,DIT IS HET LAND WAAR HET LEVEN ERG GOED IS' GROTE SHOW MET KLEINE STERREN Eerste prijs van duizend piek voldoende, om tennistop naar Noordwijk te lokken Regen brengt het toernooi achterop DONDERDAG 24 JULI 1975 LEIDSE COURANT Wat een hondenweer gisteren. Bijna iedereen bleef binnen. Maar ik zocht de frisse buitenlucht op. De erg frisse buitenlucht moet ik eigenlijk zeggen, want ik ging op bezoek in het Lage Land, de lap agrarisch groen ter grootte van zo'n 500 hectare en behorend tot het grondgebied van de gemeente Warmond. Weinigen weten dat. Zijn er waarschijnlijk ook nooit ge weest. En dat is jammer. Want het is er mooi. Erg mooi. En daarom laat ik U vandaag even proeven van dit schilder achtige stuk Warmond, waar de bewoners nog echt vrij le ven en waar de generaties el kaar bijna geruisloos opvol- „Dit is het land waar het leven goed is," vertelde mij het War- mondse raadslid Chris van der Geest, die ook een echte Lage Lander is en met zijn gezin woont in de honderd jaar oude boerderij Het Klaverblad. Hij liet mij een deel van dit „ver geten" stukje Warmond zien. En waar ik ook liep, overal stuitte ik op prachtige door kijkjes, frisse sloten, goed on derhouden boerderijen en een gezonde veestapel. Met Herman op stap Volgens Chris van der Geest was het er vroeger nog mooier. „Toen leek het hier wel een paradijs", zei hij mij. Dat was de tijd dat er nog geen motorboten voeren. Dat je je in een eenvoudige roei boot over het heldere water liet glijden. Met aan weerszij den van je de wuivende riet- Het Lage Land is vrij uitge strekt, er wonen maar erg wei nig mensen. Misschien hon derd. En ze heten of Van Schie, of Van der Geest, of Van Leeuwen. Dat zijn de na men die van oudsher hun stempel op het Lage Land hebben gedrukt. Meestal boe ren, die gewend waren en nog steeds gewend zijn van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat de handen uit de mouwen te En Chris van der Geest gooit er na zijn dagelijkse werk op de boerderij zelfs nog een paar extra uurtjes tegenaan om zijn raadstukken door te spitten. Toen hij vorig jaar voor de gemeenteraad werd gekozen heeft hij niet staan juichen. Hij had het al druk genoeg. Maar hij heeft het vooral gedaan voor het Lage Land. „Het is een hele kluif voor me," zei hij me, ik voel me weer een beetje op de schoolbanken zitten. Maar ik begin er al aardig in te ko- Het grootste probleem voor het Lage Land is, zo vertelde mij Chris van der Geest onvol doende goed begaanbare we gen. Men heeft er tot nu toe mee leren leven. Maar Chris van der Geest maakt zich toch zorgen. Hij zegt: „Als dat hier zo blijft dan zie ik er van komen dat geen van mijn zo nen veel zin heeft om mij op te volgen. Want een boerenbe drijf is tegenwoordig alleen rendabel als je er met moder ne apparatuur kan werken. slechte ontsluiting van dit gebied is dat nauwe lijks mogelijk. Het zou jammer zijn als ik alleen daardoor geen opvolger zou krijgen." Het Lage Land. Het is er mooi. Het leven is er vrij, ver weg van alle drukte. En het is er gezond, lijkt mij. Want terwijl ik gistermorgen met mijn re genjas aan door het Lage Land stapte zag ik Chris van der Geest in zijn overhemd, met opgerolde mouwen, zijn werk doen in de stromende regen. Dan moet je wel een ijzersterke gezondheid hebben. Het leven is er goed maar er zijn ook nadelen. Want wat gebeurt er bijvoorbeeld als er brand uitbreekt in het Lage Land. Erg weinig. Men staat er in 99 van de honderd gevallen- machteloos." Welke brandweer dan ook, of men nu uit Warmond, Leiden, Leiderdorp of Oude Ade komt, het Lage Land is met de brandslang bijzonder lastig te bereiken. In 1956 ging door die omstandigheid het boerenbe drijf van Piet van der Geest volledig in