Straatgevechten in Athene bij verjaardag herstel democratie HISTORISCHE NAAR AMSTERDAM CIA gaf vijf miljoen dollar aan Belgische missionaris Pisuisse-prijs in testament Fie Carelsen NCIV wil overleg V olkshuisvesting samenwonenden uit India QeidócSowumt MiinnqKtyi DONDERDAG 24 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 BI) een brand In een flatge bouw In het Amerikaanse Boston werd dit gruwelijk ta fereel gesignaleerd. Tussen rook en vlammen, staande op een Ijzeren plat van een brandultgang op de vijfde verdieping, probeert een brandweerman de brand weerladder naar zich toe te trekken, terwijl hij de 19-jarl- ge Diana Bryant en haar 2-jarlg petekind Tiara Jones vasthoudt. Wanneer de red ding nabij schijnt te zijn be geeft het balkon het en de brandweerman weet zich nog net aan de ladder vast te grijpen. De vrouw klemt zich wanhopig aan de voeten van de man vast, maar stort even later mét het kind In de diepte. Diana overleed later In het ziekenhuis aan haar verwondingen. Het kind raak te wonder boven wonder slechts licht gewond. Roofmoord op landbouwer opgelost RHENEN De roofmoord op de 86-jarige landbouwer G. Ter- maten in het Utrechtse Achter berg is opgelost Van de drie verdachten, alle afkomstig uit Heerlen, hebben er twee een bekentenis afgelegd. De derde weigert iets te zeggen over zijn aandeel in het misdrijf. De overval op Termaten vond plaats op 23 mei. Toen de be jaarde boer weigerde geld te geven werd hij door ae drie mannen in elkaar geslagen. Een buurvrouw waarschuwde de po litie toen zij om hulp hoorde schreeuwen. De heer Termaten overleed aan zijn verwondingen op 3 juni. Bus botst op Nederlandse vrachtwagen RIJSSEL Bij Peronne, op de autoweg Parijs-Rij ssel, is woensdag een autobus met meest Portugezen uit het Duitse Wuppertal door onbekende oor zaak met grote snelheid achter op een Nederlandse vrachtauto gereden. De bestuurder van de vrachtau to, J. Minheere (30) uit Oud-Vos- semeer (Tholen), werd ernstig gewond. In de Duitse bus, die tegen de pijler van een brug reed en kantelde, werden de bestuurder en een reisleider eveneens ernstig gewond. Onder de passagiers zijn achttien ge wonden, van wie vijf ernstig. WHO wenst maatregelen tegen roken GENÈVE (AP) Deskundigen van de wereld-gezondheidsorga nisatie hebben aanbevolen dat er internationale wettelijke maatregelen moeten worden ge nomen ter ontmoediging van het roken en eveneens voorstellen gedaan ter verzekering van de rechten van niet-rokers. In een 100 pagina's tellend rap port wordt onder meer gezegd dat „het beter toezien op het roken van sigaretten meer zou kunnen uitrichten tot het verbe teren van de gezondheid en het verlengen van het leven in de (ontwikkelde) landen dan wat tot nu toe gedaan is op het hele terrein der preventieve genees kunst". Tanker brengt 2,4 miljoen op MIDDELBURG (ANP) - De 13533 bruto ton metende Cy priotische tanker Kefpeter die vanaf 10 februari aan de ket ting heeft gelegen op de rede van Vlissingen, is gisteren tij dens een openbare zitting van de arrondissementsrechtbank in Middelburg verkocht voor 2,4 miljoen gulden aan de Chase Manhattan Bank in New York.- Dat was ook de schuldeiser op wiens verzoek de openbare ver koop plaatsvond. Deze bank heeft nl. op de eigenaar van het schip de Mebo Shipping Compa ny in Limasol, een hypothecaire vordering van 8,23 miljoen dol lar. ATHENE (Reuter-AFP) In de Griekse hoofdstad Athene zijn gisteren zeventig personen, onder wie 39 politieagenten, gewond in gevechten die de eerste ver jaardag van het herstel van de democra tie in Griekenland ontsierden. Enige le geronderdelen zijn in staat van verhoog de waakzaamheid gebracht. De moeilijkheden waren begonnen met een massale bijeenkomst van 4.000 bouw vakarbeiders die de straat waren opge gaan om loonsverhoging en betere ar beidsvoorwaarden te bedingen. De politie gelastte de betogers zich te verspreiden omdat voor de mars geen machtiging was afgegeven. Toen de ar beiders weigerden, voerde dé politie met wapenstok en traangas charges uit. De betogers bekogelden de agenten met ste nen en planken die van bouwterreinen waren weggehaald. Ze kregen later ver sterking van studenten en andere niet- bouwvakkers. Van de gelegenheid werd hier en daar gebruik gemaakt om te