Allerlei(ds) Joop Zoetemelk en Swift zijn uit elkaar gegroeid Zoeterwoude voelt niets voor ^winkelcentrum STERRENKUKEN IN HILVERSUM UITGAAN 191 DONDERDAG 24 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 13 (Van één onzer verslag gevers). Leiden/Hilversum. Joop Zoetemelk en de wielerclub Swift waar uit hij is voortgekomen zijn onderhand aardig uit elkaar gegroeid. Aan de ene kant ontbreekt het Zoetemelk tijdens de bliksembezoeken die hij aan zijn ouderlijke woning in Rijpwetering brengt aan de tijd om zijn contacten met Swift levend te houden. En aan de andere kant is het ledenbestand van de Leidse wielervereni ging inmiddels al weer zó veranderd dat er van Zoetemelks race-mak kers van destijds in de huidige Swift-gelederen nog maar weinig te vin den zijn. De afstand die is gegroeid tus sen Nederlands grootste wiel renner van dit moment en de club waar hij als 17-jarige knaap begon, werd gister avond nog eens duidelijk in de Hilversumse studio's. Op uit nodiging van de Tros was daar een ploegje van zo'n 25 Swiftleden aanwezig bij de op namen van een zaterdagavond uit te zenden aflevering van „Sterrenkijken" waarin Zoete melk als ster optreedt. Daarbij viel op dat niemand van de aanwezige Swift-mensen Joop' in het verleden als mede-cou reur had meegemaakt. Joop Zoetemelk in de tijd dat hij nog regelmatig de naam van Swift hooghield. Men was aanwezig op grond van bestuurslidmaatschap, als ouder van een zoon die bij Swift fietst of in de kwaliteit van Swifttoerfietser. „Vrien den van vroeger" waren er niet. De begroeting verliep dan ook vrij formeel. Pas tijdens de opnamen ont dooide de per bus naar Hilver sum overgebrachte Leidse achterban enigszins. Dat be gon toen interviewer Theo Koomen zich genoopt zag zijn inleidend praatje een keer over te doen doordat hij Joop krijgt 3000. startgeld Van een onzer verslagge vers Leiden/Hilversum Joop Zoeterpeik krijg als start- geld bij criteria als die hij gisteren in Chaam heeft ge reden en vandaag in Wate ringen iets minder dan 3000,Dat heeft hij gis teren verklaard tijdens de opnamen van het televisie programma „Sterrenkij ken", dat zaterdagavond door de Tros wordt uitge zonden. In een door Theo Koomen afgenomen inter view herhaalde de wielren ner voorts met nadruk nim mer in zijn loopbaan do ping te hebben gebruikt Het in zijn geheel aan Zoe temelk gewijde Tros-pro- gramma bestaat groten deels uit een sfeertekening van de jongste Tour en een analyse van de verrichtin gen van Zoetemelk daarin. opeens de naam van Zoete melk even kwijt was. De stemming steeg verder toen zich in de loop van het gesprek tussen Koomen en de Ripperse coureur wat grapjes ontsponnen en de door de Tros georganiseerde massale bloemenhulde die Zoetemelk werd bereid verliep tenslotte best enthousiast. Joop Zoetemelk in een minder gebruikelijke positie ten opzichte van de camera. Rechts van hem zijn Swift-genoten Henk Grimbergen, Wim Wassink, Liek de Jong en Gerard Hekker die afgelopen weekeinde het wereld-uurrecord fietsen verbeterden. Cees Kerkvliet die toen ook van de partij was, is op de foto niet te zien, maar was eveneens aanwezig bij de opnamen van het televisie-programma „Sterren kijken". Andermaal tekenend was dat direct daarna Swift en Joop zich niet meer met elkaar be moeiden en elk huns weegs gingen. Joop, zijn goedlachse Franse echtgenote Frangoise en zijn charmante zus Lia naar een restaurant. En Swift naar een Amsterdamse kroeg. Aan de gevoelens van waarde ring en trots die men bij de Leidse wielerclub koestert voor de „groot geworden zoon" doet één en ander overi gens niets af. Grappig in dit verband was op een gegeven moment op te merken met hoeveel verve de moeder van een Swift-rennertje tegenover een ander Swift-sympathisan- te verdedigde dat Zoetemelk door louter pech niet verder is gekomen dan een vierde plaats in de jongste Tour. En met hoeveel enthousiasme de Swift-moeder Joop loofde „omdat ie zo'n gewone, echt gewone jongen is gebleven zonder sterallures." Zonder zich daarbij te realiseren dat haar collega-supporter Zoete melks bloedeigen, met de bus uit Leiden