de vlammen op. In Voorhout was ik gistermiddag op bezoek bij de talentenjacht in het parochiehuis. Daar heb ik twee uur zitten genieten. Want ik zag alleen maar sterren aan het werk. De meesten nog maar nauwelijks twee turven hoog maar zo spontaan en fris van de lever dat ik graag nog wat meer deelnemers had gadegeslagen. Een grote show met veel kleine sterren. Eenvoudig, ongekunst eld. Soms hartverwarmend onhandig, soms met volwassen bravoure. En dat allemaal zonder enige muzikale begeleiding. Beiden tien jaar. Ze vertolkten Farce Majeur. Een liedje met grapjes. Dat sloeg aan bij het jonge publiek en bij de jury. Maar zij waren niet de enige sterren. Ik genoot ook van Johnny Langeveld. Die bespeelde een klarinet van bijna zijn eigen lengte. Voor de microfoon zat dat dapper te persen en te blazen. Hij kreeg het publiek muisstil. Johnny v.d. Lans speelde voor clown. Jammer dat hij midden in zijn act zijn tekst niet meer wist. Want hij had de lachers al op zijn hand. Ook toen hij geen woord meer kon uitbrengen. Men dacht dat het bij zijn optreden hoorde. Maar de clown zelf wist wel beter. Met tranen in de ogen verliet hij het strijdtoneel. De clown kon niet meer lachen. Ik genoot ook van Ria van Velzen (8), die zong over de mussen op net dak, twee broertjes en twee zusjes. En van Ingrid v.d. Ploeg (10), die een accordeonsolo gaf. Anja van Nieuwendijk viel bij het publiek ook goed in de smaak met haar liedje „Marietje wilde naar het bos toe gaan". Half lachend, half zingend haalde ze de eindstreep. Yvonne van Kesteren, met haar 13 jaar een van de oudsten De kleine sterren van Voorhout. op deze talentenjacht, zong over haar schat die boos op haar was en nog steeds niets van zich had laten horen. Nard en Arend Zwetsloot, 6 en 4 jaar jong, brachten een 2-stemmig lied ten gehore over hun avonturen in een Zeppelin. Maar Arend, zijn linkerarm in het verband gestoken, kon zijn lied niet afmaken. Halverwege staakten zijn stembanden, waar na hij door zijn moeder uit de strijd werd genomen. Annie van Velzen, ernstig kijkend, probeerde het met een geestelijk lied. Maar daar waren de jeugdige toeschouwers gistermiddag niet voor in de stemming. Ze kreeg dan ook een lauw applaus. Gerda Verlaan, verlegen frunnekend aan de zoom van haar jurkje, vertelde over een varkentje met een krul in zijn staart. John Bakker zong over spoken. In 15 seconden had hij zijn verhaal gezongen. Toch applaus. Margret Bell dacht wel kans te maken met het nummer dat dit jaar winst opleverde op het songfestival in Stockholm. Haar „Dingedong" ging er bij het publiek wel als koek in maar daar bleef het ook bij. Wim de Groot, zoon van het raadslid, deed zijn best op een levensgrote gitaar en zong daarbij een troubadoerachtig liedje. Erg zacht gezongen maar wel zuiver van toon. Veel succes oogstte ook de groep van André v.d. Berg die een paar geslaagde persiflages ten beste gaven van André van Duin. Ze waren uiteindelijk goed voor een tweede plaats. Er was ook een acrobatennummer vlak na de pauze. Het was zo ingestudeerd dat er eerst veel mis zou gaan en dat de acrobaten later echt hun kunsten toonden. Maar helaas ging bijna alles mis, ook wat goed moest gaan. Ik genoot ook van de potpourri op de altsax van Mario Heemskerk en van het instrumentale „Karretje dat op de zandweg reed" van René Heemskerk. En zo waren er nog meer sterren, die dankzij het initiatief van de muziekvereniging St Cecilia konden evenement dat voor herhaling vatbaar is. Leen de Haas, Sjaak van Schie, Albert van Schie en Kees van Schie zijn dag en nacht beschikbaar om bij de' eerste de beste vlam uit te rukken. Maar dan alleen als het gaat om mini-brandjes. Want hun materiaal is zeer beperkt. Een