plunderen. Uit een etalage waarvan de spiegelruit was vergruizeld, werd de kléding gerukt van poppen, die op straat werden gegooid. De vakverbondsfederatie legde verband tussen de ongeregeldheden en het aan de gang zijnde proces tegen 21 officieren die ervan worden beschuldigd een staats greep te hebben beraamd tegen de bur gerregering van premier Karamanlis, en de eerste verjaardag van de val van het kolonelsbewind vandaag een jaar gele den. Volgens het ministerie van openbare orde zouden voormalige leden van de militaire politie, algemeen beschouwd als aanhan gers van het kolonelsbewind, met de politie slag geleverd hebben. Premier Karamanlis heeft in een bood schap ter gelegenheid van de eerste ver jaardag van het herstel van de democra tie opgeroepen tot beëindiging van de „niet te rechtvaardigen betogingen." „De Grieken," aldus Karamanlis „zouden trots moeten zijn op wat in hun land werd tot stand gebracht in de twaalf maanden die sinds het verdrijven van de tirannie zijn verstreken." Voordat deze twaalf maanden verstreken waren, zei hij, was de Griekse democratie al weer een levende werkelijkheid, „Iets wat niet veel mensen zullen hebben voor- Enka verbiedt muurkrant NVV ARNHEM (ANP) - De leiding van Enka-Glanzstoff (Akzo) heeft verboden dat de muur- krant van de Industriebond NVV wordt opgehangen op de mededelingenborden van de Enka-bedrijven in ons land. De Industriebond beticht de En- ka-leiding in een Muurkrant van een zorgvuldig voorbereiden van een campagne die een kli maat moet scheppen waarin de reorganisatiemaatregelen als een opluchting voor het perso neel worden ervaren. Volgens een woordvoerder van Enka is de Muurkrant stem mingmakend en zijn de borden alleen bestemd voor zakelijke mededelingen van onderne mingsraad, vakbonden en lei ding. AMSTERDAM (ANP) De historie van de zeilvaart gaat in Amsterdam herleven, als op 15, 16, 17 18 augustus op het IJ de manifestatie „Sail Amsterdam 700" gehou den wordt. Acht grote opleidingsschepen zullen naar de hoofdstad komen, meer dan vijftig kleinere zeilschepn en honderden Oudhollandse ronde- en platbodemjachten. In totaal zullen zo'n 6000 zeevarenden die dagen in Amsterdam zijn. wordt op het IJ een „spiegelgevecht" gehou den, waarbij volgens de organisatoren horen en zien zal vergaan: linies en eskaders van in totaal 125 schepen zullen elkaar „onder vuur" nemen, uitmanoeuvreren en enteren. De kanonnen zijn daarbij vervangen door vuurwerk. Wel zal de marine vanaf de wal salvo's met echt geschut afvuren. Tot de gasten in Amsterdam behoren enkele van de grootste zeilschepen die er nog zijn in de wereld, zoals het Russische opleidings schip „Kruzensjtern", het Italiaanse fregat „Amerigo Vespucci", de „Dar Pomorza" uit Polen en de „Gorch Fork" uit Duitsland. Ze zullen worden afgemeerd langs de boorden van het IJ en een imposant decor vormen voor de honderden door elkaar krioelende boten, voor een roeibootrace tussen beman ningen van de grote zeilschepen, en voor een opvoering van „Watermusic" VAN Handel door het Amsterdams Philharmonisch Or kest. Na afloop van deze manifestatie zal een aantal schepen nog deelnemen aan een race van IJmuiden naar Den Helder. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG De vanmiddag op de Haagse begraafplaats Oud Eik en Duinen ter aarde bestelde actrice Fie Carelsen heeft in haar testament bepaald, dat de Academie voor Kleinkunst in Amsterdam jaarlijks een "Pisuisse-prijs" gaat uitloven. Voor deze prijs, groot vijftienhonderd gulden, heeft zij een bedrag nagelaten aan de Academie. Het et grootste gedeelte van haar nalatenschap is vermaakt aan de Hartstich ting. De gemeente Den Haag krijgt het schilderij, waarop Isaac Israëls haar heeft geportretteerd. Het Amsterdamse Toneelmu seum erft haar toneelattributen. Voorafgaand aan de begrafenis trok vanmiddag de rouwstoet langs de Koninklijke Schouwburg, waar directeur Guus Ver- straete bloemen op de kist legde. Onder de vele aanwezigen waren ook de acteur Paul Steenbergen en zijn vrouw Myra Ward, met wie Fie Carelsen tijdens haar verbintenis met de Haagse Comedie veelvuldig heeft samengewerkt. Peuters mogen blijven UTRECHT (ANP) - Als de bejaarden in Loenen wil len biljarten in "hun" re creatiezaaltje, dan zullen ze dat 's middags