deTijd d0ENE SPREIDING LOST PLANOLOGISCHE PROBLEMEN NIET OP Twee artsen per duizend inwoners „Mijn tante had 't ook kunnen doen" HP Catastrofe voor juweliers en textielhandel Kotalla: Ik wil hier weg £G steunt voningbouw Al vertrekoverschot in Randstad Bezuinigingen op Defensie nog niet openbaar Zeven Zuidamerikanen in Amsterdamse cel DONDERDAG 24 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Winkelsluiting op zaterdag Van een onzer verslaggevers Den Haag Tot de tegenstanders van de voorgestel- e winkelsluiting op zaterdagmiddag behoren nu ook ïweliers en textielhandelaren. Zij scharen zich hier mee achter veroordeling van de voorgestelde sluiting aoor de diverse consumentenorganisaties. De juweliers spreken zelfs van atastrofale gevolgen, indien de aterdagmiddagsluiting zou oorgaan. Uit onderzoekingen zijn gebleken, dat tenminste tot 50 procent van de week- mzet van de juwelier op de iterdagmiddag wordt verwe- inlijkt. Dit schrijft de federatie .oud en Zilver in een brief aan Ie bijzondere commissie van de Veede kamer, die belast is met Ie behandeling van het betref- ende wetsontwerp. zaterdagmiddag wordt vol- ens de federatie bij uitstek ge- ruikt voor de aanschaf van ïurzame gebruiksmiddelen die zorgvuldige oriëntatie wor- gekozen. Deze oriëntatie worden beschouwd als een jecifieke vorm van recreatie oor de consument die hem bo en dien in staat stelt een wel overwogen keus te maken. Bij gedwongen zaterdagmiddagslui- ting ziet de juwelier bijna de helft van de omzet wegvloeien en zullen de aankopen bijvoor beeld in de vakantie in het bui tenland worden gedaan. De textielbranche zou in gevaar gebracht kunnen worden. Zo luidt de waarschuwing van de federatie van Textiel Groothan delaren aan de bijzondere Ka mercommissie. „Er is in de tex tielbranche in tegenstelling tot de meeste andere branches een bijzondere ontwikkeling ont staan die met het begrip „mode gevoeligheid" weergegeven kan worden. Deze ontwikkeling brengt mee dat de consument door beperking van openingstij den op zaterdag heel moeilijk de aanschaf zal verleggen naar een andere dag". VASHNM In Elsevier deze week een ge sprek dat een ex-gedetineerde in de Bredase koepel heeft gehad met Kot&lla. „De meesten hier zijn dom, ongedisciplineerd en gevoelloos. Ze lezen alleen maar sex en hebben er een comllex aan overgehouden. Het zou be ter zijn eens in de bijbel te lezen, maar die hebben ze hier helemaal niet, geloof ik. Ik wil hier weg. Vroeger. Uit Portugal wordt gemeld: „Het volg dat de revolutie zo onstuimig begroette, begint hoorbaar te morren. De enorme goodwill die de M.F.A. had, ver dwijnt in dit economisch onge zonde klimaat als sneeuw voor de zon. Indien er geen massabe togingen waren, waar door veel geschreeuw de gemoederen tot bedaren worden gebracht, zou de situatie snel explosief wor den". Bij de super topconferentie in Helsinki van volgende week de kanttekening: „De handdruk in Helsinki zal een heel andere zijn dan die in de ruimde. Met meer bezorgdheid. En met meer pijn". Het omslagartikel gaat over Mo numentenjaar 1975, „geen gril, maar bittere noodzaak". In de Haagse Post praat PvdA- voorzitster Ien van den Heuvel over de troebelen in de Amster damse PvdA. „Maar ik geef je op een briefje dat je, als je een links meerderheidskabinet zou hebben, toch nog vrustraties zou houden. Je hebt het zelf ook, hè? Dat een links stadsbestuur -O Q) Q) so (O geweld in de Nieuwmarkt moet gebruiken, dat is toch eigenlijk iets wat je niet door je strot kunt krijgen". Voorts een reportage over het gedoe