Ccicióc (Bouocuit ositie oncalves is vankei aan het worden Campings aan kust overvol SOJOEZ EN APOLLO LOS NA MOEILIJKE HERKOPPELING Gestegen kans Sinaï akkoord 1'ortugal in spanning Tour JWWVWWUW rfWWVWWW Na 5 glazen rijd ik nog veilig" Maandag 21 juli 1975, 65e jaargang no. 20174 Oft Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel 071- 22244 jvertenties (excl B.T.W f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3,85 Bank Amro-bank N V. Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur J. J Hallewas Chef-redacteur: J. W C. Leune. Klachten bezorging: tel 071- 22244 (1800 tot 19 00 uur) Abonnementen per week 2.81kwartaal 36,32. jaar 141,35; losse nummers 50 cent. Robert Stolz Operettemaker en liederen schrijver Robert Stolz, die on langs overleed, krijgt vanavond zijn eigen muzikale portret op Ned. I om 21.10 uur. Om 22.35 uur een ontmoeting met de Franse marxist Roger Garaudy. Op het andere net Arpad (19.05 uur), Jongens van de grote weg (20.20 uuren Zomer '75 met het Russische legerkoor (22.20 uur). BUIEN. MAAR OOK ZON. Zonnige perioden, maar later op de dag ook enkele buien. Mati ge, later aan de kust vrij krach tige zuidwestelijke wind. Mid- dagtemperaturen rond 20 gr. Morgen zon: 2.18-14.48 Maan: 10.18-22.46. Schev. hoogw.: 4.46-20.46 Laagw: 19.57-4.07 Portugese militairen doorzoeken nauwkeurig een auto die Lissabon wil binnenrijden. Dit in verband met de grote socialistische betogingen van de afgelopen dagen in Oporto en in Lissabon. SSABON (AP) De Portugese socia- tenleider Mario Soares heeft gister- ond gezegd dat hij zijn partij weer ting zal laten nemen in de regering nneer premier Vasco Goncalves irdt vervangen. Soares vertelde dit verslaggevers op een moment dat er teds sterker rekening wordt gehouden de mogelijkheid dat Goncalves on druk van de gematigde vleugel in beweging der strijdkrachten het veld ruimen. is de radicaal-linkse vleugel in Portugese beweging der strijkrachten (MFA) in allerijl begonnen met een cam pagne die erop is gericht premier Vasco Goncalves in het zadel te houden. Een van de daarbij gebruikte taktieken is het in discrediet brengen van de man die Goncalves' meest gezaghebbende criticus is: Mario Soares. Het enige zondagsblad dat in Lissabon verschijnt stelde president Francisco da Costa Gomes voor Goncalves te vervan gen door een andere militair, tenzij de premier op korte termijn een nieuwe regering vormt en een eind maakt aan de ernstigste politieke crisis sinds de revolutie van 25 april 1974. Da Costa Gomes zelf heeft een verklaring uitgegeven waarin hij de bevolking be looft dat er op korte termijn een nieuw kabinet zal worden gevormd en waarin hij de politieke partijen uitnodigt zitting te nemen in een nieuwe coalitieregering. In deze verklaring wordt de naam Gon calves niet genoemd. De snelheid waarmee de linkervleugel van de MFA de frontale socialistische aanval op Goncalves heeft beantwoord wordt door velen gebeurtenissen dreigt gezien als bewijs dat de premier zijn greep op de gebeurtenissenfreigt te ver liezen. De socialistische partij en de democrati sche volkspartij (PPD) die zich onder meer uit de regering terugtrokken omdat Goncalves de communisten veel te veel invloed gaf, hebben uitgesloten dat zij weer tot een regering zullen toetreden waarvan Goncalves premier is. Soares was zaterdag door ca. 50.000 „weg met Vasco" brullende aanhangers luide toegejuicht toen hij stelde dat Portugal bezig was een concentratiekamp te wor- }olitie draait lief op verzoek 1TTERDAM - De radiocontro- lienst is op zoek naar de Rot- rdamse illegale zender „Radio mega", die gistermiddag zijn isteraars liet weten dat via het efoonnummer 141414 ver- tekplaten konden worden aan- evraagd. Tientallen Rotterdam- radraaiden, dat nummer en ramen uit bij de meldkamer b de politie in de Maasstad, aar men de oproep van Radio nega allerminst op prijs stel- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN De meeste campings langs de kust zijn op dit moment overvol, Door het enorme aantal Neder landse en vooral ook Duitse kampeerders ontstonden op di verse plaatsen chaotische toe standen en moesten noodcam- pings worden ingericht. Het ge meentebestuur van Texel moest vakantiegangers zelfs aanraden de eerste dagen maar niet naar het eiland te komen. Alle