moeten doen. De peuters in het dorp aan de Vecht hoeven hetzelfde zaaltje daarvoor 's ochtends niet te ontrui men, zoals de Stichting Open Bejaardenwerk vori ge week dinsdag had ge vraagd in een kort geding. De bejaarden hebben met de gemeente Loenen een overeenkomst dat zij het zaaltje overdag mochten gebruiken. Hiervoor wordt huur betaald. Vorig jaar heeft de gemeente het zaal tje voor vier ochtenden in de week toegewezen aan de Stichting Peuterspeelzaal. De bejaarden noemden dit schending van de huur overeenkomst Minder wettelijke proefdrukken DE VRAAG WAAROM staatssecretaris Hendriks de Algemene Wet Ziektekostenverzekering zonder vóórontwrp ineens naar de volks vertegenwoordiging stuurt, heeft premier Den Uyl de uitspraak ontlokt, dat het kabinet minder met voorontwerpen en adviesaan vragen werken moet om zijn wetgevende arbeid sneller te kunnen voltooien. Den Uyl heeft geen ongelijk; hoewel nu uitgerekend de Algemene Wet Ziektekostenverzekering een heel ingewikkelde zaak is met allerlei ongewenste complicaties als het kabinet met zijn ontwerp van wet te veel aan bepaalde voordelen denkt De elkaar opvolgen de Nederlandse kabinetten hebben waarlijk wel over minder ingrijpende beleidsvoornemens met een voorontwerp gewerkt MAAR EEN FEIT IS, dat tegenwoordig vanuit de regering te veel met voorontwerpen, en niet te vergeten nota's, gewerkt wordt Wat op dit gebied momenteel bij de volksvertegenwoordiging op tafel ligt, is een kleine bibliotheek. Het parlement is daaraan zelf mede debet; bij herhaling wordt een minister of staatssecretaris gevraagd om een uiteenzetting van zijn beleidsplanning te geven en dan is voor zo'n bewindsman het uitsturen van een nota meestal de gemakkelijkste en minst riskante weg. Want een nota verplicht voorlopig nog tot niets en uit de reacties van de Kamer kan een bewindsman alleen maar wijzer worden. IN MENIG GEVAL moet het kabinet de procedure kunnen versnel len. Maar keerzijde van de medaille is, dat ze dan bij de behande ling van een wetsontwerp meer open moet staan voor amendemen ten en kritiek dan nu vaak het geval is. Want de publieke opinie komt dan pas bii de openbare behandeling van het wetsontwerp goed aan bod en, als het goed gaat, weerspie gelt deze publieke opinie zich vooral in de op- en aanmerkingen van Kamerleden. Is de premier met zijn kabinet bereid ook deze consequentie te aanvaarden? Weeroverzicnt DE BILT De aanvoer van koe le lucht uit het noordwesten zal ook morgen voortduren. Deze noordwestelijke aanvoer wordt in stand gehouden door een depressie voor de westkust vein Noorwegen en aangenomen wordt dat dit lagedrukgebied voorlopig weinig van plaats zal veranderen. In de aangevoerde lucht ontwikkelen zich gemak kelijk buien maar er zullen ook zonnige periode zijn. Dit koele weertype heerst nu ook in grote delen van West-Europa. Mooi zomerweer treffen we aan in de landen om de Middelland se Zee en in Oost-Europa. Vooruitzichten voor zaterdag: Zonnige perioden, later regen en vrij koel. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 8. Min. temp.: omstreeks 13 graden. Max. temp.: om streeks 18 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 pro cent PS £2 NIEUW SOORT BRANDSTOF WASHINGTON (UPI) Een onderzoeker uit New York heeft bekend gemaakt dat hij een nieuwe brandstof voor auto's heeft ontwikkeld die 378,5 mil joen liter benzine per dag kan besparea „De brandstof bestaat uit een mengsel van benzine waar het lood uitgehaald is, water, ruwe alcohol en een speciale chemi sche substantie", aldus de direc teur van de United International Research Inc., Robert R. Glo bus, op een persconferentie. De ruwe alcohol wordt gehaald i uit afval van suikerriet en mais- kolven, de chemische substantie I verbindt het met de benzine waardoor een heldere brandstof ontstaat Voor het nieuwe pro- dukt zijn geen speciale motoron derdelen nodig, zodat het ge- greed is voor onmiddellijk ge bruik. Globus zei dat de nieuwe brand stof ook geschikt is voor straal- en dieselmotoren en voor indus- j trieel en huishoudelijk gebruik. Mr. Vrolijk waarschuwt vervuilend bedrijf (Van één onzer verslaggevers) ROTTERDAM. De commis saris der koningin in Zuid-Hol land, mr. M. Vrolijk, heeft een waarschuwing gegeven aan het bedrijf Continental