rond het Rotterdamse eroscentrum en wen uitgebreid portret van burgemeester IJssel- muiden van Haarlemmerliede en zijn strijd tegen Amsterdam. Vanuit Portugal de constatering dat de communisten er de greep op de militairen verliezen. Com mentaar op de situatie: „Het zou voor de westelijkecohesie we ieens veel beter kunnen wezen wanneer Portugal nu, Spanje en Italië straks, ook economisch in staat gesteld zouden worden te experimenteren met andere de mocratische modellen die beter zijn aangepast aan hun sociale realiteit". In Hervormd Nederland een in terview met hier en nu-verslag- gever Cees Gravendaal. „Wij zenden 's avonds tussen half zes en zes uur uit voor de automobi list die na zijn werk naar huis gaat en even de radio aanzet". In het blad ook de vraag waar om steeds meer Italianen com munistisch stemmen. Drs. S. Derksen, lid van de com missie Modernisering Maat schappijleer, schrijft over de vraag: kinderen opvoeden voor een maatschappij van honderd jaar terug? „De school zal het wereldnieuws moeten begelei den. Ik zou wel eens willen we ten, hoe de kinderen nu in ver warring raken door al het nieuws dat op hen afkomt. Ik denk dat we bang moeten zijn voor de resultaten van zo'n on derzoek". De Tijd begint met een serie van vier uittreksels uit het in Amerika verschenen boek „Ni xon's laatste dagen in het Witte Huis". Dr. H. Berkhof, voorzitter van de Raad van Kerken, conclu- eert in het blad dat Rome het groene licht geeft voor de lokale oecumene. „Verheugend is dat het Vaticaan kennelijk de instel ling van nationale raden van Kerken aan moedigt. In landen waar de katholieken nog aarze len, misschien omdat ze op een woord van Rome wilden wzch- ten. Zouden zij nu aan de vor ming van een Raad van Kerken kunnen gaan meewerken. Met deze verklaring kunnen rooms katholieken overal in de wereld weer een stuk verder gaan". Ook een verhaal over een Bus- sumse arts die een geneeswijze voor migraine zou hebben ont dekt Tenslotte ging het blad in de stallen van Ajax kijken om tot de slotsom te komen: „PSV wordt weer kampioen". Wibo van de Linden in de tang. „Integer, integer, wat is nu inte ger? k streef ernaar mijn zon dental zo laag mogelijk te doen zijn, maar ik ben Jezus Christus niet. Ik zal best eens fouten maken en met te zeer laten meeslepen, maar dam hooguit uit enthousiasme, nooit met kwade opzet". Burgemeester Den Hollander van Leerdam praat over zijn Zuid-Molukkers. „De werkge vers hebben tegenwoordig liever een Turk dan tien Am bonnezen. Ze gaan een vervelende naam krijgen, omdat ze verdomd lui zijn. Er is tegenwoordig een angstvallig groot aantal Ambon- nezen dat'op rijkskosten leeft. Ze kunnen geen werk meer krij gen omdat ze slecht in de markt liggen. Dat is geen wonder: ze lopen weg, ze melden zich ziek, ze komen helemaal niet opda gen of zijn onbeschoft". DE NIEUWE UNIE In De Nieuwe Linie een artikel over de vacaturebank die opge doekt zou moeten worden als gevolg van een politieke intrige. „Het verdwijnen van de vacatu rebank („zonde van de zend tijd") is een sterk argument in handen van degenen, die aan dringen op het inperken van de sociale voorzieningen van de werklozen. Het appèl op de ar- beidsdrift van de werklozen mislukt, naar een dergelijk be wijs dat het grootste deel „geen zin heeft om te werken" wordt reikhalzend uitgezien. Intussen gaat het veel beter met de vaca turebank dan uit de eerste pa niekgeruchten blijkt". In het blad ook de vraag of het C.D.A. mislukt. „Op de achter grond staat nog altijd de beteke nis die het beginsel vormt voor