kampeerterreinen op Texel waren vol; op een voetbalveld werd een noodcamping inge richt Mensen die uren op de boot hadden staan wachten moesten onverrichterzake het eiland weer verlaten. Aangera den wordt om zeker niet naar Texel, en ook naar andere Wad deneilanden, te gaan zonder eerst de VVV te bellen. Ook camping Ockenburg bij Den Haag is overvol. De kampbe heerder: „Er zijn zo'n 8300 gas ten hier. Alleen voor enkele klei ne tentjes is er nog plaats. We plaatsen mensen ook al op sportveldjes. De meeste kam peerders hier zijn Duitsers." In de Ardèche en de Dordogne in Frankrijk heeft een zware hagelbui vakantiegasten onaan genaam verrast. Vele Nederlan ders zagen hun tenten vernield, auto's en caravans gedeukt door hagelstenen van soms zeven centimeter doorsnee. Op het Spaanse eiland Mallorca zijn honderden vakantiegangers in moeilijkheden gekomen om dat hoteleigenaars hun bedden capaciteit soms meer dan eens verkocht hadden. Door nood maatregelen van de overheid zijn circa 10.000 mensen nog aan een bed geholpen. De Spaanse regering gaat maatre gelen nemen tegen de knoeiende hoteliers. Mallorca verwacht dit jaar maar liefst zeven miljoen toeristen, een miljoen meer dan vorig jaar. HOUSTON (AP—Reuter) Apollo en Sojoez hebben zich de tweede en laatste maal ontkoppeld, waarmee een eind is gekomen aan het gezamenlijke deel van de Russisch-Ame- rikaanse ruimtereis. Commandant Ale- xej Leonov van de Sojoez noemde de missie „nog maar het begin van een g. ote orUJ^ydngsrefk van de mens in de ruimte." Met de ontkoppeling werd een punt gezet achter een uniek ruimteavontuur dat experimenteerden, aten, cadeaux uitwis selden en Je ontspanning op zeer hoog niveau een kans gaven. De tweede koppelingsmanoeuvre tussen Sojoez en Apollo, die zaterdag plaats had hadden na het eerste contact onvoorziene „rolbewegingen" gemaakt De Sojoez en de Apollo gingen aan het schudden doch na ongeveer 40 seconden hadden de „stootdempers" van het koppelingsme chanisme de oneffenheden opgevangen. De Russen landen vandaag. Prinses Beatrix, prins Claus en de kinderen vieren op het ogen blik vakantie in het Italiaanse Porto Erco- le. waar ze de oudste boerderij van het dorp hebben ge huurd. En ook prin sekinderen moeten van tijd tot tijd met spelletjes worden be ziggehouden. Op de foto vlnr. Prins Claus, prinses Beatrix, prins Willem-Alexander, prins Johan Friso, neefje Carlos (zoon van prinses Irene) en prins Constantijn. Op de foto /echts lijkt prins Willem Ale xander weinig zin te hebben om zich in de warme zon al te zeer in te spannen. De Tour de France is voor Theven- Eddy Merckx werd dappere tweede JERUZALEM (Reuter) Een vooraanstaand funktionaris van de Israëlische regering is van mening dat de kansen op een nieuw tussentijds vredesakkoord tussen Israël en Egypte dit weekeinde aanzienlijk zijn gestegen. De niet met name genoemde funktionaris vertelde verslaggevers dat het speciaal ministerieel onderhandelingsteam zaterdag het antwoord besprak van Washington op de jongste Israëlische voor stellen." De kansen op een akkoord zijn aanzienlijk verbeterd", zei hij. Volgens het gezaghebbende Israëlische dagblad Haaretz hebben betrouwbare kringen in Washington laten weten dat „binnen een paar dagen een akkoord zou kunnen worden bereikt". Haaretz meldt dat de voornaamste problemen, betreffende de lijn van de Israëlische terugtrekking in de Sinaï-woestijn en de contróle van de waarschuwingssystemen, zijn opgelost. Bij dit laatste probleem zou in de toekomst een rol voor de Amerikanen zijn weggelegd, in die zin dat zij belast zouden worden met het beheer van de radar- en andere installaties aan zowel de Isrealische als de Egyptische kant van het Sinaï-front Nederland met Italië in finale van waterpolo Cali Dank zij een overwin ning met 52 op Mexico van Canada had het team al gewon nen hebben de Nederlandse waterpoloërs zich in Cali ge plaatst als finalist in groep D. