Manchester doet mummie met kunstbenen uit de doeken Manchester Het riet er niet naar uit, dat wij over tweeduizend jaar bruingrijs, verdord en met een starre blik op tafel zullen liggen, terwijl een team geleerden zich over ons heenbuigt om met allerlei wonderlijke apparaten te achterhalen wat wij uitgevoerd hebben toen wij nog leef den, Voor een dergelijke eer zijn wij twintig eeuwen te laat geboren- Een Egyptische mummie, zoals het meisje van 14 of 15 jaar dat kortgeleden in Manchester uit de doeken gedaan werd door een aantal nieuwsgierige geleerde mannen en vrouwen, heeft een veel betere kans op postume faam. Mummies fascine ren Manchester. Sinds einde afgelopen eeuw is het museum van deze Noordengel se stad zeventien gebalsemde, gedroogde en handig verpakte mensjes rijk. Toeval lig hoort dit museum bij de universiteit van Manchester. De bollebozen van die hogeschool kunnen hun dorre Egyptena- ren niet met rust laten. Krokodil Drie jaar geleden werd in het museum van Manchester een nieuwe Egyptoloog benoemd, Dr. Rosalie David, die brandde van jeugdig verlangen om een mummie open te maken en te kijken wat erin zat. In Groot- Brittannië was nog nooit een mummie met wetenschappelijke bedoelingen uit de zwachtels ge haald. De universiteit van Man chester voelde wel iets voor een dergelijke studie. Dr. David kreeg ook de steun van een filmfabrikant, de BBC, die er materiaal voor een TV-program- ma in zag, en de Britse Weten schappelijke Akademie. Voor de „ontmanteling" werd een mummie uitgekozen waar van de kist niet bijzonder fraai was. Röntgenfoto's hadden aan het licht gebracht, dat dit hou ten omhulsel het gemummifi ceerde lijk bevatte van een jong meisje met een smal gezichtje en een grote neus. Haar benen waren onregelmatig gebroken. Die vaststelling volstond om de belangstelling van de weten schapsmensen op te wekken. Ofschoon het meisje totaal on bekend is en het misschien zelfs geen belangrijk persoontje was in Egypte, houdt zich nu een team van tien Britse specialisten bezig met haar verleden, haar gezondheidstoestand en de ma nier waarop ze gemummificeerd werd. Dr. Rosalie David leidt het onderzoek. Vorige maand werd de mummie voorzichtig uitgepakt in een stofvrije kamer van de nieuwe Medische School van Manches ter. Alle onderdelen werden zorgvuldig gefilmd, gefotogra feerd en gecatalogiseerd. Dr. David en haar team bezitten nu 600 pakjes, zakken en dozen, gevuld met onderdelen van het meisje en van haar verpakking, opgeborgen in koelkelders. Het komplete onderzoek zal bijna twee jaar duren. Dr. David schrijft er een boek over dat gepubliceerd wordt door het Museum van Manchester. Van dit rapport zal trouwens ook een sterk verkorte populaire versie verschijnen. Het wetenschappelijke team probeert ondermeer te achter halen wat er gebeurd is met beide benen van het meisje. Mis schien werden ze kort voor haar dood geamputeerd, maar dan beslist niet vakkundig, wegens een ziekte of een ongeluk. Het is zelfs mogelijk, dat het meisje overreden werd door een Egyp- vonden, dat het meisje de kunst benen en -voeten nodig had in het hiernamaals. Ze waren op dezelfde wijze omzwachteld als het lichaam. In deze tijd werd nog nooit eerder een mummie met hulpledematen losgewon- den. Alleen een grondige analyse, waarbij de meest moderne tech nische middelen gebruikt zullen worden, zal aan het licht kun nen brengen waarom de benen van het gemummificeerde meis je gebroken zijn. Naast de theo rie over de ziekte of het ver keersongeval wordt ook gedacht aan de mogelijkheid, dat het kind levend of dood in de Nijl terechtgekomen was, waar de benen afgebeten werden door een krokodil. Dit zou de onre gelmatigheid van beide breuken kunnen verklaren. De krokodil werd toen als een god vereerd. Misschien was het Nijl-incident de enige reden waarom de Egyptenaren het jeugdige slachtoffer gemummi ficeerd en plechtig begraven hebben, nadat het lijkje een tijd lang in het