Columbian Carbon in het Botlekgebied. Dit bedrijf heeft enige tijd geleden ernstige roetoverlast veroor zaakt. Het bedrijf zal binnen drie we ken maatregelen moeten nemen die de oorzaken van de veron treiniging wegnemen. Gebeurt dat niet, dan is een tijdelijke sluiting van het bedrijf niet uit gesloten. Het bedrijf zal tevens een programma van maatrege len moeten opstellen, die de luchtverontreiniging op langere termijn tot een aanvaardbaar peil terugbrengen. De commis saris ontleent zijn bevoegdheid aan de Wet inzake de Luchtver ontreiniging. Het was de eerste maal dat hij op grond van deze wet zo'n waarschuwing uitdeel de. BBC trekt zich terug Van een onzer verslaggevers DE BILT Het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuis vesting te De Bilt is het met staatssecretaris Van Dam van Volkshuisvesting eens, dat ook voor alleenstaanden en andere „vergeten" groepen huizen beschikbaar moeten komen, maar het vraagt zich toch af, waar de eigen identiteit van het instituut blijft wanneer de overheid ook bepaalde nadruk gaat leggen op bijvoorbeeld niet gehuwde samenwonenden? Volgens commentaren van drs. Van Dam op zijn nota heeft de overheid de plicht ervoor te zorgen, dat mensen, ongeacht hun leefwijze, die tenslotte niet verboden is, op huisvestingsgebied aan hun trekken komen. Het NCIV vraagt zich af, of de staatssecretaris niet te gemakkelijk heenstapt over de problematiek welke betekenis in dit opzicht aan de in ons maatschappelijk bestel zo belangrijke institutie van het huwelijk moet worden toegekend". En volgens het NCIV is het een andere vraag „in hoeverre corporaties aan eigen karakter en identiteit bepaalde normen ten aanzien van de toewijzing van woningen mogen ontlenen". Het instituut wenst in dit verband en ook vanwege de vele civielrechtelijke en administratieve problemen bij de verdere uit werking van de regeling betrokken te worden. LONDEN De B. B. C. heeft gisteren via radio en televisie verklaard dat zij de nieuwsga ring uit India stopzet en corres pondent Mark Tully zal terug roepen omdat de omroep de censuur van mevrouw Indira Gandhi onaanvaardbaar vindt De B.B.C. zei dat er door de strenge censuur geen eerlijk en authentiek nieuws gegeven kon worden. Er moegen geen berich ten gemaakt worden over oppo sitionele activiteit, demonstra ties tegen de regering en de arrestatie van politici. Er mag zelfs niet gesproken worden over de censuur zelf. Mark Tully moest een verkla ring ondertekenen dat hij de regels van de censuur kende en ze in acht zou nemen. Die regels zijn echter zo streng dat ze voor Tully en de B. B. C. onaan vaardbaar zijn. WASHINGTON (AP). De Bel gische jezuïtenpater Roger Ve- kemans heeft van de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA vijf miljoen dollar ontvangen om daarmee in Chili de verkie zingscampagne van de christen democraat Eduardo F rei te steunen. Ook zou een gedeelte van dit geld zijn gebruikt als steun voor anti-communistische vakbonden in Latijns Amerika. Dit heeft een collega van pater Vekemans, pater James Vizzard sj, gisteren in een Amerikaans dagbladinterview gezegd. Het geld zou pater Vekemans zijn gegeven na een bespreking met de toenmalige president John F. Kennedy, minister van justitie Robert Kennedy, CIA-di- recteur John McCone en R. Sar gent Shriver, directeur van het Amerikaanse Vredescorps. Deze vijf miljoen dollar werden hem in het geheim gegeven. Daarna werd hem „boven de tafel" nog eens vijf miljoen dollar over handigd door het Bureau van Internationale Ontwikkeling, eveneens bestemd voor Zuid-' Amerika. Amerika. Pater Vizzard zei, dat aan pater Vekemans niet gevraagd was iets te doen dat hij ook niet normaal, binnen het kader van de sociale ontwikkelingspro gramma's van de kerk gedaan zou hebben. Het dagblad Washington Star, waarin het interview was opge nomen, meldde dat de CIA al vanaf de oprichting in 1947 ge bruik had gemaakt van kerkelij ke groeperingen, zowel als bron van inlichtingen als voor het transport van geld. Een woord voerder van de senaatcommissie voor de inlichtingendiensten verklaarde dat er een onderzoek zal worden ingesteld naar klach ten als zou de CIA zich op onjuiste wijze van missionaris sen hebben bediend.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9