Premier Gandhi doorstond eerste krachtmeting Russen vertrouwden Amerikanen toch niet Britse regering gaat inflatie geheim te lijf NOTA WOONWAGENBELEID „RONDUIT RACISTISCH" VVDM-bestuurders wierven leden onder recruten RECHTER REIST WERELD ROND MICROFOON ONDER STOEL VLUCHTLEIDER Duits onderzoek nazi-vonnissen in Frankrijk Perenoogst valt tegen Zigeunerkoning Petaio: v DINSDAG 22 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 T-shirts met pizza-aroma MIAMI (Rtr) Een firma in Miami in de Ameri kaanse staat Florida is op de markt gekomen met T-shirts en stropdassen die ruiken naar onder an dere smeerohe, bier ans jovis en pizza. Directeur John Gal] ver telde dat het aroma zit in capsules die in het weef sel zijn verwerkt en die de drager alleen maar open hoeft te krassen om de geur te verspreiden. De firma heeft kantoren geo pend in Engeland, Nieuw- Zeeland en Australië. UTRECHT (ANP) Tegen twee bestuurders van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen, de VVDM is gisteravond opnieuw proces-verbaal opgemaakt, omdat zij aan voorlichting en leden werving onder de recruten deden. Al eerder zijn hiervoor VVDM- bestuurders geverbaliseerd. Ditmaal zijn de hoofdbestuurder Harry Bos en de afdelings-be- stuurder Gerard Danen in de Jan van Schaffelaarkazerne in Ermelo door een marechaussee tijdens hun werk aangehouden, omdat zij de kazernecommandant niet hadden laten weten, dat zij zouden komen, aldus de WDM. In de betreffende regeling van het ministerie van Defensie staat, dat een belangenvereniging bij voorkeur in de eerste week van opkomst geen voorlichtingsbijeenkomst moet houden. Volgens de VVDM zijn de recruten nu al weer ruim twee weken in dienst, en was geen sprake van een bijeenkomst, maar van individuele voorlichting. LONDEN (DPA) Een Engelse rechter zal in augustus de halve wereld rondreizen in verband met een schadevergoedingseis van meer dan 120 miljoen gul den die het „Ocean Island" in de Stille Oceaan tegen Enge land heeft ingediend. Hij zal, in het gezelschap van de advocaten van de betrokken partijen, eerst naar Australië gaan, dan naar de Fidji-eilan- den en tenslotte naar het „Ocean Island". Dit vijf vier kante kilometer grote eiland ligt in het zuid-westen van de grote De voormalige bewoners van het eiland beschuldigen Enge land ervan hun woonoord na zeventig jaar intensieve fosfaat- mijnbouw veranderd te hebben in een maanlandschap. De Ba- naba's willen na hun jarenlange evacuatie terugkeren onder de voorwaarde dat zij het hun be loofde geld zullen ontvangen. Weer vijf dagen werken bij Volvo BORN (ANP) Bij Volvo-Born zal met ingang van 11 augustus weer vijf dagen per- week ge werkt worden. Volgens de voor lichtingsdienst van Volvo in Eindhoven ziet men de toekomst optimistischer tegemoet dan een jaar geleden. Eind 1973 werd bij Volvo-Born werktijdverkorting ingevoerd. In 1974 werkte het bedrijf, dat toen nog DAF heette, zestig da gen niet. Ook in 1975 kende Volvo nog geen volle werkweek. Eeuwenoud lichaam in China gevonden PEKING (AFP) De 2140 jaar oude stoffelijke resten van een ambtenaar ten tijde van de Han-dynastie (206 v.C. - 220 n.C.) zijn dit jaar in een graf tombe in de provincie Hoepeh (centraal-China) ontdekt Het lijk, van een ongeveer 50-ja- rige man, bevond zich in de kleinste van drie in elkaar pas sende doodkisten en was onder gedompeld in een donkerrode conserveringsvloeistof. De huid van de dode had zijn elasticiteit behouden en de ge wrichten bleken nog buigbaar te zijn. Het gebit was volledig. Bij de overledene zijn ongeveer 500 voorwerpen gevonden, met name gebruiksartikelen uit brons en bamboe. Voorts aarde werk, koperen munten en zijden kledingstukken. Vrouw valt van gletsjer AOSTA, (AP) De 54-jarige Nederlandse mevrouw Pauline R. Bijlsma uit Amsterdam is zondag in de Westitaliaanse Al pen omgekomen toen zij een val van 30 meter van een gletsjer maakte. Volgens de politie gleed zij uit toen zij met haar echtgenoot aan het wandelen was. Het stof felijk overschot van de vrouw is gisteren door Italiaanse gidsen gevonden. BONN (UPI) De West- duitse justitie is begon nen met het herzien van 1026 vonnissen die na de MEDISCH ONDERZOEK „HARDE KERN" B.