KROOP GESPANNEN IN HET ZADEL MERCKX WAS ER NOG EN THEVENET voor welzijn van Thevenet Moeder Elice bad tot Parijs PARIJS Sinds tien dagen is Ber nard Thevenet (28) een der bekendste persoonlijkheden in Frankrijk gewor den. De gele trui en tenslotte zijn overwinning in de 62ste Ronde van Frankrijk, hebben zijn populariteit naar een niveau getild, waarvan deze eenvoudige boerenzoon wel nooit zal hebben durven dromen. Niet alleen 28 jaar lang heeft Thevenet geleefd in de beslotenheid van een boerengemeenschap. Eerst in Le Guidon (het stuur), een gehucht bij Saint Julien de Civry, in het land van de Cha- rollaises (biefstukken) en de wereldberoemde Bourgogne (wijn). Later verhuisden zijn ouders naar de boerderij van grootvader Thevenet in het ge hucht Maringues. Daar groeide Bernard in alle eenvoud op. De boerderij om vat 10 ha. land en in een wei land grazen de 20 koeien, die aan vader Henri Thevenet (53) toebehoren. Bernard voorbestemd om zijn vader op te volgen. Hij bezocht na de lagere school de middelbare landbouwschool waar hij het diploma haalde. Zijn vader zegt: Bernard is altijd een ijverige leerling geweest en een goede student. Alleen voor het werken op de boerderij voelde hij niet zoveel. Ik heb zelf zijn hoofd op hol gebracht door hem als beloning voor zijn landbouwdiploma een sportfiets te kopen. Vanaf dat Van onze spéciale verslaggever Jean Nelissen. moment ging Bernard met de jongens in het dorp wedstrij den houden". „In het begin heb ik mij heftig verzet tegen zijn voornemen om wielrenner te worden. Hij is mijn enige zoon en de drie meisjes kunnen het werk op de boerderij niet aan. Toen hij op zijn sportfiets zijn eerste wedstrijd in Bours-de-Thezy won, heb ik echter over mijn hart gestreken en hem een ra- heeft Thevenet met zijn overwinning het nationale eergevoel van het Fran se publiek enorm gestreeld, maar hij is bovendien de eerste renner, die het fenomeen Eddy Merckx, in een grote etappewedstrijd, heeft verslagen. En dit historische feit geeft zijn zege ex tra glans. cefiets gekocht. Vanaf dat mo ment, in 1963, ging Bernard volledig op in de wielersport. Ik stond hem toe alleen 's och tends op de boerderij te wer ken. Hij melkte dan de koeien en knapte allerlei karweitjes op. 's Middags mocht hij gaan trainen Bernard Thevenet ontwikkel de zich als sportman voorspoe dig. Hij werd een van Fran- krijks beste amateurs. In 1965 won hij 23 wedstrijden, in 1966 won hij de Ronde van Roussil- lon voor Louis Ocana, hetgeen een vrijbrief inhield om als militair te worden opgenomen in het beroemde bataillon de Joinville, waar alle Franse topsporters hun militaire dienstplicht mogen vervullen. Zij krijgen bij het bataillon de mogelijkheid om zich verder in hun sport te ontwikkelen. Bernard Thevenet maakte daar dankbaar gebruik van en hij werd in Port-de-Boux kam pioen van Frankrijk op de weg. Glorieus moment uit de wielerloopbaan van Bernard Thevenet. Zijn president, Giscard d'Estaing, hult hem eigenhandig in de (laatste) gele trui, die van de winnaar van de Tour 1975. In 1970 contracteerde Peugeot hem als beroepsrenner voor een maandsalaris van 650. Thevenet won meteen de klimkoers op de Mont F ar on voor Gimondi, Pingeon en Merckx, maar hij kon zich niet verder onderscheiden bij de profs. Gaston Plaud, des tijds ploegleider van Peugeot, passeerde Thevenet voor de Tour-ploeg. Eerst toen de Belg Ferdinand Bracke op het laat ste moment ziek werd, mocht Thevenet als reserve toch starten. Het ging de Peugeots in die Tour niet voor de wind. Kop man Roger Pingeon, nu com mentator bij de Franse televi sie, viel uit wegens een knie blessure. De rest van de ploeg kreeg daardoor plotseling de vrijheid. Voor de tweede keer had Bernard Thevenet dus ge luk. Hij maakte daar dank baar gebruik van door op de nationale feestdag de berge tappe op de Tourmalet te win nen. Daarmee was zijn naam als klimmer gevestigd. In 1971 Het laatste spektakel speelde zich op en om de Champs" naar de Place de la Concorde. de favorieten in de Tour. The- Champs Elysées af. Het peloton rondt de hoek van „de hielp Thevenet (nog steeds knecht) Ferdinand Bracke de ronde van Spanje winnen. In de Tour boekte hij opnieuw een etappe-zege, ditmaal te Grenoble, in de Alpen, zijn favoriete terrein. Hij eindigde in die Tour de France als vier de. Thevenet was inmiddels getrouwd en in september werd zijn zoon Eric geboren. Sprongen