GUILLERHO VILAS GEEW KILLE TENNISMACHINE Waterskibond dwong top tot grotere inspanning Mastersstrijd in Rotterdam? Spel roept vergelijking Nasfase op Vilas Zuid Afrika uit Davis Cup JEUGD DICHTER NAAR DE SENIOREN mm MAANDAG 21 JULI 1975 (Van onze sportredactie) HILVERSUM De in Hilver sum aanwezige directeur van Commercial Union, de Brit Jeff Muilis, zou graag het zo genaamde Masterstoernooi eens in Nederland (Ahoy) wil len zien. Commercial Union, dat organisator is van het Grand Prix-circuit en er ruim een miljoen gulden in steekt, houdt dit jaar de eindstrijd van de beste acht in Stock holm. „Ik heb er al eens met de directie van Ahoy over ge sproken", aldus Mullis. „Moge lijk dat het in de nabije toe komst lukt". 25.440,- gulden rijker HILVERSUM Het gebeurde in de achtste game van de derde set Franulovic ontwaarde Vilas aan het net, plaatste een dodelijk lijkende lob, maar werd tot zijn grote 'ontsteltenis toch nog gepasseerd. Met een onnavolgbare spurt was Vilas naar de achterlijn gesneld en met zijn rug naar het net staande produ ceerde hij opspringend een tussen de benen doorge slagen passeerslag. Met open mond zag Franulovic de bal langs zich heen schieten en wandelde hoofd schuddend terug. (Van onze sportredactie) HILVERSUM Guillermo Vilas, die vorig jaar ongeveer 667.000 gulden bijeen sloeg, verdiende in Hilversum 25.440,-, terwijl Franulo- vicCf 35.000 in 1974), 13.375,- toucheerde. Voor de statistiek betekende het Melkhuisje Vilas' achtste grote toernooizege na vorig jaar Gstaad, Hilversum, To ronto, Teheran, Buenos Aires l en Melbourne en onlangs Mun- chen. Vilas was in 1974 eerste f in het Grand Prixklassement i met 797 punten, terwijl Franu- lovic 87e was met 50 punten. In de twee uur en 22 minuten I durende finale van Hilversum r scoorde Vilas 138 punten tegen Franulovic 110. Vilas sloeg vier aces tegen Franulovic r een, terwijl de dubbele fouten- verhouding resp. drie-vier j mi DEN HAAG Spanje en Zweden hebben zich geplaatst voor de finale van groep A van het Davis Cuptoernooi Europese zone. Spanje ver sloeg Roemenië met 3-2, ter wijl Zweden met dezelfde cij fers won van Rusland. De fi nale van zone B gaat tussen Frankrijk en Tsjechoslowa- kije. De Fransen plaatsten zich al eerder, de Tsjechen versloegen Hongarije met 4-1. Zuid Afrika, houder van de Davis Cup na het terugtrek ken voor de finale van India vorig jaar, werd uitgescha keld door Chili. Voorlopige stand 3-0. Belangrijkste uitslagen: Nastase (Roe)-Orantes (Spa) 6-2, 6-2, 6-4; Orantes/Gisbert (Spa)-Nastase/Ti- riac(Roe) 3-6, 4-6, 6-3, 7-5, 6-2; Hi- gueras (Spa)-Ovici(Roe) 6-0, 2-6, 6-1, 5-7, 6-3; Taroczy (Hon)-Hrebe- c(Tsj)6-4, 6-1, 6-2; Kodes(Tsj)-Bara- nyi(Hon) 8-6, 4-6, 3-6, 7-5, 6-4; Borg(- Zwe)-Wolkow(Rus) 8-6, 6-1, 6-0; Borg/Bengtsson(Zwe)-Metreveli/- Kakoelia(Rus) 1-6, 4-6, 6-8; Het Nederlandse Galeateam verloor in de finale van dit toernooi nv' 3-0 van °olen Het was op dat moment dat zich de vergelijking opdrong met Ilie Nastase, de onberekenbare en kleurrijke Roemeen, die enige jaren geleden de concurrentie moeiteloos zijn wil oplegde. Ook Nastase placht uit de meest vreemde posities op soms schil derachtige wijze de onmogelijk ste winners te slaan, waarbij een tegenstander dan alleen maar vertwijfeld kon toekijken. Het illustreert het superieure ni veau, waarop Nastase in zijn glansperiode en Vilas in zijn huidige doen zich op de baan presenteren. Het zijn geen kille tennismachines, die louter de bal beroeren met het oogmerk er zo