Oorlogsveteranen gaan een kijkje nemen in Korea Van 1950 tot 1954 streed in Korea het Nederlands „vergeten detachement" Nederlanders krijgen eigen herdenkingsmonument Van de 3972 vrijwilligers keerden er 118 niet terug vakantiereisje naar Azië was geen tijd. Zo werden aan boord alle beschikbare ruim ten benut om de kersverse vrijwilligers te oefenen. In structiefilms werden vertoond, schietoefeningen op doelen in zee werden opgezet en talrijke theorielessen werden gegeven om het bataljon zo paraat mo gelijk in Korea af te leveren^ Op 23 november arriveerde de Zuiderkruis op de kade in Pu- san. Enkele dagen later wer den de vrijwilligers ingezet voor hun eerste opdracht: het bewaken van een sector achter de frontlinies rondom Suwon. Nu kwamen de Nederlandse militairen in een gebied aan, dat in alle mogelijke opzichten verschilde van Nederland en van het voormalige Neder- landsch Indië. Korea was ze ven keer zo groot als Neder land en lag wat zuidelijker. Ondanks die zuidelijker lig ging heerstte er een landkli maat. In de winter van novem ber tot maart werden tempera turen gemeten van dertig tot veertig graden onder nul. In de zomermaanden kwamen temperaturen voor van vaak meer dan veertig graden. In die maanden viel ook de mees te regen. De 27 miljoen inwo ners van Korea leefden in pri mitieve huizen. Het leven was er ongezond. Er was een chro nisch gebrek aan doktoren, ziekenhuizen en geneesmidde len. In het zuiden was overbe volking ontstaan door een gro te vlucht van noord naar zuid kort na de capitulatie van Ja pan en het instellen van twee nieuwe landen; Noord- en Zuid Korea, waarbij het noordelijke deel in handen van communisten was. In het zuiden kwamen vele ziekten voor. Op de velden heerste onder meer de Hemorrhagic fever, een ziekte die werd overgebracht door op ratteh levende mijten. Van die eerste opdracht in Su- mp /at detachement". Dat kwam dan doordat de overheid weinig in teresse toonde en zelden een blijk van waardering stuurde. Het aantal malen dat een Ne derlandse autoriteit de strij ders te velde bezocht was op de vingers van een hand te tellen. Slechts spaarzaam kwam Korea in het nieuws. Die teleurstelling over de afla tende belangstelling van het thuisfront heeft de gemoede ren van het Nederlandse deta chement danig bezig gehou den, hoewel in schrille tegen stelling met die „verwaarlo zing" de belangstelling van buitenlandse mogendheden en de VN stond, die vaak de lof trompet staken over het Ne derlandse detachement In december 1954 kwam een einde aan de oorlog. De Ne derlandse soldaten konden weer naar huis. Het karwei was volbracht De demarcatie lijn was stevig in handen en een akkoord tussen de legers werd ondertekend. Het is 26 oktober 1950. Onder leiding van luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden schepen 631 Nederlandse vrijwilligers zich in op de Zuiderkruis. Zij gingen op weg naar Korea om zich onder VN-vlag te mengen in de strijd op het barre schiereiland tegen de commu nistische vijand. De gevech ten op Korea waren al sinds 25 juni van dat jaar in volle gang. Vanuit Noord-Korea waren Chinezen het zuidelijk deel van het schiereiland bin nengevallen. Amerika had op de brutale aanval direct geantwoord door het sturen van troepen. Enkele dagen la ter schaarden de Verenigde Naties zich achter de Ameri kaanse steun aan Zuid-Korea en riep alle naties op een .vuist te maken tegen de com munistische agressors. Ook Nederland gaf al spoedig ge hoor aan die oproep en stuur de hr. ms. „Evertsen" om van uit zee de Amerikaanse troe pen te steunen. De Amerika nen wisten de communisten min of meer tot staan te bren gen, maar van een terugdrin gen van de vijand -was nog geen sprake en de oorlog in Korea bleef voortduren zodat de VN opnieuw een verzoek om militaire steun uitstuurde. Zo kwam het dat Nederland op die 