Zijn maandgeld bij Peugeot ging met sprongen omhoog, zijn startgeld voor de crite riums eveneens. Zodat hij in het dorpje Paray-le-Monial een villa liet bouwen, die lu xueus is ingericht, en een groot contrast vormt met de vervallen boerderij van zijn ouders. De carrière van Thevenet kreeg in 1972 weer wat meer gestalte. Met een zege in de Ronde van Romandië, voor Gi mondi, startte hij als een van venet stond op de zesde plaats in het algemeen klassement met een achterstand van 1 min. en 23 sec., toen een val partij in de afdaling van de Col Aubisque een einde maak te aan zijn illusies. Hij viel op zijn hoofd, maar reed toch verder. Toen zijn ploegleider Plaud naast hem kwam vroeg Thevenet: „Waar ben ik, welke etappe rijden wij?" Hij was helemaal versuft. Het duurde enige dagen eer Thevenet herstelde, en daarna won hij nog twee bergetappes, maar hij had op de Col Izoard 10 minuten verloren op Merckx, zodat hij in Parijs niet verder kwam dan de 9e plaats in het eindklassement. In 1973 behoorde Thevenet op nieuw tot de favorieten voor de eindzege, hij stuitte echter op een grootse Luis Ocana en eindigde achter de Spanjaard als 2e. Het vorig jaar, in 1974, werd zijn seizoen volledig be dorven door een hardnekkige virus-infectie, die hij opliep in de ronde van Spanje. Toen de Tour begon had The venet nog steeds zijn ziekte niet overwonnen. Hij werd op de cols gelost en staakte in de etappe naar Serre Chevallier de strijd. Het toeval wil, dat hij juist in deze etappe, dit jaar zijn eindzege veilig stelde door in Serre aan te komen met een voorsprong van 2 min. en 22 sec. op Eddy Merckx. Inzinking Bernard Thevenet heeft in de ze ronde voor het eerst niet zijn traditionele inzinking ge kregenElke avond bad in de keuken van de boerderij in Maringues zijn moeder Elice (51) voor bet grote beeld van Maria, waarvan op de voet de woorden „dat ome lieve vrouw van Lourdes ons huis mag beschermen" staat ge schreven, voor het welzijn van haar zoon. Bernard bleef dit keer zonder ernstig kwets uren en ook volbracht hij de ronde zonder een inzinking te kennen. Vader Henri en moeder Elice zagen gisteravond op hun zwart-witte televisie, die in de keuken naast het beeld van Maria staat, hoe hun zoon door de president van de repu bliek, Valery Giscard d'Es taing, werd gehuldigd. In het café La Villette, het supporterslokaal van Bernard Thevenet in het gehucht le Guidon, pinkten veel suppor ters van het eerste uur, toen een traan weg. Paray-le-Monial werd gister avond nog versierd. Kleurrijke guirlandes, die anders alleen gebruikt worden bij het jaar lijkse wijn-oogst-feest, werden over de straten gespannen. De villa van Bernard Thevenet ging bijna schuil onder een zee van bloemen, die supporters uit de hele streek hadden aan gedragen. Bernard Thevenet is een held geworden. „Ik reed als een automaat" Mijn ploegmakker Ray mond Poulidor heeft te gen mij gezegd: Deze Tour de France zou door klimmers als Baha- montes, Gaul en Jime nez met minuten voor sprong zijn gewonnen. Dan had geen van ons een kans gehad. Het was een Tour voor klimmers en in deze zware ronde ben ik gewoon tekort ge schoten tegen Thevenet en Van Impe. Toch heb ik het gevoel dat ik be ter kan presteren dan ik in deze ronde heb ge daan. Het kwam er al leen niet uit Ik heb vaak gereden als een au tomaat, ik kon meestal mee met de groten, maar ik kon niet ver snellen. Dat heeft mijn positie als favoriet tot een vrij uitzichtloze ge maakt omdat een win naar op bepaalde mo menten moet kunnen toeslaan, zoals Bernard Thevenet dat in de Al pen twee keer heeft ge daan. Die kracht had ik niet Toch ben ik niet ontevreden, want ik heb voor mezelf het bewijs gekregen, dat ik van het ongeluk van het vorig jaar lichamelijk en gees telijk volledig ben her steld. Het kan alleen een kwestie van tijd worden eer ik mijn absolute top vorm weer kan berei ken. Ik zal doorgaan met zuinig te leven en hard te trainen. Ik zal nu proberen mij zo goed mogelijk voor te berei den op het wereldkam pioenschap te Yvoir in België, dat in augustus op een erg lastig par cours wordt verreden. Misschien heb ik daar wel de topvorm te pak ken en misschien heb ik het geluk dat dit seizoen toch bekroond kan wor den met een regenboog- trui. PARIJS „Achteraf bekeken heb ik in deze Ronde van Frankrijk veel fouten gemaakt", zei Eddy Merckx. „Mijn belangrijkste tegenstan ders hebben