Studenten achter Prof. Smalhout fieidoe Qowia/nt FIE CARELSEN WORDT BEGRAVEN IN GRAF PISUISSE Politie speurt naar dodelijke staven Buurt in gevecht met Heli's Angels CDA spreekt zich nog niet uit over deelname aan nieuwe regering CJmstina Onassis huwt bankierszoon Amin: ,Kaoenda en Nyerere mijn broeders' EG wil wijnpias zuivelberg opruimen DINSDAG 22 JULI 1975 LEIDSE COURANT P\G!N\ 9 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De gistermorgen op 85-jarige leeftijd overleden actrice Fie Carelsen zal donderdag op de begraafplaats Oud Eik en Duinen in Den Haag worden begraven in het graf van haar grote en enige liefde, Jean Louis Pisuisse. Volgens de wens van de overledene zal de begrafenis, die 's middags om half drie plaats heeft, een sober karakter hebben. Het stoffelijk overschot van Fie Carelsen ligt opgebaard in de rouwkamer van een begrafenisondernemer aan de Hooigracht Op verzoek van de overledene zal tijdens de begrafenis geen rouwkle ding worden gedragen en zullen er geen toespraken worden gehouden. Het was de laatste wens van Fie Carelsen om begraven te worden in het graf van haar vroegere echtgenoot Pisuisse, die na een huwelijk van tien jaar van haar scheidde. De nieuwe verhouding, die Pisuisse daarna aanknoopte met een andere actrice, was er de oorzaak van dat hij in 1927 door een vroegere minnaar van zijn geliefde op het Amsterdamse Rembrandtplein werd doodge schoten. UTRECHT De medische fa culteitsvereniging in Utrecht heeft zich gisteren in een ver klaring achter Prof. Smalhout gesteld. „Voor het onderwijs in de anaesthesiölogie en voor de patiëntenzorg is het absoluut noodzakelijk dat het instituut van Prof. Smalhout de door hem gevraagde faciliteiten krijgt", zo staat in de verkla ring. Prof. Smalhout heeft er zich vorige week over beklaagd dat ondanks zijn jarenlange aan dringen bestuur en directie van het Academische Ziekenhuis in Utrecht zijn instituut stiefmoe derlijk bedelen. Hierover is hij kortgeleden met het bestuur in conflict geraakt De medische studentenfacul- teitsvereniging zegt zeer ge schokt te zijn door de vorige week uitgegeven verklaring van bestuur en directie van het zie kenhuis, waarin door Prof. Smalhout gedane uitlatingen worden betreurd. De vereniging vindt het ook vreemd dat de medische faculteit haar naam aan die verklaring heeft ge hecht, zonder dat de faculteits raad daarvan iets wist. Het gaat de studentenvereniging aan het hart, dat juist dit insti tuut zeven jaar „aan het lijntje wordt gehouden", terwijl andere instituten wel gebouwen en faci liteiten hebben verkregen. Nudisten met blauwsel bespoten OGLIASTRO Vijftien naakte zonaanbidders die op een strand on dder de gemeente Ogliastro op Cor sica bruin lagen te bran den, zijn uiteindelijk in een andere kleur overeind ge komen, nadat burgemees ter en wethouders ze met blauwe spray te lijf waren gegaan. De gemeenteraad van Og liastro had vorige week ge waarschuwd dat nudisten met muurkwasten en spuit bussen blauw zouden wor den geschilderd als ze nog eens op heterdaad betrapt zouden worden. Lichte brigade krijgt haar tussenpersoon PARIJS (AFP) „De Franse prostituees hebben met hun re cente protestactie toch wat be reikt: vanaf woensdag hebben ze een officiële tussenpersoon die door de regering wordt aan gesteld en die zich zal gaan bezighouden met alles wat met prostitutie te maken heeft De nieuwe voorspreker van de prostituees is Guy Pinot rech- ter-voorzitter van het hof van beroep in Orleans. Hij is al „monsieur prostitution" ge- Pinot zal zich in eerste instantie bezighouden met de dringendste grieven van de prostituees: ont slag van rechtsvervolging voor prostituees die in Lyon tot ge vangenisstraf zijn veroordeeld, afschaffing van de wet ten aan zien van de recidive en herope ning van bordelen in aan de prostitutie voorbehouden stads