26ste oktober 631 vrij willigers uitwuifde. Het zou niet lang duren, verwachtte ie dereen. Enkelen meenden zelfs, dat het uitzenden hele maal niet nodig zou zijn, want voordat het troepenschip de „Zuiderkruis" in Korea arri veerde, zou de oorlog al afge lopen zijn. Zij allen kwamen bedrogen uit. De oorlog op het Aziatische schiereiland duurde tot 1954. In totaal stuurde Ne derland 3972 vrijwilligers. Van hen keerden 118 jongemannen niet terug. Over de lengte van de oorlog en het later te betreuren aan tal gesneuvelden bekommer den de 631 vrijwilligers aan boord van de Zuiderkruis zich op die 26ste okt nog met Daar hadden ze trouwens de tijd niet voor, want de fanatie ke commandant Den Ouden gaf daarvoor geen enkele gele genheid. Aan boord was het trainen en nog eens trainen geblazen. Voor een plezierig Twee Nederlandse vrijwilligers midden in de Koreaanse winter van 1951. won af kreeg het Nederlandse detachement volop met oorlog te maken. De vuurdoop werd ondergaan bij Hoengsong. Hier sneuvelde commandant Den Ouden, met verschillende leden van zijn staf. Daarna volgden talrijke veldslagen, waarbij de Nederlandse solda ten zich onderscheidden als uitstekende vechters. Dat laat ste blijkt wel uit het feit, dat het detachement de eerste ja ren voortdurend te kampen had met onderbezetting. De Nederlandse regering ver wachtte telkens weer, dat de oorlog snel zou aflopen en ver zuimde daarom spoedig ver sterkingen en aanvulling te sturen. Twee jaar lang bleef men onder de toegestane sterkte. Maar ondanks het te kort aan manschappen wer den de Nederlanders telkens als volwaardig bataljon inge zet. Wie waren dan eigenlijk wel naar Korea afgereisd? Waren het idealisten die naar het Ver re Oosten waren gegaan om hun nazaten te beschermen te gen het communisme? Niets bleek minder waar. De meeste Korea-gangers gingen naar de oorlog om carrière te maken. Jonge beroepsmilitairen hoop ten hun trage bevorderingen te versnellen. Oudere militai ren hoopten door mee te strij den in Korea een plaats te krijgen in een eventueel op te richten VN-vredesleger. Ook waren er veel oud Indië-gan- gers, die heimwee hadden naar het Oosten en in het kille en enge Nederland niet al te best aardden. Tevens telde het detachement een groep avon turiers. Het kleine Nederlandse leger dat onder VN-kleuren het va derland vertegenwoordigde op het slagveld, voelde zich overi gens ernstig door Nederland in de steek gelaten. Men noem de zich wel eens „het vergeten gepensioneerd als kolonel. „De Koreanen herdenken op 1 ok tober het begin van de oorlog. Zij wilden graag de veteranen terugzien en boden daarvoor tal van faciliteiten. Ik wil graag terug gaan om nu eens zelf te zien hoe het land zich heeft ontwikkeld. Daarbij zal ik tevens de Nederlandse gra ven in Pusan bezoeken en wel licht ook de nodige herinnerin gen aan me laten voorbij gaan wanneer ik op de plaatsen kom waar we alweer zo lang geleden hebben gevochten." De in mei van dit jaar als generaal-majoor gepensioneer de C. Knuist zal niet met de groep meereizen. Hij is vorig jaar al eens wezen kijken in het Korea van nu, „Het is een heel ander land geworden. Er is industrie. De mensen zijn nijver, er wordt hard gewerkt. Men heeft scheepsbouw, prui kenindustrie, electronica, vis- industrie en ga zo maar door. Toen ik door het Korea van 1974 wandelde, begreep ik pas goed, dat wij 25 jaar geleden voor een goede zaak hebben gevochten", zegt de hr. Knuist, die van augustus '53 tot juli '54 op Korea verbleef als com mandant van het Nederlandse detachement. „Bij de viering van zo'n jubi leum als nu, denk je nog wel eens terug aan de jaren van de oorlog. Wat was het nu eigenlijk, denk je dan. Dan is het uitermate bevredigend, als je tegen jezelf kunt zeggen, dat je toen voor een positieve zaak hebt gevochten. Dat het goed was wat je deed. De Korea- strijders ontmoeten elkaar re gelmatig. Zo eens in de twee jaar hebben we een reunië, waarbij 800 tot 1000 veteranen komen opdagen. Dan blijkt bijvoorbeeld, dat eigenlijk nie mand met een Korea-trauma is blijven zitten. Zoiets als die Amerikaanse soldaten van Vietnam hebben overgehou den. Dat wij dat niet hebben, komt wellicht doordat we de oorlog indertijd positief bena derden. We streden immers voor een goede zaak en ook de buitenwacht dacht er zo over. Aan boord van het troepenschip „Zuiderkruis" in oktober 1950 op weg naar het V.N.