vaak kun nen profiteren van het werk, dat mijn ploeg en ik deden. Maar als je tien jaar lang met suc ces volgens een bepaal de formule gereden hebt, valt het niet mee na slechts één slechte dag plotseling alles overboord te gooien, waarin je zo lang hebt geloofd". Merckx heeft als een ware kampioen de Tour verlaten. Gisteren, in Parijs, werd hij door honderdduizenden toe schouwers stormachtig beju beld. Misschien nog meer dan de momenten dat hij de on aantastbare wielerkeizer was, werd hij bewonderd om zijn sportiviteit, zijn moed en in casseringsvermogen. Op der tigjarige leeftijd, in het bezit van miljoenen guldens, aldus verzekerd van een financieel zorgeloze toekomst, had hij na zijn kaakbeenbreuk in Valloi- re met ere de Tour de France kunnen verlaten. Maar met de zelfde verbetenheid, die hem tot zo'n groot kampioen heeft gemaakt en hem de grootste renner aller tijden deed wor den, verkoos Merckx door te gaan. Hij redde daarmee niet alleen veel geld voor zijn ploeg, maar ook het span ningselement in de Tour, ge tuige de demarrages van Merckx gisteren nog op de Champs Elysées. Want elke dag kroop Bernard Thevenet uiterst gespannen in het zadel, vrezend voor een speciale truc van de man, wiens arsenaal altijd zo onuitputtelijk leek. Averechts Eddy Merckx heeft ook op de laatste dag, tijdens de grandio ze show op de Champs Ely sées, niet de kracht gehad om zijn achterstand van 2 minu ten en 47 sec. op de Fransman goed te maken. „Ik ben in de eindzege blijven geloven tot de tijdrit in Chatel", zei hij. „Daarna had ik de zekerheid niet meer alleen tegen Ber nard Thevenet en zijn ploeg te rijden, maar ook tegen een manDOBBi Merckx blijft eerste in Prestige Pernod PARIJS Eddy Merckx blijft ook na de Ronde van Fran krijk leider in het klassement van „Super Prestige Pernod". Bernard Thevenet klom door zijn Tourtriomf op naar de tweede positie. Joop Zoete melk neemt de vijfde plaats in. Het klassement ziet er nu als volgt uit: 1. Merckx (Bel) 370 punten, 2. Thevenet (Fra) 220, 3. Moser (Ita) 195, 4. Roger de Vlaeminck (Bel) 176, 5. Zoete melk (Ned) 155, 6. Galdos (Spa) 85, 7. Maertens (Bel) 81, 8. Gimondi (Ita) 80. coalitie die mij ten koste van alles wilde doen verliezen. Ik wist dit toen ik naar de Tour ging, ik had deze ontwikkeling verwacht. Ze heeft me niet afgeschrikt, maar ik was niet in staat om mij tot het uiterste te verzetten. De tegenslag be gon met de karateslag op de lever, die een supporter mij op de Puy de Dóme toediende. Daarna kwam de val in Valloi- re". Merckx noemde de etappe van Nice naar Pra Loup van beslissende betekenis. „Ik voelde me die dag goed. Ik had de Pyrenèen verlaten met 57 seconden voorsprong op Thevenet en dus verkoos ik in de afdaling van de Col Alios in de aanval te gaan. Ik geloof ■echter dat het kalmeringsmid del, dat de dokter mij toedien de tegen de pijn aan de lever, averechts heeft gewerkt. An ders kan ik de geweldige inzin king in de laatste klim naar Pra Loup niet verklaren Merckx, gisteren in Parijs: „Ik zal moeten leren verliezen. Ik zal moeten leren dat ik, als de wedstrijd dit vereist, mij ertoe moet dwingen aan het achter wiel van mijn belangrijkste te genstander te rijden. Dat heb ■MMP—Hi-wtniiBrntwiiir^wxn ik nooit gedaan. Ze hebben altijd achter mij gereden en geprofiteerd". Ware kampioen Welke indruk heeft Bernard Thevenet op Merckx gemaakt? „Hij heeft beter geklommen dan ik, hij heeft in de tappe over de Vars en de Izoa d een geweldige prestatie gekeverd. Dit heeft mij met bewondering vervuld. Thevenet is een goede winnaar en een ware kam pioen". Op het erepodium op de Champs Elysées stonden Merckx en Thevenet naast el kaar. Voor de Fransman was het de gelukkigste dag uit zijn leven, voor Merckx wellicht een der pijnlijkste momenten uit zijn loopbaan. Het absolute record van zes overwinningen, dat hij zovele jaren heeft nage jaagd, zal waarschijnlijk nooit tot stand komen. Merckx keert wellicht niet meer in de Tour terug. Toch klopte hij Theven et op de schouders en zei: „Gefeliciteerd, en veel geluk, Bernard". Het was een waardig afscheid van een groot kampioen. iiwin—mnn^™ HHHBH Een foto die de historie in zal gaan als die van de gelukkigste en de ongelukkigste renner. Sportieve en moedige Eddy Merckx naast de winnaar op het erepodium. „Gefeliciteerd, en veel geluk", zei Merckx.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9