wijken. ATHENE (DPA—UPD In Athene is gisteren bekend gemaakt dat de 22-jarige Christina Onassis, belangrijk ste erfgenaam van de Onassismiljarden, vandaag in een Grieks-orthodoxe kerk in een buitenwijk van de Griekse hoofdstad, in het huwelijk zou treden met de 30-jarige Alexandros Andreadis, zoon van een bankier, reder en „captain of industry". Debekendmaking heeft groot opzien gebaard, aange zien algemeen werd verwacht dat Christina Onassis in het huwelijk zou treden met de 27-jarige Petros Goulandris, zoon van een andere Griekse reder. Gou- landris vertoefde de laatste maanden veelvuldig in het gezelschap van Christina Onassis en hij was aan haar zijde bij de begrafenis van haar vader, Aristoteles Socrates Onassis, in maart op Skorpios. Christina Onassis zou haar vader kort voor zijn dood hebben beloofd dat ze met Goulandris zou trouwen. De huwelijksinzegening zou worden bijgewoond door Christina's stiefmoeder, mevrouw Jacqueline Kennedy - Onassis, weduwe van haar vader. Christina Onassis is één keer eerder getrouwd geweest en wel met de ruim twee keer zo oude Amerikaanse makelaar Joseph Bolker in Los Angeles. Christina Onassis en Alexandros Andreadis zullen hun witte broodsweken doorbrengen op Skorpios en daarna een huwelijksreis maken aan boord van het jacht Christina op de Middellandse Zee en in het Caraïbische gebied. Stonehouse vecht met bewakers LONDEN (AP) John Stone house, het 49-jarige Britse socia listische parlementslid en de oud-minister die dezer dagen door de politie uit Australië Jf werd gebracht en die te Londen officieel beschuldigd is van dief stal, valsheid in geschrifte, frau de en samenzwering, heeft giste ren in zijn gevangenis (Brixton) met gevangenisbewaarders ge vochten. Een aanklager wilde hem een dagvaardiging overhandigen waarin stond dat een van Stone- houses maatschappijen 200.000 pond schuldig was aan de Lon- dense coöperatie die beschikt over een aantal levensmiddelen- Stonehouse liep weg, ging op een deur af die gesloten bleek te zijn en hierop schoten twee bewakers toe die meenden dat hij op de vlucht was. Na een kort gevecht waarbij het gevan genispersoneel snel hulp kreeg, werd Stonehouse gegrepen en weggevoerd. Ouderbestuur wil afgeven Pepijn-leiding ROERMOND (ANP) Het voorlopig ouderbestuur van de Pepijn-klinieken in Echt zal, als vertegenwoordiger van de bijna 400 zwakzinnigen, langs gerech telijke weg het huidige bestuur van de Pepijn-klinieken dwin gen heen te gaan, als dit be stuur niet uit zichzelf aftreedt. Het ouderbestuur eist het aftre den op grond van wanbeleid en onbekwaamheid en vindt dat het bestuur „het eigenbelang duidelijk zwaarder laat wegen dan het belang van 400 zwakzin nigen." Het ouderbestuur vreest, dat het Pepijn-bestuur het voor dit bestuur vernietigende advies van de commissie van goede diensten van de Nationale Zie kenhuisraad onder tafel zal wer ken, zoals ook al gebeurd is met adviezen van een raadgevend bureau en een accountantskan- Vacaturebank gaat door HILVERSUM (ANP) Ccruch- ten over bet opheffen van de radio-uitzending vacaturebank zijn ongegrond. Juist is, dat de vacaturebank over het geheel genomen niet zoveel succes heeft als oorspronkelijk werd verwacht. De gepubliceerde cijfers hier over hebben echter alleen be trekking op een onderzoek in de provincie Zuid-Holland. Het ministerie van Sociale Za ken wil eerst een nader lande lijk onderzoek afwachten. Eind augustus zal het voortbestaan van de vacaturebank worden besproken. KAMPALA (Reuter) Presi dent Idi Amin, de nieuwe presi dent van de organisatie voor Afrikaanse eenheid (OAE), heeft verklaard dat hij geen rancune koestert jegens de lei ders en volken van Zambia en Tanzanië. „De leiders van deze landen zijn tegen Afrikaanse eenheid omdat zij achter de rug van de organi satie van Afrikaanse eenheid om een dialoog voeren met de „racistische regimes" van Zuid- Afrika en Rhodesië", aldus Amin. Volgens radio Oeganda ver klaarde Amin dat hij president Kenneth Kaoenda van Zambia en Julius Nyerere van Tanzanië nog steeds beschouwt als zijn broeders die hij, samen met Sir Seretse Kama van Botswana, in Kampala wil zien, „omdat er anders geen goed van de confe rentie komt". Een woordvoerder van de OAE Kampala heeft meegedeeld dat Franse strijdkrachten zijn geland op het eiland Mayotte, van de vier Comoren-eilan- den in de Indische Oceaan. De afgevaardigde naar de OAE van de Comoren had bericht van de president van de eilandengroep ontvangen dat „Frankrijk het eiland Mayotte heeft omsingeld met oorlogsbodems en dat Fran- 2 troepen op het eiland Mayot te landden". Hij voegde eraan toe dat de OAE van oordeel is dat Mayotte integraal deel uit maakt van de Comoren. Op de Comoren is vorig jaar december een referendum ge houden over de vraag of de eilandengroep onder Frans be stuur wil blijven. Alleen het ei land Mayotte wilde dat. Op 6 juli riep president Abadallah eenzijdig de onafhankelijkheid van de eilandengroep uit Frankrijk heeft inmiddels ont kend landingen te hebben uitge- Canada wil conferentie criminaliteit uitstellen OTTAWA (AP) De federale regering van Canada heeft maatregelen getroffen om de conferentie over criminaliteit van de Verenigde Naties ten minste nog dit jaar buiten haar grenzen te houden. Dit in ver band met de wens van de Pales tijnse organisatie PLO om waarnemers te zenden. Van de zijde van de provinciale regering van Ontario en van Canadese joodse leiders en or ganisaties was zware pressie op de federale regering uitgeoefend een PLO-delegatie die de VN-conferentie over de misdaad zou willen bijwonen, de toegang tot Canada te weigeren. Moeilijk radiowerk MET EEN ZEKERE REGELMAAT komen de radioprogramma's voor gastarbeiders in het nieuws. De ene keer klaagt een regering dat de radiovoorlichting voor gastarbeiders misbruikt wordt voor politieke propaganda ten gerieve van de oppositie; een volgende keer klagen instanties in Nederland dat het programma onder druk staat van de machthebbers in het land waar de betreffende gastarbeiders vandaan komen. Ook is het al voorgekomen, dat de buitenlandse presentatoren van het programma klagen dat de verantwoordelijke functionarissen van de NOS hun te weinig ruimte laten. Die functionarissen in Hilversum het programma ressorteert onder de NOS zijn in elk geval niet te benijden. Want het is uitermate moeilijk werk dit radioprogramma, dat bedoeld was en bedoeld is om de gastarbeiders voorlichting te geven over hun rechten en werk in Nederland, in goede banen te houden. Er is meer dan één belanghebbende die het programma graag benut voor wat propagandistische informatie, zo niet voor informatieve propaganda. Waarvoor een NOS-programma evenwel geen ruimte laat en ook geen ruimte mag geven. CONTROLE OP DE GANG VAN ZAKEN kan meestal slechts achteraf plaatsvinden omdat, wanneer het programma uitgezonden wordt in een taal buiten de bekende Westeuropese, de fout pas uitkomt zodra er een instantie gaat klagen. Niet alleen Hilversum zit met dit probleem; de BBC schijnt door het linkse optreden van een Portugese medewerker een paar weken lang vurig propa ganda te hebben gemaakt voor het communistisch kolonelsregime in Lissabon en tegen Soarez! Kwetsbaar als zij en hun achtergebleven gezinsleden soms blijken, zijn de gastarbeiders in Nederland ook niet in eerste instantie de partij die men kan laten beslissen; het bestaande programma gaat er bovendien terecht niet van uit dat het dient om hen in te lichten over wat er in het eigen land gebeurt, maar op de eerste plaats om hen alle voorlichting te geven waaraan ze voor hun wonen en werken in Nederland behoefte hebben. BLIJKT OOK ANDERE INFORMATIE noodzakelijk, dan moet de Nederlandse regering daarvoor buiten de NOS om mogelijkheden scheppen. Ze gaat zich dan wel in een wespennest steken, maar dan is tenminste duidelijk waar de politieke verantwoordelijkheid hiervoor ligt DE BILT. Omdat oceaandepres- Amsterdam sies het weer bij ons beïnvloe- DeBiit den zal er vrij veel wind zijn en blijven de temperaturen ge- Eindhoven matigd. Luchthaven Rotterdam Fronten van deze depressies kun- Twente nen ons bereiken en tijdelijk yi.ssingen regen brengen. S2J2?"