snel mogelijk mee te sco ren zoals die in het vorige de- v cennium bijna gèprogrammeerd opstonden in Australië en de Verenigde Staten. Zoals een Newcombe en een Roche, zoals een Smith en een Richey. Ook geen pure „hard-hitters" van re center datum, met namen als Alexander en Dent, Tanner en Connors. Wat voor Nastase-op- zijn-best en Vilas-van-nu ook geldt is de artisticiteit, het spon tane, het onverwachte. Want van deze twee meesters met het racket krijgt het publiek spran kelende acties te zien, adembe nemende daden. Zoals Vilas de monstreerde, gisteren in de fina le van het Melkhuisje tegen Fra nulovic op dat saillante ogenblik van de derde set. Maar er zijn uiteraard ook ver schillen tussen Guillermo Vi las, de huidige „Master" en Ilie Nastase, zijn voorganger. Nas tase kon en kan naast weerga loos tennissen ook ongelooflijk irritant optreden. Het aantal keren dat de Roe meen in de clinch heeft gelegen met scheids- en lijnrechters en discussies aanging met toe schouwers is niet meer te tellen. Vilas daarentegen heeft zichzelf meer ^nder oontróle. De Argen- tü~ s*.! 't dr'tig gesticule rend in de slag gaan om een verkeerd geachte beslissing aan te vechten. Hij staat op zijn recht, dat wel. Maar op een manier die iedereen apprecieert Bij de clownerieën van Nastase neemt deze vrijwel iedereen te gen zich in. Tegenstanders incluis. Boven dien schaadde zijn soms balstu rige optreden zijn eigen spel. Vilas is op de leeftijd, waarop Nastase zijn grote triomfen boekte, volwassener. Nastase kon zich in het verleden talrijke grappen en grollen permitteren, omdat zijn imponerende klasse succes toch wel garandeerde. Vilas lijkt er meer voor te moe ten knokken. Inmiddels heeft de grillige Roemeen op het wereld- tennispodium evenwel een stap je terug moeten doen ten gunste van vooral Guillermo'Vilas. Hemelsbreed Nastase en Vilas zijn beiden meester op gravel. Daarin on derscheiden zij zich nauwelijks van elkaar. In levenswandel daarentegen weer hemelsbreed. Nastase is buiten de baan een levensgenieter, terwijl Vilas zich introverter opstelt met het lezen van een boek of het schrijven van gedichten. Wat beiden weer gemeen heb ben is hun grote attractiewaar- de voor de toernooidirecties en voor publiek. Daarom was het op het Melkhuisje van vitaal belang dat daar de afgelopen week Guillermo Vilas aanwezig was. Want alleen zijn optreden al van de eerste partij tot de laatste slag van de finale was een genot voor het oog. Over tennis praten doet de bijna 23- jarige Argentijn met nauwelijks verholen tegenzin, maar het spel beoefenen doet hij met inzet van alle krachten. Het slotweekeinde van het Melkhuisje gaf hij daarvan weer een hartverwarmende en adembenemende demonstratie. Terwijl Zeljko Franulovic zich prettig ontspande moest Vilas zich zaterdag tot het uiterste inspannen om zich de veelbelo vende Victor Pecci van het lijf te houden. De tdaie Paraguees leed slechts tweemaal serviceverlies, maar dat kostte hem wel meteen de hele partij: 6—4, 6—4, 7—6. Na die op uitstekend peil staande halve finale kon de eindstrijd eigenlijk alleen maar tegenval len. Maar dankzij het door de succesvolle reeks resultaten van de voorafgaande dagen gegroei de zelfvertrouwen van Franulo vic is het geen oninteressante aangelegenheid geworden. Want hoewel eigenlijk vanaf de eerste slagenwisseling al duidelijk was dat Vilas de winnaar móest wor den heeft Franulovic zich toch nog bijna tweeëneenhalf uur energiek verweerd, daarmee het publiek een boeiend schouwspel en Vilas een niet al te gemakke lijke middag biedend. De Ar gentijn zegevierde uiteindelijk met 64, 6-7, 62. 