In het Kokkerbad wordt vanaf maandag a.s. een zwemvier daagse georganiseerd. Op 28, 29, 31 juli en 1 augustus van 17.00-20.00 uur kan de jeugd iedere avond 250 meter zwem mend afleggen. Voor zwem men, boven de 10 jaar staat 500 meter op het programma. Een en ander mag echter wel rustig aan gebeuren. Zelfs rus ten onderweg mag, als het maar in het water gebeurt. De Noordwijkerhoutse Red dingsbrigade waakt over de veiligheid van de deelnemers. Deelnemerskaarten zijn ver krijgbaar aan de kassa van het Kokkerbad. Voor kinderen tot en met 15 jaar zijn de kosten 6.,00, boven 15 jaar 7,00. Sassenheimse jeugd rap op de fiets In de deftige B W-kamer in het gemeentehuis van Alphen aan den Rijn heeft burgemeester Gallas gis termiddag in aanwezigheid van de Alphense families Van Dijk en Schalkwijk een transistorradio uitge reikt aan de 16-jarige Ivo Schal kwijk. Die redde in september van het vorige jaar de toen 2-jarige Petra van Dijk uit de acht meter brede en afgelegen Dijk- sloot in Alphen aan den Rijn. Door het toedienen van mond-op-mond-beademing kon de dappere krantenbezorger kleine Petra, die al veel water had binnen gekregen, weer bij haar positieven bren gen. „Wij zijn trots dat wij in Alphen jongens zoals jij hebben", zei de burgemeester tegen Ivo, die de huldiging zonder emotie over zich heen liet gaan. „Die redding was de normaalste zaak van de wereld", zei de Alphense scholier. „Je laat zo'n klein kind toch niet verdrinken?" Op de foto krijgt Ivo zijn transistorradio van burgemester Gallas. Moeder Van Dijk met dochter Petra kijken vertederd toe.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3