meegereisde zus was. Is dus van een tanende bewon dering van Swift voor zijn Ripperse ere-lid geen sprake, dat de nauwe banden van we leer verdwenen zijn lijkt over duidelijk. Secretaris Van Dui- venbode wijst ter verklaring op behalve het tijdgebrek bij Zoetemelk en het natuurlijk verloop in de vereniging waar door de oude garde verdwijnt, nog op iets anders: „Een wiel renner is anders dan bijvoor beeld een voetballer, voor de ontplooiing van zijn carrière nauwelijks afhankelijk van een vereniging. Dat brengt met zich mee dat in het alge meen ook de gehechtheid van wielrenner aan zijn club veel geringer is dan die van een voetballer. Bij al onze groot geworden renners zien we dat ze enerzijds hier de vloer be paald niet plat lopen maar an derzijds toch altijd wel met graagte bereid zijn hun mede werking te verlenen als we ze nodig hebben om één of ander evenement op te luisteren. De laatste keer dat Zoetemelk hier was, was vorig jaar bij het jeugdtoernooi." Een factor die volgens hem in het geval van Zoetemelk ook meespeelt is dat men onder hand gewend begint te raken aan zijn overwinningen. Een vierde plaats in de eind-klasse ring van wat toch 's werelds zwaarste etappe-wed strijd is, wordt niet meer als iets bijzon ders ervaren. Een huldiging heeft men bij Swifi dan ook vooralsnog niet op stapel staan evenmin als in Rijpwete ring. Mocht Zoetemelk straks bij de wereld-kampioenschap pen als eerste eindigen, dan komt dat natuurlijk anders te liggen. WILLEM SCHEER. Conclusie werkgroep Dorpskern: ng 18 Van een onzer verslaggevers i' ZOETERWOUDE Een groot deel van de Zoeterwondse be volking heeft geen behoefte aan het winkel centrum, dat is ge- d op bet terrein tussen de jstraat, de Kerklaan en de _Dr. Bouwdijkstraat Dit blijkt oit een onlangs door de Werk- Hlroep Dorpskern gehouden on- derzoekje. Ruim drieëntwintig procent van de veertienhonderd gezinnen in Zoeterwoude-dorp, >d de Zuldbuurt en de Weipoort heeft gereageerd op dé door de werkgroep verspreide circulai res. Uit de antwoorden blijkt dat negentig procent meer voelt va voor een dorpsplein en of een en plantsoen in combinatie met en bijvoorbeeld een speelgelegen- held, een bloemenkiosk of be jaardenwoningen. Reeds in 1967 nam de gemeente raad het voorbereidingsbesluit een winkelcentrum te bouwen op de plaats waar toen nog on der meer de oude openbare la gere school stond. De aankoop van de grond en de sloop van de panden heeft de gemeente vijf tot zes ton gekost Aanvan kelijk was het plan de grond aan een projectontwikkelaar te verkopen die het centrum zou gaan realiseren. Na een paar jaar is de gemeente op dit plan teruggekomen aangezien zij bang was de groep op het cen- trum te verliezen, ld Tevens werd enkele jaren geleden besloten dat de gebouwen in het centrum niet hoger moch ten zijn dan negen meter, zodat ze niet boven de bestaande be bouwing uit zouden komen. Reeds toen hebben enkele raad sleden geprobeerd het plan van een nieuw winkelcentrum hele maal van de baan te schuiven. B. en W bleven (en blijven nog steeds) op het standpunt staan dat met het oog op de plannen voor de twee nieuwbouwwijken Westeinde II en III een winkel centrum noodzakelijk was. Ook uit een in 1973 gehouden erique- te kwam de noodzaak van een winkelcentrum naar voren De Werkgroep Dorpskern, een ad-hoc werkgroep van zeven Zoeterwoudenaren zet grote vraagtekens achter het uit gangspunt dat de twee nieuwe Westeinde's er komen. „De be staande winkels kunnen de vraag echt wel aan. Voor spe ciale artikelen moet je natuur lijk naar Leiden, maar die kun nen toch ook niet in het assorti ment van het winkelcentrum worden opgenomen", zo stelt de werkgroep. „Bovendien hebben de bestaande winkels nog uit breidingsmogelijkheden ge noeg." Alternatief Liever dan een winkelcentrum wil de werkgroep Dorpskern de bevolking een alternatief bieden waarmee het dorpskarakter meer geaccentueerd wordt „We hebben hier weinig speelgele- genheid en weinig groen. Zo'n gebiedje als waar nu het winkel centrum gepland is, kan een ontmoetingsplaats worden voor alle Zoeterwoudenaren. De dorpskern moet een