Inspanningen van poloteam wreekten zich tegen Italië Cali: Zwemmen sport voor beter bedeelden Pers eerste geplaatst AMERIKA REKENT OP RECORD „GOLF" ZEILERS VOLLEBREGT VOORAAN IN KINGSTON „SILVERSTONE" WIL EEN REGEIJNG VOOR AFGEBROKEN RACES Sportwereld IN DRAMATISCHE WEDSTRIJD Zoetemelk komt naar Wateringen In Badgastentoernooi 975 DINSDAG 22 JULI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 11 In een van de wedstrijden die gisteren gespeeld werden verrast de Roemeen Rus Viorel de Australische doelman. Mart Bras schoot in de wedstrijd tegen Italië veel, maar onzuiver. (Van onze speciale verslagge ver) CALI Ivo Trumbic, wiens bevelen de hele wedstrijd als zweepslagen over het water hadden geklonken was aan het eind, toen de roulette van het geluk uiteindelijk toch nog op een voor Italië geluk kig nummer was blijven stil staan, ineens verdwenen. Doodvermoeid kropen zijn jongens op de kant, kwaad op de scheidsrechter en leeglo pend van teleurstelling. De voorsprong van 3-2 na de der de periode was uiteindelijk net niet voldoende geweest. In het laatste kwart wreekten zich de inspanningen in de ontmoetin gen tegen Canada en Mexico. Twee fouten, die een fitte ploeg nooit zou hebben begaan en doelman Kroon, die tevoren vaak in zijn eentje de Italiaanse storm had doorstaan, was verslagen. Doorslaggevende fac tor is achteraf bezien waarschijnlijk geweest, dat Nederland voor de grote krachtmetingen over te weinig inzet bare wisselspelers beschikt Toen een maal Rick Toonen, die een uitgespro ken off-day had, was vervangen door Andy Hoepelman was de koek op. Met luide schreeuwen probeerde Trumbic Hans van Zeeland, die in de aanval veruit de hardste klappen had moeten verduren op te jutten. Hij kon niet anders, want de tweeman die nog op de bank zaten: Piet de Zwarte en Dick Nieuwenhuizen zijn bij de grote wed strijden - waarvan Nederland er nog een aantal tegoed heeft - nauwelijks te gebruiken. Van Zeeland werkte voor wat hij waard was, maar juist hij was het die de fout maakte die de wedstrijd besliste. Nederland stond met 3-2 voor en had een man meer in het water, toen Italië een uitval probeerde. Van Zeeland aarzelde, zwom naar een man en liet d'Angelo met de bal in de hand ongehinderd oprukken. Drama Tegen diens schot was zelfs de weder om uitblinkende doelman Kroon niet bestand. Het drama was compleet toen Buunk er even later uit moest en Ghibellini voor 3-4 zorgde. Een resultaat, dat op hoogst onbevre digende wijze tot stand kwam, maar daarom niet onverdiend was. Italië miste onder meer twee strafworpen en buitte tweemaal een meerderheid van zeven tegen zes niet uit Nico Landeweert, de grote schutter in de ontmoeting tegen Mexico - hij scoorde zondagavond vier keer - kwam er tegen de ervaren Italianen niet aan te pas. Mart Bras schoot veel, maar weinig zuiver. Hij scoorde alleen tweemaal uit strafworpen en beukte voor de rest driemaal tegen de paal. Gijs Stroboer, Tonny Buunk en inval ler Andy Hoepelman deden hun uiter ste best, maar de slechte vorm van Rik Toonen en de vermoeidheid van Hans van Zeeland verhinderden het team tot een totaal-prestatie te komen gelijk aan die tegen Mexico. Toen nog was de wil om te werken, om zich voor elkaar op te offeren goed voor een plaats in de finaleronde de basis van Nederlands succes. Balver- hes in de aanval werd door de verde diging gecompenseerd en toen doel man Kroon en zijn mannen eenmaal de moeilijke