Voorhout massaal aan de wandel HET IS EEN BEETJE TE RUSTIG OP DE NIEUWKOOPSE PLAS Een kwart eeuw openen en sluiten BLOMMENDAAL GEWIPT IN EERSTE RONDE BADGASTENTOERNOOI Favorieten maken plaatsing waar Bettine Vriesekoop uit Hazers- woude als derde geplaatst DINSDAG 22 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Ik schreef vorige week al over het plassendorp Nieuwkoop. Dat er daar nogal wat oudere men sen wonen die het hele maal niet zo leuk vinden dat er steeds meer toe risten komen naar deze gezellige plaats, waar het vroeger een oase van rust was. Maar gisteren sprak ik met een oude Nieuwkoper die heel wat anders beweerde. De Nieuwkopers kennen hem als de „oude Tij sterman". Hij is tachtig jaar maar hij kan zijn mondje nog heel goed roeren, zo merkte ik wel. Hij vertelde mij onder meer dat het wat hem betreft nog wel heel wat drukker mag worden in Nieuwkoop en dan speciaal op de plas. Want Tijsterman heeft een rondvaartboot en die vaart maar zeer sporadisch uit Gisteren toen ik er rond elf uur een kijkje ging nemen lag de boot leeg langs de kade. En pas om drie uur zou er weer een rondvaart zijn. Dat ver baasde mij wel, want aan de Kaag en op de Braassem va ren de rondvaartboten af en aan. Tot aan de nok gevuld. Maar in Nieuwkoop was het erg rustig op het water. En dat gaat deze oude man die nog graag hard werkt en daarom ook zelf de kaptein is op de rondvaartboot, erg aan het hart. Hij wilde er liever maar niet over praten. „Er wordt al zoveel negatiefs over Nieuw koop geschreven", zei hij. Dat is niet goed voor de recreatie. Dan blijven de mensen weg." Ik herinnerde hem nog even aan mijn verhaal van vorige week waarin ik schreef dat er nogal wat Nieuwkopers zijn die het dorp liever rustig hou den. De getaande kaptein zei me daarover: „Dat zijn alleen de mensen die hier van buiten zijn komen wonen. Die denken alleen in hun eigen straatje. Maar ze vergeten dat Nieuw koop van de recreatie moet leven. Dat is de kurk waarop het dorp drijft." Ja, er is toch iets mis aan Nieuwkoop. In de straten is het er nog gezellig druk, maar ik schrok toen ik vanaf de aanlegsteiger in de jachthaven over de grote plas keek. Ik zag misschien tien zeilboten, meer niet. En dat op een dag als gisteren. Dan zou het toch top- druk moeten zijn. Maar in dat half uur dat ik daar heb staan kijken zag ik niet één boot de jachthaven in of uit gaan. De die zich in de bevonden zaten en aan boord van weinige jachthaven hun schip. Ik miste de echte bedrijvig heid. Die je wel vindt op bij voorbeeld de Kagerplassen. Ik mistte ook de gezelligheid. Geen drukte op terrasjes langs het water. Geen gezellig mu ziekje of ravottende kinderen. weinig leven in de brouwerij. Ik sprak daar nog over met de heer Matzinger van de Nieuw- koopse watersportvereniging, die mij vorige week nog vertel de dat wat hem betreft de Nieuwkoopseplas rustig mag blijven. Maar zoals de plas er gisteren bij lag vond ook hij een tegenvaller. „Zo rustig hoeft het nu ook weer niet", zei hij. Dit hebben we nog niet eerder meegemaakt. Dat je eind juli met prachtig zomer weer nauwelijks iemand op het water ziet." In Nieuwkoop wordt er gegist over de oorzaken. Het zou voor de bezitters van de be scheiden bootjes te duur zijn om in Nieuwkoop even een dagje aan te leggen. De liggel den zouden in vergelijking met andere plaatsen abnormaal hoog zijn. En de bestraffende vinger wordt ook opgeheven tegen de middenstand. En dan speciaal de gelegenheden waar de watersporter zijn vertier zou moeten kunnen vinden. Want waar in Nieuwkoop kan men gezellig dansen? Waar trekt de jeugd en ook