de A.R.P. Voor Aantjes is het onaanvaardbaar dat iemand in het CDA politiek bedrijft, alleen maar omdat hij achter het par tijprogram staat (de opvatting van KVP-fractieleider Frans Andriessen). Het is dan ook op zijn mins* voorbarig dat het CDA-congres van 23 augustus wort gepresenteerd als een de monstratie van eindelijk, einde lijk verworven eenheid". Ook in De Groene de constate ring dat de atoombom langzaam gemeengoed aan het worden is. „Uraniumverrijking, eens het al leenrecht van de kernmogend- heden, is bezig de wereld te veroveren. De concurrentie neemt toe, de drempel van het maken van kernwapens wordt verlaagd. Een teken aan de want is de recente levering van een complete nucleaire techno logie door West Duitsland aan Brazilië. En in de Verenigde Staten de ppging van president Ford om het staatsmonopolie op de uraniumverrijking op te hef fen en de zaak in particuliere handen over te doen. Ook een artikel over het dilem ma van de boeren voormannen: tegen het linkse gevaar of voor de boeren? „De boerenvoorman- nen zullen zich daarom wel an ders moeten opstellen, willen ze zich niet helemaal van de boe ren vervreemden". RUSSEL (ANP) - De Europe- commissie, het 'dagelijks be- lur' van de EG, heeft onge- ïr 80 miljoen uitgetrokken ar financiële steun aan wo- ingbouw. Nederland krijgt aarvan 2.801.500 gulden, ofwel ,34 pet van het totaal. Het geld bedoeld als financiële steun ij de bouw van 9.000 woningen de gemeenschap. Het geld rordt verschaft in de vorm van iningen met lage rente. De :eun is bestemd voor nieuw te n woningen (of de moder- isering van woningen) voor ar- eiders uit bedrijven van de eu- opese gemeenschap voor kolen in staal (EGKS). Franse auto's Huurder HAAG (ANP) De Fran se autofabrikanten hebben de irijzen van hun automodellen "976 met 3 tot 5,5 procent ver- loogd. Citroën heeft een prijs- lanpassing aangekondigd van 3 ot 5 procent, Renault verhoogt Heen de prijzen van R 4 en R met 4 procent en bij Chrysler 'rance bedraagt de prijsverho- ïng gemiddeld 5,5 procent, 'eugeot heeft nog geen wijzigin- en bekendgemaakt. ARAZZE (Italië) (AP) Een d van het personeel van reus is gisteren gedood door driejarige vrouwelijke oli- int uit India. De olifant werd Ti onverklaarbare reden plot ting woest, greep de 25-jarige erruccio Maso met de slurf leet en kwakte hem tegen de waarop het dier hem ver kapte. Dit gebeurde in het cir- Orfei toen het stond in Va- j izza, in de buurt van Genua. Van het dak van het Wereld Handels Centrum in New York sprong de Amerikaanse parachutist Owen J. Quinn. Vooraf had hij gezegd te springen om de aandacht te vestigen op de noden van de met ondergang bedreigde volkeren in de wereld. Zijn sprong eindigde succesvol; Quinn liep nog geen schrammetje op. (Van een onzer verslagge vers) Den Haag „Bevol kingsspreiding geeft geen oplossing voor de plano logische problemen van het reeds overbevolkte Nederland. Spreiding be tekent bovendien een verlies aan diversiteit. Steden denatureren, dor pen verliezen hun karak ter, landschappen wor den vernield of aange tast". „Een meer gelijke verdeling van de Nederlandse bevolking over het hele land betekent ongewen ste nivellering. Het proces, waarbij hele streken onherken baar zijn geworden, hun identi teit hebben verloren, zou moe ten worden teruggedrongen, in plaats van bevorderd. Alleen een ophouden van de bevol kingsaanwas kan hier misschien IEN HAAG (ANP) De waarnemend ïinister van Defensie, minister Pronk, eeft voorlopig geen inlichtingen over defensiebegroting voor volgend jaar. De