-strijdtoneel in Korea. Compleet met reddingvest en scheepskat. In Vietnam was de oorlog an ders. De publieke opinie ging de acties steeds sterker ver oordelen. Daar komt dan bij, dat er in Vietnam een andere oorlog werd gevochten, meer een jungle-oorlog. We streden meer „heuveltje-dalletje", van de ene bergrug naar de vol gende proberen te komen en daarbij de tussenliggende' val lei overwinnen. Ook was in Vietnam vermoedelijk een veel grotere agressie bij beide par tijen. Hoe kwam het, dat de Nederlandse soldaat zo uit blonk in die Korea-oorlog, vraag je je wel eens af. Vol gens mij kwam dat doordat wij vochten met vrijwilligers onder een fanatieke comman dant. De gesneuvelde com mandant Den Ouden was een fanatieke mannetjesputter en zijn invloed bleef ook na zijn dood bestaan. We vochten er voor, zo hard als we konden. Onze Amerikaanse collega's hadden een leger van dienst plichtigen. Die jongens moes ten naar Korea, en dan ont breekt al direct een belangrijk stuk van de motivatie. Ver moedelijk doordat de Ameri kanen het fanatisme niet ken den. blonken de Nederlandse soldaten uit. En als je dan na zoveel jaren terug komt in Korea, trekt zo'n hele oorlog weer aan je voorbij. Dan krijg je een brok in de keel als je in Pusan staat, waar de Nederlandse ge vallenen liggen. Ook doet het je heel wat, als men je vertelt dat bij Hoengson, waar Den Ouden viel, een herdenkings monument wordt gebouwd, ter nagedachtenis aan de Neder landse hulp. Dat momument wordt dit jaar onthuld, waar schijnlijk tijdens de reis van de veteranen. Een kolosaal ge val is het. Ons nationale mo nument in Amsterdam valt er bij in het niet". De groep veteranen die naar Korea reist, zal zich de ogen uitwrijven. Uit wat zij toen hebben achtergelaten is een welvarende natie geboren. De veteranen worden onder meer uitgenodigd aanwezig te zijn bij de grote militaire parade op 1 oktober ter herdenking van de oorlog. En zij worden in de gelegenheid gesteld tal rijke bezienswaardigheden te bezoeken, alsmede tochten te maken naar de slagvelden van weleer. Dan zullen ze terugdenken aan de oorlogsjaren, die in Neder land eigenlijk al lang weer ge schiedenis zijn. WIM BUIJTEWEG RIJSWIJK Vijfentwintig jaar na het uitbreken van de oorlog reist binnenkort weer een groep Nederlanders naar Korea. Het wordt een reis van oorlogsveteranen, een groepje inmiddels belegen oud-strij ders die het zilveren oorlogs jubileum op deze wijze gestal te gaan geven. Waarschijnlijk op 28 september vertrekt de groep voor de trip, die tot stand is gekomen door samen werking van de internationale Koreanen Veteranen Vereni ging en het door de Koreaanse regering gedreven toeristen bureau. Kosten van de reis: zo'n kleine 4000 gulden, met daarbij de mogelijkheid een uitstapje naar Japan aan de tocht vast te knopen, terwijl het ook mogelijk is tegelijk Indonesië te doen. De heren C. Knuist (links) commandant en A. C. van der Meijde, oud-ondercom mandant van de Nederlandse vrijwilligers in Korea. Onder de Korea-gangers is ook de heer A. C. van der Meijde te Rijswijk. Hij behoor de tot de tweede groep vrijwil ligers en ging mee in de positie van majoor als plaatsvervan gend commandant. In 1976 werd hij op 55-jarige leeftijd

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17