draagbare mini- brandspuit, die altijd gereed staat in de werkschuur van Chris van Schie, is alles wat ze hebben. De Lage Landen zijn Warmon- ders maar ze komen er niet of nauwelijks. De kinderen gaan in Alkemade naar de lagere school en in Leiden naar de middelbare of technische school. Dat En ook voor hun dagelijkse behoeften gaan de Lagere Landers niet naar hun moe dergemeente. Ze hebben een eigen kruidenier. Brood brengt bakker Henk Uljee uit Oude Ade, groenten Jaap Bie- mond uit De Kaag en vleeswa ren slager Anton van der Geest uit Rijpwetering. Som mige Lage Landers maken zelf nog kaas en telen hun eigen groenten. „Vroeger", zegt Chris van der Geest, „zaten we nog wat meer afgesloten van de rest Maar dat begint nu wel af te zwak ken En dat komt ook omdat onze kinderen, nu ze studeren, meer van hun omgeving gaan zien. „Maar ik heb er nog niet één gehoord die in de stad zou willen blijven. Ze trekken toch allemaal weer hier op aan. Want als je eenmaal op het Lage Land bent opgegroeid kom je er moeilijk nog van- Van onze sportredactie NOORDWIJK - Het is weer gelukt. Opnieuw heeft de orga nisatie van het traditionele Bad gasten Tennistoernooi in Noord wijk bijna de complete Neder- S landse top naar de badplaats weten te halen. Maar niet alleen de Nederlanders weten de ba den gelokt door de aantrekkelij ke premies, die er in het Bad- gastentoernooi zijn te verdienen. De bedragen halen het natuur- lijk niet bij de goed gevulde beurzen, waarmee 's werelds grootsten toernooien plegen te verlaten, maar een eerste prijs van duizend piek is toch altijd dé moeite waard. Een bedrag waarvoor tennissers uit de hele wereld acte de pre sence geven. Geen absolute top pers, maar toch zeker spelers waarmee nationale topfiguren Marian Laudin, Niek Fleury Fred Hemmes de nodige pro blemen zullen hebben. Veel, bij voorbeeld, wordt verwacht van de onbekende Pers Akbari. Hij is als eerste geplaatst. Mevrouw Punt, secretaresse van de Noordwijkse Sportvereniging, die het toernooi organiseert, vertelt waarom. „Het is altijd een moeilijke zaak de kracht te leren kennen van buitenlanders. Van sommigen is het bekend. Anderen komen voor de zoveelste keer in Noord wijk, maar van die Pers wisten wij niets. Wij hebben geïnfor meerd bij iemand, die een tijdje in Perzië is geweest en die de man kende. Hij verzekerde ons, dat Akbari iets sterker is als de Nederlandse top en daarom hebben wij hem als eerste op de lijst gezet." De kosten, die aan een dergelijk toernooi zijn verbonden, zijn niet gering. Mede door het grote aantal premies kwam men uit op een begroting van een kleine 14 000 gulden. Waar komt dat geld vandaan? Mevrouw Punt: „Er zijn in to taal zo'n dikke driehonderd deelnemers, verdeeld over A, B en C. Het inschrijfgeld voor het enkelspel is 6,50 en voor het dubbel 5,50. Uit die inschrijf gelden komt dus een groot deel, maar lang niet genoeg om de kosten te dekken. De vereniging betaalt het resterende deel, dat niet precies bekend is, maar toch wel rond de zevenduizend gulden zal schommelen. Voor de oorlog bedroeg het inschrijfgeld een rijksdaalder. Het is dus wel verhoogd, maar natuurlijk niet in verhouding tot de kostenstij ging van de afgelopen jaren. Alles is zowat tien keer zo duur geworden, maar we kunnen moeilijk 25 gulden gaan vra gen." Voor veel spelers uit de regio, die zich normaal moeten toeleg gen op de plaatselijke toer nooien en daar steeds weer stui ten op dezelfde tegenstanders, is het Badgastentoernooi een wel kome afwisseling. In de B en C afdeling komen zij dit keer te genstanders tegen, die zij zelden ontmoeten. Het toernooi heet niet voor niets Badgastentoer nooi. Veel Duitsers zien in een partijtje tennis een aangename