openingsfase zonder kleerscheuren waren doorgekomen, werden de lijnen, waarlangs de aan vallen werden opgezet, steeds gaver. Het teamwerk prevaleerde. Stroboer, Toonen, Buunk, Van Zeeland en Lan- deweerd zwoegden van het begin tot het einde. Alleen Bras, die niet steeds het hoge tempo, dat vereist was om de technisch bekwame Mexicanen on der druk te houden, kon opbrengen werd voor korte tijd uitgewisseld voor Andy Hoepelman. Een doelpunt van Bras leidde de 'pe riode Landeweerd' in. De Nederlandse lichtgewicht startte zijn produktie met een schot in de korte hoek en maakte halverwege de derde periode van een voorzet van Toonen een effectvolle doorslagbal. In het begin van de vier de periode, toen de toestand kritiek dreigde te worden, rondde hij een briljante solo af met een stootbal en tenslotte zwom hij zich in de slotfase bij numerieke meerderheid nogmaals vrij om uit te halen voor een ferm 'afstandsschot. Na de zegeroes volgde de teleurstel ling in het duel met de Italianen. De nederlaag telt alvast mee voor de fina leronde. Het ergste is dat het team een morele dreun kreeg. "Je moet er niet aan denken dat je morgen weer het water in moet", aldus Evert Kroon. Maar toen die opdoffer verwerkt moest worden, was coach Trumbic verdwenen. Het scoreverloop tegen Italië was: De Magi- stris 0-1, Santé Marsili 0-2, (strafworp). Bras 1-2 (strafworp). Van Zeeland 2-2, Bras 3-2 (strafworp) D'Angelo 3-3, Ghibellini 3-4 (1- 6). Overige uitslagen. Joego Slavië-West Duits land 9-7, Verenigde Staten-Iran 14-1, Roe menië-Australië 9-5. (Van onze speciale verslaggever) CALI Zwemmen is een sort voor de beter bedeelden in onze maatschappij. In Nederland zou men zoiets niet zeg gen Daar vormen de beoefenaars een doorsnee van de maatschappij. Maar hier in Cali, waar de scheidslijn tussen dood-arm en puissant-rijk messcherp is getrokken, dringt die conclusie zich on weerstaanbaar op. Zwemmers en zwem sters zijn - op een enkele uitzondering na blank, blond, weldoorvoed en verzekerd van een goede toekomst. Wie zich in het land van president Lopez Michel- sen daarmee op enigerlei wijze kan identificeren, zit op de tribunes (bij de langdradige opening nog altijd zo'n zestigduizend), beschermd door de ge wapende macht, de rest probeert vanuit het ge boomte dat de stadions omzoomt mee te kijken of praktiseert gewoon het leven van alle dag. Desondanks is Cali er trots op de wereldkam pioenschappen te mogen organiseren. Men rekent er op in het buitenland bekendheid te krijgen, waardoor de toeristen in stromen naar de inder daad wonderschone Cauca-Vallei zullen komen. Dat de stad zich bij dat vertoon van gastvrijheid financieel dreigt te vertillen, is van minder belang. De spreekkoren van protesterende studenten bij de openings ceremonie werden ruimschoots over stemd door het applaus van de symphatisanten met de wereldkampioenschappen. Er is voor het standpunt van laatstgenoemden wat te zeggen. Cali is als gevolg van de Pan-Ameri- kaanse spelen van vier jaar geleden toegerust met de modernste sport-installaties, die men zich kan wensen en die grotendeels ongebruikt stonden. Zo ook de drie zwemstadions met bassins van 50 bij 25 meter, die geen enkele stad in Nederland zich zou kunnen veroorloven. Er behoefde er slechts een te worden bijgebouwd: het universiteitsbad, dat geheel bestemd is voor de waterpolo-weds tri j- Wat de financiën betreft heeft het organisatie-co mité bekwaam gebruik