de oude ren 's avonds graag naar toe? Wat dat betreft zit deze water sportplaats vrij slecht in haar accommodaties. Maar mensen als „oude Tijsterman" en Mat zinger hebben de moed nog niet opgegeven. „We weten niet hoe we op korte termijn verbetering m deze situatie kunnen brengen", zeggen ze, „maar de wind zal keren." Rondvaartbootkapitein Tijsterman: „Alleen de mensen die van buiten komen zeggen dat het hier rustig moet blijven. Ze denken alleen in hun eigen straatje. Ze vergeten dat Nieuwkoop van de recreatie moet leven. Dat is de kurk waarop het dorp drijft." Nieuwveense offert vakantie op voor eenzame eendjes De Nieuwveense mevrouw Rawie wil dit jaar desnoods haar vakantie er voor opof feren om de jonge eendjes die ze een paar weken geleden redde uit de klauwen van een paar hongerige zwerfkatten, te verzor gen tot deze sterk en gezond genoeg zijn om weer op eigen benen te staan. De sympathieke „kunstmoeder" vertelde mij gisteren het de normaalste zaak van de wereld te vinden om haar vakantie naar Spanje zonodig voorlopig maar op de lange baan te schuiven om voor haar kroost te kunnen zorgen. „Ik heb die taak nu eenmaal op me genomen en dan wil ik het goed doen ook. Op vakantie gaan en deze eendjes aan hun lot overlaten is wel het laatste dat ik zou doen. Ze blijven hier net zo lang tot ze kunnen vliegen". Mevrouw Rawie vond een paar weken geleden in de nieuwbouw vier pas geboren eendjes, waarvan de moeder op de vlucht was gegaan voor een paar katten en daarna niet meer was terug gekomen. „Dat vond ik zo zielig dat ik het niet over mijn hart kon verkrijgen de vier daar te laten met de kans opgege ten te worden door katten of ratten. Twee van de vier eendjes stierven nog geen dag later. Maar de andere twee, ze worden Kwik en Kwak genoemd, maken het momenteel voortreffelijk bij hun tweede moeder, die zelf een oude keukentafel vertim merde om Kwik en Kwak in haar tuin aan het Jan van Blankenpad „volledig pension" te kunnen geven. Mevrouw Rawie zei mij: „Zodra ze kunnen vliegen krijgen ze hun vrijheid terug. Dan zet ik ze voor mijn huis in de sloot. Natuurlijk hoop ik wel dat ze bij mij in de buurt blijven. Dan kan ik tenminste een oogje in het zeil houden". Met fe, ff Herman op stap Zo'n slordige 500 Voorhouters hebben gisteravond op ontspannen wijze de spits afgebeten van de Eerste Voorhoutse Vierdaagse, georganiseerd door de Oranjevereniging in samenwerking met de Stichting Jeugdraad Voorhout. Een opkomst die niemand had verwacht en die waarschijnlijk wel een gevolg zal geweest zijn van het voortreffelijke wandel weer. Maar wie gisteravond inschreef is eigenlijk verplicht om ook de komende drie avonden nog even de pas er in te zetten. Mooi weer of niet. Gisteravond werd er acht kilometer gelopen. Vanaf 't Hok ging het richting Soldaatje waarna via de Lcidscvaart en de Noord - wijkerhoekbrug weer richting startpunt werd gelopen. Er waren vooral veel jeugdige deelnemers. En er was slechts één uitvaller. Die had de verkeerde schoenen aangetrokken en moest al snel de strijd staken. Jeugdraad-voor zitter G. v.d. Berg, die op de fiets het parcours controleerde, gaf de uitvaller een lift. Overigens verlopen ook de andere Voorhoutse vakantie-evene menten als een trein. V.d. Berg: „Bij elk onderdeel kunnen we steeds op zo'n 150 tot 200 deelnemers rekenen. 