63. Daarnee heeft Guillermo Vilas een stevige stap gezet op weg naar prolongatie van zijn vorig jaar in Melbourne veroverde Mastertitel van Commercial Union. Hij bezet na veertien van de 48 te spelen toernooien met 320 punten voor Orantes (257) en Borg (230). Kodes en Nastase volgen op respectabele afstand. „Er wordt steeds aan me ge vraagd of ik wel in goede vorm ben na m'n gedwongen rustpe riode", zei Vilas na afloop van de finale licht geprikkeld. „Maar als je München wint, in Rome de kwartfinale haalt, in Parijs de finale, op Wimbledon de laatste acht en hier wint, hoe kunnen ze dat dan vragen?" Waarna Guillermo Vilas, wiens vader voor het eerst bij een toernooi aanwezig was, weer naar de baan toog om..het dubbelspel te winnen. FRANK WERKMAN De Argentijn Vilas houdt de beker vast die hij gewonnen heeft nadat Vilas doet even tussen de games een schoon shirt aan. Het andere hij in de finale de Joegoslaaf Franulovic verslagen had. was drijfnat geworden van de transpiratie. Marlon van Dijk, die met een spectaculaire sprong de eerste plaats bij het schansspringen veroverde, vóór Willy Stahle die figuren en slalom won en derhalve ook de combinatietitel. AMSTERDAM Het zou het gevolg van een vorm van gemakzucht ge noemd kunnen worden, die de top van de vader landse waterskiwereld het afgelopen weekeinde dwong zich meer dan ge woonlijk in te spannen. Onze top is van zulk een kwali teit dat de limieten voor deelne ming aan Europese- en wereld kampioenschappen zonder meer gehaald werden. Maar dan kwam het. De voorzitter van de Waterskibond, Cor Lakens Dou- wes, zei het met enige voorzich tigheid: "Op die titelstrijden was Willy Stahle altijd bereid te vechten maar er waren er ook die dachten: ziezo, we zijn er en hebben ons doel bereikt. Op ad vies van de technische commis sie heeft het bestuur besloten de limieten te verscherpen omdat we van mening zijn dat uitzen ding gelijk moet staan met het halen van de finale. Er zullen er minder worden uitgezonden. Tot nu toe gingen er, omdat ze de limiet haalden, zes senioren. Dat worden er vier zodat we onder het voer ons land toege wezen aantal komen en derhal ve niet zonder meer de gehele top weggaat." Een te waarderen standpunt van de Nederlandse Waterski Bond, welks voorzitter beaamt dat de kwaliteit hoger wordt aangeslagen dan de kwantiteit. Precies het tegen overgestelde van wat voor de meeste bonden het criterium is. De NWB ging nog verder. Wie uitgezonden wil worden, moet ten minste drie wedstrijden, door het bestuur aangewezen, hebben meegedaan. Met die strengere eisen heeft Cor La kens Douwes zich veel weer stand op de hals gehaald maar voor hem geldt slechts dat het waterskiën ermee wordt ge diend. Het besluit om de strijd om de Nederlandse titels, zater dag en gisteren op de Bosbaan, gratis toegankelijk te maken, heeft daarmee eveneens te ma ken. En met de financiën. La kens Douwes: "Als je de baan wilt laten afzetten, betaal je aanmerkelijk meer. Logisch, want er zijn professionele krachten voor nodig. We beslo ten het met zgn. trainingsdagen te doen in plaats van de wed strijddag, zoals de finale in feite dient te zijn. Daardoor konden we de gok nemen om het pu bliek gratis toe te laten. Je zit anders toch met het probleem of je er wel voldoende uithaalt want dat hangt af van de weers omstandigheden." Die waren zaterdag ideaal maar gisteren, toen