groen hart voor Zoeterwoude worden," al dus de heer Niestadt Het onderzoekje dat de werk groep verrichtte is er eentje „bij gebrek aan beter". Onlangs heb ben B en W het plan een meer wetenschappelijk onderzoek naar de mening van de Zoeter woudenaren over wat er met de dorpskern moet gaan gebeuren, laten varen. „Wel komt er bin nenkort een enquête welke win kels worden gewenst „Voor die tijd willen we een discussie in de raad opnieuw op gang heb ben gebracht", zo verwoordt de heer Niestadt het streven van de werkgroep. Met de gegevens van het onder zoek, waarop overigens verras send veel respons is gekomen, zal de werkgroep proberen te komen tot een waterdicht alter natief voor het winkelcentrum. Een tekening van het terrein tussen de Dorpstraat, de Kerklaan en de Dr. Bouw- dijkstraat zoals het ook zou kunnen. De Werkgroep Dorpskern heeft zich laten inspireren door de wensen die de bevolking in de circu laire naar voren hebben ge bracht. In en rond Leiden Vrtydag 1 auguatus: Mareke.k. Lange Mare Orgelcon cert door Ben Fey: aanvang 20 uur. Museum voor Volkenkunde, Steen straat 1 - ilm over West-Afrika; aan vang 11.15 en 14.30 uur Grote Kerk, Voorstraat. Noordwijk - Orgelconcert door Piet van Egmond; aanvang 20 uur. Veiling Flora. Rijnsburg Opening bloemencorso door minister Lubbers; aanvang 15.30 uur. Veiling Flora. Rijnsburg Openstel ling veiling - flora-hallen; aanvang 16 30 uur. sluiting 23 uur. ZATERDAG 2 AUGUSTUS: V.V.V.-kantoor. Stationsplein - Vanaf 2 augustus dagelijks corso-wandel tochten over 10. 15 of 20 kilometer; aanvang 9 uur. Tevens molenwandel tochten over 10 ot 15 kilometer, dage lijks. aanvang 9 uur. Oude Kerk, Katwijk - Carillonconcert door H. H de Harder; aanvang 19.45 en 20.45 uur. Strand bij Zee-hospitium. Katwijk - Reddingsdemonstratie door Katwijkse reddingsbrigade; aanvang 15 uur Koningin Wilhelminaboulevard. Noordwijk - Presentatie van de bloe menwagens van het Rijnsburgs bloe mencorso; de hele dag. Terrein landgoed Leeuwenhorst. Noordwijkerhout - Polsstokversprin- gen om kampioenschap van Zuid-Hol land en Utrecht; aanvang 14.30 uur. Veiling Flora. Rijnsburg - Vertrek Bloemencorso Rijnsburg. Aankomst in Leiden 14.20 uur. aankomst in Leiderdorp rond 18 uur. Zondag 3 augustus; Koningin Wilhelminaboulevard. Noordwijk - Presentatie bloemenwa gens van het Rijnsburgs bloemencor- Maandag 4 augustus: Museum voor Volkenkunde. Steen straat 1 - Film over Japan; aanvang 11.15 en 14.30 uur. V.V V.-kantoor in Noordwijk en Noord wijkerhout; dagelijks toeristische au toroute van 135 kilometer door Zuid- Holland; start op ieder gewenst tijd stip. Tevens puzzelrit voor fietsers door Noordwijk en Noordwijkerhout; start op elk gewenst tijdstip. Dage lijks. V.V.V., Noordwijk - Dagelijks tot en mot 311 augustus wandeltocht door boswachterij Noordwijk. Bioscopen Luxor: Stationsweg tel. 21239. „The Godfather II", 14 jr. Dag: 14.00 en 20.00 uur. Camera: Hoge Woerd 49, tel. 24919. „Dr. Zjivago", 14 jr. Dag: 20.00 uur. Kinderm.: „De avon turen van Hammetje", dag: 14.30 uur. Zondag: 14.00 en 16.15 uur. Nachtv.: „Zabdriskie- point", 18 jr. Vr. en za. 24.00 uur. Lido: Steenstraat 39, tel. 24130. „Voor een paar dollars meer", 14 jr. Dag: 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Zondags: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Studio: Steenstraat 39, tel. 33210. „The return of the Pink Pant her", a.l. Dag: 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Zondags: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Extra voor stelling: Elke dag behalve zon dags is er om 10.30 uur een kindervoorstelling: „Oom Fer dinand en en de toverdrank", a.l. Trianon: Breestraat 31, tel. 23875. „Mens erger je niet" 18 jr. Dag: 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Zon dags: 14.30, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Rex: Haarlemmerstraat 52, tel. 25414. „Goud", 14 jaar. Dag: 14.30, 19.00 en 21.00 uur. Nachtv.: geen opgave ontvan gen. Kindermatinee: Pipi in Ta- katukaland, a.l. Kindermatinee alleen woensdag 14.30 uur. Veilingen RIJNSBURG. 