Israël wil direct gesprek Egypte Drieman schap in Portugal ontkend Zilver en brons voor zwemploeg VAKANTIEWERK FRANSE VEERBOOT IN BRAND: 11 DODEN mm Nederhorst ontslaat 300 man Moeder en 2 kinderen zwierven jarenlang in oerwoud Man met explosieven meldt zich Bel snel LUBA TEL. 071-40341 Walvis op Boulevard Qowta/ni f Donderdag 24 juli 1975,65e jaargang no. 20177 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel 071- 22244 Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden Directe. (excl B.T.W) ƒ0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 Klachten bezorging; tel 071- 22244 (18 00 tot 19 00 i -hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leuije. ir) Abonnementen per week 2.81; kwartaal 36.32; jaar 141.35;iosse nummers 50 cent. Kinderjaren Vanavond de eerste van een reeks van zes tv-spelen, getiteld „Die mooie kinderjaren" over een gefantaseerde liefde op Ned. I om 21.40 uur. Op Ned. II om 19.30 uur de eerste aflevering van een serie over de Afrikaanse cultuur. Om 21.40 uur Ronnie Corbett koel weer Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust mogelijk nu en dan harde westelijke wind. Max. tempera tuur circa 19 gr. Morgen zon: 4.50—20.42 Maan: 21.08—7.28. Schev. hoogw.: 4.17—16.43. Laagw.: 0.04—12.25. Wijda Mazereeuw (Van onze speciale verslaggever) !ALI Het blijft goed gaan met de Nederlandse zwemsters in ;ali. Na de bronzen medaille op de wisselslag estafette grepen isteravond laat Wijda Mazereeuw zilver en Enith Brigitha brons p resp. de 100 meter schoolslag en de 200 meter vrije slag. Vijda Mazereeuw realiseerde in de series een nationaal record 1.14.18). In de finale bleef zij daar weliswaar boven (1.14.29), maar leze tijd was goed voor de tweede plaats achter de Oostduitse lannelore Anke (1.12.72). Enith Brigitha ging in de finale wel neller (2.03,92 tegen 2.05.00), maar kwam hiermee toch niet verder an de derde plaats achter Shirley Babashoff en Kornelia Ender. )e waterpoloërs stelden opnieuw teleur. Ditmaal werd met 4-2 an Rusland verloren. In het polotoernooi deed zich een opzienba- end incident voor. Bij de voor het eerst toegepaste dopingscontro- reageerde de Joegoslavische speler Ratko Rudic positief. Toen k een contra-expertise positief uitviel werd de Joegoslavische iloeg van het halve finale-toernooi, uitgesloten. De open gevallen ilaats wordt ingenomen door West-Duitsland. JERUZALEM Premier Rabin van Is raël heeft een nieuwe voorwaarde ge steld voor een tweede tussentijds ak koord met Egypte in de Sinaï; hij eist dat een dergelijk akkoord moet worden afgerond met rechtstreekse onderhande lingen tussen de beide landen zonder derden Rabin stelde deze eis kort nadat Egypte officieel verklaard had, dat het mandaat voor de VN-troepen in de Sinaï met drie maanden verlengd zal worden. Op een verlenging had de Veiligheidsraad zeer aangedrongen. Rabin repte daar niet over en evenmin had hij enige reactie op het feit dat het Egyptische antwoord op de nieuwe Israëlische voorstellen overge bracht was aan de Israëlische ambassa deur in Washington, Simcha Dinitz. Rabin uitte wel zijn bezorgdheid over Sadats rede van dinsdag waarin deze zich, volgens Rabin, „tot woordvoerder had gemaakt van de Arabische extremis ten". Sadat had namelijk gezegd dat „Is raël een doom is in het Arabische vlees". Rabin vond dat Sadat daarmee twijfels wekte of Egypte wel de vrede nastreeft. Overigens hadden andere Israëlische re geringsfunctionarissen wel commentaar op Egyptes bereidwilligheid het mandaat te verlengen. „President Sadat heeft een verstandig besluit genomen", zo zei een van hen. Inmiddels heeft de Arabische Socialisti sche Unie gisteren met volstrekte een stemmigheid Sadat aangewezen als kan didaat voor een tweede ambtstermijn van zes jaar. Sadat heeft te kennen gegeven dat hij deze kandidatuur wel zal aanvaar den. Zijn huidige termijn loopt in oktober volgend jaar af en bij eerdere gelegenhe den had Sadat gezegd geen kandidaat meer