de lucht grauw was en de wolken dreigden te "ontploffen" was de publieke belangstelling ook zeer redelijk en stond aan de overkant van de baan een enorme rij auto's met belangstellenden, die door de microfonist constant van nut tige informatie werden voorzien. Propagandistisch was de titel strijd daardoor uiterst geslaagd. Wat de strijd, gezien de vernieu wingen, ook was. "Een succes", oordeelde Cor Lakens Douwes. Daarbij speelde het sensationele springen bij de dames een rol. Ex-wereldkampioene figuren - waterskiën bestaat uit drie on derdelen; slalom, figuren en schansspringen - en veelvoudig Europees kampioene, thans nog, Willy Stahle, eindigde bij het springen als tweede. Het kracht- werk dat tevens zo subtiel is omdat het afhankelijk is van de uitzwaai, de kracht van de afzet die de hoogte van het zweven door de lucht bepaalt en de golfslag die gisteren meer moei te gaf dan de dag tevoren. Willy Stahle kon niet de optimale om standigheden realiseren, waar door Marlon van Dijk de titel springen greep. Op de onderde len slalom en figuren was Willy Stahle echter de meesteres. En toch was ze niet geheel te vreden. Voor haar figuren ver wierf ze 3750 punten. "Ik heb een figurenpakket samengesteld dat 4500 punten moet opleveren, mits alles goed is. En dat aantal heb je nodig voor de internatio nale wedstrijden en de kam pioenschappen." Willy Stahle was er dus aardig vanaf geble ven maar niettemin veruit de sterkste gebleken op slalom en figuren, zodat de combinatietitel haar niet kon ontgaan. De fascinerende sport, waarbij de ski's voren trekken in het water en een waaier opspat als de uitzwaai bij het springen de aanloop tot de schans voorbe reidt, behelsde een desillusie voor Arie de Gans. De door het bestuur genomen maatregelen hielden een nog vinniger strijd in tussen de drie musketiers: De Gans, Struyk en Slot die elkaar al zo dikwijls pal op de hielen hebben gezeten. Eddy Struyk zegevierde op alle drie onderde len (dus ook combinatietitel) en bij de figuren nestelde zich zo waar junior Teddo Peeren, de Europese kampioen in zijn klas se, achter Struyk en De Gans. De jongere top kruipt steeds dichter bij de senioren, zoals Peeren en Ramsey bij de heren en Fanny Meijer bij de dames. Cor Lakens Douwes: "Bij de aspiranten geen andere kam pioenen dan was verwacht, Fan ny Meijer en Robb - P msey. De Nederlandse Waterski Bond behoort tot de kleinere in ons sportbestel: zevenduizend leden, verenigd in verenigingen want de NWB kent geen individuele leden. Van die zevenduizend beoefent tien procent de wed strijdsport. Het afgelopen week einde was de top, niet meer dan zestien, op de Bosbaan. Lakens Douwes: "We zijn er in feite voor de recreatiesport. Elk nieuw talent komt daaruit ook voort. Recreatiesport is voor ons het belangrijkst. Wedstrijden zijn weggelegd voor hen die de langdurige training kunnen op brengen, die deze zware sport kunnen volhouden en de teleur stelling kunnen verwerken dat alles in een fractie van een se conde voor niets kan zijn. In andere sporten kun je je nog eens een misstap veroorloven, bij ons is het alles of .niets." Zoals Ronald Wertwein onder vond, die de dag tevoren zijn rechteVhand had geblesseerd, toch met een vaart van dik vijf tig kilometer achter de boot werd gesleurd maar een onder geschikte rol moest vervullen bij de junioren. Niettemin sprong hij 30.70 meter. Ga er maar eens aanstaan met een geblesseerde hand HERMAN VP* N BERGEM bhbbbhbhhb BBS

Leidse Courant | 1975 | | pagina 16