onderbreking van hun vakantie aan zee, die met het weer van de laatste dagen toch al geen doorslaand succes genoemd kan worden. Voor de deelnemers aan het A-toernooi is er nog iets, behalve het geld, dat Noordwijk zo aantrekkelijk maakt. Mevrouw Punt: „Noordwijk is natuurlijk een badplaats en dat heeft aantrekkingskracht. Bo vendien hebben wij het casino, zodat er 's avonds ook wat te beleven is." Vandaar ook, dat elke toets met de concurrentie met glans wordt doorstaan. Ook in Soest wordt momenteel op het hoogste ni veau getennist, maar de top koos voor het grootste deel voor Noordwijk. De enige man van naam die ontbreekt is Leide- naar Loek Sanders, de beste speler van Nederland, als men de profs Tom Okker met Rolf Thung buiten beschouwing laat. De deelnemers komen uit alle windstreken. Bij de dames bij Door het druilerige weer trok het badgastentoernooi gisteren maar een handjevol toeschouwers voorbeeld geven onder anderen de Argentijnsen Bianchi en Vil- laverde en de Australischen Ruddel en Hanrahan staaltjes van hun kunnen weg. Of zij kunnen opboksen tegen de num mers één en twee van de lijst, de Nederlandse dames Elly Ap pel en Judith Salomé, is natuur lijk nog maar de vraag. Hoe het toernooi OQk afloopt Het is nauwelijks van belang Veel belangrijker is, dat Noord wijk er via dit badgastenevene ment weer in is geslaagd top sport binnen zijn grenzen te ha Van onze tennismedewerker Noordwijk De gezichten van Paul Krallenberg en Helène van Paridon stonden gisterenochtend evenmin als het weer op zonne schijn. Nadat om negen uur alle partijen normaal de baan opge gaan waren, kwamen al na een half uur de eerste buien. Dit had voor de spelers tot gevolg, dat er afwisselend een paar games gespeeld konden worden en koffie gedronken. Zoiets stemt een wedstrijdleiding droef. En dat, terwijl de eerste grote portie A-partijen gespeeld zou worden. Het werden er uiteindelijk, on danks het harde werken van groundsman Koelewijn, slechts een handjevol. Hierbij viel wel direkt een verrassing te constateren. Eredivisiespeler Biele feld moest het opnemen tegen de als achtste geplaatste Nieuw-Zeelander Oliver, die zijn plaatsing niet waar kon maken. Zijn sterke service leverde hem te weinig rendement op, vooral omdat hij erg veel voetfouten maakte, hetgeen door scheidsrechter Bonda consequent werd afgestraft. Het ageren tegen de umpire was niet bevorderlijk voor Oliver's concentratie. Bielefeld, beter in vorm dan de dag ervoor, speelde een bekeken wedstrijd en wachtte zijn kansen goed af. Bij de stand 3—2 wist hij de service van Oliver te doorbreken, die bij zijn rushes naar het net wegens de zware baan vaak net een pas te kort kwam. Door zijn eigen opslag en nogmaals die van zijn opponent te winnen haalde Bielefeld de eerste set met 6-2 binnen. De Nieuw-Zeelander leek hierna de partij op te geven, maar bij een 4-0 achterstand hervond hij zichzelf. Nu was hij wel op tijd bij de bal en brachten zijn scherpe volleys menig punt op. Na op 4-4 geüjk gekomen te zijn, moest Oliver gas terug nemen en kon Bielefeld via zijn eigen service irkomen. Oliver miste de kracht om met zijn opslag de stand gelijk matchpoint betekende het einde van voetfout o len. JAN VAN DER NAT te trekken e de partij 6-2 6-4. Favoriet Akbari had in de eerste set weinig moeite met de Duitser Friemel. Een mindere concentratie bracht hem in de volgende set bijna problemen' 6-0 7-6 Hemmes zette zeer eenvoudig Asselbergs aan de kant 6-0 6-3 Ook Klippel, Mills, Newberry en Cee bereikten de volgende ronde. Bij de dames veegde Kim Ruddell Guusje Wolff van de baan met 6-0 6-0 en kwam ook haar landgenote Judy Hanrahan een ronde verder.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5