gemaakt van de concurren- tie-strijd, die badpakkenfirma's en televisiemaat schappijen voeren om de wereldmarkt te verove ren. Volgens de begroting wordt 93 procent van de organisatiekosten er door betaald. Het is de vraag of Cali inderdaad de publiciteit krijgt, die het wenst. Een Duitse journalist gaat oordeelsbevestigend rond om te vernemen wat en hoeveel er bij elke deelnemende ploeg nu wel gestolen is. Oostduitse trainers werden bij een razzia in de binnenstad opgepikt en moesten hun zakken binnenstebuiten keren. Journalisten wer den bij het betreden van de perstribunes gefouil leerd. Zulke zaken dragen niet bij tot het verbrei den van de goede naam van Columbia in het buitenland. Sitters als deelnemer aangekondigd De organisatie zag in Bert Sitters een deelnemer. De naam van de coach komt voor in de series voor de 100 meter vrije slag. (Van onze speciale verslaggever) CALI Vandaag (of liever van nacht) barst het zwemgeweld los van het tweede wereldkam pioenschap. Bert Sitters, de Ne derlandse coach die door één of andere practical joker is onder gebracht op de 100 meter vrije slag van het officieel program ma in dezelfde serie als de Ame rikaanse kampioen Andy Coan, weet: „Alle jongens en meisjes gaan hier hun beste tijden zwemmen". De Amerikanen en Oostduitsers mikken hoger. De derde confrontatie tussen deze beide grootmachten moet een vloed aan we reldrecords opleveren. Niet omdat een wereldrecord een doel op zichzelf zou zijn, maar omdat het een noodzakelijk bijprodukt is van het streven om 's we relds eerste zwemnatie te willen zijn. Oost-Duitsland won twee jaar geleden in Belgrado door de kracht van Ender, Richter, Kother en Wegner in veler ogen de eerste confrontatie. De Verenigde Sta ten namen wraak, toen het Oostduitse team, beladen met triomfen van de Euro pese kampioenschappen van Wenen doorreisde naar Concord. Een vorm van overmoed, die met 198 tegen 145 werd afgestraft Beide tegenstanders weten nu wat ze aan elkaar hebben. Ze hebben zich optimaal geprepareerd. Oost-Duits land door een prima begeleiding het aan kweken van zelfstandigheid en een zeke re losheid. Amerika heeft het vertrouwen op het immense reservoir van talent in eigen land, gezocht in hard werk. Ron Ballatore, de herencoach voorspelt dat in Cali met uitzondering van de schoolslag alle wereldrecords zullen wor den gebroken. Op alle vrijeslagnummers reserveert hij daarbij de eerste en tweede plaats voor zijn team. De duels bissen James Montgomery en Andy Coan op de 100 meter en die tussen Tim Shaw en Bruce Furniss op de overige afstanden, zullen naar zijn overtuiging hoogtepunten van het evenement worden. En de we reldrecords zullen daarbij vallen. „Wij willen bewijzen, dat wij nog altijd het belangrijkste zwemland ter wereld zijn". Flip Darr, de Amerikaanse damescoach, slaat minder krijgslustige taal uit „Per slot van rekening zijn we in Belgrado met kop en schouders verslagen door de Oostduitse meisjes". Maar ook hij wil wel kwijt, dat de mentale houding van zijn beschermelingen sterker is dan ooit. ZWEMWED STRIJD 1978 IN WEST-BERLIJN CALI Het derde wereldkam pioenschap zwemmen, waterpo lo, kunstzwemmen schoonsprin- gen zal in 1978 worden gehou den in West Berlijn. Er bleef het bestuur van de wereldzwemfederatie, die in Ca li vergadert, geen andere keus, nadat Nieuw Zeeland, de Ver enigde Staten en Canada hun kandidatuur introkken. Het Fi- na-bureau heeft zich niet bezig