Driemanschap heeft nu de macht in Portugal Wijda Mazereeuw zilveren Teksten journaal voor Bob Meijer te links alstublieft v.d.wiel tif Afrika wil Israël uit VN stoten Astronauten in hospitaal na inademing gas VERPLEGER WEKEN ONSCHULDIG IN CEL Al zeven ton ondermaatse tong in beslag genomen £eidóe(2owant Zaterdag 26 juli 1975, 65e jaargang no. 20179 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel 071- 22244 Giro 103003 - Bank Amro-bank NV. Leiden Advertenties (excl B.T.W) f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.&S Klachten bezorging: tel 071- 22244 (18 00 t ur-hoofdredacteur F. J Plug Adj hoofdredacteur J J. Hallewas Chef-redacteur J. W C. Leune iur) Abonnementen per week 2,81kwartaal 36,32; jaar 141,35; losse nummers 50 cent. Sheriff Murdoch Sheriff Murdoch komt door toe doen van een negerjongetje in het nauw in het tv-spel beproe ving" vanavond op Ned. I om 21.30 uur. Op het andere net om 20.21 uur De wrekers. Morgen op I om 22.05 Thad Jones en op II om 22.15 uur First Night of Proms. Wolkenvelden Wolkenvelden en slechts op en kele plaatsen regen. Matige, aan zee tijdelijk vrij krachtige, zuid westelijke wind. Maximumtem peraturen omstreeks 18 graden. Morgen zon op 04.53, zon onder 20.39 uur. Scheveningen hoog water 05.22 en 17.44, laagwater 01.17 en 13.34 uur. (Van onze sportredactie) CALI - De grote vorm van Wijda Mazereeuw heeft tijdens de wereldkampioenschappen in Cali op nieuw een zilveren medaille opgeleverd. Een kwart seconde scheidde de Nederlandse zwemster op de 200 meter schoolslag van het goud, dat nu .w-, toekwam aan de Oostduitse Hannelore Anke. Naast zilver (de vierde medaille van Nederland) was Wijda Mazereeuws prestatie goed voor een Nederlands record. De 2.39.51, waarmee zij als snelste de series uitkwam werd in de finale nog eens opgeschroefd naar een toptijd van 2.37.50. Bij de wedstrijden in Cali eindigde de 4x 200 meter vrije slag in een drama voor de Amerikaanse herenploeg. Het goud, verdiend met een wereldre cord werd niet afgeleverd, omdat bij de laatste wissel te vroeg was gestart. Dat betekende diskwa lificatie. mm LISSABON (AP/Rtr) De uitvoerende macht in Portugal is nu in handen van een driemanschap. De algemene verga dering van de beweging der strijdkrach ten besloot gisteravond het gezag in handen te leggen van president Da Costa Gomes, premier Goncalves en generaal De Carvalho. De vergadering besloot tevens de rol van de revolutionaire raad, tot dusver het hoogste machtsorgaan in Portugal, te beperken tot die van een adviserend lichaam. Deze beslissing betekent een duidelijke overwinning voor Goncalves, een com munistisch gezinde generaal, en een ne derlaag voor de gematigde officieren die zich verzet hadden tegen deze concentra tie van macht Enkele leden van de revo lutionaire raad zijn uit protest weggeble ven van de vergadering. President Da Costa Gomes, een gematigd socialist, waarschuwde in een rede, dat de strijdkrachten hun sympathie op het platteland aan het verspelen waren. „De opmars van de revolutie is sneller gegaan dan het volk heeft kunnen bijhouden". Ook zei hij, dat de militairen zich teveel richten op de hoofdstad Lissabon en dat een groot deel van Portugal in de kou komt te staan. De Verenigde Staten hebben de Sovjet- Unie gewaarschuwd, dat de Russische inmenging in de Portugese politiek on verenigbaar is met de geest van vermin derde spanningen. President Ford zal dit onder de aandacht brengen van partijlei der Breznjev, als zij elkaar volgende week in Helsinki ontmoeten. De Portuge se communistische partij zou voor enkele miljoenen guldens uit Moskou hebben ontvangen. In de Portugese kolonie Angola, die op 11 november onafhankelijk wordt, heeft de bevrijdingsbeweging FNLA de belang rijke stad Caxito bezet. Volgens onbeves tigde berichten zouden troepen op weg zijn naar de hoofdstad Louanda. De Por tugese troepen in Angola, nu 24.000 man sterk, hebben nog niet ingegrepen. In Cabinda, de Portugese enclave ten noord en van Angola, is een voorlopige revolu tionaire regering opgericht, Xe zegt een kwart van het land te bezetten. In de voormalige Portugese kolonie Mo zambique zijn alle scholen, ziekenhuizen en instellingen van missie en zending door de regering overgenomen. Alle