SLECHT BATTEN CRICKETJEUGD Hoy Schuiten naar titel Irena Szewinska verlangt er naar om thuis te zijn Koningin van de sprint eerste vrouw onder 50 sec. Noteer bij de radio INederlaag Hordijk 99Je wordt het wel eens zat, die wedstrijden99 is ZATERDAG 26 JULI 1975 LEIDSE COURANT PACIN 11 PAPENDAL. - De entree was een konin gin waardig. Op een van de groene heu vels, karakteristiek voor de .landelijke omgeving van sportcentrum Papendal stapte een gezelschap, waarin blauwe blazers en grijze broeken van officials de boventoon voerden. Maar het tempo werd bepaald door een dame, die een bos bloemen met zich meetorste. Irene Sze- winska, de koningin van de sprint in Ne derland. „Daar ligt de baan", sprak Bart Kappenburg bestuurslid van de Konin klijke Nederlandse Atletiekunie, terwijl hij een uitnodigend gebaar maakte. De Poolse atlete, gestoken in spijkerbroek en veelkleurig shirt, zich voort bewegend op plateauzolen die zij zo te zien niet ge wend was, maakte slechts een afwezig gebaar. Zij kloste met het gevolg die el ke beweging nabootste richting hotel. „Ik ben moe", zei ze onnodig. Irena Szewinska herhaalde het kreetje toen zij afgelopen woensdag op Papendal de series van de 200 meter natuurlijk als winnares had afgeraffeld. Het was geen uitvlucht om te ontkomen aan een afge sproken interview. Zij was moe. Van alle kanten wordt om het hardst getrokken aan de wereldrecordhoudster op de 200, 300 en 400 meter. Nederland kreeg de eer, omdat reis- en verblijfsvoorwaarden het gunstigst uitkwamen. Na een week, waar in Irena Szewinska bij de Europa Cup wedstrijden in Lüdenscheid in anderhalf uur vier keer voor Polen uitkwam (zon dag), een dag later afreisde naar War schau voor wedstrijden aldaar om woens dag weer het vliegtuig naar Nederland te nemen. Irena Szewinska is ook maar een mens en daarom is het begrijpelijk dat zij bij het dagje Papendal de belangstelling om haar zoveel mogelijk ontwijkt. Het is al even menselijk, dat de Poolse gazelle (niet voor niets zo vaak vergeleken met onze legendarische Fannie Blankers- Koen) gemakkelijk onderuit gezakt op de taluds om de kunststofbaan bij Arnhem, heimwee uitspreekt naar Warschau. Naar haar zoontje André. In gebroken Engels erkent zij: „Hij wordt nu wel verzorgd door zijn grootmoeder, maar ik verlang er naar om weer thuis te zijn." Het kostte de KNAU, lees Bart 'Kappen burg die vorige maand in Stuttgart de eerste contacten legde, niet voor «iets zo veel moeite de ster naar Nederland te halen. Irena Szewinska die in de interna tionale geschiedenis van de atletiek voor een omwenteling zorgde door als eerste vrouw de 400 meter binnen de vijftig se conden af te leggen, wilde thuisblijven. Een voornemen, dat na Papendal door wat voor afspraak dan ook niet meer doorkruist zal worden. „Morgen ga ik naar huis. Lekker uitrusten voor een tijd je." Niet voordat zij ook in Nederland had laten zien op het moment de beste van de wereld te zijn. Want zo is Irena Szewinska,om wat voor wedstrijd het ook gaat, zij komt slechts voor een doel en dat is winnen. Zij vult alsof zij zich wil verontschuldigen voor de vele opofferin gen die haar carrière kosten aan: „Ik hou van de strijd, van het trainen en alles er omheen." Irena Szewinska, geboren op 24 mei 1946 in Leningrad, is gek op succes. Al laat zij dat zo min mogelijk blijken. Maar een verkiezing als die van sport vrouw van het jaar, welke eer haar vorig jaar