te willen zijn. Hij wordt in decem ber 57 jaar. ■BBÜB Egjn S3ETC2 UTRECHT (ANP) Bij Monti- nex-Holvrieka BV, een divisie van de Verenigde Bedrijven Nederhorst uit Gouda, dreigen dit jaar ongeveer 300 ontslagen te vallen. Dit heeft districtsbe stuurder B. J. van der Weg van de Industriebond NW gisteren gezegd. De ontslagen zullen vallen bij vier fabrieken: in Gorcum 110 van de 470 werknemers; in Rid derkerk 75 van de 150 man; een andere fabriek in Ridderkerk zal moeten sluiten en heeft mo menteel 60 personeelsleden; ook in Kampen zal een bedrijf wor den gesloten en dit betreft 50 werknemers. Volgens de direc tie, aldus de heer Van der Weg, moet tot inkrimping worden overgegaan omdat de bouw markt waarop de divisie zich richt niet voor 1980 zal aantrek ken. Paramaribo Een Amerikaanse zende- ing en een Indiaanse bestuursopzicbter lebben in bet zuiden van Suriname een wervende Indianenfamilie aangetroffen die ieder contact met de bewoonde we reld had verloren. Ie familie bestaat uit een vrouw van oerwoud tussen de Totoe- en de Pimba- Zij ging op jacht, zocht honing in de kreek. bomen en maakte kleine kampementen. Zij beschikte over een stenen bijl. De drie Zij sliepen gewoonlijk op palmbladeren Akoerios verblijven thans bij enkele op de grond, bij een vuur. Vóór de dood Trio- en Wayana-indianen, die in dat De man van Irita, Irikina, stierf ongeveer van Irikina gebruikten ze nog hangmat- gebied leven. Dezen hebben via de Ame- drie jaar geleden. Sindsdien zwierven ten, die hij maakte van palmbladeren- rikaanse zending daar contact met de moeder en kinderen door het Surinaamse touw. Irita deed het werk van een man. bewoonde wereld. ongeveer 35 45 jaar, Irita genaamd, en haar twee kinderen, een jongen van acht tot ben jaar en een meisje van vier of vijf. Zij behoren tot de Akoerio-stam. voor de bereiding wel een hoop afval van suikerriet en maïs- kolven nodig (Van een onzer verslaggevers) SCHAGEN De man die een dezer dagen twee dozen met hoogst explosieve staven heeft afgeleverd bij een museum in het Noordhollandse Schagen, heeft zich gemeld. Hij bleek niet méér staven met nitrolgly- cerinezuur te hebben. Aanvan kelijk werd gedacht dat hij nog enkele dozen in zijn bezit had. De man, een ex-marineman, las in de krant over de ongerust heid die hij veroorzaakt had; de stof kon al bij een temperatuur van 30 graden ontploffen. Tegen museumdirecteur S. Lecocq zei de man blij te zijn dat men zoveel moeite had gedaan om hem te vinden. Er was echter geen gevaar, omdat hij slechts twee dozen had opgegraven in Frankrijk. Deze heeft hij bij het museum afgegeven. Vrouw aan verwondingen overleden Van een onzer verslaggevers LEIDEN De 46-jarige me vrouw A. van Drie-De Vries is gisteren in het Academisch Zie kenhuis aan haar verwondingen overleden. Op zondagochtend ~29 juni rond half drie werd de vrouw ernstig gewond, nadat zij door een auto, bestuurd door een Leidse sloper werd aangere den. Mevrouw Van Drie bezocht die avond met haar man het café „De Sleutelstad" aan de Steen straat. Haar man kreeg rond half twee ruzie met twee slo pers, hierbij loste hij enige scho ten met een revolver, zonder overigens iemand te raken. Bij het verlaten van het café werd mevrouw Van Drie door een van de slopers met een auto aangereden. Terroristen in Madrid gearresteerd MADRID (AP) De Spaanse politie heeft bekend gemaakt dat elf personen zijn gearres teerd onder wie degenen die verleden week in Madrid twee politiemannen hadden neerge schoten. ADVERTENTIEI VUUM Licht inpakwerk voor meisjes vanaf 16 jaar [ADVERTENTIE] lis en weder dienende trekken er dit week-end weer 7.468.976 Nederlanders op uit. Naar de kust en de plassen. Het wordt weerdruk op, aan en in hel vi VVeet u waar hel nooit druk wordt? Te ver in zee, midden 1 in het meer, op verraderlijke plekjes in het kanaal. Vermijd die plekjes. En lel op waarschuwings borden. Gehuld in rook en vlammen ligt hier de geëxplodeerde Franse veerboot Venus des