* In grote delen van West-Europa Athene is het weer wisselvallig. In de £j!^n0na streken ten noorden van de Al- Bordeaux pen komt veel bewolking voor P^nkfort met nu en dan regen bij gema- cen"v*° tigde temperaturen. In Zuid-Eu- "els,nki ropa is het overwegend droog Ko^nhagen en zonnig met middagtempcra- Lissabon turen tussen de 25 en 35 gra- den. Luxemburg Vooruitzichten voor donderdag: JJadr,d Veranderlijk met middagtem- Maiufrca peraturen van omstreeks 21 Munchen graden. Weersvooruitzichten in cijfers Panjs voor donderdag: Aantal uren J?on* zon: 0 tot 10. Min. temp.: om- Stockholm streeks 14 graden. Max. temp.: wonen omstreeks 21 graden. Kans op casa Bianco een droge periode van minstens istanbod 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog etmaal: 50 pro- TehAvw (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De ministers van landbouw van de negen zijn gisteren in Brussel bijeen ge komen om te proberen het glo baal eens te worden over een programma tot grondige sane ring van de wijnmarkt in de Europese Economische Ge meenschap. De negen minis ters van de EG zoeken het daarbij in de verbetering van de interventie mogelijkheid van de gemeenschap en in een drastische beperking van de produktie, met name van die van tafelwijnen van inferieure kwaliteit. De EG-landbouwministers hebben van de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de gemeenschap, enkele voorstellen op tafel gekregen. De wijnproduktie in de EG is veel groter dan de vraag en om de chaos op de wijnmarkt uit de wereld te helpen zullen vooral Frankrijk en Italië wor den aangesproken. Maar deze landen staan in Brussel zeer scherp tegenover elkaar, nog in april hebben zij samen een wijnoorlog uitgevochten die overigens niet werd beslist De cijfers tonen aan hoe groot de belangen beide landen in de wijnsector hebben: van de 2,6 miljoen hectare grond die in de gemeenschap voor de wijn bouw in gebruik is, ligt 1,3 miljoen hectare in Frankrijk en 1,2 miljoen hectare in Italië. Vijf en zeventig procent van de EG-wijnproduktie omvat tafelwijnen en twintig percent kwaliteitswijnen. De gemeen schap telt twee miljoen wijn boeren en die zullen in de, nazomer voor een reeks rellen in Italië en Frankrijk gaan zorgen als de EG per 1 augus tus geen afdoende regelingen heeft getroffen. De eerste au gustus is een ultimatieve da tum omdat per die datum het nieuwe wijnseizoen begint De landbouwministers gaan zich verder de komende dagen in Brussel beraden over maat regelen tot afbraak van de ge weldige zuivelberg in de ge meenschap. Over maatregelen ter bescherming van dieren te gen allerlei kwalijke fokme- thoden, over sanering van de eiermarkt over beschermende maatregelen voor de champig nonkwekers in de EG (in Ne derland vooral in Limburg, Oost-Brabant en Gelderland) en over maatregelen tegen im port uit China, Taiwan en Hongkong van champignons. Voor ons land is nog van be lang dat de EG bereid is tot steun aan de eierproducenten, die hun produktie vrijwillig beperken. (Van één onzer verslaggevers) Schagen. De politie van onder meer Schagen in Noord-Holland zoekt sinds enige dagen naar een man, die met levensgevaarlijke staven nitro- glycerinezuur rondloopt. Deze staven kunnen bij de geringste schok ontploffen. Zelfs bij lichaam stemperatuur komen ze tot ontlading. De man is afkomstig uit de Zaanstreek. Dezer dagen bracht