ten deel viel, bekoort haar toch. Dat geeft zij ruiterlijk toe. Terugkomen. Maar voor de rest praat de koningin van de sprint over haar prestaties, alsof het niets is. Legt liever de aandacht op be leefdheidsvormen. „Ik vind het hier erg leuk. De baan is erg goed en doet echt niet onder voor complexen elders in het buitenland. Ik hoop hier echt nog eens terug te komen." Irene Szewinska gitzwart haar, door de hoge jukbeenderen een typisch Slavisch gezicht, groen-blauwe ogen die door Het tikkeltje groene ogenschaduw extra geac centueerd worden, praat snel zover dat mogelijk is in het Engels dat zij spreekt. De atlete heeft haast, omdat dadelijk de finale nog volgt. Zacht neuriënd hoort zij de vragen aan. Het wereldje van trainen, concentreren en haasten amuseert haar. Maar: „Toch word je het wel eens zat Steeds die reizen steeds die wedstrijden." Het is alsof die bekentenis haar wakker schudt. Het succes heeft Irena Szwinska al die jaren goed gedaan, maar zij vindt het langzaam maar zeker wel genoeg. „Ik weet het nog niet zeker, maar ik denk wel dat ik na volgend jaar stop." Het is geen toevallig jaar, 1976 wordt het jaar van de Olympische Spelen. Van Montreal. „Daar wil graag uitkomen. Dat is het evenement, waarnaar ik nog eens extra toewerk." Het Olympische evenement zal voor Ire na Szewinska de nodige problemen ople veren. Haar mogelijkheden zijn zo groot, dat zij nog niet weet op welke nummers zij zal uitkomen. De Poolse ploeg zal zo en zo een beroep op haar doen voor de estafettenummers 4 x 100 en 4 x 400 me ter. Daarnaast zal de begaafde sprinster moe ten kiezen. „Wat voor nummers ik in Montreal loop, weet ik nog niet. Misschien wel de 400 meter." Het is haar nieuwe nummer, die haar reputatie nog groter maakte. In 1973 experimenteerde zij en noteerde een tijd van 52.0. Bij wedstrij den vorig jaar juni in Warschau werd het menens. Met haar stijl die nauwelijks in spanningen doet vermoeden raasde Irena Szewinska naar een legendarische 49.9. De explosie van de Poolse gazelle volgde drie jaar na haar come-back. Als Irena Kir- zenstein had zij een reputatie om jaloers op te zijn opgebouwd. Het was begonnen in 1964 bij de Olympische Spelen in To kyo: Brons op de 100 meter en goud op de kortste estafette. Een jaar later was zij wereldrecordhoudster op de 100 meter met een tijd van 11.1. Tijdens de Europe se kampioenschappen van 1966 bewees Irena Kirzenstein ook te kunnen versprin gen. Zij overbrugde een afstand van 6.55 meter, goed voor goud zoals ook het ge val was op de 200 meter en 4 x 100 me ter. In Mexico City sloot zij het eer9te deel van haar carrière af met een Olym pische overwinning op de 200 meter waarvoor zij de wereldrecordtijd van 22.5 (ter vergelijking: In Papendal liep Irena Szewinska 22.6) liet noteren. Het was geen toevalligheid, dat de Poolse als Irena Szewinska terug kwam aan het internationale front „Ik heb me bewust voorgenomen na de geboorte van mijn zoon in 1969 terug te komen." De manier waarop, verbaasde ook Irena Szewinska zelf. „Ik had een jaar gerust en nadat het begin wel moeilijk was geweest ging het steeds beter. En steeds gemakkelijker." Haar eerste stappen bij de Europese kam pioenschappen waren gezien de resultaten nog schuchter. In 1972 volgde alweer een medaille, brons in dit geval op de 200 me ter. Een jaar later volgden topprestaties op de 100 (11.1), 200 (22.7) en 400 meter (52.0), maar 1974 werd het