-MEINHOF STUTTGART (AFP) De rechtbank in Stuttgart heeft de eis van de verdedigers van de „harde kern" van de Baader- Meinhof groep ingewilligd de vier verdachten te onderwer pen aan een nieuw medisch on derzoek. De verdediging had geklaagd dat de gezondheid van de ver dachten hen niet in staat stelde het proces naar behoren te vol gen. De rechtbank heeft vijf dokters aangewezen van wie de namen niet bekend gemaakt zijn, onder hen zijn twee inter nisten. De enige deskundige die tot nog toe bij het proces toegelaten is, dokter Helmut Henk, verklaar de drie weken geleden dat de verdachten best in staat waren het proces te volgen. Henk is de arts van de gevangenis van Stuttgart-Stamheim. Tweede Wereldoorlog door Franse rechtbanken zijn uitgesproken over Duitse oorlogsmisdadi gers. De bedoeling is na te gaan of er in de Bondsrepubliek leven die aan gevangenis zijn ont komen. Tot februari van dit jaar be stond er een wet die door Fran krijk in 1955 aan Duitsland was opgelegd en die de Westduitse rechtbanken verbood een Duit ser die eerder in Frankrijk we gens oorlogsmisdaden was ver oordeeld, nog eens te berechten. De Fransen hoopten zo te voor komen dat Duitse rechtbanken Franse vonnissen zouden ver lichten. In de praktijk pakte het anders uit. Nazi's die bij verstek in Frankrijk hadden terechtge staan, doken op in Duitsland, waar de justitie niet kon ingrij pen omdat iemand niet voor een misdaad kon worden veroor deeld waarvoor hij al in Fran krijk was berecht. Het onderzoek van de Westduit se justitie is mogelijk geworden door een nieuw verdrag met Frankrijk dat in februari is tot stand gekomen. Op de wantoestand was de aan dacht gevestigd door Beate Klarsfeld, een Duitse die is ge trouwd met een Franse Jood en die heeft gedemonstreerd tegen gevallen van ex-nazi's die in Frankrijk oorlogsmisdaden had den begaan en zich achter het verdrag van 1955 in Duitsland verscholen. DEN HAAG (ANP) Volgens een eerste taxatie zal de Neder landse appeloogst dit jaar 495 miljoen kilo bedragen, waarvan 400 miljoen bestemd zal zijn voor verhandeling; de pere noogst 53 miljoen kilo, waarvan 45 miljoen voor verhandeling. De oogst 1974 bedroeg, volgens in november van dat jaar ge maakte ramingen, 475 miljoen kilo appelen en 150 miljoen kilo pieren. De werkelijke perenoogst is echter vermoedelijk nog tien miljoen kilo groter geweest. Het komt er op neer dat de nu verwachte perenoogst slechts een derde zal zijn van die van vorig jaar. HOUSTON/MOSKOU (DPA/Rtr) Voor het begin van de gemeenschappelijke ruimtevlucht van de Sowjetrussische Sojoez en de Amerikaanse Apollo heeft een Amerikaanse vluchtleider de pijnlijke erva ring opgedaan dat het „nieuwe tijdperk" in de samenwerking tussen de twee supermogendheden nog bepaald niet begonnen is. Toen de vluchtleider op het grondstation in Kalinin grad zijn stoel wilde verschuiven, trok hij een kabel uit de vloer waaraan een onder de stoel vastgemaakte microfoon vastzat. Een collega van de Amerikaan die vanwege de politie ke implicaties van het voorval ongenoemd wil blijven, vertelde dat de in verlegenheid gebbrachte Russen het voorval „verklaarden" met de woorden dat het ging om een reservemicrofoon voor het geval de recht streekse verbinding zou uitvallen. Nog uit een ander voorval heb ben de Amerikanen de conclu sie getrokken dat het „nieuwe hoofdstuk" vele bladzijden telt. Houston had Kaliningrad da genlang verzocht een