bijzonderheden van deze begroting vorden op prinsjesdag bekend aldus de tewindsman in antwoord op vragen van 'weede Kamerleden Wiegel en Koning keiden VVD). Vorige week vroegen de Kamerleden of hét waar is, dat Defensie in de komende drie jaar ongeveer 1 miljard moet be zuinigen en of vooral de marine door de besnoeiingen getroffen zal worden. Voorts wilden de vragenstellers weten of de volgende geruchten juist waren: af voeren van de Neptune- en Brequet-At- lantic patrouillevliegtuigen bij de marine, geen aanschaf van Lockheed-toestellen, buiten dienst stelling marinevliegbasis, verkoop kruiser zeven Provinciën, slui ting marinehospitaal in Overveen, onder brenging mariniers bij de landmacht, geen dienstplichtigen meer bij de marine en geen verhoging van de wedde per 1 januari aanstaande. De bewindsman bevestigde, dat hij tele grammen ontving van de vereniging van marineofficieren en van de vereniging voor belangenbehartiging van schepelin gen en oud-schepelingen bij de zeemacht. De verenigingen uitten hun bezorgdheid over voorgenomen bezuinigingen bij de marine. Maar de minister deelt niet de mening van de vereniging, dat door de bezuinigingsplannen van het kabinet de geloofwaardigheid van de marine wordt aangetast. 4POLLO-ASTRONAUT SLAYTON (51): lOUSTON (Rtr) „Ik heb niets gedaan vat mijn tante van 91 niet even zo goed ïad kunnen doen. Het was een erg jemakkelijke vlucht". Dit zei gisteren le oudste astronaut Donald Slayton 51), tijdens een rechtstreekse persconfe- entie vanuit de Apollo-cabine, die op 24 kilometer boven de aarde cirkelde. Vanavond keert de Apollo terug naar le aarde. De NOS zal de landing direct litzenden om kwart over tien op Neder- and II. •layton, die met zijn 51 jaar de oudste man in ie ruimte is, heeft tien jaar moeten wachten 'oordat de medici hem goedkeurden voor een uimtevlucht. Hij vertelde gisteren dat hij gemak kelijk de lichamelijke stress van het avontuur had kunnen doorstaan. „Het eeuwige probleem is het huishoudkundige", zei Slayton. „Alles wat je laat vallen drijft ergens naar toe en je moet er achter aan gaan. Eten, wat op aarde de gewoonste zaak van de wereld is, vergt hier driemaal zoveel tijd. Verder hebben we een verkeersagent nodig om te zeggen wie welke kant opgaat. We schijnen altijd tegen elkaar te moeten opbotsen. Het leidt wel eens tot spanning". Hij zei dat je een ruimteschip kon besturen als was het een fiets. „Man en machine zijn één. Het is de beste combinatie van mens en machine", zei hij. De belangrijkste prestatie van Amerika's laatste Apollovlucht was volgens de astronaut „het feit dat is aangetoond dat Russen en Amerikanen samen kunnen werken aan een erg moeilijke en veeleisende taak gedurende langere tijd In de toekomst zouden daar veel mensen van kunnen profiteren". nog redding brengen, maar dan zal aan de niet-aflatende invasie van buitenlanders een halt moe ten worden toegeroepen". Aldus schrijft ir. R. van Hasselt in het blad van de stichting „Welzijn en Bevolkingsgroei" in een arti kel over de provinciale bevol kingsontwikkeling in Nederland van 1964 tot 1974. Ir. van Hasselt bewijst in dit artikel aan de hand van officiële statistische cijfers, dat de groei van bijvoorbeeld Zuid- en Noord-Holland is opgehouden en dat door een sterke geboor- tendaling met een toenemend vertrekoverschot in beide pro vincies zelfs een lichte achteruit gang van de bevolking vastge steld moet worden. Het emigra tiesaldo zou volgens hem nog groter geweest zijn, als niet het grootste deel („meer dan de helft", aldus ir. van