ad vocatenkantoren zijn gesloten, artsen mo gen geen particuliere praktijk meer uitoe fenen; ook de begrafenisondernemers vallen onder de maatregelen. President Samora Machel noemde leraren, artsen en advocaten „sociale parasieten en ver raders". DEN HAAG (ANP) De alge mene inspectiedienst van het ministerie van landbouw en visserij heeft reeds vorige week instructies gekregen voor een intensievere controle op nale ving van de vangstbeperkings regelingen voor tong en schol en voor een zo efficitief moge lijk optreden bij overtredingen. Dat gebeurde dus al voordat de Nederlandse Vissersbond in een brief verscherping van de con trole eiste. Sinds het uitgaan van de instructie is al zevendui zend kilo ondermaatse tong in beslag genomen Met het ministerie van justitie heeft het ministerie van land bouw en visserij afspraken ge maakt over inschakelingen van andere opsporingsambtenaren naast die van de algemene in spectiedienst (AID) De Koninklijke Marine heeft de controlecapaciteit verdubbeld, zodat er nu vier visserij-politie- vaartuigen worden gebruikt voor controle op zee binnen de 12-mijlszone. Er zal niet worden geaarzeld, aldus het ministerie, bij overtreding de netten te ver zegelen en in geval van verzet het schip op te brengen. ADVERTENTIE]' zorgt voor een zonnige kijk... 'n Bril alleen, zomaar gekocht, met alleen maar het doel om beter te zien, is natuurlijk nuttig. Maar uw gezicht wil meer. Uw gezicht wil een bril die past. Die korrespondeert met uw ogen, uw haar, uw kin, uw. Zo'n bril zorgt voor een zonnige kijk op 't leven. Zo'n bril vindt u bij v.d. Wiel. v.d. Wiel weet er het fljiie van ...van brillen I Nieuwe Rijn 62 Leiden. Achteraf zijn toch niet alle Zuidvietnamezen zo blij dat ze uit hun land zijn gevlucht. 450 Vietnamezen die in een kamp op het Amerikaanse eiland Guam in de Stille Oceaan verblij ven. verlieten eergisteren hun kamp en eisten on middellijke terugkeer naar hun vaderland. Amerikaan se bewakers sloten de Vietnamezen in en brach ten hen naar een ander, afgelegener vluchtelingen kamp. De Vietnamezen bo den geen verzet. Twee honden met hamer doodgeslagen Wassenaar De twee hondjes, die afgelopen zondag in een polderlaantje in Wassenaar zijn gevonden, blijken door een 21- jarige Duitse technisch-tcke- naar met hamerslagen te zijn vermoord. Omdat de man wist dat zijn 31-jarige vriendin, bij wie hij tijdelijk in Nederland verbleef, de honden lastig vond, besloot hij ze te doden en daar na in een sloot te gooien. Dit alles gebeurde 's morgens, toen de Duitser met diens vriend aan het vissen was. De vriend heeft met de dieren moord niets te maken. Hij ging de man zelfs te lijf om hem tegen te houden. De politie kwam achter de dader na een anonieme tip dat er eens moest worden gekeken in de auto van Duitsers, waar later hondeharen en een hamer met bloed werd gevonden. KAMPALA (AP/Rtr) De organisatie voor Afrikaanse eenheid OAE heeft gisteren een oproep gedaan voor uitstoting van Israël uit de Verenigde Naties, omdat dit land zich niets zou hebben aangetrokken van de VN-resoluties over het Midden-Oosten. Op de vergadering in de Oegandese hoofdstad Kampala stemden 46 landen voor de anti-Israël-voorstellen, die waren ingediend door Egypte en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Het uitstotingsvoorstel zal worden voorgelegd op de topconferentie van de OAE die maandag begint. Het PLO eiste uitstoting zonder meer. Egypte was iets flexibeler en stelde „ontneming" van het VN-lidmaatschap voor. De OAE werd het voorts eens over een aanbeveling voor economische sancties tegen Israël. Tanzania, dat de OAE-vergadering boycot, heeft verklaard, dat de organisatie van Afrikaanse eenheid de veroordeling van de wereld verdient als zij niet protesteert tegen misdaden van Afrikaanse leiders en regeringen tegen rasgenoten. „Waarom is het goed te pleiten voor veroordeling van Zuid-Afrika wegens discriminatie en' onderdrukking, en is het niet goed samenwerking te weigeren met een land als Oeganda waar de regering zonder genade mensen ombrengt die verdacht worden van kritiek?" De verklaring bevatte voorts een verbitterde aanval op de Oegandese president Amin. Behalve door Tanzania worden de OAE-bijeenkomst geboycot door