gehouden met de politieke sta tus van West Berlijn, nadat de verzekering was ontvangen dat elk lid van de Fina een visum zal krijgen. De datum van de wedstrijden moet nog worden vastgesteld. Hoogstwaarschijn lijk zullen het de eerste twee weken van augustus worden. Phil Boggs aan de leiding bij schoonspringen Cali De Amerikaan Phil Boggs heeft de kwalificatieron de van het schoonspringen van de tien meter plank gewonnen. Hij verzamelde 587,34 punten. De acht springers, die zich plaatsten voor de finale zijn: 1. Phil Boggs (VS) 587,34 punten, 2. Klaus Dibiasi (Ita) 575,97, 3. Franco Gagnotto (Ita) 543,06, 4. Viatsjeslav Strakov (Rusl) 540,18, 5. Kalk Hoffman (OD1) 531,15, 6. Tim Moore (VS) 520,02, 7. Norbert Huda (WD1) 514,62, 8. Frank Taubert (OD1) 506.16. KINGSTON Evenals bij de eerste wedstrijden domineerden de Europese zeilers in de tweede races. Vier van de vijf wedstrijden eindigden in overwinningen voor Europeanen. Alleen in de Torna doklasse triomfeerde een Amerikaan, Kappy Sheeley. De tweede ontmoeting bij de Solings werd wegens slecht weer afgelast. De gebroeders Erik en Sjoerd Vollebregt waren weer de beste Nederlanders. Bij de FD'S eind igden zij in de tweede wedstrijd als vierde en nemen in het alge meen klassement na twee wed- VAN LINDEN VERSLAGEN AALST Roger de Vlaeminck heeft gisteren in het Belgische Aalst het eerste criterium na de Ronde van Frankrijk gewon nen. De Vlaeminck, succesvol in de „Giro", maar afwezig in de Tour, versloeg in de eind sprint zijn landgenoot en ras- sprinter Rik van Linden. Eddy Merckx, tweede in de Tour achter Bernard Thevenet, eindigde op de 27e plaats. De gezondheidstoestand van de we reldkampioen, die Parijs haalde met een gebroken kaak, gaat goed vooruit. Merckx liet weten, dat hij in de komende weken al zijn verplichtingen zal nakomen. Uitslag: 1. Roger de Vlaeminck (Bel), 96 kilometer in 2 uur en 6 minuten; 2. Van Linden (Belg.), 3. Maertens (Belg 4. De Cauwer (Belg.), 5. Van Sweefelt (Belg). vierde De uitslagen zijn: Flying Dutchman: 1. Diesch (WD1.), 2. Wolff (O-Dld.), 3. Pagot (Fra). 4. Erik en Sjoerd Volle bregt (Ned8. Fred Imhoff/De Groot (Ned.). Tempest: 1. Milone (Ita.), 2. Mares (W-Dld.), 3. Gancedo (Spa.). Tornado: 1. Sheeley (VS), 2. Allen (VS). 3. White (GB.). 470: 1. Fountaine (Fra.), 2. Bouet (Fra.), 3. Whitehurst (VS), 19. Louwers (Ned.), 21. Van Werkhoven (Ned.). Finnjol- len: 1. Olin (Zwe), 2. Boudouris (W- Dld). 3. Carlson (Zwe 17. Wilton (Ned.), 22. Peter Vollebregt (Ned.). John Stavenuiter heeft na drie wedstrijden voor het Neder lands zeilkampioenschap in de 470-klasse de eerste plaats in het algemeen klassement. Gisteren won hij zowel de tweede als de derde race. Wouter Molenaar werd beide keren tweede. 1. John Stavenuiter 18 punten, 2. Wouter Molenaar 21, 3. Hans van Tagee 23.7, 4. Ronald van Vianen 26, 5. Lefevre (Belg.), 34,7. Tjitte Brouwer uit Heerenveen heeft gisteren op de Fluessen bij Elahuizen de zesde wedstrijd voor het kampioenschap Skuts- jesilen gewonnen. Het beteken de de derde zege van Brouwer, die zijn positie in de algemene rangschikking verstevigde. Wateringen Joop Zoe temelk behoort tot de rond zestig renners die donderdagavond om half zeven van start zullen gaan voor een internatio nale wedstrijd voor pro fessionals in Wateringen. Gecontracteerd zijn onder meer Rik van Linden, de winnaar van de groene trui in de Ronde van Frankrijk, Gerrie Knetemann, Cees Bal, Gerard