1975 is voor ons tot nu toe een topjaar". Lange rijen Voorhouters gisteravond aan de wandel. Willem de Vogel: ,,Als ik de zin zou moe ten doen van de automobilis ten gaat die brug nooit om-, hoog". Terwijl veel an deren het in de zomermaanden op hun werk wat rustiger aan kun nen doen draaien de brug wachters op dit moment op volle toeren. Want het is druk op het water. Dit jaar nog meer dan vorig jaar. Giste ren ben ik nog even gaan kijken bij de Aardamse- brug in Ter Aar, waar langs de scheepjes komen die richting Vin- keveenseplas of Reeuwijkseplas gaan. En ik zag dat chef brugwachter Willem de Vogel het zo druk had als een klein baasje. Zijn werk deed mij een beetje denken aan de och tendgymnastiek. En openen en sluiten en openen en sluiten. Hij bevestigde mijn indruk dat steeds meer mensen zich over het water gaan verplaatsen in ruil voor een benauwde rit op de eivolle ver keerswegen. Terwijl hij in de nor male maanden „zijn" brug gemiddeld per dag zo'n vijftien keer opent en sluit zit hij dezer dagen wel eens tegen de zestig keer aan. Hij vindt het niet erg. „Want", zegt hij, „aan stilzitten heb ik een hekel. Ik heb liever wat om handen" Maar er zit ook een keerzijde aan de me daille. Want hoe meer de brug open en dicht gaat hoe meer keer het scheepvaart en wegverkeer wordt stopgezet. „Dat is momenteel het moei lijke van ons vak", zei Willem de Vogel mij. Vroeger deed niemand moeilijk. Dan nam men het op de koop toe dat men een paar keer per dag voor een open of gesloten brug moest wachten. Maar nu de brug veel meer keer in werking is roept dat weieens weer standen op". „Als ik de zin zou moeten doen van de automobilisten dan gaat die brug nooit omhoog. En als het aan de eigenaars van jachten en zeilsche pen lag dan bleef de brug altijd open. Ik moet de gulden mid denweg zien te vin den. Zorgen dat iede reen het naar zijn zin heeft. En ik mag wel zeggen dat me dat aardig lukt. Boze mensen zie ik hier niet". Willem de Vogel viert dit seizoen zijn brug wachtersjubileum. In Ter Aar bediende hij 25 jaar de Aardamse- brug. „Ik hou het hier nog wel even vol", zei hij mij. „De mensen denken altijd dat wij ons zitten te vervelen in dat kleine hokje. Maar ik heb het hier knus inge richt. En rond me is van alles te beleven. Er gaat zich steeds meer op het water af spelen. En waarom zou ik dan wat an ders gaan doen?" Van onze tennismedewerker Noordwijk - Het Internationale Badgasten Ten nis Toernooi te Noordwijk is van start gegaan. Er worden een A-, B- en C-toernooi gespeeld. De deelname aan elk van deze afdelingen is niet alleen erg groot, maar ook bijzonder sterk. In A is de Pers Akbari favoriet. Als tweede is de Hagenaar Marian Laudin geplaatst. Hem vol gen als derde resp. vierde Nick Fleury en Jan Hordijk. Aangezien de deelname van een aantal spelers en speelsters, onder wie enige buitenlan ders, nog niet geheel zeker is, heeft het wedstrijd- comité de plaatsing van de dames en de dubbel spelen nog niet bekend gemaakt. Vandaag zullen de eerste A-spelers in actie komen. In B is de eerste ronde al achter de rug. Hierbij vond direkt een daverende verrassing plaats. Ronald Blommendaal, vorig jaar nog winnaar in B en nu als eerste geplaatst, moest reeds in de eerste partij zijn meerdere erkennen in de Duit ser Marx. Blommendaal, die niet de top van zijn kunnen bereikte, kwam vaak net een pas te kort om zijn eigen aanvallen af te ronden of de volley's van zijn tegenstander, die steeds zijn aanvallen goed voorbereidde, te retourneren. Na twee spannende en gelijkopgaande sets moest Blommendaal met 4—6 5—7 de eer aan Marx laten. Als runner up is hier Ronald Copper geplaatst. De derde geplaatste Louk Klippel behaalde een zeer eenvoudige overwinning op R. Fensky: 6—1 6—1. Vierde op de lijst is Frits Don, evenals Copper en Klippel uit Den Haag afkomstig. Bij de dames in B zijn