absolute glorie jaar. Irena Szewinska stootte de Oostduit- se Ren ate Stecher van haar schijnbaar onwankelbare troon. In rechtstreekse con frontaties zegevierde de Poolse. .Maar de mensen", vertelde Irena Szewinska op Pa pendal, „moeten niet denken, dat we vij andinnen zijn. Buiten de atletiekbaan zijn we goede vriendinnen van elkaar." Maar in de wedstrijden rekende de Pool se sprintster af met het sprookje, als zou Renate Stecher onverslaanbaar zijn. Bij een duel in Dresden, het hol van de leeuw, veroverde Irena Szewinska het wereldrecord op de 200 meter. Met een rugwind van 1.9 meter per seconde (net toelaatbaar dus) raffelde zij de afstand af in 22.0. Bevestigde later nog eens haar onaantast bare positie tijdens de Europese kam pioenschappen in Rome, waar zij beide sprinttitels veroverde. In tijden van res pectievelijk 11.13 en 22.51. Alsof het nog niet genoeg was, pakte Irena Szewinska nog even het wereldrecord op de 300 en 400 meter mee. De koningin van de sprint hoort ook eigenlijk die prestatie op haar naam te hebben. Irena Szewinska heeft ook wel ambities in die richting maar doet er nogal geheimzinnig over. „Ik weet het nog niet, of dat ook wel lukt. Je moet niet denken, dat ik bang ben voor Renate Stecher. Ik heb haar dit jaar ook al ver slagen, bijvoorbeeld in Ostrawa. Wat die honderd meter betreft: Ik zal wel zien." „Ik zal wel zien." Het is een veel geslaakte kreet van Irena Szewinska. Zonder zich zorgen te maken kijkt zij uit naar de toekomst. Een toe komst, waarin voorlopig nog plaats is voor topsport en opofferingen. Want wie denkt dat Irena Szewinska op een fluwe len stoel naar de top is gedragen heeft het mis. Dat is een wijd verbreid misver stand, althans in het geval van de Poolse atlete. Net als hier moet zij helpen haar man de Poolse fotograaf Janus Szwinska de kost te verdienen. Irena doet dat als studente economie aan een bedrijf voor economische transporten. „Elke dag. Het komt erop neer, dat ik overdag moet wer ken en in de avonduren train. Ik vind het best interessant zo." Irena Szewinska werkt aan haar prestaties door middel van een trainingsarbeid van zes keer (dus veel minder dan werd aangenomen) per week. Om toe te werken naar een top die in Montreal moet liggen. „Ik wil graag in Montreal uitkomen. Daarna stop ik waar schijnlijk. Dan kan ik gewoon gaan wer ken." En de rol van huisvrouw spelen. Irena Szewinska spreekt die woorden niet uit Gestoken in groen-bordeaurood training spak staat zij op. Zij wil zich voorberei den op de finale. En nog eenmaal grijpt zij de gelegenheid aan de voor haar ka rakteristieke woordjes uit te spreken. „Ik ben moe." De koningin van de sprint is aan rust toe. KEES KOOMAN. (Van onze cricketmedewerker) DEN HAAG Wat Canada niet lukte, slaagde gisteren wel. De ploeg heeft gewonnen, voor de tweede keer. Helaas ten kos te van Nederland. Ierland leek even voor een verrassing te zor gen door Noord-Engeland al voor 132 all out te krijgen, maar de Engelsen (gisteren ze ker van de eindzege) wisten ook weer genoeg routine op te bren gen, om de overwinning binnen te halen. Zuid-Engeland ten slotte won overtuigend van De nemarken. Canada ging in de wedstrijd tegen Nederland eerst batten, en met succes. Weekes (24), Chapell (15), Charles (12) en Aramalho (14) steunden Erwin bij het vol tooien van diens century (de tweede van het toernooi). Erwin bleef tenslotte met 114 not out. Dit alles