hij enkele dozen met staven bij het museum van Schagen, maar hij schijnt nog andere dozen bij zich te hebben. Hij vertelde bij het museum, dat hij de dozen tijdens zijn vakantie in de omgeving van de Franse stad Reims opge graven had en hij bracht de staven bij het mu seum, omdat daar de Slag aan de Somme, die tussen medio 1916 en medio 1917 gewoed heeft, herdacht wordt. Volgens deskundigen zijn de staven zo gevaarlijk, dat zij bij een temperatuur van 30 graden ontplof fen. „Houdt iemand ze in zijn hand, dan kunnen ze ook al door de lichaamswarmte exploderen", aldus de beheerder van het Schagense museum. De dozen, die de museumbeheerder ontvangen heeft, zijn intussen door explosiedeskundigen on klaar gemaakt De man, die ongeveer 50 jaar oud is, heeft volgens deze deskundigen enorm veel geluk gehad. Hij schijnt met vijf dozen explosieven vanuit Frankrijk naar Nederland gereden te zijn. Deze „even-over-de-knie" jurk is een ontwerp van de Japanse modeont werpster Hanae Mori. Bedrukt met Chinese bloemen op crêpe in zwart, wit, beige en bruin. Hierbij wordt een bijbehorende tulband gedragen en een brede leren centuur. De ontwerpster hoopt met dit model niet alleen de Japanse maar ook de buitenlandse vrouw te bereiken. Deze groepen zeiden dat de PLO een terroristische organi satie is en dat men aan het terrorisme zou toegeven als men de Palestijnen zou toestaan waarnemers naar de conferentie te sturen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Omdat de po litie in hun ogen te Laks optrad, hebben ongeveer 60 bewoners van de Indische Buurt in Am sterdam gisteravond het recht in eigen hand genomen. Gewa pend met bijlen en ijzeren sta ven deden zij een inval in een pand waar 16 Heli's Angels feestvierden. De leden van deze jeugdbende sloegen terug met fietskettingen. Aan beide kan ten vielen enkele gewonden. De politie moest uiteindelijk met 20 man een eind aan de hevige strijd maken. 6 Heli's Angels werden aangehouden. De rel ontstond toen de feest vierders een luidspreker uit het raam hadden gehangen waaruit keiharde muziek schalde. De buurtbewoners deden bij de po litie aangifte van de overlast waarna enkele agenten erin slaagden het lawaai tot zwijgen te brengen. Toen de Heli's An gels vervolgens gingen urineren op de hoofden van voorbijgan gers zonder dat de agenten op nieuw ingrepen, besloten de buurtbewoners, die al jaren last van de jeugdbende hebben, zelf een eind aan het feest te maken. DEN HAAG Het algemeen bestuur van het Christen Democra tisch Appèl (CDA) wil nu nog geen uitspraak doen over de vraag of het CDA aan een nieuwe regering moet deelnemen. Dat zal afhankelijk zijn van de vervulling van een aantal voorwaarden. Nu is nog niet te overzien hoe het politieke krachtenveld er na de eerstkomende Kamerverkiezingen uit zal zien, aldus het be stuur. Het bestuur is het met de Permanente Program Advies Commissie (PPAC) van het CDA eens, dat de eenheid van het CDA „devies en realiteit" moet zijn bij de komende kabinetsformatie. Het bestuur zegt dit in zijn oordeel over het eerste jaarlijkse advies van de PPAC, dat onlangs is gepubliceerd. De fractievoorzitter van de ARP in de Tweede Kamer, mr. W. Aantjes heeft vorige week laten weten het oneens te zijn met de opvatting van de PAC dat alles ondergeschikt mot zijn aan eenheid binnen het CDA. Het advies van de PPAC is volgens het CDA-bestuur in het algemeen te weinig concreet. Zo mist men een duidelijke standpunt bepaling over de inkomenspolitiek, vooral voor het midden- en kleinbedrijf. Over de grondpolitiek zegt het CDA-bestuur dat het het uitgangs punt afwijst dat de grond in gemeenschapshanden moet komen. Dit standpunt is overigens niet in het PPAC-advies opgenomen. De Amsterdamse politie had gisteravond haar handen vol aan de Heli's Angels.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9