Zambia, Botswana en Mozambique. PEARL HARBOUR (AP) De drie Ameri kaanse astronauten die donderdag met hun Apollo in de Stille Oceaan terechtkwamen worden op verzoek van artsen opgenomen in een militair hospitaal op Hawaii. Ze zullen daar worden behandeld voor de ademhalings moeilijkheden, als ge volg van een gas dat zij kort voor de landing inademden. Het gas deed bij de astronau ten ae ogen tranen en bracht hen aan het hoesten. Brand zou een minuut lang bewuste loos zijn geweest. Hij kwam weer bij, toen zijn collega's hem een zuurstofmasker op drukten. Volgens Stafford zijn alle drie even buiten bewust zijn geweest NASA-deskundi- gen dachten eerst aan stikstof- textroxide, een giftig bestand deel van de brandstof van de besturingsraketjes. Maar hier is men van afgestapt omdat in het brandstofsysteem geen lekkages werden ontdekt. De NASA houdt het nu op bijpro- dukten van de explosies waar mee de parachutes naar bui ten werden geschoten en een deel van het hitteschild werd afgestoten. Gas en rook zou den mogelijk met frisse lucht naar binnen zijn gezogen. De Sojoez- en Apollo-beman- ningen zullen waarschijnlijk de komende twee maanden el- kaars landen bezoeken. Leo-' nov en Koebasov zullen eind augustus naar de Verenigde Staten gaan en Stafford, Brand en Slayton bezoeken half september de Sovjet-Unie. AMSTERDAM Een 25-jarige Amsterdamse verpleger, Gerrie N., heeft zes weken on schuldig in voorarrest gezeten. Hij werd ver dacht van een overval, maar met de arrestatie van vijf mannen heeft de Amsterdamse recher- Op 11 december vorig jaar werd een 80-jarige vrouw, die boven een ca fé woonde, overvallen. De verpleger was een stamgast van het café. Toen twee gemaskerde mannen het huis van de vrouw binnendrongen, vroeg deze: Gerrie, ben jij het? Een van de over vallers antwoordde be vestigend en afgaande op deze verklaring werd de verpleger aangehou den. Bij de overval, onder be dreiging van een vuur wapen, werd 15.000 gul den gestolen. Gerrie heeft tot eind januari, vastgezeten; toen moest hij wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten wor den. De vijf gearresteerden, waarvan er één de over val bekend heeft, heb ben circa 60 inbraken gepleegd en daarbij veel electronische appara tuur ontvreemd. Televi sietoestellen, radio's en video-apparaten werden vervoerd met gestolen vrachtwagens. Eén van de arrestanten lijkt vol gens de politie veel op de verpleger. Geen Heineken voor Konmar Den Haag Heineken heeft voor Konmar de bierkraan dichtgedraaid. Omdat deze Haagse supermarkt het bier vol gens Heineken voor een te lage prijs verkoopt, krijgt Konmar niet meer geleverd. De Konmar- directie zei gisteravond, nog voor een week voorraad te heb ben die voor de oude prijs ver kocht wordt Konmar betreurt het besluit van Heineken zeer. Heineken was nog niet voor commentaar bereikbaar. GEWETENSZAAK (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Bob Meijer, de nieuwslezer van het NOS-journaal, kan het niet meer met zijn geweten in overeenstemming brengen bepaalde journaalteksten te lezen. Hij heeft de NOS-leiding verzocht per 1 september van zijn taak te worden ontheven. Dit verzoek is ingewilligd. De heer Meijer (40) vindt, dat vooral de teksten over het Midden-Oosten die hij moet lezen „duide lijk links geïnspireerd zijn". „Ik hoop dan ook", aldus Bob Meijer, „wat meer armslag te krijgen voor de verkondiging van het blijde nieuws, namelijk dat er redding is voor iedereen door het geloof in Christus, dus ook redding voor hen die linkse teksten schrijven en zich op de redactie anti-christelijk en anti-Israe- lisch menen te moeten opstellen". De programma leiding van de NOS vindt niet dat er sprake is van linkse teksten over het Midden-Oosten, maar heeft toch het verzoek van Meijer aanvaard. Bob Meijer zal wel als redacteur aan het journaal verbonden blijven. De heer Meijer kwam al eerder in conflict met de NOS, toen hij een documentaire over Israël maakte voor de Evangelische Omroep. Hij werd toen ruim een jaar als nieuwslezer geschorst. Dit luxe theeglas met verzilverde houder is voor u. Tenmin ste, als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee te winnen voor onze krant. Altijd doen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1