water had gelegen. Dit laatste zou ook verklaren waarom de huid grotendeels verdwenen is. Anderzijds schijnt de manier waarop het meisje begraven werd te wijzen op een goede en misschien zelfs koninklijke af komst. Het kind droeg gekleur de sandalen en had een beschil derde doek op de borst. De vin gertoppen en de tenen waren voorzien van vergulde kapjes. Het kan dus wel een prinses geweest zijn. De sandalen van de mummie verkeren in een uit stekende staat Ze zijn beschil derd met groene, gele en roze verf. Het mummiemasker en de sandalen ondergaan nu een spe ciale bewerking om ze praktisch voor eeuwig te beschermen te gen bederf. Toen men de eerste röntgenfo to's van het meisje bestudeerde, meenden sommigen de vorm van een pasgeboren zuigeling waar te nemen, die mee verpakt was. Dit leidde tot de veronder stelling, dat de Egyptenaren het meisje doodgemarteld hadden - vandaar de gebroken schedel en benen - wegens haar zwanger schap. Een soortgelijke veron derstelling werd vroeger al eens geopperd in verband met een ander gemummificeerd jong meisje dat eveneens talrijke breuken vertoonde. Nu is echter gebleken, dat een van de lemen voeten van de mummie van Manchester op de röntgenfoto's voor een baby aangezien was. Het werk van Dr. David en haar team neemt zoveel tijd in beslag omdat van nog elf andere mum mies in het museum van Man chester een groot aantal rönt genfoto's gemaakt moet worden. Bovendien willen de geleerden een systeem ontwikkelen om stukjes weefsel van de uitge droogde lijken te bemachtigen zonder de mummies zelf uit de doeken te moeten doen. „Het wordt een soort biopsie," vertel- De mummie vóór ze kompleet uitgepakt werd. Het beschilderde doek op de borst van het meisje kan betekenen, dat ze van goede en misschien zelfs koninklijke afkomst was. de Dr. David ons, „waarbij in de achterzijde van de mummie een naald gestoken wordt, die slechts een klein gaatje maakt, zodat de mummiekist onbescha digd blijft. Op die manier zullen we weefsels uit de mummies De studie van Dr. Rosalie David en haar medewerkers zal ver moedelijk een nieuw licht wer pen op de techniek en het ri tueel van het mummificeren, o.a. wat betreft de scheikundige stoffen en de olie die gebruikt werden om de lijken te bewa ren. Zodra het project voltooid is, zullen in het museum van Manchester en later misschien ook elders in Engeland speciale tentoonstellingen op touw gezet worden. De binnen- en buitenlandse be langstelling voor het mummie project van Manchester is trou wens enorm groot Dr. Rosalie David krijgt echter ook wel eens brieven van mensen, die het niet goed vinden, dat ze de mummie uitgepakt heeft. Ze verwijten haar, dat ze het geld van dè Britse belastingbetalers nodfr loos verkwist. Maar Dr. David lacht erom. „Het is een fascine rende en nuttige studie" zegt ze. ROGER SIMONS Dr. Rosalie David bekijkt de sandalen van de mummie, die in een uitstekende staat verkeren. Ze zijn beschilderd met gele, groene en roze verf. Röntgenfoto's hadden vooraf aan het licht gebracht, dat de benen van het jonge meisje af gebroken waren ter hoogte van de knieën. Daaruit werd afge leid, dat de mummie vermoede lijk voorzien was van kunstbe nen en -voeten. Toen de zwach tels weggenomen waren, bleek dit inderdaad het geval. De mummie had lemen benen. Een ervan was voorzien van een goed gevormde houten voet, waaraan zelfs de tenen niet ont braken, en 'overdekt met leem. De andere voet was slechts een ruwe klomp. De Egyptenaren Zo werd de vulling verwijderd uit de buik van de mummie. De specialisten droegen maskers en handschoenen om zich te beschermen tegen het 2000 jaar oude stof. Dr. Tapp en Dr. Rosalie David bespreken hoe ze de netjes verpakte de doeken zullen doen. uit tische triomfwagen. Als de we tenschappelijke snuffelaars tot die bevinding komen, zullen zij het anonieme kind wellicht gaan beschouwen als het eerst beken de slachtoffer van een verkeers ongeval. Draadworm