achtereenvolgens ge plaatst Annette van de Mey, Guusje Wolf, Yvette Wolderink en Ineke van der Meer, die in de afgelopen weken al drie B-toernooien in de Leidse regio op haar naam bracht. Geboeid keken gisteren de talrijke toeschouwers naar de leuke wedstrijd tussen Reiner Rasch en Marinus Brooshooft. Vooral in de eerste set speelde de Duitser erg sterk en kreeg Marinus weinig kans, maar allengs werd hij sterker en kon hij meer druk gaan uitoefenen, waardoor hij toch nog in drie sets won: 2—6 6—3 6—3. Tennistoernooi Alkemade: Oude Wetering Bij de open tenniskampioen schappen van Alkemade die deze week in Oude Wetering worden gehouden zijn alle favorieten nog in de strijd. Uitslagen heren enkel C: M. de BakkerL. van Tongeren 64, 61; S. WalenkampJ. v.d. Berg 1—6 1—6; D. Beel- en—E. Fortanier 7—7, 62; J. BoersR. de Bakker 0—6, 26; R. v. LeeuwenH. v. Veen 4—6, 6—1, 2—6; J. v. VlietN. Ruigrok 64, 75; H. v. TongerenJ. v. Berkel 6—3, 61; H. Wegkamp—P. Driessen 6—4, 46, 6-1. Dames enkel C: E. Mun- z—M. Droog 2—6, 1—6; C. ApolC. Pauw 46, 6—2, 6—3. Heren enkel D: E. Rooder- kerkP. Goudbergen 6—1, 6—2; H. v. Doo- renmalen—C. v.d. Rui ten 1—6, 2—6; M. de GrootC. de Jong 06, 36; S. BakkerL. Ho- gervorst 6—3, 64; P. v.d. EgmondH. Pareira 46, 26; A. v.d. Drie- I—W. Rietdijk 6—3, 60; E. JespersJ. v. Veen 6—3, 6—4. Dames enkel D: J. Parie ra—M. Veen 6—1, 6—1; P. RegoorW. Bakker 3-6, 1-6; M. Brink- sL. Smits 46, 3—6; B. ArbmanM. Heems kerk 3—6, 06. Bij strijd Europese jeugdtitel tafeltennis HAZERSWOUDE/LUXEM- BURG De Hazerswoudse Bettine Vriesekoop zal binnen kort meedoen aan de Europe se kampioenschappen tafelten nis voor kadetten (jeugdspe lers tot en met veertien jaar). Vrijdag vertrekt de dertienja rige naar de Joegoslavische stad Zagreb, samen met vijf nelux-kampioene), is als eerste geplaatst. Het afgelopen weekend deed de Avanti-speelster (zij is na tionaal kampioen bij de meis jes-pupillen) van zich spreken tijdens de internationale wed strijden in Luxemburg, een laatste wapenschouw voor de E.K. Zij maakte daar aller eerst deel uit van het Oranje ste en Blanckart, van Aloysius uit Zeeuws-Vlaanderen, legde beslag op de tweede plek. Grootse verrassing bood even wel het toernooi voor speel sters tot en met 21 jaar. Betti ne, de dertienjarige, verraste vriend en vijand door ook hier als winnares achter de tafel andere jongens en meisjes plus begeleiding, om op 11 au gustus naar haar woonplaats terug te keren. De organisato ren van de Europese titelstrijd hebben Bettine overigens op team en hielp er via drie over winningen aan mee dat Neder land de Luxemburgse kadet ten met 8—1 versloeg. De wed strijd Nederland—Hessen werd ingekort (uitslag 51); vandaan te komen. Zij ver sloeg in de kwartfinale de Oostenrijkse Bogner (een lid van de seniorenploeg van dat land). In de halve eindstrijd klopte ze de Westduitse Traut- sters een derde plaats toege dacht. Het Belgische meisje Verachtert, dat tijdens de laatst gehouden Benelux-kam- pioenschappen van het Ha zerswoudse meisje, dat lid is van Avanti, klop kreeg (Betti ne veroverde toen de titel „Be- zeges eveneens ongeslagen. In het individuele kadetten- toernooi, met speelsters uit Luxemburg, Oostenrijk, Zwit serland, West-Duitsland en Ne derland, werd hét een comple te vaderlandse zege. Immers. Bettine Vriesekoop werd eer met senior-ervaring). In de fi nale tenslotte klopte Bettine het meisje Locher uit Saar- brücken. Avanti was overigens met twee leden van de partij, want Peter Groot streed met wisselend succes op het jon gensfront mee.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5