Hasselt) van de vreemdelingen, die zich de laatste tien jaren in Nederland gevestigd hebben, in de beide Hollanden zouden zijn gaan wo- Het vertrekoverschot geldt over igens ook voor de provincie Groningen. Zeeland, Overijssel, Friesland en Limburg vertonen de laatste tijd echter een vesti gingsoverschot. Uit de door ir. van Hasselt in zijn artikel in „Welzijn en Bevol kingsgroei" gehanteerd cijfer materiaal blijkt ook, dat alleen Hp drie dunst bevolkte provin cies Friesland, Drente en Zeel and in 1973 een snellere bevol kingsgroei vertonen, dan in 1964. Toch is het volgens hem niet juist om vast te stellen, dat de bewoners van de overbevolk te Randstad in de eerste plaats naar de dunst bevolkte provin cies emigreren. Andere fakto- ren, zoals economische perspec tieven, de afstand tot de grote steden in de Randstad, recrea tieve mogelijkheden in de naas te omgeving, huisvesting enz. spelen bij de vestigingskeuze ook een rol. Vandaar, dat de toch dichtbe volkte provincie Utrecht nog al tijd erg in trek is en Groningen, ondanks een betrekkelijk gerin ge bevolkingsdichtheid, niet. Volgens ir. van Hasselt begint de groei van Utrecht intussen af te nemen. De emigrantenstroom schijnt zich thans meer op Gel derland te richten. „Het leef baar houden van deze, nu nog fraaie provincie zal daardoor in de naaste toekomst steeds meer problemen geven". «HM In het Rotterdamse Bouwcentrum is vandaag de expositie „Beestenspul" geopend. Op de expositie is onder meer de wat ongewone behuizing van twee konijntjes te zien; een harington voorzien van traliewerk. IN 1990: UTRECHT (ANP) Rekening houdend met de ver wachte arbeidstijdverkorting voor artsen zullen er in Nederland in 1990 waarschijnlijk 2 artsen per 1000 inwoners nodig zijn. Bij een aantal van 1750 eerste jaars studenten in de medicijnen (dit jaar zijn er 1735 ingeschreven, exclusief de medische opleiding in Maastricht) zal het aanbod in 1990 aan aie behoefte kunnen voldoen. Staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) heeft dit gisteren ge zegd in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerle den Dees en mevr. Veder-Smit (beiden WD) over de artsenbehoef te. In 1968 werd de behoefte aan artsen voor 1982 nog geraamd op 1,4 artsen per 1000 inwoners. Deze „artsendichtheid" werd in 1974 al overschreden. Toen telde Nederland 19.330 geneeskundigen: 1,43 per 1000 inwoners en 45 pet meer dan tien jaar daarvoor. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse politie heeft gisternacht na een vechtpartij, waarbij een 35-jarige Chileen uit San tiago levensgevaarlijke verwondingen opliep, ze ven Zuidamerikanen aangehouden. Vijf van hen zijn mannen uit Chi li, de andere twee zijn vrouwen uit Peru. De politie was er na uren verho ren nog niet achter wat er zich precies in het hotelletje had af gespeeld. De Zuidamerikanen zeggen elkaar niet te kennen maar uit de stempels in de di verse paspoorten werd het de politie duidelijk dat ze samen in Brussel, Parijs en Londen moe ten zijn geweest. Het vermoeden bestaat dan ook dat men hier te maken heeft met een bende zakkenrollers. Een aanwijzing in die richting is ook dat de Zuidamerikanen beschikten over „ontzettend veel geld", in Amerikaanse dollars. Daarnaast hadden ze pasmunten van diver se landen bij zich. Merkwaardig was ook, dat de gewonde Chileen, die 3 steken in de borst, 1 in de zij en 1 in de buik had, zowel tegenover het verplegend personeel in het ziekenhuis als tegenover de poli tie niets wilde verklaren.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7