lies hulpeloos en stuurloos te water. Daaromheen haastig toegeschoten bootjes, die een groot aantal overlevenden aan boord konden nemen. TOULON (AFP) Bij een brand op de Franse veerboot „Venus des Hes" zijn gisteren elf men sen om het leven gekomen en ongeveer twintig gewond geraakt, waarvan sommigen zwaar. Het schip, dat later gezonken is, was op weg van de Zuidfranse havenstad Toulon naar het 25 kilo meter verder gelegen eilandje Poquerolles in de Middellandse Zee. Aan boord bevonden zich 274 passagiers. Helikop ters en schepen van de Franse marine brachten de gewonden en de overige passagiers in veilig heid. Velen ontsnapten aan de dood door in het overigens rustige, water te springen. Om ongeveer tien uur in de morgen deed zich in de machinekamer een zware explosie voor. De kapitein van het schip verklaarde dat de „Venus des lies" met volle kracht op iets hards stootte, waardoor de explosie ontstond. In Toulon wordt niet uitgesloten dat het schip op een onderzeeboot is gevaren. Deze stad herbergt een grote Franse marinebasis. Van de gewonden verkeren acht mensen met zware brandwonden in levensgevaar. Zij zijn over gebracht naar een ziekenhuis in Marseille. Treinverkeer gestremd na botsing met koe HELMOND (ANP) Het trein verkeer tussen Venlo en Eind hoven is vandaag de hele och tend gestremd geweest, nadat om acht uur een trein in bot sing kwam met een koe. De koe werd gedood en een rijtuig van de trein kwam met twee wielen naast de rails te staan. Bij de botsing zijn geen treinpassa* giers gewond. De botsing met de koe vond plaats tussen Deurne en Hel mond. Omdat de gehele spoor baan versperd was, konden de treinen uit Eindhoven niet ver der rijden dan Helmond en moesten daar keren; treinen uit Venlo konden niet verder dan Horst-Sevenum. Daartussen werden bussen ingezet De inter city-treinen tussen Rotterdam en Keulen keerden in Eindho ven en Venlo. De Rhein-express uit Duitsland werd omgeleid over Roermond. LISSABON (Reuter-UPI-AFP) Berichten als zou in Lissabon een militair driemanschap op het punt staan de macht over te nemen, zijn door een presidentiële woordvoerder betiteld als „volledig ongegrond en pure speculatie". De berichten heetten afkomstig te zijn geweest van „een hoogge plaatste regeringsfunctionaris in Lissabon", die zou hebben ver klaard dat het triumviraat zou bestaan uit president Francisco da Costa Gomes, premier Vasco Goncalves en Copcon-hoofd Otelo .Saraiva de Carvalho, alle drie opperofficieren. Da Costa, Goncalves en Saraiva zouden de beweging van de strijdkrachten hebben gevraagd hun als militair driemanschap absolute macht te verlenen. Hoe de zeven dagen oude regeringscrisis in Lissabon dan wel zal worden opgelost, is nog steeds niet duidelijk. De socialisten willen niet aan een nieuw kabinet deelnemen als Goncalves daarvan premier blijft. Hun bondgenoten, de volksdemo craten, hebben geen bezwaar tegen een nieuw eerste-ministerschap van Gongalves, maar president Da Costa moet dan eerst wel tegemoet komen aan hun eisen dat de pers vrij is, plaatselijke verkiezingen mogelijk gemaakt worden en wordt afgezien van een plan Portugal te veranderen in een staat die niet wordt bestuurd door politieke partijen, maar door comité's van burgers, arbeiders en soldaten. Als protest tegen het zinloze uitroeien van de walvis, is op de Scheveningse boulevard een tentoonstelling neergestreken, met als middelpunt een chemisch geprepareerde walvis, genaamd „Jonas". Het dier is op de blauwe vinvis na, het grootste levende wezen dat bestaat. Bij zijn vangst woog „Jonas" 58.000 kilo en had een lengte van 20 meter. Na zijn conservering maakte het dier een enorme wereldtoernee. Tot en met zondag blijft deze expositie in Scheveningen. Aan de hand van foto's, tekeningen en schetsen wordt getoond welk een waarde de walvis heeft voor de natuur en is dan ook een pleidooi voor het instandhouden van deze diersoort.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1