Vianen, Cees Priem, Hennie Kuiper, Roy Schuiten, Herman van Springel, Julien Stevens, Roger Rossiers en Roger Swerts. In de morgenuren worden wed strijden voor nieuwelingen ge houden. In de middag voor ju nioren en amateurs. Joop Zoetemelk is een van de profs die kleur moet geven aan de wedstrijd in Wateringen. De verklaring van de beide renstallen is: „In de uitslag mogen alleen de coureurs voorkomen, die op het moment van staken nog in de wedstrijd March en Ferrari hebben zich geërgerd aan de zijn." Bridgeteam nederlaag na gelijkspel BRIGHTON De ver richtingen van het Ne derlandse team bij de Europese kampioen schappen bridge te Brighton blijven moei lijk te voorspellen. Na het alleszins redelijke ge lijke spel van 10-10 tegen de sterke Polen volgde in de vijftiende ronde een onverwachte nederlaag van 128 tegen Portugal. Tegen de Polen was de achter stand bij de rust van 20-34 het gevolg van een spel. Kreijns en Van Besouw gingen down op een groot slem van sans tout, waarbij de Polen slechts twaalf slagen boden ofwel een „swing" van dertig matchpunten. Tegen Portugal speelde hetzelfde Ne derlandse duo een aantal spec taculaire spellen, maar aan de andere tafel deden de Portuge zen hetzelfde tegen Sint en Re- battu. De stand na de vijftiende ronde is: 1. Italië 227 pnt, 2. Frankrijk en Polen 200, 11. Nederland 158. In de achtste ronde van het damestoernooi was Nederland Meyer vierde op Wembley LONDEN De Westduitse springruiter Alwin Schocke- möhle heeft het openingscon cours van het CSIO in het Wembleystadion te Londen ge wonnen. Hij ging met zijn paard Santa Monika foutloos rond in een tijd van 33,1 seconden. De Nederlan der Geerd Meyer met Casimir werd vierde. Hij had acht straf- punten en een tijd van 33,7. Van onze sportredactie) NOORDWIJK Het haarlijkse jaarlijkse „badgas tentoernooi" van Noordwijk is van start gegaan. Er wordt een A- B- en C-toernooi gespeeld. Aangezien de deelname van een aantal sterke spelers en speel sters, waaronder enkele buitenlanders, niet zeker is, kon het wedstrijdcomité voor de A-groep slechts de plaatsing van de eerste vier heren bekend maken. Als eerste is de Perzische speler Akbari geplaatst Daarop volgt de Hagenaar Marjan Laudin. Derde en vierde op de lijst zijn Nick Fleury en Jan Hordiijk. In B vond er bij de heren al een grote verrassing plaats. De favoriet Blommendaal, vorig jaar winnaar, moest reeds in de eerste ronde de meerdere erkennen in de Duitser Marx, die zijn zorgvuldig opgezette aanvallen met sterke volley's afrondde: 6-4, 7-5. De als derde geplaatste Louk Klippel behaalde reeds een eenvoudige zege op Fersky: 6-1, 6-1. SLIKKERVEER De transfer van Kees de Vries (21) van Slikker veer naar AZ'67 gaat niet door. Van Vliet kreeg van zijn werkgever geen medewerking. SCHIEDAM Fred Rompelberg heeft een wedstrijd voor prof stayers in Schiedam gewonnen. Hij versloeg Cees Stam en de Belg George Barras. SALONIKI Het Nederlandse jeugdbasketbalteam heeft in de kwartfinalepoule van het toernooi om het Europees kampioenschap in Saloniki verloren van Rusland met 50-84. AMSTERDAM Arnold Smith van Orwo/HCAW heeft in verband met studieredenen moeten bedanken voor het nationale honkbal team, dat van 25 juli tot en met 3 augustus a.s. deelneemt aan het Europees kampioenschap in Barcelona. Zijn plaats wordt ingenomen door Jim Sieval, de korte stop van Lottgering Schoten.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11