handca mera te gebruiken voor de voor genomen opnamen van de apol- lo vanuit het Sojoez-venster. Hoewel de Russische buiten boordcamera van de Sojoez niet functioneerde, waren tijdens de gemenschappelijke vlucht altijd beelden te zien van het Sowje trussische ruimteschip vanuit het Apollovenster. De Russen wezen de Amerikaanse aan drang af met het argument dat hun kosmonauten het te druk hadden. Dit ergerde het controlecentrum in Houston, dat het vluchtplan van de kosmonauten in bijzon derheden kende. In tegenstelling tot de Apollo werden de belang rijkste functies in de Sojoez vanuit het grondstation in Mos kou geregeld. De Sowjet-kosmonauten Alexei Leonov en Valeri Koebasov zijn gisteren intussen veilig geland op de steppen van Centraal- Azie. Partijsecretaris Leonid Breznew verklaarde in een gelukstele gram na de volmaakte landing in een wolk van stof, dat de vlucht van de ruimteschepen Sojoez en Apollo „een belangrij ke stap" betekende in de ont wikkeling van de Russisch-Ame- rikaanse wetenschappelijke en technische samenwerking. Het telegram was mede ondertekend door president Podgorny en premier Kosygin. „De geslaagde voltooiing van de vlucht opent nieuwe vooruit zichten op gemeenschappelijk werk van verschillende landen in de vreedzame verkenning van het-heelal", aldus Breznews tele gram. Toen de geschroeide capsule met beide kosmonauten aan boord precies op het vastgestel- AMSTERDAM (ANP) Zigeuner- koning Ko Petaio heeft het plan van het Europees Gerechtshof een uitspraak te verkrijgen over de effectuering van de rechten van de mens voor het zigeunervolk. Hij schrijft dit aan de leden van de Tweede Kamer in een brief waarin hij de nota Woonwagenbeleid vol strekt onaanvaardbaar voor de zi geuners en woonwagenbewoners noemt. Volgens Petaio bestaan de veranderde uit gangspunten voornamelijk uit de overwe ging, dat het om financiële redenen gewenst zou zijn woonwagenbewoners en zigeuners een aantal rechten te geven en plichten op te leggen waardoor zij volledig beknot zou den worden in hun vrijheid. Petaio noemt de paragraaf over de zigeuners in de nota „ronduit racistisch" en „herinnering oproe pend aan de nazitijd." Hij schrijft: „Ik ben niet bereid mee te werken aan het verjagen en afmaken van de Europese zigeuners." Hij vraagt tenslotte de leden van de Tweede Kamer zich diepgaand te bezinnen over de uitgangspunten van de nota Woonwagenbe leid „opdat u niet voor de tweede maal binnen zeven jaar een groepering uit de Nederlandse samenleving dupeert door haar te discrimineren, brodeloos te maken, vogel vrij te verklaren en van haar vrijheid te beroven." Na de landing zetten beide Russische astronauten hun handtekeningen op de Sojoez. NEW DELHI (AP) De regering van premier Indira Gandhi heeft gisteren een eerste krachtmeting door staan in beide huizen van het Indiase parlement, dat voor het eerst bijeen was sinds de afkondiging van de noodtoestand en de opheffing van een aantal burgerlijke vrijheden. De regering wil deze week de instemming van het parlement verwerven met de door haar getroffen noodmaatregelen. De n iet-communistische leiders van de oppositie zitten sinds de af kondiging van de noodtoestand in de gevangenis, zodat het par lement in een samenstelling bij een was die nog nooit was ver toond sinds India onafhankelijk werd. Beide huizen stemden maandag met grote meerderheid voor op schorting van de normale proce dures en snelle afhandeling van zaken tijdens de ene week dat men in vergadering bijeen is. De Congres Partij van mevrouw Gandhi toonde haar traditionele kracht en won de stemming over de procédures in het La gerhuis met 301-76, in het Ho gerhuis met 147 tegen 32 stem men. Vandaag zal waarschijn lijk worden gestemd over de invoering van de noodtoestand zelf. Deze werd op 26 juni afgekon digd