ten koste van Derk Maarleveld (1 voor 54) en P. P. Derckx (1 voor 16). Marcel Bertsch had nog succes met 4 voor 61. Het uiteindelijke Cana dese totaal bedroeg 212 runs voor 7 wickets. Zo goed als het bij Canada ging, zo slecht ging het batten bij Nederland. Vooral de Canadese bowler Chapell was met 5 voor 34 voor velen te moeilijk. Enige weerstand wisten Peter Entrop (15), R. Lifmann (15) en Mark Hubert van Bleijeburg (13) te bieden. Het meeste werk kwam echter van de twee HBS'ers Dick Boelhouwer (24) en Derk Maarleveld (23). Op 121 was de strijd gestreden. Bij Canada bowlden bovendien Carter (2 voor 17) en McCowen (2 voor 8). Het Zuidengelse batten steunde opnieuw voor een groot deel op de battingsprestatie van Coun- ty-speler D. I. Gower, die deze keer 94 maakte. Bijdragen van O. Munden (33), R. Moulding (27) N. Cook (27), K. Mackintosh (23) en Donald (22 not out) brachten het totaal op 258 voor 7. Een gemiddelde van meer dan 5 runs per over! Noord-En geland tenslotte had ook giste ren aan een laag totaal van 132 genoeg runs. Standard Luik Malmö Sparta Swarovski Winterthur Voest Vejle Zürich Telstar Sturm Graz Zaglebie Holbaek Polonia B AIK Oesters Row R Grasshoppers AZ'67 Duisburg Atvidaberg Young Boys Kaiserslautern Spartak Trnava Kopenhagen FC Amsterdam Belenses Alle wedstrijden komen voor op het totoformulier. Irena Szewinska bereidde zich december vorig jaar voor in het besneeuw de Tatragebergte op het nieuwe atletiekseizoen. Irena Szewinska met de trofee die zij ontving na haar imponerende re cordrace die haar als eerste vrouw uit de geschiedenis onder de vijftig seconden bracht. )UDENBOSCH Roy Schill en heeft door de uitstekende ttmenwerking in de Raleig- btoeg de Nederlandse titel op het nummer vijftig kilometer e ^oor profs veroverd. De enige, u'Bie de wereldkampioen achter volging bij kon houden was '"Dees Bal, maar deze was in de eindsprint kansloos, omdat hij Bioor Van den Hoek en Raas verd ingesloten. beschuiten en Bal waren na vijf- iul{ien kilometer gedemarreerd uit - et veld van zeventien renners. )nder aanvoering van de kleine _2eeuw nam het duo een ronde oorsprong, waarna de Raleigh- enners in het grote veld het drukten. Halverwege oers demarreerden ook Van en Hoek, Raas, Kamper en p'ens, maar Schuiten en Bal lie- en zich niet terugpakken. Vier jonden voor het einde posteer den Tabak en Schuiten zich aan le kop en zat Bal aan de bin nenkant Van den Hoek ging %aast de renner van Gan-Mer- :ier rijden om Schuiten de gele- [enheid te geven moeiteloos te )e uitslag is: 1. Roy Schuiten (Zand- oort) 50 kilometer in 1 uur, 7 rrunu- en en 16 seconden, 2. Cees Bal Kwadendamme), 3. op 1 ronde: Ger- ie Fens (Rotterdam). 4. Aad van den loek (Dirksland), 5. Gerard Kamper e Sint Pancras). 24 teete van Oosten-Hage is Ne- jglerlands kampioene achtervol- 2 ing bij de dames geworden. In ile finale versloeg zij Anneke liemersma, die na zeven ron den werd ingelopen. In de strijd om de derde en vierde plaats zegevierde Tineke Fopma over Corry Fridsma. Laatstgenoem de werd na dertien ronden „ge lapt". Uitstekend De Nederlandse amateur-wieler ploeg heeft gisteravond op de baan van Rocourt België versla gen. Alle vier de onderdelen eindigden in een Nederlandse zege. Onder r de moeilijke om standigheden - het waaide hard - was de tijd van Herman Pon steen op de vier kilometer ach tervolging uitstekend te noe men: 5 minuten 3.9 seconden. Uitermate