23/7 8loemen (resp. aanvoer en gemiddelde prijs): Al- stroemeria 900 0.371. Anjers Am 147700 0,192. Anthurium 8231 1.220 Asters 1528 0.328. Calla 920 0.421. Campanula 19040 0.241. Chrys. gepl. N C. 10690 0.214. Chys. gepl. JR.c. 839 0.397. Chrys. 1.100. Fresia 10936 0.946. Gerbera 6890 0.248. Gladiolen 276560 0,209 Glad. Colvill. 60080 0.099. Glad. Ma- nus 334220 0.082. Godetia 1202 0.880. Hyacinth met bol 150 0.950. Iris 8232 2.057. Ixia 157 1.285. Ko renbloemen 400 0.070. Lathyrus 43 0,636. Lelie kelk 8660 0.286. Lelie tak 160405 0.389. Liatris 165276 0.041. Margriet 4334 0.442. Narcis Carlton K 150 0,270. Orchideeën 183 1.899. Ornilhogalum 8870 0,058. Rozen Grootbl. 29320 0.158. Rozen Kleinbl. 27940 0.095. Scabicsa 14440 0.087. Snijgroen 65 0.675. Statica 20430 0.775 Stephanotis 300 0,037. Vilieren 320 0.217 Anjers tros 23720 0.162. Oiv. snijbloemen 25348 1.673. Duizendpoot Vanaf vandaag regelmatig in deze rubriek aandacht voor Lei- denaars, die veel werk verzetten in het plaatselijk verenigingsle ven. Mannen of vrouwen, die geen officiële functie hebben, zich daardoor nooit in de kijker spelen, maar toch alle waarde ring verdienen. Bij voetbalver eniging Docos bijvoorbeeld is de heer H. A. Alberts zo'n man. Vanaf de oprichting van de club in 1936 is hij al betrokken bij het wel en wee van van Docos. Eerst als voetballer, later o.a. als kantinebeheerder en terrein knecht. Hij is de „duizendpoot" van de vereniging. De thans 59-jarige heer Alberts, op het veld beter bekend als Toon Alberts, is in het dagelijk se leven werkzaam als houtver werker bij de firma D. D. Noordman. In zijn vrije tijd ver toeft hij maar liefst ongeveer 25 uur op het Docosterrein. Zijn laatste voetbalwedstrijd speelde Uit die beginjaren van de ver eniging herinnert de heer Al berts zich nog dat hij emmers water moest halen bij Noord man omdat op het voormalig terrein van Docos, waar nu de zogenaamde Sterflat staat, geen water te krijgen was. De heer Alberts over het onder houd van het terrein: „Tegen woordig worden de velden heel wat moderner onderhouden dan in de beginjaren. Ik herinner mij nog dat ik met een emmer en een borstel witte lijnen kalk te op het veld". Grasmaaien is er niet meer bij voor de heer Alberts, maaide hij vroeger met een handmachine, nu worden de velden gemaaid door de gemeente. De heer Alberts heeft nog wel de zorg over de kleedkamers. Verder zit hij nog in de terrein keuringen. De heer Alberts hoopt nog vele jaren, tenminste veertig, zegt hij, werkzaam te zijn bij Docos. Hij ergert zich weliswaar wel aan de baldadige jeugd, die af en toe het een en ander vernielt op het terrein. Dan is Toon Alberts een kwaaie. Onder redactie van Jantje van Leyde. tel. 071-22244 tst.17. 3 Milieuheffing r*8 ^deling van het mj. beu Aktiecentrum Nederland "cüe op touw gezet tegen de heffing van miliZubei lastmg door het Hoogheemraad, schap „Rijnland". Gestart is in de Merenwijk met het versprei. Pamn'". waarin het hond' na3"1" da' het honderdduizenden gezinnen op te laten draaien voor de vervuil, "tg die m feite door de indus- trieen wordt veroorzaakt Vol- gens het MAM stroomde er door de Rijn i„ I972 tlwduJ.. zend ton ohe, zevenhonderdvijf tig ton nikkel, drieduizend ton chroom en tweëentwintigd ui- zend ton lood. De hoeveelheid afvalwater dat direct in sloot of rivier terecht komt zonder dat het wordt ge zuiverd in rioolwaterzuiverings installaties is ongeveer evenveel als vlak na de oorlog. „Maar nu kun je niet meer zonder gevaar van voor je gezondheid in het water zwemmen", aldus het M.A.N. in het pamflet „Is 'de vergiftiging van ons water dan aan onze ontlasting te wijten?" Inmiddels zijn door het Hoog heemraadschap acceptgirokaar ten verstuurd aan elk gezin in Leiden. De vijfentwintig mede werkers van het M.A.N. hebben in de Merenwijk tweehonderd van deze kaarten opgehaald. Thans trachten zij ook in ande re wijken de bewoners te bewe gen de acceptgirokaarten van het Hoogheemraadschap bij hen in te leveren. Het ligt in de bedoeling de kaarten tijdens een demonstratie bij het Hoogheem raadschap aan te bieden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3