per presidentieel decreet en luidde een ongekende actie in tegen de niet-communistische oppositie. Hoewel mevrouw Gandhi de debatten in het parle ment volgde heeft zij haar stem niet kunnen uitbrengen, aange zien haar dit door het hoog is verboden zolang haar beroep loopt tegen een vonnis van een lagere rechtbank die haar schul dig bevond aan illegale praktij ken tijdens de verkiezingscam pagne van 1971. Wordt dit von nis bevestigd dan verliest me vrouw Gandhi haar zetel in het parlement. Mevrouw Indira Ghandhi betrad rustig het parlementsge bouw, waar deze week de door haar regering afgekondig de noodtoestand besproken wordt. brengen de strikte prijsbeheersing die nu al van kracht is, te versterken", zo verklaarde Healey verder. Toen hem gevraagd werd te onthullen op welke wijze de regering haar programma dacht op te leggen en welke straffen overtreders te wachten staan, zei Healey: „Hiertoe zijn reeds wetten voor bereid, maar er zijn nog enkele technische details die wellicht herzieningen in de ontwerpen nodig zullen maken". Deze verklaring leidde tot een scherpe interruptie van mevrouw Margaret Thatcher, de leider van de Conservatieven, die de weigering van de rege ring om haar volledige programma te onthullen „een belediging voor het parlement" noemde, en zei dat „de regering met werkelijk weet wat ze gaat doen". Zij diende ook een motie van afkeuring in, omdat de regering in haar voorstel niet had voorzien in een beperking van de overheidsuitgaven. Maar Healey deed de bezwaren van mevrouw Thatcher af als „frivool geleuter". Het Russische volk leefde geëmotioneerd mee met de thuiskomst van de Sojoez. Enkelen applaudisseerden toen de landing slaagde. de tijdstip was neergekomen, hadden Leonov en Koebasov zes dagen in de ruimte doorge bracht, waarvan twee „ge meerd" aan de Apollo en zijn bemanning van drie. De Sowjetrussische ruimtege- leerden waren bijkans buiten zinnen door het welslagen van de opdracht. Miljoenen Russen kregen eindelijk weer iets van het ruimtevaartprogramma van hun land te zien doordat de landing van de capsule recht streeks op de televisie werd uit gezonden. Nog wat onzeker op de benen verklaarden Koebasov en Leo nov in een boodschap aan Brez new, dat ze weer klaarstonden om andere opdrachten voor het vaderland uit te voeren. De plaats waar de capsule van de Sojoez neerkwam was niet helemaal de gewenste. Hoewel het fraai weer was stond er toch een wind die sterk genoeg bleek om de twee kosmonauten tien kilometer ver van de „cirkel" te Toen de kosmonauten in Cen- traal-Azië op de wereld terug keerden sliep de bemanning van de tot donderdag m de ruimte blijvende Apollo Het ruimte schip bevond zich toen zowat boven Tokio. Gewekt door Houston om het heuglijke feit te horen, zei commandant Thomas Stafford: „Heel mooi. Erg blij te horen dat alles goed is gegaan. Stuur ze onze beste wensen". LONDEN (AP) De loon- en prijsbe- perkingen van de Britse Labour rege ring zullen tegen het begin van volgend jaar leiden tot een aanzienlijke vermin dering van de Engelse inflatie, zo heeft minister van financiën Denis Healey gisteren voorspeld. De minister weigerde echter in te gaan op de eis van leden van alle partijen in het Lagerhuis om duidelijk te maken hoe de regering precies van plan is de loonsverhogingen te beperken tot zes pond per week voor degenen die tot 8.500 pond per jaar verdienen. „De volledige uitwerking van het loonbeleid zal pas aan het begin van volgend jaar gevoeld worden. Ik verwacht dan een drama tische daling in het inflatie percentage", aldus Healey in het Lagerhuis. Op het ogenblik bedraagt de Britse inflatie 26,1 procent per jaar. „De rege ring zal zich ook bezinnen op wat er gedaan kan worden om zonder de economie in gevaar te

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7