tevreden was bonds coach Frans Mahn over het op treden van de achtervolgings- ploeg Peter Nieuwenhuis, Her man Ponsteen, Gerrie van Ger- wen en Wil vein Helvoirt. Het kwartet maakte over de vier kilometer een tijd van 4.39.4. De Belgen reden 4.45.7. Op de indi viduele kilometer met staande start versloeg Ben ten Tije zijn Belgische tegenstander Mare- chal met klein verschil: 1.12.1 tegen 1.12.8. Bij de sprinters won Ten Tije van zowel Maf- feau als Cuijpers. De Pool Stanislaw Boniecki heeft gisteren de derde etappe van de Ronde van Schotland voor amateurs gewonnen. De Nederlanders kwamen er giste ren niet aan te pas. Frits Pirard kwam gehavend aan de eind streep, nadat hij onderweg door de voorruit van een geparkeer de auto was geslagen. Met snijwonaen aan zijn hoofd en lichaam vervolgde Pirard zijn weg. I. Boniecki (Pol) 162 kilometer in 3 uur. 52 minuten en 37 seconden. 2. Simmonot (Fra) z.t., 3 Nowicki (Pol) z.t. 17. Huisjes (Ned) 3.56.16, 23. ex aequo: Van den Bunder, Maas, van der Steen en Vooys (allen Ned) z.t. 55. Pirard (Ned) 4.09.14. Algemeen Klassement: 1. Nowicki (Pol) 11 uur, 14 minuten en 53 secon den. 2. Apeter (Eng) 11.61.31. 3. Wol- fer (Zwi) 11.16.55. 9. Van den Bunder II.17 45, 17. Maas 11.18.32, 28. Huis jes 11.20.10, 29. Van der Steen z.t„ 45 Vooys 11.30.03, 47. Pirard 11.31.45 De Zwitser Ivan Schmid heeft gisteren de vierde etappe van de Ronde van Rijnland-Palts ge wonnen. Frits Schilr was met een vijfde plaats de beste Ne derlander. 1. Schmid (Zwi) 122 kilometer in 3 uur, 2 minuten en 39 seconden. 2. Mitteregger (Oos) z.t., 3. Loder (Zwi) 3.02 52, 5. Schür (Ned) z.t., 14. Snoeyink (Ned) 3.03.15, 19. Neven (Ned) 3.03.29, 43 Rijs (Ned) 3.11.24, 50 Lenferink (Ned) 3.11.55. Het Algemeen klassement: 1. Andre- sen (Noo) 13 uur, 49 minuten en 34 seconden. 2. Schmid (Zwi) 13 50.27, 3 Thaler (Wdl) 13.50.39, 4 Schür 13.50.43, 13. Snoeyink 13.55.24. 15. j Badgastentoernooi I j NOORDWIJK In het internationale Badgastentennistoernooi, dat in Noordwijk wordt gehouden is Jan Hordijk weer niet ver gekomen. De ex-kampioen verloor in de kwartfinales van de Amerikaan David Dick: 6-2, 3-6, 6-3. Overige uitslagen: Herenenkelspel: John Mil (NzeVChris Lewes (Vst) 5-7, 6-2, 6-3, Michaël Newberry (VS)-Paul van Min (Ned) 6-1, 4-6, 6-2, Fred Hemmes (Ned)-Nick Fleury (Ned) 6-2, 6-0. Damesenkelspel Elly Appel (Ned)—Annette van der Mey (Ned) 6-4, 6-4, Kim Ruddell (Aus)-Li- dy Jooste (Z.-Afr.) 6-3, 6-3, Judith Salome (Ned)-Judith Villaverda (Arg) 7-5, 6-3, Judy Hanraren (Aus)-Patricia Bianchi (Arg) 6-3, 6-1. Davisbeker Na de eerste dag van de finale in de a-groep van de Europese zone van het toernooi om de Davisbeker tussen Spanje en Zweden, die in Barcelona wordt gehouden, is de stand 1-1. In de finale van de b-groep heeft Tsjecho Slowakije in Praag tegen Frankrijk een voorsprong genomen van 1-0. Roy Schuiten dankte zijn titel (me de) aan de uitstekende samen werking in zijn ploeg. Neven 13.55.58, 37. Lenfereink 14.05.03, 51. Rijks 14.09.32. Ger Harings is gisteren achtste geworden in een wegwedstrijd voor beroepsrenners te Brussel. Winnaar werd de Belg Bernard Draux. die de 148 kilometer aflegde in 3 uur en 41 minuten. Weer is Renate Stecher verslagen. In het prestigeduel tussen de Poolse en de Oostduitse sprintster heeft Irena Szewinska haar concurrente al diverse keren verslagen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11