De specialisten van het team onderzoeken elk een bepaald deel van de mummie. Dr. Frank Leek, wiens andere Egyptische patiënt Toetanchamon was, zal het gebit van het meisje bestu deren. Uit de staat van haar tanden hoopt hij heel wat te kunnen afleiden over haar dieet en haar algemene levenswijze. Professor William Kershaw van de afdeling Tropische Genees kunde, Universiteit van Salford, zoekt sporen van ziekten en van parasieten. Hij heeft al ontdekt, dat in de borst van het meisje een draadworm zat, die zich naar de oppervlakte werkte om zijn eitjes te kunnen leggen on der de huid. In tropische landen komt deze parasiet, die onder meer via drinkwater in het li chaam van de mens belandt, veelvuldig voor. „Hij werd ech ter nog nooit tevoren waargeno men in een mummie," vertelt Dr. David ons glunderend. „Misschien zullen wij ook een beroep doen op een specialist om het bloed te onderzoeken in het beendermerg. Indien moge lijk vragen wij een oogarts de overblijfsels van de ogen te be kijken in de schedel van het meisje. Er zijn nog talrijke an dere deskundigen, die ons mis schien zullen kunnen helpen. De volledige opbrengst van ons on derzoek wordt gecollationeerd door een Londense Egyptoloog." Het loswinden van de mummie viel meer mee dan Dr. David oorspronkelijk verwacht had. „We verdeelden haar in drie sec ties," vertelt ze. „Eerst het hoofd en de schouders, dan de borst en het onderlijf en tenslotte de benen en de voeten. De buiten ste zwachtels konden vrij ge makkelijk verwijderd worden, maar wij moesten elke laag ver band, die we wegnamen, zorg vuldig catalogiseren. Twee film ploegen - van de BBC en van de audio-visuele afdeling van de universiteit van Manchester - maakten opnamen. Bovendien werden doorlopend foto's ge maakt De komplete „ontman teling" nam iets meer dan een week in beslag." De zwachtels, die door de Egyp tenaren gebruikt waren om de mummie te verpakken, zijn be trekkelijk sterk gebleven. Men kan er minstens zes verschillen de soorten textiel in herkennen. De buitenste zijn echte zwach tels, maar de binnenste lijken meer op stukken lijnwaad. Het weefsel verschilt sterk. Sommi ge stroken zijn voorzien van een naad. Een andere textielsoort heeft franjes en werd gebruikt om de maag op te vullen. Dr. David heeft de indruk, dat er ook wol bij is, maar dat moet nog verder onderzocht worden. De huid van het meisje is nage noeg verdwenen, maar de been deren zijn betrekkelijk goed be waard. Het is nog niet duidelijk of al de ingewanden achtergela ten worden in de buikholte. De schedel bleek gebroken in 24 stukken, die echter allemaal aanwezig waren, zodat de recon structie ervan geen moeilijkhe den oplevert. Daarna zullen de geleerden een gipsafdruk ma ken van het gelaat, voor een reconstructie van de trekken. .,De oorzaak van de veelvuldige schedelbreuk staat nog niet vast," zegt Dr. David. „Mogelijk heeft men het lijk een week laten vergaan vóór het gemum mificeerd werd. De broze sche del kan dan kompleet in elkaar gestort zijn, omdat het kind nog niet volgroeid was." Volgens oudheidkundige bron nen nam mummificatie gemid deld 70 dagen in beslag. Roy Garner, een technicus van de conservatie-afdeling van het museum van Manchester, expe rimenteert met dode ratten, die hij mummificeert op verschil lende Egyptische manieren. Hij zal de huid van zijn mummies vergelijken met die van het los- gewonden meisje. Garner is erin geslaagd zijn mummificatiepro- ces te herleiden tot ongeveer 40 dagen. Sommige Egyptenaren verdien den veel geld met het mummifi ceren van lijken. Er bestonden drie mummificatieklassen. De bazen lieten het eigenlijke werk over aan gevangenen, die het uitvoerden in zogeheten .Huizen des Doods", waar het heel warm was en erg onwelriekend. Het mummificeren ging gepaard met godsdienstig ritueel om er voor te zorgen, dat de doden gelukkig zouden zijn in het le ven hiernamaals.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14