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimiiiiinniiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Ook Italië is in de finale doorge drongen, maar Nederland heeft een beter doelgemiddelde, dank zij ook een overwinning op Ca nada met 94. [ADVERTENTIES] Bernard Thevenet wint de Tour... op een Peugeot fiets! U kunt net zo'n fiets bestellen als Thevenet heeft - op uw maat afgestemd: de Peugeot PY10, prijs f 1990,- (levertijd 3 a 4 mnd.; ook leverbaar als sportmodel). Peugeot heeft al sportieve, lichtlopende fietsen voor minder dan f400,-. Vraag uw Peugeot fietsenzaak of bel Cycles Peugeot Nederland, Veenendaal.Tel. 08385-19132. DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEUN Thevenet heft de hand, het gebaar van de winnaar. Merckx staat er verslagen bij, letterlijk ook. Links Joop Zoetemelk die voor de Tour ook op meer dan de (toch zeer fraaie) vierde plaats had gerekend. Naast hem Francesco Moser. Tourwinnaar Thevenet en ,,het middelvan Merckx (Van onze sportredactie) PARIJS Bernard Thevenet en wie had nog anders verwacht de glorieuze winnaar van de Tour 1975. Maar er bleef de vraag hoe superrenner Eddy Merckx in de laatste klim naar Pra Loup zulk een afschuwelijke inzinking kon krijgen, waardoor de eindze ge voor hem verkeken was. Merckx houdt het op het middel dat de Tourarts hem toediende om de pijn van de slag op zijn lever te verminderen. Merckx in Parijs: „Dat heeft naar mijn mening averechts gewerkt". Tourarts Philippe Miserez: „Ik ben het er niet mee eens dat Merckx door dit middel blokkeerde. Hij heeft een normale inzinking gekregen. Hij was die dag aan het eind van zijn krachten. Het middel werkt slechts plaatselijk verdovend". Merckx schudde nogmaals zijn hoofd. Hij bleef de schuld aan het middel (Glifanon) geven. 24% WEGGEBRUIKERS 59 Van een onzer verslaggevers Hilversum Nog altijd denkt 24 procent van de verkeersdeel nemers, dat zij na het drinken van vijf glazen alkoholhoudende drank nog veilig kunnen rijden. In oktober 1974 was dit percen tage nog 40, aldus heeft een enquête van Veilig Verkeer Ne derland in oktober vorig jaar en in mei dit jaar uitgewezen. Het is, aldus Veilig Verkeer, moge lijk dat men onder „veilig" rij den ook verstaat „niet door de politie gepakt worden." In ieder geval weet 33 procent van de verkeersdeelnemers, dat volgens de nieuwe wet van 1 november 1974 een blaaspijpje gebruikt wordt om het alkohol- gehalte bij de verkeersdeelne mer te kunnen vaststellen. Hoe wel lang niet iedere verkeers deelnemer precies weet wat de 1 novemberwet inhoudt is in mei toch gebleken, dat 91 pro cent van de weggebruikers vóór de wet is, waarvan zelfs 57 pro cent „sterk voor" is. Verder blijkt uit de antwoorden, dat 82 procent vast gelooft in het dalen van het aantal ongevallen door de invloed van deze wet. Opvallend is echter, dat 87 pro cent van de verkeersdeelnemers na 1 november 1974 nog geen alkoholcontrole in het verkeer hebben meegemaakt. Afgang Ronald „Buster" Ed wards, een van de mannen die in 1963 bij de grpte Britse trein- roof bijna zeven miljoen dollar buitmaakten, is zaterdag in staat van beschuldiging gesteld wegens winkeldiefstal. Hij wordt ervan verdacht vier da mesblouses, een tang en twee dozen nietjes te hebben gesto len. Auto-ongeluk Zes tieners zijn omgekomen toen, de auto waar in zij zaten van een snelweg raakte en tegen een boom botste zo meldt de politie van de Ame rikaanse staat West-Virginia. Brazilië Sneeuw en vorst in Zuid-Brazilië en overstromingen in het noordoosten hebben on geveer 200 mensenlevens geëist Aan de oogst is ernstige schade toegebracht. Ontvoering Vijf gemaskerde mannen hebben zaterdag de rij ke zakenman Giovanni Ceselia ontvoerd toen hij met een mede werker zijn kantoor verliet om te gaan lunchen, aldus de Ita liaanse politie. Neergeschoten In Madrid is zaterdag een agent van de uni-% formpolitiemet machinepistolen neergemaaid. Hij is in zorgwek kende toestand in een zieken huis opgenomen. VROUWENWRAAK OP VERKRACHTER DAYTONA BEACH (AP) Zes met messen gewapende vrouwen hebben wraak genomen voor de verkrachting van een sexe-genote. Nog voor hij door de politie kon worden gearresteerd werd de 20-jarige John Dotson in Daytona Beach (Flori da VS) door de vrouwen deerlijk toegetakeld. In het ziekenhuis waar hij wordt verpleegd is hij door de politie in staat van beschuldiging gesteld wegens verkrachting. Enkele uren voordat de vrouwen hem in zijn voortuin met hun messen te pakken namen was Dotson door een inwoonster van Daytona Beach aangewezen als de man die haar in haar auto had overweldigd en verkracht.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1